Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2004., 09:26   #21
Quote:
Hrc kaže:
Lady in red, mozes studirati i 100 godina, ako dozivis naravno. Nije nuzno da diplomiras u 9 godina. Inace bi puno, puno njih moralo ponovo upisati prvu godinu. Samo moras poloziti ispite nakon sto si odslusala.

Ako placas, studiras dokle hoces.
hm, nije baš tako razlikuje se od fakulteta do fakulteta, ovisno o Stautu. na mom faxu (Pravni u Rijeci) od 1995.g. vrijedi pravilo (možeš provjeriti statut na stranicama faxa) da studiranje traje max. 9 godina, u bilo kojem svojstvu. bilo da plaćaš, da si izvanredni, redovni...2003. g. je istekla prva "rata" od tih 9 godina i bila sam prisutna u evidenciji studija kada su dolazili ljudi sa zamolbama da im se produži na još koji mjesec jer im fakultet oduzima sva prava. u najboljem slučaju ti produže još mjesec-dva, ovisno koliko imaš do kraja. ako imaš jedan ispit i diplomski, ok. ako imaš više ispita, nema šansi. sad će u 9.mj. biti ista stvar, druga "rata" studenata koji su upisali 1996...

Iva, znam gomilu studenata, znam dosta o pravilima na fakultetima diljem Hrvatske ali još nisam čula da se upisuje parcijala s parcijale. po pravilniku, parcijala je zapravo PAD godine. samo što ga ne provodiš "skršetnih ruku" nego imaš pravo polagati i slušati neke ispite.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Old 22.09.2004., 15:26   #22
A sta ako ostanes trudna pa ne mozes polagati ispite zbog bilo kojeg razloga? Mozes li zamrznuti godinu? Onda po toj njihovoj logici nece nitko diplomirati. Bas je sad neka prica u novinama oko Ante Kostelica koji je poolozio sve ispite na mom faxu ali nije diplomirao nikada i sada ga kao profesori nagovaraju da diplomira. A ima on vec godina. A znam vec dosta ljudi koji vec i rade ali nisu diplomirali - imaju par ispita i ne da im se ili ne stignu ili sta vec. Ako to pravilo pirmjene na sve faxeve biti ce manje od 1% visokoobrazovanih u RH
Hrc is offline  
Old 22.09.2004., 15:58   #23
godina se može zamrznuti, da, i to je ono što ljudi rade. sad zbog ovog "problema" od 9 godina mnogi zamrznu na godinu dana kako bi mogli učiti i onda ispolagati ispite u preostalih par mjeseci koliko još imaju pravo.

gle, nisam ja izmislila to pravilo to stoji u Statutu fakulteta i uredno nam je objašnjeno pri upisu.
ali nisi me shvatio. ljudi koji su upisali prije 1995.g. njih to ne kači. kao što ih ne kači ni pravilo 3+1 polaganja ispita nego mogu polagati do unedogled. svaku generaciju dočeka nešto novo i to kači sve generacije od te godine za ubuduće. one prijašnje ne. pa tako imam kolegicu koja ima 30 godina, studira punih 12 godina i još će bar godinu, ali nju pravilo od 9 g. studiranja ne kači jer je upisala prije '95.

a zašto je to uvedeno? pa čuj ni meni nema logike da ako netko plaća fax može studirati u ograničenom roku. ali s druge strane, razumijem da ako u 9 g. ne završiš teško da uopće hoćeš pa se na taj način radi nekakva selekcija jer valjda ti vrhovni učeni ljudi smatraju (tipično za Hrvatsku ) da nema od tebe stručnjaka ako dugo studiraš.

a što se visokoobrazovanosti tiče, pa ovoj državi bar nije bitno da su joj ljudi pismeni. bitno je da plaćaju
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Old 22.09.2004., 16:44   #24
Ma znam da se to odnosi na one koje su upisali fax one godine od kad se pocelo primjenjivati to pravilo. Ne bio to bio uopce nikakav problem da ljudi ne padaju godine zbog profesora a ne neznanja. Tako sam ja, kao i mnogi drugi, pao 2 godine zbog rukometa - ono 10 elemenata. Mislim, tko je toliko glup da to ne moze napraviti. Frajer je srusio Sprema - olimpijskog pobjednika na ispitu a i jos neke reprezentativce i olimpijce iz Atlante. Sta da ti onda kazem?
Hrc is offline  
Old 22.09.2004., 17:01   #25
a ne moraš mi ništa reći, sve mi je jasno. ja sam u jednom trenutku radila na 3 posla. redovan tjedni posao, honoraran posao plus dosta težak fizički posao vikendom. i tražila sam zamolbom da mi odobre extra rok na dekanskom roku (što studenti često traže i uglavnom im se odobri, uz dobru ispriku), jer su odobravali samo polaganje jednog ispita. meni su trebala 2 za uvjet. i donijela sam zamolbu sa opširnim objašnjenjem plus potvrde i potpise direktora sve 3 firme. samo jedan jedini rok. i prodekanica mi nije odobrila. dok su paralelno redovni studenti donosili ispričnice tipa -ležao sam u bolnici 3 mjeseca zbog mononukleoze, side, raka blablabla i iako je opće poznato da su to muljanja, njima je priznavano.

nikad nisam shvatila zašto meni nije. izvanredan sam student, radim, ali imam potpuno iste uvjete kao i redovan student.
mislim da je to bilo zbog dužine mog studiranja. iskreno to mislim. zato se i ježim od hrvatske visokoškolovane profesorske struke na fakultetima. jer to je upravo način na koji oni razmišljaju. izvanredni student koji studira uz rad, njima je zapravo student niže klase. bez obzira što mi je i prosjek ocjena dosta visok, graniči sa 4. negdje drugdje bi vjerovatno već imala i stipendiju. ako ništa drugo a ono za trud.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:01.