Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2015., 00:15   #61
Našla se dva stručnjaka...aupičku.

Sve se mislim oću - neću okačit graf gore spomenutog OM605 di se vidi kak razvija tih 280nm od 1400-4600rpma, sve u 16. Znao sam da je dobar motor, al da je čaroban..

Da, stvarno jedna pohvalna pobjeda na LeMansu, maltene jedini u klasi.
logx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 00:25   #62
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Dečec a koji je motor Audi imao na 24h Le Mansa? Pa su dobili dodatna ograničenja jer su prali sve po redu? Onda im se pridružio i Peugeot sa dizelom!

S njime je skupio i trostruku pobjedu! A već na prvoj trci je bio treći ....od 2011 vozi Le Mans sa dizelima!

Googlaj dečec! Tebi se očito ni ne spušta kad moraš stalno drkat po mjenjaču...


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
Ma bravo, očekujem prvi dizel u F1 sljedeće sezone...
A vjerojatno će ga početi stavljati i u motocikle...


Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
Actros,neznam odakle ti volja,on nije vozio ništ osim 1.9 TDI pa misli svi isti
nerazumi da pošteno dobar dizel napravi više posla od 1500 do 2500 nego benzinac od 2500 do 5000 okretaja
Ma jebo Vas taj vaš moment, iz motora se izvlači snaga a ne moment...snaga definira što je taj motor u stanju napraviti...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 00:25   #63
Činjenica je da se dizel ugodnije vozi, ima momenta, snage, a i potrošnja je bolja... Negativna stavka je održavanje... Tu su dizne,turbina,VT pumpa itd, kao vlasnik auta od 200 ks i 400Nm moram reci da je gust vozit auto sa tolko snage i momenta, a opet je štedljiv, a kad dodje servis ili kvar, izbije iz djepa svu ušteđevinu koja se skupila... Benzinci su jeftiniji u startu nabave i jeftinije je održavanje, dok je potrošnja velika..
Savjet ili trik za vožnju.. Defenzivni stil voznje, odmorna glava i tijelo, brzina prema ograničenjima, pripreman auto i gume za put, te isplaniran sami put..
Sky high is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 00:27   #64
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ma bravo, očekujem prvi dizel u F1 sljedeće sezone...
A vjerojatno će ga početi stavljati i u motocikle...




Ma jebo Vas taj vaš moment, iz motora se izvlači snaga a ne moment...snaga definira što je taj motor u stanju napraviti...
što tebe lijepi za sic? moment ili snaga?
EDIT:
i ja preferiram benzince,eto baš zbog tog što ga mogu tu i tamo zakucat u blokadu,i što sam navikao na benzince,ali nemoj moderne dizele podcjenjivat,davno je prošlo doba od 1.6d
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 00:41   #65
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
što tebe lijepi za sic? moment ili snaga?
EDIT:
i ja preferiram benzince,eto baš zbog tog što ga mogu tu i tamo zakucat u blokadu,i što sam navikao na benzince,ali nemoj moderne dizele podcjenjivat,davno je prošlo doba od 1.6d
Ljepi te snaga koja je (svedeno na iste okretaje) veća kod dizela nego kod benzinca. Osjetiš da bolje vuče odnosno koristiš više snage iz motora..
Uspoređujući dva motora B/TD iste vršne snage teoretski bi oba dva trebala sa nekim zamišljenim CVT mjenjačem imati isto ubrzanje, ali neće dizel je nešto teži i to će se negativno odraziti. Kroz cijelo radno područje imaš veći prirast snage pa krećući od niskih kretaja dizel bolje ubrzava ali razlika je obično jako sitna..
Ako želiš izvlačiti zadnji atom snage iz motora uzet ćeš lakše vozilo, i bolju mogućnost nadogradnje. Nitko ne kudi dizela, to su odlični motori, za normalnog korsisnika štedljiviji i pratičniji od benzinca, ali tko voli ići u crveno i raditi tuning benzinac je bolje rješenje...

CVT je bestupanjski mjenjač.. dakle držiš motor konstantno na točki najveće snage..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 06:45   #66
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ma bravo, očekujem prvi dizel u F1 sljedeće sezone...
A vjerojatno će ga početi stavljati i u motocikle...




Ma jebo Vas taj vaš moment, iz motora se izvlači snaga a ne moment...snaga definira što je taj motor u stanju napraviti...
P=M × O/ 7,0235
Snaga je umnožak momenta i okretaja. Ako okretaje ne mijenjaš onda je lako shvatiti da su moment i snaga direktno povezani, veća snaga znači veći moment. Auto od npr 150ks nema tu snagu kroz cijelo radno područje već samo na npr. 6000okr., ispod toga snaga pada, iznad prema crvenom također. Ako dizelaši imaju veći moment na nižim okretajima to automatski znači da imaju i veću snagu tako da nije bitno da li iz motora izvlačiš moment ili snagu jer dizelaši imaju više i jednog i drugog. Zaključak: dizelaši su puno moćniji na niskim okretajima, na višim okretajima benzinci smanjuju razliku da bi tek kod područja gdje razvijaju max snagu bili izjednačeni. Zabluda je reći da dizel ne vuče tamo gdje ima najveću snagu, npr 4000 okr., ne tu je ravnopravan sa benzincem ali je daleko ( često više nego duplo) moćniji na nižim okretajima. Znači sve do 6000okr kod benzinca ( što odgovara 4000okr kod dizelaša jer su prijenosi u mjenjaču tako podešeni) benzinac nema što tražiti u duelu s dizelašem. Jedina prednost benzinca je usko područje od maksimalne snage do crvenog jer dizelaš tada brže gubi snagu, ali iskreno zar nije ljepše voziti 2-3000 okr bez buke nego forsirati 6-7000okr kod benzinca? Nekima taj vrišteći zvuk diže adrenalin (meni kosu na glavi od užasa) no meni je bolji osjećaj navale snage u tišini
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 07:37   #67
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Klasična priča koja se traje i traje. Ja imam benzinca i nema šanse da bih ga mijenjao za bilo kakvog Tdizelaša. Ako vozilm polako ubacim u petu i tako se vučem od 50-150, ako pretječem šaltam 2 niže i preletim vozilo ispred, ako jurcam po brdu a jurcam samo kada su oštri zavoji da malo istrošim kotače onda mi je opet benzinac zakon, do crvenog i doziraš gas u milimetar. TD kad špricneš gas treba sekunda da primi, oštri zavoji ne toleriraju takvi nastup motora.
U svakom slučaju kad uzmem početnu cijenu, troškove održavanja i užitak u sportskoj vožnji dizel ispada iz igre. Dizel je auto za penzionere, držat gas 2-3t okr i mjenjač u petoj brzini. To je jednom riječju dosano ja sam premlad da vozim parnu lokomotivu...
Točno, td treba sekundu (ili manje) da povuče punom snagom, no to ne znači da tu prvu sekundu ne vuče nego ima ubrzanje otprilike kao da je sdi (znači slično kao atm. benzinac). Za to vrijeme ti stišćeš kuplung, šaltaš niže, puštaš kuplung a auto ti je malo izgubio na brzini, recimo bio si na 80, sad si na 76-77 a dizel je tu sekundu iskoristio da bi ubrzao recimo na 83-84, odnosno prije nego si ti krenuo dizel je već u prednosti
Nije istina da mladi voze benzince a penzići dizelaše. Volim stisnuti gas, volim zavoje, ali... ne volim kad motor vrišti i urla.
Prije 6-7 godina izludio sam jednog vozača alfe 159 jts 1.9 (znači njegovih 160ks protiv mojih 136hdi) od Zatona Obrovačkog prema Gračacu, znači 10-tak km velike uzbrdice a cesta prepuna oštrih zavoja, cesta potpuno prazna.Frajer se nabio na metar iza mene jer eto on vozi sportsku limuzinu a ja običnog kompakta dizelaša 307-icu. Prihvatio sam igru i stisnuo po gasu, na svakom iole ravnijem komadiću ceste napravio sam takvu razliku da sam ga morao čekati na slijedećem zavoju, možda bi on i bio brži u zavoju po ravnom ali velika uzbrdica i ogroman moment dizelaša dali su mi mogućnost da se poigravam. Nakon izlaska iz tunela, 10 km kasnije zavoji su završili, dao sam desni žmigavac i propustio ga, još vidim onaj njegovi zbunjeni pogled i oznaku 1.9 jts na repu automobila
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 10:05   #68
ženi i djeci naredite pišanje prije kretanja na put...
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 11:51   #69
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
...

Prije 6-7 godina izludio sam jednog vozača alfe 159 jts 1.9 (znači njegovih 160ks protiv mojih 136hdi) od Zatona Obrovačkog prema Gračacu, znači 10-tak km velike uzbrdice a cesta prepuna oštrih zavoja, cesta potpuno prazna.Frajer se nabio na metar iza mene jer eto on vozi sportsku limuzinu a ja običnog kompakta dizelaša 307-icu. Prihvatio sam igru i stisnuo po gasu, na svakom iole ravnijem komadiću ceste napravio sam takvu razliku da sam ga morao čekati na slijedećem zavoju, možda bi on i bio brži u zavoju po ravnom ali velika uzbrdica i ogroman moment dizelaša dali su mi mogućnost da se poigravam. Nakon izlaska iz tunela, 10 km kasnije zavoji su završili, dao sam desni žmigavac i propustio ga, još vidim onaj njegovi zbunjeni pogled i oznaku 1.9 jts na repu automobila
Djeca...

I ovaj je po forumima pisao "prihvatio sam igru i stisnuo po gasu":

http://www.vecernji.hr/crna-kronika/...-zivot-1015464

Više neće tako pisati.
__________________
Human
Human1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 12:12   #70
E nek' si mu pokaz'o
__________________
Ponekad samo pozelim da me neko probudi, cvrsto zagrli i kaze: Evo, ovdje je kafa i 5 milijuna eura!
Zgodni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 12:16   #71
i mene je jedan sa audijem a6 podjebavao blicao,svirao,bila uzbrdica,ja bio u vectri,vratio sam ga iz 4 u drugu,momentalno sam ga ostavio 50 metara iza sebe,i tako je trajalo 3 kilometra,nije mi se mogao ni približit,a kamoli stignut

kasnije na raskrižju vidio da se radi o 1.9TDI

isto tako se jedan fiat bravom (brava) nabrijao,pobjegao sam mu,i kad sam se vraćao nakon pola sata tom rutom vidio sam ga u ogradi,sletio frajer
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 12:54   #72
Da prekinem malo vašu prepirku o tome tko je brži i jači (a koja teško može nekome olakšati putovanje što bi trebala biti poanta ove teme, no dobro)

Znam da je pametnije kretati na jug u tjednu kad su gužve manje, ali izgleda da to neće biti moguće pa me zanima kad krenuti vikendom da od više zla izaberem manje? Plan je subota ujutro, ali rano rano, prije sunca Ne znam kakva je situacija bila jučer i jesu velike gužve u to vrijeme
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 13:30   #73
Quote:
Lua kaže: Pogledaj post
Znam da je pametnije kretati na jug u tjednu kad su gužve manje, ali izgleda da to neće biti moguće pa me zanima kad krenuti vikendom da od više zla izaberem manje? Plan je subota ujutro, ali rano rano, prije sunca Ne znam kakva je situacija bila jučer i jesu velike gužve u to vrijeme
Rađe popodne... Ujutro su jučer bile velike gužve, ja sam krenuo negdje oko 3 iz ZG-a, starom Karlovačkom do Klinča Sela i izašao na autocestu u Donjoj Zdenčini, do Karlovca nije bilo nimalo gužve, onda se zagužvalo od Karlovca do Bosiljeva, od Bosiljeva se vozilo normalno. Ali ja sam išao za Rijeku, inače bih se u Karlovcu spustio na staru cestu. Vikendom uvijek budu neke nesreće tako da se sporo vozi cijelom autocestom A1.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 14:01   #74
Ja vise ne razlikujem wooda od humana1

Naime obojica se epohalno sramote
__________________
Trust me I know what I'm doing
Sledge_Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 14:10   #75
Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
To je isto vjecita dilema...krenuo si pretjecati nailazi auto da li po kocnici ne prejako i vratiti se ili po gasu pa u škare
Sudjelovao sam u nesreći gdje je lik pretjecao i išao na "stiskanje do kraja" umjesto kočenja kad je vidio da ne može nikako stići preteći.

Majstor poletio već za jednim koji je ušao u škarice.. nije ni provjeravao valjda jer ni da je imao formulu 1 ne bi stigao preteći tj. izbjeći sudar.

Uglavnom.. odgovor na gornje pitanje je da u takvoj dilemi uvijek treba ići na kočenje jer čak i ako se fulalo i dođe do sudara.. puno je manje tragičnih posljedica pri takvom sudaru nego pri sudaru gdje se još ubrzavalo..

Kinetička energija raste s kvadratom brzine, pa je svako smanjenje brzine značajno u smanjenju šanse za pogubne posljedice.




Što se drugih stvari tiče pri vožnji i olakšavanju vožnje popizdim kad vidim da netko prije skretanja desno ode malo ulijevo (kao da vozi traktor s 2 prikolice) ili

još gore kad skreće lijevo pa se ne primakne lijevoj crti nego se odmakne ili ostane više na desnoj strani.

Tada ludim više na instruktore u autoškoli jer pretpostavljam da te osnovne stvari nisu naučili nove vozače.
A čak i u pismenim testovima se provjerava je li vozač naučio da se položajem vozila govori o smjeru kretanja (ne samo pokazivačima smjera).


Jedna od glupljih stvari koju često vidim je da se vozači nabiju na guzicu (i tako voze duže) prije pretjecanja umjesto da si ostave razmak u kojem će pravovremeno postići određenu brzinu za brže i sigurnije pretjecanje.
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 14:18   #76
obicni benzinac vs turbo dizel..... u normalnoj voznji dizel ce biti brzi... ako ce benzincu vadit mast (za sto i sluze oni okretaji do 7500) onda ce benzinac to dobiti... benzinac je da se tera, dizel da se uziva... pa ja dizel šaltam na 3000-4000okretaja , benzinca ako nije ušo u crveno onda nek sjedi kod kuce i place... *ebes auto koji ne moze u crveno

turbo benzin vs turbo dizel - u svim situacijama turbobenzin... vuce od poda do kraja jako cudan osjecaj...


ja se uvijek vodim onog da po gasu s tim da ne pamtim kad sam zadnji put bio uopce u sitauciji za škarice, kad vozim sdi onda vozim polako iza kamiona rijetko obilazim.. jer on i tako vozi 80, ja moram navuc bar do 120 da ga obiđem između zavoja il tako negdje a to se onda mijeri u danima
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 14:58   #77
Quote:
ma3x kaže: Pogledaj post
obicni benzinac vs turbo dizel..... u normalnoj voznji dizel ce biti brzi... ako ce benzincu vadit mast (za sto i sluze oni okretaji do 7500) onda ce benzinac to dobiti... benzinac je da se tera, dizel da se uziva... pa ja dizel šaltam na 3000-4000okretaja , benzinca ako nije ušo u crveno onda nek sjedi kod kuce i place... *ebes auto koji ne moze u crveno

turbo benzin vs turbo dizel - u svim situacijama turbobenzin... vuce od poda do kraja jako cudan osjecaj...


ja se uvijek vodim onog da po gasu s tim da ne pamtim kad sam zadnji put bio uopce u sitauciji za škarice, kad vozim sdi onda vozim polako iza kamiona rijetko obilazim.. jer on i tako vozi 80, ja moram navuc bar do 120 da ga obiđem između zavoja il tako negdje a to se onda mijeri u danima
Princip ubrizgavanja goriva u zagrijani zrak je osnovna karakteristika dizela, njegova najveća prednost i na žalost i njegova najveća mana..
Zašto..?
Pa na raspolaganju je jako malo vremena da se gorivo ubrizga u cilindar, rasprši, dobro izmješa sa zrakom i odradi posao doprinosa energije.. Zbog toga dizeli rade sa povećanim pretičkom zraka u odnosu na stehiometrijski omjer (da se osigura kvalitetno izgaranje). Konstruktori su se dosjetili, amo ubaciti precizno elektronsko doziranje, common rail, i povećat tlak u pičku materinu da smanjimo ove nedostatke. Postavit ćemo turbopunjač i ubaciti svu silu zraka u cilindar pri usisu kako bi izvukli maksimum iz onog što konstrukcijska karakteristika dizel motora pruža. I tadaaaaa uspjeli su napraviti motor koji je istina masivan, ali ima brdo momenta, čupa iz niskih okretaja i ima snage čak i na visokim okretajima i troši kao upaljač ... ali dalje ne ide, zid, točka..
Problem je elementarni, ako na niskim okretajima naguraš hrpu zraka i ubrizgaš hrpu goriva u motor istina dobit ćeš momet ali taj motor će mehanički i toplinski biti na granici izdržljivosti. Uz to nisi otklonio najveću manu dizel motora, miješanje zraka i goriva u cilindru. Zbog toga dizeli ne idu preko 5000 okretaja, teško je izmješati gorivo jer nema dovoljno vremena, pa tlačio ti sistem i na 5000 bara...

Najveća mana benzinca je samozapaljenje, jebi ga ne možeš natlačit smjese u cilindar po volji, uništit ćeš motor..
Ali možeš staviti nekoliko cilindara više, time smanjiti oscilirajuće mase, smanjiti hod, povećati promjer, dati mjesta za nešto veće ventile i nagurati okretaje do mile volje.. kod automobila do nekih 9000, motocikla do nekih 15000, F1 i de i preko 20 000.
Što si dobio..? Dobio si špirit u maloj čaši, lagani motor koji iz malog volumena izvlači brdo konjskih snaga, motor koji ide samo gore i troši kao sam vrag ali ide.. i ako želiš jurcati kao stvaren je za to..

Ali kako svi prije ili kasnije završimo sa ženom i stavimo kolica u auto, vozimo djecu u vrtić ili školu, tako konji postaju sve blaži a lokomotive sve veće.. pa u lokomotive stavljamo i lokomotivske motore koji mogu tegliti i trošiti kao upaljači.. pomalo penzionerski...

Što se tiče pretjecanja u škarama, poštuj pravilo, odustani od pretjecanja ukoliko nisi došao do polovice vozila kojeg pretječeš... ako jesi gas, blicanje, sirena i moli se bogu jer vremena za povratak jednostavno nema...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 15:12   #78
Nabijem ja vas na turbo benzince i dizele! Otvorite si temu za to i tamo se istresajte i trkeljajte!
Moderatori, skoro dvije stranice nemaju veze sa temom, zašto ne reagirate?
__________________
...svaka definicija gubitak je slobode...
tigo95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 15:13   #79
Inace jako bitna stavka je vrit auto do crvenog tokom 99% vremena provedenog na cestama

Ja kad idem na poso il do ducana obavezno vrtim benzinca na 5-6000okretaja

A kad idem preticat ful mi je jednostavnije roknut ga dve nize umjesto samo malo stisnut gas
__________________
Trust me I know what I'm doing
Sledge_Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 15:35   #80
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Rađe popodne... Ujutro su jučer bile velike gužve, ja sam krenuo negdje oko 3 iz ZG-a, starom Karlovačkom do Klinča Sela i izašao na autocestu u Donjoj Zdenčini, do Karlovca nije bilo nimalo gužve, onda se zagužvalo od Karlovca do Bosiljeva, od Bosiljeva se vozilo normalno. Ali ja sam išao za Rijeku, inače bih se u Karlovcu spustio na staru cestu. Vikendom uvijek budu neke nesreće tako da se sporo vozi cijelom autocestom A1.
Da, starom cestom od Karlovca i je u planu, ali više me brinu kolone na Lučkom nego usporen promet sam po sebi, kreni-stani u koloni me više smori nego vožnja ispod ograničenja zbog gustog prometa
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:39.