Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2017., 10:34   #1
Exclamation Duboka podjela našeg društva/foruma

Iz političkog života općenito, ali i iz tema i upisa na ovom forumu jasno je vidljiva duboka podjela našeg društva. Bez obzira o kakvim se podjelama radilo, one su sveprisutne kroz razvoj čovječanstva i donekle su prihvaćene kao normalna pojava. Ono što mene zabrinjava je to da su te iste podjele dosegnule takve razmjere da gotovo sprečavaju bilo kakvo ujedinjeno djelovanje građana za dobrobit društva općenito. Naravno da direktnu korist imaju političke elite i centri moći kako one na vlasti tako i one u opoziciji jer samom podjelom neupitno dobivaju topovsko meso koje im služi za političke obračune.

Nadalje, siguran sam da je dio tema oko kojih se polemizira i smišljeno plasiran kako bi se taj jaz održavao i produbljavao, a u taj jaz neupitno upada pojedinac sposoban za objektivno kritično mišljenje.
Da spomenem samo neke koje su aktualne i na ovim stranicama, pitanje abortusa, vjere, pa evo i ove Frljićeve predstave koja me i ponukala da otvorim temu.
Sam proces indetifikacije pojedinca kroz aktualizaciju neke od ovih tema, je sveden na puku inerciju krajnje ljevice ili desnice koja je obično i incijator same aktualizacije. Ti počeci su vrlo bitni je obično u nedostatku znanja, sposobnosti artikulacije istog i niskog praga tolerancije dolazi do pristranih i emocijonalno nabijenih polemika i reakcija. Ta kontaminacija izvlači ono najgore s obe strane i sukob, doseže vrhunac.

Nakon toga dolazi do smirivanja strasti jer su primarne potrebe zadovoljene i u sukobu ostaju samo krajnje opcije. Predstava se bliži kraju. Politički dijalog je razmrvljen, ostaju samo najekstremniji pojedinci s obe strane, a ja se pitam da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno ili nam je potreban nekakav zajednički neprijatelj iz vana da odbacimo predrasude i prihvatimo različitosti.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:50   #2
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Iz političkog života općenito, ali i iz tema i upisa na ovom forumu jasno je vidljiva duboka podjela našeg društva. Bez obzira o kakvim se podjelama radilo, one su sveprisutne kroz razvoj čovječanstva i donekle su prihvaćene kao normalna pojava. Ono što mene zabrinjava je to da su te iste podjele dosegnule takve razmjere da gotovo sprečavaju bilo kakvo ujedinjeno djelovanje građana za dobrobit društva općenito. Naravno da direktnu korist imaju političke elite i centri moći kako one na vlasti tako i one u opoziciji jer samom podjelom neupitno dobivaju topovsko meso koje im služi za političke obračune.

Nadalje, siguran sam da je dio tema oko kojih se polemizira i smišljeno plasiran kako bi se taj jaz održavao i produbljavao, a u taj jaz neupitno upada pojedinac sposoban za objektivno kritično mišljenje.
Da spomenem samo neke koje su aktualne i na ovim stranicama, pitanje abortusa, vjere, pa evo i ove Frljićeve predstave koja me i ponukala da otvorim temu.
Sam proces indetifikacije pojedinca kroz aktualizaciju neke od ovih tema, je sveden na puku inerciju krajnje ljevice ili desnice koja je obično i incijator same aktualizacije. Ti počeci su vrlo bitni je obično u nedostatku znanja, sposobnosti artikulacije istog i niskog praga tolerancije dolazi do pristranih i emocijonalno nabijenih polemika i reakcija. Ta kontaminacija izvlači ono najgore s obe strane i sukob, doseže vrhunac.

Nakon toga dolazi do smirivanja strasti jer su primarne potrebe zadovoljene i u sukobu ostaju samo krajnje opcije. Predstava se bliži kraju. Politički dijalog je razmrvljen, ostaju samo najekstremniji pojedinci s obe strane, a ja se pitam da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno ili nam je potreban nekakav zajednički neprijatelj iz vana da odbacimo predrasude i prihvatimo različitosti.
Overkill, mene jednostavno ovakve rasprave zabavljaju......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:38   #3
Koji su to ekstremni pojedinci s lijeve strane kod predstave?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:49   #4
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
da odbacimo predrasude i prihvatimo različitosti.
Nema prihvacanja razlicitosti koje zadiru u necije slobode. Smatrao bi osobnom izdajom i osobnim porazom da prihvatim kao normalnog i kao "ne neprijatelja" nekog tko se zalaze primjerice za zabrane (lgbt brak, pobacaj, prava manjina itd.). I uvijek cu prije prihvatiti nekog stranca normalnih stavova nego pripadnika vlastitog naroda zlih i diskriminatornih stavova.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:54   #5
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Nema prihvacanja razlicitosti koje zadiru u necije slobode. Smatrao bi osobnom izdajom i osobnim porazom da prihvatim kao normalnog i kao "ne neprijatelja" nekog tko se zalaze primjerice za zabrane (lgbt brak, pobacaj, prava manjina itd.). I uvijek cu prije prihvatiti nekog stranca normalnih stavova nego pripadnika vlastitog naroda zlih i diskriminatornih stavova.
Ha, nekim ljudima npr smeta LGBT brak, dakle time što ih nazivaš zlima i ograničavaš im djelovanje ti ugrožavaš i njihovu slobodu.
Možete vi ušutkati takve ljude, ili ih čak zatvoriti, ali oni će i dalje postojati.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:59   #6
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Nema prihvacanja razlicitosti koje zadiru u necije slobode. Smatrao bi osobnom izdajom i osobnim porazom da prihvatim kao normalnog i kao "ne neprijatelja" nekog tko se zalaze primjerice za zabrane (lgbt brak, pobacaj, prava manjina itd.). I uvijek cu prije prihvatiti nekog stranca normalnih stavova nego pripadnika vlastitog naroda zlih i diskriminatornih stavova.
Desničari pod prihvaćanjem različitosti podrazumjevaju da bi mi svi trebali prihvatiti da oni ne prihvaćaju različitosti i to je to.
mojneinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:01   #7
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Koji su to ekstremni pojedinci s lijeve strane kod predstave?
Pa svi oni koji ne bi Frljića na prijeki sud, a potom odmah na lomaču.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:02   #8
Quote:
mojneinen kaže: Pogledaj post
Desničari pod prihvaćanjem različitosti podrazumjevaju da bi mi svi trebali prihvatiti da oni ne prihvaćaju različitosti i to je to.
Pa ni ljevičari ne prihvaćaju Crkvu npr. Samo je toleriraju, nevoljko.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:05   #9
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Ha, nekim ljudima npr smeta LGBT brak, dakle time što ih nazivaš zlima i ograničavaš im djelovanje ti ugrožavaš i njihovu slobodu.
Možete vi ušutkati takve ljude, ili ih čak zatvoriti, ali oni će i dalje postojati.
Super, pa cemo se protiv njih boriti i od njih se odijeljivati, a ne pomirivati.

Postivanje razlicitosti i jednaka prava za sve te 'razlicite' je conditio sine qua non svakog mirenja.

Tebi moze smetati LGBT brak, nitko ti to ne brani, ali ako ga ides zabranjivati onda si diskriminator i tu svaka prica o pomirenju zavrsava.
I meni smeta religija, pa ne bi ljudima zabranjivao da su pripadnici neke religije ili da nemaju neka prava zato sto su pripadnici religije.
Tu je razlika.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:06   #10
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Pa ni ljevičari ne prihvaćaju Crkvu npr. Samo je toleriraju, nevoljko.
dakle ljevičarska tolerancija crkve je isto što i netolerancija
koji lumen
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:06   #11
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pa svi oni koji ne bi Frljića na prijeki sud, a potom odmah na lomaču.
Zapravo, njemu bi priredio nešto puno gore. Prvo zatvoriti mu državnu "pipu". Morao bi sam (ili uz pomoć privatnih sponzora), zakupiti dvoranu, platiti sve troškove (glumce, čistačice, struju, plakate.....) i onda živjeti od prodanih karata.
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:07   #12
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Pa ni ljevičari ne prihvaćaju Crkvu npr. Samo je toleriraju, nevoljko.
Naravno.Vidi se po to po procesijama koje moraju osiguravati specijalne postrojbe inače se ne bi mogle održati.
mojneinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:08   #13
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Super, pa cemo se protiv njih boriti i od njih se odijeljivati, a ne pomirivati.

Postivanje razlicitosti i jednaka prava za sve te 'razlicite' je conditio sine qua non svakog mirenja.

Tebi moze smetati LGBT brak, nitko ti to ne brani, ali ako ga ides zabranjivati onda si diskriminator i tu svaka prica o pomirenju zavrsava.
I meni smeta religija, pa ne bi ljudima zabranjivao da su pripadnici neke religije ili da nemaju neka prava zato sto su pripadnici religije.
Tu je razlika.
Nije svačije mišljenje jednako vrijedno, svatko ima pravo izjasniti se, ali težina njegova mišljenja ovisi o njegovim argumentima. A oni koji su za LGBT brakove nemaju dobre argumente.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:08   #14
svako društvo je podijeljeno i to je nešto što se neće promijenit osim ako ne uvedemo autoritarni sustav sa indoktrinacijom i određenim stupnjme izolacije od vanjskog svijeta
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:09   #15
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Nije svačije mišljenje jednako vrijedno, svatko ima pravo izjasniti se, ali težina njegova mišljenja ovisi o njegovim argumentima. A oni koji su za LGBT brakove nemaju dobre argumente.
Upravo tako, permisivna misljenja su vrijednija od diskriminatornih. Argument za LGBT brak je samo jedan i trebao bi u normalnom drustvu biti dovoljan.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:09   #16
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Nije svačije mišljenje jednako vrijedno, svatko ima pravo izjasniti se, ali težina njegova mišljenja ovisi o njegovim argumentima. A oni koji su za LGBT brakove nemaju dobre argumente.
ti kažeš da nemaju, oni kažu da imaju
šta sad
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:12   #17
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Upravo tako, permisivna misljenja su vrijednija od diskriminatornih. Argument za LGBT brak je samo jedan i trebao bi u normalnom drustvu biti dovoljan.
Može se reći i da je npr gay parada istovremeno diskriminacija vjernika, jer vjera ne smatra da je takvo ponašanje dozvoljeno.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:13   #18
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Može se reći i da je npr gay parada istovremeno diskriminacija vjernika, jer vjera ne smatra da je takvo ponašanje dozvoljeno.
uopće ne znaš što riječ diskriminacija znači
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:14   #19
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Iz političkog života općenito, ali i iz tema i upisa na ovom forumu jasno je vidljiva duboka podjela našeg društva. Bez obzira o kakvim se podjelama radilo, one su sveprisutne kroz razvoj čovječanstva i donekle su prihvaćene kao normalna pojava. Ono što mene zabrinjava je to da su te iste podjele dosegnule takve razmjere da gotovo sprečavaju bilo kakvo ujedinjeno djelovanje građana za dobrobit društva općenito. Naravno da direktnu korist imaju političke elite i centri moći kako one na vlasti tako i one u opoziciji jer samom podjelom neupitno dobivaju topovsko meso koje im služi za političke obračune.

Nadalje, siguran sam da je dio tema oko kojih se polemizira i smišljeno plasiran kako bi se taj jaz održavao i produbljavao, a u taj jaz neupitno upada pojedinac sposoban za objektivno kritično mišljenje.
Da spomenem samo neke koje su aktualne i na ovim stranicama, pitanje abortusa, vjere, pa evo i ove Frljićeve predstave koja me i ponukala da otvorim temu.
Sam proces indetifikacije pojedinca kroz aktualizaciju neke od ovih tema, je sveden na puku inerciju krajnje ljevice ili desnice koja je obično i incijator same aktualizacije. Ti počeci su vrlo bitni je obično u nedostatku znanja, sposobnosti artikulacije istog i niskog praga tolerancije dolazi do pristranih i emocijonalno nabijenih polemika i reakcija. Ta kontaminacija izvlači ono najgore s obe strane i sukob, doseže vrhunac.

Nakon toga dolazi do smirivanja strasti jer su primarne potrebe zadovoljene i u sukobu ostaju samo krajnje opcije. Predstava se bliži kraju. Politički dijalog je razmrvljen, ostaju samo najekstremniji pojedinci s obe strane, a ja se pitam da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno ili nam je potreban nekakav zajednički neprijatelj iz vana da odbacimo predrasude i prihvatimo različitosti.


Izvanredno primjećeno... glas razuma. Na forumu ima interesantnih tema i pitanja... ali rasprave često odu u klinč bez izlaza.

Političke podjele su normalne... ali bitan je način njihovog razriješenja i usmjeravanja društvene energije na rješavanje konkretnih problema, za početak onih 'manjih i svakodnevnih'. Zar pitanje gradnje parka mora postati pitanje visoke politike ?

U pozadini je vrlo često ovo pitanje... Tko odlučuje o raspodjeli poreznog novca i prema kojim kriterijima ?

Ako se ne možemo svi usuglasiti oko vrijednosti, morati će se osnivati posebne institucije, npr. školske... vjerske i sekularizirane škole.

Da li ovako dobivamo razmrvljeno društvo ? Moguće, ali recimo... nekada moraš rasparati krivo sašiveno tkivo društva, kako bi ga ponovo mogao spojiti na način koji bi svima više odgovarao.

Zatim, na koji način građani mogu participirati u rješavanju društvenih problema ? Ovo nije moguće na isti način na svim razinama... kvartovi, općine, regije, država.

Stranke funkcioniraju prije svega kao klijentelističke udruge umrežene sa javnim i polujavnim poduzećima, pravna država je misaona imenica... sve ovo ima posljedice na društvenu svijest (koja je opet sama uzrok).

Na papiru sve pršti od stručnosti, stvarno, društveni život nam je premrežen klijentelističkim grupama.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 12:16   #20
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
uopće ne znaš što riječ diskriminacija znači
Ugrožavanje prava. Recimo, ugroženo je pravo vjernika da se buni protiv gay parade koja ugrožava njegove osjećaje, vrijeđa ga se da je primitivac, da nije napredan itd.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.