Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2023., 16:29   #1
Preseljenje u inozemstvo

Pozdrav,
imam 31 godinu, živim u obiteljskoj kući sa majkom, bakom i djedom.
Moja priča počinje tako da sam do nedavno radio u jednoj firmi, te sam u dogovoru sa majkom dao otkaz zbog našeg preseljenja u inozemstvo, jer je i sama rekla da je prošla već više od 50 godina života i da joj je zadnje vrijeme ako želi ostvariti veću mirovinu.
Naime, baka i djed su slabo pokretni i trebaju svakodnevnu njegu, pogotovo pomoć oko održavanja vlastite higijene.
Sada se priča pomalo mijenja i moja majka kaže da možda ne bi trebali preseliti u inozemstvo, jer bi praktički jedna cijela plaća trebala ići za isplatu njegovateljici koja bi brinula o njima.
Rekao sam joj da ne treba brinuti previše oko toga, da imam ušteđevine i da sigurno nećemo ostati gladni, ali uzalud jer ju ne mogu uvjeriti, ne želi čuti.
Sve više razmišljam da samostalno nađem posao u inozemstvu i jednostavno odem, jer ovo jednostavno sve manje ima smisla, na kraju svega ja sam pojeo znate već što, dao sam otkaz na redovnom poslu gdje sam imao redovita primanja, ništa ekstra ali je redovito stizalo na tekući račun.
Najviše me pogodilo što se osjećam izdanim od bližnjih, pogotovo od mame, 80% toga smo već bili dogovorili.
Onda se zapitam kome možeš vjerovati, ako ne možeš vjerovati svojim bližnjima?
Tomislav 1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2023., 18:03   #2
Iskreno, najbolje bi bilo da se odselis iz obiteljske kuce, ozenis i imas svoj zivot.

Jer ovako ako si ti njima uvijek pri ruci, dogodit ce se to da ce na tebe s vremenom pasti dosta njegovateljskih duznosti ili ako odes u inozemstvo, mogao bi postati krava muzara.

Sto god radio, pazi da ne postanes rob zivotnih okolnosti. A vec si poceo donositi glupe odluke (otkaz) pod tuđim utjecajem.

Napravi kako tebi odgovara. A majka ti nije stara zena. Znam neke od 60 koje su isle raditi u inozemstvo. Ne moras ti seliti zato sto ona zeli seliti.
-Aura- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2023., 21:43   #3
Quote:
-Aura- kaže: Pogledaj post
Iskreno, najbolje bi bilo da se odselis iz obiteljske kuce, ozenis i imas svoj zivot.

Jer ovako ako si ti njima uvijek pri ruci, dogodit ce se to da ce na tebe s vremenom pasti dosta njegovateljskih duznosti ili ako odes u inozemstvo, mogao bi postati krava muzara.

Sto god radio, pazi da ne postanes rob zivotnih okolnosti. A vec si poceo donositi glupe odluke (otkaz) pod tuđim utjecajem.

Napravi kako tebi odgovara. A majka ti nije stara zena. Znam neke od 60 koje su isle raditi u inozemstvo. Ne moras ti seliti zato sto ona zeli seliti.
Iskreno, meni bi odgovaralo da odselim, jer bi mi dobro došlo da promijenim sredinu, imao bi također nekakvu normalnu plaću, upoznao nove ljude, itd.
Ovdje sam imao dosta slabu plaću, jedino što nije niti jedan dan kasnila, iskreno bi mi jedino prijatelji ovdje pomalo nedostajali, ali bi tamo upoznao novo društvo kroz neko vrijeme, uglavnom planiram preseljenje s njom ili bez nje.
Tomislav 1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2024., 14:52   #4
Epilog, na kraju smo propustili jedan posao u Austriji, zato što ona nije mogla tada još ići jer je željela još neke stvari po kući srediti, također smo se već 50% dogovorili sa jednom ženom koja bi bila njegovatelj baki i djedu na dva tjedna, već smo gledali i drugu ženu koja bi bila još dva tjedna jer se moraju mijenjati.
Sada već dva dana kuka i plače kako više nema novaca, ostalo joj je nekoliko stotina eura na računu i usput ima kredit koji joj redovito sjeda na račun svaki mjesec. Na kraju od posla u inozemstvu čini mi se ništa, jedino mogu se samostalno prijaviti, pokupiti svoje stvari i otići. Trenutno važem da li ostati u HR ili jednostavno otići, za moje mentalno zdravlje bi puno bolja bila druga opcija. Čisto za kraj da dam svoj utisak, potpuno nas krivo uče, obitelj ti može jedino biti žena i djeca, pogotovo djeca jer je to neraskidiva veza. Sve ostalo je precijenjeno, svi ostali članovi obitelji samo traže svoj interes i gledaju kako te iskoristiti i/ili odbaciti. Tako da je puno bolje posvetiti se nekoj vezi ili braku, nego članovima obitelji, ako sami sebi želite dobro, jer od ovoga nemate ništa. Pozdrav
Tomislav 1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2024., 16:55   #5
Quote:
-Aura- kaže: Pogledaj post
...Sto god radio, pazi da ne postanes rob zivotnih okolnosti...
Kako to? Kako se to (postanak i ostanak robom u robovlasničkom odnosu) pazi, i pažnjom spriječi, ako je možda moguće to da je svaki moment života diktiran životnim okolnostima? Pazi da ne (razboliš, od toga i toga, tada i tada) umreš, tada i tada, jer nije zgodno umirati i umrijeti ikada, a posebno jednog nepoznato kada, tada i tada...? Da, treba paziti...

Quote:
-Aura- kaže: Pogledaj post
...Čisto za kraj da dam svoj utisak, potpuno nas krivo uče, obitelj ti može jedino biti žena i djeca, pogotovo djeca jer je to neraskidiva veza...
Jednako kao što su krivo, odnosno putem pogrešnosti ispravno naučenim učenicima njihovi roditelji, i roditeljima njihova krivo ih, pogrešno ih učena i naučena djeca, neraskidiva veza? Ako odraslom čovjeku roditelji ne mogu biti neraskidiva veza, već mu žena i (pogotovo) djeca mogu biti neraskidiva veza, što kada njegovom djetetu kao možda odraslom čovjeku danas-sutra, roditelji ne mogu biti neraskidiva veza, već mu žena i (pogotovo) djeca mogu biti neraskidiva veza? Životne okolnosti pišu drame... o nemogućnostima neraskidanja neraskidivih veza, rastancima raznim.
__________________
Amnesia may well be the highest sacrament in the great gray ritual of existence.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2024., 23:49   #6
Jednako kao što su krivo, odnosno putem pogrešnosti ispravno naučenim učenicima njihovi roditelji, i roditeljima njihova krivo ih, pogrešno ih učena i naučena djeca, neraskidiva veza? Ako odraslom čovjeku roditelji ne mogu biti neraskidiva veza, već mu žena i (pogotovo) djeca mogu biti neraskidiva veza, što kada njegovom djetetu kao možda odraslom čovjeku danas-sutra, roditelji ne mogu biti neraskidiva veza, već mu žena i (pogotovo) djeca mogu biti neraskidiva veza? Životne okolnosti pišu drame... o nemogućnostima neraskidanja neraskidivih veza, rastancima raznim.[/QUOTE]

Pa dobro, nećemo sada ići iz krajnosti u krajnost, ali poanta moje objave je da čovjek sam mora procijeniti tko mu može pomoći i na koga može računati, čisto da vidi u kakvoj je poziciji u odnosima, bili to obiteljski odnosi, prijateljski, ljubavni. Ima trenutaka kada stvarno treba pomoći toj drugoj osobi, ali ako te takvi odnosi iscrpljuju mentalno, duhovno, fizički... Onda ja ne mogu vidjeti dublji smisao u svemu tome, uz najbolju volju.
Tomislav 1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2024., 01:11   #7
Djelujes mi pametno.

Kome vjerovati? Vjeruj sebi. Ponekad ces i sam sebe razocarati, ali manje boli nego kada to naprave drugi.

Prestani ju uvjeravati i tjesiti svojom ustedjevinom.

Poslusaj sebe i makni se dok jos mozes. Ako ostanes, bit ce ti jos gore, ovo je samo pocetak. I pokusaj pronaci sto normalniju djevojku za stabilnu vezu.

Sto se tice prijatelja, ako su pravi takvi ce i ostati nakon sto odes.

Dobro si shvatio, najvaznija su djeca. Ne zato "to je moje, to sam ja napravijo" nego radi njihovog boljeg zivota za njih.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2024., 18:11   #8
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Djelujes mi pametno.

Kome vjerovati? Vjeruj sebi. Ponekad ces i sam sebe razocarati, ali manje boli nego kada to naprave drugi.

Prestani ju uvjeravati i tjesiti svojom ustedjevinom.

Poslusaj sebe i makni se dok jos mozes. Ako ostanes,


bit ce ti jos gore, ovo je samo pocetak. I pokusaj pronaci sto normalniju djevojku za stabilnu vezu.

Sto se tice prijatelja, ako su pravi takvi ce i ostati nakon sto odes.

Dobro si shvatio, najvaznija su djeca. Ne zato "to je
moje, to sam ja napravijo" nego radi njihovog boljeg zivota za njih.
Nisam rekao još jednu stvar, koja će bolje dočarati u kakvoj atmosferi i okolini živim. Svi si podmeću kajle, moja mama ipak više brine o baki i djedu, da bi prije više od pola godine baka u suradnji sa njegovateljicom
prijavila moju mamu u centar za socijalni rad zbog tobože nebrige, što i sam mogu posvjedočiti da nikako nije istina. Moja mama je često tu njegovateljicu znala poštedjeti, pa je znala tu obvezu njegovateljice preuzeti na sebe, da bi na kraju ova nju prijavila. Ne kužim takve ljude, ideš direktno protiv vlastite kćeri koja još uz to svakodnevno ti pomaže. Onda je na kraju centar poslao patronažnu sestru u provjeru situacije. Neka su mi sto puta familija, ali neki članovi obitelji prema prikazanome su najobičniji karakterni ološ, stvarno moraš biti takav karakter da možeš tako nešto raditi.
Tomislav 1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2024., 18:15   #9
Thumbs down

Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Djelujes mi pametno.

Kome vjerovati? Vjeruj sebi. Ponekad ces i sam sebe razocarati, ali manje boli nego kada to naprave drugi.

Prestani ju uvjeravati i tjesiti svojom ustedjevinom.

Poslusaj sebe i makni se dok jos mozes. Ako ostanes, bit ce ti jos gore, ovo je samo pocetak. I pokusaj pronaci sto normalniju djevojku za stabilnu vezu.

Sto se tice prijatelja, ako su pravi takvi ce i ostati nakon sto odes.

Dobro si shvatio, najvaznija su djeca. Ne zato "to je moje, to sam ja napravijo" nego radi njihovog boljeg zivota za njih.
Nisam rekao još jednu stvar, koja će bolje dočarati u kakvoj atmosferi i okolini živim. Svi si podmeću kajle, moja mama ipak više brine o baki i djedu, da bi prije više od pola godine baka u suradnji sa njegovateljicom prijavila moju mamu u centar za socijalni rad zbog tobože nebrige, što i sam mogu posvjedočiti da nikako nije istina. Moja mama je često tu njegovateljicu znala poštediti, pa je znala tu obvezu njegovateljice preuzeti na sebe, da bi na kraju ova nju prijavila. Ne kužim takve ljude kao moja baka, ideš direktno protiv vlastite kćeri koja još uz to svakodnevno ti pomaže. Onda je na kraju centar poslao patronažnu sestru u provjeru situacije. Neka su mi sto puta familija, ali neki članovi obitelji prema prikazanome su najobičniji karakterni ološ, stvarno moraš biti takav karakter da možeš tako nešto raditi.
Tomislav 1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 08:38   #10
Hm... nikada nije jednostavno kako izgleda na prvi pogled.

Znam da je sad u modi razdvajanje djece od roditelja, ali...

Stariji se vecinom ne mijenjaju na bolje. Gadne osobe postaju jos gore, a zrtve se jos vise namjeste da ih se zlostavlja.

Probaj se maknuti malo sa strane i razmisljati samo o sebi. Premisli se jel imas tu buducnosti trenutno gledano, da sadasnjost ostane takva kakva je sada. Ako nemas, onda bi najbolje bilo da nastavis sa svojim planovima, sam. Bez imalo griznje savjesti.

Neki koji su otisli, kada onih osoba vise nije bilo, onda ih je malo grizlo jer su mislili da su trebali biti uz te osobe pri njihovom kraju. Neki su ostali i onda bili ljuti na same sebe sto su tako odlucili. Kad kazem "neki", mislim na vecinu.

Godine brzo prolete. Jako brzo. A rjesavanja trauma traje jako dugo. A kad ih se i rijesi, ostanu neke sitnice koje smetaju.

Osim toga, cijeli svijet ode u kurac, mozda bi bilo dobro da si zaradis dok se jos moze, a mijenjanjem okoline ces mozda bolje nauciti prilagodjavati se, a to je najvaznije za prezivljavanje.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.