Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2009., 01:24   #21
Cool

Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
pa, to mi je bio prvi susret s tom grupom, tako da nisam čitao te njihove romane... ali iz iskustava s drugim radovima od ekipe tog uzrasta, obično budu JAKO pod utjecajem već viđenog, a valjda nedovoljno samosvjesni da idu ciljano pokušati biti originalni.

Na svu sreću, postoje izuzeci.
Amen na to. Pitam samo zato što sam bio u sličnom projektu moje bivše škole prije dvije godine ( tema krimić) amatersko druženje, ali klinci sa spisateljskim ambicijama, pa je tema bila u tom stilu. Jako puno utjecaja sa televizije, ali bila je jedna djevojka, jako originalna priča, i nadam se da će nastaviti pisati, možda čak i napisati roman.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 08:45   #22
Sad ću ja ispasti čangrizava stara baba, ali - originalna ideja dolazi iz vlastitog životnog iskustva, ne iz pročitanog, ne iz viđenog, ne možeš to naučiti na nekakvom tečaju kreativnog pisanja, slijedom navedenog - otkud nekom sa 16 godina originalna ideja za roman. Ajde da još kratka priča ili pjesma, mogla bi povjerovati...
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 10:19   #23
Cool

Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Sad ću ja ispasti čangrizava stara baba, ali - originalna ideja dolazi iz vlastitog životnog iskustva, ne iz pročitanog, ne iz viđenog, ne možeš to naučiti na nekakvom tečaju kreativnog pisanja, slijedom navedenog - otkud nekom sa 16 godina originalna ideja za roman. Ajde da još kratka priča ili pjesma, mogla bi povjerovati...
Tema za raspravu,ne, nema čangrizavih već dobro znatiželjnih, ali ne slažem se da je potrebno životno iskustvo da bi se smislila dobra priča i roman. Prije dobra mašta jer (moglo bi zvučati glupo,upozorenje) odkud nekome iskustvo za fantasy, horor ili sf? Dobro ako piše o nekim uobičajenim temama, ljubić, krimić, nešto što si doživio, ali ovi žanrovi zahtjevaju ipak kreativnost, ako želiš biti dobar u njima, a ne reciklažu.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 10:56   #24
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Sad ću ja ispasti čangrizava stara baba, ali - originalna ideja dolazi iz vlastitog životnog iskustva, ne iz pročitanog, ne iz viđenog, ne možeš to naučiti na nekakvom tečaju kreativnog pisanja, slijedom navedenog - otkud nekom sa 16 godina originalna ideja za roman. Ajde da još kratka priča ili pjesma, mogla bi povjerovati...
Djelomično se slažem s tobom. Na tečaju možeš naučiti razvijati likove, radnju, uvode, završetke... bla. Ne mislim da možeš naučiti imati originalne ideje.

S druge strane, ne mislim niti da originalnost dolazi iz životnog iskustva.

Iz životnog iskustva može doći jedino spoznaja da je netko već takvo štogod napisao, pa autor može odbacivati ideje dok ne dođe do jedne koja mu se čini originalna. Kao nekakav sustav cenzure za nenamjerne plagijate.

Ali opet, pitanje je da li je uopće potrebna originalna ideja za dobar roman? Netko može napisati roman o običnim, svakodnevnim događajima - npr. ljubić, dvije osobe, međuljudski odnosi, čežnja... bla... i ako je dobro napisan, bit će dobar. Iako ideja nije nimalo originalna

Mislim da je originalnost važnija ako pišeš sf/fantasy... ako napišeš roman o malom čarobnjaku u školi, svi će reći da je to Harry Potter, a ako NE pišeš žanr i napišeš roman o klincu u školi... to onda može biti bilo što.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 14:17   #25
Quote:
Deckard29 kaže: Pogledaj post
...odkud nekome iskustvo za fantasy, horor ili sf?
Za Sf i fantasy baš i ne znam, nije moja domena, ali brate, da iz životnog iskustva ama baš svakog čovjeka možeš napabirčiti itekako puno materijala za dobar horor - pa okreni se oko sebe!
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 20:10   #26
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Za Sf i fantasy baš i ne znam, nije moja domena, ali brate, da iz životnog iskustva ama baš svakog čovjeka možeš napabirčiti itekako puno materijala za dobar horor - pa okreni se oko sebe!
Ok, to stoji, slažem se, King to stalno radi. Ali, ono, vampiri (aktualni su) to moraš izmišljati ako želiš da te priznaju kao relativno originalnog pisca ili kopirati druge ako ti je stalo samo da budeš u trendu. Takva vrsta horora (u koju idu i sva ostala slatka bića iz tame) jednostavno moraš izmisliti, nije da možeš reći kako si susreo kojeg i fino popričao sa njim.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 22:45   #27
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Sad ću ja ispasti čangrizava stara baba, ali - originalna ideja dolazi iz vlastitog životnog iskustva, ne iz pročitanog, ne iz viđenog, ne možeš to naučiti na nekakvom tečaju kreativnog pisanja, slijedom navedenog - otkud nekom sa 16 godina originalna ideja za roman. Ajde da još kratka priča ili pjesma, mogla bi povjerovati...

Vjeruj mi da netko s 16 godina može imati puno iskustva, recimo ja s 14 sigurno imam više od nekih ljudi s 50 . Ali ne vjerujem da orginalna ideja dolazi iz životnog iskustva, sve moje priče nastale su od neke misli koja mi se slučajno stvorila u glavi, neke lagane i čudne misli... Ali obične.
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 10:56   #28
Quote:
Emma Lumina kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi da netko s 16 godina može imati puno iskustva, recimo ja s 14 sigurno imam više od nekih ljudi s 50 . Ali ne vjerujem da orginalna ideja dolazi iz životnog iskustva, sve moje priče nastale su od neke misli koja mi se slučajno stvorila u glavi, neke lagane i čudne misli... Ali obične.
I dal te "priče" netko čita?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 11:00   #29
Quote:
Deckard29 kaže: Pogledaj post
Ok, to stoji, slažem se, King to stalno radi. Ali, ono, vampiri (aktualni su) to moraš izmišljati ako želiš da te priznaju kao relativno originalnog pisca ili kopirati druge ako ti je stalo samo da budeš u trendu. Takva vrsta horora (u koju idu i sva ostala slatka bića iz tame) jednostavno moraš izmisliti, nije da možeš reći kako si susreo kojeg i fino popričao sa njim.
Lovecraft je inspiraciju za svoje priče pronalazio u snovima, ja svaki dan vidim toliko zla da mi inspiracija iz snova sigurno neće trebati, ali o vampirima ne mogu kazati ništa, tu vrstu horora poznajem najslabije, jer me najmanje zanima.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 11:29   #30
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Lovecraft je inspiraciju za svoje priče pronalazio u snovima, ja svaki dan vidim toliko zla da mi inspiracija iz snova sigurno neće trebati, ali o vampirima ne mogu kazati ništa, tu vrstu horora poznajem najslabije, jer me najmanje zanima.
Ništa protiv Lovecrafta, ali čovjek je pisao prosječno, sve mu priče idu niz isti slap i tek je nakon smrti počeo biti doživljavan kao maštoviti umjetnik. Samo sam želio reći da ne možeš sve grane žanra (fantasy/horor) pokriti time da imaš inspiraciju iz stvarnosti. Krimić je lagano pisati, imaš dnevne novine i inspiracije koliko želiš, ali mislim da u fantasyu moraš pošteno sjesti i zapeti ako želiš biti shvaćen ozbiljno, a slično je i sa hororom (sa stvarima iz običnog života) jer sve je već prikazano na raznim medijima. Ma koliko god da netko tvrdio da je to istina, činjenica, uvijek će se naći netko tko će tvrditi suprotno. Originalnu je ideju postalo teško pronaći o čemu god da pišeš, a od ostatka prosjeka te dijeli ili originalna ideja ili način (čitaj - potpuno novi pogled na nešto već viđeno) na koji ćeš nešto opisati.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 13:40   #31
Pokazala sam nekim ljudima i ostali su zapanjeni, nisu vjerovali da sam to ja napisala (iako ja o tim pričama imam mišljenje da su očajne, kao i o svom romanu, sada sam tek na 27 stranici). Ako želiš pokažem ti neku priču .
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 14:37   #32
Quote:
Deckard29 kaže: Pogledaj post
Ma koliko god da netko tvrdio da je to istina, činjenica, uvijek će se naći netko tko će tvrditi suprotno. Originalnu je ideju postalo teško pronaći o čemu god da pišeš, a od ostatka prosjeka te dijeli ili originalna ideja ili način (čitaj - potpuno novi pogled na nešto već viđeno) na koji ćeš nešto opisati.
Mi govorimo o književnosti, ovdje nije toliko bitno da li je nešto činjenica, laž ili ideja, več kako to napisano (barem meni, jer ja ne čitam knjige radi ideja nego radi toga što osječam u vrijeme i poslje čitanja). O čemu god da pišeš, dok pišeš dobro, ja ću čitati.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 14:50   #33
Quote:
Emma Lumina kaže: Pogledaj post
Pokazala sam nekim ljudima i ostali su zapanjeni, nisu vjerovali da sam to ja napisala (iako ja o tim pričama imam mišljenje da su očajne, kao i o svom romanu, sada sam tek na 27 stranici). Ako želiš pokažem ti neku priču .
Bolje nemoj, pitaj zorana k. koliko me pisaca zamrzilo nakon što sam pročitala njihova djela i izrekla svoj sud.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 15:34   #34
Quote:
Emma Lumina kaže: Pogledaj post
Pokazala sam nekim ljudima i ostali su zapanjeni, nisu vjerovali da sam to ja napisala (iako ja o tim pričama imam mišljenje da su očajne, kao i o svom romanu, sada sam tek na 27 stranici). Ako želiš pokažem ti neku priču .
Stavi priče ovdje:
http://www.laboratorij-fantastike.co...a907a30cfab174

i usporedi s konkurencijom.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 16:07   #35
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Mi govorimo o književnosti, ovdje nije toliko bitno da li je nešto činjenica, laž ili ideja, več kako to napisano (barem meni, jer ja ne čitam knjige radi ideja nego radi toga što osječam u vrijeme i poslje čitanja). O čemu god da pišeš, dok pišeš dobro, ja ću čitati.
Možda su neki od nas takvi, ali općenito se književnost mjeri po originalnosti napisanoga (moje iskustvo) P.S ja te ne bih zamrzio, moji su romani očaj, ja ću prvi priznati, pa sam se napapao loših kritika i od pismenih i nepismenih.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 02:02   #36
ne, ja želim kritike, pogotovo oštre, nitko mi nije dovoljno oštar, ja mrzim svoje priče i treba mi dodatan argument da ih mrzim! mislim da samo nekoliko njih ima elemente fantastike, ali treba mi netko drugi da prosudi... (zato neću staviti priče na taj forum labaratorij-fantastike, jer uglavnom nisu fantastika...)
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 11:40   #37
Quote:
Emma Lumina kaže: Pogledaj post
ne, ja želim kritike, pogotovo oštre, nitko mi nije dovoljno oštar, ja mrzim svoje priče i treba mi dodatan argument da ih mrzim! mislim da samo nekoliko njih ima elemente fantastike, ali treba mi netko drugi da prosudi... (zato neću staviti priče na taj forum labaratorij-fantastike, jer uglavnom nisu fantastika...)
Nema veze. Svejedno ih stavi, nije obavezno da budu fantastika.

Ako ništa drugo, barem ja ću ih pročitati i komentirati.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 14:00   #38
Kako doći do "Izvršitelji nauma Gospodnjeg", nekoliko ljudi, čijim ukusima vjerujem, mi je to preporučilo i ja već neko vrijeme obilazim knjižnice i knjižare i svi me gledaju ko Marsovca: U stilu "neee sinko, pa to ne postoji, ali imamo divnu knjigu vlč Suca". Zbog toga sam zaradio nekoliko tikova i sudskih tužbi zbog razbijanja radnji. Dakle, da me potraga za time ne bi koštala života: pomoc molim!
 
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 20:56   #39
Quote:
passenger3 kaže: Pogledaj post
Kako doći do "Izvršitelji nauma Gospodnjeg", nekoliko ljudi, čijim ukusima vjerujem, mi je to preporučilo i ja već neko vrijeme obilazim knjižnice i knjižare i svi me gledaju ko Marsovca: U stilu "neee sinko, pa to ne postoji, ali imamo divnu knjigu vlč Suca". Zbog toga sam zaradio nekoliko tikova i sudskih tužbi zbog razbijanja radnji. Dakle, da me potraga za time ne bi koštala života: pomoc molim!
Vrlo jednostavno:
http://www.superknjizara.hr/index.ph...=21006&lang=en

Lijepo tu naručiš.

Ako ti nešto nije jasno, nazovi "Superknjižaru" na:
+385 (1) 48 75 734
+385 (1) 48 75 735
+385 (1) 48 75 736
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 13:48   #40
Zorane, toliko pažnje daješ Izvršiteljima, a u Jutarnjem je cijela stranica o Zvjerima plišanima i ni guknuo ne bi (doduše, ne kužim zašto je Hebrangova fotka veća od tvoje ).

Ćeš ti otvoriti topic ili ću ja?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.