Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2011., 19:42   #61
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
pa Dumbledore je oduvijek htio da Harry preživi, kakva svinja za klanje? A za Snapea, DD bi ionako umro tokom te godine, ovako su sačuvali Voldemortovo povjerenje u Snapea.
Tako je rečeno u knjizi , u Snapeovom sjećanju on je Dum. rekao da Harry-ja podiže kao svinju za klanje, a on nije rekao ništa protiv toga, samo je rekao , '' Zar je moguće da ti je Harry prirastao srcu Severuse '' . Zapravo samo ga je štitio od smrti da bi mogao umrijeti u pravo vrijeme , kada uništi sve horkrukse. Ma uglavnom nikako mi se nije sviđalo to nepovjerenje Dum. u Harry-ja.
Weasley Ginny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 23:16   #62
Quote:
Weasley Ginny kaže: Pogledaj post
Tako je rečeno u knjizi , u Snapeovom sjećanju on je Dum. rekao da Harry-ja podiže kao svinju za klanje, a on nije rekao ništa protiv toga, samo je rekao , '' Zar je moguće da ti je Harry prirastao srcu Severuse '' . Zapravo samo ga je štitio od smrti da bi mogao umrijeti u pravo vrijeme , kada uništi sve horkrukse. Ma uglavnom nikako mi se nije sviđalo to nepovjerenje Dum. u Harry-ja. : kava:
Nope. On nije smio reći Harryju da će Voldemort kad ga napadne uništiti samo horkruks, a ne i njega jer se Harry morao predati Voldemortu, morao je svjesno ići u smrt, dragovoljno, bez ikakve namjere da se bori jer jedino ga je ta njegova apsolutno nesebična žrtva za sve ostale ljude mogla u isto vrijeme i spasiti. To je ono što je Dumbledore oduvijek govorio- ljubav u Harryju koju je Voldemort podcijenio. Plus čitava fama sa štapićima. Dakle, Dumbledoreov plan je na kraju ispao točno onako kako je on predvidio. On je u tom pogledu i spasio Harryja.
I nikakvo nepovjerenje, DD je znao da će Harry otići u smrt kad sazna da je to ono što je potrebno za Voldemortov kraj + sjeti se špilje kad se vraćaju nakon što DD popije onu tekućinu:
"I am not afraid, Harry, I am with you."
Di ćeš većeg povjerenja.
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 09:09   #63
Quote:
Weasley Ginny kaže: Pogledaj post
Tako je rečeno u knjizi , u Snapeovom sjećanju on je Dum. rekao da Harry-ja podiže kao svinju za klanje, a on nije rekao ništa protiv toga, samo je rekao , '' Zar je moguće da ti je Harry prirastao srcu Severuse '' . Zapravo samo ga je štitio od smrti da bi mogao umrijeti u pravo vrijeme , kada uništi sve horkrukse. Ma uglavnom nikako mi se nije sviđalo to nepovjerenje Dum. u Harry-ja.
Gledaš samo površno - Dumbledore se nije nijednom riječju složio sa Snapeom kako tobože Harryja "podiže kao svinju za klanje" I Snape nije nikad znao SVE.

Da se išta desilo drukčije nego što se desilo, da je Harryju prije rekao za darove smrti... Harry ne bi preživio.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 20:15   #64
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
Nope. On nije smio reći Harryju da će Voldemort kad ga napadne uništiti samo horkruks, a ne i njega jer se Harry morao predati Voldemortu, morao je svjesno ići u smrt, dragovoljno, bez ikakve namjere da se bori jer jedino ga je ta njegova apsolutno nesebična žrtva za sve ostale ljude mogla u isto vrijeme i spasiti. To je ono što je Dumbledore oduvijek govorio- ljubav u Harryju koju je Voldemort podcijenio. Plus čitava fama sa štapićima. Dakle, Dumbledoreov plan je na kraju ispao točno onako kako je on predvidio. On je u tom pogledu i spasio Harryja.
I nikakvo nepovjerenje, DD je znao da će Harry otići u smrt kad sazna da je to ono što je potrebno za Voldemortov kraj + sjeti se špilje kad se vraćaju nakon što DD popije onu tekućinu:
"I am not afraid, Harry, I am with you."
Di ćeš većeg povjerenja.
Auuh, pa na to sam zab.
Sry
Ali D. je opet, rekao nešto vezano za to da u Harry-ja nije imao povjerenja, onda kad su bili na onom tzv. Harry-jevom King's Crossu.
Ma, hajde, nema veze
Weasley Ginny is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:05   #65
halo potteroljupci,
evo još jedne fanovke da iznese svoja razmišljanja i stavove o knjigama iz hp serijala.

bilo je to prije negdje 11 godina ( ja sam imala 9 ) kad sam za svetog nikolu dobila 1. dio. tad je kod nas tek krenula hp manija, dok se u svijetu rasplamsavala. čini mi se da nisam odmah krenula s čitanjem, tada mi je veća fora bio cluedo koji je bio u paketu s hp-om. ali onda sam za zimske praznike uzela knjigu u ruke, i - ODUŠEVILA SAM SE!!! za božić sam dobila i 2. dio, pa je i on bio pročitan prije početka škole. i 3. dio sam dobila nedugo iza, krajem siječnja za rođendan. no onda je uslijedila pauza od godine dana dok nije izašao 4. dio, kojeg sam pak dobila za uskrs.
Nakon toga se prekinula tradicija da hp knjige dobijem za neki blagadan, ali započela je jedna nova - ČEKANJE U REDU ISPRED ALGORITMA DA SE DOČEPAM SVOG PRIMJERKA KNJIGE U ISTO VRIJEME KAO I MALI BRITANCI, hehe... to mi je bilo fora, a i nije mi se dalo čekati toliko da oni prevedu na hrvatski, jer sam tad već baratala dosta dobro s engleskim vokabularom, iako sam imala tek 12 godina.
sjećam se anegdote u vezi 5. knjige: pročitala sam u nekoliko novina izjavu emme watson koja se žalila da je knjiga predugačka i da se muči s čitanjem, mislim da joj je trebalo više od 2 tjedna da je dovrši. a ja sam je pročitala za nekih 5-6 dana, koja je godinu dana mlađa i engleski mi nije materinji jezik, nisam se baš žurila, ali sam zbog toga bila ponosna na sebe, hehe...
A druga stvar vezana uz čekanje 5. knjige je ta što sam se u svoj toj silnoj gužvi ispred algoritma uspjela nekako snaći i domoći se, ni manje ni više nego - PRVOG PRIMJERKA KNJIGE (na računu mi je pisalo 01:00 točno), s time da sam to skužila tek poslije. Uza sve to, snimili su me i za red carpet koji u ono doba nije bio takvo smeće kao što je dns, izašle slike u novinama...
Prijevod sam nabavila na INTERLIBERU te godine, na kojem je i premijerno predstavljen.
Šestu knjigu nažalost nisam mogla dočekati, jer sam taj dan tek doputovala na more (dubrovnik), a i bilo je loše vrijeme, pa mi se navečer nije išlo na stradun do dubrovačkog algoritma, ali sam je zato kupila odmah idući dan. Ali sve sam to nadoknadila sa hrv prijevodom, koji je uredno dočekan ispred zagrebačkog algoritma. Isto tako je bilo i sa 7. dijelom, i sa originalom i sa prijevodom.

A sad malo o knjigama samim: SS i CoS su mi bile super, ali tada, kada sam ih nedavno ponovo išla čitati, vidjela sam koliko su mi zapravo dječje. nije to više bilo to, desetljeće kasnije ih gledam skroz drugim očima nego tada. PoA mi kao knjiga nikad nije legla, bila mi je dosadna, kao neki most između prvih dvije i četvrte. Ali me zato GoF jako oduševio, najviše od svih do tada. Bilo je toliko smiješnih dijelova (nađe ih se jako puno ako se čita između redaka ili ako se neke situacije zamisle u glavi), ja sam umirala od smijeha na nekim dijelovima dok sam je čitala. Tu je bio Božićni bal, koji mi se kao plesačici najviše svidio, zamišljala sam u svojoj glavi kako bi izgledalo kad oni plešu valcer... I Hermionina preobrazba iz neugledne štreberice u ljepoticu, pa Tromagijski turnir, svjetsko prvenstvo u metloboju na početku i sama završnica... Nakon toga je bila pauza od čak 2 godine prije nego što je došao OotP. Mislila sam da će jako teško nadmašiti Gof. Petica mi je imala dobru priču, bilo mi je drago što su se neke stvari počele otkrivati, a neke su se dodatno iskomplicirale. Mučila me dužina, ali čim bi počela s čitanjem, odmah bi to brzo krenulo. Živcirala me Umbridgica, kako je stara žabetina maltretirala sve u Hogwartsu, ali mi se svidjelo kako je dobila ono što je zaslužila. Nezaboravan i je bijeg blizanaca, DA i završna bitka u ministarstvu, kao i harryjeve neuspješne instrukcije oklumencije kod Snapea. Nervirala me Cho, Luna me potpuno osvojila, a najviše mi je bilo žao sirotog Siriusa (a i Harryja, taman kad sam pomislila da će napokon bit sretan jer je pronašao člana obitelji s kojim bi mogao živjeti, sudbina mu je ponovo oduzela voljenu osobu). Bio je dobar i početak, napad dementora u Kalininu prilazu, kao i događaji u jazbini nakon.
Onda je došao HBP, koji me razočarao, jer sam nakon 4. i 5. očekivala nekakav iskorak. Iako su tu početci horkruksa, radnja u cjelini sva nekako limunadasta i površna, više se bavila teen mušicama glavnih junaka nego nečim konkretnijim. Bila je dobra priča oko knjige stanovitog Princa Miješane Krvi, bilo je zanimljivo čitati kako Harry napokon briljira u pripravi čarobnih napitaka. Jedino što je ubrzavalo tempo bili su događaji u špilji i u kuli. Iako mi je smrt Dumbledora bila potresna i šokirala me, nisam se rasplakala. Na kraju me rasplakalo nešto sasvim drugo, nešto na što bih najmanje očekivala - rasplakala sam se na dijelu kad se harry oprašta od Rona i Hermione i govori im da dalje mora sam, da ih želi poštedjeti, a onda mu oni uzvraćaju da ga nikad neće pustiti da ode sam, da su oni s njim od početka i da će ostati do samoga kraja. Taj dio me toliko dirnuo, pokazalo je koliko su zapravo odani jedno drugome i što su sve spremni učiniti za svoga prijatelja, da su spremni na put u nepoznato bez povratka, svjesni smrtne opasnosto koja bi ih neprestano pratila na svakom koraku.
A onda je došla famozna DH - knjiga koja je donijela odgovore na bezbroj neriješenih pitanja koja su se javljala u prethodnim knjigama. Tu niti jednog časa nije bilo praznog hoda, sve je neprestano teklo od prve do zadnje stranice, obilovala je akcijom koja je svako malo ubrzavala tempo čitanja. To je knjiga koja me se dojmila u cjelini i mislim da ne bih mogla izdvojiti niti jedan dio posebno. Savršeno zakružuje jedan ciklus, putovanje kojje ima svoj početak i svoj kraj.
Mislim da bi moj poredak izgledao ovako:
1. Darovi smrti (7)
2. Red Feniksa (5)
3. Plameni pehar (4)
4. Princ Miješane Krvi (6)
5. Kamen Mudraca (1)
6. Odaja tajni (2)
7. Zatočenik Azkabana (3)

Evo kako mi filmovi stoje u odnosu na knige:
SS i Cos isto kao i knjige, tipični dječji filmovi, uvode nas u taj magični svijet, sve novo, super, cool, tad su još magični elementi prevldavali u odnosu na one strašne, i privatne stvari. Onda su mi bili super, sada baš i ne, ali u odnosu na neke poslije su remek djelo, Chris Columbus je odradio dobar posao i postavio temelje daljnjim redateljima, koji to (uglavnom) nisu znali iskoristiti.
Iznimka je već bila PoA, koji mi je bio i ostao najdraži film iz serijala, koji jedini ima i neku umjetničku vrijednost. Alfonso Cuaron je imao svoju specifičnu viziju, koja je odgovarala zbivanjima u knjizi: trio ulazi u pubertet, više nisu mali, sve se mijenja. To je pokazao promjenom ambijenta i okoliša Hogwartsa. Referira na to kako prolazi vrijeme, motivi satova na svakom uglu. Zanimljiv prikaz vraćanja kroz vrijeme, jedna od boljih sekvenci u filmovima, kao i recimo satovi obrane od mračnih sila, Hogsmeade,... Tu također koristi zelene tonove koji su karakteristični za njegove filmove (Mala princeza, Velika očekivanja), što dodatno daje vrijednost filmu... Tako da je po meni najgora knjiga pretočena u najbolji film, sve zahvaljujući sjajnom redatelju, koji bi, da se mene pitalo, odradio i ostale filmove, pa bi dns možda imali ciklus malih remek-djela, a ne frišku figu od dreka koju nam je fino pripremio Yates.
GoF-u sam se jako veselila, pošto mi je to bila najdraža knjiga, ali sam ostala gorko razočarana. Sve je bilo mlako, poludorečeno, scene bez nekog razloga prekinute na pola kako bi se uštedilo na vremenu, površno odrađene, jako daleko od onoga što sam zamišljla. Od onog humora iz knjige ni h, cijeli film mi je neka trula atmosfera. Da ne komentiram koliko me razočarao prikaz Božićnog bala (to posebno), koliko se sve to skupa moglo bolje. Ali nije.
Onda su opet promijenili redatelja, umjesto Newella došao Yates, i mislila sam si pa ne može valjda lošije od ovog. E kako sam se prevarila. Ne samo da je OotP bio lošiji, nego koliko puta loš nego svi filmovi zajedno. Ona debela knjižurina sažeta u bijedna niti 2 i pol sata, pa jedan knjižica od Kamena mudraca je imala dulju ekranizaciju, ali ne... Ja ne znam jel u tom filmu bilo išta da valja. Možda pokoji svijetli trenutak koji bi nakratko provirio iz te tame od 2 sata. Mislim da se na taj promašaj više neću osvrtati, nije vrijedno mojih riječi, pa čak niti pljuvanja.
HBP je za nijansu bolji, ali sve skupa je to bilo jako loše. Slatko-limunadasta teen komedijica, s nepotrebnim zapaljivanjem Jazbine kao WTF trenutak i igranjem djece kuruze po močvari (???). Cijeli film sam umirala od smijeha, i čekala i čekala da se konačno nešto i dogodi, ali to nisam dočekala. Kraj se odigrao tak brzo da nisam ni skužila kaj se to događa, a od onog dirljivog trenutka nije bilo ni t, ne da nisam plakala, nego sam se još počela i cerekati jer nisam znala kaj bi drugo sa sobom od muke.
Nakon svega, nisam znala kaj da očekujem od 1. dijela Dh-a, ali moram priznati da me na kraju film ugodno iznenadio. Yates je čak uspio pogoditi atmosferu - strah, tjeskoba, samoća, otuđenost, udaljavanje... Bilo je i vrijeme nakon što sam se 2 filma živcirala. Potrefio je glavnu bit knjige i više manje uspješno je prenio na filmsko platno, mada su i dalje vidljive boljke tipične za njega. Ubacivao je nepotrebne (par dobrih), izbacivao potrebne scene (očit nedostatak), ali kad se sve zbroji i oduzme, nije to toliko ni loše koliko je moglo biti s obzirom na (ne)kvalitetu njegovih prijašnih radova. Najviše mi se dopala animacija koja prikazuje priču o tri brata i Darovima smrti (naravno, nije ju radio Yates). S nestrpljenjem očekujem i 2. dio Dh, baš me zanima kako je on to zaokružio cijelu sagu.
Poredak filmova bi išao:
1. Zatočenik Azkabana (3)
2. Darovi Smrti - 1. dio (7)
3. Kamen Mudraca (1)
4. Odaja Tajni (2)
5. Princ Miješane Krvi (6)
6. Plameni Pehar (4)
7. Red Feniksa (5)

Oprostite mi na ovako dugačkom postu, jednostavno me uhvatila isnpiracija. Slobodno komentirajte s čime se slažete, a s čime ne, što vam se sviđa, rado ću prodiskutirati
sweet ivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:38   #66
Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post
halo potteroljupci,
evo još jedne fanovke da iznese svoja razmišljanja i stavove o knjigama iz hp serijala.
haha, koji dobar review

Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post
bilo je to prije negdje 11 godina ( ja sam imala 9 ) kad sam za svetog nikolu dobila 1. dio. tad je kod nas tek krenula hp manija, dok se u svijetu rasplamsavala. čini mi se da nisam odmah krenula s čitanjem, tada mi je veća fora bio cluedo koji je bio u paketu s hp-om. ali onda sam za zimske praznike uzela knjigu u ruke, i - ODUŠEVILA SAM SE!!! za božić sam dobila i 2. dio, pa je i on bio pročitan prije početka škole. i 3. dio sam dobila nedugo iza, krajem siječnja za rođendan. no onda je uslijedila pauza od godine dana dok nije izašao 4. dio, kojeg sam pak dobila za uskrs.
ne znam što mi je bolje, cluedo ili blagdani

Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post
A druga stvar vezana uz čekanje 5. knjige je ta što sam se u svoj toj silnoj gužvi ispred algoritma uspjela nekako snaći i domoći se, ni manje ni više nego - PRVOG PRIMJERKA KNJIGE (na računu mi je pisalo 01:00 točno), s time da sam to skužila tek poslije. Uza sve to, snimili su me i za red carpet koji u ono doba nije bio takvo smeće kao što je dns, izašle slike u novinama...
oo, koja čast. ajmo, slike na sunce!


Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post
A sad malo o knjigama samim
šta se tiče tvog dojma o knjigama, dosta se razlikuju od mog pa ću te samo pitat par pitanja: jesi sudjelovala možda na nekim stranim HP forumima i poredak top 5 naj likova?

i još jednom, kudos za poduži, ali zato jako zabavni review
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 11:06   #67
Sweet Ivi, mi smo se onda vidle, ja sam dobila drugi primjerak pete knjige Jesi ti ona cura koja je bila obučena u crnu pelerinu i imala štapić? Sjećam se da je bila jedna, koju su slikali za novine...

Kad je izlazila peta knjiga, ja sam došla rano, oko 9-10 sati, jer sam mislila da će biti već tad dugački red, ali nije - bio je samo jedan dečko koji je čitao neki fantasy roman na engleskom, onda je došao jedan malo mlađi dečko sa svojom tetom i tetkom, i nas troje smo čekali praktički sami dobra dva sata... onda se počela skupljat gomila... Inače uvijek sam sumnjala da je onaj dečko koji je prvi došao, bio Morgenes sa hpcro foruma

Što se knjiga tiče, meni su stvarno sve drage, i ne mogu za nijednu reći da mi je loša. Meni se Zatočenik Azkabana baš sviđa, bila mi je jedna od najdražih. Zapravo, kako god je koja izlazila, bila mi je najdraža al ta mi je nekako posebno draga, jer u njoj upoznajemo Siriusa i ostale marauderse... I nekeko mi je osvježavajuće što je jedina u kojoj nema Voldemorta..

Filmovi nisu na nivou na kojem su trebali i mogli biti. I tu se slažem s tobom... Zatočenik Azkabana je daleko najbolji, pravo malo umjetničko djelo Da je bar Cuaron sve režirao...
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 11:12   #68
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
haha, koji dobar review
Thank you very much.

Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
ne znam što mi je bolje, cluedo ili blagdani


Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
oo, koja čast. ajmo, slike na sunce!
Vrlo rado da nije već odavno izgubljen u bespućima dubrovačkog smeća, ili je možda u boljem slučaju posijan u bakinoj kući
Zato su tu slike iz jutarnjeg i snimka red carpeta

Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
šta se tiče tvog dojma o knjigama, dosta se razlikuju od mog pa ću te samo pitat par pitanja: jesi sudjelovala možda na nekim stranim HP forumima i poredak top 5 naj likova?
Noup. Par puta sam posjetila neke i samo čitala što drugi pišu, to više volim, ja se samo izražavam kad me ulovi inspiracija. A i bila sam dosta zaposlena, jbg nadobudno dijete koje je željelo što više toga isprobati i baviti se sa svime.

Poredak 5 naj likova? Hm, jako dobro pitanje. Ne znam mogu li ih poredati, ali mogu ih navesti uz objašnjenje zašto su se našli na listi.

Naravo, za početak Harry, jer da nije njega, ne bi bilo ni knjiga. Kao lik vrlo dobro karakteriziran, ima svoje vrline, ali i mane. Imao vrlo interesantne postupke, o kojima se može dobro raspravljati.

Tu je i Hermiona, valjda zato što me dijelom podsjeća na mene samu.

Siriusa i Lupina stavljam u paketu. Voljeli su Harryja, pomagali mu koliko su mogli, a na kraju platili životom. Epizode iz njihove mladosti su neprocjenjive, osmijeh se sam od sebe pojavi na licu.

Molly. Predivna žena kojoj je mnogobrojna obitelj na prvom mjestu. Prihvatila Harryja, bila mu poput majke, a ponekad se čak i previše zaštitnički odnosila prema njemu. Na kraju se osvetila Bellatrix za svo zlo koje je počinila.

I na kraju Voldemort. Jest da je glavi bad guy u cijeloj priči, ali vrlo kompleksna i zanimljiva ličnost. Jadno djetinjstvo, pa preokret. Vrlo vješt glumac, manipulator, ali i šarmer, kad je to bilo potrebno za postizanje postavljenih si ciljeva. Na kraju ogrezao u crnoj magiji do srži, izgubivši i ono malo ljudskosti koju je, tj. ako ju je uopće i imao do tada. Svoju prepotentnost i bahatost na kraju platio glavom.

Ima tu cijela plejada likova koja je bar na momente zaokupila moju pažnju. Kao i da neke likove možda nisam toliko uočavala u knjigama sve dok ih na filmu nisu oživjeli briljantni glumci, koji su me natjerali da ih drukčije doživljavam. Takve su mi npr. Bellatrix i Luna, u knjiga ništa posebno, ali zato u filmovima carice kakvih nema, obadvije. Dobar izbor glumica koje su napravile izvrstan posao.
A ima i obratnih slučajeva, poput npr. Fleur, koja mi je u knjizi bila super, ali je nažalost odabrana kriva glumica, to na filmu jednostavno nije bilo ono što se od tog lika tražilo.
Uf, mogla bi ovako do sutra raspravljati o svakom liku posebno, našlo bi se ponešto za svakoga.

Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
i još jednom, kudos za poduži, ali zato jako zabavni review
Pa drago mi je da ti se svidio.
sweet ivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 11:22   #69
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Sweet Ivi, mi smo se onda vidle, ja sam dobila drugi primjerak pete knjige Jesi ti ona cura koja je bila obučena u crnu pelerinu i imala štapić? Sjećam se da je bila jedna, koju su slikali za novine...
Vjerojatno smo se vidjele. Ne, imala sam svjetloplavu vestu i prsluk i traper suknju, imala sam poludugu plavu kosu do ramena, a pelerinu sam imala na dočeku 7. knjige. Koliko se sjećam, došla sam negdje oko 10, 11 h, i bila sam među prvih desetak ljudi u redu. Kad su nas pustili unutra, svi su nahrlili na jednu blagajnu, pa je tam nastala gužva, a ja sam otišla na drugu koju su netom otvorili, pa sam se eto tako dočepala svog dragocjenog primjerka knjige među prvima. Što ćeš, snalažljivo dijete, hehe



Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Filmovi nisu na nivou na kojem su trebali i mogli biti. I tu se slažem s tobom... Zatočenik Azkabana je daleko najbolji, pravo malo umjetničko djelo Da je bar Cuaron sve režirao...
Ovo definitivno stoji. Koliko su knjige dobre, toliko su filmovi loši. S obzirom na predloške, filmovi su mogli biti milijun puta bolji. A šta ćeš, kad su ih dali u ruke ljudima koji ne znaju svoj posao.
Eh, što bi bilo, kad bi bilo... Nažalost, nikad nećemo znati. Samo znam na što bi ti filmovi sličili da ih se Cuaron prihvatio... Sigurno ne na ovo što su na kraju isali. Kad se samo sjetim da su ga razmatrali da režira zadnju knjigu...
sweet ivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 18:30   #70
Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post
Noup. Par puta sam posjetila neke i samo čitala što drugi pišu, to više volim, ja se samo izražavam kad me ulovi inspiracija. A i bila sam dosta zaposlena, jbg nadobudno dijete koje je željelo što više toga isprobati i baviti se sa svime.
da, tako je i kod mene bilo, nekako su mi strani HP forumi uvijek bili preintenzivni. više sam voljela čitati JKR intervjue i pokušati dokučiti što je mislila pod nekim kriptičnim odgovorima koje bi dala.

Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post
Poredak 5 naj likova? Hm, jako dobro pitanje. Ne znam mogu li ih poredati, ali mogu ih navesti uz objašnjenje zašto su se našli na listi.

Naravo, za početak Harry, jer da nije njega, ne bi bilo ni knjiga. Kao lik vrlo dobro karakteriziran, ima svoje vrline, ali i mane. Imao vrlo interesantne postupke, o kojima se može dobro raspravljati.

Tu je i Hermiona, valjda zato što me dijelom podsjeća na mene samu.

Siriusa i Lupina stavljam u paketu. Voljeli su Harryja, pomagali mu koliko su mogli, a na kraju platili životom. Epizode iz njihove mladosti su neprocjenjive, osmijeh se sam od sebe pojavi na licu.

Molly. Predivna žena kojoj je mnogobrojna obitelj na prvom mjestu. Prihvatila Harryja, bila mu poput majke, a ponekad se čak i previše zaštitnički odnosila prema njemu. Na kraju se osvetila Bellatrix za svo zlo koje je počinila.

I na kraju Voldemort. Jest da je glavi bad guy u cijeloj priči, ali vrlo kompleksna i zanimljiva ličnost. Jadno djetinjstvo, pa preokret. Vrlo vješt glumac, manipulator, ali i šarmer, kad je to bilo potrebno za postizanje postavljenih si ciljeva. Na kraju ogrezao u crnoj magiji do srži, izgubivši i ono malo ljudskosti koju je, tj. ako ju je uopće i imao do tada. Svoju prepotentnost i bahatost na kraju platio glavom.

Ima tu cijela plejada likova koja je bar na momente zaokupila moju pažnju. Kao i da neke likove možda nisam toliko uočavala u knjigama sve dok ih na filmu nisu oživjeli briljantni glumci, koji su me natjerali da ih drukčije doživljavam. Takve su mi npr. Bellatrix i Luna, u knjiga ništa posebno, ali zato u filmovima carice kakvih nema, obadvije. Dobar izbor glumica koje su napravile izvrstan posao.
A ima i obratnih slučajeva, poput npr. Fleur, koja mi je u knjizi bila super, ali je nažalost odabrana kriva glumica, to na filmu jednostavno nije bilo ono što se od tog lika tražilo.
Uf, mogla bi ovako do sutra raspravljati o svakom liku posebno, našlo bi se ponešto za svakoga.
totalno mi je neobičan i tanimljiv tvoj pogled na sagu; recimo molly- bellatrix, obično molly bude uvijek negdje u prikrajku, ne spominje se previše premda je jako dobar lik, a bellatrix je ta koju fanovi ne podnose, tj. koja je (bar na taj negativni način kao bad guy) doživljena.
i Luna, naravno, ona mi je oduvijek bila zakon, taman ima tu dozu luckavosti koju ja volim.
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 20:20   #71
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
totalno mi je neobičan i tanimljiv tvoj pogled na sagu;
po čemu, baš me zanima???
Ma ja sam ti umjetnička duša, volim čitati još odmalena, prije sam gutala knjige ko luda, sad malo manje jer ne stignem više toliko. Voljela sam obogaćivati vokabular, što se vidjelo u mojim školskim zadaćama, na način koji sam se izražavala, nitko nije mogao vjerovati da tako pišem. vjerojatno su sve te pročitane knjige ostavile traga i doprinijele ovakvom pogledu na hp.
sada to koristim u pričama koje sam i sama počela pisati, mada teme nemaju nikakve veze s fantasyjem, više kao neke svakodnevne stvari koje se događaju svuda oko nas na rubu tabua, koje ukomponiram u sasvim naizgled obično ruho.
Nadam se da će bar koja jednog dana ugledati svjetlo na policama, hehe...

Zadnje uređivanje sweet ivi : 03.03.2011. at 20:30.
sweet ivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 20:41   #72
Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post
po čemu, baš me zanima???
pa npr. jedine knjige u kojima se ne pojavljuje voldemort ti nisu ispunile očekivanja. meni je npr. baš ta atmosfera bila odlična, razvija se priča, saznajemo toliko toga 'pozadinskog' i premda na kraju ne bude voldemrta, njegova prisutnost se stalno osjeća. treća mi je bila godinama naj knjiga, dok nije došla šesta.
ili kažeš da te mučila dužina u petoj; da je bar svaka toliko dugačka!
na filmove istpo totalno različito gledamo, meni se treći nimalo ne sviđa itd.
i ovo što sam napisala za molly i bellatrix u ranijem postu.
ili fleur, meni je ona dugo bila naporna i iritantna, sve do kraja šeste knjige kad uzme billove obloge od molly i njih dvi se rasplaču tamo

ma neobično mi je jer obično kad komentiram pottera, više manje je to s istomišljenicima pa zato.
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 20:10   #73
Evo još jednog fana.

Počelo je davnih dana, niži razredi osnovne. Bila sam na moru sa svojima, i bila je jedna od onih kišnih godina. I tako je jedan dan kiša toliko padala da mrdnuti nismo mogli iz kuće. A ja u kući našla HP 1. Čitala sam ju cijeli taj dan, i idući na plaži.(Taj se dan nisam nijednom okupala, makar more OBOŽAVAM i živim za ta 2 tjedna godišnje koja tamo provedem) I tako sam, kad sam došla nazad u Zagreb, odmah otišla u knjižnicu i posudila ter progutala u par dana HP 2 i HP 3. Četvorku sam dobila za rođendan, peticu za Božić, što mi je ujedno najdraži poklon IKADA, jer sam u to vrijeme bila već dobrano opsjednuta, 4. sam praktički napamet naučila u tom razdoblju. A i mislila sam da ga neću dobiti, jer je mama rekla da je preskupo, da mi je već kupila nešto drugo. I tako ja na Božićno jutro odmotavam svoj poklon, koji je bio zamotan u jedno 10 papira i kutija, sve zaklamano, poljepljeno selotejpom, tako da je otvaranje trajalo i trajalo. I onda sam ugledala knjigu. Najdraži poklon ikada. 6 sam dobila za rođendan, a 7. sam čekala pred Algoritmom. Naknadno sam dobila 1, 2 i 3.

Čitala sam samo na hrvatskom, ali planiram nabaviti i pročitati i na engleskom. Original je ipak original.

Poredati ih ne mogu nikako. Sjedim već pola sata razmišljajući o poretku i ne ide. Jedino što znam je da mi je Odaja tajni najmanje draga.
Kamen mudraca mi je nekako drag kao početak svega, upoznavanje likova, dvorac i perivoj, prvi susret s magijom, kako Harryjev tako i moj. Magijski 'izazovi' na kraju su mi čarobni i fascinantni.

U Odaji tajni OBOŽAVAM dio sa Višesokovnim napitkom i preobrazbom. Lockhart mi je donio puno veselih trenutaka, a genijalna mi je i Ginnyina čestitka za Valentinovo.

Zatočenik Azkabana. Jako mi je draga, zbog Siriusa i Lupina, iskradanja u Hogsmeade, mape i informacija o Jamesu, Lupinu, Siriusu i Crvorepu. Osvajanje Pokala mi je super trenutak, kao i priča o vremokretu. Ono što me živciralo su bila prepucavanja oko Krivonje i Šugonje.

Plameni pehar je meni granica gdje knjige prestaju biti 'dječje'. Prvenstvo me oduševilo, izvrsna priča. Novi učenici, Moodyjeva predavanja, tromagijski zadaci i preokret na kraju Mučan mi je bio dio kada je cijela škola bila protiv Harryja, uključujući Rona. ZBLJUV mi je legendaran.

Red Feniksa. Možda i najdraži nastavak. Novi likovi, cijela nova priča oko Reda, još informacija o 'starima', detaljan prikaz predavanja kroz dane, Zabušantska zbirka, ČASovi, DA, oklumencija i legendarni Odlazak . Atmosfera je mračna, ali ipak nekako unutar dvorca opuštena i hm... prikladna. Siriusov odlazak mi je bio posve neočekivan i užasno težak. Neko sam vrijeme pri ponovnim čitanjima zaobilazila taj dio.

Princ miješane krvi. Postepeno se Harryja i nas uvodi u priču o horkruksima, atmosfera mračna mračna (u knjizi, film je po meni KATASTROFALAN, najlošiji), Slughorn i varanje na Napitcima, Malfoyeva priča i flashbackovi iz Voldemortova djetinjstva. Kraj mi je bio šokantan, jer sam uvijek bila zagovaratelj Snapea,(osjećala sam se kao da je izdao moje povjerenje ) no tijekom čekanja na 7 nastavak, složila sam si svoju teoriju (koja se ispostavila relativno točnom) na kraju i mirne duše ljude oko sebe uvjeravala da je on zapravo pozitivac, na što sam dobivala redovite upite o svome mentalnome zdravlju.

Darovi smrti. Čudno sam se osjećala dok sam je čitala, falio mi je dvorac pa mi je stoga atmosfera bila jako neobična, no naviknula sam se. Uživala sam sa svakom stranicom, kako je djelić po djelić sjedao na mjesto i popunjavao 'rupe' iz prijašnjih nastavaka. Moram priznati da, iako sam očekivala mnoge smrti (čak mi se ne bi ni svidjelo da su svi preživjeli, jer je uostalom i nerealno za očekivati), svaka me pogodila: Dobby, Lupin & Tonks (NIKAKO ih ne mogu prežaliti), Fred, Colin i na kraju Snape. Najdraži lik, vjerojatno i prije Darova smrti, do samoga samoga kraja sam se nadala da će preživjeti. Poglavlje o njegovoj pripovijesti je mjestimice mokro od suza... JAKO se nadam da će to poglavlje napraviti kako treba u filmu, inače ću šiznut'.
Epizoda sa zmajem je LEGENDARNA. Jedino o Dumbledoreu nikako nisam mogla iskristalizirati mišljenje. Svakom novom informacijom sam radikalno mijenjala mišljenja. I na njega sam bila ljuta
Ono što mi je katastrofalno kod zadnje knjige je epilog. Više puta sam došla u napast da ga iščupam iz knjige. Ne uklapa mi se, kao da nije ista osoba pisala, i posve mi je pokvario koncepciju. Mrzim ga i ne čitam ga nikad.

O filmovima ne bih, nisu me se baš dojmili. Mislim da su 'prebrzo' snimljeni. Da je to snimao netko iz generacije koja je odrasla na tim knjigama, komu te knjige imaju vrijednost i značenje, mislim da bi konačni rezultat bio puno bolji.


@sweet ivi, sviđa mi se lista najdražih likova, specifična je.

@condelli5, postoji li negdje tvoja lista top 5 likova?


Eto, ja se ispričavam na podugačkom postu, ali nemam trenutno pametnijega posla.
__________________
The light at the end is worth the pain...
Gatita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 21:11   #74
predobre su mi ove pričice kako je tko započeo čitati, dobio knjige, navukao se itd.

Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
Zatočenik Azkabana.
Ono što me živciralo su bila prepucavanja oko Krivonje i Šugonje.
joj, krivonja i šugonja u duetu

Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
Red Feniksa. Možda i najdraži nastavak. Novi likovi, cijela nova priča oko Reda, još informacija o 'starima', detaljan prikaz predavanja kroz dane, Zabušantska zbirka, ČASovi, DA, oklumencija i legendarni Odlazak : mikrocerek :. Atmosfera je mračna, ali ipak nekako unutar dvorca opuštena i hm... prikladna. Siriusov odlazak mi je bio posve neočekivan i užasno težak. : tuzni: Neko sam vrijeme pri ponovnim čitanjima zaobilazila taj dio.
s dosta toga se slažem s tobom, a s ovim pogotovo; zbog cijele te atmosfere koja te na kraju dovede do siriusovog odlaska Red feniksa mi je najdepresivnija od knjiga. I ja također katkad zaobilazim taj dio.

Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
Princ miješane krvi.
Kraj mi je bio šokantan, jer sam uvijek bila zagovaratelj Snapea,(osjećala sam se kao da je izdao moje povjerenje :rofl no tijekom čekanja na 7 nastavak, složila sam si svoju teoriju (koja se ispostavila relativno točnom) na kraju i mirne duše ljude oko sebe uvjeravala da je on zapravo pozitivac, na što sam dobivala redovite upite o svome mentalnome zdravlju.
totalno šokantan. dumbledore je u mojim očima uvijek bio jedna nepobjediva figura tako da je Snapeova Avada Kedavra bila jedina smrt za koju sam zbilja mislila da ne može biti, da je neka caka u pitanju, da on sigurno nije mrtav. nisam uopće vjerovala da je to moguće.
ali onda nakon početnog šoka, također sam mislila da je snape na našoj strani

Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
Darovi smrti.
Moram priznati da, iako sam očekivala mnoge smrti (čak mi se ne bi ni svidjelo da su svi preživjeli, jer je uostalom i nerealno za očekivati), svaka me pogodila: Dobby, Lupin & Tonks (NIKAKO ih ne mogu prežaliti),
ni ja. lupin i tonks su došli tako naglo, u prolazu, nismo imali vremena to probavit.


Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
Fred, Colin i na kraju Snape. Najdraži lik, vjerojatno i prije Darova smrti, do samoga samoga kraja sam se nadala da će preživjeti. Poglavlje o njegovoj pripovijesti je mjestimice mokro od suza... JAKO se nadam da će to poglavlje napraviti kako treba u filmu, inače ću šiznut'.
moram priznat da sam zaboravila da je colin isto poginuo, uf

a za prince's tale poglavlje preneseno u film, mislim da su već mijenjali neke dijelove, neće ga ubiti u vrištavoj daščari nego u nekoj staklenoj kocki, to sam čitala prije par mjeseci. tko zna na što će to ličit, moja očekivanja su nažalost izgubljena.

Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
Jedino o Dumbledoreu nikako nisam mogla iskristalizirati mišljenje. Svakom novom informacijom sam radikalno mijenjala mišljenja. I na njega sam bila ljuta :rofl :
lol , mene je harry ljutio što je prije povjerovao riti skeeter nego dumbledoreu kojeg je znao.


Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
@condelli5, postoji li negdje tvoja lista top 5 likova? : misli:
na prvom mjestu oduvijek je bila Hermiona. nju sam jednostavno od prvog trena obožavala, a tako je i ostalo.

onda ide Dumbledore. sviđa mi se kompleksnost njegovog lika, najviše to što vidimo da je i on samo čovjek i da griješi i da je proveo život s takvom jednom grižnjom savjesti, jedan od najtužnijih trenutaka u knjigama mi je kad on pije onu tekućinu u špilji u HBP. sviđa mi se što je oduvijek vjerovao u Harryja i svojim genijalnim, a katkad i malo ludim/ opasnim planovima polako ga uvodio u taj svijet. sviđa mi se što je sve tako savršeno isplanirao na kraju. sviđa mi se što je vjerovao Snapeu i što nikad nije pogazio riječ koliko god ga Harry puta pitao zašto mu vjeruje, nije mu rekao.

Snape. antiheroj cijele priče. čovjek koji je mogao imati sve što je uvijek želio, a sam si je to oduzeo. i nikad , nikad ju nije prestao voljeti. snape/lily priča mi je najdraža priča u cijelom serijalu.

Sirius. strašno mi je tragična njegova priča. a odličan je lik, tako oštećen i pun mana, ali tako jako dobar.

i peto mjesto, premda nemaju veze jedna s drugom, dijele Lily i Luna. ne mogu se odlučiti koja ide prije. Lily jer je predobra, od svog prijateljstva sa Snapeom do toga da je ona ipak Harryjeva mama koja ga je spasila. Luna zato što je outsajderica, samo zato što je u jednu ruku čudnovata. ona i Harry su mi čak bili draži par od Harryja i Ginny. njena soba s njihovim imenima i natpisom "friends" bila je strašna scena.

eto, skratila sam koliko sam mogla
__________________
-After all this time? -ALWAYS.
condelli5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 02:49   #75
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
pa npr. jedine knjige u kojima se ne pojavljuje voldemort ti nisu ispunile očekivanja. meni je npr. baš ta atmosfera bila odlična, razvija se priča, saznajemo toliko toga 'pozadinskog' i premda na kraju ne bude voldemrta, njegova prisutnost se stalno osjeća. treća mi je bila godinama naj knjiga, dok nije došla šesta.
Treća knjiga mi nije loša, dapače, ok je, ali samo to, ništa više.
Ovo što kažeš za atmosferu stoji, slažem se s time, ali jednostavno dok sam je čitala nisam imala izražen osjećaj "nabrijanosti", kao kod recimo 4. ili 7., volim brzi tempo čitanja koji diktira akcija, a u ovoj knjizi je nema dovoljno.
U odnosu na druge mi djeluje pomalo mlako, cijelo vrijeme me pratio osjećaj kao da mi nešto nedostaje u svemu tome.

Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
ili kažeš da te mučila dužina u petoj; da je bar svaka toliko dugačka!
Da, mučila me - ONDA, tada sam imala 12 godina i mislim da je to bila najdeblja koju sam do tada uzela u ruke i prihvatila se čitanja. nakon prve tri tanke i četvrte malo deblje, na repertoaru mi se našla debela knjižurina od preko 700 str, i još k tome na stranom jeziku. mislim da sam sebi tada uzela preveliki zalogaj, ali ne žalim zbog toga.
sada i ja žalim što prve tri nisu bar malo duže, čine mi se prekratke.

Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
na filmove istpo totalno različito gledamo, meni se treći nimalo ne sviđa itd.
meni je, osim priče dakako, koja je ipak najvažnija, važna i umjetnička vrijednost filma, njegov artizam koji postiže, kao i na kraju kvaliteta.
znam da za jednog prosječnog hp fana vjerojatno previše cjepidlačim, ali to sam ja, volim da film koji ekranizira neko književno djelo, osim što je interpretacija književnog predloška, može i samostalno stajati.
upravo tako funkcionira treći film, i zato mi se sviđa. u njegovoj interpretaciji sama knjiga dobiva svoj pravi smisao, bar po meni.
ti si rekla da ti je treća knjiga bila najbolja, pa si vjerojatno imala velika očekivanja od filma, koja se nisu ispunila, isto kao što se meni dogodilo za četvrtu knjigu i film. ali to je tako, i tako će (skoro uvijek, s tek pokojm iznimkom) biti.

Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
i ovo što sam napisala za molly i bellatrix u ranijem postu.
ili fleur, meni je ona dugo bila naporna i iritantna, sve do kraja šeste knjige kad uzme billove obloge od molly i njih dvi se rasplaču tamo
i meni je fleur u GoF-u bila iritanatna, ali upravo me to zaintrigiralo i osvojilo. prihvatila sam je kao takvu i zato mi se svidjela kao lik. tu njezinu iritantnost sam shvatila na simpatičan način, kao neku komičnost, jer dok sam čitala dijelove u kojima se ona pojavljivala, čim bi krenula nešto napraviti ili progovoriti, ja bi se lomila od smijeha.
to ti sve ovisi kako ćeš se postaviti prema tome. možeš birati hoćeš li prihvatiti taj lik kao takav kakav je i omogućiti mu da ti se svidi na drugi pogled, ili ćeš se jednostavno prepustiti svom prvotnom dojmu i njegovati negativno mišljenje, pritom dopustivši da te taj lik nervira sve u 16.
na taj način možeš probati doživjeti neki lik na više načina.

Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
ma neobično mi je jer obično kad komentiram pottera, više manje je to s istomišljenicima pa zato.
zato evo mene, male crne ovčice, sa svojim razmišljanjima koja se očito (opet, kao i obično) razlikuju od većine.
ali neka, lijepo je vidjeti što više različitih mišljenja, tu se vidi koliko tko ima kreativnu maštu. da nema raznolikosti, bilo bi dosadno.
sweet ivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 03:23   #76
Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
Kamen mudraca mi je nekako drag kao početak svega, upoznavanje likova, dvorac i perivoj, prvi susret s magijom, kako Harryjev tako i moj. Magijski 'izazovi' na kraju su mi čarobni i fascinantni.

U Odaji tajni OBOŽAVAM dio sa Višesokovnim napitkom i preobrazbom. Lockhart mi je donio puno veselih trenutaka, a genijalna mi je i Ginnyina čestitka za Valentinovo.

Zatočenik Azkabana. Jako mi je draga, zbog Siriusa i Lupina, iskradanja u Hogsmeade, mape i informacija o Jamesu, Lupinu, Siriusu i Crvorepu. Osvajanje Pokala mi je super trenutak, kao i priča o vremokretu.

Plameni pehar je meni granica gdje knjige prestaju biti 'dječje'. Prvenstvo me oduševilo, izvrsna priča. Novi učenici, Moodyjeva predavanja, tromagijski zadaci i preokret na kraju Mučan mi je bio dio kada je cijela škola bila protiv Harryja, uključujući Rona. ZBLJUV mi je legendaran.

Red Feniksa. Možda i najdraži nastavak. Novi likovi, cijela nova priča oko Reda, još informacija o 'starima', detaljan prikaz predavanja kroz dane, Zabušantska zbirka, ČASovi, DA, oklumencija i legendarni Odlazak . Atmosfera je mračna, ali ipak nekako unutar dvorca opuštena i hm... prikladna. Siriusov odlazak mi je bio posve neočekivan i užasno težak.

Princ miješane krvi. Postepeno se Harryja i nas uvodi u priču o horkruksima, atmosfera mračna mračna (u knjizi, film je po meni KATASTROFALAN, najlošiji), Slughorn i varanje na Napitcima, Malfoyeva priča i flashbackovi iz Voldemortova djetinjstva. Kraj mi je bio šokantan, jer sam uvijek bila zagovaratelj Snapea,(osjećala sam se kao da je izdao moje povjerenje).

Darovi smrti. Čudno sam se osjećala dok sam je čitala, falio mi je dvorac pa mi je stoga atmosfera bila jako neobična, no naviknula sam se. Uživala sam sa svakom stranicom, kako je djelić po djelić sjedao na mjesto i popunjavao 'rupe' iz prijašnjih nastavaka. Moram priznati da, iako sam očekivala mnoge smrti (čak mi se ne bi ni svidjelo da su svi preživjeli, jer je uostalom i nerealno za očekivati), svaka me pogodila: Dobby, Lupin & Tonks (NIKAKO ih ne mogu prežaliti), Fred, Colin i na kraju Snape. Najdraži lik, vjerojatno i prije Darova smrti, do samoga samoga kraja sam se nadala da će preživjeti. Poglavlje o njegovoj pripovijesti je mjestimice mokro od suza... JAKO se nadam da će to poglavlje napraviti kako treba u filmu, inače ću šiznut'.
Epizoda sa zmajem je LEGENDARNA. Jedino o Dumbledoreu nikako nisam mogla iskristalizirati mišljenje. Svakom novom informacijom sam radikalno mijenjala mišljenja. I na njega sam bila ljuta.

Svaka čast, lijepo si to sročila, vjerojatno bih se i sama ovako izrazila da nisam pisala na jedoj općoj razini. Ali zato si ti rekla ono što mislim umjesto mene.

Samo da te pitam par stvarčica koje me zanimaju.
Jesi li, kad si pisala o trećoj knjizi, namjerno ili slučajno izostavila Kljunoslava? Po meni je on isto bio vrlo bitna karika, baš me dojmilo to stvorenje.
Isto tako, jesu li Hedwigina i Moodyjeva smrt, namjerno ili slučajno izostavljene? Po meni su one bile najšokantnije, zato što su bile prve i nisam još bila psihički pripremljena na to. Za Hedwigom su mi suze potekle same od sebe i trebalo je vremena da se saberem. To bijelo pernato biće mi je kroz knjige priraslo srcu, bila je Harryjeva tiha prijateljica i pratiteljica kad je bio u bezjačkom svijetu odsječen od svih, kad nikog drugog nije imao kraj sebe (ako ne uzimamo u obzir Durslyjeve).

Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
@sweet ivi, sviđa mi se lista najdražih likova, specifična je.
Hvala, drago mi je.
Imam i neke druge koji su mi isto jako dragi, ali ih nisam uvrstila na popis jer su se ili premalo pojavljivali (ali su zato kao epizode vrlo dobro poslužili), ili kao što je u slučaju s Lily, da smo o njoj saznavali iz druge ruke, iz drugih izvora, ona sama kao lik nije sudjelovala u radnji, ali je bila bitna za nju kako bi se objasnile neke stvari.
Na listu sam uvrstila samo one koji baš sudjeluju u radnji, ili cijelo vrijeme, ili su se istaknuli u nekom ključnom trenutku.
I gledala sam kako su opisani u knjigama, a kako preneseni na film, jer su mi o nekim likovima skroz suprotni dojmovi u ta dva medija.
To jako pridonosi formiranju mišljenja o nekom liku, sagledaš različite aspekte koji postoje i koji ti se nude.
sweet ivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 03:42   #77
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
predobre su mi ove pričice kako je tko započeo čitati, dobio knjige, navukao se itd.

zbog cijele te atmosfere koja te na kraju dovede do siriusovog odlaska Red feniksa mi je najdepresivnija od knjiga.

totalno šokantan.
dumbledore je u mojim očima uvijek bio jedna nepobjediva figura tako da je Snapeova Avada Kedavra bila jedina smrt za koju sam zbilja mislila da ne može biti, da je neka caka u pitanju, da on sigurno nije mrtav. nisam uopće vjerovala da je to moguće.
ali onda nakon početnog šoka, također sam mislila da je snape na našoj strani.

ni ja. lupin i tonks su došli tako naglo, u prolazu, nismo imali vremena to probavit.

moram priznat da sam zaboravila da je colin isto poginuo, uf

lol, mene je harry ljutio što je prije povjerovao riti skeeter nego dumbledoreu kojeg je znao.


Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
a za prince's tale poglavlje preneseno u film, mislim da su već mijenjali neke dijelove, neće ga ubiti u vrištavoj daščari nego u nekoj staklenoj kocki, to sam čitala prije par mjeseci. tko zna na što će to ličit, moja očekivanja su nažalost izgubljena.
KAJ???! Jel taj glupi Yates normalan?
Jel on na kakvim žešćim drogama da dolazi na takve fiks ideje?
Bolje mu je da se ne igra s fanovima , već je sa prethodna 3 navukao dovoljno bijesa , ne želi valjda završiti
A taman sam ga povalila za 1. dio Darova, kad ono opet on po starom.
Baš me zanima na što će to na kraju sve skupa sličiti
sweet ivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 12:46   #78
Quote:
condelli5 kaže: Pogledaj post
a za prince's tale poglavlje preneseno u film, mislim da su već mijenjali neke dijelove, neće ga ubiti u vrištavoj daščari nego u nekoj staklenoj kocki, to sam čitala prije par mjeseci. tko zna na što će to ličit, moja očekivanja su nažalost izgubljena.
Joooj, sad se sjećam da sam to već pročitala, iznervirala se oko toga i potisnula

Ali nekako se još uvijek nadam da će sve ispasti super(ne prihvaćam niti podnošljivo )
Quote:
mene je harry ljutio što je prije povjerovao riti skeeter nego dumbledoreu kojeg je znao.
Na trenutke sam i takve osjećaje imala. Stalno sam mijenjala mišljenja. Dumbledore je jednostavno u mojoj glavi do Darova smrti bio savršena, nepogrešiva osoba koja je uvijek u pravu, zna sve, planira sve mnogo koraka unaprijed...
Onda je došla priča o Ariani i Grindelwaldu, Harryjeva ljutnja zbog nedostatka informacija i 'povjerenja' je nekako i mene s vremenom obuzela... I tako sam STALNO mijenjala mišljenje. No na kraju sam ipak shvatila da on jest osoba koja sve zna, sve planira, najmoćniji čarobnjak, ali da nije savršen i nepogrešiv, što mi je na kraju super. Izvrsno je oblikovan njegov lik. Meni svakako zauzima mjesto u top 5. Na kraju mi je ta nesretna sedma knjiga zapravo još popravila mišljenje o njemu.
Quote:
na prvom mjestu oduvijek je bila Hermiona. nju sam jednostavno od prvog trena obožavala, a tako je i ostalo.

onda ide Dumbledore. sviđa mi se kompleksnost njegovog lika, najviše to što vidimo da je i on samo čovjek i da griješi i da je proveo život s takvom jednom grižnjom savjesti, jedan od najtužnijih trenutaka u knjigama mi je kad on pije onu tekućinu u špilji u HBP. : cry: sviđa mi se što je oduvijek vjerovao u Harryja i svojim genijalnim, a katkad i malo ludim/ opasnim planovima polako ga uvodio u taj svijet. sviđa mi se što je sve tako savršeno isplanirao na kraju. sviđa mi se što je vjerovao Snapeu i što nikad nije pogazio riječ koliko god ga Harry puta pitao zašto mu vjeruje, nije mu rekao.

Snape. antiheroj cijele priče. čovjek koji je mogao imati sve što je uvijek želio, a sam si je to oduzeo. i nikad , nikad ju nije prestao voljeti. : ( snape/lily priča mi je najdraža priča u cijelom serijalu.

Sirius. strašno mi je tragična njegova priča. a odličan je lik, tako oštećen i pun mana, ali tako jako dobar.

i peto mjesto, premda nemaju veze jedna s drugom, dijele Lily i Luna. ne mogu se odlučiti koja ide prije. Lily jer je predobra, od svog prijateljstva sa Snapeom do toga da je ona ipak Harryjeva mama koja ga je spasila. Luna zato što je outsajderica, samo zato što je u jednu ruku čudnovata. ona i Harry su mi čak bili draži par od Harryja i Ginny. njena soba s njihovim imenima i natpisom "friends" bila je strašna scena.
Također super lista .

Slažem se za Snapea, Siriusa, Dumbledorea i Hermionu. Na peto mjesto jednostavno ne znam koga bih stavila. Možda Hagrida. Ili Lupina. Ali ja gledam isključivo po knjigama, a ne ukupni dojam knjige i filma kao sweet ivi (ako sam dobro shvatila)

Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post
Samo da te pitam par stvarčica koje me zanimaju. : p
Jesi li, kad si pisala o trećoj knjizi, namjerno ili slučajno izostavila Kljunoslava? Po meni je on isto bio vrlo bitna karika, baš me dojmilo to stvorenje.
Isto tako, jesu li Hedwigina i Moodyjeva smrt, namjerno ili slučajno izostavljene? Po meni su one bile najšokantnije, zato što su bile prve i nisam još bila psihički pripremljena na to. Za Hedwigom su mi suze potekle same od sebe i trebalo je vremena da se saberem. To bijelo pernato biće mi je kroz knjige priraslo srcu, bila je Harryjeva tiha prijateljica i pratiteljica kad je bio u bezjačkom svijetu odsječen od svih, kad nikog drugog nije imao kraj sebe (ako ne uzimamo u obzir Durslyjeve).
Slučajno sam Kljunoslava zaboravila napomenuti. Super mi je on.

A Hedwiga i Moody. Hm, pretpostavljam da ih nisam spomenula jer su nekako te smrti 'odvojene' od ovih ostalih. Dogodile su se na početku knjige, pa sam nekako tijekom onih lutanja sa šatorom, hodanja po rubu života i smrti, stigla prihvatiti. A onda na kraju knjige su se ostale smrti tako zaredale da ne stignem prihvatiti jednu, a već dolaze nove. I zato su u kompletu bile stravično bolne.
Ali grozno teške su mi bile i njihove smrti.
Lijep osvrt na Hedwiginu ulogu.
__________________
The light at the end is worth the pain...
Gatita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 13:51   #79
Quote:
sweet ivi kaže: Pogledaj post



KAJ???! Jel taj glupi Yates normalan?
Jel on na kakvim žešćim drogama da dolazi na takve fiks ideje?
Najbolje bi bilo da sve ispočetka, od 1 dijela Harry Pottera režira neki sposoban reditelj. Užasan je Yates, kada sam pregledala Princa Miješane Krvi, bilo je samo ono ''stat pa plakat''.
Kakva staklena kuća. Ako bude tako ja sam gotova
Nesposobni pametnjaković
Weasley Ginny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 14:04   #80
Ajme ljudi svaka čast na postovima Ne dođem 2 dana na net,a vi se toliko raspišete Meni su svi likovi dragi na neki svoj način...ako bi morala izdvojiti neku najdražu knjigu to bi mi onda također bio ''Zatočenik Azkabana'' upravo zbog toga što je Harry tada saznao da ima nekoga tko se može brinuti o njemu osim prijatelja. Nisam mogla vjerovat kad je Sirius umro Tako su malo vremena proveli skupa...
__________________
...I'm miles from where you are, I'll lay it down on the cold ground and I, I pray that something picks me up and sets me down in your warm arms...
puzzlee89 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:41.