Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2011., 11:40   #201
Quote:
hro kaže: Pogledaj post
A šta je za zdravstvenim osiguranjem? Koliko čitam po netu, na dohodak primljen izvana se plaća i zdravstveno. Ako nisam zdravstveno osigurana po niti jednoj drugoj osnovi, onda na račun honorara iz iznozemstva mogu dobiti zdravstvenu knjiižicu?
Kako mislis "nisam osigurana po niti jednoj drugoj osnovi"? Ako ima sprebivaliste u RH onda po zakonu clanak 3 moras bit i osigurana. Sto si mislila pod "po niti jednoj drugoj osnovi", jesil po jednoj osnovi vec osigurana, ili sta?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 01:59   #202
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Kako mislis "nisam osigurana po niti jednoj drugoj osnovi"? Ako ima sprebivaliste u RH onda po zakonu clanak 3 moras bit i osigurana. Sto si mislila pod "po niti jednoj drugoj osnovi", jesil po jednoj osnovi vec osigurana, ili sta?
Zdravstveno osiguranje netko mora platiti - zaposlenima plaća firma, za nezaposlene ovisi (postoji popis osnova po kojima se može biti osiguran). Ako se ne ispunjava niti jedan od tih uvjeta, zdravstveno osiguranje treba čovjek plaćati sam, cca. 400 kn mjesečno. Pitanje je da li tih 400 kn mjesečno fiksno moram i dalje plaćati, ako imam prihode iz inozemstva na koje moram platiti između ostalog i zdravstveno, ili je to onda pokriveno?

Konkretno u navedenom zakonu članak 11.
hro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 09:15   #203
Da li još uvijek postoji mogućnost izbjegavanja plaćanja poreza za rad vani?
Ako radim vani cca.mjesec dana da li oni meni mogu poslati tu plaću na devizni račun..imam račun u Zagrebačkoj..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 09:48   #204
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Da li još uvijek postoji mogućnost izbjegavanja plaćanja poreza za rad vani?
Ako radim vani cca.mjesec dana da li oni meni mogu poslati tu plaću na devizni račun..imam račun u Zagrebačkoj..
Pa jesil platio porez u toj drugoj drzavi? Jel se radi o drzavi u kojoj nema poreza?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 15:04   #205
Radi se o radu na crno vani, nisam platio porez vani niti hoću, zanima me da li mi mogu slobodno uplatiti lovu na moj devizni račun ili pak mogu očekivati probleme?
Ili pak moram otvoriti neki devizni u susjednoj državi?
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 18:28   #206
Pozdrav,

Čitam ove postove prije i vidim da nema konkretnog odgovora na ova pitanja o oporezivanju dohotka ostvarenog u inozemstvu. U stvari, najizravniji odgovor je da ako si hrvatski rezident imas obvezu platiti porez na dohodak gdje god ga ostvario a ako si hrvatski nerezident ne moras.

Mene zanima da li postoji mogućnost da ne odjaviš prebivalište ali te se smatra nerezidentom?

Znači, rezident si ako imas prebivalište ili uobičajeno boravište u Hrvatskoj.

Da li postoji pravna mogućnost da imaš prebivalište u Hrvatskoj a uobičajeno boravište (preko 183 dana) van Hrvatske, te da li te to čini nerezidentom i da li tada nemaš obvezu plaćanja poreza na dohodak u Hrvatskoj? Ukoliko je moguće, kako dokažeš uobičajeno boravište van Hrvatske?
__________________
Trčim serem - ljubičice berem
Vule is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 23:04   #207
Quote:
Vule kaže: Pogledaj post
Znači, rezident si ako imas prebivalište ili uobičajeno boravište u Hrvatskoj.
Zakon je jasan, rezident si ako imaš ILI prebivalište ILI uobičajeno boravište u Hrvatskoj.

Čim imaš jedno od toga, ti si rezident.
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 00:06   #208
Quote:
Vule kaže: Pogledaj post
Čitam ove postove prije i vidim da nema konkretnog odgovora na ova pitanja o oporezivanju dohotka ostvarenog u inozemstvu. U stvari, najizravniji odgovor je da ako si hrvatski rezident imas obvezu platiti porez na dohodak gdje god ga ostvario a ako si hrvatski nerezident ne moras.
Ne nuzno. U mnogim slucajevima je to definirano i zakonima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju pojedinih drzava. To u praksi znaci da se porez na dohodak u tim slucajevima oporezuje u drzavi u kojoj je ostvaren dohodak. Dakle ako si recimo rezident u RH a ostvaris dohodak u Njemackoj, onda ce tvoj prihod bit oporezovan u Njemackoj ali ga moras prijavit i u RH no ne i oporezovat vec ce ti taj Njemacki dohodak podic poreznu osnovicu u Hrvatskoj.

Pojmovi su ovdje definirani:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/313706.html

Quote:
2. POREZNI OBVEZNIK

2.1. Pojam poreznog obveznika

Članak 2.

(1) Porezni obveznik je fizička osoba koja ostvaruje dohodak.

(2) Ako više fizičkih osoba zajednički ostvaruje dohodak, porezni obveznik je svaka fizička osoba zasebno i to za svoj udio u zajednički ostvarenom dohotku.

(3) Porezni obveznik je i nasljednik za sve porezne obveze koje proizlaze iz dohotka što ga je ostavitelj ostvario do svoje smrti. Nasljednik je istodobno i porezni obveznik za dohodak koji mu pritječe iz naslijeđenih izvora dohotka.

2.2. Rezident

Članak 3.

(1) Rezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj ima prebivalište ili uobičajeno boravište.

(2) Rezident je i fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema prebivalište ni uobičajeno boravište, a zaposlen je u državnoj službi Republike Hrvatske i po toj osnovi prima plaću.

2.3. Nerezident

Članak 4.

Nerezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema ni prebivalište ni uobičajeno boravište, a u Republici Hrvatskoj ostvaruje dohodak koji se oporezuje prema odredbama ovoga Zakona.
Quote:
Mene zanima da li postoji mogućnost da ne odjaviš prebivalište ali te se smatra nerezidentom?
AFAIK: mozes! Ako recimo preselis van, ne postoji zakonska obaveza da odjavis prebivaliste i boraviste. Kako je meni objasnjeno: prebivaliste koje prijavljujes je samo formalno prebivaliste. Ako se recimo zaposlis i preselis vani, ti ces mozda imat prijavljeno prebivaliste u RH ali tvoje pravo prebivaliste nece bit u RH niti kao niti uobicajeno boraviste.
No isto tako obrati paznju na ono sto pise u zakonu za nerezidenta: da bi bio nerezident moras ostvarivat dohodak u RH (ako govorimo o rezidentu u smilu poreza na dohodak). Koliko a shvacam, ukoliko u RH uocpe ne ostvarujes dohodak, onda nisi ni rezident ni nerezident vec jednostavno za zakon "nebitna" osoba.

Quote:
Znači, rezident si ako imas prebivalište ili uobičajeno boravište u Hrvatskoj.
Da, ili ako si u drzavnoj sluzbi van granica RH.

Quote:
Da li postoji pravna mogućnost da imaš prebivalište u Hrvatskoj a uobičajeno boravište (preko 183 dana) van Hrvatske, te da li te to čini nerezidentom i da li tada nemaš obvezu plaćanja poreza na dohodak u Hrvatskoj? Ukoliko je moguće, kako dokažeš uobičajeno boravište van Hrvatske?
O kojoj drzavi govoris? Vidi ima li kakav relevantan ugovor izmedju RH i te drzave o kojoj govoris (ovdje).
Uobicajeno boraviste je cesto nesto sto se i diskrecijski procjenjuje ako se ne moze dokazat, no u obzir se mogu uzet stambilji na granici, pomorska knjizica, na temi o voznji stranih tablica se pojavilo i pitanje pristupa SISu (Schengen Information System) no mislim da nitko nije znao odgovor.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 02:50   #209
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
AFAIK: mozes! Ako recimo preselis van, ne postoji zakonska obaveza da odjavis prebivaliste i boraviste. Kako je meni objasnjeno: prebivaliste koje prijavljujes je samo formalno prebivaliste. Ako se recimo zaposlis i preselis vani, ti ces mozda imat prijavljeno prebivaliste u RH ali tvoje pravo prebivaliste nece bit u RH niti kao niti uobicajeno boraviste.
No isto tako obrati paznju na ono sto pise u zakonu za nerezidenta: da bi bio nerezident moras ostvarivat dohodak u RH (ako govorimo o rezidentu u smilu poreza na dohodak). Koliko a shvacam, ukoliko u RH uocpe ne ostvarujes dohodak, onda nisi ni rezident ni nerezident vec jednostavno za zakon "nebitna" osoba.
Daj pogledaj post prije svoga - nisam pravnik, ali sam informatičar, ovo je jednostavan uvjet tipa IF ... THEN.

Što je to "prijavljeno", a što "pravo" prebivalište ?

Ovo zadnje što si napisao je isto labavo (da ne kažem glupost), nerezident u zakonu o dohotku se odnosi samo na osobe koje bi eventualno Hrvatska mogla oporezivati po toj osnovi (dohodak).
Ako je osoba I nerezident I nema prihode u Hrvatskoj - onda ga RH ne može oporezovati. Ne možemo mi oporezivati Njemca koji zarađuje plaću u Njemačkoj , naravno

Ako si zarađuješ vani, a imaš ovdje prijavljeno prebivalište, sorry, zakon je jasan - ti si rezident.
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 11:34   #210
Quote:
LudaPtica kaže: Pogledaj post
Što je to "prijavljeno", a što "pravo" prebivalište ?
Zakon spominje samo "prebivaliste", to je dakle mjesto u kojem prebivas, ja to zovem "pravim" prebivalistem. Ja to barem tako shvacam, napisao sam "AFAIK". Imao sam ja takav slucaj, zivio/radio vani (daleko preko 183 dana u godini), na MUPu mi rekli da ne moram odjavljivat prebivaliste u RH ako cu uobicajeno boraviste imat vani. Ja sam to shvatio tako da ukliko imam i prebivaliste i uobicajeno boraviste u drugoj drzavi, da se onda ne tumaci da imam prebivaliste u RH iako sam prijavljen. No priznajem da nisam siguran kako bi PU to zaista tumacila, na MUPu su mi do sada cesto davali pogresne informacije, mozda ima netko konkretnije iskustvo. No za dobrobit diskusije ce se pomirit s time da i netko tko ima samo prijavljeno prebivaliste u RH biva smatram rezidentom iako tu mozda ne prebiva niti jedan dan u godini.

Quote:
Ovo zadnje što si napisao je isto labavo (da ne kažem glupost), nerezident u zakonu o dohotku se odnosi samo na osobe koje bi eventualno Hrvatska mogla oporezivati po toj osnovi (dohodak).
Ako je osoba I nerezident I nema prihode u Hrvatskoj - onda ga RH ne može oporezovati.
A gdje sam ja tvrdio suprotno? S time da je ovo sto ti na kraju pises oksimoron jer ne moze netko nemat dohodak/prihode u RH i biti nerezident buduci je nerezident definiran kao sto je definiran u clanku 4.

Quote:
Ne možemo mi oporezivati Njemca koji zarađuje plaću u Njemačkoj , naravno
Jel netko po drzavljanstvu Nijemac ili Hrvat je za porezni zakon nebitno.
To kako se jedan "Nijemac" oporezuje u RH je definirano zakonima, postoje scenariji u kojima se jednog takvog "Nijemca" moze oporezovat u RH (dakle ovisno o prebivalistu, boravistu i poslu). Ako nema nista od toga u RH, naravno da ga se ne moze porezovat u RH.

Quote:
Ako si zarađuješ vani, a imaš ovdje prijavljeno prebivalište, sorry, zakon je jasan - ti si rezident.
To jel netko rezident il nije nije odredjeno time gdje netko novac zaradjuje vec iskljucivo onime sto pise u zakonu, a zakon govori o "prebivalistu ili uobicajenom boravistu". Ako netko ima prebivaliste u RH a zaradjuje vani, onda "da", ta je osoba rezident u RH (a mozda i vani) ali to ne znaci i da ce on morat i placat porez u RH onako kako zakon o porezu na dohodak kaze.

Sto se ovog drugog tice, mislim da se nismo razumjeli... ja sam svoju komentar o "za zakon nebitnim osobama" nadopunio na recenicu u kojoj govorim o ljudima koji nemaju ni prebivaliste ni uobicajeno boraviste u RH i rekao da takve osobe ukoliko u RH ne ostvaruju dohodak za nas porezni zakon nisu bitne.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 13:13   #211
Ali odgovora na moje pitanje nema..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 14:28   #212
Molim pomoć, baš se ne snalazim u ovim stvarčicama s ino firmama:/
Sorry ako sam i na krivoj temi...

Frendica(rezident) je dobila posao za stranu firmu(bit će njihov čovjek za ova naša područja u HR,te će joj ovi naravno isplaćivati mjesečnu plaću). Ona je već otvorila devizni račun na koji će sjedati plaća. E sad kolko sam skužila ona će morat plaćat porez i prirez i podnosit godišnju poreznu prijavu , a što je s doprinosima?kako to ide?zvala je ove naše tete u mirovnisko i zdravstveno al one kao neznaju pa čekaj,pa ovo-ono, pa na kraju su joj rekli da se doprinosi (MIO) plaćaju vani a zdravstveno da nisu sigurne...al ne kužim šta se ne bi zdravstveno trebao plaćat u HR u visini od 15%?
Eto,ako može pomoć...
he79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 14:46   #213
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Zakon spominje samo "prebivaliste", to je dakle mjesto u kojem prebivas, ja to zovem "pravim" prebivalistem.
O prebivalištu i uobičajenom boravištu
Kao što vidiš, prebivalište nema veze s mjestom boravka (kako si ti to nazvao "mjesto u kojem prebivaš") već sa vlasništvom/posjedom.
Obrati pažnju na: Boravak u stanu nije obvezan.

Ako odjaviš prebivalište, onda ni osobnu iskaznicu ne možeš imati (Članak 14. stavak 3.), a to povlači svašta nešto za sobom...

Quote:
Vule kaže:
Mene zanima da li postoji mogućnost da ne odjaviš prebivalište ali te se smatra nerezidentom?
Quote:
AFAIK: mozes!
mda, radi se samo o ovome - ne možeš
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 15:53   #214
Quote:
LudaPtica kaže: Pogledaj post
O prebivalištu i uobičajenom boravištu
Kao što vidiš, prebivalište nema veze s mjestom boravka (kako si ti to nazvao "mjesto u kojem prebivaš") već sa vlasništvom/posjedom.
Obrati pažnju na: Boravak u stanu nije obvezan.
Pa ja sam govorio o prebivalistu a ne o boravku, naravno da prebivaliste ne mora imat veze s mjestom boravka (nije to jedno te isto). I kod mene su prebivaliste i boraviste dvije razlicite adrese.

Rasprava je malo besmislena ukoliko kolega forumas ne pojasni sto ga uopce zanima. Ja pretpostavljam da mu nije toliko bitnoj el rezident ili nije nego gdje po zakonu treba platit porez, a biti "rezident" je za to samo jedan od relevantnih faktora.

Zakon o prebivalistu kaze "Prebivalište je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi.". Pojam prebivalista je prilicno zbunjujuc jer ovisi po kojem zakonu ga utvrdjujes pa taj isti zakon govori i o "utvrdjenom" prebivalistu kojeg u RH ima svaki drzavljanin RH, dakle cak i oni koji u zivotu u RH nisu ni bili.

Quote:
Ako odjaviš prebivalište, onda ni osobnu iskaznicu ne možeš imati
Da, naravno. Ali ces i dalje po zakonu o prebivalistu imat utvrdjeno prebivaliste (po cl. 3 tocka 6. zakona o prebivalistu) no u smislu poreznih zakona vjerujem da to utvrdjeno prebivaliste nije bitno.

Quote:
mda, radi se samo o ovome - ne možeš
Nek kolega forumas objasni malo detaljnije sto ce mu uopce nerezidentni status, meni se cini da mu to ionako nije previse bitno. Barem da kaze jel se radi o nekoj "normalnoj" drzavi ili se radi o UAE, SADu ili tako nekom drzavom s kojom nemamo ugovor.
Ja nisam strucnjak za prebivalista i boravista, zato o pisem AFAIK. Meni su na MUPu rekli da iz same definicije prebivalista (dakle nastanjenej s namjerom da se tamo stalno zivi) iz prirode prebivliasta proizlazi jel to prebivaliste ili nije. Dakle mogu ja imat prijavljeno prebivaliste u RH, ali ipak je zakon "jaci" i prebivaliste se (valjda u slucaju procesa) utvrdjuje ne po onome sto sam ja negdje prijavio nego se utvrdjuje u mjestu koje sam naselio s namejrom da tamo stalno zivim. Dakle ja mogu imat i 10 prijavljenih prebivalista ali to ne znaci da cu i u ocima zakona zaista imat 10 prebivalista. Ja stalno nailazim na to da se u smislu opceg poreznog zakona za prebivaliste uzima ono a stanom (doduse kakva je to glupost, znaci ako imas kucu onda ne spadas pod to) tako da vjerujem da ima nesto u tome, iako bi me zanimalo kako bi to sve skupa izgledalo kad bi zista doslo do nekakvog procesa.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 15:39   #215
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Rasprava je malo besmislena ukoliko kolega forumas ne pojasni sto ga uopce zanima. Ja pretpostavljam da mu nije toliko bitnoj el rezident ili nije nego gdje po zakonu treba platit porez, a biti "rezident" je za to samo jedan od relevantnih faktora.
Da budem malo konkretniji,

Rad bi bio u UAE-u (nema poreza), firma prijavljena u UAE-u, ja bi boravio u UAE-u vise od 183 dana u godini.

Da li imam ikakve obaveze (porez na dohodak) u Hrvatskoj ako mi placa sjeda na devizni racun u Hrvatskoj i ne odjavim prebivalište?
__________________
Trčim serem - ljubičice berem

Zadnje uređivanje Vule : 03.11.2011. at 15:46.
Vule is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 19:51   #216
Quote:
Vule kaže: Pogledaj post
Da budem malo konkretniji,

Rad bi bio u UAE-u (nema poreza), firma prijavljena u UAE-u, ja bi boravio u UAE-u vise od 183 dana u godini.

Da li imam ikakve obaveze (porez na dohodak) u Hrvatskoj ako mi placa sjeda na devizni racun u Hrvatskoj i ne odjavim prebivalište?
Ne bih sa sigurnoscu garantirao s ovim oko odjave prebivalista jer ja i dalje smatram da je prebivaliste ono sto pise u zakonu - mjesto koje si naselio s namjerom da u njemu stalno zivis, a ne mjesto koje si samo prijavio. No tebi je uobicajeno boraviste u UAE a vjerujem "jace" od prijavljenog prebivlista.
Po mojem tumacenju (molim te da provjeris jos negdje!) je tvoja prijava u RH dakle irelevantna,

Ono sto znam je da s UAE ne postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, dakle ne postoji regulativa nadredjena poreznim zakonima (opci porezni zakon, zakon o porezu na dohodak). Ako se ne mozes kompletno rijesit prebivalista (dakle rijesit se nkeretnine, prijave...) nadam se da ces nac neki konkretan i garantiran odgovor. Procitaj sto pise ovdje:

http://www.pametnakuna.hr/porez/prij...emstvu/pitanje

Quote:
Sobzirom na navedeno, osoba koja nema prebivalište ili uobičajeno boravište više od 183 dana smatra se nerezidentom, te ako ostvaruje dohodak u inozemstvu koji plaća u zemlji nastanka dohotka nema obvezu plaćanja poreza u Republici Hrvatskoj, ali ako ima prebivalište u Republici Hrvatskoj i smatra se rezidentom onda plaća prema gore navedenim propisima.
Iako je po clanku 4. nerezident definiran kao: "Nerezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema ni prebivalište ni uobičajeno boravište, a u Republici Hrvatskoj ostvaruje dohodak koji se oporezuje prema odredbama ovoga Zakona. " pa nisam bas siguran jesil ti uopce nerezident il nisi (tebi nije ni bitno), ali rezident u svakom slucaju nisi ako nemas prebivaliste ni uobicajeno boraviste. No ako jesi rezident onda postaje bitno i to kakav porez na dohodak ima UAE jer u tom slucaju ce nasa porezna "prebijat" taj porez kojeg si tamo platio. Ako tog poreza tamo nema (a mislim da nema) onda mislim da ti oni imaju pravo (u slucaju da si rezident) to oporezovat po nasim stopama. Tako da gledaj da ne budes rezident u RH, mozda da pitas poreznu upravu da ti pojasne jel ti u smislu "njihovih" zakona ti imas prebivaliste u RH ili nemas, odnosno moras li ga odjavit ili ne moras. Lako moguce da sam ja sa svojom hipotezom u krivu i da ga zaista moras i odjavit.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 01:20   #217
Koliko love mjesečno/godišnje mogu primiti preko paypala da me država ne davi sa porezima?
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 00:09   #218
Plaća li se porez na inozemne stipendije?
Na stažiranju sam u Luksemburgu i primam stipendiju, a ne plaću. Nisam otvarala račun kod njih, već mi stipendija sjeda na račun u Zagrebačkoj banci. Jesam li ja dužna podnijeti poreznu prijavu po osnovi ovog primitka?
odile is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 00:36   #219
ponuđen mi je posao internet assessora za firmu lionbridge.
dakle, radi se o tome da sam ja, kao, "samozaposlena" i za njih obavljam određene poslove odnosno to je honorarni posao (ja sam inače još student i nezaposlena sam). oni plaćaju na bankovni račun (devizni žiro račun pretpostavljam) i ja sam obavezna državi platiti porez.
jel zna tko kako to ide s tim plaćanjima državi i koliko joj uopće plaćam. ako sam dobro shvatila najviše mogu mjesečno zaraditi 5000 kn. koliko od toga ide meni, a koliko državi?
jel moram plaćati porez odmah s prvom plaćom ili iznad određenog iznosa godišnje? kako uopće plaćam državi porez, mjesečno ili na kraju godine?
please heeeelp jer nemam pojma ni o čemu u vezi ovoga...
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 19:21   #220
evo ovo kažu:
As an independent contractor you are responsible for paying your own taxes. In order for you to work with Lionbridge we require that your taxes are paid and up to date and all relevant documentation is maintained. During the year Lionbridge may contact you to for evidence of this documentation.

znači radila bih kao independent contractor i sama sam odgovorna za plaćanje poreza i bla bla bla...

pa sam razmišljala i bila bih jako zahvalna ako mi tko može pomoći... jel bih ja mogla možda ta plaćanja državi obaviti kao samozaposlena osoba - obrtnik ili slobodno zanimanje? jel bi to imalo smisla na taj način riješiti? pitam jer sam nezaposlena pa bi mi dobro došlo da si uplaćujem doprinose i da mi ide staž.

kako mogu saznati koliko dajem državi ako samo plaćam doprinose za mirovinu, porez, prirez na tu zaradu (ili što već moram platiti), a i dalje sam nezaposlena i to mi je honorar za taj posao koji obavim i koliko dajem državi ako se samozaposlim (ako je to moguće)?
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.