Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2012., 10:34   #221
Ovako, poslali su mi iz Kanade 3200 eur, teta iz banke zove i kaze da moram otvorit devizni ziro-racun kako bi to oporezovali. Fora je u tome da sam ja lovu na taj nacin (istina ne toliku sumu) dobivao iz Kanade godinama, i nikakvih problema. Dali se nesto promjenilo u zadnjih par mjeseci glede zakona?

Lova je slana Western Union doznakom. Postoji li neki limit do kada se to ne gleda kao sumnjiva transakcija na koju se mora platiti porez?

Hvala.

Zadnje uređivanje goldietrickz : 29.08.2012. at 11:40.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 10:36   #222
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Koliko love mjesečno/godišnje mogu primiti preko paypala da me država ne davi sa porezima?
Da, i mene ovo zanima, koliki je limit?

Ima li netko nekakav link na propise glede ovoga? Ne konkretno sto se tice Paypala, vec sto se tice tog nekakvog limita preko kojeg su sve transakcije sumnjive?

Zadnje uređivanje goldietrickz : 29.08.2012. at 11:41.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 15:19   #223
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Ovako, poslali su mi iz Kanade 3200 eur, teta iz banke zove i kaze da moram otvorit devizni ziro-racun kako bi to oporezovali. Fora je u tome da sam ja lovu na taj nacin (istina ne toliku sumu) dobivao iz Kanade godinama, i nikakvih problema. Dali se nesto promjenilo u zadnjih par mjeseci glede zakona?

Lova je slana Western Union doznakom. Postoji li neki limit do kada se to ne gleda kao sumnjiva transakcija na koju se mora platiti porez?

Hvala.
Nisam baš u toku sa zakonima, ali moguće je da se više uplate iz inozemstva ne mogu primati nikako osim na devizni žiro račun koje Porezna ima pod kontrolom.
Ne radi se o tome da će ti svaki priljev po žiro računu biti oporezovan, no moguće da, ako Poreznoj bude nešto upitno, priupitaju o kakvoj se uplati radi. Vjerujem da uplate od strane fizičkih osoba neće biti upitne, ali ako ti neka firma izvana nešto uplati, koje su šanse da to nije dohodak .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 21:49   #224
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Da, i mene ovo zanima, koliki je limit?

Ima li netko nekakav link na propise glede ovoga? Ne konkretno sto se tice Paypala, vec sto se tice tog nekakvog limita preko kojeg su sve transakcije sumnjive?
konkretno je 105 thrk sumnjivo prema zakonu o SPNFT (sprečavanje pranja novaca i finanaciranja terorizma). 3000 eur ti neće nikako oporezovati. na kraju, što ima s time ova iz banke? ona se kao kuži u poreze pa glumi poreznu? otvoriš devizni, lova sjedne i digneš kad hoćeš.
nevrmajnd is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 22:09   #225
Quote:
nevrmajnd kaže: Pogledaj post
konkretno je 105 thrk sumnjivo prema zakonu o SPNFT (sprečavanje pranja novaca i finanaciranja terorizma). 3000 eur ti neće nikako oporezovati. na kraju, što ima s time ova iz banke? ona se kao kuži u poreze pa glumi poreznu? otvoriš devizni, lova sjedne i digneš kad hoćeš.
Teta kaze da ako ne otvorim ziro racun, lova ce se vratit posiljatelju. To mi rece telefonski, a u ponedjeljak idem u tu banku, kad mi to kaze u facu, dizem svu lovu koju tamo imam, otkazujem sve usluge koje mi daju, i idem u drugu banku pa nek me malo na drugom mjestu zajebaju. Ne vidim drugog rjesenja.

Doznaku je debil koji ju poslao oznacio kao nekakav turisticki obrt i teta iz banke pretpostavlja da meni netko placa za najam apartmana. Gluposti. Ustvari je ta lova reimbursment za placene troskove ovdje. Porez placen i u Kanadi i ovdje PDV, sad jos oce porez. Ne kuzim. Kontam da se teta igra James bonda zato sto je cifra preko 20000 kuna. Nista ,ustraje li na tome , zatvaram sve racune kod njih.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 22:18   #226
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Teta kaze da ako ne otvorim ziro racun, lova ce se vratit posiljatelju. To mi rece telefonski, a u ponedjeljak idem u tu banku, kad mi to kaze u facu, dizem svu lovu koju tamo imam, otkazujem sve usluge koje mi daju, i idem u drugu banku pa nek me malo na drugom mjestu zajebaju. Ne vidim drugog rjesenja.

Doznaku je debil koji ju poslao oznacio kao nekakav turisticki obrt i teta iz banke pretpostavlja da meni netko placa za najam apartmana. Gluposti. Ustvari je ta lova reimbursment za placene troskove ovdje. Porez placen i u Kanadi i ovdje PDV, sad jos oce porez. Ne kuzim. Kontam da se teta igra James bonda zato sto je cifra preko 20000 kuna. Nista ,ustraje li na tome , zatvaram sve racune kod njih.
Zaba? Iako ne kuzim... Lova poslana WU dize se u kesu, nikakvi racuni ti ne trebaju... Zasto jednostavno ne dignes lovu u posti ?

Zadnje uređivanje Garofeeder : 29.08.2012. at 22:23.
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 22:28   #227
Od kad se lova poslana Western Unionom mora doznaciti na ziro racun? To nema nigdje (barem koliko je meni poznato) pa mi je sumnjivo da je tako neki propis donesen kod nas.

Ako se radi o privatnoj doznaci, a iz nekog razloga ne mozes ovo (WU) redovno podici na posti neka banka vrati novac i neka ti posalju na tekuci racun - ne moras ni otvoriti devizni, samo daj iban i stvar rijesena.
AmarieZgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 23:17   #228
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Zaba? Iako ne kuzim... Lova poslana WU dize se u kesu, nikakvi racuni ti ne trebaju... Zasto jednostavno ne dignes lovu u posti ?
Upravo sam poslao mail ljudima koji su meni poslali lovu na moj devizni racun preko western uniona, da to sada naprave direktno na moje ime. Radi se o sumi od 2300 eura, rekao sam im da to podijele u 2 dijela i posalju na moje ime. Valjda to sljaka, nemam pojma nisam imao dugo posla s WE.

Dosad je uvijek sljakalo uplata novca na devizni racun, mora da je ovaj put zbog nesto vece sume teta izigravala james bonda ,i zeli mi uvaliti i ziro racun. No way.

PBZ je u pitanju. Gomila tupavih i isprepadanih teta ispranog mozga.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 06:27   #229
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Upravo sam poslao mail ljudima koji su meni poslali lovu na moj devizni racun preko western uniona, da to sada naprave direktno na moje ime. Radi se o sumi od 2300 eura, rekao sam im da to podijele u 2 dijela i posalju na moje ime. Valjda to sljaka, nemam pojma nisam imao dugo posla s WE.

Dosad je uvijek sljakalo uplata novca na devizni racun, mora da je ovaj put zbog nesto vece sume teta izigravala james bonda ,i zeli mi uvaliti i ziro racun. No way.

PBZ je u pitanju. Gomila tupavih i isprepadanih teta ispranog mozga.
Cudi me, uredno primam lovu u PBZ-u na tekuci devizni, bez ikakvih pitanja... Valjda se nasla jedna koza...

WU ima limit od valjda $5.000 zbog sprecavanja pranja novca, slobodno su ti mogli poslati cijelu sumu... Preko toga zahtjevaju dodatno pojasnjenje...

Zadnje uređivanje Garofeeder : 30.08.2012. at 06:33.
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 08:23   #230
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Dosad je uvijek sljakalo uplata novca na devizni racun, mora da je ovaj put zbog nesto vece sume teta izigravala james bonda ,i zeli mi uvaliti i ziro racun. No way.
Nisi li sam napisao da je na doznaci upisan broj kao da se radi o uplati turističkog obrta? Možda prije nije bilo tako i kad se radilo o uplati fizičke osobe, nije bilo problema, a sad ispada da se radi o uplati pravne osobe. I u Hr. honorar ne možeš primiti na tekući, već samo na žiro pa je možda takvo pravilo i u deviznom prometu - da uplate od firmi ide na žiro. A možda je i teta James zabrijala .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 08:28   #231
Nije PBZ, već stranica Splitske banke, no to je to:

Devizni žiro-račun
Otvara se u svrhu isplate priliva sredstava iz inozemstva - koriste ga, primjerice, fizičke osobe koje pružaju turističke usluge nerezidentima na osnovi zakona. Svoj status dokazujete potvrdom ili odobrenjem od Turističke zajednice ili sličnim dokumentom. Uz devizni žiro-račun ostvarujete pravo na različite naknade ili provizije u inozemstvu
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 12:06   #232
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Nisi li sam napisao da je na doznaci upisan broj kao da se radi o uplati turističkog obrta? Možda prije nije bilo tako i kad se radilo o uplati fizičke osobe, nije bilo problema, a sad ispada da se radi o uplati pravne osobe. I u Hr. honorar ne možeš primiti na tekući, već samo na žiro pa je možda takvo pravilo i u deviznom prometu - da uplate od firmi ide na žiro. A možda je i teta James zabrijala .
Ovo je druga uplata od istih ljudi ove godine. Jedna je bila u proljece, sve je bilo isto, osim sume.

Al ovo sto ti pricas je moguce. Fora je u tome sto to nije honorar, dajboze da je toliki. Radi se o reimbursmentu troskova koje su oni, tj njihovi gosti, napravili ovdje, a ja platio iz svog dzepa, ili sam na "dodjem ti" s vendorima, naivno misleci da to nece biti problem.

Ocito je da jest, i prekidam i s tom praksom. Najboilje je kad se radi sa stranim firmama, od njih dobiti korporativnu karticu kojom se moze i placati usluge, a i s nje se mogu dizati novci.

Teta je opasno zabrijala, jer je u zaglavalju doznake pisalo ..... Tours - Vancouver, a i zbog nesto vece sume.

Smijesno mi je da se s time bavi bankovni sluzbenik, i da jos preko telefona pogadja za sto su ti novci, pa meni kaze, to moze biti za placanje apartmana.

Zbog cega tocno ta teta to radi, koje su joj koristi, a ima li mogucih zakonskih problemcica ako se s time ne bi bavila? Nije moguce da to radi samo zato kako bi mi uvalila clanarinu za ziro-racun? To je koliko? 50 kuna?

Ta njena brijacina ce ih kostati mog zatvaranja svih racuna kod njih i prekida bilo kakvog poslovanja s njima.

Nisam dosada nikada o tome razmisljao, ali sada razmisljam o otvaranju cak i stednih racuna negdje vani. Ove "nase" banke ionako odavno nisu nase.

Zadnje uređivanje goldietrickz : 30.08.2012. at 12:15.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 13:00   #233
Teta kojoj je tvoj priljev došao u ruke vjerojatno samo radi svoj posao korektno i vidjevši da se možda radi o plaćanju apartmana, dobronamjerno te upozorila da bi takva uplata trebala ići na devizni žiro. Nemoj biti siguran da ti se isto neće dogoditi i u nekoj drugoj banci. Pametnije bi bilo da tvoja rodbina, tj. vršitelji uplate upišu malo manje detaljan opis plaćanja, predlažem - prijenos sredstava .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 13:45   #234
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Teta kojoj je tvoj priljev došao u ruke vjerojatno samo radi svoj posao korektno i vidjevši da se možda radi o plaćanju apartmana, dobronamjerno te upozorila da bi takva uplata trebala ići na devizni žiro. Nemoj biti siguran da ti se isto neće dogoditi i u nekoj drugoj banci. Pametnije bi bilo da tvoja rodbina, tj. vršitelji uplate upišu malo manje detaljan opis plaćanja, predlažem - prijenos sredstava .
Pa nije bas bila preljubazna preko telefona.

Dapace, prijetila je odmah da ce se ti novci vratiti nazad, ukoliko ne otvorim ziro racun. Nikakvog razgovora s njom o tome nije moglo biti, pokusao sam, koliko se moze preko telefona, bez da je stjeram u pm. Nisam sad u HR, ali u ponedjeljak odmah idem u banku, bude li slicnog tona i slicnih smijesnih prijetnji, bit ce ciao PBZ. Mozda njima ni nije bitan svaki klijent?! Njihova stvar.

A cuj, vjerojatno ce i u drugoj banci biti slicnih stvari, i na slican nacin. Ako bude, a idem u trecu banku i sve tako.

Ovo za "rodbinu" si u pravu, nisam na to ni obracao paznju, jer ne radi se o mom honoraru, iako kazem, sve je bilo isto prije koji mjesec, ocito je tad to doslo u ruke manje revne tete bonda.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 13:53   #235
Imam par pitanja u vezi zaposlenja u inozemnoj firmi.


Radit cu kao programer za jednu firmu iz Engleske kao "independent contractor" (to bi ekvivalent bio vanjski suradnik kod nas, bar mislim), a radio bi puno radno vrijeme (40 sati tjedno) i placu bi dobivao mjesecno. To bi mi bio jedini posao (znaci nikakvih prihoda od drugog stalnog posla unutar Hrvatske ne bi imao). U Engleskoj firma ne bi placala nikakav porez, nego bi ja trebao placati u Hrvatskoj.

Pa me zanima sto konkretno ja moram placati i kako se to strucno naziva?. Zanima me koliko bi konkretno morao placati mirovinsko, porez, prirez (iznosi 10% u mom mjestu stanovanja) i zdravstveno npr. na bruto iznos od 20 000 kn mjesecno.



***


I sto bi bilo ako bi nasao neku firmu koja bi me prijavila na minimalac, kako bi porez placao u tom slucaju (znaci, samo od ove "dodatne" zarade )?



Hvala puno na odgovorima.
ZenWebMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 14:23   #236
I jos jedna stvar ... ja cu kupovati opremu tu u Hrvatskoj (mobiteli, tableti, racunala), a firma ce mi to refundirati. Kakva je situacija s tim? Da li se i na to placa kakav porez i da li je potrebno imati racune, potvrde, stavec??



Hvala.
ZenWebMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 15:51   #237
Eto slican slucaj mom. Bitno je samo da ne napisu da te placaju za obavljanje bilo kakve djelatnosti. Nek napisu da ti posudjuju ili vracaju posudjeni novac, npr.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 14:00   #238
ovako imam isplatu dobiti iz Srbije fizickoj osobi u Hrvatsku.
jel se mora platiti porez i prirez u Hrvatskoj na tu dobit iz Srbije?
u Srbiji je placen porez na dobit 10%+10 %
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 14:20   #239
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Eto slican slucaj mom. Bitno je samo da ne napisu da te placaju za obavljanje bilo kakve djelatnosti. Nek napisu da ti posudjuju ili vracaju posudjeni novac, npr.
Pa kako onda? Kod mjesecne uplate pisu da vracaju ili posudjuju novac? Kolko to dugo tako moze funkcionirat...
Al bas konkretan odgovor na gornje pitanje i nije dan. Kolko ostane neto kad se na 20.000 Kn poplaca sve?
__________________
Od ljubitelja, za ljubitelje:
http://www.glodavci.sanja.name
SheDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 09:55   #240
Offshore - porez

Pozdrav svima.
Imam pitanje. Naime poceo sam raditi Offshore. Dali ja moram plaćati porez pošto je to strana kompanija i registrirana je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Bilo kakva informacija je dobrodosla.
Hvala
Od-Bubija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.