Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2012., 18:36   #441
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Gpz opskrba šalje akontacijske rate, ali plin možeš i sam/a obračunati i ispisati podatke na opću uplatnicu. Inače se vrše provjere stanja plinomjera (u razmaku od nekoliko mjeseci) pa ako si sam/a točno ne izračunaš oni naknadno pošalju uplatnicu na kojoj je razlika tvog i njihovog obračuna.

Npr. nama su akontacijske rate bile oko 160 kn kao da smo trošili 58 m3, ali smo bili štedljivi i eto prosječna potrošnja je oko 23 m3. Da smo plaćali po njihovim uplatnicama preplatili bi za oko 80 kn po mjesecu, a nitko nam te novce ne bi vratio.

Što se tiče režija velika sam cjepidlaka i ne želim da mi netko ostane dužan ni za 1 lipu jer ni ja nikome ne ostajem dužna (kao da sam Lannister, haha).

Uh, kako se naljutim čim se sjetim da za par dana treba plaćati režije.

Meni su akontacijske rate 1000 kn (termostat mi je na 21, dakle nisam rasipna), ali sam u samostojećoj kući (cca 100 m2) i još dva puta dobijem nadoplatu cca 1200 kn. Tak je bar bilo do sada. Od ove zime će biti i gore. Naravno tu je još i servis bojlera...
Fakat bi bilo vrijeme da odem u stan.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 15:43   #442
Ja živim u stanu od 25m2, protočni bojler i nadžbukna plinska peć. Preko zime se troši oko 400kn mjesečno, a sada mi je akontacijska rata na 90ak kuna iako realno gledajući potrošim oko 60kn plina mjesečno u ovom periodu.

No tko preplati akontacijsku ratu, kad počne sezona grijanja, morat će manje platiti razliku.
Ode se u plinaru, i traže se nove akontacijske rate i to je to. NIkakvih problema nema.
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 15:54   #443
Imam dojam da plinari svejedno ostane neki višak, bilo to 5 ili 50 kn.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 18:13   #444
Stigao je neki račun i napisali su stanje plinomjera od 2-5 mjeseca. Za 1.5. su naveli brojčano stanje plinomjera koje je više nego pravo stanje plinomjera u ovom trenutku. Otkuda njima ti brojevi?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 11:21   #445
Jel kome stigao racun nakon onog obracuna 1.5? Ja sam 1.5. poslala internetom ocitanje, nakon 20-tak dana dosao je stricek opet ocitat, znaci novi obracun.... Nista mi jos nije doslo. Inace sama ocitavam svaki mjesec, al reko ajd nek mi oni ocitaju i posalju ovaj put posto je doslo do promjene cijene...
MalaZeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 13:43   #446
Meni nije. I ja sam 1.5. dostavila stanje internetom. Danas je bilo očitanje od strane plinare.
Neću se čuditi ako potrošnju plina do 1.5. i nakon ,odnosno do današnjemg očitanja obračunaju po novoj cijeni.
Sorterar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 18:02   #447
Meni je došao račun. Napisala sam već gore iznad. Ne znam po kojoj cijeni su računali, ali su mi stavili neka dva PDV-a. Jedan je od 23 %, a drugi od 25 %. Oba su uračunali. Kada podijelim iznos duga sa potrošenim kubicima ispada da je cijena po kojoj su računali oko 3 kn/m3.
Samo što oni to malo zakompliciraju pa napišu stotinu nekih faktora pretvorbi i onda oduzimaju/zbrajaju/množe.

Ugl. izmislili su neke nevjerojatne cifre, a za svibanj su napisali da je stanje plinomjera veće nego što je u ovom trenutku.
To govorim za "dug". Akontacijske rate za sljedeća dva mjeseca su manje nego što je stvarna potrošnja proteklih mjeseci.
To je opet neka njihova procjena.

Ili nemaju dobre matematičare ili se ja gubim, ali nekako mislim da nije ovo drugo.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 11:16   #448
Stigao racun. Sve ok, meni se poklapaju napisana ocitanja koja su bila znaci 1.5 (internet) i 14.05 (oni ocitali).
E sad, imam jedno mozda nekome bedasto pitanje.... Sta mi je ova stavka "dug prethodnog obracuna" na datum 24.03.12? Ne kuzim sta sam to "duzna" i od kud taj datum....
MalaZeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 11:21   #449
kako smanjite potrošnju zimi?

Živim u kući, ali samo na jednoj etaži, veličina stana je cca. 55m2. Nemamo fasadu. Zimi imamo račun za plin od 600 (za 10-11 mjesec) do 1200kn (1-2mjesec). Frajer koji je radio grijanje preporučio je da sve radijatore imamo ovorene do kraja, a da samo na termostatu reguliramo temperaturu. To smo i radili, navečer, oko 10 sati smanjila bi termostat na 16, preko dana dok nas nema ostao bi na toj temperaturi, ali popodne, oko 4 kad se vratmo doma, dižemo ga na 20-21° max. Vikendima je preko dana stalno na 20.
S druge strane prijatelji žive u stanu, 50m2, hodaju usred zime u kratkim rukavima, termostat im je na 23, po noći ga smanje na 19-20..a račun im je max.600kn zimi. U čemu je caka? Gdje griješim? Hoću li uštedjeti ako zatvorim radijatore, pa grijem samo kupaonicu i npr. spavaću sobu, a ostalo ne? Ludim, plin je poskupio, zima je sve bliže, plaće su sve manje..ovu zimu neću moću platiti ratu plina 1200kn...gotovo nas nema u kući, ne znam na što toliko odlazi? Možda nepostojanje fasade? Možda griješim što s tih dnevnih 16 dižem na 20? Neki kažu da bi plin trebao stalno biti na 18 stupnjeva, dan i noć, da se tako štedi.. Ne razumijem...samo znam da pod hitno moram pronaći neko rješenje.
__________________
Život je putovanje, a ne odredište.
Coco Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 11:54   #450
coco

kakvu izolaciju imate?
Na koliko ste namjestili temperaturu polaznog voda?

Majstor je u pravu, na tu malu kvadraturu ne bi puno usparali, a ne bi vam bilo ugodno u stanu.
Iako, nista te ne kosta probati tu kombinaciju.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 13:49   #451
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
coco

kakvu izolaciju imate?
Na koliko ste namjestili temperaturu polaznog voda?

Majstor je u pravu, na tu malu kvadraturu ne bi puno usparali, a ne bi vam bilo ugodno u stanu.
Iako, nista te ne kosta probati tu kombinaciju.
Ako sam te dobro razumjela, proučivši naše upute za bojler, kotačić je okrenut na broj pet, pa bi prema tome polazna temperatura bila cca.74°C
Izolacija, klasična žbuka na zidovima, fasadu nemam, a podovi staklena vuna. S time da je iznad nas tavan koji nema nikakvu izolaciju, pa sam svjesna da dobar dio energije odlazi i tamo.
__________________
Život je putovanje, a ne odredište.
Coco Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 17:05   #452
nadam se da ai mi rekla temp. polaznog voda a ne temp vode za kupanje.ukoliko je to temp. polaznog voda, to je ok. iako kada je vani toplije mozda malo smanjiti pa kad zahladi opet pojacati.
ne mogu vjerovati da imate toliko plina.zivim u novogradnji, stan 75 m2, najjaca zima 500 kn sa kuhanjem i zagrijavanje vode
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 17:08   #453
probajte staviti izolaciju na tavan
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 21:43   #454
Apropos izolacije sa vanjske strane, prije nego što smo stavili vanjsku žbuku sa izolacijom, mjesečno smo plaćali 3500 za plin , samostojeća kuća, sa dva stana , a sad je max u najhladnijim mjesecima 1500. Toliko o bilo kakvoj izolaciji. Inače topli zrak ide prema gore, pa je prvenstveno zaustaviti - izolirati gornji dio stana sa nekim izolatorom.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 22:05   #455
Jel možeš uvesti dogrijanje na drva nekako? Je da je nespretno i nije komfor kao kod plina, ali smanjiti će vam račun
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 19:24   #456
Razmišljamo staviti neku peć,imamo dimnjak,a to nam je trenutno jeftinije rješenje od fasade. Mislim da bi nas fasada spasila, ali opet tu je tavan, isto bez izolacije... Nema mi spasa dok to ne izoliramo, sve mi se čini...
__________________
Život je putovanje, a ne odredište.
Coco Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 20:21   #457
Quote:
Coco Vanilla kaže: Pogledaj post
Razmišljamo staviti neku peć,imamo dimnjak,a to nam je trenutno jeftinije rješenje od fasade. Mislim da bi nas fasada spasila, ali opet tu je tavan, isto bez izolacije... Nema mi spasa dok to ne izoliramo, sve mi se čini...
30% energije gubiš grijuči pod tavana, stavi vunu barem 10 cm smanjiti će ti trošak grijanja barem za četvrtinu. 10 cm je 24 kune puta 60m2 ,trošak 1500kuna vraćaš investiciju za 5 mjeseci zime uzmeš na karticu na rate
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 10:16   #458
Potrošnja plina

Djevojka i ja smo se doselili u bakinu kuću (Zagreb) od cca 75m2 po etaži i grijanje je bilo i do 2500 kn prošle zime. Zato sad krećemo u stavljanje termo fasade na zid od dnevnog koji se ne drži sa susjedima, izolacija cijevi u podrumu itd...no mene muči nekaj drugo.

Tijekom ljetnih mjeseci plin koristimo jedino za fasadni bojler u kupaoni na katu. Kuhanje i topla voda u kuhinju su na struju. Kako sam očitavam plin, potrošnja mi je oko 30m3 plina mjesečno i to mi se čini puno?! Možda mi je i pozimi pokazivalo više od stvarne potrošnje

Kaj vi mislite? Jel imam pravo tražit plinaru da mi dođu provjerit sat ili sl?

Hvala svima.
__________________
Apokalipsa sa vašeg balkona, rezolucija perfektna, kristalan sound, surround all around when it hits the ground
hrks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 15:22   #459
Ako je bojler star kao i kuća, da ne kažem kao baka, onda je stvar u bojleru, Tak bi to negdje trebala biti usporedba.
Novi bojler manje troši od starog 15 godina. Sve strašno ovisi o stanju kuće, prozora, vrata i slično. 35 m3 je tu negdje OK.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 16:11   #460
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ako je bojler star kao i kuća, da ne kažem kao baka, onda je stvar u bojleru, Tak bi to negdje trebala biti usporedba.
Novi bojler manje troši od starog 15 godina. Sve strašno ovisi o stanju kuće, prozora, vrata i slično. 35 m3 je tu negdje OK.
Thanks na odgovoru. Kužim akj hoćeš reć, ali to nije bojler od centralnog. Dakle to je isključivo bojler za toplu vodu za kupaonu koji se pali samo kad se tuširamo ili peremo zube, ruke i sl.

Možda ja krivo gledam na to
__________________
Apokalipsa sa vašeg balkona, rezolucija perfektna, kristalan sound, surround all around when it hits the ground
hrks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:11.