Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2009., 17:48   #1
Tlak u gumama...

Pozdrav svima!

Zanima me kako odrediti ispravan tlak u gumama. Konkretno se radi o modelu Fiat Punto '04, JTD 1.9 ("tako nesto" ). Trazio sam po netu i ima cak i stranica koje daju cak i nekakav podatak, tipa:

http://www.thetyrepressuremonitor.com/

Gdje se za ovaj model kaze da bi trebalo biti oko 2.8-3 bara sto mi se cini jako puno za auto gumu.

No medjutim pretpostavljam da ovisi o obliku gume, tj. felge i gume nisu standardne vec su 205/45 , 16" (mislim, nije moj).

Pa kako to odrediti, meni se gume cine onako odokativno, dobro napumpane, jer kad auto stoji, nema deformacije vanjske stijenke. Ali se vozac buni da mu gume jako skripe na sto ja mislim da je puno veci utjecaj velikih temperatura ovih dana.

Hvala unaprijed na savjetima!
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 17:55   #2
Imas negdje na autu naljepnicu sa tlakom za sve gume koje se tvornicki isporucuju uz taj model, ta naljepnica bude obicno na stupu kad otvoris vrata a zna biti i na poklopcu za gorivo iznutra.

Potrazi, sigurno postoji i na tom autu.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 18:28   #3
MaliZeleni, najveća dimenzija koja se stavljala na Punto mk2 je 185/55/15 tak da mu nigdje ne piše.

ToTaL... Probaj prednje na 2.4 i zadnje na 2.1 bara. To bi trebalo biti ok.
charly2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 18:33   #4
Hvala vam obojici!

No medjutim kao sto sam rekao, gume su nestandardne, dapace ove su ono taman kolko idu, kad se volan do kraja smota onda malo cak i struzu

Na gumama samo pise MAX tlak, znaci ne radni, i to je 350kPa...

Probat cu s ovim tlakom. Koliko sam shvatio, gume je bolje cak i malo vise napumpat nego manje, naravno u razumnoj granici, dakle jel uredu da nema nikakve deformacije na onom sto englezi nazivaju: sidewall? ili je to previse i mora biti bar malo?
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 19:13   #5
Ne pumpat previše jer bu se guma potrošila po sredini

Kak utvrditi dal je guma dobro napumpana? Manometrom . Ja to rješavam malo žešćom vožnjom . Ak po zavojima osjetim na volanu da auto "pliva", gume su premalo napumpane i uvijaju se, a ak na neravnoj cesti osjetim da auto poskakuje, onda su previše napumpane. Na neravnu cestu ne mislim na rupe ko krater (kojih je kod nas fala bogu pun k****) nego na krpani asfalt i sl.
charly2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 21:38   #6
Da da, mislim, najbolje ih je taman, naravno! Al mislio sam kao bolje koju zericu vise neg manje jer ti se u oba slucaja krivo gume trose al barem ti je potrosnja benzina manja ak ih prepumpas

Ok budem probao ovako kako si rekao pa malo provozao auto, testiranje ne gine
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.