Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2022., 17:44   #1
Grlo, kašalj, gusta sluz, gušenje...

Noćas sam se skoro ugušila, probudila sam se u trenutku kad nisam mogla disati, jer mi je dušnik bio zaštopan. Jedva sam nekako uspjela zakašljati dovoljno da dođem do zraka kroz uski prolaz koji se oslobodio i onda tim zrakom iskašljala do kraja tu sluz. Čini mi se da imam još toga, ali ne mogu iskašljati, a malo me nešto boli na lijevoj strani leđa kad dišem.

Ovo gore sam napisala svojoj doktorici i dobila termin odmah danas za pregled. Međutim, ispostavilo se da je danas nema i da je na zamjeni neki drugi liječnik, koji mi je po sestri poručio (bez da me vidio) da mi je poslao recept za Controlok(??) u ljekarnu i to je to. Upitah sestru kakav je to lijek, a ono ispade za želudac!? Rekoh joj da u životu nisam imala želučanih tegoba i da mi treba vjerojatno nešto za razrjeđivanje sluzi (već tjedan dana me grebe u grlu i promukla sam i sve mi je u nosu i grlu obloženo i zgusnuto da se teško iskašljava i ispuhuje...). Ušla sam kod tog liječnika i on je ustrajao u svojoj procjeni da se radi o želučanom refluksu, da je noćno gušenje i bol u leđima tipičan simptom, ali mi je dao i nešto za kašalj (ispostavilo se u ljekarni za suhi kašalj) tako da sam na kraju sama kupila Bisoleks i otišla doma s hrpom vjerojatno nepotrebnih lijekova.

Ipak, taj napad gušenja zbog ulaska sluzi u dušnik me brine. Dojma sam da je moglo završiti i kudikamo gore, da ne kažem kobno, jer sam u potpunosti na desetak sekundi ostala bez mogućnosti udisanja. Što da nisam uspjela iskašljati tu sluz? Što ako se ponovi? Kome se obratiti danas, u petak poslije podne za prevenciju ponovnog incidenta?
O čemu se tu uoće radilo?
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2022., 21:55   #2
Quote:
VelmaX kaže: Pogledaj post
Noćas sam se skoro ugušila, probudila sam se u trenutku kad nisam mogla disati, jer mi je dušnik bio zaštopan. Jedva sam nekako uspjela zakašljati dovoljno da dođem do zraka kroz uski prolaz koji se oslobodio i onda tim zrakom iskašljala do kraja tu sluz. Čini mi se da imam još toga, ali ne mogu iskašljati, a malo me nešto boli na lijevoj strani leđa kad dišem.

Ovo gore sam napisala svojoj doktorici i dobila termin odmah danas za pregled. Međutim, ispostavilo se da je danas nema i da je na zamjeni neki drugi liječnik, koji mi je po sestri poručio (bez da me vidio) da mi je poslao recept za Controlok(??) u ljekarnu i to je to. Upitah sestru kakav je to lijek, a ono ispade za želudac!? Rekoh joj da u životu nisam imala želučanih tegoba i da mi treba vjerojatno nešto za razrjeđivanje sluzi (već tjedan dana me grebe u grlu i promukla sam i sve mi je u nosu i grlu obloženo i zgusnuto da se teško iskašljava i ispuhuje...). Ušla sam kod tog liječnika i on je ustrajao u svojoj procjeni da se radi o želučanom refluksu, da je noćno gušenje i bol u leđima tipičan simptom, ali mi je dao i nešto za kašalj (ispostavilo se u ljekarni za suhi kašalj) tako da sam na kraju sama kupila Bisoleks i otišla doma s hrpom vjerojatno nepotrebnih lijekova.

Ipak, taj napad gušenja zbog ulaska sluzi u dušnik me brine. Dojma sam da je moglo završiti i kudikamo gore, da ne kažem kobno, jer sam u potpunosti na desetak sekundi ostala bez mogućnosti udisanja. Što da nisam uspjela iskašljati tu sluz? Što ako se ponovi? Kome se obratiti danas, u petak poslije podne za prevenciju ponovnog incidenta?
O čemu se tu uoće radilo?
Možda hitna otorinološka ambulanta?

Od curenja sluzi niz grlo pa u dušnik, dođe do zatvaranja dušnika. Imala sam to nekoliko puta noću i bilo je strašno. Primijetila sam da prije spavanja ne smijem špricati ništa u nos jer se sluz razrijedi i noću curi kroz grlo. Od toga me nekom slučajnosti spasio lijek koji pijem za živce i koji mi je isušivao sluznicu nosa i grla. Ali ti, naravno to ne smiješ piti.

Nemoj ništa šrpricati u nos pred spavanje.
Bisolex je odličan.

Jesi imala kakvu virozu i je li ona uzrok sluzi? Jer samo od sebe sigurno nije nastalo. Dobro je provjeriti sinuse i pluća u kakvom su stanju.

Probaj noćas spavati na povišenom uzglavlju.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2022., 23:02   #3
A vidiš, ja sam ne baš tako ali slično imala iz kontra razloga: suhe sluznice i zbog njih pregusta sluz.
I rješavam to s puno tekućine, veeelike količine fiziološke koje svakodnevno kapam u nos, i Bisolex, koji otopi sluz u plućima, razrijedi se i lakše iskašlje.

Što je sluz gušća teže ju je iskašljati.
I ne smiješ to isušivati, nego rastopiti.

S tim da je kad ju Bisolex počne otapati ima više, ali je rijeđa, dok se ne izbaci.

I mora se piti puno tekućine, da se ta sluz razrijedi.
Uz Bisolex obavezno popiti čašu vode.

Btw., meni se tako stalno cijedi iz sinusa, i užasno iritira; Bisolex tom malo pomogne, i pomognu te velike količine fiziološke, koja to razrijedi i očisti, pa ima manje te sluzi.

Uzrok mi je baš suha sluznica.

Tako da, ja bi na tvom mjestu dobro isprala nos i sinuse fiziološkom (ako nemaš, prokuhaj vodu sa soli, pusti da se slegne, procijedi kroz nšto, pazeći da ne zbućkaš taj talog, imaš na internetu rp koliko otprilike soli treba, ne sjećam se, ali ne smije te peći, da se ne zaigraš), i popila Bisolex (ja pijem 2x dnevno 8mg, kad je bilo najgore pila sam 2-3 dana 3x, iako se ne preporuča tako velika doza, osim vrlo kratko) uz 2-3 dl tekućine, i onda dalje pomalo pijuckala, spavala na povišenom, meni tad ne paše na leđima).

Možda je kombinacija refluksa i guste sluzi.

Držim fige da ti bude bolje!
Javi se!

(Inače sam ja o ovom mom dugo tupila na temi sistemski lupus, ali digurno ima ljudi koji imaju slične probleme a da nemaju lupus. Inače, kad popijem Bisolex točno osjetim šlajm u plućima kako se miče i kao da malo hripa, ali otopi se, i progutam ga, i puno lakše dišem, nema gušenja po noći, a ni po danu.)

E da, jedan simptom mi je bio suhi kašalj, i davali su mi sirup za smirenje - totalno pogrešno, kontraindicirano, u mom slučaju.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2022., 23:12   #4
I da dodam,puno gore mi je po zimi kad je sezona centralnog i suhi zrak. Sad imam dupli ovlaživač zraka, onaj veliki, s rezervoarima za vodu s obje strane, na radijatorima po 8 onih visećih posuda s vodom,i još gore na radijatoru posudu s oko litru vode. Dok nissm imala ovlaživač stavljala sam mokre ručnike i odmah mijenjala čim bi se osušili.
Zvuči , ali covjek mora naći ono što mu olakšava problem.



Hitna, bilo koja bolnička.
Oni imaju i dežurnog otorinca, ako zatreba, pa ga zovu.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2022., 11:05   #5
Evo me, još sam živa!
Hvala na odgovorima, sad ću se bar usuditi uzeti Bisolex. Nisam ništa uzimala jučer, jer nisam bila sigurna što treba. Suha mi je sluznica, još uvijek imam te sluzi koja se ne da iskašljati, a čini mi se da dolazi od sinusa. I da, počelo je centralno grijanje, a nisam ovlaživala zrak, to inače radim zimi.

Svakako ću tražiti uputnicu za otorinolaringologa, odmah u ponedjeljak. Glavno da sad znam na što trebam paziti i kako si pomoći. Nadam se da se neće ponoviti, jer je bilo strašno i meni i mojim ukućanima koji su se svi probudili od mog glasnog pokušavanja kašljanja.

Inače, da, prije tjedan ili malo više sam imala neku blagu virozu s promuklošću i grebanjem grla, a znam da nije refluks, jer je isto dobio sutradan i moj muž i sin nakon par dana, a i na poslu su ljudi bili sa sličnim simptomima. I nije bio kovid, testirali smo se neki.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2022., 12:43   #6
Dobar Vam je još fluimukan na bazi n-acetil cisteina ili čisti NAC(jeftinije je, a isto i veće pakiranje u kapsulama).
Meni nedavno sa covidom enormno pomoglo zajedno s kvercetinom i visokim dozama vit.C..

NAC inače i koristim na dnevnoj bazi uz ostale antioxidante radi neuropatije, no očistilo mi pluća skroz.iskasljao čuda djubra.XD
__________________
“The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn’t exist”
WarKO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2022., 20:42   #7
Quote:
WarKO kaže: Pogledaj post
Dobar Vam je još fluimukan na bazi n-acetil cisteina ili čisti NAC(jeftinije je, a isto i veće pakiranje u kapsulama).
Meni nedavno sa covidom enormno pomoglo zajedno s kvercetinom i visokim dozama vit.C..

NAC inače i koristim na dnevnoj bazi uz ostale antioxidante radi neuropatije, no očistilo mi pluća skroz.iskasljao čuda djubra.XD
Dobro je znati, hvala.
Glavno da je meni taj liječnik prepisao Panatus forte, iako uopće ne kašljem niti imam podražaj na suhi kašalj. Zbilja...
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 22:39   #8
Arrow

Quote:
VelmaX kaže: Pogledaj post
Noćas sam se skoro ugušila, probudila sam se u trenutku kad nisam mogla disati, jer mi je dušnik bio zaštopan. Jedva sam nekako uspjela zakašljati dovoljno da dođem do zraka kroz uski prolaz koji se oslobodio i onda tim zrakom iskašljala do kraja tu sluz. Čini mi se da imam još toga, ali ne mogu iskašljati, a malo me nešto boli na lijevoj strani leđa kad dišem.

Ovo gore sam napisala svojoj doktorici i dobila termin odmah danas za pregled. Međutim, ispostavilo se da je danas nema i da je na zamjeni neki drugi liječnik, koji mi je po sestri poručio (bez da me vidio) da mi je poslao recept za Controlok(??) u ljekarnu i to je to. Upitah sestru kakav je to lijek, a ono ispade za želudac!? Rekoh joj da u životu nisam imala želučanih tegoba i da mi treba vjerojatno nešto za razrjeđivanje sluzi (već tjedan dana me grebe u grlu i promukla sam i sve mi je u nosu i grlu obloženo i zgusnuto da se teško iskašljava i ispuhuje...). Ušla sam kod tog liječnika i on je ustrajao u svojoj procjeni da se radi o želučanom refluksu, da je noćno gušenje i bol u leđima tipičan simptom, ali mi je dao i nešto za kašalj (ispostavilo se u ljekarni za suhi kašalj) tako da sam na kraju sama kupila Bisoleks i otišla doma s hrpom vjerojatno nepotrebnih lijekova.

Ipak, taj napad gušenja zbog ulaska sluzi u dušnik me brine. Dojma sam da je moglo završiti i kudikamo gore, da ne kažem kobno, jer sam u potpunosti na desetak sekundi ostala bez mogućnosti udisanja. Što da nisam uspjela iskašljati tu sluz? Što ako se ponovi? Kome se obratiti danas, u petak poslije podne za prevenciju ponovnog incidenta?
O čemu se tu uoće radilo?
Imala si samo jedan napad kašlja ili?

Nabavi inhalator ako ga nemaš, očito ti se nakupila sluz koja je još uvijek "slijepljena" i treba joj da sazrije neko vrijeme.
Bilo što poput Bisoleksa ili Fluimukana može pomoći, Panatus
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2024., 12:27   #9
Meni je LOM davao Pholcodin

A xerotrachea poznata stvar kod autoimune sa sindromom suhih sluznica, ali nitko ni da trzne. Te alergija, pa viroza... sve osim ovog što je.
Na koncu mi je Fekix na forumu otkrio kaj bi moglo biti, i ispalo je to.
Iako i dalje nitko ne trza, ko da nije ništa, skoro tak.

Steta da se forumasica vise nije javila, da znamo kaj je bilo.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.