Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2014., 23:33   #1641
Problem neispravnih geodetskih snimaka (neispravnih arhitektonskih snimaka, neispravnih energetskih certifikata) je nedostatak kontrole. Da provjere nadležne inspekcije nekoliko najjeftinijih projekata, odmah bi se počelo radit pošteno. Ovako gubimo svi osim te mutne ekipe koja radi na principu take money and run.

Što se imovinsko-pravnih odnosa tiče, ministarstvo pravosuđa baš ništa po pitanju tih odnosa nije napravilo u ovom mandatu i to je daleko žalosnije od svih Mrakovih vratolomija.

Zašto imaš toliko nade u regulativu EU? Po meni je to spisak lijepih želja i mrtvo slovo na papiru. Jel sama "stara" EU uopće usklađena s time? Kako stoje Rumunjska i Bugarska? Ništa se neće dogodit dok ne sredimo kat. planove (što se da napravit "na pola" a da donekle valja) i dok ne sredimo zemljišnu knjigu (za što je procedura prekomplicirana i prespora). Pitanje legalnosti objekta je čak sporedno u cijeloj priči.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 01:01   #1642
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Zašto imaš toliko nade u regulativu EU? Po meni je to spisak lijepih želja i mrtvo slovo na papiru. Jel sama "stara" EU uopće usklađena s time? Kako stoje Rumunjska i Bugarska? Ništa se neće dogodit dok ne sredimo kat. planove (što se da napravit "na pola" a da donekle valja) i dok ne sredimo zemljišnu knjigu (za što je procedura prekomplicirana i prespora). Pitanje legalnosti objekta je čak sporedno u cijeloj priči.
Nije problem u tome koliko ćeš srediti, već da sve ono novo što sređuješ, sređuješ po europskoj regulativi. I da gradiš infrastrukturu koja će sve to podržavati.

Cijeli sustav je zamišljen tako da odbacuje nesustavne podatke, bilo o objektima u prostoru bilo o nekakvim njihovim obilježjima.

Pa tako ako nemaš u katastru određenu površinu i ako ti urbanizam nije izdao uporabnu, ne možeš ni dobiti struju, pokrenuti prodaju, iznajmiti, prenamjeniti.....zapravo s objektom ne možeš ništa, jer su svi drugi zakonski akti prostorno referencirani na taj objekt.

Plus kaj se neispunjavanje regulativa kažnjava uskratom gomile nofčeka, dijelom izravno a dijelom posredno

Zadnje uređivanje Rain : 20.10.2014. at 01:18.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 10:25   #1643
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Lol, kaj će meni ministrica, pa ja ju ne mogu smislit i u redovitim intervalima trolam po politici baš na temu legalizacije

Tih 600 000 zahtjeva, da su izrađeni po nekom standardu ili specifikaciji, moglo bi se obraditi za 7 dana. Ovako neće ni za 10 godina.

Glede dokumentacije....svaka zgrada da bi se mogla koristiti u ovu ili onu svrhu morat će imati popunjen točno određeni broj kućica. Zgrada koja nema popunjene potrebne kućice, vrlo brzo će gubiti i one kućice koje ima i postajati mrtvi kapital.

Pozicioniranje...katastarske čestice su uspostavljene za Franje Josipa tako da je njihovo određivanje u prostoru često stvar slobodne procjene. Zato se kroz legalizaciju nije ni išlo na sređivanje imovinsko pravnih odnosa već isključivo na pozicioniranje objekta....a to su geodeti valjda u stanju dati....4 kantuna kuće u nekom referentnom sustavu ne?
E moj Rain
600.000 zahtjeva obraditi za 7 dana - pa 7 radnih dana ima cca 200.000 radnih sekundi jest da smo u EU, ali i tamo bi takova stvar bila teško provediva.

Pozicioniranje - ne znam koliko iskustva imaš, ali brkaš apsolutno geopozicioniranje i način na koji je prikazano vlasništvo kuće. Naime, ako se zna da je kuća izgrađena na tojitoj čestici i ako je u dokumentaciji ona vezana na tu česticu, onda se kuća mora prikazati vezano na česticu na kojoj se nalazi.
Netočnost u prikazu katastra je druga prića i to će se ispraviti kroz druge postupke. Ovako bi imao kuću koja u naravi jeste na nekoj čestici, ali ju zbog geotočnosti moraš prikazati da ide malo i na susjedovu. Zamisli kaosa koji bi nastao. Nije vlasnik kriv što službeni katastar nije točan, to je stvar države da to ispravi, a ako je njegova kuća u prostoru postavljena na jasno vidljivu među, onda to tako u katastru trebai i prikazati, a ne na netočnom katastru inzistirati da samo jedan podatak bude apsolutno (?) točan.
Niti jedan EU nas ne može spasiti od naše gluposti, a ovo je jedna od većih
O kvalicama u kućicama ne bi, ISPU je osnova za sva postupanja, pa i za e-dozvolu, a on zapinje i još uvijek nije niti blizu onoga što bi trebao biti. I onda se netko hvali da ima e-dozvolu, moš mislit.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 11:53   #1644
hvala svima na pojašnjenju ovog besmisleno napisanog zakona
građevinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 15:37   #1645
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
E moj Rain
600.000 zahtjeva obraditi za 7 dana - pa 7 radnih dana ima cca 200.000 radnih sekundi jest da smo u EU, ali i tamo bi takova stvar bila teško provediva.
Ne....zašto?

Pa 95% toga se da automatski prekontrolirati, počupati entitete iz CAD-a, uspostaviti topologije, overlaye, povući minimume, maksimume, parove točaka, preklopiti sa topologijama urbanizma i izgenerirati raport.

Kako je ovo navrat nanos napravljeno, 800 000 crteža, a svaki potpuno drugačiji, od entiteta, objekata, slojeva, boja, formata, postavki itd....zapravo nekorisno smeće baš zato što se ne da koliko toliko automatski obraditi ....kakvi fucking radni sati.

Quote:
Pozicioniranje - ne znam koliko iskustva imaš, ali brkaš apsolutno geopozicioniranje i način na koji je prikazano vlasništvo kuće. Naime, ako se zna da je kuća izgrađena na tojitoj čestici i ako je u dokumentaciji ona vezana na tu česticu, onda se kuća mora prikazati vezano na česticu na kojoj se nalazi.
Netočnost u prikazu katastra je druga prića i to će se ispraviti kroz druge postupke. Ovako bi imao kuću koja u naravi jeste na nekoj čestici, ali ju zbog geotočnosti moraš prikazati da ide malo i na susjedovu.
Tu onda česticu jednostavno moraš popraviti prema stvarnom stanju. Čestica, i njen točan položaj u apsolutnom smislu su temelj cijelog sustava, uostalom, u eu regulativi se eksplicite navodi da je čestica temeljni objekt cijelog sustava ali da ne predstavlja nikakvu osnovu za rješavanje imovinsko pravnih odnosa.

Vlasničke i imovinskopravne odnose onda projiciraš na to kroz zasebni sloj, bilo grafički bilo atributno, i u prostoru i u vremenu, lokalno ili apsolutno...tako svejedno.


Quote:
Zamisli kaosa koji bi nastao. Nije vlasnik kriv što službeni katastar nije točan, to je stvar države da to ispravi, a ako je njegova kuća u prostoru postavljena na jasno vidljivu među, onda to tako u katastru trebai i prikazati, a ne na netočnom katastru inzistirati da samo jedan podatak bude apsolutno (?) točan.
Pa naravno.

Zapravo, jedino mjerilo svega bi trebalo biti stvarno materijalno stanje. Na njega onda projiciraš bilo što.

Kad pogledaš kako stvari trenutno funkcioniraju.....možeš imati atomsko sklonište koje zbog jednog osigurača za struju ne može dobiti uporabnu dozvolu, pa onda niti biti upisano u katastar kao atomsko sklonište...i naprosto ne postojati u sustavu, iako unutra možda skvota 100-tinjak alternativaca......niti će služba koja bi u slučaju potrebe trebala uputiti ljude u nekakvo sklonište, uopće znati da to sklonište postoji.


Quote:
Niti jedan EU nas ne može spasiti od naše gluposti, a ovo je jedna od većih
O kvalicama u kućicama ne bi, ISPU je osnova za sva postupanja, pa i za e-dozvolu, a on zapinje i još uvijek nije niti blizu onoga što bi trebao biti. I onda se netko hvali da ima e-dozvolu, moš mislit.
ISPU je presmiješna stvar. Monstruozni sklop različitih tehnologija kojeg kao da su slagali likovi iz A JE TO.

ISPU bi za par godina trebao opsluživati 500 000 000 EU građana u javnoj domeni i tisuće eu tijela i institucija u administrativnoj, i sve to s ažuriranjem podataka s terena gotovo pa trenutačno.....

A trenutno nije u stanju pokrivati potrebe niti jedne mjesne zajednice..

Mene situacija podsjeća na onaj vic

Quote:
US Ship: Please divert your course 0.5 degrees to the south to avoid a collision.

CND reply: Recommend you divert your course 15 degrees to the South to avoid a collision.

US Ship: This is the Captain of a US Navy Ship. I say again, divert your course.

CND reply: No. I say again, you divert YOUR course!

US Ship: THIS IS THE AIRCRAFT CARRIER USS CORAL SEA*, WE ARE A LARGE WARSHIP OF THE US NAVY. DIVERT YOUR COURSE NOW!!

CND reply: This is a lighthouse. Your call.

Naši bi vitlali papirima i tvrdili da prema podzakonskim aktima, otok ni ne postoji

Pokušavati podzakonskim aktima opisati stvarno stanje su u stanju učiniti samo Ameri....kod njih postoji čak i zakon da pi nije 3.14

Zadnje uređivanje Rain : 20.10.2014. at 15:53.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 14:09   #1646
Ljudi moji, zna li netko od čega se sastoji GLAVNI PROJEKT koji se izrađuje za potrebe završavanja LEGALIZIRANE nezavršene stambene zgrade cca 450m2? Imam filing da me projektant želi opaliti do novčaniku... Projektant kaže da treba napraviti projekt arhitekture, vodovoda i kanalizacije, energije i topline, izjavu o statici, projekte instalacija...

Legalizirao sam zgradu kao nezavršenu (beton-cigla), iskeširao lovu za projekte što je trebalo za legalizaciju: geodetski, snimka, izjava i ne mogu vjerovati da sada treba raditi cijeli glavni projekt???

Stoga vas molim ako netko zna, što treba imati Glavni projekt za završavanje zgrade??
POSLOPRIMAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 12:53   #1647
Kupili smo stari stan i krećemo u renovaciju.
Htjeli bismo izbiti prozor na bočnom fasadnom zidu zgrade. Radi se o prizemlju i pokraj nema susjeda sigurno nekih 300 m. Treba li mi dozvola za izbijanje prozora i mogu li to izbjeći? Susjeda sa druge strane je to napravila ali prije legalizacije pa sad ne znam upštati se u to ili ne s obzirom na troškove... zadovoljili bi se i sa malim prozorom. Hvala na odgovoru!
strumpfeta11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 13:42   #1648
Quote:
strumpfeta11 kaže: Pogledaj post
Kupili smo stari stan i krećemo u renovaciju.
Htjeli bismo izbiti prozor na bočnom fasadnom zidu zgrade. Radi se o prizemlju i pokraj nema susjeda sigurno nekih 300 m. Treba li mi dozvola za izbijanje prozora i mogu li to izbjeći? Susjeda sa druge strane je to napravila ali prije legalizacije pa sad ne znam upštati se u to ili ne s obzirom na troškove... zadovoljili bi se i sa malim prozorom. Hvala na odgovoru!
Vanjski zid je nosivi zid.Dakle trebaš zatražiti građ.dozvolu.Jest (psovka) ali tako ispada.Pravilnikom o jednostavnim radovima možeš masu toga ali čim diraš u konstrukciju - radi projekt.
E sad, ukoliko je kuća priključena na vodovod i elektro mrežu, zahvat bi bio kategorije 5.Dakle, arhitektonski nacrt (tlocrt etaže+fasada) i izjava statičara da se zahvatom ne ugrožava stabilnost građevine(ili mali proračun tipa otvor je ispod serklaža).
To podneseš sa zahtjevom i čekaš 30 dana.Dakako, u projektu mora biti predočeno pravo gradnje odnosno vlasnički list.
Obzirom da ne izlaziš iz tlocrtnih gabarita, ne treba raditi geodetski projekt.

Sve navedeno ne vrijedi za zgrade na granici parcele jer nisu dopušteni otvori prema susjedu u tim situacijama.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 08:15   #1649
Legalizirana kuca, sad postoji potreba za gradnjom garaze uz samu kucu, garaza bi bila do 40m2, kakvi su papiri potrebni?
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 08:18   #1650
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Legalizirana kuca, sad postoji potreba za gradnjom garaze uz samu kucu, garaza bi bila do 40m2, kakvi su papiri potrebni?
Najkonkretnije i najtočnije informacije češ dobiti u uredu za graditeljstvo kojem pripadaš.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 08:45   #1651
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Legalizirana kuca, sad postoji potreba za gradnjom garaze uz samu kucu, garaza bi bila do 40m2, kakvi su papiri potrebni?
Glavni projekt.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 09:08   #1652
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Legalizirana kuca, sad postoji potreba za gradnjom garaze uz samu kucu, garaza bi bila do 40m2, kakvi su papiri potrebni?
Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima kaže:

Quote:
Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom može se graditi:

1. Pomoćna građevina koja se gradi na građevnoj čestici postojeće zgrade za potrebe te zgrade i to:

– pomoćna zgrada koja ima jednu etažu do 50 m² tlocrtne površine
...
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 09:19   #1653
Hvala,
Znaci potreban mi je glavni projekt?
To rade arhitekti?
Koliko to od prilike kosta?
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 09:23   #1654
Ma što će ti arhitekt za garažu, dovoljan je i samo građevinar ako nemaš unutra nikakvih instalacija, a ako imaš onda i neki mali projektić tih instalacija.

Ne znam kako se kreću cijene projekata za takvu vrstu zgrada, vjerojatno po utrošenom vremenu, odnosno kako se dogovoriš.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:17   #1655
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ma što će ti arhitekt za garažu, dovoljan je i samo građevinar ako nemaš unutra nikakvih instalacija, a ako imaš onda i neki mali projektić tih instalacija.

Ne znam kako se kreću cijene projekata za takvu vrstu zgrada, vjerojatno po utrošenom vremenu, odnosno kako se dogovoriš.
Ae.Glavni projekt.
I onda sve šta tu spada.A to bi ključivalo geodetski projekt.A taj piza.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:20   #1656
Ne treba geodetski projekt za to
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:32   #1657
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Ne treba geodetski projekt za to
daj Bože.
meni traže za sve šta nije u tlocrtnom gabaritu postojeće zgrade.
ja stankama savjetujem minimalan arhprojekt i minimalan građ.projekt bez geodetskog i to držati na gradilištu za slučaj dolaska inspekcije jer ti projekti ne idu na potvrdu - ne treba dozvola.I to pali za sada.Ostaje samo po završenoj gradnji uplaniti (sve iznad 10m2).

Sad se javlja jedan problem koji će implicirati izradu novog zakona imena:"Zakon o postupanju s protuzakonito izgrađenim bazenima"
jer, za ukopani bazen do 100m2 ne treba građ.dozvola što narod prevodi kao "Ne treba ti ništa" i onda se ne rade projekti za bazen a gradnja je "od oka" jer je bitna oprema a evo, stigla kineska tri puta jeftinija...
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:01   #1658
Ma tako je 100%. Treba se žalit, pisat MGIPU, svađat, bilošta, samo ne ić linijom manjeg otpora jer će svakim popuštanjem ti referenti tražit sve više više više i nikad neće bit kraja.

Geod. projekt je sastavni dio glavnog projekta za građevinsku dozvolu ili idejnog projekta za lokacijsku dozvolu. Ako se ne izdaje ni jedna ni druga onda geod. projekt ne treba. To je službeno mišljenje MGIPU koje oni iznose na svojim savjetovanjima.

A bazeni su valjda nešto oko čega su najviše brljali. U zadnje 4 godine smo prošli da se moglo do 24m2 dubine do 2m bez ičega, pa 24m2 dubine do 2m s glavnim projektom, pa onda 100m2 s glavnim projektom bez obzira na dubinu. To mjenjaju valjda kako kome treba

Zadnje uređivanje Fitz : 06.11.2014. at 13:07.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:14   #1659
Ja ne kuzim onda sta treba, neko kaze ne treba nista neko treba...
Ima ko iskustvo iz prve ruke?
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:16   #1660
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Ja ne kuzim onda sta treba, neko kaze ne treba nista neko treba...
Ima ko iskustvo iz prve ruke?
Možda sam dosadan, ali pravac ured za graditeljstvo i neka ti napišu korake.
Puno toga je u zraku, pa je najbolje da ti oni kažu što i kako.

Inače se budeš natrčala simo-tamo bezveze.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:28.