Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2010., 14:27   #1
Voltmetar

Kupit cu voltmetar, da mogu provjeravat voltazu akumulatora, e sad posto se ja puno u te stvarcice ne kuzim da vas pitam sta mislite o ovome digitalnome http://blog.rotundu.eu/wp-content/up...timeter-06.jpg ..... takav isti sam vidio u trgovini, al iako pise da je digitalni cini mi se malo kompliciran za laika, a nema ni upute, jel neko zna kako se koristi?
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 14:45   #2
To je multimetar. Nije tu ništa komplicirano, okreneš na mjerno područje gdje su volti i to je to. Ove oznake 20, 200, 2000 itd su ti mjerno područje, na koji god okreneš, a da je veće od 12 je ok! I spojiš na + i - na akumulatoru. Redosljed ti nije bitan, ali samo za primjer ako staviš crvenu na -, a crnu na + dobit ćeš - predznak.
__________________
All generalizations are false, including this one.
-dominic- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 14:48   #3
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
Kupit cu voltmetar, da mogu provjeravat voltazu akumulatora, e sad posto se ja puno u te stvarcice ne kuzim da vas pitam sta mislite o ovome digitalnome http://blog.rotundu.eu/wp-content/up...timeter-06.jpg ..... takav isti sam vidio u trgovini, al iako pise da je digitalni cini mi se malo kompliciran za laika, a nema ni upute, jel neko zna kako se koristi?
Kako će tebe ubit struja... Šalim se. Za tvoju potrebu će biti savršen. Za mjerenje napona automobilskog akumulatora izvode spoji kao na slici. Zatim ptrklopnik namjestiš na područje istosmjerne struje 20 V(lijevo gore 20), plus na plus akumulatora, minus na minus... Očitaš i to ti je to.
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 15:11   #4
Baš kako su dečki rekli, ovo nije voltmetar nego multimetar, što znači da može mjeriti više različitih električnih veličina, pa tako osim napona (volti - voltmetar) može mjeriti i struju (Amperi - ampermetar) i otpor (omi - ommetar) i još ponešto... od tuda naziv MULTImetar...

Dakle, tebe interesira mjerenje napona (volti) akumulatora u autu.
-Znači, sklopka na oznaku V.

Znač da akumulator ima + i - znači, ISTOSMJERNA ili DC (Direct Current) struja, čiji je simbol = dok je za izmjeničnu ~,

Znači sklopka na V=

I znaš da je očekivani napon koji želiš mjeriti na akumulatoru 12 VOLTI, pa prebaciš sklopku na mjerno područje do 20 Volti... (Ne na 2000 mili Volti odnosno 2000m, niti 200m...)


Zatim, stezaljku crnu spojiš na minus tj masu instrumenta


A crvenu na V DC/AC (paziti da ne spojiš na A DC/AC) jer A znači mjerenje struje, što se mjeri drugačije, pa se može oštetiti instrument.

I onda pipaljkama, crna na - akumulatora, crvena na + akumulatora, i očitaš vrijednost...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 16:54   #5
Ovo je kao seminar o mjerenju u elektrotehnici...Nema velike nauke, kupiš najjeftiniji multimetar, ima u konzumu..cca 45 kn...sasvim dovoljno za te potrebe...ima istossmjerno područije za napon od 200mV-700V...i više nego dosta. Ja osobno vidio tipa kako mjeri struju, pazi..struju "Paljenja".Lik je odspojio + klemu, i tu spojio multimetar...sav se zapušio, istopio. Ako se ne baviš elektrotehnikom-elektronikom, kupovanje skupih mjernih uređaja nema smisla...Živio!!
fordista is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 17:42   #6
Ma sve ste vi to čovjeku fino objasnili i tako, ali mene zanima što će nekom laiku i amateru mjerenje napona akumulatora u autu...???

Dakle, da je profić već bi sve to znao i ne bi bilo uopće ove teme, a laičko mjerenje napona akumulatora ionako ne pokazuje njegovo pravo stanje...!!!

Iako većina dobrih akumulatora bez uključenog motora i potrošaća može imati nazivni napon između 12-14 V, s druge strane loš akumulator može pokazivati na voltmetru 12 V, a zbog starosti i nekih drugih razloga imati veliki unutarnji otpor i ne može davati veliku struju, odnosno držati određeni kapacitet...itd, ...!!!

Daj ul7, molim te navedi mi taj misteriozni razlog zašto bi ti kao totalni laik u elektrotehnici išao raditi tako nešto...???
supervox is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 18:19   #7
kupi si mjerna kljesta pa bus veca faca ,mislim kad si se vec odlucil za kupovinu instrumenta
Neven neno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 18:48   #8
Pa neka kupuje kad ima volje i uz par savjeta obvladat će ono osnovno što ga na vozilu može zanimat! A može i glumit facu pa od kuće do kuće mjerit napon u utičnicama
Stari samo ti to kupi, nikada ne znaš kad bi ti moga zatribat! Tehnika nikada nije višak!!
__________________
Svi el. uređaji rade na bijeli dim! Kad bijeli dim izađe, uređaj više ne radi!
Bućman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 19:09   #9
Hvala ekipa na detaljnom objasnjenju.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 19:11   #10
Quote:
supervox kaže: Pogledaj post
Ma sve ste vi to čovjeku fino objasnili i tako, ali mene zanima što će nekom laiku i amateru mjerenje napona akumulatora u autu...???


Daj ul7, molim te navedi mi taj misteriozni razlog zašto bi ti kao totalni laik u elektrotehnici išao raditi tako nešto...???
Zato da ti imas s cim uposlit mozak.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 19:28   #11
Dajte da budem jos veca 'faca' pa mi recite a kako izmjerit koliko jos struje ima u nimh bateriji za digitalni aparat?
Ovi olympus fotoaparati traze samo olympus baterije, e al ja necu te nego druge.
Caka je ako stavis druge olympus se ponasa kao pijanac, pa malo prikaze da je prazna, pa poluprazna, pa puna, pa bi je ja htio izmjerit da me vise ne zajebava
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 19:28   #12
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
Zato da ti imas s cim uposlit mozak.
Stavlja svoj potpis!!
fordista is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 19:31   #13
A što će ti znaćiti izmjeren napon na akumulatoru
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 19:51   #14
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
A što će ti znaćiti izmjeren napon na akumulatoru
To da cu znat oce li auto upalit u jedno lijepo snjezno jutro nakon nekoliko lijepih jutara nevoznje, i to sve bez da okrenem kljuc pa da samo prdne, jer tesko mi okrecat kljuc, to mi cini lose zglobnoj hrskavici.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 20:05   #15
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
Dajte da budem jos veca 'faca' pa mi recite a kako izmjerit koliko jos struje ima u nimh bateriji za digitalni aparat?
Ovi olympus fotoaparati traze samo olympus baterije, e al ja necu te nego druge.
Caka je ako stavis druge olympus se ponasa kao pijanac, pa malo prikaze da je prazna, pa poluprazna, pa puna, pa bi je ja htio izmjerit da me vise ne zajebava
Malo teže ćeš izmjeriti struju... Ampermetar se spaja serijski između izvora i trošila...tako da... Eventualno mu na isti način kao i kod automobilskog akumulatora možeš izmjeriti napon, ako ti to nešto znači.
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 20:09   #16
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
To da cu znat oce li auto upalit u jedno lijepo snjezno jutro nakon nekoliko lijepih jutara nevoznje, i to sve bez da okrenem kljuc pa da samo prdne, jer tesko mi okrecat kljuc, to mi cini lose zglobnoj hrskavici.
Sada si napisa glupost! Za taku provjeru moraš imat sasvim drugačiji mjerni instrumenat! Tj. voltmetar s opterečenjem! Tvoj instrumenat če uredno pokazat 12V na aku ali kad pokušaš palit on opet neče! To je zato što kapacitet tvog akumulatora opada s opterečenjem! Tim instrumentom možeš vidit samo jeli skroz prazan i jeli puni, to je što se tiče samog akumulatora!
__________________
Svi el. uređaji rade na bijeli dim! Kad bijeli dim izađe, uređaj više ne radi!
Bućman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 20:18   #17
I da i ne. Ako je 12V može zaboravit na paljenje auta. Može se otprilike, jer s gubitkom kapaciteta pada i napon.
Po mojem iskustvu ispod 12.5 je mrtvo za paljenje.
__________________
All generalizations are false, including this one.
-dominic- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 20:23   #18
Pa naravno! Nek spoji inst a netko drugi proba palit pa če odmah vidit kako napon pada ispod 9-8V (naravno na prazni aku) i ponovno kad ta ista osoba prestane na njegovu inst če očitanje ponovno biti nekih 12-ak volti!
__________________
Svi el. uređaji rade na bijeli dim! Kad bijeli dim izađe, uređaj više ne radi!
Bućman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 21:44   #19
kupi si multimetar sa kazaljkom. taj ti je najbolji za ispitivati lambda sondu da viš kak cajger skakuće (to znači da je lambda ispravna )
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 22:58   #20
Quote:
-dominic- kaže: Pogledaj post
I da i ne. Ako je 12V može zaboravit na paljenje auta. Može se otprilike, jer s gubitkom kapaciteta pada i napon.
Po mojem iskustvu ispod 12.5 je mrtvo za paljenje.
Pa da, to sam i mislio, ako voltmetar izmjeri, ne znam, 12,4 il 12,6 a pa upalit ce valjda, ako je 12 il manje nece, voltmetar ipak moze bit nekakav pokazatelj oce upalit il nece.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.