Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2013., 18:02   #1
Njemački jezik - test

Tema za slušni dio i čitanje s razumijevanjem na njemačkom. Zanimljivo da ovog nema.

Koliko vas namjerava pisat njemački/ga je već pisalo?
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 22:32   #2
Eto ja sam pisala njemački višu ovo ljeto. Prešla sam sve stare mature i još u 3. razredu sam se pripremala za državno pa svakom savjetujem da i natjecanja prouči. Meni je slušanje bilo lakše od čitanja jer su zadatci bili jasnije postavljeni, dok kod čitanja sam malo griješila kod onih zadataka gdje se tražila točna izjava.
tollpatsch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 23:33   #3
Ja namjeravam pisat ovo višu ljeto (kao izborni uz engleski, ne glavni); generalno mi se ne čini preteško (zasad sam riješila samo dva testa s čitanjem). Najgori su mi oni zadaci sa umetanjem rečenice (jer su dvosmisleni) i oni s naslovima, tu najviše griješim. Sve ostalo mi ide glatko.

Princip testa je zapravo gotovo identičan natjecanju, moram primjetit. Koliko je teško bilo dobit određenu ocjenu?
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2013., 12:22   #4
Kod umetanja rečenica ti je najbitnije gledati s kojom riječi započinje ta rečenica. Najčešće su to zamjenice pa ako je u prethodnoj rečenici subjekt u jednini u rečenici koju umećemo ne može biti zamjenica sie. Meni nije bilo teško dobiti 5 iz tog dijela mature, al ja nisam ni mjerodavna jer sam rođena u Njemačkoj. Više sam se na esej fokusirala i upraksirala ga i isplatilo se jer sam na svoje iznenađenje dobila 100% iz njega
tollpatsch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2013., 15:04   #5
Ja sam rješavala neku maturu iz zimskog roka i tema je bila "Fremdsprachenlernen" što mi je stvarno super tema. A i polagat ću DSD prije mature pa se ne brinem previše.

Ma da, kužim ja to; al vidjela sam zadataka di baš svašta paše, pogotovo po gramatici; a i po smislu bi se skroz lako dalo umetnut. No dobro, vidjet ćemo još
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 18:04   #6
Ja isto mislim pisati njemački. Za sad još nisam rješavala prijašnje mature, ali u školi sam prošle godine imala pripreme za državno natjecanje. A i sad na satu dosta vježbamo, pogotovo za esej.
Vreben is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 11:54   #7
Kakva je struktura eseja uopće? Meni je rečeno da je običan sastavak na neku temu, ne kao engleski da bude pro-con.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 17:06   #8
Dobiš temu i tri pitanja ili natuknice na koje moraš odgovoriti u razradi. Ništa strašno
Vreben is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 01:57   #9
Znači običan sastavak? Odlično

Pitam više jer tijekom školovanja nikad nismo obrađivali nikakve "problematske" eseje na njemačkom (a učim ga 12. godinu), samo na DSDu, pa bi mi bilo čudno da tako nešto stave. Super, hvala ti.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 13:33   #10
Što se tiče DSDa, kad ste imali usmeni ispit?
Vreben is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 17:14   #11
Bio nam je od 15. do 17. 1., al to je tu off topic
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 19:00   #12
Ja ove godine pisem njemacki,A razinu.Planiram upisati FFRI njemacki u kombinaciji s pov.umj.
Iskreno dosta me strah tog eseja i slusnog testa.
Borntodie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 19:17   #13
Ne mora te biti, pogotovo ako misliš studirati to. Esej nije ništa više no najobičniji Aufsatz.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 22:02   #14
...ja sam pisala njemački na maturi, u ljeto 2012. i moram priznati, napisala sam ga bolje nego engleski..., iako me slušanje srozalo. Katastrofa.

Znatiželjna sam, tko piše ove godine njemački..?

BTW što se sastava tiče, jest, obični Aufsatz, aaali mene su i na običnom Aufsatzu učili pisati u obliku "pro/contra" sastavka...ali da pri tome odgovoriš na smjernice. Tipa, na prvu u uvodu, na zadnju u zaključku (obično nekakvi eigene Meinung), a ovo ostalo rasporediš kao "pro/contra"...

Isprike na malo off-u, nemojte me kamenovati.
__________________
♥ ...Što te više volim, znam, ja sve više propadam...
Idi ti...kad ne mogu ja, nemam snage; slaba sam... ♫♫ ♥
Duhizproslosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 01:00   #15
Pisala sam i ja, a sad sam na 2.god faksa. (Medicina xD)

Otišla sam na nju ovak više čisto pokušati, dakle spremala se nisam uopće.

SLušanje sam riješila puno bolje nego engleski (mislim i eng sam okej bez brige haha) jer je stvarno ok bilo, test isto, a esej mi je zbog prirode naše nastave njemačkog u školi koja je bila izuzetno opuštena, bio valjda prvi sastavak dulji od par redova koji sam ikada pisala na njemackom.

Morali smo pisati pro et contra mislimo li da je bicikl prijevozno sredstvo buducnosti. Za vrijeme onog testa s citanjem tekstova sam popamtila par nekih njihovih fora fraza pa sam to iskoristila u testu, i fulala sam der/die/das sigurno puno puta a imala sam na kraju ocjenu 4 tako da sigurno to ne uzimaju bas kao neki veliki kriterij

Sve u svemu, meni je bilo dosta okej, možda baš zato jer mi ta matura nije nit trebala za faks pa sam ju pisala opušteno,ne znam
bolerobolero is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 16:46   #16
pozz
evo i ja ove godine pišem maturu i jako al jako me strah njemačkog...pišem a razinu, iz njemačkog imam 4 inače...strah me tog eseja jer nikad nisam pisao tako dugačak sastavak...vokabular mi nije nekaj prebogat...zanima me koliko je teško imat bar 50% rješenosti cjelokupnog testa? inače planiram na ffzg al na smjerove koji nisu toliko atraktivni i ne treba za njih nešto extra puno bodova....nezz učim taj njem. cjelo školovanje skoro ali opet nije mi lakši od eng. npr kojeg nikad nisam učio
slavuj77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 19:08   #17
Želim upisati njemački na Filozofskom u Zagrebu. Moram li polagati njemački na maturi? Imam položenu dsd diplomu razinu b1, znači li mi to išta?
LucyBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 12:46   #18
Ne znači ništa ni DSD diploma s višim razinama, ne nosi ti dodatne bodove. I ne, ne moraš polagat njemački na maturi. Germanistiku možeš samo ovak prijavit.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 20:40   #19
Hvala. A još mi je palo na pamet mogu li pisati njemački kao izborni predmet na maturi ili moram neki od onih ponuđenih povijest, geografija, sociologija...?
LucyBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 12:59   #20
Naravno da možeš njemački. Možeš bilo koji predmet kao izborni. Samo ako pišeš jezik, onda ga automatski pišeš na višoj razini.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:34.