Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2014., 17:46   #41
Quote:
BadQueen kaže: Pogledaj post
hoho, nadajmo se budući kolega! Ja isto imam u planu upisati medicinu u Osijku ili Rijeci (s tim da mi je nekako u glavi i stomatologiju, svaka 3 mjeseca se predomislim ). Uglavnom, ja sam isto uzela kemiju u 24 lekcije i ooodlična mi je! Fiziku sam odradila na brzinu, tj. onak lagano prošla to ovog ljeta jer mi dosta dobro ide, pa se ne moram toliko mučiti oko nje. U planu mi je bilo sva tri izborna proći ovog ljeta, međutim nije mi se dalo baš buljit non stop u te knjige, pa na kraju biologiju nisam ni takla, ali isto mislim učiti iz udžbenika.
što ćeš ti s obveznim predmetima? Sve nižu razinu ili? Ja sam si kontala više (zbog stomatologije u Zg), ali opet mi se čini da bi mi to moglo bit malo puno, al ono, ako mogu ostali, pa mogu i ja
Obavezne -> B B B... Prvi izbor mi je MefRi tako da ne namjeravam trosit previse vremena na obavavezne, nego na izborne... Itako obavezni nose 0%, tako da...
MichaelMyers is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 08:36   #42
Student MEF-a u Zagrebu

Quote:
Genneral kaže: Pogledaj post

Što se tiče ostalih predmeta fiziku sam učio dva mjeseca prije mature, a hrvatski i engleski 3 tjedna prije mature. Pisao sam višu iz svih predmeta i dobio 4 iz obveznih i 5 iz fizike. Zadovoljan? Baš i ne. Moglo je i bolje, pogotovo hrvatski.
Knjige:
matematika: elementovi udžbenici ( ja sam iz svojih strukovnih i bili su mi sasvim dovoljni ) i stari ispiti.
fizika: preporučio bih on knjigu Božić-Božić, drugačije je koncipirana ( oko nekih zadataka stvarno treba stati i razmisliti nisu klasični sa podatcima koje treba jednostavno uvrstiti u formulu )
Rezultat: predmet za koji sam se spremao najviše sam najgore i napisao- matematiku 78% vrlo dobar, a fiziku za 90%.

Maturirao sam 2011.
Iz fizike sam imao lose predznanje i nje sam se najvise bojao. Preporucili su mi prirucnik za drzavnu maturu Bozic-Bozic od skolske knjige i on je najbolji za pripremu, pogotovo za medicinske fakultete. Trazi se razumijevanje i na drzavnoj maturi i na prijemnom na medicini. Zadaci su slozeni po tezini. Lako je sam raditi po njoj.
Ova zbirka je definitivno najbolja.
Sve druge, pogotovo plava zbirka Brkovic je preeeteska i nepotrebno je rjesavati toliko teskih zadataka, pa nisam isao studirati fiziku.
Kemiju sam radio po nothig hus-mazalin zlonoga isto školska knjiga .
Biologija- ponovio sam iz udzbenika.
Ako trebate dodatna pitanja, slobodno u PP!
Sretno!
aLat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 14:25   #43
Evo ja sam sadašnji maturant i vaši savjeti su mi olakšali da lakše dočekam tu maturu koja čeka sljedeće godine .Kako je neko napisao prije, ja sam za mtematiku totalni tutlek haha, pa je B razina najlogičniji izbor, kolko je dovoljno vremena da se prođe B razina? (imajte na umu da mi matemtika u srednjoj nije nikako sjela ) a što se tiče hrv i eng. uzimam A razinu, eng mi je dosta dobar, dok za hrv znam da se moram pripremat , imam već skripte pa ću to sama već početi dok imam vremena.Jedino što mislim preko trinoma bi bile pripreme za onaj ispit inteligencije na ffzg-u pošto me zanima anglistika; sad kolko je to nekome pomoglo ili ne, ja želim ići jer nemam pojma kak ću to jer nisam ni logičar ALI toplo se nadam da će matura proć u najboljem redu, i da zanima me kolko je trebalo za pripremu za vas koji ste pisali biologiju na maturi?
weeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 22:27   #44
Što se tiče B razine matematike, ja sam imala 2 iz matemetike sve 4 godine opće gimnazije i za ispit sam se počela pripremat 2-3 tjedna prije tako da sam rješavala prijašnje ispite i ono što nisam znala sam pitala-ili profu ili ove matematičare iz razreda...na kraju sam napisala matematiku za 3 na maturi...nije baš za hvalit se ali je bolje neg što sam očekivala...uglavnom, mislim da sam trebaš odredit kad počet učit...ovisi koliko si spreman...

ak tko ima pitanja o sociologiji slobodno mi pošaljite poruku...studiram sociologiju na ffzg-u

sretno svima koji će pisat maturu slijedeće godine
cattus238 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 22:41   #45
Pitala sam već na temi za literaturu,ali ajde da i ovdje.
Je li netko možda učio iz ovih skripti:http://skripte-drzavna-matura.com/
Čini mi se kao dobra ponuda-hrvatski,matematika,engleski + gratis izborni...
__________________
....."Once you make a decision, the universe conspires to make it happen..."
kate 100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 23:54   #46
ne isplati ti se...svake godine je malo drukčija literatura i najbolje ćeš naučit ak sama budeš pisala skripte...ne sve ali neke osnove definitivno
cattus238 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 11:08   #47
Krenuti s pripremama od pocetka godine.
Dobro se organizirati.
Ne dati se zastrasiti s pricama okolo.
Sve se moze kad se hoce, matura nije toliki bauk kako se prica.
I ne stvarati sam sebi pritisak ili ces zablokirati na njoj.

Miss Nice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 21:04   #48
Jel mi moze netko reći da li se A razina može napisati iznad 60% bez dodatnih priprema u školi? tj. jel se mogu ja sam pripremit za A razinu iz hrv i eng ako prolazim sa 4.3 cijelu srednju (pri-mat. gimnazija u Zg). Matematika mi nije problem, to se mogu sam pripremit, a pošto planiram FER teoretski mi je dovoljna dvojka iz hrv i eng, pa pitam. Hvala unaprijed
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 23:28   #49
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Jel mi moze netko reći da li se A razina može napisati iznad 60% bez dodatnih priprema u školi? tj. jel se mogu ja sam pripremit za A razinu iz hrv i eng ako prolazim sa 4.3 cijelu srednju (pri-mat. gimnazija u Zg). Matematika mi nije problem, to se mogu sam pripremit, a pošto planiram FER teoretski mi je dovoljna dvojka iz hrv i eng, pa pitam. Hvala unaprijed
Naravno da može. Pokušaj nabaviti od nekog tko je položio maturu nekakve skripte s priprema čisto da imaš gradivo na jednom mjestu, umjesto u 4 različita udžbenika s hrpom dodatnih međunepotrepština, i polako si pamti sve te silne pisce i razdoblja tijekom godine. Esej ti je tu isto bitan i to bi trebao znati dobro složiti.

Engleski ćeš bez problema položiti ako iole barataš slušanjem i gramatikom...
U svakom slučaju, nema mjesta za brigu, uostalom imaš još skoro godinu dana.


Radije se skoncentrijaj da zadovoljiš onaj zbroj od 7 iz mat i fiz(ako FER još uvijek ima taj sistem).
mach1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 00:18   #50
Quote:
mach1 kaže: Pogledaj post
Radije se skoncentrijaj da zadovoljiš onaj zbroj od 7 iz mat i fiz(ako FER još uvijek ima taj sistem).
Od ove godine više nema.
capttawish is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 20:09   #51
Molim savjet!

Strukovnjak sam i polagat ću višu razinu matematike. Krenula sam ispočetka uz Tonija Miluna, no nekako mi to presporo ide i strah me da neću imati vremena posvetiti se zadacima s prijašnjih ispita.

Što mislite, da idem tehnikom: pogledaj zadatak s ispit-pronađi lekciju-pogledaj ju?
S druge strane, strah me da ću tako propustiti nešto bitno

Pomoć!
ludasam0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 21:17   #52
Meni sad nije jasno, mef rijeka tj. osijek, koliki postotak čega na maturi traže? jedni mi kažu jedno, drugi pak drugo
IChooseyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 11:06   #53
Quote:
IChooseyou kaže: Pogledaj post
Meni sad nije jasno, mef rijeka tj. osijek, koliki postotak čega na maturi traže? jedni mi kažu jedno, drugi pak drugo
1. https://www.postani-student.hr/Ucilista/Nositelji.aspx
2.studijski programi
3.pod pad.izbornikom "sva područja"izabereš biomedicina i zdravstvo"
4.pod "dio naziva stud.programa" upišeš medicina klikneš na "traži", otvore se svi medicine i dentalne medicine u RH
5.klikneš lijevo na željenu medicinu i otvori se podekran sa: preduvjetima za upis,vrednovanjem ocjena iz srednje, obaveznog dijela dm,izbornog dijela i dodatnim provjerama ako faks traži.

Zadnje uređivanje mandy444 : 17.09.2014. at 11:13.
mandy444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 23:10   #54
Quote:
ludasam0 kaže: Pogledaj post
Molim savjet!

Strukovnjak sam i polagat ću višu razinu matematike. Krenula sam ispočetka uz Tonija Miluna, no nekako mi to presporo ide i strah me da neću imati vremena posvetiti se zadacima s prijašnjih ispita.

Što mislite, da idem tehnikom: pogledaj zadatak s ispit-pronađi lekciju-pogledaj ju?
S druge strane, strah me da ću tako propustiti nešto bitno

Pomoć!
Prvo, ne znam kad polažeš tu maturu, ako nije sad za par dana, onda imaš vremena.

1. metoda)
Dakle polako, ali organizirano. Sve prijeđi sistematski. Probaj prvo riješiti ovogodišnju i prošlogodišnju maturu. Uzmi (posudi u knjižnici) ili udžbenike Dakić-Elezović ili zbirku sastavljenu od njihovih udžbenika - Matematika u 24 lekcije. Koliko sam vidio, zbirka ima i teoriju i zadatke koji su laki i rješivi i obrađuje se sve bez preskakanja detalja. Svaka lekcija ima par stranica teorije prije zadataka kao i primjere, pa kad zapneš vratiš se na teoriju i to ti je dovoljno. Ako baš ne razumiješ konzultiraj sve moguće da shvatiš. Nemoj štrebati algoritme nego shvati zašto se što radi... i nemoj vježbati uvrštavanja u formule. I nemoj rješavati tip zadatka koji vidiš da ti ide. Na kraju riješi testove i pogledaj ako ima nešto nejasno. (Ovo je više metoda ako će ti matka trebat u budućnosti i ako imaš vremena.)

2. metoda)
Metoda koju si spomenula je dobra, čim ne znaš neki zadatak na ispitu s Mature, pogledaj cijelu lekciju i riješi sve zadatke iz te lekcije. Nećeš ništa propustiti jer su na Maturi zadaci šablonski. (Ovo je ako želiš proći Maturu s nešto višim postotkom u manje vremena.)
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 08:49   #55
Quote:
pushthetempo1 kaže: Pogledaj post
Prvo, ne znam kad polažeš tu maturu, ako nije sad za par dana, onda imaš vremena.

1. metoda)
Dakle polako, ali organizirano. Sve prijeđi sistematski. Probaj prvo riješiti ovogodišnju i prošlogodišnju maturu. Uzmi (posudi u knjižnici) ili udžbenike Dakić-Elezović ili zbirku sastavljenu od njihovih udžbenika - Matematika u 24 lekcije. Koliko sam vidio, zbirka ima i teoriju i zadatke koji su laki i rješivi i obrađuje se sve bez preskakanja detalja. Svaka lekcija ima par stranica teorije prije zadataka kao i primjere, pa kad zapneš vratiš se na teoriju i to ti je dovoljno. Ako baš ne razumiješ konzultiraj sve moguće da shvatiš. Nemoj štrebati algoritme nego shvati zašto se što radi... i nemoj vježbati uvrštavanja u formule. I nemoj rješavati tip zadatka koji vidiš da ti ide. Na kraju riješi testove i pogledaj ako ima nešto nejasno. (Ovo je više metoda ako će ti matka trebat u budućnosti i ako imaš vremena.)

2. metoda)
Metoda koju si spomenula je dobra, čim ne znaš neki zadatak na ispitu s Mature, pogledaj cijelu lekciju i riješi sve zadatke iz te lekcije. Nećeš ništa propustiti jer su na Maturi zadaci šablonski. (Ovo je ako želiš proći Maturu s nešto višim postotkom u manje vremena.)
Nene, na ljetnom roku 2014/15. polažem
Što se tiče materijala, naoružana sam do zuba
Imam:
- isprintane i uvezene sve ispite s rješenjima (fale mi ovogodišnji ljetni i jesenski)
- 12 udžbenika za gimnazije koje mi je posudila prof.
- Matematiku u 24 lekcije (no za znanje iz strukovne škole mi je još preteška)
- Matematiku na DM od Bagoja
- čak sam kupila novi kalkulator, imala sam Optimin, sada sam uzela Casio fx-991ES PLUS da ne gubim vrijeme na računanju sa strane u kojem lako zeznem stvar na banalnom pa je brže i sigurnije

Što se tiče metode.. Mislim da ću nastaviti video po video, neću se kockati sa sudbinom kao učenik iz škole koja je imala satnicu 2 h tjedno

I na sve to, krećem na pripreme od 11. mj. pa ako uz sve to ne uspijem dobiti najmanje 60% na koje pucam (neću se precijeniti) onda mi nema spasa

Puno, puno hvala!
ludasam0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 12:17   #56
ja bi savjet kako se pripremit fiziku i kemiju
__________________
"...ništa nije tako podložno neizvjesnosti kao stasanje mladog čovjeka."
oh-my-lolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 16:00   #57
Quote:
oh-my-lolita kaže: Pogledaj post
ja bi savjet kako se pripremit fiziku i kemiju
Fiziku iz Plavih zbirki od Nade Brković (ali dovoljni su stari ispiti za preko 90%, naravno, što ne znaš pogledaš u udžbeniku ili negdje na internetu), a za kemiju sam čuo da je uglavnom na prepoznavanje i da moraš naučit par formula za izračune. Mojim su prijateljima trebali uglavnom udžbenici koje su imali kroz školu...
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 12:19   #58
Nadam se da ovim postom donosim bar malo utjehe onima koji se muče s engleskim.

Za početak samo želim spomenuti nešto što vam vjerojatno svi govore, ali u pravu su. Ne dozvolite nikome da vam govori što i koliko možete. Budite sigurni u sebe i bez grča izlazite na ispite, čak i na predmete koji vam baš i ne leže. Najteži će vam biti prvi ispit zbog treme i nervoze, svih onih službenih procedura, ali čim dođete do zadataka, više nećete biti svjesni ničega osim toga u što gledate. Upravo zbog svih tih službenih procedura pisanje mature je puno lakše od običnih testova u školi jer vas ništa ne ometa. Ne izlazite na ispite umorni, znam da ćete vjerojatno svi htjeti ponoviti gradivo večer ranije, ali nemojte. Radije si to vrijeme ostavite za odmor. Ne trošite vrijeme na učenje nebitnih informacija, pamtite najvažnije. Matura nije ispit pamćenja već zaključivanja i povezivanja. Pažljivo čitajte tekstove, imate dovoljno vremena pročitati sve ponuđene odgovore nekoliko puta prije nego što se odlučite za jedan. Ne brzajte!

A sad matura iz engleskog.
Engleski ili znate ili ne znate. Dobro razmislite koju razinu želite pisati, ali onda kada se jednom odlučite, potrudite se pripremiti što bolje. Ne mislim tu na štrebanje, učenje riječi napamet, nego na pripremu po formatu mature. Meni je viša razina engleskog bila lagana, engleski mi ide zato što sam išla na tečajeve i redovito polagala ispite. To vam govorim zato što su ti ispiti koje sam ja polagala sastavljeni slično kao matura i prošle godine sam svojima iz razreda pronašla torrent sa udžbenikom i radnom bilježnicom za FCE (Cambridgeov ispit u formatu mature) po kojima sam ja pripremala te ispite i čak i oni kojima je engleski lošije išao u srednjoj su uz pomoć toga riješili maturu sa jako dobrim rezultatima. Skinite torrent, u njemu se nalaze udžbenik, radna bilježnica te zvukovni zapisi za zadatke slušanja. Lekcije u udžbeniku su posložene kao struktura ispita, svaka cjelina predstavlja zasebni ispit (zanemarite Speaking zadatke, to se pojavljuje na FCE ispitima ali na maturi naravno ne). Uzmite si sat vremena dnevno i prođite par zadataka (fokusiraju se na sve od gramatike do vokabulara). Na kraju udžbenika nalazi se odličan gramatički sažetak svega što vam je potrebno (Grammar reference, 146. strana u PDF-u), koji redom prati gramatiku po lekcijama. Provjerite si po njemu ono u što niste sigurni. Na 162. strani PDF-a nalazi se i popis nepravilnih glagola po kojima ih možete ponoviti ili provjeriti. Na 201. strani PDF-a počinju i rješenja svih zadataka iz udžbenika. U radnoj bilježnici također ima jako puno zadataka iz gramatike i vokabulara, a na samom kraju su i njihova rješenja.
Također postoji i jako puno tekstova za zadatke čitanja s razumijevanjem koji se u istom obliku pojavljuju i na maturi. Prođite kroz tekstove, riješite zadatke pa ćete ih i na maturi riješiti bez problema.
U torrentu se nalaze i kopije zvučnih zapisa koji se dobiju na CD-u uz udžbenik i radnu bilježnicu.
U svakoj se cjelini nalaze i zadaci slušanja i to vam je najbolja vježba za takav tip zadataka na maturi jer su napravljeni na isti način.

A sad ono što je većini problem, esej. Još jedan plus za udžbenik za FCE ispite, zato što pokriva i sve tipove eseja kao i matura (formalno i neformalno pismo, priče, članci, raspravljački eseji itd). U svakoj cjelini nalaze se zadaci za drugi tip eseja, a na 162. strani PDF-a je Writing reference, koji svaki oblik eseja detaljno objašnjava.

U eseju posebno obratite pozornost kako na gramatiku i pravopis, tako i na sam oblik eseja. Pratite pravila, ne raspisujte se u uvodu i ne pišite nepotrebne informacije jer tako imate manji broj riječi unutar kojeg morate napisati ono što se od vas stvarno i traži. Koristite raznovrsne veznike jer ne samo da vam pomažu da dobijete veći broj riječi nego time i pokazujete poznavanje jezika i snalaženje u njemu.
Kada vježbate pisanje, nemojte krenuti od samog eseja. Prvo si u natuknicama sastavite sve što se od vas traži (npr ako vam je zadan esej za-protiv, prvo si napišite natuknice za jedno i za drugo i onda tek sastavite cijeli tekst) jer ćete tako biti sigurni da niste ništa izostavili.

Ponavljam. Ne učite ništa večer prije ispita, na ispit dođite odmorni. Koncentrirajte se samo na materijale pred sobom, pokušajima prepisivanja samo dekoncentrirate i sebe i druge u ispitnoj dvorani. Matura nije nešto što je tu da vas eliminira sa fakulteta već da vas progura da upadnete, mnogima je puno lakše dobiti dobre rezultate na maturi nego po ocjenama iz srednje.

https://kickass.to/cambridge-complete-first-certificate-fce-2008-t4793014.html

To je nažalost najbolji format koji sam uspjela pronaći, ako netko nađe bolji neka slobodno stavi. Naravno, uvijek možete i naručiti takve prave udžbenike i raditi po njima, samo nisam sigurna gdje ih se može nabaviti jer sam ih ja dobivala na tečaju. Vjerujte mi, prođite kroz te materijale i spremni ste za maturu (to je čak i teže od onoga što vas tamo čeka, zato i je odlična priprema).
Nadam se da sam pomogla, želim vam svima sreću i da upadnete tamo gdje želite.
__________________
How good do you have to be to be considered a 'good person'?
Apheleia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 10:57   #59
Quote:
Apheleia kaže: Pogledaj post
Nadam se da ovim postom donosim bar malo utjehe onima koji se muče s engleskim.

Za početak samo želim spomenuti nešto što vam vjerojatno svi govore, ali u pravu su. Ne dozvolite nikome da vam govori što i koliko možete. Budite sigurni u sebe i bez grča izlazite na ispite, čak i na predmete koji vam baš i ne leže. Najteži će vam biti prvi ispit zbog treme i nervoze, svih onih službenih procedura, ali čim dođete do zadataka, više nećete biti svjesni ničega osim toga u što gledate. Upravo zbog svih tih službenih procedura pisanje mature je puno lakše od običnih testova u školi jer vas ništa ne ometa. Ne izlazite na ispite umorni, znam da ćete vjerojatno svi htjeti ponoviti gradivo večer ranije, ali nemojte. Radije si to vrijeme ostavite za odmor. Ne trošite vrijeme na učenje nebitnih informacija, pamtite najvažnije. Matura nije ispit pamćenja već zaključivanja i povezivanja. Pažljivo čitajte tekstove, imate dovoljno vremena pročitati sve ponuđene odgovore nekoliko puta prije nego što se odlučite za jedan. Ne brzajte!

A sad matura iz engleskog.
Engleski ili znate ili ne znate. Dobro razmislite koju razinu želite pisati, ali onda kada se jednom odlučite, potrudite se pripremiti što bolje. Ne mislim tu na štrebanje, učenje riječi napamet, nego na pripremu po formatu mature. Meni je viša razina engleskog bila lagana, engleski mi ide zato što sam išla na tečajeve i redovito polagala ispite. To vam govorim zato što su ti ispiti koje sam ja polagala sastavljeni slično kao matura i prošle godine sam svojima iz razreda pronašla torrent sa udžbenikom i radnom bilježnicom za FCE (Cambridgeov ispit u formatu mature) po kojima sam ja pripremala te ispite i čak i oni kojima je engleski lošije išao u srednjoj su uz pomoć toga riješili maturu sa jako dobrim rezultatima. Skinite torrent, u njemu se nalaze udžbenik, radna bilježnica te zvukovni zapisi za zadatke slušanja. Lekcije u udžbeniku su posložene kao struktura ispita, svaka cjelina predstavlja zasebni ispit (zanemarite Speaking zadatke, to se pojavljuje na FCE ispitima ali na maturi naravno ne). Uzmite si sat vremena dnevno i prođite par zadataka (fokusiraju se na sve od gramatike do vokabulara). Na kraju udžbenika nalazi se odličan gramatički sažetak svega što vam je potrebno (Grammar reference, 146. strana u PDF-u), koji redom prati gramatiku po lekcijama. Provjerite si po njemu ono u što niste sigurni. Na 162. strani PDF-a nalazi se i popis nepravilnih glagola po kojima ih možete ponoviti ili provjeriti. Na 201. strani PDF-a počinju i rješenja svih zadataka iz udžbenika. U radnoj bilježnici također ima jako puno zadataka iz gramatike i vokabulara, a na samom kraju su i njihova rješenja.
Također postoji i jako puno tekstova za zadatke čitanja s razumijevanjem koji se u istom obliku pojavljuju i na maturi. Prođite kroz tekstove, riješite zadatke pa ćete ih i na maturi riješiti bez problema.
U torrentu se nalaze i kopije zvučnih zapisa koji se dobiju na CD-u uz udžbenik i radnu bilježnicu.
U svakoj se cjelini nalaze i zadaci slušanja i to vam je najbolja vježba za takav tip zadataka na maturi jer su napravljeni na isti način.

A sad ono što je većini problem, esej. Još jedan plus za udžbenik za FCE ispite, zato što pokriva i sve tipove eseja kao i matura (formalno i neformalno pismo, priče, članci, raspravljački eseji itd). U svakoj cjelini nalaze se zadaci za drugi tip eseja, a na 162. strani PDF-a je Writing reference, koji svaki oblik eseja detaljno objašnjava.

U eseju posebno obratite pozornost kako na gramatiku i pravopis, tako i na sam oblik eseja. Pratite pravila, ne raspisujte se u uvodu i ne pišite nepotrebne informacije jer tako imate manji broj riječi unutar kojeg morate napisati ono što se od vas stvarno i traži. Koristite raznovrsne veznike jer ne samo da vam pomažu da dobijete veći broj riječi nego time i pokazujete poznavanje jezika i snalaženje u njemu.
Kada vježbate pisanje, nemojte krenuti od samog eseja. Prvo si u natuknicama sastavite sve što se od vas traži (npr ako vam je zadan esej za-protiv, prvo si napišite natuknice za jedno i za drugo i onda tek sastavite cijeli tekst) jer ćete tako biti sigurni da niste ništa izostavili.

Ponavljam. Ne učite ništa večer prije ispita, na ispit dođite odmorni. Koncentrirajte se samo na materijale pred sobom, pokušajima prepisivanja samo dekoncentrirate i sebe i druge u ispitnoj dvorani. Matura nije nešto što je tu da vas eliminira sa fakulteta već da vas progura da upadnete, mnogima je puno lakše dobiti dobre rezultate na maturi nego po ocjenama iz srednje.

https://kickass.to/cambridge-complet...-t4793014.html

To je nažalost najbolji format koji sam uspjela pronaći, ako netko nađe bolji neka slobodno stavi. Naravno, uvijek možete i naručiti takve prave udžbenike i raditi po njima, samo nisam sigurna gdje ih se može nabaviti jer sam ih ja dobivala na tečaju. Vjerujte mi, prođite kroz te materijale i spremni ste za maturu (to je čak i teže od onoga što vas tamo čeka, zato i je odlična priprema).
Nadam se da sam pomogla, želim vam svima sreću i da upadnete tamo gdje želite.
Kapa dolje
ludasam0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 13:49   #60
Bok ako ima netko iskustva sa pripremama za maturu u Zadru? Mislila sam na engleski npr..čula sam za Acro i Calimero pa ako ima netko da je išao,da može nešto preporučiti.
Vila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.