Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2017., 00:22   #61
OK rocker, rama, nadam se da ste jos uvijek tu negdje,

ja nisam ista blize odgovorima istrazivao sma u vremenu razne druge solucije u RH. Preletio sam temu ine mogu doc do nekih velikih zaključaka u koje bih bio siguran

Mene zanima prvenstveno medjunarodno posredovanje u prodaji tj dropshipping i da legalno dodjem do novaca Hvatsko (dal je to kroz dobit ili dohodak nije mi bitno, bitno je da se što manje oporezuje). A zašto razmisljam da to bude vani, npr u Kini/Hong Kngu - radi toga što tražim poslovanje jednostavnijeg od onog u Hrvatskoh, i manju regulativu.

Dakle, to posredovanje/dropshipping o kojem govorim najscesce ide iz KIne u sve drzave svijeta, no nerijetko ide uz UK u UK ili iz USA u USA. (to je tok robe).

Ako se ne moze ovdje odgovoriti, moze li mi tko na PM preporuciti adekvatnog savjetnika s razumnim cijenama?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 08:38   #62
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Dakle, to posredovanje/dropshipping o kojem govorim najscesce ide iz KIne u sve drzave svijeta, no nerijetko ide uz UK u UK ili iz USA u USA. (to je tok robe).

Ako se ne moze ovdje odgovoriti, moze li mi tko na PM preporuciti adekvatnog savjetnika s razumnim cijenama?
Nemam pojma, mogu samo googlat kao i ti, recimo ovakvo sto:
https://www.globalfromasia.com/dropshiphk/

Ali sto se hrvatskih poreza tice, situacija je jednsotavna: ako zivis u RH onda si rezident u RH i placas hrvatske poreze na sve prihode koje imas kao fizicka osoba (isplata dobit, placa...) i tu fakat ne vidim nacina da to (legalno) izbjegnes. Ali isto tako mozes imati offshore firmu (pravna osoba) koja placa porez tamo gdje je registrirana odnosno tamo gdje posluje, i koja akumulira dobit. Za ilustraciju, ako firma ima 100K EUR oporezovane dobiti, ako je tebi za zivot dovoljno 17K EUR neto, firma ti isplati 20K EUR, platis 12% poreza na dohodak od kapitala + prirez na tih 20K, ostane ti 17K koje trebas za zivot. A ostatak od 80K ostane u Hong Kongu ili gdje vec i to ti je lova za business, reinvestiranje i slicno. U svakom slucaju, hrvatsi porez na dohodak od kapitala je relativno nizak i on ne bi trebao bti prepreka. Samo izbjegavaj porez na dohodak, dakle ono sto ide kroz placu. Jer tu te onda kace svi ti porezi i doprinosi u Hrvatskoj. Ako moras biti na dohotku, onda minimalac a ostatak kroz dobit.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 20:10   #63
Znaci ako sam dobro shvatio,
da to vise ustedim, ja bih si trebao isplacivati samo dobit (ili dio dobiti) i na to placat porez, al ne bi trebo primat plaću (dohodak) od te svoje firme?? I to bi sve trebalo biti 100% legalno.
Znaci, fakticki je tu stvar u tome da netko drugi jos u HK-u radi za mene, jer vjerojatno firma treba imati bar 1 zaposlenog ne (ko zna, mozda i nemora, pitanje dal ce hrv. porezna to provjeravat. Jer mislim da i kineksi bankovni racuni takodjer idu u automatsko izvještavanje. Tj ako ja imam recimo racun neki u Kini, hrvatska porezna ce automatski imati podatke o tome).

Nema veze sto bi ja zapravo posao obavljao preko interneta, iz Hrvatske. Mogu i dalje primat ovdje doprinose od države jel, tj bit prijavljen na HZZ?

ja sam to proucavo prije 2-3 mjeseca i vec sma zaboravio do kojih sam zakljucaka dosao.
------------------------------------
Isto tako, ne znam što u slucaju nekih problema sa firmom, tzv. "liabilities"...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 20:22   #64
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Znaci ako sam dobro shvatio,
da to vise ustedim, ja bih si trebao isplacivati samo dobit (ili dio dobiti) i na to placat porez, al ne bi trebo primat plaću (dohodak) od te svoje firme?? I to bi sve trebalo biti 100% legalno.
Treba naravno uzeti u obzir i zakone drzave u kojoj je firma registrirana, direktorska minimalna placa, doprinosi i slicno. Ali da, bez obzira sta neki pricaju, porez na dohodak od kapitala od 12% je u svjetskim standardima prilicno nizak. Cak i u zagrebacki prirez dodjes na prilicno niskih 15%.

Nazalost nisam 100% siguran kako bi to funkcioniralo u praksi: firma u Hong Kongu, ti direktor ali sjedis u Zagrebu. Ako doprinose placas u Hong Kongu, to zdravstveno osiguranje ti ne vrijedi puno u RH. Ali neka konstrukcija se vjerojatno da sloziti, vjerojatno neka klasika da budes na minimalcu u RH, a prava lova kroz dobit. Ali ako sam te dobro shvatio tebi je glavni interes izbjeci strogu regulativu, i to je valjda OK.

Quote:
Znaci, fakticki je tu stvar u tome da netko drugi jos u HK-u radi za mene, jer vjerojatno firma treba imati bar 1 zaposlenog ne (ko zna, mozda i nemora, pitanje dal ce hrv. porezna to provjeravat. Jer mislim da i kineksi bankovni racuni takodjer idu u automatsko izvještavanje. Tj ako ja imam recimo racun neki u Kini, hrvatska porezna ce automatski imati podatke o tome).
Hrvatska porezna se vjerojatno nece interesirati za broj zaposlenih u Hong Kongu, to je stvar Hong Konga i njihovih zakona. Pravna osoba u Hong Kongu nema nikakve veze sa Hrvatskom. Ti kao direktor/vlasnik si poveznica, ali ako ne radis utaju poreza ili pranje novca, onda je 100% legalno pa se ne moras bojati porezne. Pravna osoba je pod jurisdikcijom Hong Konga, ti kao fizicka osoba si pod jurisdikcijom Hrvatske.

Quote:
Nema veze sto bi ja zapravo posao obavljao preko interneta, iz Hrvatske. Mogu i dalje primat ovdje doprinose od države jel, tj bit prijavljen na HZZ?

ja sam to proucavo prije 2-3 mjeseca i vec sma zaboravio do kojih sam zakljucaka dosao.
Provjeri koje su mogucnosti "samoosiguranja" u Hrvatskoj, jer neko zdravstveno moras imati. Kao i scenarij da jednsotavno kazes "ja radim za svoju firmu koja je vani, zaposlen sam vani". Ne znam koliko ti scenariji prolaze kod nasih. Ja nazalost ne znam.

Quote:
------------------------------------
Isto tako, ne znam što u slucaju nekih problema sa firmom, tzv. "liabilities"...
To je onda stvar Hong Konga.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 22:41   #65
Da, te detalje ću morati vidjeti s čovjekom koji ima iskustva s tim. Nemma pojma da li bi u hongkongu uopce morao bit zaposlen, mozda je neko drugi zaposlen (fiktivno) a ja sam samo vlasnik, vidjet cu vec.

Quote:
Kao i scenarij da jednsotavno kazes "ja radim za svoju firmu koja je vani, zaposlen sam vani". Ne znam koliko ti scenariji prolaze kod nasih. Ja nazalost ne znam.
Ne znam, ako ja kazem da radim za svoju firmu vani, ja sam hrv rezident i onda znaci primam neki dohodak itd, i moro bi placat doprinose i zdravstveno i poreze na dohodak. No ako sam samo vlasnik firme i isplacujem si dobit, onda placam (po ovom mom sadasnjem, neinformiranom pogledu) samo porez na dobit i sto velis prirez.Živi bili pa vidjeli
Kako mis e sad čini, ispada da svejendo nikako ne bi smio bit zaposlen u toj svojoj firmi... Ne? Jer me inače kače svi hrvatski nameti na dohodak.

Vidjet ce se jos kolki ce bi i troskovi te priče, jer ne ocekujem neke mega zarade, niti vrlo dobre zarad, bar ne ispočetka
------------------------
A inace bas bi me zanimalo i na koje nacine padaju ti koji peru novac na taj nacin. (sto meni nije prva intencija nego bas posao da se mogu bavit mbez puno zafrkancija, posredovanje u prodaji)

----------------------------------------

I čisto sasvim drugi aspekt, za konkretnu djelatnost posredovanja u trgovini čime bi se bavio. Meni je to sve dosta mutno, ali, ako kao firma u Hrvatskoj, moram poštovati sve zakone tržišta u EU, moram izdavat ovakve/onakve račune, ovaka v onakav VAT plaćat itd, itd itd, pitaj boga šta sve ne. Razmisljam si, i kao kineska firma takodjer moram te stvari poštovati, bar neke. ALi je vjerojatno ipak puno je jednostanvije ne, ne moram poštivivati regulative za firme iz EU (valjda ) . Pokušavam si dakle utvrdtiti kakve mi sve konkretne prednosti takva konstrukcija daje u ovom konkretnom poslu. I eventualne liabilities tj eventualnu odogovrnost ako nesto mozda ne radim po nekoj regulativi. Vjerojatno me nista iz EU onda ne moze kacit. (osim ako, kako velis, ne perem novac - i ako ne izbjegavam placanje nekog poreza - ne znam kojeg poreza)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 22:51   #66
S prethodne stranice

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Pa u tom slucaju tesko da ce igdje proci bolje nego u RH. Ako ne ovisi o tudjem radu i o domacoj birokraciji, Hrvatska je sasvim solidno mjesto za poslovanje.
U kom kontekstu si ovo mislio nisma dobro razumio.
Da tesko da cu igdje proci bolje nego u RH, ako ne ovisim o domacoj birokraciji?

To simislio, sa stranom firmom vani? Onda mi je jasno.

Jer ako bi imo firmu tu, ona ovisim o domacoj birokraciji ne
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 23:23   #67
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Da, te detalje ću morati vidjeti s čovjekom koji ima iskustva s tim. Nemma pojma da li bi u hongkongu uopce morao bit zaposlen, mozda je neko drugi zaposlen (fiktivno) a ja sam samo vlasnik, vidjet cu vec.

Ne znam, ako ja kazem da radim za svoju firmu vani, ja sam hrv rezident i onda znaci primam neki dohodak itd, i moro bi placat doprinose i zdravstveno i poreze na dohodak. No ako sam samo vlasnik firme i isplacujem si dobit, onda placam (po ovom mom sadasnjem, neinformiranom pogledu) samo porez na dobit i sto velis prirez.Živi bili pa vidjeli
Kako mis e sad čini, ispada da svejendo nikako ne bi smio bit zaposlen u toj svojoj firmi... Ne? Jer me inače kače svi hrvatski nameti na dohodak.
Ja zaista nemam pojma kako bi te hrvatska PU klasificirala, ili bi ti se dohodak oporezivao i doprinosirao kao autorsi rad, djelo, nesamostalan odnos... kako god, stope su vise i mislim da ih ne mozes izbjeci jer realno zivis i radis u RH. Zato se obicno ide na neki minimalac. A ostatak kroz dobit. Financijski to ima smisla samo ako ce uopce biti znacajnije dobiti za isplatiti, ali ti ionako kazes da ti je znacajna motivacija i to da izbjegnes doacu regulativu za to sto radis.

Quote:
A inace bas bi me zanimalo i na koje nacine padaju ti koji peru novac na taj nacin. (sto meni nije prva intencija nego bas posao da se mogu bavit mbez puno zafrkancija, posredovanje u prodaji)
Ovo o cemu govorimo nije nikakvo pranje novca, pranje novca je ipak nesto drugo.

Quote:
I čisto sasvim drugi aspekt, za konkretnu djelatnost posredovanja u trgovini čime bi se bavio. Meni je to sve dosta mutno, ali, ako kao firma u Hrvatskoj, moram poštovati sve zakone tržišta u EU, moram izdavat ovakve/onakve račune, ovaka v onakav VAT plaćat itd, itd itd, pitaj boga šta sve ne. Razmisljam si, i kao kineska firma takodjer moram te stvari poštovati, bar neke. ALi je vjerojatno ipak puno je jednostanvije ne, ne moram poštivivati regulative za firme iz EU (valjda ) . Pokušavam si dakle utvrdtiti kakve mi sve konkretne prednosti takva konstrukcija daje u ovom konkretnom poslu. I eventualne liabilities tj eventualnu odogovrnost ako nesto mozda ne radim po nekoj regulativi. Vjerojatno me nista iz EU onda ne moze kacit. (osim ako, kako velis, ne perem novac - i ako ne izbjegavam placanje nekog poreza - ne znam kojeg poreza)
Volio bih ti pomoci, ali fakat nemam pojma, a ne zelim ulaziti u nesto sto ne znam
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 19:08   #68
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Hm, to možda tako jest ako je dokazivo, a do toga ja direktor taj koji upravlja. Tko može a priori reći da li i u kojoj mjeri (osim postavljanja uprave) vlasnik utječe na vođenje poduzeća?
To se i ja sada pitam.

Trenutno mi je jedna opcija da otvorim obrt (i to paušalni) za posredovnae u trgovii - no, gdje je to zastalo, nemrem u cijelom svom gradu već mjesec dna nac knjigovodju koji ima iskustva s tim i tak dalje... pa se mucim s nekima koji ne znaju,i paralelno trazim informacije po forumu i savjetnike iz Zagreba i drugdje koj pak to znaju iz prakse i sve finese, al niko nema vremena...

Bas zato (ne bas zato nego u biti da bi maje vremena gubio na regulativu itd - ako je porezno pterecenje i doprinosi isti, meni paše, ali ne znm kolki su porezi i doprinosi i opcije kad nisam doso jos do pouzdanih informacija) razmisljam i o drugoj opciji a to je da otvorim firmu u Hong Kongu. Ne znam da vma pravo kazem zasto bas Hong Kongu, no to je zgodno jer su mii dobavljaci jednim dobrim dijelom hongkonške i firme iz Shenzhena, a i imamneku vezu iz grad akoja mi moze to pomoc tamo otvorit i zna neke sheme oko toga, koji vec ima tam firmu vise godina, i koji bi to normalno naplatio - no onak totalno nije sklon objasnjavat unaprijed sve detalje , što mi naravno baš i ne paše al jebat ga. I on sve veli ne moras nikakav poreez u Hrvatskoj placat i tako to, da su njemu ec vbilei porezna i carina mu isuist mogli nać ( ), i to on tak radi jbg al on je i u drugacijoj zivotnoj situaciji od mene, ima jos neke poslove u Hrvatskoj itd a ja sam nezaposlen. Da i ne placam nikakve poreze tu opet i da to tak šljaka, ne mrem nist kupit malo vece bez porezne da me pita odakle mi.

Ja sma spreman platit da me netko posavjetuje o tome ssvemu al tesko je i do takvog doc.

------------------------------------
Uglavnom, sad mi s postavlkja pitanje (to što je postavio putnik), moze li to realno tako, da imam firmu u HK, da si nekakisplacujem dobit u Hrvatsku, i da tvrdim da nisam ja glavni upravitelj i td nego "samo" vlasnik
Ko takve stvari kontrolira i kako

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ja zaista nemam pojma kako bi te hrvatska PU klasificirala, ili bi ti se dohodak oporezivao i doprinosirao kao autorsi rad, djelo, nesamostalan odnos... kako god, stope su vise i mislim da ih ne mozes izbjeci jer realno zivis i radis u RH. Zato se obicno ide na neki minimalac. A ostatak kroz dobit. Financijski to ima smisla samo ako ce uopce biti znacajnije dobiti za isplatiti, ali ti ionako kazes da ti je znacajna motivacija i to da izbjegnes doacu regulativu za to sto radis.
Da, to mi zbilja i jest primarna motivacija i trenutno mi nije nikakva motivacija bilo kakvo izbjegavanje poreza.
Medjutim ne bi mi odgovaralo da moram mnogo vece poreze placati nego ovdje.
Nego, ja sammislio da se to ože urediti da ja nisma zaposlen u toj firmi (dakle neprimam nikakav dohodak), nego da si samo isplacujem dobit...

PS: E da spominjo je ovaj i da imam skarticuod svoje firme i da mogu s njom sve i ovdje plaćat... al normalno nemrem neke vece stvari s njom kupovat ne. E sad, s obzirom na ovo novo automatsko izvještavanje,. ako je firma vezana tamo z amoj OIB, bog bi ga znao, onda ce to nasa porezna opet vidjet...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 16:51   #69
Pozdrav,

jako zanimljiva tema.

Imam jedno pitanje, mozda znate odgovor.

Zamislimo da sam suvlasnik firme u Aziji, kolega suvlasnik je građanin tamo. Zamislimo da cu ja biti zaposlenik tamo, ali cu raditi preko interneta i rijetko cu biti tamo.
Tamo ću dobiti residency. Tamo cu otvoriti racun u banci, novac će mi sjedati tamo od plaće.

Kome i gdje ja plaćam porez?
Hvala.
miroz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:39   #70
Quote:
miroz kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

jako zanimljiva tema.

Imam jedno pitanje, mozda znate odgovor.

Zamislimo da sam suvlasnik firme u Aziji, kolega suvlasnik je građanin tamo. Zamislimo da cu ja biti zaposlenik tamo, ali cu raditi preko interneta i rijetko cu biti tamo.
Tamo ću dobiti residency. Tamo cu otvoriti racun u banci, novac će mi sjedati tamo od plaće.

Kome i gdje ja plaćam porez?
Hvala.
Tamo gdje boraviš više od 6 mjeseci u godini.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2018., 19:05   #71
Netko je napisao da kad otvoris firmu u UK moras placati doprinose Hrvatskoj drzavi i to na placu clana uprave sto je 5200 kn brutto 1. Znam da to moras ako osnujes firmu u RH i ako nisi osiguran po drugoj osnovi. Ali zar to moras i ako otvoris firmu u UK?!
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2018., 19:18   #72
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Netko je napisao da kad otvoris firmu u UK moras placati doprinose Hrvatskoj drzavi i to na placu clana uprave sto je 5200 kn brutto 1. Znam da to moras ako osnujes firmu u RH i ako nisi osiguran po drugoj osnovi. Ali zar to moras i ako otvoris firmu u UK?!
A plaćaš li u UK doprinose? Negdje moraš. Ako plaćaš u UK, ne moraš u Hrvatskoj, to dokazuješ obrascem A1 kojeg trebaš dostaviti HZMO-u ako ga uopće kad zatraži.

Postoje međunarodni ugovori o socijalnom osigiranju i mislim da je za Eu sve standardizirano, a trebalo bi provjeriti hoće li ugovori ostati isti i nakon okonačanja Brexita.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2018., 16:37   #73
Pozdrav! Mene zanima slična stvar. Gdje u Europi postoji mogućnost otvaranja firme (manji porezi i nameti) u smislu virtualnog ureda? Znači živim u Hrvatskoj za početak (nije isključeno preseljenje), a zapravo svoje proizvode ispostavljam na tlu Europe iz te "virtualne tvrtke". Zanima me gdje mogu poslovati, a da ne moram fizički biti prisutna. Razlog zašto ne želim poslovati u Hrvatskoj, pa jednostavno su mi se zgadili u startu. Ova država nije ništa uložila u mene čak niti u školovanje. Kako stoje Mađarska, Slovenija, Austrija, Italija s doo tvrtkma?
Twinss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2018., 18:01   #74
Kod oporezivanja je bitna rezidentnost i to porezna uprava kontrolira.
Više:
https://www.porezna-uprava.hr/Gradan...dentnosti.aspx

Oni koji pitanje svoje rezidentosti riješe i odjave se ih HR , neće s našom poreznom imat problema.

Opći porezni zakon (koji definira rezdentnost) , ide u izmjene. Ako se ne varam javna rasprava je zaključena i ići će u saborsku proceduru.
Vjerovatno do kraja godine.
Mislim da se nešto u prijedlogu mijenjalo po tom pitanju, ali kako taj dio nije baš meni bio interesantan, nisam obraćala pažnju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2018., 19:00   #75
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Kod oporezivanja je bitna rezidentnost i to porezna uprava kontrolira.
Više:
https://www.porezna-uprava.hr/Gradan...dentnosti.aspx

Oni koji pitanje svoje rezidentosti riješe i odjave se ih HR , neće s našom poreznom imat problema.

Opći porezni zakon (koji definira rezdentnost) , ide u izmjene. Ako se ne varam javna rasprava je zaključena i ići će u saborsku proceduru.
Vjerovatno do kraja godine.
Mislim da se nešto u prijedlogu mijenjalo po tom pitanju, ali kako taj dio nije baš meni bio interesantan, nisam obraćala pažnju.
U ovom slučaju nema veze rezidentnost. Kolegica je nedvojbeno rezident RH, a njena potencijalna firma u inozemstvu je rezident te druge države, to je jasno i u tom smislu ne može biti promjena. Relativno malo država u EU bi toleriralo takvu očitu shell kompaniju koja je osnovana u inozemstvu samo zbog poreznog planiranja. To bi se moglo i isplatilo eventualno u Nizozemskoj ili Irskoj i to samo za neke djelatnosti. Ti uvjeti nisu toliko povoljniji kad se sve uzme u obzir, to je mali urbani mit. Sve ima svoju cijenu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2018., 19:45   #76
Ako je ona rezident HR onda će porez plaćati u HR. Ostala osiguranja (mirovinsko i zdravstveno) rješava prema sporazumu koji HR ima s tom državom. Najčešće se to dokazuje A1 obrascem.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 09:56   #77
Ako sam uspjela shvatiti obrt=osoba, dok je firma (doo)= odvojena institucija od osobe. Porez na obrt se plaća ovisno o rezidentu, dok bi se porez za firmu trebao plaćati ovisno gdje je adresa firme. Kod obrta odgovara se vlastitom imovinom, firma ima odvojene račune od vlasnika. Treba to još provjeriti, ali ovo ima logike. Znam da mnogi otvaraju vani firme, konkretno bili su aktualni UK, Irska i Amerika.
Twinss is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 10:01   #78
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako je ona rezident HR onda će porez plaćati u HR. Ostala osiguranja (mirovinsko i zdravstveno) rješava prema sporazumu koji HR ima s tom državom. Najčešće se to dokazuje A1 obrascem.
Da, to znamo, ali po meni ta priča neće držati vodu. Za izvoz dobara nekakva virtualna mailbox firma neće funkcionirati. Netko mora na terenu odrađivati taj posao. Porezne uprave u EU, za razliku od naše, nisu baš ljubitelji nekakvih mailbox virtualnih firmi, pogotovo ako se bave isporukom dobara, budući (između ostalih) takve firme služe za kružne prijevare PDV-a kojima EU godišnje gubi više od 100 milijardi eura. Tu treba biti oprezan, jer možeš kazneno odgovarati čak i ako si bio buffer koji nije bio svjestan svog sudjelovanja u kružnoj prijevari.

U inozemstvu je neupitno lakše osnovati firmu, porezno opterećenje je u prosjeku nešto manje nego kod nas, ali nije baš kako ljudi zamišljaju, osim ako ne želiš firmu u offshore zoni. Treba uključiti i cijene usluga (računovodstvo,savjetovanje) i najma poslovnih prostora koje su u pravilu isto tako veće nego kod nas.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 10:08   #79
Quote:
Twinss kaže: Pogledaj post
Ako sam uspjela shvatiti obrt=osoba, dok je firma (doo)= odvojena institucija od osobe. Porez na obrt se plaća ovisno o rezidentu, dok bi se porez za firmu trebao plaćati ovisno gdje je adresa firme.
Nije baš tako jednostavno. Porez na dohodak općenito ti kao osoba plaćaš u državi rezidentnosti, a to je zasad RH. Dakle, čak i ako primaš plaću iz druge države, plaćaš porez u RH. Ako isplaćuješ dobit iz druge države, plaćaš porez na dohodak od kapitala kod nas.

Firma svakako plaća svoje obveze (porez na dobit, doprinose i sl) u državi rezidentnosti i to nema veze s tobom.

Quote:
Kod obrta odgovara se vlastitom imovinom, firma ima odvojene račune od vlasnika
Uglavnom da, pod pretpostavkom da nema nezakonitosti, jer kod nekih zlouporaba dolazi do proboja pravne osobnosti i u tom slučaju fizička osoba može osobno odgovarati za dugove firme.


Quote:
Treba to još provjeriti, ali ovo ima logike. Znam da mnogi otvaraju vani firme, konkretno bili su aktualni UK, Irska i Amerika.
Uglavnom se otvaraju za one djelatnosti za koje se to isplati. Često je riječ o IT industriji, firmi povezanih sa marketiškim uslugama, intelektualnim vlasništvom i slično.

Sa Amerikom to nije posebno dobra ideja ako kao osoba zadržavaš hrvatsku poreznu rezidentnost, budući je to jedna od rijetkih država sa kojima još nemamo potpisan sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 20:06   #80
A čime bi se konkretno bavila? Kupnja i prodaja robe na veliko ili krajnjim kupcima ili pružanje usluga ili što?
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.