Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2005., 03:20   #41
Adura:

Quote:
Ti ljudi protiv kojih se Ibn Vehab borio jesu bili sljedbenici kible,cak sto vise bili su mahom svi suniti.Da bi ih napao nepravedno ih je optuzio da se mole mrtvima i da uzimaju posrednike (stoje notorna laz).Postojalo je grupa medju muslimanima ,pa i meju sunitima koji su davali vecu paznju mrtvima (nego sto zasluzuju) i valijama, ali su isti bili manjinski.Postoji i dobro dokumentovana rasprava o tome sta je to sirk ,i u sta to covjek treba da vjeruje da bi pocinio sirk(da pripisuje Bogu sudruga).Muhammed Ibn Vehab je lazno optuzio mnoge muslimane da cine sirk , i tako ih proglasio nevjernicima, i ucinio njihovu krv halalom(ucinio je da je prosipanje muslimanske krvi halal).Molim donesi dokaz da su muslimani ,suniti ucinili ono sto Ibn Vehab smatra sirkom.
Ja bih najvise volio da se vodi rasprava oko muslimana koje si ti optuzio da nisu sunniti! A ne o Muhammedu ibn Abdulwehhabu, a ako vec hoces, moze i o njemu.

Dokaz je taj sto su ti ljudi u Mekki i Medini odlazili na kaburove i molili mrtve da im pomognu ili pak molili preko mrtvih Allaha da im dâ nesto i sl. To je sirk, da budemo na cisto. Protiv toga se borio Muhammed ibn Abdulwehhab.

I nije Muhammed ibn Abdulhwehhab optuzio njih lazno vec sa istinom je rekao da je njihov akaid batil a to je tebi izgleda krivo jer imas mozda malo slicno vjerovanje tih koji su protjerani iz Mekke i Medine od strane Muhammeda ili grijesim ?
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 03:23   #42
Adura:

Quote:
A koje su to novotarije uveli casna ulema ,koja je preuzela i naslijedila upravo ucenje prvih generacija (i generacije 'sahih' selefa)?Gdje i kada su uveli novotariju a akaidu?Gdje i kada se casna ulema razlikovala od stajalista selefa?
Sve sto je uvedeno u vjeru sto nije bilo u vremenu prvih triju generacija najboljih muslimana, to je novotarija, osim ako se nesto uspostavi da je bilo nuzno - govorim oko fiqhski propisa jer se malo vrijeme promjenilo, ali ne i sustinsko znacenje vjere.

Quote:
Ovi danasnji 'saudijci' su sluge USA , ali onomad u historijskom kontekstu oni JESU proglasili sve akaidske sunitske skole (asharijsku i maturidijsku) pogresnim, cak sto vise smatrali su (i smatraju) da su iste unijele novotarije u vjeru,sto je notorna laz na casnu ulemu tog vremena.
U islamu postoji 53 mezheba a ne 4 samo, ali su 4 pravne skole danas najpoznatije.

Nije mi poznato to sto si naveo, pa sta sad ? Ako je to i istina, pa sta sad ? Je li na osnovu toga zakljucujes da Saudijci nisu sunnije ? Svaka cast!
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 03:38   #43
Adura:

Quote:
Ako pogledam saudijce ja vidim da oni slijede adopcije Muhammeda Ibn Vehaba,koji je dobrim dijelom ove adopcije(intepretacije) islama pruzeo od Ibn Tajmije.Oni ne slijede Kur'an i sunnet , vec slijede ADOPCIJE Ibn Tajmije, odnosno Muhammed ibn Vehaba. Kako je sam Ibn Tajmija bio optuzivan za antropomorfizam (pripisivanje Allahu svojstava koja mu ne prilice kao sto je to da se Allah 'smjestio-zauzeo prostor' na Arshu,da Allah 'silazi' u doslovnom smislu ,da Allah u doslovnom smislu ima ruke,noge itd) tako ono sto se odnosi na Ibn Tajmiju odnosi se i na Ibn Vehaba (koji je po mom misljenju josh vise zagrezao u antropomorfizam od Ibn Tajmije).Antropomorfizmu su se suprostavljali svi ucenjaci islama, pa i selefi i tabiani, i to na nacin koji vi izgleda ne mozete da shvatite (pa tim ljudima pripisujete nesto sto nikada nisu rekli).
Opa, ma nemoj mi reci ?

Vidim ja da si ti daleko otisao, a smeta ti i sejh Ibn Tejmijje, r.h. iz razloga sto je otkrio zablude kod sija i sufija i iste napao, zato ga i ti danas napadas. Nista cudno od takvih kao sto si ti i sufija i sija.

Allah, subhanehu ve te'ala, jeste iznad Arsa sa Svojim za'atom odnosno Bicem, ako se tako moze prevesti na bosanski, ali sa Svojim sifatima-osobinama je svugdje, kao sto je culo, vid, itd.

Za ovo dokazi su mnogobrojni a samo u Kur'anu na sedam mjesta Uzviseni kaze da je iznad Arsa se uzvisio. Ovo je stav cetiri mezheba i njihovih imama na celu sa Ebu Hanifom, r.h., na kojeg se vole neki pozivati u nekim stvarima a koje su potpuno suprotne stavu ovog velikog islamskog velikana i ucenjaka, neka je Allah zadovoljan s njime.

Sta vise, Ebu Hanife, r.h. kaze za onoga ko porekne Allahovo uzdignuce iznad Arsa i da se ne nalazi iznad Arsa, da je takav kjafir-nevjernik!

Pa je li to i Ebu Hanife r.h., kao i ostali alimi mezheba i ulema, jesu li to i oni ne-sunniti odnosno izmisljenje tzv. vehabije ? Razmisli malo.

Kad je u pitanju Allahova ruka, noga, stopalo i sl. sto se spominje u Kur'anu i hadisu Allahova Poslanika, s.a.v.s., mi to prihvatamo kao takvo bez ulazenja u kakvocu toga i to je stav Muhammeda ibn Abdulwehhaba i Ibn Tejmijje, r.h. Dakle, vjerujemo da je to ruka, noga, stopalo, lice, itd. Allahovo, ali ne znamo da li je to kao nase ili kakvo je, dakle ne ulazimo u to jer nemamo za to pravo i nemamo dokaza da drugcije tumacimo isto, dakle, ne ulazimo u kakvocu ovoga, za razliku od sekti koje govore da je Allahova ruka npr. snaga Njegova, da je ovo ono a ono ovo.... itd. Upustili su se u nesto sto im nije bilo dozvoljeno i oko cega nisu smjeli da raspravljaju jer nemaju znanja o tome kao niko drugi sto nema.

Quote:
Antropomorfizmu su se suprostavljali svi ucenjaci islama, pa i selefi i tabiani, i to na nacin koji vi izgleda ne mozete da shvatite (pa tim ljudima pripisujete nesto sto nikada nisu rekli
Ovo je tvoje misljenje i ovo su tvoje rijeci od kojih nemam ni koristi ni bilo cega drugog te ostavi ovo misljenje za sebe i ne dijeli ga sa drugim jer izgleda da si ti dobro zategao u pogrijesnom pravcu pa ne razumijes osnovne stvari oko ovoga sto sam vize pisao.

Gledas samo jedan dio uleme i da bude jos gore oni koji su pod znake navoda ulema a to je sijska i sufijska, jer je to njihovo vjerovanje koje ti zastupas.

Quote:
Saudijci slijede slijepo misljenja svojih shejhova.
Ne mislis li valjda da su Saudijci sufije i sijje ? Pa ovo ti govoris sigurno za sufije i sije, jer to je njihovo svojstvo a ne Saudijaca.

Quote:
Izmedju ostalog saudijci ne priznaju koncenzus ucenjaka - idzmu, ne priznaju niti kijas (trazene analoskog rijesenja za pitanja na koja nije jasno odgovoreno Kur'anom i sunnetom).
Adura, da budemo jasni: Ako budes ovako nastavio pisati gdje nemas nijednog dokaza a vidim haman nisi nikad bio u Saudijskoj Arabiji niti ikada pricao sa tim narodom, ja cu biti prinudjen da te nazovem lazovom, jer me na to tjeras.

Ovo sto si naveo je cista izmisljotina iz tvoje ili necije druge glave koji pozivaju na mrznju protiv muslimana Saudijske Arabije!

Quote:
Po svemu ovome,a ima toga na preteg, saudijci (danasnje selefije, ili kako ih protivnici nazivaju vehabije) ne potpadaju pod grupu sunita, jerbo uopste ne uzimaju istu akaidsku ili fikhsku metodologiju kao suniti....cesto 'mjesaju mazhebe' pa uzimaju od jednih jedno od drugih drugo, cesto unose antropomorfizam u akaid (iako to na kraju 'izbjegavaju priznati'...iamo sam dosta iskustva u tim raspravama i ovako u zivotu a i na forumima)
To su samo tvoje predpostavke koje nemaju nikakvog smisla i znacaja.

Ja sam ti naveo samo jedan primjer - o uzdignucu Allaha, dz.s., iznad Arsa i o tefsirenju Allahovih osobina, te naveo sam ti imame mezheba. Ne mislis valjda da su i imami mezheba i sl. ulema njima bili nesto drugo osim sunnita ? Ne pricaj sale i viceve, Adura, vec se malo presaberi, ziv bio.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 03:42   #44
Quote:
Adura kaže:
Nastavit cu drugom prilikom.

Na dalje, sufije ne vjeruju da je Allah Zatom(svojim bicem) na ovom svijetu(osim nekih redova sufija koji su usli tako u pentaizam), niti casna ulema, niti selefi , niti tabini vjeruju(kako vjerujete vi) da se Allah 'smestio' u doslovnom smislu(znaci svojim Zatom) nad Arshem(ovo se naziva antropomorfizam)....Niti jedno niti drugo misljenje nema sunitska klasicna ulema(akaidske skole asharijska i maturidijska) ,kojima pripisujete da su 'unijeli novotarije' u vjeru.Ali hajde polako drugom prilikom mozemo detaljnije popricati o tome.
Stav ehli sunneta vel dzemata, stav koji je opce prihvacen kod islamske uleme i najboljih generacija jeste da je Allah uzdigao se iznad Arsa i da je Njegovo prijestolje iznad Arsa. Onaj ko porice to, po Ebu Hanifinim, r.h., rijecima je nevjernik! Osim ako covjek ne zna pa mu se objasni.

Kada su upitali imama Malika, rahimehullahi te'ala alejhi, o hadisu kudsijj gdje spominje da se Allah spusta svake noci u zadnjoj trecini noci na nase prvo nebo i pita.... znas za taj hadis sigurno, pa su pitali Malika r.h., kako se spusta ? Odgovorio je ovako: Poznato nam je da se spusta na prvo nebo, vjerovanje u to je vadzib a pitanje o tome kako se spusta je bid'at-novotarija.

Ovo su rijeci imama Malika, r.h., a ne moje. Je li mislis da imam Malik r.h., nije sunnija ?

Adura, Adura, bolje cuvati jezik od besmislenih i neupucenih stvari.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 03:49   #45
Quote:
Ne bi bash rekao da su se 'svi alimi' u arabiji digli protiv familije Saud, prije ce biti da isti alimi sluze porodici Saud ne bi li ostali duze na vlasti.Poznato je kako je ista familija dosla na vlast, ako nije onda to treba reci da ih je bash Muhammed Ibn Wehab postavio na vlast, u zamjenu za to oni ce uzimati njegove adopcije islama kao oficijelne.Znaci oficijelne adopcije islama, koje su ustvari adopcije 'selefa'(ili kako ih danas protivnici prozivaju vehabije) sluze da odze familiju Saud na vlasti, samim tim i alimi i shejkovi koji izdaju razne fetve koje iudu u prilog porodici Saud, i njihovim saveznicima(USA i Engleska).
Poznata mi je ova fetva i ima objasnjenje za nju, gdje sejh Ibn Baz nije htio da izda ovakvu fetvu ali je izmjerio sta je bilo gore, jer je bio pod pritiskom vlade u Arabije od kraljevske porodice.

Cisto receno, ja sam ljetos oko ovoga pricao sa jednim bratom i rekao da ova fetva nije u redu i da neispravna, itd. no, taj mi je brat objasnio zasto je izdao istu sejh Ibn Baz i da nebi je sigurno izdao da je znao da ce ovako ostati - ostatki americka vojska u Saudiji.

Ja iskreno ne mogu da nadjem sad na internetu objasnjenje oko ove fetve.

Quote:
Na dalje isti taj Bin Baaz, najveci selefijski alim, staje u cvrstu odbranu familije Saud, veleci da je bilo kakvo protivljenje 'vlasti' u Arabiji jednako fasadu(cak sto vise osoba koja se protivi 'vlasti' unosi bidate-novotarije u vjeri ).Mnogi su naime vidjeli u ovoj Bazovoj fetvi izdaju, izmedju ostalog i oni arapski disidenti koji kasnije mnogo toga radili u 'ime islama' iako su radili protiv njega(npr. Bin Laden je zbog toga sto se Americke i Engleske trupe nalaze na tlu Arabije izdao fetwu o tome da treba srusiti onu vlast koja je donijela fetwu da se Americke i Engleske trupe nalaze na tlu Arabije).Ona Bin Baz izdaje 'fetwu' o tome kako se ne treba buniti protiv vlasti u Arabiji, jerbo se to smatra grijehom(a ko se pobuni docekuje ga 'policija')....Vise o tome mozes naci na selefijskim publikacijama , npr http://www.binbaz.co.uk/
Samo je to tvoje misljenje i tvoje tumacenje Ibn Bazove fetve, ali se kasnije skroz sve promjenilo tako da ta fetva u kasnijem vremenu nebi niposto bila donijeta, ali je bilo kasno za sve to.

Isto sto se tice vlasti u Saudijskoj Arabiji, ako je Ibn Baz izdao fetvu da se ne smije boriti protiv vlasti u Arabiji, tâ, mozda je to ucinio sto je vidio da bi samo stanje bilo gore ako bi se ko digao protiv vlasti. A u ostalom, nijedan covjek nije bez grijeha.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 03:54   #46
Adura:

Quote:
Niti si ti otvorio ovu temu, niti sam ja.To je uradila rambi nebi li potakla 'kavgu' medju nama.Medjutim ja se ne svadjam sa tobom, jer kako god osudjivao Saudijsku arabiju(ustvari porodicu Saud i njihove adopcije islama) meni je sasvim jasno kakvu poziciju igra Izrael i USA u tome.Samo mi nije jasno zasto se 'vi' malo ne otrijeznite i shvatite sta sve iza toga stoji, i zasto se proliva neduzna muslimanska krv(ne samo od strane USA , Engleske, Izraela vec i od strane arapskih disidenata tipa Bil LAden & Co).Zasto se ne otrijeznite , i zasto dozvoljavate da vas zmija dva puta ujede iz iste rupe?Umjesto toga 'vas' kljukaju propagandom protiv sufija,rafidija (shija) , hanefija i ostalih, a sve u cilju navodne 'brige u ummetu'....
A ko da se to otrijezni ? Sta bolan ti pricas, Adura ?

Kao prvo: ja ne podrzajem kraljevsku porodicu u Saudiskoj Arabiji!

Kao drugo: Ne podrzajem prolijevanje muslimanske neduzne krvi bilo od koga, bilo to od samoubica - bombasa, ili od nemuslimana/nevjernika.

I kao trece: Niko nikoga ne 'kljuka' oko sufija, sija i sl. vec ti isti napadaju muslimane koji imaju ispravno vjerovanje i govoreci im da nisu sunnije a takvima haman krivo sto nisu oni sunnije pa napadaju te muslimane sto doista jesu sunniti.

QUOTE]I u pravu si , mi mozemo stati sa ovom temom, na veliku zalost rambi, i naci se negdje na 'nautralnom tlu' (mozda na MSN?) da procavrljamo o tome ko braca, da popricamo o prioritetima ovog ummeta.[/QUOTE]

Dobro, mozemo stati, i poslacu ti msn adresu na pp.

Selam 'alejkum.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 03:56   #47
Quote:
Dunj@ kaže:
gorčine, ne sramoti se.... šije su nastale odmah nakon muhamedove smrti, jer se nisu složili s načinom nasljedstva muhameda.


kakve veze su tada imali židovi, pa islam je tada bio u najvećem usponu i samo su se brinuli o osvajanju novih teritorija, jer su samo tako novim ratnim plijenom mogli namirivati pristaše.
Nastale su 12. godine po hidzri i pogadjas li ko je digao prvi bunu protiv toga i stvorio ovu sektu ? Zidov koji je navodno presao na islam.

Isti scenario ili slucaj kao i kod krscana i uvodjenje trojstva.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 03:59   #48
Quote:
Adura kaže:
Pa gdje si bolan Sejo.Nisam ti ja ze te 'antivehabijske hajke' , i ljudi koji pripadaju tom pokretu smatram vjernicima (sljedbenicima Kible) samim tim i bracom(bez obzira na nase razlike).Ljudi su ljudi, i tesko da ces kod mene naci 'averziju' prema selfijama(koje protivnici pogrdno nazivaju vehabijama).Druga je stvar kada govorimo o doktrinama i ideologiji tog pokreta, a i to nerado pokrenem samo zbog toga sto mislim da treba da 'branim' stavove casne uleme cetiri mezheba i dvije akaidske skole.
Tamam, ako branis, zasto napadas istu tu ulemu koju si ovdje spomenuo, tj. imame 4 mezheba ? Porices ono sto oni nisu poricali i sto su zaprijetili onima koji poricu uzdizanje Allaha, dz.s., iznad Arsa.

Ponovo se javio jer nuzda zahtjeva.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 04:00   #49
Quote:
El Camino kaže:
Tu sam, tu sam.

heheheheheheheheh

Neki jesu a neki nisu.
Aha, ti si taj sto smatras muslimane Saudijske Arabije nevjernici, neuzubillah! A uz njih i mene.

Dobro je, samo da znam.

A i hadis Poslanika, a.s., je jasan u ovoj stvari gdje biva obrnuto oko nevjerstva.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 11:55   #50
jednom sam naišao na podatak da je Buharija bio sufija!

također džennet je obećan onom ko osvoji Istanbul!

ono ništa ne bi bilo neobično da sultan koji je osvojio Carigrad nije bio derviš.

tuzlak znaš li da je uslov za tarikat šerijat. tj ako onaj ko želi u tarikat mora u potpunosti da slijedi šerijat!

smiješne su mi priče o tome ko jest ko nije pravi musliman, jer to nije u našoj moći da sudimo o tome.
već sam nekoliko putna spomenuo šta je najvažnije kod muslimana.
Šije, sunije, sufije pa i tzv vehabije svi oni imaju otpada i pravaca koji izlaze iz islama! te neispravnosti možemo ktiritikovat i boriti se protiv njih, ali nikako ne smijemo i ne možemo na osnovu nekih pogrešnih vjerovanja šija sunija derviša i v... stvarati opću sliku o tim pravcima:

mi smo samo ljudi i možemo neke stvari kod drugih pravaca poštovati ili ne-poštovati, možemo imati i svoje mišljenje o tome za koje smatramo da je ispravno, ali dajte ba...

muka mi je više od ove teme!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 13:37   #51
Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Nastale su 12. godine po hidzri i pogadjas li ko je digao prvi bunu protiv toga i stvorio ovu sektu ? Zidov koji je navodno presao na islam.

Isti scenario ili slucaj kao i kod krscana i uvodjenje trojstva.
Ali ibn Abi Talib se zapravo se zvao Mordehaj Goldberg

Ljepo sam vam ja rekao, muhamed je bio zidov.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 01:24   #52
Vojnik:

Quote:
jednom sam naišao na podatak da je Buharija bio sufija!
Jasta je, i Ebu Bekr je bio sufija.

Quote:
ono ništa ne bi bilo neobično da sultan koji je osvojio Carigrad nije bio derviš.
Da je i bio kao danasnji dervisi, pa je li to neki dokaz iz serijata ?

Quote:
tuzlak znaš li da je uslov za tarikat šerijat. tj ako onaj ko želi u tarikat mora u potpunosti da slijedi šerijat!
Kakav tarikat ? Kakav Serijat ? Onaj ko zeli u nekakav poseban tarikat osim onoga koji je obiljezen od Allaha i Njegova Poslanika, a.s., kao ispravni, takvi nikakav serijat ne postuju vec svog 'sejha' stavljaju iznad serijata jer smatraju da je dozvoljeno ono sto on dozvoli a ono sto on zabrani kao zabranjenim.

Dakle, takvi uopce ne gledaju na serijat.

Gdje je Allahov Poslanik, a.s., ili Uzviseni Allah rekao da muslimani idu nekakvim posebnim tarikatima na kojima su 'sejhovi' kao vodici ?

Orijentalista Nikolson sa svojim nevjerstvom i kao stranac sposobniji je da shvati Kur'an od nekih, pa kaze: "Sufijski evlija ili si'tski nepogresivi imam su opisani bozanskim svojstvima, dok je Poslanik u Kur'anu opisan kao covjek."

La havle ve la kuvvete illa billah.

Quote:
muka mi je više od ove teme!
I meni, samo necu dopustiti da se siri laz tj. da se istina drzi i predstavlja kao neistinom. Narod Saudijske Arabije nazivaju sektom. Allaha neka se boje takvi, jer ako je iko sektas to su takvi koji te rijeci izgovaraju!
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 01:24   #53
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Ali ibn Abi Talib se zapravo se zvao Mordehaj Goldberg

Ljepo sam vam ja rekao, muhamed je bio zidov.
Nije Ali ibn Ebi Talib, radijallahu anhu, osnovao siizam.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 18:48   #54
sto se tiče "deseterice kojima je obećan Džennet" o njima nema dokaza u šerijatu ali ima u hadisu. kao što ih ima za, receimo, Omera r.a.

nadam se da ja i ti, Elhamdulillah hodamo istim putem i to je tako, ali moja i tvoja percepcija to istog puta nije ista- i za to Hvala Bogu.
to sto ti pričam nije loše nego je dobro jer vjera je individulana stvar mada postoji nešto što se zove zajednica džemat i sve te naše individulalnosti treba da se realizuju kroz nju.

pogledja ukupnost džamija od mašreka do magreba ima ih tako liejpih i tako dijamteralno različitih ali sve one svjedoče u svojoj svojoj raznolikosti Jednoću Njega.

tako je i sa između ostalog muslimanima! oni su svoj svojoj mnogosti i raznolikosti svjedoče Jednog!

svi mi gledamo uz pomoć jedne iste svjetlosti, a vidimo tako različite stvari...

bio ti crn ko Bilal ili bijel i crvenokos kao škot, bio musliman ili nešto treće - to je ajet!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 20:51   #55
Sto se tice tekije kod šia, to rade da bi održali jedinstvo džemata(ipak je vjera u velikom lična stvar da bi se lupao u prsa s snjom), a drugo da bi sebe zastitili od predrasuda, i cega jos ne...
Upucivanje dobva Imamima, ili Muhamedu a.s - i mene je malo ovo bunilo, al evo kako ide. TO nije dova u klasicnom smislu, kao sto znaju oni koji su Kur'an citali da sehidi nisu mrtvi(po Kur'anu) normalno bi bilo da ni onaj koji je donio objavu i koji je zadnji, Allah ga blagoslovio, pecat poslanstvu nije mrtav. Ono što rade šije je to da jednostavno zamole njih da se oni pomole za nas....samo zato jer su oni savršeniji i njih Bog više voli, i prije će njima ispunit dovu nego nama, grješnicima i običnim ljudima, slabog imana i vjere.
To se takodje moze poistovjetit sa Hatma dovom kod sunita/dapace to je čak u neku ruku gore jer suniti plate da im efendija prouci dovu(u njihovo ime)...
Imami a.s/ sto se njih tice po njima Bog nikad nije zemlju ostavio bez svog namjesnika bio to dobar covjek(sto bi rekli svetac) ili pak nesto sto je imalo vecu snagu i vjeru kao sto je poslanik.
Imami su jednostavno ti koji su 'instrumenti' bozijji na zemlji. Trenutni je Mehdi a.s/ po sunitima on ce se tek roditi.
Mir
__________________
##### U nas je tradicija da poginemo a cast da postanemo sehidi #######

Šta sam ja....sekunda u vjecnosti....dah u vjetru....kap u moru.......
Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 22:36   #56
Quote:
Badžo kaže:
Sto se tice tekije kod šia, to rade da bi održali jedinstvo džemata(ipak je vjera u velikom lična stvar da bi se lupao u prsa s snjom), a drugo da bi sebe zastitili od predrasuda, i cega jos ne...
Upucivanje dobva Imamima, ili Muhamedu a.s - i mene je malo ovo bunilo, al evo kako ide. TO nije dova u klasicnom smislu, kao sto znaju oni koji su Kur'an citali da sehidi nisu mrtvi(po Kur'anu) normalno bi bilo da ni onaj koji je donio objavu i koji je zadnji, Allah ga blagoslovio, pecat poslanstvu nije mrtav. Ono što rade šije je to da jednostavno zamole njih da se oni pomole za nas....samo zato jer su oni savršeniji i njih Bog više voli, i prije će njima ispunit dovu nego nama, grješnicima i običnim ljudima, slabog imana i vjere.
To se takodje moze poistovjetit sa Hatma dovom kod sunita/dapace to je čak u neku ruku gore jer suniti plate da im efendija prouci dovu(u njihovo ime)...
Imami a.s/ sto se njih tice po njima Bog nikad nije zemlju ostavio bez svog namjesnika bio to dobar covjek(sto bi rekli svetac) ili pak nesto sto je imalo vecu snagu i vjeru kao sto je poslanik.
Imami su jednostavno ti koji su 'instrumenti' bozijji na zemlji. Trenutni je Mehdi a.s/ po sunitima on ce se tek roditi.
Mir
Dova se moze preporuciti zivim ljudima da istu uce za nas kod Allaha, ali ne i onima koji su mrtvi odnosno onima koji su preselili na bolji svijet - Ahiret.

Nema nijednog dokaza u islamu koji je autentican i vjerodostojan koji govori o tome da se covjek moze preko nekog ko nije na ovom svijetu moliti Allahu. Cak sta vise, ne mozes se moliti Allahu ni preko zivog. Vec mozes, ako vec zelis, da nekome ko je dobar vjernik po djelima kako vidis, da mu uputis nekoliko rijeci da uci dovu za tebe... to je sve sto je dozvoljeno.

Sve sto se kosi s Kur'anom i Sunnetom i praksom najboljih generacija se odbija - ne prihvata.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 00:28   #57
šefat je čudna stvar! nekad mislim da je ne razumijemo i ne cijenimo dovoljno

Nešem Poslaniku s.a.v.s. je obećan šefaat za svoj ummet kao što je šehidima isto obećan šefaat.

ako pojam šefaata rastegnemo mogu nam svakakve stvari pasti napamet.

poznata mi je jedna tradicija, ne znam da li postoji samo u Bosni ili šire, a to je da se hadžija zamoli da uputi dovu kad bude na Kjabi.

Samo ni u čem ne treba pretjerivati pa ni u vjeri.
baš jedan postupak a.s. nam može biti više nego je poučan, a to je kada je nekim ashabima naredio da ne zapostavljaju svoje žene!

preveliki strah od širka i novotarija u vjeri može sam postati širkom i novotarija.

jedino u čemu se ne može pretjerati je ljubav koju možemo da osjećamo prema našem Rabbu pa hajmo reći i Muhamedu s.a.v.s.

selam alejkum!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 07:56   #58
Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Dova se moze preporuciti zivim ljudima da istu uce za nas kod Allaha, ali ne i onima koji su mrtvi odnosno onima koji su preselili na bolji svijet - Ahiret.

Nema nijednog dokaza u islamu koji je autentican i vjerodostojan koji govori o tome da se covjek moze preko nekog ko nije na ovom svijetu moliti Allahu. Cak sta vise, ne mozes se moliti Allahu ni preko zivog. Vec mozes, ako vec zelis, da nekome ko je dobar vjernik po djelima kako vidis, da mu uputis nekoliko rijeci da uci dovu za tebe... to je sve sto je dozvoljeno.

Sve sto se kosi s Kur'anom i Sunnetom i praksom najboljih generacija se odbija - ne prihvata.
sam si rekao ... upute nekoliko rijeci to je to.
A kao sto sam gore rekao, po Kur'anu sehidi nisu mrtvi , pa normalno bi bilo da se to odnosi i na najodabranijeg.
Sve su to nijanse...kako ko gleda na to, i istina je da treba biti oprezan, shejtan prilazi i sa desne strane
__________________
##### U nas je tradicija da poginemo a cast da postanemo sehidi #######

Šta sam ja....sekunda u vjecnosti....dah u vjetru....kap u moru.......
Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 11:38   #59
TuzlaK_i_ Reci iskreno jesi li ti wehabija,ili onaj što slijedi nauk M. Wehaba.Nema izvrdavanja u odgovoru!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 15:06   #60
Quote:
Badžo kaže:
sam si rekao ... upute nekoliko rijeci to je to.
A kao sto sam gore rekao, po Kur'anu sehidi nisu mrtvi , pa normalno bi bilo da se to odnosi i na najodabranijeg.
Sve su to nijanse...kako ko gleda na to, i istina je da treba biti oprezan, shejtan prilazi i sa desne strane
Sehidi nisu mrtvi i sta sad ? Je li tebi to dokaz da se obracas njima umjesto Allahu direktno ?

I sta je rekao Ebu Bekr, radijallahu anhu, poslije Poslanikove smrti ?

"Onaj ko je obozavao Muhammeda, neka zna da je on umro, a onaj ko je obozavao Allaha, neka zna da je Allah Ziv i Vjecan i da nece umrijeti!"
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.