Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2008., 21:25   #1
Question Razlika između visoke škole i fakulteta

Lijep pozdrav!

Može li mi netko objasnit koja je razlika između visoke škole i fakulteta?
Prema Bolonji jednako traju (3+2).
WebDizajner6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 23:15   #2
Misliš valjda viša škola?

Nisam studirala po Bolonji, ali po starom sustavu je viša trajala 2 do 3 godine i dobila se titula VŠS, za razliku od fakulteta koji ti daje VSS spremu.

Razlika je ne samo u trajanju, već očito i u tituli, količni gradiva i principu rada, nekada su više škole bile fleksibilnije i moglo se izostajati sa seminara i vježbi, osobito ako si bio izvanredni student, sad su to malo postrožili pošto Bolonja traži od tebe redovitost na predavanjima i vježbama, polaganje kolokvija i parcijalnih ispita, skupljanje ECTS bodova...

Naravno, nakon završene 3 godine fakulteta upisuješ taj diplomski studij od 2 godine koji se ustvari primjenjuje umjesto nekadašnjeg magistarskog studija, ali ako si prethodno završio višu školu od 3 godine, a ne sveučilišni dodiplomski studij, pretpostavljam da će tražiti od tebe da položiš razliku ispita i imaš određeni prosjek ocjena ako je broj kandidata velik.

Neka me Bolonjci isprave ako griješim, ipak nisam u tom žrvnju...

GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 23:50   #3
Quote:
WebDizajner6 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!

Može li mi netko objasnit koja je razlika između visoke škole i fakulteta?
Prema Bolonji jednako traju (3+2).
Neki faksevi nemaju strukturu 3+2. Npr. Ekonomija ima sustav 4+1, a profesorski odjeli na PMF-u(barem biologija) imaju 5+0.

Quote:
GiRL kaže: Pogledaj post

Naravno, nakon završene 3 godine fakulteta upisuješ taj diplomski studij od 2 godine koji se ustvari primjenjuje umjesto nekadašnjeg magistarskog studija, ali ako si prethodno završio višu školu od 3 godine, a ne sveučilišni dodiplomski studij, pretpostavljam da će tražiti od tebe da položiš razliku ispita i imaš određeni prosjek ocjena ako je broj kandidata velik.

Neka me Bolonjci isprave ako griješim, ipak nisam u tom žrvnju...

Nemere! Nema završavanja dodiplomskog na višoj, pa onda prebacivanja na diplomski na faksu.
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 23:55   #4
Ajme imas na ekonomiji 3 god u rijeci i kod mene na fthm sta je isto ekonomija al bazirana vise na turizmu,a cekaj ovi tzv.bacalari su u rangu vise skole koliko sam ja cuo ili sta?
euskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 00:07   #5
Quote:
euskal kaže: Pogledaj post
Ajme imas na ekonomiji 3 god u rijeci i kod mene na fthm sta je isto ekonomija al bazirana vise na turizmu,a cekaj ovi tzv.bacalari su u rangu vise skole koliko sam ja cuo ili sta?
Ma ovo što napisah se odnosilo na Zg sveučilište.

A gle bakalari službeno imaju visoku stručnu spremu, ali ne zna se kako će poslodvaci tretirati tu titulu budući da nema previše bakalara koji su išli tražiti posao....
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 02:24   #6
Quote:
GiRL kaže: Pogledaj post
Misliš valjda viša škola?

Nisam studirala po Bolonji, ali po starom sustavu je viša trajala 2 do 3 godine i dobila se titula VŠS, za razliku od fakulteta koji ti daje VSS spremu.

Razlika je ne samo u trajanju, već očito i u tituli, količni gradiva i principu rada, nekada su više škole bile fleksibilnije i moglo se izostajati sa seminara i vježbi, osobito ako si bio izvanredni student, sad su to malo postrožili pošto Bolonja traži od tebe redovitost na predavanjima i vježbama, polaganje kolokvija i parcijalnih ispita, skupljanje ECTS bodova...

Naravno, nakon završene 3 godine fakulteta upisuješ taj diplomski studij od 2 godine koji se ustvari primjenjuje umjesto nekadašnjeg magistarskog studija, ali ako si prethodno završio višu školu od 3 godine, a ne sveučilišni dodiplomski studij, pretpostavljam da će tražiti od tebe da položiš razliku ispita i imaš određeni prosjek ocjena ako je broj kandidata velik.

Neka me Bolonjci isprave ako griješim, ipak nisam u tom žrvnju...

Mislim na visoku školu (5 godina s magisterijem) (u visokoj školi postoji viša - 3 godine i visoka - 5 godina s magom.
WebDizajner6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 13:43   #7
Quote:
ajme33 kaže: Pogledaj post
Nemere! Nema završavanja dodiplomskog na višoj, pa onda prebacivanja na diplomski na faksu.
Ma daj, ukinuli su to? Ustvari, ima smisla, ionako će vas prvostupnike, nažalost, strpat u isti koš s nekadašnjom VŠS, na Danu karijera se čak moglo čuti kako neki poslodavci nemaju blage veze kaj je to "bakalar" i koje kvalifikacije imate kao prvostupnik, neki bi vas čak prijavili i kao SSS kaj je po meni teška idiotarija i posljedica nedorečenosti Bolonje na hrvatski način.
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 15:25   #8
Između VISOKE škole i fakulteta nema razlike. To jest, svi fakulteti u sklopu zagrebačkog Sveučilišta (a i ostalih, koliko ja znam) su visoke škole, samo se zovu fakulteti jer su u sklopu sveučilišta, al nisu ništa drugo nego visoke škole. Evo banalni primjer, da se sad iz nekog razloga Pravni fakultet odluči izdvojiti od Sveučilišta i biti zasebna institucija, dobila bi titulu Visoka škola za pravo, bez promjena u kvaliteti studija.

Isto tako, da se nekoliko visokih škola odluči spojiti u jednu instituciju, tvorile bi sveučilište, a svaka bi postala fakultet.

VIŠA škola, s druge strane je niža razina postsekundarnog obrazovanja, makar se je nešto pričalo da će se to ukinuti. Ne znam je li se nešto već poduzimalo po tom pitanju.
fskobic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:10   #9
Evo moja tetka je zavrsila VŠS, i trazi posao da radi u skoli, kao prof tjelesnog, traze joj da ima zavresn faks...

ako ne nikakva, evo barem ova razlika, negdje ce prije primit profesora koji je faks zavrsio normalno, nego samo VŠS
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:28   #10
fskobic je u pravu --> visoka škola = fakultet

što se titule tiče, evo pregleda

AKADEMSKI NAZIVI

sveučilišni preddiplomski studij u trajanju 3 ili 4 godine (180 ili 240 ECTS) = sveučilišni prvostupnik uz naznaku struke npr. arheologije, ekonomije --> kratica je univ.bacc.arh, univ. bacc. oec

sveučilišni preddiplomski studij iz tehničkih znanosti = sveučilišni prvostupnik inženjer uz naznaku struke npr. geodezije --> kratica je univ. bacc. ing. geod.

preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij gdje se stječe 300 ECTS = magistar uz naznaku struke npr. prava, ekonomije --> kratica je mag. iur., mag. oec.

preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij iz tehničkh znanosti = magistar inženjer uz naznaku struke npr. geodezije --> kratica je mag. ing. geod.

diplomski sveučilišni studij medicine, stomatologije i veterine = doktor uz naznaku struke --> kratica je dr. med., dr. stom., dr. vet. med.

poslijediplomski sveučilišni studij u trajanju 3 godine (180 ECTS) = doktor znanosti ili dokotor umjetnosti uz naznaku znanstvenog odnosno umjetmničkog polja ili grane --> kratica je dr.sc. ili dr.art

poslijediplomski specijalistički studij u trajanju 1 - 2 godine (60 - 120 ECTS) = sveučilišni specijalist uz naznaku struke npr. ekonomije --> kratica je univ. spec. oec....može se koristiti i uz naziv magistar npr. mag. oec. univ. spec. oec.

poslijediplomski specijalistički studij medicine, stomatologije i veterine = sveučilišni magistar uz naznaku struke npr. epidemiologije --> kratica je univ. mag. epidem....može se koristiti i uz naziv dr.med. npr. dr. med. univ. mag. epidem.

STRUČNI NAZIVI (VIŠE ŠKOLE)

stručni studij kraći od 3 godine (manje od 180 ECTS) = stručni pristupnik uz naznaku struke npr. medicinske radiologije --> kratica je pristup.med.rad.

stručni studij u trajanju najmanje 3 godine ili više (180 ECTS ili više) = stručni prvostupnik uz naznaku struke npr. ekonomije --> kratica je bacc. oec.

stručni studij iz područja tehničkih znanosti = stručni prvostupnik inženjer uz naznaku struke npr. politehnike --> kratica je bacc. ing. politeh.

specijalistički diplomski stručni studij 1-2 godine (60 - 120 ECTS) = stručni specijalist uz naznaku struke npr. politehnike --> kratica je struč.spec. politeh.

specijalistički diplomski stručni studij iz područja tehničkih znanosti = stručni specijalist inženjer uz naznaku struke npr. struč. spec. ing. geod.

specijalistički diplomski studij medicine, stomatologije i veterine = stručni naziv diplomirani uz naznaku struke npr. diplomirana medicinska sestra --> kratice je dipl. ms.
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:31   #11
Quote:
ajme33 kaže: Pogledaj post
Nemere! Nema završavanja dodiplomskog na višoj, pa onda prebacivanja na diplomski na faksu.
točno....

evo grafičkog pregleda nastavka studija --> http://public.mzos.hr/fgs.axd?id=12209
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 23:41   #12
Možeš na višoj/stručnom završit preddiplomski u trajanju od 3 godine i umisto upisivanja diplomskog stručnog upišeš razliku i diplomski sveučilišni. Tako je na EFST. Ne može se završit 4. godine stručnog pa onda upisat 5. god sveučilišnog uz razliku, bar za sad.
Serafin87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 22:26   #13
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Evo moja tetka je zavrsila VŠS, i trazi posao da radi u skoli, kao prof tjelesnog, traze joj da ima zavresn faks...

ako ne nikakva, evo barem ova razlika, negdje ce prije primit profesora koji je faks zavrsio normalno, nego samo VŠS

A čuj, ako imaš VŠS nemaš stručnu spremu VSS koja ti daje profesorsko zvanje, sasvim logično da je traže fakultet ako želi biti profesor u školi.

I da, ako si po starom sustavu završio višu, nisi profesor, nije to isto...isto kao što nisu isto primjerice, informatičar (VŠS) i diplomirani informatičar (VSS). O predbolonjskom sustavu govorim, da ne bi bilo zabune.
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 11:53   #14
Ja sam zbilja sad zbunjena ako mi netko moze pojasniti da li je stručni visokoškolski studij - VŠS ili VSS?
hvala
ponovnoNova is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 00:55   #15
Meni nije jasno dali se onda završeni sveučilišni preddiplomski studij tretira kao VSS ili VŠS?
Rachellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 08:31   #16
koliko sam ja cuo ovi sad tzv.bakalari spadaju u rang všs ka nekad 2god fax,al opet kod nas se nezna tko pije ,a tko placa
euskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 22:28   #17
Quote:
WebDizajner6 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!

Može li mi netko objasnit koja je razlika između visoke škole i fakulteta?
Prema Bolonji jednako traju (3+2).
razlika ti je ko nebo i zemlja...VŠS ti je kao još jedna srednja recimo a VSS ti je daleko iznad toga...bolje je VSS samo kaj treba puno više učit ali se isplati onda kasnije, jedino se sa VSS spremom očekuje od tebe da znaš puno stvari pa to moraš i znat opravdat onda...
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 23:27   #18
ajte ne ser'te svi na kvadrat
prva stvar, ja kad završim svoje tri godine mogu upist razliku i diplomski na jel visokoj školi
druga stvar, zajeb'te priču da je nekim ljudima na "višim školama lakše" i da je to srednja
bilo je ljudi koji su došli s takvim stavom i popadali ko kruške, jer jel'te ne mora se ništa da radi a ba će da prođe

oprostite na stilu pisanja al takve nekakve priče u stilu tamo je lakše meni fakat idu na živce, al fkt
dajte se već jednom suočite s činjenicom da je "teško" relativan pojam i da je lako tuđim k....m po trnju mlatit i k tome svakome je njegov fax najteži

a da je bolonja u krcu, jest
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 10:45   #19
Quote:
Ange ou Demon kaže: Pogledaj post
ajte ne ser'te svi na kvadrat
prva stvar, ja kad završim svoje tri godine mogu upist razliku i diplomski na jel visokoj školi
druga stvar, zajeb'te priču da je nekim ljudima na "višim školama lakše" i da je to srednja
bilo je ljudi koji su došli s takvim stavom i popadali ko kruške, jer jel'te ne mora se ništa da radi a ba će da prođe

oprostite na stilu pisanja al takve nekakve priče u stilu tamo je lakše meni fakat idu na živce, al fkt
dajte se već jednom suočite s činjenicom da je "teško" relativan pojam i da je lako tuđim k....m po trnju mlatit i k tome svakome je njegov fax najteži

a da je bolonja u krcu, jest
sori, al tesko nije tolko relativan pojam koliko ti se cini. npr ja znam nekoliko ljudi koji su se prebacivali s neke skole na fakultet, i znam troje koji su cak studirali na dvije skole istu stvar istovremeno, tako da oni mogu reci vise manje objektivno da je jedno lakse od drugog. siguran sam da ima jos hrpu takvih ljudi s kojima nisam ni imao priliku razgovarat, a isto tako mogu reci da je jedno puno teze od drugog.

a i ovisi ti sve o prethodnom obrazovanju. ak je netko isao u jako tesku srednju, naravno da mu npr Pravo nece biti pretesko. a netko tko je isao u skolu gdje primaju one sa 40 bodova, logicno je da ce tvrdit da je njegov tecaj naaajtezi. kako god bilo, mislim da nakon razgovora s ljudima imam pravo zakljuciti da netko tko studira ekonomiju na svom ''faxu'' iz hrvatskog (?!) uci veliko i malo slovo (koje je po meni trebalo savladati jos u osnovnoj) - da je to puno lakse od neke druge skole gdje te odmah ubace u svijet poslovanja.

a kaj se tice bolonje, tam gdje ja studiram bolonja funkcionira savrseno i svi se pridrzavaju toga od A do Z. provedba bolonje nazalost ovisi iskljucivo o volji i motiviranosti profesora i ostalog osoblja skole.
fskobic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 10:58   #20
Quote:
fskobic kaže: Pogledaj post
sori, al tesko nije tolko relativan pojam koliko ti se cini. npr ja znam nekoliko ljudi koji su se prebacivali s neke skole na fakultet, i znam troje koji su cak studirali na dvije skole istu stvar istovremeno, tako da oni mogu reci vise manje objektivno da je jedno lakse od drugog. siguran sam da ima jos hrpu takvih ljudi s kojima nisam ni imao priliku razgovarat, a isto tako mogu reci da je jedno puno teze od drugog.

a i ovisi ti sve o prethodnom obrazovanju. ak je netko isao u jako tesku srednju, naravno da mu npr Pravo nece biti pretesko. a netko tko je isao u skolu gdje primaju one sa 40 bodova, logicno je da ce tvrdit da je njegov tecaj naaajtezi. kako god bilo, mislim da nakon razgovora s ljudima imam pravo zakljuciti da netko tko studira ekonomiju na svom ''faxu'' iz hrvatskog (?!) uci veliko i malo slovo (koje je po meni trebalo savladati jos u osnovnoj) - da je to puno lakse od neke druge skole gdje te odmah ubace u svijet poslovanja.

a kaj se tice bolonje, tam gdje ja studiram bolonja funkcionira savrseno i svi se pridrzavaju toga od A do Z. provedba bolonje nazalost ovisi iskljucivo o volji i motiviranosti profesora i ostalog osoblja skole.
Ne bi se složila sa time. Cijelo školovanje sam prolazila sa 5 i bila jedna od najboljih. Išla sam u matamatičku gimnaziju što nije laka škola, a sad sam na informatici na veleučilištu i nije mi baš tako lako... Imamo puno vježba koje su obavezne pa sam na faksu više od svoje cimerice koja ide na FER, a gradivo je dosta teško. Nije da se ne može naučiti, ali za neke ispite sam se pripremala par tjedana. Kod nas se također bolonja provodi u potpunosti
Loa Leana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:32.