Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2004., 00:50   #1
Gljive

Pozdrav!
Pomalo se kužim u gljive (vrganji, lisičke, sunčanice i stuff) pa me nešto zanima. U šumi sam našao goooomilu gljiva koje sam kasnije identificirao kao puhare. Vidi se da su mlade (potpuno su bijele). Nikad ih nisam brao niti spremao pa me zanima par stvari:
1. da li se mogu zamijeniti za neku otrovnu?
2. kako se spremaju?
3. do kad su jestive (znam da one koje su smeđe nisu, ali da li je to jedini pokazatelj)?
__________________
''Cijenu koju dobri ljudi plaćaju za to što ne sudjeluju u javnim zbivanjima je to da njima vladaju pokvareni ljudi'', Platon
okicizepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 14:52   #2
Bjež od tih puhara, beri samo one gljive koje dobro poznaješ.
Stop is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:51   #3
E ovako moje iskustvo govori:
Puhare nisu opasne gljive i ne možeš ih zamijeniti za otrovnice, ipak ima ih par ne jestivih.
Oprez sa starim puharama kad već pocrne su nejestive.
Najbolje da ih prerežeš na pola ako su bijele - dobro, ako nisu - ne valjaju.
Ako ti ne smeta njihov miris (po organskim otapalima, terpentinu ili sl. - jeb' ga, ja kemičar ne znam drukčije objasniti) kad ih razrežeš, onda nema problema kulinari ih smatraju boljom vrstom.
Ja sam nalazio tri vrste jestivih puhara, i jednu vrstu nejestivih.
Nejestive je lako prepoznati tamnije su i izgledaju poput gomolja (zato se zovu krumpirače).
Jestive imaš:
1. vrsta. Kao male izgledaju poput zvjezdica, veće na rukama ostavljaju komadiće s kojima su prekrivene. Blago su smeđe do bijele i na Sljemenu ih ima dosta.
2. vrsta su skroz glatke, male do srednje veličine su, i potpuno su bijele.
3. vrsta su jako velike, ali se rijetko nalaze, jednom sam ih slučajno našao u Gorskom Kotaru.

Ipak moj savjet, kao i savjet svih gljivara:
AKO NE POZNAJEŠ NEKU VRSTU NEMOJ JE BRATI!

I uvijek konzultiraj knjige, ja ih imam jedno pet - šest i uvijek provjeravam svoje znanje.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:59   #4
Sad sam se sjetio da je to rod Lycoperdon,
a tu je i site s slikama:
http://varganj.sbnet.hr/gljiva1045.htm
http://varganj.sbnet.hr/gljiva0888.htm
http://varganj.sbnet.hr/gljiva1061.htm
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 22:08   #5
Hvala svima na odgovorima...
Za sada sam još živ and kicking - ne kozumirah puhare
__________________
''Cijenu koju dobri ljudi plaćaju za to što ne sudjeluju u javnim zbivanjima je to da njima vladaju pokvareni ljudi'', Platon
okicizepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 09:00   #6
jel ima tko ovu knjizicu:

http://i16.tinypic.com/63j6pw5.jpg

GLJIVE U HRVATSKOJ
Br. stranica: 104. Dimenzije (u mm) 110 x 197 x 5.
Nije u aktualnom katalogu. Meki uvez.
Broj knjige: 23648
EAN: 9799531965414
Mozaik knjiga
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 11:45   #7
Evo baš sam jučer bio u lovu na gljive.Inače sam iz istre tako da volim često tumarati učkom i obližnjim brdima ali od gljiva ni g.Sada bi trebale biti martinčice ali ništa. Čak ni ostatci tj dio stručka.Ma užas. Prije ih je bilo nešto ali slabo ove sezone
Danchy18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 12:51   #8
ja za puhare znam da su jestive dok su skroz male i bijele tj dok nisu dobile one "bodljice" po klobuku!
sad, ima li sličnih a otrovnih neznam jer znam svega par gljiva: vrganj, sunčanica, lisičarka, puhara i bukovača (možda)!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 21:02   #9
Kada možemo očekivati otvaranje proljetne sezone gljiva u kontinentu? Ja sam u Zagrebu, ali svraćam često i do mora. Za one koji su u toplijim krajevima pitanje - je li ko našo neku jestivu gljivu u ovo zimsko vrijeme?
icey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 09:48   #10
Iako zapravo gljiva može biti u svim dijelovima godine, zasigurno tvrdim da ništa nećeš naći.
Prvo nije niti sezona, ona tek počinje od druge polovice 3. mjeseca i možeš naći samo određene gljive (npr. smrčke). Naime, dok je god jutarnjeg mraza (temp. ispod nule) gljiva neće biti!
Prava sezona počinje s toplijim i kišovitijim vremenom.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 17:05   #11
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Iako zapravo gljiva može biti u svim dijelovima godine, zasigurno tvrdim da ništa nećeš naći.
Prvo nije niti sezona, ona tek počinje od druge polovice 3. mjeseca i možeš naći samo određene gljive (npr. smrčke). Naime, dok je god jutarnjeg mraza (temp. ispod nule) gljiva neće biti!
Prava sezona počinje s toplijim i kišovitijim vremenom.
Uvijek se nešto nađe ali slažem se da je sada gotovo nemoguće naću dobru jestivu gljivu. Ja sam naišao na neke male gljive u visokoj travi na obali jednog umjetnog jezerca u okolici ZG, ali ne djeluju zanimljivo.

Sljedeći tjedan u prognozi za Zagreb nema kiše iako dolazi malo toplije vrijeme. Dakle do daljnjega niš od gljiva još barem par tjedana.
icey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 12:59   #12
Ovako!

Trebaju mi nametničke gljive zvane Guba ili Trud! Gdje ih je najbolje tražiti?
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 20:24   #13
Quote:
buky1 kaže: Pogledaj post
Trebaju mi nametničke gljive zvane Guba ili Trud! Gdje ih je najbolje tražiti?

buco, gube nisu bas neke nametnicke gljive, vise saprofitske, ili su neki slabi paraziti. uglavnom, gube su one izrasline na stojecim stablima koja su se ili osusila, ili se trebaju osusiti npr.

http://www.naturfoto.cz/fotografie/o...vity-35136.jpg

e da, naci ces ih u starijim sumama..ako imas neki veci kompleks suma blizu sebe, prodjiraj malo (ali pazi se minskih polja), mogao bi naci koju...po novom zakonu, susci bi se trebali ostavljati u sumi, oko 2-3 stabla po hektaru, jer su ta stabla suplja i predstavljaju staniste za ptice i zivotinje. ako imas bukovih suma blizu sebe, mogao bi tamo naci to sto trazis, ili u starijim hrasticima.

a sto ce ti, imas pcele?
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 21:08   #14
dobar dan!

rekoh, kišovito je ovih dana pa me zanima ima li gljiva?

iako, stari mi je rekao da je vjerojatno pre hladno za njih.

Dakle?
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 08:15   #15
Quote:
Limeni Nos kaže: Pogledaj post
dobar dan!

rekoh, kišovito je ovih dana pa me zanima ima li gljiva?

iako, stari mi je rekao da je vjerojatno pre hladno za njih.

Dakle?
Bio sam u subotu u šumi,ali nisam našao baš ništa.
Prvo je bilo sušno,a sad prehladno da bi rasle.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:09   #16
bila u subotu i osim tri puhare ništa.
mada mi susjed u trsju našel dve sunčanice al se nisu
još otvorile. valjda će bit nešto sad ak bu malo toplije
kako najavljuju, drugi vikend.
ja čekam mrke trubice to su mrak gljive.
__________________
... još uvijek sama ...
helena1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:26   #17
Bio sam u subotu i u nedjelju. Još nisu krenule.
Ja sam našao (u šumi oko Bjelovara) sunčanica u subotu i gomilu puhara (koje ne berem), a u nedjelju oko istočne Medvednice svega par sunčanica.
Potrebno je još kiša, jer je šuma suha!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 17:23   #18
Ja sam negdje čitala da te puhare možeš zamijeniti s jako, jako mladom zelenom pupavkom. Dok je još skroz mala.
sita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 21:44   #19
Quote:
buky1 kaže: Pogledaj post
Trebaju mi nametničke gljive zvane Guba ili Trud! Gdje ih je najbolje tražiti?

Trud nije gljiva.To je ono što se nađe,u recimo starim bukovim stablima prilikom rušenja.Drvo se ozlijedi,obraste ranu,iznutra propada bez zraka i pretvara se u prah.Ne može se nikada znati koje drvo u sebi ima trud.Kod mene gube ima na mrtvom jasenju u izobilju.

Quote:
sita kaže: Pogledaj post
Ja sam negdje čitala da te puhare možeš zamijeniti s jako, jako mladom zelenom pupavkom. Dok je još skroz mala.
Na žalost to ne samo da se kod neiskusnih sakupljača može,već se i dešavalo.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 00:55   #20
ljudi trebam help vidim da ima gljivolovaca ( :P ) među vama pa mi možda može netko pomoći, bila bih jako zahvalna naime, baka i ja smo danas brale kestene i među ostalim smo našle gljive na slici, i iako nas susjeda koja ih bere uvjerava da su jestive sunčanice, mi nismo baš ziher
ima koja dobra duša voljna riješiti nedoumicu? i nemojte zamjeriti, baka i ja samo po vrganjima rokamo inače


Zadnje uređivanje fabich : 12.10.2013. at 00:58. Reason: nisam sliku stavila haha
fabich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.