Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2008., 09:38   #61
ima ih i u primorju. jos uvijek. al vam necu rec gdje......
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 16:37   #62
htio bih probati nesto novo. naime naisao sam na ovu gljivu (ima ih dosta), a kako imam neko staro izdanje od Božca, nisam je uspio pronaci. mozda cak i je opisana, ali prema slikama nijedna mi ne lici na nju,
stavio sam dvije fotke pa ako tko zna nek javi:
http://i36.tinypic.com/29kqetk.jpg
http://i36.tinypic.com/2cy2r8z.jpg


inace nasao sam i malu grupicu crnih truba (ili kako ih tko vec zove) - ni njih nisam jos jeo. smisljam kako ih pripremit... netko probao?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 17:57   #63
gdje rastu smrčci i kada?...
hvala...
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 18:19   #64
smrčci rastu u Podravini. npr. šume od Repaša su poznate po njima. mislim da rastu u proljeće.

crne trubače smo mi kiselili i kao takve su fantastične!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 19:00   #65
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
htio bih probati nesto novo. naime naisao sam na ovu gljivu (ima ih dosta), a kako imam neko staro izdanje od Božca, nisam je uspio pronaci. mozda cak i je opisana, ali prema slikama nijedna mi ne lici na nju,
stavio sam dvije fotke pa ako tko zna nek javi:
http://i36.tinypic.com/29kqetk.jpg
http://i36.tinypic.com/2cy2r8z.jpg


inace nasao sam i malu grupicu crnih truba (ili kako ih tko vec zove) - ni njih nisam jos jeo. smisljam kako ih pripremit... netko probao?
Ovako mi izgleda na modrikaču - Lepista Nuda koja je dobra, jestiva gljiva.
Može biti i ljubičasta gljivica koja nema neku preveliku vrijednost.
Iz ovih slika se teško može sa sigurnošću bilo što tvrditi!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 19:01   #66
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
smrčci rastu u Podravini. npr. šume od Repaša su poznate po njima. mislim da rastu u proljeće.

crne trubače smo mi kiselili i kao takve su fantastične!
Smrčci su odlične gljive koje rastu samo na proljeće!

Crne trubače su odlične sušene, a mogu se i pohati!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 21:01   #67
Gljive je općenito nezahvalno i gotovo nemoguće sa potpuno sigurnošću odrediti po slikama.

Trubače sam uglavnom brao oko blagdana Svih Svetih.Nisam se zamarao teškim receptima,uglavnom sam ih pekao sa jajima ili sušio i mljeo,za dodatak jelima.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 12:37   #68
Quote:
mariobab kaže: Pogledaj post
U Slavoniji,Lici,Prigorju.To su područja za koja osobno ili preko mame i bake znam da ih je bilo.
Rastu i na Medvednici
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 15:28   #69
Lijep pozdrav!

Molila bih pomoć kod idetifikacije ovih gljiva.
Prve su pronađene na nedavno uređenoj livadi, znači svježe dovezena zemlja, prevladava djetelina na njoj. Na slici je prikazana u tri stadija rasta.




Druge su pronađene oko starog panja oraha, neposredno uz njega, iako ih ima i u malim hrpama i desetak metara uokolo.





Zanima me dakle da li su te gljive jestive ili otrovne, a ako su jestive, kakva im je vrijednost, tj.dal mi ih se isplati pobrati i pospremiti u škrinju za zimu.

Hvala unaprijed za odgovore!

Ako će kvaliteta slike ometati identifikaciju, potrudit ću se bolje poslikat.
LeNa_J is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 16:11   #70
Sve su jestive










Barem jedanput
Jozo Nabijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 16:53   #71


Daj ozbiljno pitam.
LeNa_J is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 17:24   #72
Quote:
LeNa_J kaže: Pogledaj post


Daj ozbiljno pitam.
Cek,cek, ako ti netko sad na ovom forumu kaze da su sve jestive ti ces ih uistinu pojest?

Ako da ,hmm Lenice...

Ontopic ona crna mi djeluje jestiva...



jedanput
Jozo Nabijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 17:31   #73
Quote:
Jozo Nabijac kaže: Pogledaj post
Cek,cek, ako ti netko sad na ovom forumu kaze da su sve jestive ti ces ih uistinu pojest?

Ako da ,hmm Lenice...

Ontopic ona crna mi djeluje jestiva...



jedanput

Ne, znam već ( recimo ) dal jesu jestive ili nisu, al me zanima mišljenje šireg puka.

Lenice? Mi se znamo?


Crna je baš simpa, a i neka tekućina ko tinta izlazi iz nje.
Mljac.

Btw - a i sklona sam suicidu, uzmi i to u obzir.
LeNa_J is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 17:51   #74
one s prve slike u pupovima su velike gnojištarke. valjaju samo ako nisu crne i dok se ne počnu otvarati. odlična gljiva. crna je najvjerojatnije otvorena gnojištarka. za baciti. ovo drugo se ne usuđujem nagađati.

o zamrzavanju - uzmi gnojištarku u ruku pa mi reci kako ti se čini da bi mogla izgledati nakon 2 mjeseca u ledu.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 18:00   #75
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
one s prve slike u pupovima su velike gnojištarke. valjaju samo ako nisu crne i dok se ne počnu otvarati. odlična gljiva. crna je najvjerojatnije otvorena gnojištarka. za baciti. ovo drugo se ne usuđujem nagađati.

o zamrzavanju - uzmi gnojištarku u ruku pa mi reci kako ti se čini da bi mogla izgledati nakon 2 mjeseca u ledu.
Ok, thanx.

Pa ono...ne baš najbolje.

Tolko o mojem poznavanju gljiva.
LeNa_J is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 18:14   #76
mislim da Božac u jednoj knjizi navodi da mu je velika gnojištarka najbolja gljiva iza blagve.
Često znam naić na nju, ali nisam ju još probao jer su ili već dobile boju ili ih nađem u nekom parkiću/livadi kad baš i nisam u prilici brat gljive.
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 18:32   #77
Quote:
LeNa_J kaže: Pogledaj post
Btw - a i sklona sam suicidu, uzmi i to u obzir.
Ja se ne kuzim u gljive, ali sam bio u bolnici kad su dovezli cijelu familiju ljudi koji su jeli gljive koje se ocito krivo prepoznali. Skoro dva tjedna su bili na kruhu i vodi i imali su solidnih problema s jetrima. Tako da pamet u glavu
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 18:42   #78
Quote:
Limeni Nos kaže: Pogledaj post
mislim da Božac u jednoj knjizi navodi da mu je velika gnojištarka najbolja gljiva iza blagve.
Često znam naić na nju, ali nisam ju još probao jer su ili već dobile boju ili ih nađem u nekom parkiću/livadi kad baš i nisam u prilici brat gljive.
Ako si blizu Zagorja, pozivam te u berbu onda čim prije. Dobih info da se nemogu skladišiti, pa šteta da propadnu.
Quote:
nex kaže: Pogledaj post
Ja se ne kuzim u gljive, ali sam bio u bolnici kad su dovezli cijelu familiju ljudi koji su jeli gljive koje se ocito krivo prepoznali. Skoro dva tjedna su bili na kruhu i vodi i imali su solidnih problema s jetrima. Tako da pamet u glavu
LeNa_J is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 20:50   #79
e moze smrčak rast na obroncima krndije?
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 21:15   #80
Quote:
LeNa_J kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!

Molila bih pomoć kod idetifikacije ovih gljiva.
gnojištarka, odlična gljiva ali sam dok je mlada i naravno uz nju bez konzumacije alkohola...

meni najbolje đordane iliti blagve, vrganji, grk (verzija velikog divljeg šampinjona malo većeg obujma), rudnjače (šampinjoni prirodni), lisićice(ukiseljene), martinčice, trubače sušene, rujnice, smrčke nisam nikad našao...

Zadnje uređivanje Herp : 17.10.2008. at 10:53. Reason: quotanje fotki
STARI RIBAR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:49.