Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2016., 17:12   #1
Da li je imovina koju je supruga stekla ugovorom o dozivotnom izdrzavanju bracna stecevina?

Lijep Pozdrav!

Tatina sestra, moja teta koja nije imala svoje djece i koja mi je bila poput majke i jedno vrijeme sam s njom i zivjela, ostavila mi je nekretninu temeljem ugovora o dozivotnom uzdrzavanju. Darovni ugovor nismo radile zato sto je imala vise necaka i zeljela je biti sigurna da cu je bas ja nasljediti jer sam jedino ja o njoj brinula. Ugovor smo potpisale pet godina prije nego sam se udala. Ona je umrla dok sam ja vec bila u braku i tada sam nekretninu i prepisala na sebe. Tu nekretninu namjeravam ostaviti svom djetetu jer je to bila zelja moje pokojne tete.
U slucaju da moj suprug umre prije mene, ima li njegovo dijete iz prvog braka pravo traziti dio te nekretnine po osnovi oceve bracne stecevine?
Inja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 17:35   #2
Quote:
Inja kaže: Pogledaj post
Lijep Pozdrav!

Tatina sestra, moja teta koja nije imala svoje djece i koja mi je bila poput majke i jedno vrijeme sam s njom i zivjela, ostavila mi je nekretninu temeljem ugovora o dozivotnom uzdrzavanju. Darovni ugovor nismo radile zato sto je imala vise necaka i zeljela je biti sigurna da cu je bas ja nasljediti jer sam jedino ja o njoj brinula. Ugovor smo potpisale pet godina prije nego sam se udala. Ona je umrla dok sam ja vec bila u braku i tada sam nekretninu i prepisala na sebe. Tu nekretninu namjeravam ostaviti svom djetetu jer je to bila zelja moje pokojne tete.
U slucaju da moj suprug umre prije mene, ima li njegovo dijete iz prvog braka pravo traziti dio te nekretnine po osnovi oceve bracne stecevine?
Nema.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 17:48   #3
Nisam bas siguran.

Obveza uzdrzavanja je trajala i za vrijeme braka, dakle po nekoj logici je i bracna stecevina, zar ne?

Ovo treba dobro provjeriti sa odvjetnikom, ne mozes ovako preko foruma.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 17:52   #4
Ako je ona obavljala uzdržavanje vlastitim sredstvima, a muž nije sudjelovao nikako onda ne ulazi u stečevinu. Ugovor je sklopljen puno prije udaje pa vjerujem da bi tako i sud shvatio cijelu situaciju.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 21:49   #5
Naravno, zato i kazem da to treba vidjeti s odvjetnikom, jer inace takve stvari ulaze u bracnu stecevinu.

Npr. da muz ima ovrhu, i da ta uzdrzavana osoba umre i zena dobije nekretninu temeljem ugovora o uzdrzavanju, ona bi postala predmetom ovrhe kao bracna stecevina, bar koliko znam.

E sad kako se utvrduje koliko je, i tko, uzdrzavao i kako se rasporeduje to ne znam.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 02:08   #6
Molim? Kako si uspio ugurati ovrhu i imovinu dobivenu ugovorom o doživotnom uzdržavanju?

Ovrhu netko može "naslijediti" samo ako na ostavinskoj raspravi prihvati ostavinu iza ovršenog pokojnika - prihvaćanjem naslijeđa, prihvaćaš i dugove.
Kod ugovora od doživotnom uzdržavanju nije potrebno uopće raditi ostavinsku raspravu, jer za upis u vlasništvo dovoljno je u gruntovnicu odnijeti samo smrtni list uzdržavane osobe i podnijeti zahtjev za prebacivanje imovine.
Tako da zbilja ne znam kako si uspio ovrhu ugurati u sve to.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 17:27   #7
Quote:
Inja kaže: Pogledaj post
Lijep Pozdrav!

Tatina sestra, moja teta koja nije imala svoje djece i koja mi je bila poput majke i jedno vrijeme sam s njom i zivjela, ostavila mi je nekretninu temeljem ugovora o dozivotnom uzdrzavanju. Darovni ugovor nismo radile zato sto je imala vise necaka i zeljela je biti sigurna da cu je bas ja nasljediti jer sam jedino ja o njoj brinula. Ugovor smo potpisale pet godina prije nego sam se udala. Ona je umrla dok sam ja vec bila u braku i tada sam nekretninu i prepisala na sebe. Tu nekretninu namjeravam ostaviti svom djetetu jer je to bila zelja moje pokojne tete.
U slucaju da moj suprug umre prije mene, ima li njegovo dijete iz prvog braka pravo traziti dio te nekretnine po osnovi oceve bracne stecevine?

Da se riješiš svake nedoumice najbolje ti je stan darovnim ugovorom uz plodouživanjem pokloniti svome djetetu.
Takav ugovor ti omogućuje da te niti Hanđeković ne more iz stana istjerati , a kamoli tvoje dijete i njegov bračni drug.
Mnogi ne znaju što je to plodouživanje: stan si nekome poklonila, a taj je samo vlasnik na papiru dok ti ne umreš. Ti možeš primati i podstanare a lovu u džep.

Djeca iz prvog braka tvoga muža mogu dokazivati da im se pokojni otac mučio oko tvoje tete i trošio pare dok nije umrla, dok ste bili u braku.

Postoje svake gadne situacije kada netko traži neka svoja prava.
Kao npr. moj prijatelj (pomorac) koji se prije 10 godina rastavio. Još se vuče po sudu njegov stan koji je on kupio 2 godine prije braka. Ali njegova žena traži neki svoj dio jer da su oni bili vanbračna zajednica u to vrijeme, a stan koji je on kupio je od njezinog strica , pa da je navodno bilo povoljnije.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 20:35   #8
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Molim? Kako si uspio ugurati ovrhu i imovinu dobivenu ugovorom o doživotnom uzdržavanju?

Ovrhu netko može "naslijediti" samo ako na ostavinskoj raspravi prihvati ostavinu iza ovršenog pokojnika - prihvaćanjem naslijeđa, prihvaćaš i dugove.
Kod ugovora od doživotnom uzdržavanju nije potrebno uopće raditi ostavinsku raspravu, jer za upis u vlasništvo dovoljno je u gruntovnicu odnijeti samo smrtni list uzdržavane osobe i podnijeti zahtjev za prebacivanje imovine.
Tako da zbilja ne znam kako si uspio ovrhu ugurati u sve to.
Samo sam dao primjer.

Dakle ako ti imas potpisan ugovor o uzdrzavanju, a u braku si s osobom koja ima ovrhu na sebi i umre ta osoba koju si uzdrzavala, te ti nekretninu temeljem tog ugovora prebacis na svoje i samo svoje ime ta nekretnina svejedno postaje bracna stecevina i moze biti predmetom ovrhe, to znam za konkretan slucaj da se tako nesto dogodilo, zato i kazem da treba dobro sve prouciti sa odvjetnikom.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 00:52   #9
Isuse mili i dragi To što si u braku s osobom koja ima ovrhu, to ne znači da je to i tvoja ovrha.
Ta nekretnina glasi na tebe i ne može nikako postati predmetom ovrhe - ukoliko ti nisi dužnik.
Ne pričaj gluposti i ne dijeli napamet savjete i to krive savjete.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 17:38   #10
A eto, takva je bila situacija kod susjede.

Sklopila je ugovor sa svekrom o dozivotnom uzdrzavanju na svoje ime zbog toga sto je muz imao ovrhe od obrta, bio je taksista i skupio poprilicno duga.

Na kraju je ispalo da se to ipak gleda kao zajednicka imovina i na kraju su prodavali stan da ipak podmire dugovanja.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 01:24   #11
Ne znam šta je susjeda napravila, ali zakonski gledano - ako je ugovor bio samo na njeno ime, obrt samo na muža, nije morala.
Nema zakonskog načina da nju terete za tuđi dug. Nema.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 19:37   #12
Onda su zeni krivo objasnili.

Oni su bas iz toga razloga da zastite stan potpisali taj ugovor na njeno ime i na kraju su ga ipak prodali nakon smrti svekra jer su im rekli da ce se to gledati kao bracna imovina ako muz ode u bankrot, jer su tako mislili rjesiti problem.

Zato sam i rekao da se provjeri sve dobro da ne bi na kraju prosli ko ovi, pogotovo ako su se ovi zeznuli sa prodajom stana ako nije tocno da se to gleda kao bracna stecevina.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 20:15   #13
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Nema zakonskog načina da nju terete za tuđi dug. Nema.
nisam sigurna koliko je ovo i danas točno, ali znam da sam u svojem radnom vijeku imala ovrhu na plaći za porezni dug bračnog partnera... bilo je i nama u službi čudno do jaja pa smo zvali dotičnu poreznu upravu da provjerimo o čemu je riječ... pozvali su se na obiteljski zakon

a znam i da se meni jako žurilo i rastati i podjeliti imovinu baš zato da nekome ne bi palo njegove dugove utjerivati od mene na ime bračne stečevine
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 23:03   #14
Ma mogu se oni pozivati na šta hoće.... uopće mi nije jasno kojim zakonitim putem dug s nečijeg OIB-a, naplatiš drugoj osobi.
Ali da, gamad su i oće loviti u mutnom. Istu stvar imaju i ove lopine iz Eosa ili kak se već zovu šalju dopise u kojima se pozivaju na nekakva tumačenja ne znam koga, kako, ukoliko postoji administrativna zabrana, treba ovrsi dati prednost.
Da ne bi.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 23:45   #15
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Onda su zeni krivo objasnili.

Oni su bas iz toga razloga da zastite stan potpisali taj ugovor na njeno ime i na kraju su ga ipak prodali nakon smrti svekra jer su im rekli da ce se to gledati kao bracna imovina ako muz ode u bankrot, jer su tako mislili rjesiti problem.

Zato sam i rekao da se provjeri sve dobro da ne bi na kraju prosli ko ovi, pogotovo ako su se ovi zeznuli sa prodajom stana ako nije tocno da se to gleda kao bracna stecevina.
Ta tvoja susjeda se je dobro zeznula, još ako je imalo odvjetnika....
Imovina stečena ugovorom o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju JEST bračna stečevina, ako je osoba koja stječe imovinu u braku.

U slučaju tvoje susjede, ona je trebala sklopiti darovni ugovor, pa bi taj stan bio njezina imovina i ne bi se mogao ovršiti na temelju bračne stečevine.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 00:15   #16
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ta tvoja susjeda se je dobro zeznula, još ako je imalo odvjetnika....
Imovina stečena ugovorom o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju JEST bračna stečevina, ako je osoba koja stječe imovinu u braku.

U slučaju tvoje susjede, ona je trebala sklopiti darovni ugovor, pa bi taj stan bio njezina imovina i ne bi se mogao ovršiti na temelju bračne stečevine.
Dakle, uopce se ne uzima obzir da sam ugovor sklopila dok jos sadasnjeg supruga nisam ni poznavala i pet godina prije braka izvrsavala obvezu uzdrzavanja sama? I poslije sam sama obavljala sve, suprug nije sudjelovao i on to ni ne spori, ali jasno mi je da se tretira kao da je i on sudjelovao buduci da smo u braku..
Inja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 09:46   #17
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ta tvoja susjeda se je dobro zeznula, još ako je imalo odvjetnika....
Imovina stečena ugovorom o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju JEST bračna stečevina, ako je osoba koja stječe imovinu u braku.

U slučaju tvoje susjede, ona je trebala sklopiti darovni ugovor, pa bi taj stan bio njezina imovina i ne bi se mogao ovršiti na temelju bračne stečevine.
E pa u tome i je fora kaj mislim da su prvo radili (ocito) na svoju ruku i sklopili taj ugovor, tek kad je svekar umro i kad je ona vec prebacila stan na sebe onda su joj rekli da im to nista ne znaci i da bolje rijese dugove cim prije da im ipak ne bi porezna i ostali sjeli na stan jer je to ipak bracna stecevina.

Dakle ugovor je sklopljen kad su vec bili u braku, ne znam koliko to tocno utjece na cijelu stvar.

A darovni ugovor im ne bi sigurno prosao jer bi tu mogli ovi vjerovnici dici paulijansku tuzbu i opet bi ostali bez stana.

Mozda jedino da su sklopili fiktivan ugovor o prodaji, ali sad im je kasno za bilo sto, trebali su ranije kod odvjetnika i on bi sigurno nasao neku rupu u zakonu, naravno uz neku solidnu proviziju za to.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 22:36   #18
Quote:
Inja kaže: Pogledaj post
Dakle, uopce se ne uzima obzir da sam ugovor sklopila dok jos sadasnjeg supruga nisam ni poznavala i pet godina prije braka izvrsavala obvezu uzdrzavanja sama? I poslije sam sama obavljala sve, suprug nije sudjelovao i on to ni ne spori, ali jasno mi je da se tretira kao da je i on sudjelovao buduci da smo u braku..
Naravno da se uzima u obzir. Koliko sam shvatio, tvoja teta je umrla nakon tvoje udaje. To znači da si dio uzdržavanja pružala teti u braku, a veći dio je bio prije tvoga braka. Dakle, dio stana koji je proporcionalan danom uzdržavanju nakon sklapanja braka je bračna stečevina, ono prije nije. Kako će se utvrditi koji je to dio , ne znam. To će ionako raditi sud ukoliko dođe do parnice.

Primjera radi, tetu si uzdržavala 10 god, od toga 1 godinu u braku. Sud onda procjenjuje koliko stan vrijedi te koliko je vrijedilo tvoje uzdržavanje. Nakon toga se odredi koiki dio stana npr. 9/10 si stekla prije braka a koliki (npr. 1/10) nakon braka. dakle, ovo zarađeno uzdržavanjem nakon sklapanja braka jest bračna stečevina (ovih 1/10 stana).

Stvar se komplicira ako se može dokazati da si prije braka živjela u izvanbračnoj zajednici, što je pak isto kao da si bila u braku. onda bi se udio stana koji je bračna stečevina povećao.

Uopće nije bitno je li tvoj partner aktivno sudjelovao u uzdržavanju tete. Cim si u braku ili izvanbračnoj zajednici, računa se da sudjeluje isto kao i ti.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 22:47   #19
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
E pa u tome i je fora kaj mislim da su prvo radili (ocito) na svoju ruku i sklopili taj ugovor, tek kad je svekar umro i kad je ona vec prebacila stan na sebe onda su joj rekli da im to nista ne znaci i da bolje rijese dugove cim prije da im ipak ne bi porezna i ostali sjeli na stan jer je to ipak bracna stecevina.

Dakle ugovor je sklopljen kad su vec bili u braku, ne znam koliko to tocno utjece na cijelu stvar.

A darovni ugovor im ne bi sigurno prosao jer bi tu mogli ovi vjerovnici dici paulijansku tuzbu i opet bi ostali bez stana.

Mozda jedino da su sklopili fiktivan ugovor o prodaji, ali sad im je kasno za bilo sto, trebali su ranije kod odvjetnika i on bi sigurno nasao neku rupu u zakonu, naravno uz neku solidnu proviziju za to.
Sve si pomiješao. Muž ima ovrhu, žena ne. Svekar ne želi dati nekretninu sinu jer će ju pojesti ovrha. No, može ju dati snahi. Ona nema ovrhu.

I onda oni sve upropaste tako da žena uzdržavanjem stekne tu nekretninu, ali je u braku s ovršenim, pa je pola te nekretnine bračna stečevina.

Međutim, da je svekar poklonio snahi nekretninu, to bi bila njena vlastita imovina u cijelosti te se ne bi mogla ovršiti na račun bračne stečevina.

Nikakve paulijenske tužbe ne dolaze u obzir, jer svekar nema ovrhu niti niti vjerovnike koji bi mu priječili da s nekretninom radi što hoće, pa i pokloni ju snahi.

Valjda je sad jasno. U svakom slučaju, lijepo su se zeznuli ako je stvarno tako kako si napisao.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 23:02   #20
Quote:
Inja kaže: Pogledaj post
Lijep Pozdrav!

Tatina sestra, moja teta koja nije imala svoje djece i koja mi je bila poput majke i jedno vrijeme sam s njom i zivjela, ostavila mi je nekretninu temeljem ugovora o dozivotnom uzdrzavanju. Darovni ugovor nismo radile zato sto je imala vise necaka i zeljela je biti sigurna da cu je bas ja nasljediti jer sam jedino ja o njoj brinula. Ugovor smo potpisale pet godina prije nego sam se udala. Ona je umrla dok sam ja vec bila u braku i tada sam nekretninu i prepisala na sebe. Tu nekretninu namjeravam ostaviti svom djetetu jer je to bila zelja moje pokojne tete.
U slucaju da moj suprug umre prije mene, ima li njegovo dijete iz prvog braka pravo traziti dio te nekretnine po osnovi oceve bracne stecevine?
Inja, ti si se isto zeznula. Trebala si sklopiti darovni ugovor s tetom. tada bi ta imovina bila samo tvoja, i ne bi morala misliti što će biti ako sklopiš brak. ovaj slučaj bi bio idealan za darovni ugovor, jer nitko ne može tražiti nužni dio (ako te je to mučilo). To bi mogli tražiti samo muž i djeca, te eventualno roditelji tete, a u ovom slučaju nema nikog od njih.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.