Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2017., 23:12   #11521
hex u bin


tema je kvalitetan život (i lova), a ne nonsensi s fakseva.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 08.08.2017., 00:03   #11522
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Jelo od 60kn + piva od 20-30 je 80-90kn po osobi, to za hr pojmove sigurno nije jefin restoran. Inexpensive je mcd cheese i krumpirići za 13kn, piceta za 10 i kola iz trafike za 5.5, ili u najgorem slučaju restorani s gotovim jelima gdje za 35kn dobiješ gulaš i gemišt.
Pizzeta nije obrok i tako nešto site ne svrstava pod obrok.

Inexpensive meal je ipak meal. Restoranski stil. Ne komad (jedan) pizze ili lisnato sa šunkom.
Jeftin restoran je ovo što i navodiš, restoran s gotovim jelima gdje imaš 35-40 kn za gulaš i gemišt.

McDonald's je izlistan, na bazi menija od 35 kuna.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 08.08.2017., 07:03   #11523
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
hex u bin


tema je kvalitetan život (i lova), a ne nonsensi s fakseva.
Kad takav lik diplomira i jedva ima plaću 4k kuna onda to nije krimen IT industrije kao takve (kao što comi često tvrdi) već činjenice da se lik provukao kroz fax bez imalo znanja. A na FER-u je to još relativno teško u odnosu na druge faxeve.

Kod nas je jako dugo vladao (ne znam kako je sad) mentalitet da je samo bitna diploma. Mnogi su nastradali zbog takvog načina razmišljanja i danas su im svi drugi krivi za sve.
krcmije is offline  
Old 08.08.2017., 12:53   #11524
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
evo ja sam uložio u biznis 60.000eura i za 5g učetverostručio lovu
tukel sam 4000kn dnevno pazara, i ostajalo mi mjesečno čistaka 35.000kn je da sam delal 12h dnevno ali lova je kapala curkom,

a ćaćek japa je zaradil u 30g milijun eura i to u jugi obrtnik
Luj,
nije da kurim frku...al sve mi je to kod tebe malo,da prostis na klimavim nogicama,znas onim bodibilderskim..
Vadis brojke iz rukava kao oni part time madjionicari...
a visis ovdje na forumu...

Takva ekipa o kakvoj ti pricas,
nije nit registrirana na ovaj forum ili mozda jest u vidu nekog moralnog trola i jebe druge u glavu dok sa exluzivnih lokacija sa jos jacim ribama,
bilo na stolu ili krevetu... "krate Bogu dane"

Eto i MaricaNL ti je nudila da doletis kod nje uzgajat gljive na prirodni nacin..
ja bi to na tvom mjestu iskoristio...
free smjestaj i jos sve domace od vode iz bunara do lokalne gljive a mozda i vise...
Odi gore,uzivaj i odmori se od posla i foruma,
jer samo odmoran covjek moze bit uspjesan i bogat,jel tak..:klap:
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 08.08.2017., 13:10   #11525
jel imas problema sa razumjevanjem..

Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Sjedio sam na labosu, 4.god. računarstva na feru sa tipom koji nije znao pretvoriti hex u bin. Za takve me ne čudi da su u failu, samo zato kaj je netko ferovac ne znači da ima pojma o pojmu - i tamo se da provlačiti.

Danak mentalitetu 'samo da je diploma', a što stoji iza tog papira...

Ti cijelo vrijeme pljuješ po ITu, ali činjenica je da svatko tko u tom ITu iole valja (dakle, da ima nešto više od papira kojim može mahati) može kao freelancer preko upworka, toptala i sl. sajtova doći do solidnih klijenata koji plaćaju bolje (pa i daleko bolje) nego domaće IT firme. Treba se malo potruditi, steći portfelj, ali se da. A domaće IT firme su itekako dobra odskočna daska (da nešto više naučiš prije nego kreneš samostalno), a u krajnjoj liniji mnoge i dobro plaćaju ekipu koja zna.

I u nekakvim EU / USA razmjerima to nisu nikakvi strašno veliki stručnjaci i eksperti, jednostavno ekipa koja je 'dobra'. A ako se netko provlačio na domaćim faksevima i sad misli da zaslužuje 2k€+ neto mjesečno... neka mu je sa srećom.
Molit cu lijepo,gdje sam ja to pljuvao po IT!?
To iz moje tipkovnice nije izaslo...vec sam rekao da na svaki "lonac" su ITjevci na ovom pdf,poklopci...
A ponavljam po Nti put,u generalnoj brojc zaposlenih su u razini statisticke pogreske odnosno 3%,al prema ovim ovjde biserima bi rekli 95%..

Dakle to sto ti govoris nije predmet mojih misli nit upisa,te se naravno s njima slazem i to znaju vrapci na grani,nisi otkrio Ameriku-dapace....
Vec smo to davno konstatirali jos u doba da ne kazem prohibicije...

A to da su se pogotovo od Bolonje pa na dalje prateci "drustvene trendove" srozali kriteriji studiranja i samim time njihove vrijednosti,sam ja pricao prije par godina na ovom PDFu,da su faxevi postali mjesta uhljebljivanja i da kao takvi(izuzev mozda 1-3) gotovo da NISTA ne vrijede..
pa su me ljudi gotovo vitrualno razapeli i spalili..samo sto mi nisu rekli da sam ljubomoran i neobrazovan..

Nije to nikakav "mentalitet" pogotov ne nas,
to je jednostavno SVJETSKA DRUSTVENA NORMA,
jer mozemo krenuti od one stare izreke...ljudi se vezu za rijeci a govede za rogove...
Moras imat nekakav nacin da nesto standardiziras na neki nacin..
bilo to papirom,potpisom,pecatom,osobnom garancijom,krvlju..nekak..

Mi smo tu cak i rigorozni,recimo ameri imaju obicne papire(cek) na kojem ispisuju lovu i obicnim njegovim potpisom ti dizes lovu,kod nas moras kurac stavit na giljotinu da bi nesto DOKAZao...
dakle to je u toj domeni,dokaza...i kao takvo je ok,samo sto su KRITERIJI pali..to je drugi par carapa...
jer kad zavrsis MIT ili sto drugo isto postoji neki dokaz..aka diploma:klap:
a da bi ju dobio moras udovoljit nekim normama i kriterijma kao i na izmedju ostalog FERu,Prometu ili Gospickom Veleucislistu..
E sada pitanje kriterija je vec drugi par carapa...
Jer postoje neki tecajevi u svijetu koji vise vrijede neg 99% nasih faxeva..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 08.08.2017., 13:13   #11526
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Pizzeta nije obrok i tako nešto site ne svrstava pod obrok.

Inexpensive meal je ipak meal. Restoranski stil. Ne komad (jedan) pizze ili lisnato sa šunkom.
Jeftin restoran je ovo što i navodiš, restoran s gotovim jelima gdje imaš 35-40 kn za gulaš i gemišt.

McDonald's je izlistan, na bazi menija od 35 kuna.


-Stipe
gdje to ima u Splitu takav restoran za te pare?!?!

Ako ne racunam Pinjur na Firulama...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 08.08.2017., 14:15   #11527
Oni svi računaju Zg... Split nema restorana s takvim marendama ni zimi kamo li od ožujka do listopada.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Old 08.08.2017., 15:53   #11528
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
gdje to ima u Splitu takav restoran za te pare?!?!

Ako ne racunam Pinjur na Firulama...
Nisi čuo za Apolo?? Srami se! Apolo je ikona za marende još iz vremena juge.

Gemišt 5kn, radenska 3dcl 3kn, jela su 30-35kn.
Guud is offline  
Old 08.08.2017., 16:31   #11529
Bože otkad tamo nisam zalutala... Nisam ni znala da još rade...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Old 10.08.2017., 14:59   #11530
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Nisi čuo za Apolo?? Srami se! Apolo je ikona za marende još iz vremena juge.

Gemišt 5kn, radenska 3dcl 3kn, jela su 30-35kn.
Moram priznat da za ovu birtiju cuo nisam,nikad...

Pa kaj oni prodaju ispod "nabavne cijene"...

Kada budem prvom prilikom dole,pitat cu lokalce zasto ja neznam za tu krcmu..

Jer znam recimo tamo one picete,3portuna i to...al ovo nikad cuo..

Uglavnom,poanta price je da u ST nema bas gableca,jela za 30-40kn(koliko ja znam) u pravilu..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 11.08.2017., 16:21   #11531
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
nebi se bas nit na stednji proslavila,cak potencijalno u buducnosti bi se prisjetlia YU vremena...ili one izreke...imas a nemas...

Mislim kod nas su te birtije popularne kao biznis,jer su jednostavne i nema neke filozofije a ak te krene i inas njuh...fino se mozes dignut,mada je sada konkurencija pogotovo u zg dosta pojacala,jer novaca se ima "viska" pa je ekipa pocela upumpavati okolo...

Ako pod najelitniji mislis pravi lokali gdej ima prometa i gostiju,
nema nit teoretske sanse da su "u dubijozama" kak ti kazes...
Te fore mogu prodavat u vrticu max,dalje ne...
Dapace fino se zaradjuje(al to je ok,ljudi rade da zarade)..a za ugostitelje vrijedi pravilo..."nevjeruj mu nit kad ti nosi hladnu vodu"...
To je ekipa koja MULJA i na toalet papiru,da nece na knjigovodstvu...

Ovo sada kao porast prometa od turzima....
Necu reci da ga nema sigurno ima...al opce je poznato da se prijavljuje samo mozda max 1/3 prometa,to sam jos puno rekao...

A naci normalnog poslodavca u HR ti je na razini dobitka na lotu...tak da ak nebi kod Luja sljakala,radila bi kod njegovog rodjaka Luja16...

Inace,sada bi se mogao javit neki ITjevac iz pastete pa reci da svi trebaju uloztit tam pare i samo mlate...
A nitko ne kaze da je od ukupnih pokrenutih firmi samo cca 5% na kraju i uspije,ostali svi propadnu...ak se ne varam...
Jedino oko cega se slazemo je da su ugostitelji mahom muljatori

Jer da plate posteno i na vrijeme dobavljacima, da plate radnike kako treba i da prijavljuju sve - bas da vidim kako bi se oparili

Ovako je lako na tudoj grbaci zgrtat pare, al za to moras nemat karakter

Slucajno radim u firmi koja je dobavljac mnogim zg restoranima i fensi kaficima pa jako dobro znam o cemu pricam i koliko njih placa robu sa nekoliko mj zakasnjenja, koliko ih uzima na kes, koliki kupuju kod nas na karticu jer im na virman nitko drugi vise ne da pa se ne pita za cijenu, samo da se roba dobije...
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 11.08.2017., 17:46   #11532
S obzirom da imam kafić, moglo bi se reći da sam i ugostitelj, zar ne? Iako je 50-50.

Zanimljivo, svi imaju ovakve predrasude, ali, situacija je upravo takva. Pokupili smo ponajbolje konobare u gradu, jer im plaćamo više, a dobavljače uvijek plaćamo odmah. To nikad nije problem.

Prijavljeno, uvijek sve, jer je porez na dobit prihvatljiv, a ostala davanja su ionako uračunata u cijene pića koja prodajemo.

Uzme li se u obzir da nam je promet odličan i dobijamo solidne količine gratis robe, konstantno, zarada je i više nego sam očekivao da će ikad biti za neko takvo mjesto.

Sad, dokad će trajati, nemam pojma, ali znam koliko mi zarađujemo, pa samo mogu pretpostaviti koliko tek zarađuju oni koji solidnu količinu prihoda uopće ne prijave. Ili bi se moglo reći, koliko ukradu.

Ugostiteljstvo nije uvijek isplativo, ali za jedan određeni postotak ugostitelja je itekako isplativ posao, od kojeg se stvarno da luksuzno živjeti. Čak i kad su u pitanju države koje su bliže trećem svijetu, nego EU.
rocker1987 is offline  
Old 11.08.2017., 23:03   #11533
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Pizzeta nije obrok i tako nešto site ne svrstava pod obrok.

Inexpensive meal je ipak meal. Restoranski stil. Ne komad (jedan) pizze ili lisnato sa šunkom.
Jeftin restoran je ovo što i navodiš, restoran s gotovim jelima gdje imaš 35-40 kn za gulaš i gemišt.

McDonald's je izlistan, na bazi menija od 35 kuna.


-Stipe
Taj stil oborka funkcionira u EU i moooožda u ZG-u gdje prije funkcionira kao odličan jeftini obrok za baku i djeda s unucima. Mislim govoreći relano u prosjeku hr radnik nema toliku pauzu da bi sjeo i pojeo kuhani obrok.

Mislim da još uvijek nemamo vrstu poslova a i populaciju djelatnika koji bi iziskivali takav način marende kao redovan. Većini hr radnika, marenda se svodi na brzinsko tamanjenje sendviča ili u nekim slučajevima voća i grickalica, jer iskreno ne znam što se drugo može u pola sata.
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 11.08.2017., 23:48   #11534
Postoji nešto što se zove dostava i nešto što se zove gotova jela.

Ne moraju biti u korelaciji.
rocker1987 is offline  
Old 11.08.2017., 23:53   #11535
Na naslovno pitanje je nemoguće odgovoriti jer cijene nemaju zdrave logike. Tržište diktira cijene umjesto zdrave pameti. Ja kao samac za 25 kn skuham sebi dva ručka. Kupim piletinu, začine imam, kapulu (crveni luk) ili rižu uvik iman. Ručam, pojedem navečer još malo uvečer uz jogurt ili jabuku i stavim u frižider. Sutra opet ručam a za večeru skuham puru i mliko. Ili zblendam voće. Ili nešto od 10-15 kn.
Istovoremeno svako jutro za doručak (pitu od višanja ili oraha ili neki kolačić) i za kavu platim 15 kn. 5 mn manje nego spiza za dva dana. Gdje je tu logika?
Voda u boci od pola litra skuplja od benzina.
Dva litra gaziranog pića 13 kn (to 99%voda i šećer i dodaci) a 400 grama piletine 20kn.Na "akciji" 15.
Ko misli da te stvari nisu važan faktor kod procjene normalnog života sigurno je uvjeren da je sve besplatno.

Druga stvar je što je uopće nekome "normalno". Kad sam svoju viziju "normalnog" u par crtica i u jednoj prosto proširenoj rečenici rekao osobi koja je živila po tom standardu ona je rekla "a ne to je previše". To je bila žena u dobrim 80-im godinama života. Opisao sam joj život koji je imala ona (!), Još prije rata je ta osoba otišla u mirovinu. Kad je došao rat i kad su svi ateisti postali vjernici, postala je i ona. Po novim duhovnim viđenjima skromnosti koje je stekla, život koji sam joj opisao je "a ne to je previše". Iako ga je ona sama živjela kao viša srednja klasa u jugi s garantiranim poslom, plaćom, radnim mjestom bez stresa, dobila dvosoban stan u širem centru Splita, školovala djete do kraja faksa, dobila unučad, i sad joj je to puno.

Oću reć: kad građane ove jadne države pitaš šta im je normalno skužiš koliko nisu normalni!

I bio sam neki dan u Apolla jer obožavan paprike. Volim taj minimalizam jer od početka do kraja ne treba izgovorit više od 5-6 rečenica: Pravi komunistički zen. Uđeš i uzmeš sa šanka papirić na kojem su današnja jela. Čega nema to je prekriženo. Doneseš odluku. Ako nema mjesta, potrebno je reć prvu rečenicu: "jel mogu kod Vas?".Parkiraš se kraj mušterije koji gušta u junetini u toću. Kad dođe domaćica samo joj borosane fale. Druga je rečenica odgovor na njeno pitanje i glasi: "paprike". Nekad je izgovoriš i bez pitanja. Tad ide "dobar dan, paprike" ili "dobar dan.polpete". "Oćete pit". "Ne hvala.". Nakon 5 min. "Izvolite" "hvala". Onda pojedeš i odeš do šanka i pružiš lovu. Zna šta si jeo al napomeneš "paprike". Eventualno čekaš za vratit. Zahvališ se a ako je gužva ni to jer se pdrazumijeva. Odeš ća. Apollo je religija. Ne rade nedjeljom.
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Old 12.08.2017., 08:33   #11536
Quote:
stipko kaže: Pogledaj post
Istovoremeno svako jutro za doručak (pitu od višanja ili oraha ili neki kolačić) i za kavu platim 15 kn. 5 mn manje nego spiza za dva dana. Gdje je tu logika?
Na jednoj strani uspoređuješ cijenu namirnica a na drugoj cijenu gotovih proizvoda. Pa peci sam kolače pa će ti isto biti jeftiniji.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 12.08.2017., 11:17   #11537
Sve što uštediš na hrani poslije vratiš doktorima, na mostu dobiješ na ćupriji izgubiš, ko kad kupiš dizela a nećeš benzinca sve kaj uštediš na nafti vratiš na servisu ode dizna 5000kn turbina pumpa itd
Nemreš suh ispod kiše proć, nema ploča ispod mrtvih konja
Loui is offline  
Old 12.08.2017., 16:37   #11538
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Na jednoj strani uspoređuješ cijenu namirnica a na drugoj cijenu gotovih proizvoda. Pa peci sam kolače pa će ti isto biti jeftiniji.
Tipična floskula bolesne ekonomije. Da izbacim cijenu tuđeg rada bit će mi jeftinije koliko? Koliko je bruto satnica kuhara koji u sat izbaci n kilograma kolača?
Floskula ti čak nije na mjestu. Strojno otkoštena piletina nije namirnica već gotov proizvod koji još treba termički obraditi. Vjerovao ili ne, moš je samo ubacti u vrelu vodu i pojesti. Na roštilj je cijena 1 kn na sat roštiljanja a zadovoljstvo roštiljanja kod kue je besplatno.

A cijene kolača i mesa. Ijao...

Kad sam bio dijete mater je kupovala svake nedjelje kolače za očevu rodbinu na selu. Čisto da ne bi došla praznih ruku, a mliječni restoran je bio između naše kuće i autobusne stanice. Kupovina bi išla otprilike ovako:
-4 ili 5 kokos čupavca
-4 ili 5 princes krafne
-4 ili 5 šambrole
-4 ili 5 krempita
-4 ili 5 ostalih (ova gore nabrojana 4 su mi bila najdraža pa sam ih zapamtio i jeo sam ih na veliko kao dijete)
Mater je bila kancelaruša, stari tehničar u proizvodnji ....jednog proizvoda.
20 ili 25 kolača svaki svaki put dakle.

Danas
Danas u Bobisa krempita košta 7.5kn (mala) odnodno 9kn (velika). Ne sjećam se težne. Ali "mala" sigurno nije 100g.
Amo računat "male". To je po današnjim cjenama 150kn. Svaki.Tjedan. Od. Zajebancije, To je danas (mislim negdje oko) jednako cijeni 3kg sirove junetine.

Normalno da smo nekad i danas junetinu kupovali i kuhali/pekli/dinstali. Naravno da je mater pravila kolače od sirovina. Ali radila je to za gušt i dobro je pravila kolače. Nije joj bila potreba da dvi-tri ure leti po kužini da rodbini odnese tepsiju jednog kolača.

Kako onda dati odgovor na pitanje "koliko je novca dovoljno" kad cijene u odnosu na neka prošla vremena kao da određuje retard? Ili kripto-tajno-udba-kerum-cia društvo koje svima nama želi zlo.

Kako god, Bobis nije jedini. Pekara Marin prodaje čupavac za 5kn. Po izgledu je veći od Bobisove velike krempite. Okus? Takav da kad ovo submitam iden vidit rade li subotom na Firulama. Mislim da ne ali rizik se isplti. Popit ću kavu u sarajlije.
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Old 12.08.2017., 17:02   #11539
Quote:
stipko kaže: Pogledaj post
Kako onda dati odgovor na pitanje "koliko je novca dovoljno" kad cijene u odnosu na neka prošla vremena kao da određuje retard? Ili kripto-tajno-udba-kerum-cia društvo koje svima nama želi zlo.
I što želiš reći da cijena slatkiša određuje "normalan život"? Nekad je odnos cijena bio kakav je bio a danas je drugačiji, nekad je naranča ili banana bila među skupom egzotikom a danas je među jeftinijim voćem. Ali ponavljam, ako nemaš novaca za kupovne kolače peci svoje ili kupi kutiju napolitanki.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 12.08.2017., 18:19   #11540
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
ko kad kupiš dizela a nećeš benzinca sve kaj uštediš na nafti vratiš na servisu ode dizna 5000kn turbina pumpa itd
Priče za malu djecu.

Nikada nisam dizne mijenjao na dizelu, a bogami već dva puta injektore na benzincu jesam i to jedan injektor 1.400kn/kom, a trebalo bi ih mijenjati sva četiri

Turbine na dizelu nikada u životu nisam mijenjao niti vidio pokvarenu, a cijeli nam vozni park u firmi turbo diesel kojima vadimo dušu na hladno i nikada ništa zadnjih 15god.
homosapiens is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.