Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2023., 01:57   #1
Osporavanje ocinstva

Moze li osoba koja je za vrijeme trajanja braka priznala ocinstvo pred maticarem na zapisnik isti osporiti buduci da nije bioloski otac? Brak je trajao godinu dana, zena je imala dvogodisnje dijete koje nije imalo oca, nakon sto je usla u brak s osobom koja nije bioloski otac, isti je pred maticarem priznao dijete. Nakon razvoda braka dogovorom je dijete pripalo majci, no muskarac se vodi kao otac. Od razvoda je proslo 15 godina.
bicbic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2023., 22:45   #2
Quote:
bicbic kaže: Pogledaj post
Moze li osoba koja je za vrijeme trajanja braka priznala ocinstvo pred maticarem na zapisnik isti osporiti buduci da nije bioloski otac? Brak je trajao godinu dana, zena je imala dvogodisnje dijete koje nije imalo oca, nakon sto je usla u brak s osobom koja nije bioloski otac, isti je pred maticarem priznao dijete. Nakon razvoda braka dogovorom je dijete pripalo majci, no muskarac se vodi kao otac. Od razvoda je proslo 15 godina.
Moze, podnesi tuzbu sudu, ili uzmi odvjetnika
luthien1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2023., 08:39   #3
Quote:
luthien1 kaže: Pogledaj post
Moze, podnesi tuzbu sudu, ili uzmi odvjetnika
Nije li nastupila zastara?

(1) Muškarac koji je u maticu rođenih upisan kao otac djeteta na temelju priznanja očinstva, a poslije je saznao za činjenicu koja isključuje njegovo očinstvo, može tužbom osporavati svoje očinstvo u roku od šest mjeseci od dana saznanja za tu činjenicu, ali najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2023., 10:30   #4
Ne može.

Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Nije li nastupila zastara?

(1) Muškarac koji je u maticu rođenih upisan kao otac djeteta na temelju priznanja očinstva, a poslije je saznao za činjenicu koja isključuje njegovo očinstvo, može tužbom osporavati svoje očinstvo u roku od šest mjeseci od dana saznanja za tu činjenicu, ali najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.
On je prije priznanja znao da dijete nije njegovo.
S moralne strane to je baš ružno prema tom djetetu.
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2023., 16:17   #5
Mislio sam kad bi išao lagati da nije znao i da je tek saznao.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2023., 16:22   #6
Quote:
Goldenrose kaže: Pogledaj post
Ne može.



On je prije priznanja znao da dijete nije njegovo.
S moralne strane to je baš ružno prema tom djetetu.
To dijete je po onome što piše punoljetno

Drugim riječima odrasla je osoba tko zna kakav je odnos među njima tako da nije ok ni na temelju jednog posta suditi čovjeka.
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2023., 17:02   #7
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
To dijete je po onome što piše punoljetno

Drugim riječima odrasla je osoba tko zna kakav je odnos među njima tako da nije ok ni na temelju jednog posta suditi čovjeka.
Suditi ženu
https://www.forum.hr/showpost.php?p=8...postcount=6607
Quote:
Pozdrav, nakon kasnjenja menge napravila sam kucni test koji je bio pozitivan.........................
Nju ovo zanima: https://www.forum.hr/showpost.php?p=8...&postcount=309

Situacija je slijedeca: muskarac je ozenio zenu koja je vec imala dijete, on je to dijete priznao no nakon nekog vremena se rastao. Zanima me ima li todijete pravo na imovinu prilikom ostavinske rasprave odnosno koji je pravni nacin da to dijete nema pravo na imovinu muskarca?

U cijeloj ovoj pravnoj igri mene samo zanima da li takav muškarac mora plaćati alimentaciju djetetu koje nije njegovo, ali ga je pravno priznao za svoje.

A što se tiče nasljeđivanja, postoje i drugi pravni mehanizmi da to dijete (odrasla osoba) ostane bez nasljedstva odnosno čak i bez nužnog dijela.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2023., 17:47   #8
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Suditi ženu
https://www.forum.hr/showpost.php?p=8...postcount=6607

Nju ovo zanima: https://www.forum.hr/showpost.php?p=8...&postcount=309

Situacija je slijedeca: muskarac je ozenio zenu koja je vec imala dijete, on je to dijete priznao no nakon nekog vremena se rastao. Zanima me ima li todijete pravo na imovinu prilikom ostavinske rasprave odnosno koji je pravni nacin da to dijete nema pravo na imovinu muskarca?

U cijeloj ovoj pravnoj igri mene samo zanima da li takav muškarac mora plaćati alimentaciju djetetu koje nije njegovo, ali ga je pravno priznao za svoje.

A što se tiče nasljeđivanja, postoje i drugi pravni mehanizmi da to dijete (odrasla osoba) ostane bez nasljedstva odnosno čak i bez nužnog dijela.
Mora placati alimentaciju jer ga je priznao kao svoje
Martar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2023., 19:39   #9
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Nije li nastupila zastara?

(1) Muškarac koji je u maticu rođenih upisan kao otac djeteta na temelju priznanja očinstva, a poslije je saznao za činjenicu koja isključuje njegovo očinstvo, može tužbom osporavati svoje očinstvo u roku od šest mjeseci od dana saznanja za tu činjenicu, ali najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.
Išla sam čitati Obiteljski zakon, ispada da nije moguće osporavati očinstvo muškarcu koji je prethodno priznao očinstvo. Jedino ako je stvarno mislio da je to njegovo dijete pa poslije saznao da nije ili ako je bio prisiljen na priznavanje.

U ovoj situaciji bi još jedino dijete moglo ići osporavati očinstvo i to do svoje navršene 25. godine života ako sam dobro shvatila.
miss.silence is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2023., 23:17   #10
Quote:
miss.silence kaže: Pogledaj post
Išla sam čitati Obiteljski zakon, ispada da nije moguće osporavati očinstvo muškarcu koji je prethodno priznao očinstvo. Jedino ako je stvarno mislio da je to njegovo dijete pa poslije saznao da nije ili ako je bio prisiljen na priznavanje.

U ovoj situaciji bi još jedino dijete moglo ići osporavati očinstvo i to do svoje navršene 25. godine života ako sam dobro shvatila.
Ali ovdje se ne radi o priznanju pravog biološkog očinstva nego samo o administrativnom prihvaćanju da je vanbračno dijete svoje žene - tvoje dijete. Slično tome kao da je netko usvojio tuđe dijete.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2023., 00:23   #11
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ali ovdje se ne radi o priznanju pravog biološkog očinstva nego samo o administrativnom prihvaćanju da je vanbračno dijete svoje žene - tvoje dijete. Slično tome kao da je netko usvojio tuđe dijete.
Ne, zapravo, kako se može zaključiti iz gore navedenog opisa, muškarac je nakon ženidbe priznao suprugino dijete kao svoje, iako je u trenutku vjenčanja isto imalo dvije godine. Dakle, pravno je on djetetu otac.

To je sasvim nešto drugo od posvojenja brakom.

Ne ulazeći u razloge zašto je priznao dijete svojim, jedini način da se riješi alimentacije je da potegne DNK test.

A onda dolazimo do hrvatskih zakona. Ako je dijete navršilo sedam godina u trenutku potezanja očinstva, administrativni otac, bio biološki ili ne, ne može izbjeći izdržavanje djeteta do dobi od 25 (?) godina.

A tu onda krene i nasljeđivanje.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2023., 10:33   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ali ovdje se ne radi o priznanju pravog biološkog očinstva nego samo o administrativnom prihvaćanju da je vanbračno dijete svoje žene - tvoje dijete. Slično tome kao da je netko usvojio tuđe dijete.
Upravo to. Ako sam dobro shvatila, iz zakona proizlazi da ako je netko svojevoljno priznao dijete znajući u tom trenutku da nije njegovo - za takve situacije nije predviđen postupak da bi on poslije mogao osporavati očinstvo (odnosno povući svoje priznavanje).
miss.silence is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2023., 10:49   #13
Quote:
miss.silence kaže: Pogledaj post
Upravo to. Ako sam dobro shvatila, iz zakona proizlazi da ako je netko svojevoljno priznao dijete znajući u tom trenutku da nije njegovo - za takve situacije nije predviđen postupak da bi on poslije mogao osporavati očinstvo (odnosno povući svoje priznavanje).
To je pošten zakon. Dobro razmisli prije nego priznaš tuđe dijete.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2023., 15:47   #14
Quote:
miss.silence kaže: Pogledaj post
Upravo to. Ako sam dobro shvatila, iz zakona proizlazi da ako je netko svojevoljno priznao dijete znajući u tom trenutku da nije njegovo - za takve situacije nije predviđen postupak da bi on poslije mogao osporavati očinstvo (odnosno povući svoje priznavanje).
točno tako. Zakon štiti dijete u tom slučaju i ne može se roditelj odreći djeteta, jer je priznato izraženom voljom, a ne automatizmom (pretpostavka u braku da je dijete biološki njegovo).
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2023., 17:07   #15
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
U cijeloj ovoj pravnoj igri mene samo zanima da li takav muškarac mora plaćati alimentaciju djetetu koje nije njegovo, ali ga je pravno priznao za svoje.

A što se tiče nasljeđivanja, postoje i drugi pravni mehanizmi da to dijete (odrasla osoba) ostane bez nasljedstva odnosno čak i bez nužnog dijela.
Dijete je pravno njegovo i ima pravo i na alimentaciju i na nasljedstvo.
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.