Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2007., 17:27   #41
Zao mi je da ti ne mogu pomoc, ne znam kolika je alimentacija, to sud odredjuje na rocistu.

Ali mislim da bi ti bilo bolje da se zaposlis jer se neces usrecit od alimentacije, uz malo dijete pogotovo.
lunalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 19:43   #42
Quote:
sanja_lica kaže: Pogledaj post
da li mi tko moze reci koliko iznosi alimentacija za dijete od 1,5 god.s obzirom da sam ja nezaposlena a (bivsi) muz mi zaradjuje oko 7000 kn
u praksi bude oko 30%, znači 2.100,00 kn, no sud je može odrediti i veću i manju sve ovisi o okolnostima
__________________
život je borba nastoj pobijediti, i ako ne uspiješ nemoj tugovati
dinis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 19:45   #43
ovisi kolike su potreba djeteta.
Sud pita da se specificiraju troškovi i onda odredi
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 20:12   #44
sve ovisi od slučaja do slučaja.

nećeš od toga puno imat, ako on neće plaćat još uvik mu se ne može puno
promini firmu, minja misto stanovanja, radi na crno - pravi su čudotovorci
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 08:21   #45
prenese imovinu na druge ljude, kupi auto na firmu, plaća si minimalac a ostalo na ruke.. ma koliko hoćeš caka da se zaobiđe alimentacija (što je tužno).

Ja znam jedan primjer gdje je otac ostavio svoje biološke 2 djece i uzeo rastavljenu ženu sa 2 tuđe djece. I taj se brine o tuđoj a neće za svoju. Financira tuđu a neće svoju.Ma užas!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 21:06   #46
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post

Ja znam jedan primjer gdje je otac ostavio svoje biološke 2 djece i uzeo rastavljenu ženu sa 2 tuđe djece. I taj se brine o tuđoj a neće za svoju. Financira tuđu a neće svoju.Ma užas!
ima i ja jednog takvog
a bivša šta je najgore još živi kod njegovih
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 21:20   #47
to su oni tipovi sto ne placaju da ne bi slucajno zena imala kakave koristi od toga a sto djeca hodaju poderana nije vazno.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 00:17   #48
Exclamation ZAOSTALA ALIMENTACIJA???

Meni jedna vrlo bliska osoba ima ozbiljan problem, naime ona ima 19 god. završila je srednju šk. ne ide na faks i živi sa samohranom majkom. Pošto ju biološki otac nikada nije priznao(nije izvršena dna analiza) a naravno 100% se zna tko je zanima me ako bi se dokazalo očinstvo ima li ona pravo na alimentaciju koju otac nije plaćao 19.god?? Zanima me još odakle početi ako se odluči na to, kako prisiliti tok čovjeka da pristane na dna analizu?? I još nešto njezin je otac vrlo imućan čovjek ali mu je većina imovine prepisano na ženu pa me zanima ima li to kakve veze ako bi se on pokušao izvući da ne mora platiti. Molim sve koji nešto znaju da napišu jer ovo mi je vrlo važno. Hvala
4elements1love is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 00:47   #49
Članak 210. OBZ-a

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja

Više se ne školuje, dakle na temelju tog nema pravo tražiti uzdržavanje, ali ga može tražiti unutar godinu dana od svršetka školovanja, a ne može naći posao.

Trebala bi početi podizanjem tužbe za utvrđivanje očinstva, u postupku će se izvršiti DNA vještačenje,a ako se dotični odbije testirati, pretpostavlja se da on je otac.
Nema pravo tražiti alimentaciju unatrag, već samo od trenutka podnošenja zahtjeva za uzdržavanje.

Iznos alimentacije utvrđuje sud obzirom na primanja i imovinu tuženog. Nadam se da sam pomogao, ako sam negdje pogriješio molim da me cijenjeni kolege isprave.
volvo s80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 01:02   #50
Quote:
volvo s80 kaže: Pogledaj post
Članak 210. OBZ-a

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja

Više se ne školuje, dakle na temelju tog nema pravo tražiti uzdržavanje, ali ga može tražiti unutar godinu dana od svršetka školovanja, a ne može naći posao.

Trebala bi početi podizanjem tužbe za utvrđivanje očinstva, u postupku će se izvršiti DNA vještačenje,a ako se dotični odbije testirati, pretpostavlja se da on je otac.
Nema pravo tražiti alimentaciju unatrag, već samo od trenutka podnošenja zahtjeva za uzdržavanje.

Iznos alimentacije utvrđuje sud obzirom na primanja i imovinu tuženog. Nadam se da sam pomogao, ako sam negdje pogriješio molim da me cijenjeni kolege isprave.

A jel nije nedavno donesen zakon prema kojem bi se morala platiti sva zaostala alimentacija? Što ako bi ona nagodinu upisala faks, ima li onda pravo tražiti alimentaciju? Kakve su šanse za dobiti slučaj ako otac niječe očinstvo?? Svakako ti hvala na pomoći!
4elements1love is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 15:05   #51
Alimentacija

Evo ovako, starci su mi rastavljeni i živim s mamom. Ove godine sam upisao vanredno fax. Stari je plaćo alimentaciju do kraja srednje škole, a drugi dan kad sam završio srednju školu je došo staroj da mu potpiše da nemora više plaćat alimentaciju, što mu je ona i potpisala. Stari je reko da će mi dat svaki mjesec kolko će moć, a prošlo je već godina i koji mjesec da mi nije dao ni hebenih 10kn. Znam da nije ni njemu lako jer iz drugog braka ima sina koji je ove godine krenuo u prvi razred osnovne. Ali da se ne vrti sve samo oko novca, još mi je teže i više me pogađa to što se nesjeti ni nazvat i pitat jel sam živ, jel imam šta za obuć, jel mi mama ima za platit školarinu, nije se ni sjetio pitat jel sam upiso fax, nego je od nekog drugog sazno, za rođendan se nesjeti donjet ni čokoladu, a nekad ga ni čestitat, isto kao ni božić ni novu godinu. Jedino se sjeti nazvat kad mu treba nešto pomoć radit. Kod njega nisam bio već jako dugo, a kao manji sam išao jedanput u mjesec-dva, i dok bi došao tamo mene bi ostavio sa babom a on otišao u lov.
Ja sam se do sad prema njemu odnosio fer i korektno s obzirom kako se on odnosi prema meni, ali mi je sad stvarno dosta.

Pošto sam fax upisao vanredno, čuo sam da zato nemam pravo na alimentaciju, ali sam negdje pročitao da je on dužan plaćati alimentaciju godinu dana nakon završene srednje škole.
Kao što sam gore napisao on je tražio od MAME da mu potpiše da nemora plaćat alimentaciju, što mu je potpisala. ALI ja sam tad imao 18 godina i čuo sam da sam mu to morao ja potpisat, i da je ovo onda nevažeće. Od završetka srednje je prošlo više od godine dana. Zanima me dali ja mogu tražiti te zaostatke za tu godinu dana???
I ako netko zna dali je ovo sigurno da za vanredne studente nije dužan plaćati alimentaciju?

Nadam se da ste razumjeli što želim pitat, i hvala unaprijed na odgovorima!
__________________
VOLIM DINAMO ŽIVOT SVOJ LJUBAV SVU DAT ĆU MU!
luckyloser is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 15:57   #52
Quote:
luckyloser kaže: Pogledaj post
Evo ovako, starci su mi rastavljeni i živim s mamom. Ove godine sam upisao vanredno fax. Stari je plaćo alimentaciju do kraja srednje škole, a drugi dan kad sam završio srednju školu je došo staroj da mu potpiše da nemora više plaćat alimentaciju, što mu je ona i potpisala. Stari je reko da će mi dat svaki mjesec kolko će moć, a prošlo je već godina i koji mjesec da mi nije dao ni hebenih 10kn. Znam da nije ni njemu lako jer iz drugog braka ima sina koji je ove godine krenuo u prvi razred osnovne. Ali da se ne vrti sve samo oko novca, još mi je teže i više me pogađa to što se nesjeti ni nazvat i pitat jel sam živ, jel imam šta za obuć, jel mi mama ima za platit školarinu, nije se ni sjetio pitat jel sam upiso fax, nego je od nekog drugog sazno, za rođendan se nesjeti donjet ni čokoladu, a nekad ga ni čestitat, isto kao ni božić ni novu godinu. Jedino se sjeti nazvat kad mu treba nešto pomoć radit. Kod njega nisam bio već jako dugo, a kao manji sam išao jedanput u mjesec-dva, i dok bi došao tamo mene bi ostavio sa babom a on otišao u lov.
Ja sam se do sad prema njemu odnosio fer i korektno s obzirom kako se on odnosi prema meni, ali mi je sad stvarno dosta.

Pošto sam fax upisao vanredno, čuo sam da zato nemam pravo na alimentaciju, ali sam negdje pročitao da je on dužan plaćati alimentaciju godinu dana nakon završene srednje škole.
Kao što sam gore napisao on je tražio od MAME da mu potpiše da nemora plaćat alimentaciju, što mu je potpisala. ALI ja sam tad imao 18 godina i čuo sam da sam mu to morao ja potpisat, i da je ovo onda nevažeće. Od završetka srednje je prošlo više od godine dana. Zanima me dali ja mogu tražiti te zaostatke za tu godinu dana???
I ako netko zna dali je ovo sigurno da za vanredne studente nije dužan plaćati alimentaciju?

Nadam se da ste razumjeli što želim pitat, i hvala unaprijed na odgovorima!
Mislim da ti je bolje ovo pitanje postaviti na pravo ili na legalis.hr
program is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 10:48   #53
iskreno ,mislim da ti je najbolje zaboraviti staroga i upregnuti se u neki dodatni posao i pomoci majci i sebi

usput , ako zelis , mogu ti ovu temu prebaciti na pravo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 13:58   #54
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
iskreno ,mislim da ti je najbolje zaboraviti staroga i upregnuti se u neki dodatni posao i pomoci majci i sebi

usput , ako zelis , mogu ti ovu temu prebaciti na pravo
Možeš prebacit.
__________________
VOLIM DINAMO ŽIVOT SVOJ LJUBAV SVU DAT ĆU MU!
luckyloser is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 16:53   #55
Po mojem pravnom mišljenju, sve dok se ti redovito školuješ, dakle dok redovito ispunjavaš svoje školske, odnosno fakultetske obveze, roditelji su te dužni uzdržavati.

Baš danas sam dobio presudu nakon pet godinja sporenja gdje smo dokazali da kriterij redovitog studenta iz zakona o visokim učilištima i redovitog školovanja iz obiteljskog zakona nije istovjetan. smatram da argumentum a contrario vrijedi i da to što si ti izvanredni student ne znači da se ne školuješ redovito.

Tak da ti predlažem da odeš kod nekog odvjetnikam, s time da ti možeš tražiti uzdržavanje od dana podnošnja tužbe, a tvoja majka iznos kojim te je uzdržavala do tog dana.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 00:33   #56
Quote:
Zomboni kaže: Pogledaj post
Po mojem pravnom mišljenju, sve dok se ti redovito školuješ, dakle dok redovito ispunjavaš svoje školske, odnosno fakultetske obveze, roditelji su te dužni uzdržavati.

Baš danas sam dobio presudu nakon pet godinja sporenja gdje smo dokazali da kriterij redovitog studenta iz zakona o visokim učilištima i redovitog školovanja iz obiteljskog zakona nije istovjetan. smatram da argumentum a contrario vrijedi i da to što si ti izvanredni student ne znači da se ne školuješ redovito.

Tak da ti predlažem da odeš kod nekog odvjetnikam, s time da ti možeš tražiti uzdržavanje od dana podnošnja tužbe, a tvoja majka iznos kojim te je uzdržavala do tog dana.
Hvala na odgovoru
__________________
VOLIM DINAMO ŽIVOT SVOJ LJUBAV SVU DAT ĆU MU!
luckyloser is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 22:30   #57
Thumbs up radi čovječe

Čudim se da se majka to nije prije sjetila. Očito joj nije stalo do oca ili ga je odbacila, jer ju je ostavio, pa je čovjek na kraju odustao od svega...
A druga je verzija da si ti veliki dečko i da oca tužiš bez pitanja na forumu ili da odeš njegovoj majci te da ga ona malo probudi, a možda je otac toliko jadan da jednost5avno ga boli k.... za tebe!!!
Treba_se_osoviti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 22:40   #58
Thumbs up

Quote:
Esmeralda40 kaže: Pogledaj post
Kad je već riječ o alimentaciji, i ja imam problem koji izgleda neriješiv. Naime, prije 14 godina je nakon rastave moj bivši suprug otišao živjeti u SAD. Više nikada nije nazvao, niti poslao alimentaciju za našeg sina kojemu je sad 16 godina, a koja je dogovorena na sudu u visini 25% od plaće. Kad sam saznala njegovu adresu, obratila sam se odvjetniku, međutim, rekao mi je da mu ne možemo ništa jer SAD nije potpisnica Newyorškog sporazuma o alimentacijskim davanjima. Zanima me zna li tko je li se u međuvremenu što promijenilo i da li mi tko može dati savjet. Napominjem da sam saznala da moj bivši jako dobro zarađuje!
------------
Pa možda i zarađuje , ali prikazano mu je 0,00 kn na računu i opet si na početku!! Najbolje se ti oženi pa drugog u hrvatskoj imaj!!!
----------------
Treba_se_osoviti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 13:25   #59
alimentacija za apsolvente

Roditelji su mi rastavljeni i dosad mi je otac redovito placao skolovanje, medutim sada nakon pola godine moje apsolventure je prestao, pa me zanima je li imam pravo na uzdrzavanje ako sam apsolvent, inace sam redovni student..Guglala sam al nisam nasla nista bas za apsolvente, mislim apsolventi su studenti pa se mozda nepravi razlika.. :/
Unaprijed tenks
ameo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 13:34   #60
(...)

Članak 214.

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.

(...)

http://public.carnet.hr/gpp/Akti/Propisi/ObZ/6-ObZ.htm
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.