Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2008., 20:25   #81
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Vidim da se tema vratila među žive... Imam još jedno pitanje...

Ako otac na sudu ustvrdi da je dosadašnje obveze podmirio plačanjem "na ruke" mojoj pokojnoj majci i kasnije meni, dakle, sve skupa praktički ostaje na mojoj riječi protiv njegove, postoji li šansa da se nešto postigne, ili se radi o potpuno izgubljenom slučaju?
to će biti teško dokazati... ali najbolje da od sada on
uplaćuje tebi novac na tekući tako da imaš dokaza
.... druge nema... jer ovako
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 21:08   #82
Evo identična situacija:

Ja sam ovisnik o heroinu kome su se roditelji rastali. Otac je uredno plaćao alimentaciju mojoj majci, ali ja bih joj uzeo sve novce da kupim drogu. Nedavno mi je majka umrla i otac mi više ne želi plaćati alimentaciju. Kad sam ga tražio lovu uvjetovao mi je to lječenjem. Jel mogu i ja postupiti po predhodnim savjetima pošto on nema nikakvih dokaza da je ikad išta dao mojoj majci? Znači bez dokaza sud će presudit u moju korist?
dominik101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 21:22   #83
Znam Primitivčinu koja: a) najprije nije htjela "priznati" svoje dijete i nakon višegodišnjeg odugovlačenja ipak ga je sud natjerao na testiranja. Naravno, on je otac. Tip i dalje ne "priznaje" ni testove i ne samo da se ne želi brinuti o djetetu nego ga ni ne doživljava. Majka je uzdržava sama; sada je već drugi razred osnovne škole. Naravno, trebao bi plaćati alimentaciju ali je on svu svoju imovinu prepisao na svoju sestru i sada je kakti nezaposlen i živi od socijalne pomoći i nema od čega davati za alimentaciju, inače radi na crno. Majka djeteta je odustala od navlačenja po sudovima.
b) ta ista Primitivčina je u međuvremenu napravila i drugo dijete. Priča je gotovo ista, samo što je ovaj put ipak "priznao" dijete, ali ne plaća alimentaciju jer "nema novaca"
c) šećer na kraju napumpao je još jednu ženu, ali ona je nekako saznala za ova dva slučaja, pobacila je i nogirala tipa.

Ima li kakvog legalnog načina natjerati takve budale da plate sve troškove?


OFF TOPIC, ali mi se ne otvara nova tema...
Postoji slični slučaj sa dugovanjem od oko 150 000kn mojim rođacima. Dužnik je također svu svoju imovinu prepisao na svojeg brata i proces traje već godinama, troškovi su im već više od 30 000kn. Pravna država A ako platiš kamatare onda potičeš na zločin

Quote:
dominik101 kaže: Pogledaj post
Evo identična situacija:

Ja sam ovisnik o heroinu
Stavi si štrik oko vrata i ne trati državne resurse, sigurno si i nezaposlen, možda na burzi... uglavnom nesposoban...
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.02.2008., 15:34   #84
uručivanje tužbe za alimentaciju

Kako uručit nekom tužbu za alimentaciju ako je taj netko nezaposlen i nema stalno mjesto prebivališta tj. vjerojatnost da će primiti bilokakvu poštu je nula?
Unaprijed hvala na odgovorima.
saturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 16:14   #85
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
btw. utjerivanje alimentacije je dugotrajan postupak, čak i ovrha traje i traje.
molim komentar nekog upućenog u naš pravni sustav kako li je moguće da čak i kazneni postupak protiv neplatiše traje...traje...i traje.
traje....zbog nepojavljivanja na sudu.........traje........zbog nevažnosti slučaja......traje ........... zato jer mu je tata jaka politička faca a ti nitko...... traje...... jer sudac u postupku odluči da bi on branio ubojice i psihopate a tvoj slučaj stavi u ladicu......pa ti čekaj.........
ja sam čekala pet godina dok uopće nije počela norm isplata alimentacije upravo zbog gore navedenih razloga
ALI, glavni razlog je taj što je naše sudstvo totalno u k...... što se ti moraš moljakati i umilivati kome da ti uopće pogleda papire, jer prav za prav, onaj tko ima para, ne da, a ti smrtnik obični, trebaš se spustiti na razinu da kumiš za ono što ti pripada.........katastrofa
mzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 20:42   #86
Rečeno mi je:
1. da potraživanje za alimentaciju zastarijeva nakon 2-3 god.
2. da presuda donešena prije 10 i više godina, o alimentaciji, više nije pravomoćna
3. da ne mogu zatražiti ovrhu ukoliko ne navedem podatak gdje nesretnik radi
(radi/ne radi, otkud znam, čovjek ne brine o svom djetetu, i ne podnosi mi izvještaj o svom statusu, a ZAISTA NE BRINE iliti u žargonu: BOLI GA D...!

ŠTO MOGU UČINITI?
bon-bon-cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 11:25   #87
Quote:
saturnus kaže: Pogledaj post
Kako uručit nekom tužbu za alimentaciju ako je taj netko nezaposlen i nema stalno mjesto prebivališta tj. vjerojatnost da će primiti bilokakvu poštu je nula?
Unaprijed hvala na odgovorima.

mislim da ako se nezna njegova adresa stanovanja ili
je u podstanarstvu a nije prijavljen... nikako...
neće se ništa moći. nažalost. moći će se sazvati rasprava i sve to
ali nema logike jer mu se nema kaj oduzeti... osim ako nema nekakve
nekretnine....
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 20:09   #88
Exclamation

Quote:
duda kaže: Pogledaj post
Zakon o minimalnoj alimentaciji je dan na prijedlog. Za dijete od 6 do 12 godina iznosi cca 900 kn ili 20 % a za dijete od 12 do 18 g iznosi cca 1.000 kn ili 20 % od prosječne plaće. Imaš u današnjem Jutarnjem, ja sam zapamtila samo ono što me zanimalo.
zar nije Jadranka Kosor rekla da će najmanja alimentacija po djetetu biti oko 2000 kn i da se ni jedan muškarac ili žena koji NEEE plaćaju alimentaciju neće moći skriti od Države??Zna li itko išta o tome???
Red Tears is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 10:33   #89
Quote:
Red Tears kaže: Pogledaj post
zar nije Jadranka Kosor rekla da će najmanja alimentacija po djetetu biti oko 2000 kn i da se ni jedan muškarac ili žena koji NEEE plaćaju alimentaciju neće moći skriti od Države??Zna li itko išta o tome???
Da, najmanja 2000 kn. A što ako netko ima plaču npr 2800 kn?.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 13:53   #90
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
Da, najmanja 2000 kn. A što ako netko ima plaču npr 2800 kn?.
... ili radi u privatnom poduzeću pa je prijavljena plaća minimalna, a realnu ne mo'š dokazati?!
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 12:20   #91
Ne postoji Zakon o alimentaciji niti prijedlog, postoji Obiteljski zakon koji regulira minimalnu alimentaciju u postotku od prosječne plaće u HR ovisno o dobi djeteta

Ali to je minimum, visina alimentacije se određuje individualno, ovisno o okolnostima svakog pojedinog slučaja
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 22:23   #92
Pozdrav!

Moja situacija je slijedeća:

1.Plaćam alimentaciju u iznosu od 30% već 10 godina. Dosad sam živio sam ali sad planiram osnovati novu obitelj i zanima me na koji način se može tražiti smanjenje alimentacije?

2.Kakve veze ima stambeni kredit sa alimentacijom? Da li ja trebam platiti 30% od plaće ili 30% od plaće umanjene za ratu kredita?
__________________
Što više ljudi poznajem, to više volim svog psa.
silver_bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 08:07   #93
Quote:
silver_bear kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Moja situacija je slijedeća:

1.Plaćam alimentaciju u iznosu od 30% već 10 godina. Dosad sam živio sam ali sad planiram osnovati novu obitelj i zanima me na koji način se može tražiti smanjenje alimentacije?

2.Kakve veze ima stambeni kredit sa alimentacijom? Da li ja trebam platiti 30% od plaće ili 30% od plaće umanjene za ratu kredita?
1. Tužbom radi smanjenja uzdržavanja, ako su se okolnosti promijenile u tvoju korist

2. Nikakve, ti po Presudi plaćaš iznos u postotku od plaće, zato da bi eventualnim rastom tvoje plaće rastao i iznos koji doprinosiš. Stambeni kredit možeš koristiti kao argument u parnici na okolnost promijenjenih okolnosti, zatim ako uzdržavaš još koju osobu i slično
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 08:21   #94
Hvala na odgovoru!

Što se tiče kredita tako sam i mislio, to mi je logično, ali pitam jer na forumu se svašta pročita.

Imam još jedno pitanje:

Što ne podliježe postotku? Npr. dio moje plaće je dodatak za troškove prehrane, oporeziv je, a iznos ovisi o broju radnih sati u mjesecu. Ako sam na godišnjem ili bolovanju onda ga nemam. Također imam i naknadu za prijevoz za kojeg mislim da se od njega ne uzima.

Također tu je i regres, božićnica, pomoći od strane poslodavca (npr. poslodavac mi je isplatio pomoć od 3000kn za smrt roditelja...)
__________________
Što više ljudi poznajem, to više volim svog psa.

Zadnje uređivanje silver_bear : 11.04.2008. at 09:02.
silver_bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 11:31   #95
Quote:
silver_bear kaže: Pogledaj post
Što ne podliježe postotku?
Sve ono što nije plaća, sva druga materijalna prava koja ostvaruješ po Ugovoru o radu, Pravilniku o radu, Kolektivnom ugovoru i slično nisu plaća nego druga materijalna prava
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 01:31   #96
Neplacanje alimentacije

Pozdrav svima!Imam veliki problem,i ako imate savjet,bila bi zahvalna na pomoci.Razvedena sam 8 god,bivsi i pored uslovne osude,zabrane na placu-ne placa nistaplatio 1 god).Radi na crno,sve prepisano na mamu,trenutno u zatvoru(zbog desete stvari)-jednostavno situacija katastrofa!Zalila sam se soc.centru-Koprivnica,naravno nista,nitko mu tako jadnom nist ne moze!Ja,jedn.ne mogu vjerovati,da su institucije gluhe,i svugdje nailazimo na zatvorena vrataAko znate nekog advokata,ili predlazite slj.korak,ugl.svaka vrsta pomoci ,savjeta mi je dobrodosla.Unaprjed zahvalna!
macicko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 02:02   #97
Angry

Macic, od Nove godine na snazi je novi zakon, ...

"Izmijenjeni zakon donosi i znatno aktivniju ulogu centara za socijalnu skrb, koji su dužni u ime djeteta pokretati i voditi parnicu za naplatu uzdržavanja, ako to ne učini njihov roditelj.

Centri za socijalnu skrb dužni su pokretati i kaznene prijave protiv roditelja te pronalaziti mogućnosti izvanparničnog rješavanja spora.

Nakon šest mjeseci neplaćanja alimentacije, centri će isplaćivati naknade za privremeno uzdržavanje, od prosječno 475,25 kuna mjesečno po djetetu, za što će država ove godine izdvojiti oko 93 milijuna kuna."

Dakle, za početak otiđi ponovno u CZS, potsjeti ih na njihovu obvezu, ... i nemoj da te zatvorena vrata obeshrabre. Od njih iskamči makar taj jad od privremene alimentacije .... to su ti dakle dužni isplačivati ako on duže od 6 mjeseci ne plaća ....

Isto tako obrati se Hrvatskoj odvjetničkoj komori pa traži odvjetnika koji će te BESPLATNO zastupati u postupku naplate alimentacije. Neka ga tuži, neka se nađe u situaciji da ponovo ide u zatvor, .... što njegova mama kaže na to da je on sve na nju prepisao, ne bi li svom djetetu plaćao uzdržavanje? Nazoveš li ju katkad da ju pitaš?
sarabara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 10:19   #98
[QUOTE=sarabara;13859988]Macic, od Nove godine na snazi je novi zakon, ...

Isto tako obrati se Hrvatskoj odvjetničkoj komori pa traži odvjetnika koji će te BESPLATNO zastupati u postupku naplate alimentacije. Neka ga tuži, neka se nađe u situaciji da ponovo ide u zatvor, ....

ovo svakako savjetujem i ja, od njih ces dobtiti odvjetnika Pro bono i vjeruj mi bi tce ti barem malo lakse, sve ce te institucije odmah malo ozbiljnije shvacati (naravno, to je tragicno ali je tako...)
tajanstvenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 08:22   #99
molim savjet, pomoć, informaciju...

Naime, bivši i ja smo pokrenuli sporazumni razvod prije godinu dana, pravomoćan je od prije mejsec dana. Bivši mi je redovno plaćao alimentaciju 1500 kuna za 2 djece predškolske dobi, no na zadnjem ročištu sutkinja je rekla da je to premalo i odredila 2000 kuna. S obzirom da znam da on ima plaću negdje oko 3500 kn, a da mora živjet u iznajmljenom prostoru, rekla sam mu da slobodno i dalje plaća 1500, da se ne povlačimo bezveze po sudu zbog vještaćenja njegovih primanja...dogovoreno je da mi plaća "na ruke" kao i do tada. No on od onda plaća samo 1000 kuna, kaže da nemože više, a i za tih 1000 mi, da prostite na izrazu, sere da samo muzem pare od njega....koji je MINIMALNI iznos alimentacije i ako on taj izbnos realno ne može plaćat postoji li neka institucija koja bi...ne znam...možda doplatila ostatak? Ja kužim da je njemu gusto, ali meni 1000 kuna za dvoje djece nije dovoljno...
jana108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 10:22   #100
Kako platiti 30% alimentacije od ovoga?

Iz kolektivnog ugovora:

Quote:
Poslodavac će radnicima za Uskrs isplatiti u
naravi iznos od 400,00 kn neto po radniku .
Možda da uzmem 2 kartona mlijeka i pošaljem poštom?
__________________
Što više ljudi poznajem, to više volim svog psa.
silver_bear is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.