Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2008., 14:44   #101
Molio bih pojašnjenje.

Radi se o alimentaciji i ovrsi na plaću.

Zakon kaže da je naknada za prijevoz materijalno pravo i od njega se ne plaća alimentacija.
Odvjetnica napravi ovrhu na plaću i navede da nije bilo dovoljno plaćeno, razlika je nastala zbog naknade za prijevoz ali nije nigdje navela.
Sud presudi da se izvrši ovrha.

E sad, meni izgleda da je ta odvjetnica prekršila zakon, a i sam sudac tu nije čist.

Da li oni snose kakve posljedice jer su učinili nešto protuzakonito?
__________________
Što više ljudi poznajem, to više volim svog psa.
silver_bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 12:12   #102
alimentacija i božičnica

redovno plaćam alimentaciju ( odbija mi se 20% od plaće), a od ove godine mi je i od Božičnice odbilo 20 %.
da li i božičnica spada u plaću tj. u prihode iz kojih se mora doprinositi uzdržavanju?
poskok is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 18:38   #103
Quote:
poskok kaže: Pogledaj post
redovno plaćam alimentaciju ( odbija mi se 20% od plaće), a od ove godine mi je i od Božičnice odbilo 20 %.
da li i božičnica spada u plaću tj. u prihode iz kojih se mora doprinositi uzdržavanju?

ne znam kako stoji u zakonu, ali zašto misliš da to nije u redu? da živiš sa svojim djetetom, vjerojatno bi neki dio te božićnice utrošio na dijete? zašto ne uzeti za alimentaciju,.........?
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 22:22   #104
Quote:
poskok kaže: Pogledaj post
redovno plaćam alimentaciju ( odbija mi se 20% od plaće), a od ove godine mi je i od Božičnice odbilo 20 %.
da li i božičnica spada u plaću tj. u prihode iz kojih se mora doprinositi uzdržavanju?
Ako ti je poslodavac isplatio godišnje prigodne nagrade (božićnicu, regres za godišnji odmor, uskrsnicu) do neoporezivog iznosa od 2.500,00 nije plaća. Sve ono što ti je isplatio iznad 2.500,00 kn smatra se plaćom, obračunavaju se porezi i doprinosi i podliježu plaćanju alimentacije.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 00:18   #105
pozdrav, zanima me bivši muz mi nije olacao alimentaciju 4 godine koja mu iznosi 7oo kuna vodi se kao nezaposlen al radi na crno da mu ne bi skidali s place a maloj nikad ne kupi nista za obuc ni obut, prosle godine sam ga tuzila i dobio je uvjetnu godinu dana da mi isplati il ide u zatvor, on je rekao da nece to nikad uplatit pa me zanima sto ce bit sad kad prode uvjetna a on ne plati ako ode u zatvor hoce meni tko isplatit tu alimentaciju kao sto su govorili da to drzava isplati a njega krivicno gone il nista od toga ,hvala unaprijed
PUNTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 02:24   #106
Alimentacija

Pozdrav, molio bih za pomoć nekoga tko se razumije u materiju vezanu uz alimentaciju.
Pitanje glasi: da li samohrana majka, ako stupi u bračnu zajednicu ima pravo na alimentaciju za izvanbračno dijete.

Hvala unaprijed!
Eht is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 10:47   #107
Alimentaciju plaća otac za uzdržavanje djeteta, tako da bračno stanje majke nema veze s tim! Dakle, i ako majka stupi u bračnu zajednicu s nekim drugim, otac djeteta i dalje ostaje otac koji mora uzdržavati to dijete!
Esmeralda40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 12:15   #108
Puno hvala na odgovoru!
Eht is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 17:48   #109
Quote:
PUNTA kaže: Pogledaj post
pozdrav, zanima me bivši muz mi nije olacao alimentaciju 4 godine koja mu iznosi 7oo kuna vodi se kao nezaposlen al radi na crno da mu ne bi skidali s place a maloj nikad ne kupi nista za obuc ni obut, prosle godine sam ga tuzila i dobio je uvjetnu godinu dana da mi isplati il ide u zatvor, on je rekao da nece to nikad uplatit pa me zanima sto ce bit sad kad prode uvjetna a on ne plati ako ode u zatvor hoce meni tko isplatit tu alimentaciju kao sto su govorili da to drzava isplati a njega krivicno gone il nista od toga ,hvala unaprijed
Odi u centar za socijalnu skrb, tim za brak i obitelj, i oni će ti sve reći. Dobit ćeš nešto što se zove privremeno uzdržavanje, a onda će njemu dolijati
Sretno
Hailie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 18:39   #110
alimentaciaj i ostalo, razno

Bok svima!

I mene kao i druge muči pitanje alimentacije. Počelo je ovako: ja i bivši imamo kćerku iz braka. Razveli smo se prije dosta godina (kćerka sad upisuje srednju školu i ima 14 god.) i s obzirom da je moj bivši imao povoljnije uvjete u životu u vrijeme razvoda dobio je kćerku, a meni je određeno da plaćam 300kn. Sada, desetak godina kasnije, moja obitelj se povećala. Imam još dvoje djece, a živim u vanbračnoj zajednici. Otac to dvoje djece je prijavljen na neku drugu adresu ali u svemu sudjeluje aktivno i s njim mi je sve super.
Sve je bilo donekle lijepo dok me nekidan nije nazvao bivši da kaže da mu je malo 300kn mjesečno i da po nekom zakonu moram da mu plaćam 25% od plaće svaki mjesec. Razumijem da je i njemu malo tih 300 kn mjesečno, ali čovjek nema ni dana radnog staža a niti namjeru da se zaposli. S druge strane, ja sam podstanarka sa ovih dvoje djece, a plaća koju sam primala je iznosila cca 2800 kn bez prijevoza. Najjednostavnija matematika kaže da je 25% oko 700kn. Napokon stižu i pitanja u svezi svega ovoga:
- s obzirom da imam dvoje djece nakon razvoda sa bivšim, da li sam stvarno obavezna plaćati tih 25%? Ili mogu odrediti nekih 25%/3 jer imam ukupno troje djece? napominjem da nemam nikakvu nekretninu, podstanar sam, a jedine pokretnine su mi dječja kolica i bicikl, te vlastiti bicikl.
- Da li se alimentacija općenito plaća i dok sam na porodiljnom, jer ne primam plaću od firme nego taj novac od socijalnoga? koji se kreće oko 2500kn mjesečno
- Da li to što sam u nekoj vrsti vanbračne zajednice u kojoj partner ne živi sa mnom i djecom ali nam pomaže financijski (po dogovoru i mogućnostima) i drugačije ima neke veze sa tom alimentacijom?

Ja bih najradije voljela kad bi taj novac od alimentacije mogla uplaćivati direktno kćeri na neki račun ili karticu, da se to vodi kao alimentacija, a da bivši ne može do tog novca, jer ga ionako potroši na druge stvari a ne na kćer, pa ju ja još i oblačim i opremam (škola i slično).

- Da li se takovi iznosi, recimo kad obučem kćer i kupim joj cipele i patike itd. može smatrati dijelom alimentacije pa da se za te iznose umanji obavezni mjesečni iznos?
Imam još toga ali se sada ne mogu sjetiti svega, ali ovisit će o vašim odgovorima.

Hvala svima koji ste odvojili / le vremena za uopće pročitati ovo...
slatka_mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 00:34   #111
:

Kad sam čitala nisam mogla vjerovati da to čitam!! Prestrašno!

300 kn alimenatcije za dijete od 14 godina? I još se buniš da ti je puno?

- to što ex ne radi nije tvoj problem - već socijalne službe.
- djetetu se odvaja za alimentaciju prema djetetovim potrebama što znači da dijete od 6 godina i 14 ima drugačije potrebe, ti zaista smatraš da je 300kn mjesečno sa tvoje i 300kn sa strane tvog ex dovoljno za život jedne 14god. djevojke??
- alimenatcija se može uplaćivati na djetetov račun ali kako nije punoljetno treba biti i skrbnik (opunomoćenik) računa
- to što dijete oblačiš je stvar tvoje dobre volje i ne ulazi u iznos alimentacije, sramotno je da to i tražiš

- da, slažem se 2800 kn je jako malo za osobu koja plaća podstanarsvo i ima 2 djece te 1 koje uzdržava ali čisto sumnjam da je tu cijela priča...


ajme koja majka!:
karamelica is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.07.2008., 01:08   #112


ja sam sigurna da je ovo neka sprdačina. Odbijam povjerovati da bi ijedna majka mogla tako razmišljati.

..........

A i nelogično je, ako su se rastali prije 10 godina, tada je mala imala 4 godine.
Ne mogu si niti zamisliti kakva je bila majka kojoj su uzeli četverogodišnju kćer i dodijelili je nezaposlenom ocu????
sarabara is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.07.2008., 10:12   #113
Minimalna alimentacija koju sud za dijete te dobi može odrediti je 22% prosječne netto plaće u RH u protekloj godini.

Sada je to cca 5000 KN, recimo da je lani bila 4500, dakle to je cca 1000 KN.

Ako obveznik uzdržavanja uzdržava više djece sud mu može smanjiti tu obvezu, ali ne ispod polovice iznosa, dakle cca 500 KN.

To je minimum, pod uvjetom da obveznik uzdržavanja nema druge vrijednije imovine, nekretnine, pokretnine i slično, jer se sve to uzima u obzir prilikom odlučivanja o visini obveze, uz druge faktore, primjerice potrebe djeteta te životne dobi.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 21:19   #114
hvala Baobab za odgovor. Jedino me zanima još kako to riješiti sa sudom, tko otvara taj postupak i kako i koliko to košta..
Također hvala i karamelici.

sarabara, koliko imaš godina? I u kakvom svijetu misliš da živiš?

Kao prvo, razvela sam se od bivšeg zbog obiteljskog nasilja. Imaš li ti pojma kakav je osjećaj doći kući umorna od posla a čeka te bitanga koja samo pije, i još te tako namlati da ostaneš na podu ležati i ne možeš da se digneš?? I tako iz dana u dan? Jednostavno više to nisam mogla podnijeti i razveli smo se.

Smatram da sam napravila najbolje izbore u životu kako sam mogla, a ako netko ili neka to ne odobrava neka sama proba proći kroz sve to. Dok sam birala šta dalje, samo sam gledala da ostanem dostupna za kćer kad joj zatreba i da ju gledam iz dana u dan kako raste i razvija se.

A eto vam jedan primjer iz skorije budućnosti: Ana Magaš!! Ona je prodala i garsonjeru i stan da bi platila odvjetnika i svejedno je dobila 5 godina zatvora. Sad je vani, ali je sin ne želi vidjeti jer mu je ubila tatu i jer su ga baka i djeda tako preodgojili da mrzi mamu zbog toga. Da ne pričamo da nije vidjela sina godinama. I još roditelji bivšeg traže veliki iznos za odštetu zbog gubitka vlastitog sina (njenog bivšeg), iznos koji ona sama nikada neće skupiti.

Ja svoje dijete i dalje viđam i ona voli kad je moj dan i kad naiđe.

A sad zamisli tu priču u poslijeratnim godinama kad se još nigdje nije spominjalo obiteljsko nasilje, i kad je svaki hrvatski branitelj bio zakon i bogomdan, bez obzira na to kakav je kao osoba. Da sam to isto napravila pa da se čita u novinama kako je neka žena ubila svoga muža, hrvatskog branitelja. A da ne spominjem da ne bih imala novaca za odvjetnika i suđenje. Ako me ne bi pojeo mrak, čekalo bi me minimalno 20 godina zatvora i nikad više ne bih vidjela kćer a to bi bio najgori dio kazne.

A što se tiče starateljstva, nisam pristala tek tako nego sam stvar probala riješiti preko suda, ali nisam imala ni stalni posao, ni vlastitu nekretninu. Živjela sam kao podstanar. Doduše, ni on nije imao nikakav posao, ali je živio sa roditeljima u njihovoj kući i oni su se obvezali pomoći financijski i ostalo. Sud naravno između ostaloga najviše gleda sigurnost i zbrinjavanje djeteta, pa je tako on dobio spor na konto svojih roditelja, njihove nekretnine i stalnih prihoda nasuprot mojeg podstanarstva i promjenjivih i nestabilnih poslova. A naravno da je pomoglo što ima veze u policiji, a i u pravnoj struci.

Trebalo mi je još nekoliko godina da si nađem stabilan posao na neodređeno, koji i danas radim (kad nisam na porodiljnom).

A što se tiče uzoritosti; s jedne strane ja koja sam prije nego sam rodila drugo dvoje djece, radila i po dva posla samo da preživim, i dalje sam podstanar, i niti pijem niti pušim, naspram oca koji svoje dijete ostavlja samu u kući svakih par večeri i tako već godinama, da bi išao piti s prijateljima. Otac mu je u međuvremenu umro a mama mu nekad ode kod rodbine na po tjedan-dva u inozemstvo, i tako moja kćerka ostane sama povremeno noćima u kući, još od prije nego je napunila 10 godina. A ne mogu mu ništa zbog njegovih veza u policiji iako mislim da je to što radi kažnjivo.

I za kraj malo o novcu. Kad bih imala plaću 10,000kn, bez problema bi mu davala 2000kn svaki mjesec, jer bih tada imala dovoljno i za sebe i ovih dvoje. Ovako, moram svaku kunu odvagnuti prije nego se oprostim od nje. Teško mi je dati mu bilo koji iznos kad znam da će on to popiti u birtijama i da moja kćerka rijetko kad dobije neki od tih novaca, a kćerku mi pošalje u poderanim patikama i bez jakne a vani snijeg pada. I onda ju ja obučem u svoje pa odemo u grad po jaknu i čizme za nju. Samo da napomenem, i role, i bicikl i mobitel, sve sam joj ja kupila.

Ako mu je ona preveliki trošak i nije mu dosta novaca koliko mu dajem, neka mi ju vrati i neću tražiti ni lipe od njega da plaća za nju. Kod mene neće biti poderana, gladna, bosa, neokupana danima, niti sama preko noći.

Tako da se zna da nije sve u lijepoj našoj med i mlijeko samo zato što Sanader i Kosorica tako kažu..

I još jedno pitanje za kraj. Kćerka je navršila 14 godina, a nešto sam načula da sad sama može odabrati kod koga želi živjeti, i da se onda ta odluka mora ispoštovati. Ako netko zna malo više o tome, bila bih zahvalna...
slatka_mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 21:59   #115
Do sada si mogla više puta zatražiti promjenu starateljstva čim ti se popravio status..i bez odvjetnika i troškova.
Obzirom da si išla na još djece, to si svakako mogla napaviti.
Koje god razloge da navedeš zašto nisi, ja ih mogu prihvatiti ali ni u ludilu ih ne mogu razumjeti.
Uvijek i nad popom postoji pop.

Mogla si i tražiti vještačenje jer ako je netko nasilnik onda je nasilnik, a možeš ga tražiti i sada.
Ana Magaš ne bi trebala biti netko koga će se sada uzimati kao primjer za razne stvari


Mislim da dijete i ranije može reći s kom želi biti,ali sada svakako može.
Ostaje , kako god okreneš, činjenica da to dijete treba jesti i da mu tu hranu ipak netko daje...a s tim 300 kuna ne može ni marendu u školi platiti, pa ne postoji opasnost da se tata s time obogati.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 11:43   #116
ne želim ulaziti u razloge zašto je otac-nasilnik i alkoholičar uoće tražio, a kamoli dobio žensko dijete (očito ne radi novaca!), niti zašto nisi tražila skrbništvo ako si ustvrdila da se ne brine za dijete (a u međuvremenu si rodila još dvoje djece), ali.... 300kn za dijete od 14 godina je užasno malo. ako svaki roditelj mora pridonijeti polovicu troškova, to bi značilo da sa 600 kn možeš nahraniti, obući, obuti (druge stvari da i ne spominjem - školske knjige, pribor, izlasci, časopisi, nekakvi treninzi, oprema....) jednu četrnaestogodišnjakinju! bilo bi smiješno da nije tragično.
i da, dijete te dobi (a i ranije) može odlučiti kod koga će živjeti.
sudeći po napisanom, baš joj i nije neki izbor.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 13:05   #117
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
i da, dijete te dobi (a i ranije) može odlučiti kod koga će živjeti.
Ne može, o tome odlučuje sud.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 15:29   #118
da ne otvaram novu temu..

nemam rješenje o razvodu, jer nije ni došlo do braka. S djetetom sam iselila od njega kad je malom bilo 1,5 god. Sad ima 8.

Nikada nisam ni tražila ni alimentaciju te nikakva obveza nije niti utvrđivana.(Ružno od mene, ali zaista me je bilo strah ikakvog spora s njim.)
Jedino je očinstvo upisano, redovnim putem u rodni list.

"Brižni" tata ima još jedno dijete, plaća alimentaciju, ali se potrudio da nema nikakvu nekretninu na sebi niti je u prijavljenom radnom odnosu.

Ima li moje dijete pravo na ikakve zaostatke za protekle godine?
Majda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 21:10   #119
Quote:
Majda kaže: Pogledaj post
Ima li moje dijete pravo na ikakve zaostatke za protekle godine?
to je i njegovo dijete za koje je bez obzira trazili vi ili ne, odbijali ili ne, bio duzan skrbiti kroz ovo vrijeme..

naravno da dijete ima svoja prava, ali ste i vi bili duzni da se pobrinete da dijete ta svoja prava i ostvari.. (osim alimentacije, tu je i pravo djeteta na susrete sa roditeljem, kakav god on bio, i bez obzira da li bi se ti kontakti realizirali ili ne..)

idite u CZSS i iznesite problem..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 00:57   #120
Nije točno da ne može...itekako ga se može pitati i uvažiti njegovo mišljenje
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.