Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Kreativni nered

Kreativni nered Forumaški atelje...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2006., 15:40   #21
Art Shop u ZG

Gdje u Zagrebu ima jeftinih stvari za slikanje i crtanje(tempere, platna, uljane boje, olovke, papir za crtanje)?
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 15:57   #22
nema. sve je skupo. probaj gundulić galerija u gundulićevoj..tam je meni okej..
__________________
kiss kiss
posh_trash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 19:33   #23
Quote:
relativnost kaže:
Gdje u Zagrebu ima jeftinih stvari za slikanje i crtanje(tempere, platna, uljane boje, olovke, papir za crtanje)?
jeftinih papira i tempera mozes naci valjda u bilo kojoj knjizari. Al ako ces platna,uljane boje,profi materijal,tada nazalost nema nigdje jeftino. "Art Materijal" u zg imaju izbora i ok cijene,pogotovo ako napadnes na akcije.S obzirom na profi materijal,stvarno imaju korektne cijene.
__________________
U beskonačnosti različitih razmišljanja i svjetova, tek samo sam neznatna čestica; ali u samo svojim mislima - razumijem i posjedujem cijeli svijet.
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 20:28   #24
Ja uvijek kupujem u Dežmanovom polazu u Karasu.
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 00:31   #25
Hvala. Imam jos par pitanja pa ko ima volju...

Do sad sam crtao iskljucivo olovkom na papiru. Naravno, prije dok sam isao u osnovnu skolu sam prbao i tempere, vodene i masu toga al nisam uljane.

Sad bih se zelio malo ozbiljnije primit slikanja pa neznam s cim da krenem. Sta mi sve treba?(stafelaj i sl.) S cim da krenem? Temperama, uljem? Tempere mi se bas ne svidjaju, a mozda sam ih ja i previse razrijedjivao s vodom, nekak su mi ko vodene bojice... Da ne bacim sad previse love trebam pomoc vas iskusnih. Sta predlazete?

edit;

jos nesto... Gledao sam malo ovaj "Art Materijal" shop na internetu i mislim da cu se tam zaletit. Pa dal se isplati tam kupit sve ili se cijene razlikuju od ducana do ducana(da imaju negdje jeftinije papire ili platna i sl.)?

Tnx tnx
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 09:10   #26
up
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 09:29   #27
Svaki slikarski medij trebao bi zapravo biti u sluzbi umjetnika,znaci da izaberes ono sto ce najvise odgovarati tebi,tvom nacinu rada. Predlazem akrilik i ulje. Navest cu samo osnovne slicnosti i razlike,pa ces ti onda vidjeti sto ti najvise odgovara. I ulje i akrilik se mogu koristiti gusto i rijetko. Akrilik je boja na bazi vode,pa se razrjedjuje vodom, dok se uljana boja razrjedjuje lanenim uljem, ili terpentinom,ili mjesavinom terpentina i lanenog ulja.E sad, tu ima razlicitih medija koji ce ti pomoci kod razlicitih metoda slikanja,za mijenjanje osobina boje,al za pocetak ti to nije potrebno.Jedino mozda ako se odlucis za akrilik,a zelio bi da se sporije susi,tada bi mogao uzeti usporavac susenja. Bitna karakteristika jest da se uljana boja sporo susi(koliko dugo ovisi od vise cimbenika,koliko ulja koristis,gdje se slika susi,da li dodajes ubrzivace susenja,u kolikom sloju nanosis boju itd.).Tako da ti se slika moze povrsinski susiti i danima,a dubinski mjesecima. Karakteristika akrilika je da se brzo susi. E sad, za pocetak,i kod ulja i akrilika mozes pronaci prednosti,ovisno kakav si tip i kkao radis.Te ces stvari vjerojatno s vremenom u praksi sam otkriti,koji ti medij najvise odgovara.Prednost ulja iz ociju pocetnika jest ta da boju mozes pomicati po povrsini slike,pa tako i sastrugati svu boju s platna i poceti iznova.Dok sa akrilikom to ne mozes, ali zato akrilik pruza drugu mogucnost s amaterskog gledista - veoma se brzo susi,pa mozes preko njega bojiti koliko hoces. Naime,to je moguce i s uljanim bojama,al kako se sporo suse,zamrljat ces sve,a kad ti se boja izmijesaju van kontrole,poludit ces Kad se akrilik osusi,postaje statican,tako da svaki novi sloj prekriva onaj prethodni i druge ranije nanesene boje od ispod ne prodiru naprijed. Prednost akrilika je da mozes s njim slikati na gotovo svakoj podlozi -papir,daska,platno.. Moras paziti ako radis s akrilikom da kistove ne ostavis da se osuse,drzi ih u vodi trenutno ako napravis pauzu a ima jos boje na kistu,i nakon rada kistove ocisti u vodi,a nakon uljane boje u razrjedjivacu.
Pokusala sam ti objektivno iznjeti osnovne crte o obadva,a sad sto ti od svega navedenog odgovara,sam trebas vidjeti. Kako vidis i jedan i drugi imaju svojih prednosti za pocetnika. Ne znam sto da ti savjetujem,jer je sve to individualno. Ja sam recimo s ulja isla na akrilik, dok mnogi obrnuto,s akrilika idu na ulje. Moze te recimo nervirati sto se ulje sporo susi,a moze ti i odgovarati da mozes vise raditi na nekim dijelovima.Kod akrilika,moze te nervirati sto se brzo susi,pa ako sporije radis neces se stici pozabaviti nekim dijelovima. A kroz praksu ces tek nauciti kako da radis dugo i sa akrilikom,odnosno kako da stvaras kvalitetu s slojevima i naucis koristiti prednosti tog medija. Zapravo je najvaznije da naucis iskoristiti prednosti svakoga. Jer i u jednom i drugom mozes postici sve.
Mozda da ipak za pocetak uzmes akrilik(ako si radio ranije s temperom,da ti ne bude prevelik sok).I lakse ces se za pocetak mozda snaci s vodom,neg sa uljem,terpentinom...Pa kad se naviknes s gustom bojom raditi,onda mozes i ulje upoznati.

Drugo sto ti treba jesu kistovi. Proizvode se u 3 osnovna oblika: siljasti,plosnati,okrugli. Najbolji su od prirodne dlake,al ti su i skuplji,a i lakse se ostete, tako da ces ih dobro zamijeniti i nekim sintetickim,il mjesavinom. Uglavnom,onaj kist koji koristis za akrilik,mozes i za ulje koristit.Dobro je za pocetak da ne uzimas nista puno,da imas jedan plosnati za vece povrsine i jedan zasiljeni za detalje.

Trece: paleta.Obicno se izradjuju drvene palete za ulje,al se onda i boja tesko skida s njih kad se osusi,pa je bolje uzeti povrsinu koja ne upija. Prodaju se i plasticne palete,al su obicno u bijeloj bljestavoj boji,koja ti moze onda i smetat u radu. Kako bi ustedio novce,ne moras sve kupovati semsi-fensi sto se nalazi u art shopovima,kupis ono sto je nuzno,a ostalo mozes improvizirati.Za paletu mozes uzeti komad debelog stakla, iverice,keramicki ili plasticni tanjur,posudu...a mozes recimo i iskoristiti one tanjurice u kojima dodje zapakovana kokos ili bataci

Cetvrto: Napeto platno.U svakom art shopu ces naci vec gotova platna,tako da ne trebas sam raditi preparaciju,natezanje itd. Najcesce se prodaju pamucna,lanena,ili mjesavine. Ako bas zelis proci jeftino,a da ulozis vise truda,onda mozes i sam napinjati,mozes tkaninu napeti na drven okvir i raditi grundiranje sam,al kazem,za pocetak,mozda bolje da kupis gotovo. Mozes slikati i na iverici ili kartonu,ali kad slikas uljem,trebas najprije nanijeti sloj temeljne boje(npr. akrilni gesso)kao podlogu ili grund,da bi sprijecio da ulje prodre u materijal i osteti ga. Mozes i na papiru slikati,al onda odaberi cvrsti papir,moze akvarelni. Najbolje 300,400-gramski.
Ako bas zelis na platnu raditi,u ART Materijala-mozes im vidjeti i na webu koje sve imas. Pamuk ti je uvijek jeftiniji od lana,pa najbolje da njega uzmes.A i struktura mu je "blaza". Ako uzimas vise komada,onda najbolje da u ART M. uzmes paket-karton od npr.10 komada,jer ti je onda i cijena niza. Npr. za manji format 40x50,u kartonu od 20kom. ces platiti komad 39kn,dok posebno 45. Manji formati dodju u kompletu od po 20kom,,oni od 60x80,pa do 100x150 po 10. To ako ces vise raditi,al ako ces za pocetak manje,onda uzmes 1,2 nije prestrasna cijena, oni imaju pogodnosti neke i popuste na gotovinu i to,sumnjam da mozes naci povoljnije na drugim mjestima. Ne znam za druge ducane po zg,znam da u st je na drugim mjestima sve skuplje.Obidji par ducana,pa usporedi,visoka cijena ne znaci uvijek i bolju kvalitetu!!!

Peto: stafelaj. Za pocetak,mozes ti raditi i na stolu,dasci, al ako mozes uzeti stafelaj,bolje je,jer kad radis imas kontrolu nad slikom,jer se mozes odmaknuti od nje i izdaleka imati bolju preglednost.

Sesto: krpice trebat ce ti krpice neke,za kist i to. Vidjet ces sam.

Eto,sretno! i ako te jos sta zanima...
__________________
U beskonačnosti različitih razmišljanja i svjetova, tek samo sam neznatna čestica; ali u samo svojim mislima - razumijem i posjedujem cijeli svijet.
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 09:51   #28
ja sam zelim reci..da **** takve umjetnike koji se zamaraju formom..
pa kaj mi treba pa stafelaj pa kakvi kistovi pa kakve boje...
ma daj..ja sam kad mi se crtalo crtala sa kantom kreca i bojama za pigmentiranje istog..
mislim jes da je fino imati platno i ulje i sve kistice fine neke..
al nije da se ne moze nes nacrtati i bez toga..
kak sam ja to napravila..uletila sam u ducan i pokupovala nesto sto mi se svidjelo..
i crtala..
za sada mi je najdraze apsolutno ulje i vodene boje
i da dada za trud
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 10:19   #29
DarthFlake,i slazem se i ne slazem s tobom

Naravno da se moze dati masti,slobodi,improvizaciji na volju, al to tek kad imas neke klasicne osnove i iskustvo,poznas materijale. Kroz praksu radis svasta,to je normalno. Relativnost mozda bude nekad visio na descendru pod plafonom i proljevao boju dole po 10-metarskom platnu na podu svog ogromnog ateljea. Mozda bude i sam u prirodi pronalazio pigment i vezivna sredstva i sam si i boje radio...
Al ne radi se o tome. Za pocetnika bih uvijek preporucila da ide s provjerenim stvarima, i tek kad upozna bit svakog materijala,moze ici dalje. Lijepo bi mu ti savjetovala, da uzme platno i na njega nabaci jupol pa da mu se slika raspadne i oguli za neko vrijeme. Pretpostavljam da on zeli da ako nesto naslika i svidi mu se,da to i sacuva. Ako ce samo vjezbati, moze uzeti i zidne boje, moze i plakatne,jeftine, nema beda. Al u kakvom je "tonu" postavio pitanje, takav je odgovor i dobio. Mogla bih i ja tipu reci,idi u "Boje i Lakovi",uzmi jeftino par litara kantica boja i udri! al ne vjerujem da je to ono sto tip hoce. Evo kistove nije bed da uzme za par kuna u "Boje i Lakovi",za akril i ulje su dovoljno cvrsti,al kakvih profila su tamo kistovi - odgovaraju za vece podloge, a ne sliku od nekih 40x60 koju ce on vjerojatno raditi, a mozda i manju. Za detalje moze koristiti i cackalice, stapice za usi, za vece povrsine kartice vip-bonova...al to su stvari koje kroz iskustvo sam smisljas i dolazis do njih. Tip je pitao savjet za klasicne tehnike i tek pocinje raditi. I pretpostavljam da se zeli upoznati s klasicnim medijima.

Ako vec eksperimentiras,onda trebas i imati znanje

Teroja bez prakse je beskorisna, ali isto tako i praksa bez teorije moze biti - opasna

Moze on i sam raditi puno toga,al za raditi s kemikalijama treba imati i neka znanja,inace bi mogao nekim eksperimentima ugroziti i svoj zivot i imovinu

Mozes mu savjetovati i da na temperu stavi lak za parkete i to podvali nekome pod "uljanu sliku". kuzis sta hocu reci. Ne radi se o tome..
__________________
U beskonačnosti različitih razmišljanja i svjetova, tek samo sam neznatna čestica; ali u samo svojim mislima - razumijem i posjedujem cijeli svijet.
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 14:33   #30
Hvala puno na ovako iscrpnom odgovoru. E sad darth se mozda cudi zasto ja pitam ovakve "gluposti", al fora je u tome da zelim upravo ono sto mi je dada sad opisala, a to su ULJANE BOJE. Bas sam si to i tak zamisljao, htio sam nesto da se mijesa i sporo susi, da nije ko tempera koja se smijesa s vodom, nego da je onako lijepo gusto, da klizi i da se mijesa, neznam kak da to opisem. dada je to najbolje objasnila, a tocno to sam imao u glavi.

Vidio sam da ce Art Materijal imat uljane na akciji krajem mjeseca(200ml 50kn), bar tako pise na njihovoj stranici :/ . Pa cu se onda tam zaletit jedan dan, kupit ta platna, farbe i 2 kista pa deri.

Nije mi to bas jasno da 40 komada platna(18 x 24 cm) kosta samo 12kn? Ili je to mozda po komadu? Ako je po komadu onda mi je preskupo, a ovak izgleda prejeftino...

Hvala jos jednom
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 15:09   #31
je po komadu..
i je skupo..
al u globalu je jeftinije..
al ak hoces i planiras slikati..
onda ti nema kaj biti skupo

osim sto je sve to skupo

i nemoj zaboraviti laneno ulje....ak vec radis s uljem..a ni terpentin ne bi bilo zgorega imati..
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 15:14   #32
edit; ok jasno mi je sve. Hvala vam ljudi. wozdra
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 15:44   #33
Jel se mogu negdje vidit vasi radovi na netu? Darth ,dada, posh trash?
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 20:56   #34
moji ne..
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2006., 21:19   #35
Ja sa ulja na akrilik dođoh. Ispočekta mi je smetalo što se brzo suši, al je sad ok

Za mene je najbitnija razlika između ulja i akrilika ta što ulje SMRDI. Slikam u stanu, nemam atelje, i moram udisati te smradove kada radim po zimi jer je zatvoreno, a po ljeti smrdi još jače jer je vruće.

Akrilik se isto može lijepo miješati i gust je, ako samo malo smočiš kist a ne razrjeđuješ boju vodom.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2006., 21:36   #36
hehe a meni ulje mirisi
moja baka je dok sam bila mala slikala s uljem..
i ja sam ga otkrila tek nakon 20 godina...
i kad sam otvorila prvu tubu - to je bilo to
to je bio taj miris

podsjeca me na baku
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 09:47   #37
Ovo je toliko lijepo da se nema što dodati.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 08:21   #38
Kolko treba da se jedna slika, ulje na platnu posusi?

Ostavio sam prek noci i jos uvijek nije suho. U ducanu su mi dali neki medium, mjesavinu ulja, terpentina i jos necega. Nisam puno ni mijesao s tim, poslije sam crtao samo s bojom.
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 09:43   #39
pa meni je trebalo i po par tjedana..ovisi naravno o strujanju zraka, vlaznosti i ostalim atmosferalijama..
tipa ak je na propuhu brijem da bi trebalo prije..pa na suncu pa taaaako..
ovisi..
a i ovisi o tome koliko je ulja stavljeno i koliki je nanos boje..

uglavnom to i je car ulja sto mozes otic spavat i ujutro nastavit ko da se nis nije dogodilo - zato ga i volimo, ne?!
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 10:07   #40
Ma da tak dugo... A kaj ak stavim vise ulja, a manje boje, jel se brze susi ili sporije?
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:17.