Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2007., 12:57   #1
KBT (kognitivno-bihevioralna terapija)

Zanima me dal netko ima iskustva s istom? Jel ima uopće kod nas takve terapije?

Moja dijagnoza je depresija i liječim se jednu godinu, ali terapija se uglavnom bazira na "tabletiranju" s čim nisam nimalo zadovoljna. Do napretka je došlo, ali nikako posredovanjem psihijatra ( koji je nakon 5 min razgovora zaključio o čemu se radi i koju terapiju mi prepisati) već vlastitom voljom i trudom za izlječenje. Vjerujem da lijekovi pomažu (ipak se radi o nedostatku nekih supstanci u mozgu), ali ja sam ipak očekivala potporu i razgovor od strane stručne osobe.

Prijateljici je dijagnosticirana anoreksija, i ide kod istog psihijatra. Ista stvar, dobila je hrpu lijekova koji su je samo omamili i otupili, a niti jedan savjet (što bi bilo za očekivati od profesionalca).

Jel praksa kod nas takvo "tabletiranje", ili postoje lječnici koji blaže oblike psiholoških poremećaja liječe razgovorom? Ili to rade samo privatnici da zadrže svoje klijente?

Pa sad, koliko sam uspjela saznati o kbt-u, osnova takve terapije je pozitivan odnos između terapeuta i klijenta, problemi se rješavaju razgovorom a ne lijekovima. Ima li ko da je prošao takvu terapiju? Preporuke, iskustva....
zrnce is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 15:43   #2
Ne postoji niti jedan razlog da ostaneš kod tog psihijatra! Radi se o tvom psihičkom, emocionalnom pa i fizičkom zdravlju i kad si već krenula s liječenjem ne postoji nikakav razlog da ga nečija apatija usporava i koči. Tu nema mjesta za kompromise - stani pred njega i reci da tako više ne ide, "ili ćete mi pomoći ili smo završili". I nema tu ali.

Super je što možeš razlučiti koliko su ti pomogli lijekovi a koliko ti sama sebi. Užasno je bitno toga biti svjestan i mislim da se po tome vidi da si na dobrom putu. Ne djeluješ kao submisivna osoba u tom pogledu i stvarno nema potrebe da ne učiniš korak dalje.

Nažalost, konkretnih iskustava s KBT nemam jer stalno odgađam odlazak doktorici koji su mi preporučili, ali s obzirom na neke komplikacije u obitelji, mislim da ću vrlo skoro imati neku povratnu informaciju za tebe.
Samo čvrsto dalje!!!
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 18:58   #3
ovo je on-line kb i interpersonalna terapija. naravno da ne moze zamjeniti terapiju kod ljecnika, ali ako se dobro sluzis engleskim moze pomoci kao privremeno rjesenje (naravno ako redovito vjezbas i radis zadatke)

http://www.moodgym.anu.edu.au/
pirate_smile is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 18:59   #4
BKT je kod nas zavrsio skoro pa svaki psiholog.. i najcesce se prakticira (kod privatnika) jer je najefikasnija i najbrza terapija..

To je najbolja i najefikasnija terpaija za anoreksiju, dok sve druge debelo zaostaju za njom.. kod depresije isto jako pomaze.. normalno, ovisi o vrsti, uzroku i sl. Ali jako je efikasna i brza..

Sad.. lijecnici koji to rade.. pa mislim da bi se naslo.. ali problem je sto su psihijatri/lijecnici opsjenuti psihoanalizom, kao psiholozi BKT-om..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 10:21   #5
Imaš i privatnika koji se bave KBT-om, a uzimaju klijente preko zdrastvenog osiguranja, tako da ti zdrastveno pokrije troškove i njima plati. Mislim da trebaš dobiti uputnicu od svog liječnika opće prakse i naći psihoterapeuta koji se bavi KBT-om i radi na taj način. Možda ti konkretno nekoga može preporučiti tvoj liječnik opće prakse ili netko na ovom forumu, a možeš kontaktirati i razne psihoterapeute pa ih pitati da li rade na taj način i dali su učili po principima KBT-a.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 15:09   #6
Pri cemu pri odabiru privatnika za kontakt trazi psihologe.. odmah ces naci BKT-ovce
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 18:27   #7
ja sam prošla KBT zbog paničnog poremećaja.
danas sam puno puno bolje.
javila sam se psihologu mjesec dana nakon dijagnoze, tako da sam već od starta radila na problemu, uzimala sam helex samo u najtežim trenutcima.

kbt ti se temelji na pretvaranju disfunkcionalnih (negativnih) obrazaca razmišljanja i ponašanja u funkcionalne
(pozitivne).

dakle razgovaraš sa stručnom osobom o strahovima koje imaš, stvarima koje te muče i zajedno iznalazite rješenja, a istodobno te stručna osoba uči razmišljati pozitivno.

meni je osobno strašno pomogla terapija, možda i zato što sam imala divnu psihologicu, pa je isto tako preporučam i tebi!
cherryblossomgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 19:16   #8
Quote:
zrnce kaže: Pogledaj post
Jel praksa kod nas takvo "tabletiranje", ili postoje lječnici koji blaže oblike psiholoških poremećaja liječe razgovorom? Ili to rade samo privatnici da zadrže svoje klijente?

Pa sad, koliko sam uspjela saznati o kbt-u, osnova takve terapije je pozitivan odnos između terapeuta i klijenta, problemi se rješavaju razgovorom a ne lijekovima. ..
Ne znam je li kod nas "tabletiranje" praksa, ali vidim da je dosta često. Izgleda da neki psihijatri funkcioniraju na sličan način kao većina dr opće prakse. Dođeš s upalom grla, evo ti antibiotik. Dođeš (psihijatru) s depresijom . evo ti antidepresiv, vidimo se mjesevc dana.

Ne kužim, kak im se dalo studirati deset godina da bi sjedili i štancali recepte za antidepresive - uz sve dužno poštovanje, mislim da bi ja nakon tromjesečnog tečaja uspijevala tamo sjediti, glumiti psihijatra i prepisivati lijekove.

No da se vratim na temu - evo ja na vlastitoj koži imam iskustvo s psihijatrom unutar našeg zdravstvenog sustava koji me ne tabletira, već razgovaramo.

Što se drugog pitanja tiče, mislim da osnovu kbt-a ne čini pozitivan odnos klijenta i terapeuta (makar bi se morao podrazumijevati), već da je osnova te metode, što joj samo ime govori - spoznaja (kognitivno) i promjena ponašanja (bihevioralna) - znači fokus je na svjesnom, dok bi recimo osnova psihoanalitičke terapija, kako ja to doživljavam, bio rad na nesvjesnim aspektima problema. Tako nekako.

Ispravite me ako griješim.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 19:30   #9
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ne kužim, kak im se dalo studirati deset godina da bi sjedili i štancali recepte za antidepresive - uz sve dužno poštovanje, mislim da bi ja nakon tromjesečnog tečaja uspijevala tamo sjediti, glumiti psihijatra i prepisivati lijekove.

No da se vratim na temu - evo ja na vlastitoj koži imam iskustvo s psihijatrom unutar našeg zdravstvenog sustava koji me ne tabletira, već razgovaramo.
ti samo imas srecu da si preko socijalnog nasla doktora koji ima dovoljno vremena za tebe. nazalost, to je rijetkost. ako dr ima milijun pacijenata, i ne moze drugacije nego da ti da recept, ako vec nisi za bolnicu
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 19:34   #10
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
ti samo imas srecu da si preko socijalnog nasla doktora koji ima dovoljno vremena za tebe. nazalost, to je rijetkost. ako dr ima milijun pacijenata, i ne moze drugacije nego da ti da recept, ako vec nisi za bolnicu
Upravo tako - imala sam sreću!
No ja i nisam tražila, našla sam slučajno: čovjek je rekao javite se ako budete trebali i ja se nakon mjesec dana javila. Znači prvo sam ga upoznala, zaključila da je ok, a onda pomislila da bi mi terapija dobro došla.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 19:40   #11
pa super, femmelatin, zato je bezveze da kritiziras nesto s cime se nisi susrela. ja mislim da svako ko zeli pomoc, nju i dobije. zato bolje da prenosis svoj pozitivni primjer

jer sam se previse naslusala prica ljudi koji ne zele uopce pomoc jer bi to znacilo da se moraju promijeniti...i onda samo zestoko kritiziraju strucnjake. a stvarno mi je dosta ljudi koji zaradjuju vise od 8000 kuna, normalno im je da idu kod privatnog zubara, na welnes i slicno, i onda kritiziraju sto im je psihijatar preko socijalnog samo prepisao tablete
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 19:47   #12
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
pa super, femmelatin, zato je bezveze da kritiziras nesto s cime se nisi susrela. ja mislim da svako ko zeli pomoc, nju i dobije. zato bolje da prenosis svoj pozitivni primjer

jer sam se previse naslusala prica ljudi koji ne zele uopce pomoc jer bi to znacilo da se moraju promijeniti...i onda samo zestoko kritiziraju strucnjake. a stvarno mi je dosta ljudi koji zaradjuju vise od 8000 kuna, normalno im je da idu kod privatnog zubara, na welnes i slicno, i onda kritiziraju sto im je psihijatar preko socijalnog samo prepisao tablete
Pa ne moram se susresti sa svime što kritiziram.
Ja samo načelno kritiziram - "evo vam tablete pristup", naime pročitala sam cijeli topic Koje antidepresive uzimate? i vidjela da tamo 9 od 10 ljudi ide samo po recepte, a uopće pored toga nemaju psihoterapiju (očito im nije ponuđena). To mi je bezveze.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 19:56   #13
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ja samo načelno kritiziram - "evo vam tablete pristup", naime pročitala sam cijeli topic Koje antidepresive uzimate? i vidjela da tamo 9 od 10 ljudi ide samo po recepte, a uopće pored toga nemaju psihoterapiju (očito im nije ponuđena). To mi je bezveze.
vrlo pogresno. razgovaram s vrlo pametnom frendicom, koja trenutno pije i tablete za spavanje, bez kojih ne moze zaspati, i nesto za smirenje. ona zna da ja dugo idem na terapiju. i pitam je, osobu s fakultetom i vrlo bistru, jel ti jasno da imas problem, i da se on ne rjesava tabletama, moras na terapiju? ne. ona kaze: ne treba mi terapija, znam koji je moj problem, sama cu ga rijesiti.

to sto ona "zna koji je njen problem" vec 10-tak godina, nema veze.

samo pitaj te na toj temi te sto ne idu na terapiju. 90 posto njih ce ti reci da su doktori bezveze, bla bla...kako si ti nasla dr preko socijalnog, uz dosta truda moze bar 40 posto njih. di su im ponudjeni privatni zubari? zasto kad ih zaboli zub ne odu kod dr opce prakse kod uputnicu, pa cekaju 20 dana...na stranu oni koji su zbilja u teskoj gabuli (kad mi je bilo najteze, nije bilo sanse da potrazim pomoc, naprosto nisam bila u stanju), ali vecina ljudi naprosto ne zeli da se izvuce iz svog problema. i onda je najlakse pljuvati po zdravstvu
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 20:17   #14
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
to sto ona "zna koji je njen problem" vec 10-tak godina, nema veze.

samo pitaj te na toj temi te sto ne idu na terapiju. 90 posto njih ce ti reci da su doktori bezveze, bla bla...kako si ti nasla dr preko socijalnog, uz dosta truda moze bar 40 posto njih. di su im ponudjeni privatni zubari? zasto kad ih zaboli zub ne odu kod dr opce prakse kod uputnicu, pa cekaju 20 dana...na stranu oni koji su zbilja u teskoj gabuli (kad mi je bilo najteze, nije bilo sanse da potrazim pomoc, naprosto nisam bila u stanju), ali vecina ljudi naprosto ne zeli da se izvuce iz svog problema. i onda je najlakse pljuvati po zdravstvu
Donekle si u pravu, ali ja ne pljujem po zdravstvu, već po onima koji automatski daju samo tablete, a ima i takvih. Nije sve crno-bijelo.

A znam i ja primjer sličan tvom, samo je riječ o fizičkim simptomima.
Poznanica: godinama kronična upala jajnika, 5 godina upala mjehura, sad već i on kronična, kronična upala sinusa, konstantni bolovi u oku, ne može se naći uzrok, hrpa neodređenih neuroloških smetnji. Mjesecima na bolovanju, s komisije na komisiju, daju joj antibiotik na antibiotik (tu je krivica liječnika - i sad je prestala reagirati na anitbiotike). Dr opće prakse ju šopa tabletama, pretrage nula bodova.

Cura ima 30 godina.

E sad tko je kriv? Dr što automatski prepisuje, ali i ona što godinama to guta a ne poduzima ništa samo kima glavom, ode doma, pije to i dalje i plače kak joj je grozno.
U početku sam se trudila pronaći joj nekog specijalista i sl, na kraju su komentari - ali to bi značilo da moram dolaziti u zg, pa nemam novaca, pa nema me tko voziti.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 20:18   #15
Ali mislim da smo masno off topic, prepustimo ga onima koji imaju kaj za reći o KBT-u.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 20:32   #16
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
U početku sam se trudila pronaći joj nekog specijalista i sl, na kraju su komentari - ali to bi značilo da moram dolaziti u zg, pa nemam novaca, pa nema me tko voziti.
tako je. a da se ispostavi da je specijalist u njezinom selu, onda bi rekla, on je kreten, ili nemam vremena...slabo mi je kad to slusam.

a hrpa ljudi ovdje bi tipkajuci rijesila svoj problem. ko da razbijeno auto misle popraviti na forumu, a da ga ne odvedu na servis

ljudi prije nas su super tipkali, tako da je ok da smo off topic. ko god zeli BKT iz ovoga moze skuziti kako da nadje to.
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 21:43   #17
meni je osobno kbt nesto najgore ikad probala sam je kao i psihoanalizu. psiihoanaliza je isto nesto najgore ikad ja vjerujem da je izlazak iz depresije uvijek mistican i da se ljudskom psihom smiju baviti samo umjetnici ali opet to sam samo ja koja vjeruje da je covjek nesto puno vise
__________________
Desire, despair, one day you'll discern it's true meaning. And it's not a love love song.
wasted is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 23:26   #18
Quote:
wasted kaže: Pogledaj post
meni je osobno kbt nesto najgore ikad probala sam je kao i psihoanalizu. psiihoanaliza je isto nesto najgore ikad ja vjerujem da je izlazak iz depresije uvijek mistican i da se ljudskom psihom smiju baviti samo umjetnici ali opet to sam samo ja koja vjeruje da je covjek nesto puno vise
Pa što nije logično da se ljudskom psihom bave psihoterapeuti koji su za to školovani, a umjetnici da se bave umjetnošću.

O.k. možda da se nađe neki psihoterapeut koji je "umjetnik u svom poslu". To bi bilo
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 23:32   #19
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
A znam i ja primjer sličan tvom, samo je riječ o fizičkim simptomima.
Poznanica: godinama kronična upala jajnika, 5 godina upala mjehura, sad već i on kronična, kronična upala sinusa, konstantni bolovi u oku, ne može se naći uzrok, hrpa neodređenih neuroloških smetnji. Mjesecima na bolovanju, s komisije na komisiju, daju joj antibiotik na antibiotik (tu je krivica liječnika - i sad je prestala reagirati na anitbiotike). Dr opće prakse ju šopa tabletama, pretrage nula bodova.

Cura ima 30 godina.
Ovo zvuči kao da bi mogao biti psihički, a ne fizički uzrok, iako je teško reći iz tako malo podataka. Kroz povijest psihologije zabilježeni su brojni slučajevi ljudi s neurološkim i čisto fizičkim smetnjama, a da je u pozadini toga bila neka psihička tegoba ili trauma. Pa na takvim slučajevima konverzivne neuroze je Freud napravio karijeru! Iako su danas dosta rijetki. Tvoja prijateljica bi mogla razmisliti i u tom smjeru, pogotovo ako se pokazalo da neurološki problemi "sele" iz jednog područja u drugi, koji međusobno nisu na očigled povezani (npr. oko, pa želudac pa nešto treće).
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 09:36   #20
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Ovo zvuči kao da bi mogao biti psihički, a ne fizički uzrok, iako je teško reći iz tako malo podataka. Kroz povijest psihologije zabilježeni su brojni slučajevi ljudi s neurološkim i čisto fizičkim smetnjama, a da je u pozadini toga bila neka psihička tegoba ili trauma. Pa na takvim slučajevima konverzivne neuroze je Freud napravio karijeru! Iako su danas dosta rijetki. Tvoja prijateljica bi mogla razmisliti i u tom smjeru, pogotovo ako se pokazalo da neurološki problemi "sele" iz jednog područja u drugi, koji međusobno nisu na očigled povezani (npr. oko, pa želudac pa nešto treće).
Smrt roditelja prije tri godine, 10-ak godina na poslu na kojem ne smije napustiti radno mjesto na minutu da bi otišla jesti ili na wc - jer je nema tko zamijeniti. No tegobe su počele još s 15 godina, a tad se još ništa od toga nije dogodilo.

No da, predložila sam joj ja i psihoterapiju i neke alternativne metode, ali nije htjela. Pa više ne predlažem.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.