Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2009., 13:31   #141
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
U globalu je akcija izvedena više nego solidno, problemi su počeli kada smo zaustavljeni od UNa, neke postrojbe nisu uspjele zauzeti utvrđene položaje, dok su se neke morale povući sa osvojenih položaja, tu je nastala zbrka i nisu se utvrdili položaji za obranu od kontranapada, tojest, utvrđivali su se tijekom četničkog kontranapada, u prva dva dana četnici su bili doslovno rastureni, tada uletava MZ i zaustavlja naš prodor te daje vremena četnicima da organiziraju protunapad.

Mi smo zauzeli položaje na Velebitu i to dominantne kote-ćuke Ruju, sv.Rok, Tulove grede, malu i veliku bobiju, te smo s tih pozicija mogli izvršiti napad i na Obrovac koji nam je bio ko na dlanu, no nismo smjeli, štoviše, govorilo se da ćemo se morati povući, no nismo se povukli, da smo se kojim slućajem povukli, ne bi stali dok se ne bi vratili na početne pozicije, teško da bi uspjeli zaustaviti četnički kontranapad jer jednostavno ne bi imali položaja s kojih bi se mogli kvalitetno obraniti.
Kaže na linku da "Snage specijalne policije na Velebitu sa snagama 2. bojne 9. gardijske brigade zauzele su dominantne kote Tulove Grede i Mali Alan gdje su već prvog dana akcije srpske snage pretrpile teške gubitke u ljudstvu."

Kada su se naše snage povukle sa tih kota zauzetih u akciji Maslenica?

Kako je uopće u akciji Maslenica išlo zauzimanje tih kota? Da li je sa naše strane bilo topničke vatre po gamadi? Da li se išlo "frontalnim" pješačkim napadom, ili klinovima, ili diverzantskim akcijama? Kakvi su njihovi položaji bili, znam da su bili minirani (i danas još ima tabli upozoranje okolo), da li su bili dobro ukopani ili se nisu trudili pretjerano jer su se osjećali sigurnima?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 14:07   #142
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Kaže na linku

Kada su se naše snage povukle sa tih kota zauzetih u akciji Maslenica?

Kako je uopće u akciji Maslenica išlo zauzimanje tih kota? Da li je sa naše strane bilo topničke vatre po gamadi? Da li se išlo "frontalnim" pješačkim napadom, ili klinovima, ili diverzantskim akcijama? Kakvi su njihovi položaji bili, znam da su bili minirani (i danas još ima tabli upozoranje okolo), da li su bili dobro ukopani ili se nisu trudili pretjerano jer su se osjećali sigurnima?
Naše snage se nikad nisu povukle, sa tih pozicija se krenulo i u akciju "Oluja"

Zauzimalo se spojem svega nabrojanog, neke položaje se uzimalo "diverzantskim akcijama" a neke na juriš ili opsjedanjem, naravno da je naše topništvo tuklo, no ni izbliza kao njihovo.

Što se tiče utvrđenosti položaja, za to i nisu imali nekakve velike potrebe, tamo je sve prepuno prirodnih zaklona, škrapa, visokih stijena i masu špilja, što većih što manjih, najgore je bilo očistiti podrućje koje smo zauzeli, najgore je bilo s njihovim domorocima koji su poznavali svaki kamen, tako da se znalo dogoditi da se kojekakvim putevima provuku i miniraju izvor pa čak i puteve zapovjedništvo-položaji itd, žrtava smo imali i daleko poslije same akcije, no nijednom nas nisu uspjeli probiti iako je bilo pokušaja, posebno kada su bile smjene na položajima , znali su se prikriveni maglom privući i na nekoliko desetaka metara od naših položaja, prilikom jednog takvog njihovog napada sam i ja ranjen.

Uglavnom, zajeban nepregledan teren, težak za kvalitetno nadziranje pogotovo što se znalo dogoditi da se u jednom danu promjene sva četiri godišnja doba, snjeg, sunce, tuča, kiša magla, bez ikakvog redosljeda, vjetar je redovno znao puhati i preko 120km/h a to u spoju sa recimo -10celzija, znaći propuhivanje kostiju ma što imao na sebi.

Eto to ti je neka slika Velebita tada.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 14:43   #143
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Naše snage se nikad nisu povukle, sa tih pozicija se krenulo i u akciju "Oluja"

Zauzimalo se spojem svega nabrojanog, neke položaje se uzimalo "diverzantskim akcijama" a neke na juriš ili opsjedanjem, naravno da je naše topništvo tuklo, no ni izbliza kao njihovo.

Što se tiče utvrđenosti položaja, za to i nisu imali nekakve velike potrebe, tamo je sve prepuno prirodnih zaklona, škrapa, visokih stijena i masu špilja, što većih što manjih, najgore je bilo očistiti podrućje koje smo zauzeli, najgore je bilo s njihovim domorocima koji su poznavali svaki kamen, tako da se znalo dogoditi da se kojekakvim putevima provuku i miniraju izvor pa čak i puteve zapovjedništvo-položaji itd, žrtava smo imali i daleko poslije same akcije, no nijednom nas nisu uspjeli probiti iako je bilo pokušaja, posebno kada su bile smjene na položajima , znali su se prikriveni maglom privući i na nekoliko desetaka metara od naših položaja, prilikom jednog takvog njihovog napada sam i ja ranjen.

Uglavnom, zajeban nepregledan teren, težak za kvalitetno nadziranje pogotovo što se znalo dogoditi da se u jednom danu promjene sva četiri godišnja doba, snjeg, sunce, tuča, kiša magla, bez ikakvog redosljeda, vjetar je redovno znao puhati i preko 120km/h a to u spoju sa recimo -10celzija, znaći propuhivanje kostiju ma što imao na sebi.

Eto to ti je neka slika Velebita tada.
Baš sreća da u jeziku imamo dobru riječ za opisane uvjete (geografske, meteorološke, vojne): ZAJEBANO
Da li su u takvoj operaciji korišteni snajperi? Recimo, negdje malo iza naših početnih položaja, ili na ničijoj zemlji, a kao podrška našim snagama, barem u onim prvim trenucima proboja neprijateljeve crte. S obzirom na gore spomenute uvjete, u startu vjerujem da nije bila pretpostavka da ćete osvajati 5km po satu, nego da će realno vjerojatno ipak ići dosta sporo, pa mi se čini da bi tu dobro došao pokoji dobro obučeni i opremljeni snajperist....Naravno, ako nije baš tada bila magluština....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 15:01   #144
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Baš sreća da u jeziku imamo dobru riječ za opisane uvjete (geografske, meteorološke, vojne): ZAJEBANO
Da li su u takvoj operaciji korišteni snajperi? Recimo, negdje malo iza naših početnih položaja, ili na ničijoj zemlji, a kao podrška našim snagama, barem u onim prvim trenucima proboja neprijateljeve crte. S obzirom na gore spomenute uvjete, u startu vjerujem da nije bila pretpostavka da ćete osvajati 5km po satu, nego da će realno vjerojatno ipak ići dosta sporo, pa mi se čini da bi tu dobro došao pokoji dobro obučeni i opremljeni snajperist....Naravno, ako nije baš tada bila magluština....
Bila je ekipa sa 12,7 snajperima, no stvarno ne znam gdje su i ako su djelovali, iskreno, vremenski uvjeti i nisu bili za djelovanje snajperista, barem ne na potezima gdje smo mi bili, kasnije se djelovalo po cijeloj liniji tim snajperima.

Mislim koristilo se sve, jedna od vrlo važnih stvarčica za tu akciju su bili MGLovi bacaći granata-40mm, savršeno oružje za tuči po čukama kada si blizu vrha -50-150 metara, no za to su vrhunski poslužili i trenutni trombloni, ispucavani s ramena, nas nekoliko smo to prakticirali, vrlo velika preciznost, udar u rame malo jaći od udarca M48. a pogodiš u metar ciljanog do 150 metara.

Uglavnom, mi smo se privlačili čukama i onda jakom paljbom prikovali četnike dok bi se po bokovima nastavilo približavanje, nikad nas nije puno išlo, recimo jačina jednog voda ili manje, znali smo se provući između dvije čuke i onda sa neke čuke dvojica trojica otvore vatru na njihovu liniju, dok se ostatak penje na te čuke, tako da su znali bježati ili se čak predati misleći da smo im već iza leđa, bilo je svega, glavno je da smo zadaću kvalitetno odradili uz minimalne gubitke.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 16:23   #145
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
Stradanje momaka iz 3.GBr se dogodilo prilikom smjene. Nepoznavanje terena, nepoznavanje linija bojišta, nepoznavanje neprijatelja i njegovog načina djelovanja, nepovoljna crta bojišta + koincidencija da su četnici baš tu zoru krenuli u napad. Stradali su u bliskoj borbi jer su se četnici infiltrirali do groblja u Kašiću (di prolazi cesta).
Necemo o imenima, ali moj jako dobar prijatelj (pripadnik trece) je bio tamo.

Znam da je uzasno kivan na tu akciju jer kaze da su ih spustili helikopterima, da nisu znali gdje je tko i sl.
Nekad se posvadamo jer bude, po meni, preljut na vodstvo, vojno i politicko.

Pisem samo kako bi potvrdio ovaj upis, a onaj bracin blog je skoro indentican opis kao i mog frenda - samo je moj frend puno ljuci - kako i ne bi - izgubili su (ako se dobro sjecam) njegovi 14 ljudi u pola sata.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 21:21   #146
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Necemo o imenima, ali moj jako dobar prijatelj (pripadnik trece) je bio tamo.

Znam da je uzasno kivan na tu akciju jer kaze da su ih spustili helikopterima, da nisu znali gdje je tko i sl.
Nekad se posvadamo jer bude, po meni, preljut na vodstvo, vojno i politicko.

Pisem samo kako bi potvrdio ovaj upis, a onaj bracin blog je skoro indentican opis kao i mog frenda - samo je moj frend puno ljuci - kako i ne bi - izgubili su (ako se dobro sjecam) njegovi 14 ljudi u pola sata.
Ja san osobno bija tamo tu zoru i iz onoga šta san vidija i šta znan tvoj prijatelj je potpuno u pravu.

Samo jebiga, ponoviću se ali mislin da je važno, triba razumit da u to vrime još nismo bili prava vojska. Učili smo se zanatu, neki su znanje stekli malo ranije, neki malo kasnije. Zajebano je samo šta se u tom zanatu greške plaćaju jako jako skupo.

I, na kraju, ipak ne triba krivit one koji su greške počinili. Njima nije pruženo ono šta moderne vojske svita imaju - vojna izobrazba i obuka. Nije bezveze da se naši danas za 6 miseci Afganistana pripremaju godinu dana (a časnici i malo duže). Učilo se u hodu, kako se moglo. Jebate, ja san u prvu vojnu školu otiša na kraju 1995. A prije toga san bija zapovjednik voda, satnije.. I još ponešto.
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 12:29   #147
[QUOTE=brale_st;23513079]Ja san osobno bija tamo tu zoru i iz onoga šta san vidija i šta znan tvoj prijatelj je potpuno u pravu.

Samo jebiga, ponoviću se ali mislin da je važno, triba razumit da u to vrime još nismo bili prava vojska. Učili smo se zanatu, neki su znanje stekli malo ranije, neki malo kasnije. Zajebano je samo šta se u tom zanatu greške plaćaju jako jako skupo.

I, na kraju, ipak ne triba krivit one koji su greške počinili. Njima nije pruženo ono šta moderne vojske svita imaju - vojna izobrazba i obuka. Nije bezveze da se naši danas za 6 miseci Afganistana pripremaju godinu dana (a časnici i malo duže). Učilo se u hodu, kako se moglo. Jebate, ja san u prvu vojnu školu otiša na kraju 1995. A prije toga san bija zapovjednik voda, satnije.. I još ponešto.[/QUOTE]

Onda si očito supertalent ) Jesi se prijavio na Nova TV show?

Hvala Bogu da u takvim uvjetima niste izginuli svi do jednog....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 12:54   #148
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
Ja san osobno bija tamo tu zoru i iz onoga šta san vidija i šta znan tvoj prijatelj je potpuno u pravu.

Samo jebiga, ponoviću se ali mislin da je važno, triba razumit da u to vrime još nismo bili prava vojska. Učili smo se zanatu, neki su znanje stekli malo ranije, neki malo kasnije. Zajebano je samo šta se u tom zanatu greške plaćaju jako jako skupo.

I, na kraju, ipak ne triba krivit one koji su greške počinili. Njima nije pruženo ono šta moderne vojske svita imaju - vojna izobrazba i obuka. Nije bezveze da se naši danas za 6 miseci Afganistana pripremaju godinu dana (a časnici i malo duže). Učilo se u hodu, kako se moglo. Jebate, ja san u prvu vojnu školu otiša na kraju 1995. A prije toga san bija zapovjednik voda, satnije.. I još ponešto.

Pa tu se moj frend i ja porjeckamo. On nema razumijevanja za to (tesko ga je i imati kad ti frendovi zbog propusta olako izginu), ja imam.
I kao sto sam kazes, ucenje ratovanja se jaaaaaaaaaaaaakoo skupo placa i steta je nepopravljiva (nitko ne moze vratiti poginule).
Zato se valjda ponekad i postenim i cestitim ljudima se omaknu svakakve kvalifikacije.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 00:18   #149
Pozdrav ekipa,ovo za KašićZnalo se da je tamo bila tarapana al nisam zna da je bilo tako gusto.Mene bi zanimale dvi stvari:što se događalo s Kašićem posli,jel on bio prva linija ili je moga bit ugrožen samo topništvom?Čini mi se da sam negdje pročitao da je gen.Bobetko poslije spominjao prvi veći desant s mora uopće u DR(ako se dobro sjećam)tj.da je na taj naćin ubačena jedna bojna 2gbr. u pomoć nekim našim postrojbama?
mortimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 08:37   #150
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
sami Srbi tvrde da su u kontru na Maslenici bacili sve što je valjalo.

I kad nisu uspili probiti, znali su da su gotovi. Ostalo je bilo batrganje.

Uz Vukovar, najveća bitka Srba i Hrvata u RH.
tko bi rekao....ali nikakvu medijsku paznju nema...
__________________
pisem pismo tinta mi se proli,daleko je onaj tko me voli
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 09:26   #151
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Pa tu se moj frend i ja porjeckamo. On nema razumijevanja za to (tesko ga je i imati kad ti frendovi zbog propusta olako izginu), ja imam.
I kao sto sam kazes, ucenje ratovanja se jaaaaaaaaaaaaakoo skupo placa i steta je nepopravljiva (nitko ne moze vratiti poginule).
Zato se valjda ponekad i postenim i cestitim ljudima se omaknu svakakve kvalifikacije.
Dosta vojnika nema i nikad nece imati razumijevanja za takve dogadjaje. Radi se o ljudskim zivotima. Ali istina je i da se neiskustvo i neznanje skupo placa. Mi smo nakon maslenice ipak dosta naucili i promijenili u daljnjim operacijama. Maslenica i dalje ostaje nasa prva operacija koja je nastojala biti nesto poput "normalne" operacije, isplanirana, organizirana, sa jasnim ciljevima itd....Istina ciljevi akcije se nisu do kraja ispunili.

Jednom sam se dokopao izvjesca koje su Srbi napisali 1993 kao analizu nasih djelovanja, a i svojih, tijekom operacije maslenica. Navodilo se da je njima linija pucala i prije napada pjesastva, znaci samo pod udarom topnistva, kao i da su im linije pucale na spojevima izmedju bojni, da je proces zapovijedanja i nadzora nad dogadjajima na bojistu bio nikakav, tj. da su im zapovjedna mjesta previse udaljena od prve crte, da zapovjednici nisu znali sto se dogadja na prvoj crti, itd....
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 07:57   #152
Neka svatko stvori svoje mišljenje, neću ništa komentirati:

Feral Tribune, 4. studeni 2005., general Antun Tus.

" - Kad smo kod Gotovine, kakva su vaša iskustva s njime iz vremena kad ste bili načelnik Glavnog stožera i kasnije kad ste bili vojni savjetnik Franje Tuđmana?

- Gotovina je 1991., u sklopu grupe od dvadesetak ljudi, došao iz Legije stranaca, te su oni od početka u svakom smislu bili naslonjeni na Ministarstvo obrane. U kolovozu 1991., dakle prije nego što je formiran Glavni stožer, stvorena je bojna "Zrinski i Frankopan" koja se smjestila u Kumrovcu, a Šušak je tim ljudima koji su došli iz inozemstva namijenio uloge instruktora. Kad se 21. rujna 1991. formirao Glavni stožer, jedan iz te grupe, Ante Roso, postao je moj pomoćnik za specijalne postrojbe, a bojna "Zrinski i Frankopan" određena je da dijelom sudjeluje u prodoru prema Vukovaru. Taj je prodor tekao vrlo uspješno, no onda je predsjednik Tuđman izravno i mimo moje suglasnosti zapovjedio obustavu te akcije. Poslije je, početkom studenog 1991., pokušan novi prodor s većim snagama, no snage JNA su bile premoćne i akcija nije uspjela. Nakon toga su te specijalne postrojbe - u kojima je bio i Gotovina - izvele još neke zadatke na okupiranom teritoriju, a kako se primicao kraj 1991. tako je postajalo evidentno da se ta ekipa sve više počela okretati izvršavanju zadaća koje im je davao ministar Šušak. Zaključio sam da oni više nisu potrebni Glavnom stožeru i potpuno su prešli u nadležnost ministra obrane, te su se od 1992. okrenuli, uglavnom, aktivnostima u Bosni i Hercegovini.

- Kolike su, po vama, realne Gotovinine zasluge za obranu Hrvatske?

- On je bio odličan u fizičkom i stručnom obučavanju za direktne sukobe manjih grupa, ali nije imao taktičkih i operativnih znanja za nešto krupnije. Imao je sposobnost snažnog utjecaja na užu grupu vojnika koji sudjeluju u borbenom djelovanju na malom prostoru, jer je bio hrabar i autoritativan. No, budući da je bio politički podoban, kasnije su mu davane visoke dužnosti. Osim onoga što sam naveo i što se odnosi na 1991., Gotovina je sudjelovao u masleničkoj akciji koja je jedna od naših najneuspješnijih akcija jer je bila loše isplanirana, ali Gotovina nije sudjelovao u planiranju i istaknuo se u samoj operaciji. Po mom mišljenju, njegov najveći doprinos u ratu jest probijanje Dinare, odnosno stvaranje pretpostavki da se s Dinare krene u napad na Knin. Što se tiče "Oluje", na razini na kojoj se Gotovina nalazio u toj operaciji mogao je biti bilo tko i sve bi bilo isto: tu je sve već bilo jasno i Hrvatska je imala takvu nadmoć da se tzv. Krajina nije mogla braniti. Utoliko je pogrešno dovođenje Gotovine u istu ravan s Mladićem ili Karadžićem, jer je on u "Oluji" bio jedan od generala treće razine: iznad njega bili su generali iz zapovjedništva operacije i generali iz Glavnog stožera. Čini mi se da bi njegova obrana u Haagu bila puno lakša nego što je slučaj s nekim drugim hrvatskim optuženicima, te je zato nepravedno daje čitavu zemlju doveo u situaciju u kojoj jesmo."
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 09:45   #153
Fali samo da je spomenia Ustav iz ´74 kao garant nase samostalnosti i uspjeha obrane cetnika.
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 10:05   #154
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Neka svatko stvori svoje mišljenje, neću ništa komentirati:

Feral Tribune, 4. studeni 2005., general Antun Tus.

" - Kad smo kod Gotovine, kakva su vaša iskustva s njime iz vremena kad ste bili načelnik Glavnog stožera i kasnije kad ste bili vojni savjetnik Franje Tuđmana?

- Gotovina je 1991., u sklopu grupe od dvadesetak ljudi, došao iz Legije stranaca, te su oni od početka u svakom smislu bili naslonjeni na Ministarstvo obrane. U kolovozu 1991., dakle prije nego što je formiran Glavni stožer, stvorena je bojna "Zrinski i Frankopan" koja se smjestila u Kumrovcu, a Šušak je tim ljudima koji su došli iz inozemstva namijenio uloge instruktora. Kad se 21. rujna 1991. formirao Glavni stožer, jedan iz te grupe, Ante Roso, postao je moj pomoćnik za specijalne postrojbe, a bojna "Zrinski i Frankopan" određena je da dijelom sudjeluje u prodoru prema Vukovaru. Taj je prodor tekao vrlo uspješno, no onda je predsjednik Tuđman izravno i mimo moje suglasnosti zapovjedio obustavu te akcije. Poslije je, početkom studenog 1991., pokušan novi prodor s većim snagama, no snage JNA su bile premoćne i akcija nije uspjela. Nakon toga su te specijalne postrojbe - u kojima je bio i Gotovina - izvele još neke zadatke na okupiranom teritoriju, a kako se primicao kraj 1991. tako je postajalo evidentno da se ta ekipa sve više počela okretati izvršavanju zadaća koje im je davao ministar Šušak. Zaključio sam da oni više nisu potrebni Glavnom stožeru i potpuno su prešli u nadležnost ministra obrane, te su se od 1992. okrenuli, uglavnom, aktivnostima u Bosni i Hercegovini.

- Kolike su, po vama, realne Gotovinine zasluge za obranu Hrvatske?

- On je bio odličan u fizičkom i stručnom obučavanju za direktne sukobe manjih grupa, ali nije imao taktičkih i operativnih znanja za nešto krupnije. Imao je sposobnost snažnog utjecaja na užu grupu vojnika koji sudjeluju u borbenom djelovanju na malom prostoru, jer je bio hrabar i autoritativan. No, budući da je bio politički podoban, kasnije su mu davane visoke dužnosti. Osim onoga što sam naveo i što se odnosi na 1991., Gotovina je sudjelovao u masleničkoj akciji koja je jedna od naših najneuspješnijih akcija jer je bila loše isplanirana, ali Gotovina nije sudjelovao u planiranju i istaknuo se u samoj operaciji. Po mom mišljenju, njegov najveći doprinos u ratu jest probijanje Dinare, odnosno stvaranje pretpostavki da se s Dinare krene u napad na Knin. Što se tiče "Oluje", na razini na kojoj se Gotovina nalazio u toj operaciji mogao je biti bilo tko i sve bi bilo isto: tu je sve već bilo jasno i Hrvatska je imala takvu nadmoć da se tzv. Krajina nije mogla braniti. Utoliko je pogrešno dovođenje Gotovine u istu ravan s Mladićem ili Karadžićem, jer je on u "Oluji" bio jedan od generala treće razine: iznad njega bili su generali iz zapovjedništva operacije i generali iz Glavnog stožera. Čini mi se da bi njegova obrana u Haagu bila puno lakša nego što je slučaj s nekim drugim hrvatskim optuženicima, te je zato nepravedno daje čitavu zemlju doveo u situaciju u kojoj jesmo."
Eh taj Tus, nikako da spomene da je on taj koji je odgovoran za stanje u i oko Vukovara, a ni da spomene da je u oba proboja on taj koji je poslao ljude na klanje, sad se izvlaći kao Tuđman "naredio" a vrlo dobro zna koliko je nas bilo i protiv koga nas je poslao i kako nas je poslao. Prva akcija "probijanja" nije bila ništa drugo doli slanje na klanje, bez podrške, bez pratećih postrojbi, čovjek je naumio poslati cca 150 tada najobućenijih ljudi protiv cca 3 500-4 000 jna i četnika na pravcu probijanja. Tus je izravno odgovoran za stanje na Vukovarskom ratištu, sva sreća pa nije imao utjecaja na obranu grada, jer da je kojim slučajem on bio na mjestu Jastreba, grad bi pao u prvom jačem četničkom napadu.

Za ovo ostalo vezano za Gotovinu, valjda ne očekuje netko da jedna JNA oficirčina prizna kako je jedan dočasnik iz legije stranaca sposobniji od godinama školovanog i drilovanog kadra iz jna?
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 10:27   #155
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Neka svatko stvori svoje mišljenje, neću ništa komentirati:

Feral Tribune, 4. studeni 2005., general Antun Tus.

" - Kad smo kod Gotovine, kakva su vaša iskustva s njime iz vremena kad ste bili načelnik Glavnog stožera i kasnije kad ste bili vojni savjetnik Franje Tuđmana?

- Gotovina je 1991., u sklopu grupe od dvadesetak ljudi, došao iz Legije stranaca, te su oni od početka u svakom smislu bili naslonjeni na Ministarstvo obrane. U kolovozu 1991., dakle prije nego što je formiran Glavni stožer, stvorena je bojna "Zrinski i Frankopan" koja se smjestila u Kumrovcu, a Šušak je tim ljudima koji su došli iz inozemstva namijenio uloge instruktora. Kad se 21. rujna 1991. formirao Glavni stožer, jedan iz te grupe, Ante Roso, postao je moj pomoćnik za specijalne postrojbe, a bojna "Zrinski i Frankopan" određena je da dijelom sudjeluje u prodoru prema Vukovaru. Taj je prodor tekao vrlo uspješno, no onda je predsjednik Tuđman izravno i mimo moje suglasnosti zapovjedio obustavu te akcije. Poslije je, početkom studenog 1991., pokušan novi prodor s većim snagama, no snage JNA su bile premoćne i akcija nije uspjela. Nakon toga su te specijalne postrojbe - u kojima je bio i Gotovina - izvele još neke zadatke na okupiranom teritoriju, a kako se primicao kraj 1991. tako je postajalo evidentno da se ta ekipa sve više počela okretati izvršavanju zadaća koje im je davao ministar Šušak. Zaključio sam da oni više nisu potrebni Glavnom stožeru i potpuno su prešli u nadležnost ministra obrane, te su se od 1992. okrenuli, uglavnom, aktivnostima u Bosni i Hercegovini.

- Kolike su, po vama, realne Gotovinine zasluge za obranu Hrvatske?

- On je bio odličan u fizičkom i stručnom obučavanju za direktne sukobe manjih grupa, ali nije imao taktičkih i operativnih znanja za nešto krupnije. Imao je sposobnost snažnog utjecaja na užu grupu vojnika koji sudjeluju u borbenom djelovanju na malom prostoru, jer je bio hrabar i autoritativan. No, budući da je bio politički podoban, kasnije su mu davane visoke dužnosti. Osim onoga što sam naveo i što se odnosi na 1991., Gotovina je sudjelovao u masleničkoj akciji koja je jedna od naših najneuspješnijih akcija jer je bila loše isplanirana, ali Gotovina nije sudjelovao u planiranju i istaknuo se u samoj operaciji. Po mom mišljenju, njegov najveći doprinos u ratu jest probijanje Dinare, odnosno stvaranje pretpostavki da se s Dinare krene u napad na Knin. Što se tiče "Oluje", na razini na kojoj se Gotovina nalazio u toj operaciji mogao je biti bilo tko i sve bi bilo isto: tu je sve već bilo jasno i Hrvatska je imala takvu nadmoć da se tzv. Krajina nije mogla braniti. Utoliko je pogrešno dovođenje Gotovine u istu ravan s Mladićem ili Karadžićem, jer je on u "Oluji" bio jedan od generala treće razine: iznad njega bili su generali iz zapovjedništva operacije i generali iz Glavnog stožera. Čini mi se da bi njegova obrana u Haagu bila puno lakša nego što je slučaj s nekim drugim hrvatskim optuženicima, te je zato nepravedno daje čitavu zemlju doveo u situaciju u kojoj jesmo."

Evo sto je htio reci, ostalo je sminka.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:54   #156
Prije 3 ili 4 mjeseca citao sam intervju sa Tusom u Globusu. Tus je nesto u Briselu, nekakav vojni atase ili tako nesto, pri NATOu. Barem ga je kao takvoga predstavio Globus. Sad cujem da je u mirovini. Ali dobro, nije bitno to, nego je bitno sto on prica. A on 2009 prica da je HV organizirana po korpusima i slicne stvari koje u HVu ne postoje vec najmanje 2 godine, ako ne i vise.

Ovaj njegov intervju, a posebno izjava o Maslenici, moze se dvostruko shvatiti. Naime, ako gledamo sa stajalista jesu li ciljevi koji su zacrtani i planirani prije operacije Maslenica, jesu li s njome uspjeli, onda se moramo sloziti da je operacija djelomicno uspjela. Naime, po Bobetku, planirano je da se pomaknemo i u zaledju zadra i biograda i sibenika. Medjutim, pomakli smo se samo u zadarskom zaledju, a neke postrojbe u biogradskom i sibenskom zaledju se nisu ni pomaknule. Nisu se ni trgnule. Sve to sasvim lijepo navodi i Bobetku u svojoj knjizi.
Znaci to je neuspjeh, ali uspjeh je to sto smo odbacili cetnike dalje od zadra, oslobodili maslenicu i povezai sjever i jug, obranili se od protunapada slamajuci protivnika, i ujedno uvidjeli vlastite nedostatke koje smo kasnije otklonili (probleme u zapovjedanju, organizaciji, takticke mane, nedostatak docasnickog kadra....). Tako da je po meni, Maslenica veliki uspjeh. Pogotovo u ono vrijeme, pocetak 93.
Mozda Tus ima drugaciji sustav vrednovanja uspjeha, mozda za njega operacija nije briljantna jer nismo napravili sve sto je bilo planirano, ali to je vec stvar kako tko na to gleda. Necu ni spominjati koliko nam je moral skocio nakon operacije.

Njegove ocjene o Gotovini, o Rosi, MORH......necu previse komentirati, samo je zalosno sto on kao nacelnik GS u to vrijeme nije svjestan da ekipa koju spominje nije bila pod MORHom i da nije bila samo po BiH, nego je tada Hrvatska imala dva GS. Jedan je bio GS HVa, a drugi GS Specijalnih postrojbi. Njihova namjena i je bila ta koju on opisuje, rad u nneprijateljskoj pozadini, a a tu je bilo i dosta decaka iz Hercegovine.
Tek krajem 92 se ukida GS SP i prelazi se na sustav 7 gardijskih brigada.

kad citam njegove intervjue imam dojam kao da on nije bio tamo gdje prica da je, jer ispada kao da ne zna masu stvari.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 16:46   #157
Quote:
No22 kaže: Pogledaj post
Možda negdje na netu ima snimka, znam da je bilo davno na TV kako neki tip snima kamerom, odjednom doleti minobacačka mina i ubije komandanta Vukova s Vučjaka Veljka Milankovića, a kamera snima po zraku i po drveću.

Glupost,Milanković je preminuo u bolnici,ima snimka kad Vukovi idu u napad i čuje se eksplozija..posle toga se Milankvić i snimao u bolnici gde je bio pri svesti ali je kasnije izdahnuo.
A snimao je onaj lik (ne mogu mu se setit imena) koji je napravio onaj dokumentarac o njima.
ludikure is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 18:07   #158
U kojoj je bolnici umor,a gdje je ranjen?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 18:34   #159
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Eh taj Tus, nikako da spomene da je on taj koji je odgovoran za stanje u i oko Vukovara...
I nikakp da spomene da su on i Stipetić sjebali stvar u Bosanskoj Posavini. I nikako da spomene da je on jedini, ne samo general, nego uopće časnik Hrvatske vojske koji je izdao pisanu zapovjed za izvršenje ratnih zločina.

Još jednom: dok su nas vodili ti Tusevi, Stipetići, Manolići, Boljkovci, Špegelji i ostala žgadija gubili smo na svim bojišnicama. Kad su preuzeli ljudi poput Gotovine i Rose samo pobjeda za pobjedom. I to je ono što im ta jalna gamad nikad neće oprostiti.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 17:12   #160
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
I nikakp da spomene da su on i Stipetić sjebali stvar u Bosanskoj Posavini. I nikako da spomene da je on jedini, ne samo general, nego uopće časnik Hrvatske vojske koji je izdao pisanu zapovjed za izvršenje ratnih zločina.

Još jednom: dok su nas vodili ti Tusevi, Stipetići, Manolići, Boljkovci, Špegelji i ostala žgadija gubili smo na svim bojišnicama. Kad su preuzeli ljudi poput Gotovine i Rose samo pobjeda za pobjedom. I to je ono što im ta jalna gamad nikad neće oprostiti.
Mislim da si prestrog prema Stipetiću. I Tus je imao svjetlijih trenutaka, no politički je ispao bijedan kasnije, što ne obezvrjeđuje njegove zasluge, koje je Tuđman znao i priznavao.

Posavina je previše složena stvar da bi se prevalila na pleća jedne osobe, bio
to i Stipetić. A i ne zaboravimo da je u svojim porukama nakon rata bio
jasan (jedini je izuzetak dosta mutno svjedočenje na suđenju Norcu i Ademiju).

http://www.youtube.com/watch?v=wb7Ul...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=im3tE...eature=related

Usput-sviđa mi se ovaj ciničan osmijeh
http://www.youtube.com/watch?v=sSTqk...eature=related
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:52.