Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2003., 02:06   #41
Ulovi mujo zlatnu ribicu a ova mu kaze "pusti me, ispunicu ti 3 zelje"... I on ju pusti

Uglavnom se svi slazemo da i jedni i drugi il imamo il nemamo dushu, a one tvrdnje da jedni imaju a drugi ne su lagano u karini
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 03:46   #42
Covjek je jedino bice na ovome planetu koje ubija iz zabave. On pronalazi zadovoljstvo u tome. Ergo: Covjek ima dusu.
Zivotinja ubija iz potrebe. Ne pronalazi zadovoljstvo u tome. Ergo: zivotinja nema dusu.
__________________
I'm

Zadnje uređivanje Firearm : 28.02.2003. at 12:14.
Firearm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 08:35   #43
Obzirom da ja ne vjerujem u duse (kako je neki ovdje prezentiraju), nego je za mene dusa drugi dio naseg entiteta (onaj nefizicki dio), vjerujem da zivotinje imaju dusu.
Kao i nasa, idividuum, karakter, sposobnost percepcije...
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 21:45   #44
životinje i duša

totalno poludim kada me uvjeravaju da samo čovjek ima dušu!!! znanstveno je dokazano da u tijelu nepostoji nikakvi dokaz o postojanosti duše! is toga proizlazi da ni čovjek nema dušu! s time se potpuno slažem!!!! ako ima čovjek ima i beštija! svi vi koji imate različito mišljenje-nikad nemojte uzesti kućnog ljubimca!
oni koji imaju a drže ih na lancu ili nisu "vezani" za njih isto--životinje nisu za vas!!! trebate se potpunio vezat za npr.psa! volit ga da bi vas volio!jer ako nesta voli onda sigurno to nesta ima dusu! pogotovo osobnost! dokazano je psihološkim eksperimentom da i majmuni osjećaju- odabrali su topli zagrljaj rađe nego hranu! odvojili su mladunčad i napravuili dvje žićane majmunice na jednu su pričvrstili mliko a drugu su pokrili krznom!
mladunci su više vremena provodili s "majunicom" od krzna nego s onom koja je imala mliko! to dokazuje da osjećaju nešto prilikom zagrljaja! to je bio jedan od neetčnijih eksperimenata jer su ostavili posljedice na majmunčiće ali tio nekom drugom zgodom!!!! da vas čujem!

- imaju li životinje ili nemaju li životinje dušu? idu li u raj ili ne idu?

pozdrav iz splita
SyncMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 22:02   #45
Sve zivotinje idu u raj, jer one nemaju dusu kojoj ce se posle suditi, imaju sposobnost izbora, ali ograniceno da njihove osnovne potrebe. Kao sto su majmuncici birali zagrljaj, jer je to bila njihva potreba. Ali zivotinja po svojoj prirodi ne moze da gresi, niti da ucini nesto zlo, pa tako ne moze ni da zasluzi ili ne zasluzi raj ili pakao.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 22:07   #46
Quote:
Minam kaže:
... imaju sposobnost izbora, ali ograniceno da njihove osnovne potrebe.
Minam, jesi li ti ikad imala psa?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 22:08   #47
Nisam imala. Mislim da u osnovne potrebe spada i potreba za ljubavlju, drustvom...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 22:15   #48
Quote:
Minam kaže:
Mislim da u osnovne potrebe spada i potreba za ljubavlju, drustvom...
Apsolutno.
I borba za mjesto u drustvu, zelja za priznanjem, igra, ponasanje koje ce dovesti do zeljenog rezultata u buducnosti (kazu uceni ljudi da je to pokazatelj da je rijec o inteligentnom bicu) i cijeli raspon osjecaja koji se iskazuju.
I jos puno toga.
Druzenje sa zivotnjama jako obogacuje covjeka.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 22:16   #49
Eto vidis, ja nazalost nisam nikad mogla da imam kucnog ljubimca..nazalost
Ali i dalje mislim da zivotinja ne moze da ucini nista zlo, pokvareno.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 22:19   #50
Quote:
Minam kaže:

Ali i dalje mislim da zivotinja ne moze da ucini nista zlo, pokvareno.
Nisi upoznala mog psa.

Ali, u pravu si - zivotinje nikad ne mogu biti tako ogavne kako to mogu ljudi.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 22:57   #51
Quote:
Sve zivotinje idu u raj, jer one nemaju dusu kojoj ce se posle suditi, imaju sposobnost izbora, ali ograniceno da njihove osnovne potrebe. Kao sto su majmuncici birali zagrljaj, jer je to bila njihva potreba. Ali zivotinja po svojoj prirodi ne moze da gresi, niti da ucini nesto zlo, pa tako ne moze ni da zasluzi ili ne zasluzi raj ili pakao.
Ako netko nema dušu , kako onda može ići u raj pa duša je baš ta koja po kršćanskom nauku ide u raj.

Životinje nemaju dušu ,ne donose svjesne odluke pa prema tome niti ne griješe, vođene su instinktima i ne idu u raj(jer nemaju dušu).
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 22:59   #52
Ali kako kad u raju ima zivotinja?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 23:35   #53
Imaju li životinje dušu? Ne. Dapače, ja idem i dalje i kažem da one nemaju niti Mišljenje u transcendentnom smislu. Imaju kognitivne sposobnosti, ali ne i mišljenje u smislu svjesnosti o sebi.

Više o tome na ovom topicu.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 00:33   #54
Srednjovjekovni znanstvenici pokusavali su steći uvid u zakonitosti kretanja planeta. Medjutim računi im se nikako nisu slagali. Zašto? Jednostvano zato što su polazili od pogrešne pretpostavke da je zemlja u središtu svemira oko koje se ostala nebeska tijela okreću. Tek kad je ta pretpostavka zamjenjena onom točnom, počeli su se radjati i točni zaključci o.
Dakle, iz točnih pretpostavki moguće je dobiti točne zaključke, dok iz netočnih pretpostavki nije moguće dobiti točne zaključke.
Neprekidno se vrtite oko ideje da je duša neki bitak unutar čovjeka (ili životinje) kojeg on/ona posjeduje. A to je upravo pogrešna pretpostavka iz kojie je proistekleo ogroman spektar raznolikih pogrešnih zaključaka (religijskih predodžbi)
Ponovo da kažem. Duša je jednostavna riječ koja označava osobu, biće, životinju. Dakle 'duša' = osoba. U bibliji ima prije svega to značenje. Sa 'dušom' označava se takodjer i sam život. Dakle, 'duša' = život. Sa takvim razumjevanjem riječi 'duša' možete biti na dobrom putu da se oslobodite svih filozofskih zavrzlama vezanih za 'dušu'. Nekima smeta tvrdnja da Biblija o 'duši' govori na taj način, bez filozofskih interpretacija. Ali im ne smeta što zapravo i svjetovni način razmišljanja i govora o 'duši' govori na isti način. Primjerice: "Ubijeno je deset duša (osoba)"; "Ispustio je dušu (život)"; "Dao je svoju dušu (život) za njega."
Dakle životinja nema dušu. Zapravo je životija, tj. čovjek duša.
Knjiga Postanka kada govori o stvaranju životinja kaže: "I povrvjele su žive duše..."
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 11:01   #55
Quote:
obelix kaže:
...ali ne i mišljenje u smislu svjesnosti o sebi.
Hej, pa one su nam cak superiorne!
Svjesne su svega oko sebe, samo sebe ne. Nije li to osnova krscanstva? Voli, pazi i mazi (i grizi ) druge, a sebe zanemari?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2003., 21:49   #56
Quote:
Hej, pa one su nam cak superiorne!
Svjesne su svega oko sebe, samo sebe ne. Nije li to osnova krscanstva? Voli, pazi i mazi (i grizi ) druge, a sebe zanemari?
Ha ha

Nisu životinje nićega svjesne nego samo reagiraju na podražaje is vanjskog svijeta



Koliko ja znam u raju nema živorinja( Ha ha trći Isus rajom i vodi psa na uzici ha ha


)


Quote:
Imaju li životinje dušu? Ne. Dapače, ja idem i dalje i kažem da one nemaju niti Mišljenje u transcendentnom smislu. Imaju kognitivne sposobnosti, ali ne i mišljenje u smislu svjesnosti o sebi.
u nekom smislu
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 14:08   #57
Da li životinja ima dušu? Ne, ne bih rekako. To je svojstvo čovjeka, a ne životinje.
Manex is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 16:13   #58
Quote:
Manex kaže:
Da li životinja ima dušu? Ne, ne bih rekako. To je svojstvo čovjeka, a ne životinje.
Duša nije svojstvo čovjeka, već samo njegova mogućnost. E da bi imao dušu mora prvo postati slobodan i odgovoran. A to samo vrijedi na individualnoj razini, nikako na kolektivnoj. Kako bi vjerojatno Illegale napisao, čovjek treba ipak malo poraditi na tome da dobije dušu. Nije mu Bogom dana!

Grizli, Isus nema šanse niti sa svima nama da prošeće Rajem. Eventualno s nekim od izabranih, pa će većina imati sudbinu psa iz tvog primjera. Bar što se Raja tiče.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 16:30   #59
Quote:
grizli kaže:
Ha ha trći Isus rajom i vodi psa na uzici ha ha
Zašto na uzici ?

Da nekog ne ugrize ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 17:37   #60
Manex: Da li životinja ima dušu? Ne, ne bih rekako. To je svojstvo čovjeka, a ne životinje.

D. m.: Eto majmuni jedni (i jadni) - kak ste mogli uopce i da pomislite da su ljudi od vas postali!


Ipak, ja si nekaj mislim.
Pa i ljudi da imaju dusicu nebi nigdar bilo ratovlja.

I ona teta del Ponte (mislim da se tak nekak zove - ak vuopce sebe zove) bi ostala na ulici bez posla.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.