Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2019., 16:34   #1
Problem plastike all over EKOLOGIJA

Ovo me dugo muči. Mora, rijeke puna plastike koju životinje gutaju, dave se, zapliću se u nju i ranjavaju.

Ima drugog raznovrsnog smeća koje je isto pregrozno i zato bi trebalo ovdje otvoriti EKOLOGIJU, nemam pojma kak bi ovo moglo potpast pod Poljoprivredu?!?

Dakle, naišla sam na tu 4Ocean organizaciju. Forbes ih je svrstao u 30 Under 30 u kategoriji Social Enterpreneur.

Mislim da je genijalno što su osmislili i kupila sam njihovu narukvicu.

Elem, od prodaje tih narukvica, koje su baš i lijepe, daju plaću siromašnim lokalcima da prikupljaju te gomile smeća s obala i iz mora. I s tim smećem gospodare.

Pogledajte sami
https://4ocean.com/?gclid=CjwKCAjwuq...hoC9coQAvD_BwE
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 17:01   #2
Zagađenje je veliki problem a plastiku unosimo i u vlastiti organizam a da toga nismo ni svjesni.
Tjedno pojedemo jednu kreditnu karticu
Quote:
Nedavno provedeno istraživanje pokazuje veliku mogućnost da tjedno u svoj organizam unosimo prosječno pet grama plastike, što je proporcionalno količini plastike u jednoj kreditnoj kartici. Dalbergova analiza provedena na australskom Sveučilištu u Newcastleu navodi da svaka osoba tjedno unese oko 2.000 komadića plastike u svoje tijelo. Na mjesečnoj razini to doseže 21 gram, a godišnje naša konzumacija plastike iznosi čak 250 grama.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 17:13   #3
S obzirom da jedem mrkvice, krumpir, kelj etc. ne znam kako, ali može biti. Čak uzgajam male paradajze na balkonu

No to je druga tema.

Nisam prisiljena baš progutat plastičnu vrećicu pri obroku.

Zato bih molila moderatore da otvore posebni pdf.
EKOLOGIJA

Ja sam ovu otvorila zbog

https://en.wikipedia.org/wiki/4ocean
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2019., 02:08   #4
Oduševljena sam da nitko nije zainteresiran da bi se čistila i jadranska obala konkretno. Jer ovdje živimo

__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2019., 12:47   #5
Jedino za sto su lokalci zainteresirani jest da ih nitko ne ulovi kada na juznu stranu obale istovare wc skoljke, kade, plocice i sl. I za smece su krivi turisti, a ne oni...iako mi nije jasno kako bi neki svabo koji je u iznajmljenom app i koji na moru max 14 bio kriv za baceni kauc u obliznje grmlje. Da vidis tek zadarsko zalede....samo treba otici 20 metara iza prvog grma....najvece rvatine i domoljubi jelte.

Inace, ok to sa narukvicom je sweet, ali i dalje ne mijenja zacarani krug u kojem se nalazimo. Ti kupis narukvicu, lokalci ciste, ali i ti (mi) dalje kupujes proizvode u plastici, sinteticku odjecu (PE, PVC, PA, elastan...). To je za sada jos uvijek maketing koji udara na osjecaj krivnje i koji prodaje stvarno preskupe proizvode. Kao bio krema u fck. plasticnoj ambalazi, sandale ili tenesice od recikliranog materijala koje kostaju min 120 eura! Ne daj se tim konzumeristickim krvopijama, vec ih zajebi i kreni pametnije sa malim stvarima (a koje su u sustini ogromne) i koje su doslovno besplatne.

Ako zelis STVARNO nesto uciniti po pitanju plastike trebas krenuti od osobnih navika. Odmah cu ti priznati da je meni jako tesko jer sam okruzena u takvoj mjeri plastikom da potraga za svakim ekoloski prihvatljivim proizvodom isiskuje visednevnu potragu (recimo u DM-u 98% proizvoda je pakirano u plasticnoj ambalazi). Srecom cookies i slicna sranja meni su olaksali potragu pa mi Facebook redovito izbaci ono sto me interesira, tu je pinterest (zero waist projects) i nekako je krenulo i ide.

Cinjenica je da zero waist jako tesko mogu postici u ovako velikom gradu (zivim vani) i nisam plastiku srezala u jednom danu (totalna mi je glupost otvoriti kantu za smece i baciti sve sto je plastika jer jos uvijek postotak recikliranja je toliko nizak da taj otpad opet ce zavrsiti na krivom mjestu), vec projekt ide "step by step".
- kada sam potrosila sampon za kosu kupila sam sampon u cigli (tipa lush, pakiran u papiru )
- kada potrosim kremu za tijelo (prvo sam krenula sa kupovinom velikih pakiranja pa sada istu kremu trosim pola godine) kupit cu shea butter i napraviti svoju kremu za tijelo i cuvati ju u staklenki. Osobnu kozmetiku toga tipa fakat je lako napraviti, ja sam se jako iznenadila.
-koristim krpe za sude, neke sam napravila od stare potrgane posteljine (covjek se zacudi koliko to moze trajati iako ih iskuhavam svako malo)
-ne koristim tekuci sapun za ruke, vec tvrdi i traje puno puno dulje
-meso kupujem samo u mesnici i nosim svoje posude
-u ducanu nosim svoju posudu u koju tete stave nareske i sl. bez prigovora
-odbijam kupiti voce/povrce pakirano u plastici, idem na plac
-sasila sam si ogromnu torbu za plac

Prije nego ista NOVO kupim, bilo u ducanu ili sl. pricekam koji dan da zakljucim da li mi to uisitnu treba, ne jebem te akcije i prilike...a meni je to milion puta teze postici nego prosjecnom covjeku jer imam bipolarni sindrom i trosenje para na gluposti je prvi simptom da terapiju treba prilagoditi.
Izbjegavam sinteticku odjecu, mislim imam nesto ali puno manje od prosjecne zene, npr. nemam plasticne remenje jer zbog nove mode vecinom su PVC koji se NE reciklira jer termickom obradom ispusta toksicne plinove, znaci samo koza- imam remen koji je proizveden za JNA, neunistiv je. Sivam svoju odjecu, maksimalno. Imam komade koji su sivani od pamuka (jersey, popelin i sl). materijali su bili skuplji, ali te komade nosim svaku sezonu intezivno cak i po 10g. Takoder to sto znam sivati daje mi prostora da odjecu preuredim, prilagodim i sl.
Sve sto kupujem pokusavam kupiti kvalitetno. Hrpa ljudi misli da se preseravam sa japanskim nozevima od po 100 eura po komadu (kupljeni na akciji, haha) ali to su dozivotni nozevi koje povremeno provucem kroz brusni kamen. Ako puknu da se popraviti (da uspjela sam jednog odvaliti, no evo ga u ladici, sredili smo ga, tj malo smo ga redizajnirali), drska je drvena i da se promijeniti...oko mene zene kupuju krasne keramicke nozeve jer imaju ruzice na sebi i rozu drsku, a sa njim nemres ni lubenicu prerezat, a di narezat paradajz a da joj dusu ne unistis.

Ugl, od tuda kreni i pili ljude kao da si vegetarijanka (p.s. novi projekt je smanjivanje kolicine mesa koje pojedem tjedno, muz me mrzi zbog toga). Ljudi su "zahvaljujuci" ovim promjenama i medijskim pritiscima poceli shvacati da je vrag odnio salu.
Mozda jos nismo zreli da se okupimo i Bandica objesimo za jaja jer iz nekih samo njemu znanih razloga ne provodi projekt recikliranja, ali svatko od nas moze uciniti strahovito puno ako colu pocne rijetko piti, ako nosi svoju bocu, ako ne kupuje vodu u boci vec kupe filtrator, ako nema 10 razlicith sampona za kosu samo zbog mirisa i sl.

I da zadnje, sa tim stavom skuzila sam da mi ostaje puno vise novaca u dzepu. Samo na vrecicama u ducanu ustedila sam 50 eura godisnje! Di su papirnati rucnici....
LepaMilena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2019., 22:48   #6
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
S obzirom da jedem mrkvice, krumpir, kelj etc. ne znam kako, ali može biti. Čak uzgajam male paradajze na balkonu

No to je druga tema.

Nisam prisiljena baš progutat plastičnu vrećicu pri obroku.

Zato bih molila moderatore da otvore posebni pdf.
EKOLOGIJA

Ja sam ovu otvorila zbog

https://en.wikipedia.org/wiki/4ocean
Sumnjam da možeš izbjeći baš svu plastičnu ambalažu.
https://www.sciencealert.com/humans-...out-knowing-it

Jel pereš zube onom pastom s mikrogranulama? E i to ti je plastika. I kad ju ispljuneš, ona lijepo kanalizacijom i slivnim tokom ode u more, tamo ju popapaju ribice, ribice ulove ribari, i na kraju dobiješ tu mikroplastiku natrag. Skupa s teškim metalima, toksinima, agensima, antibioticima, psihofarmacima i sličnim divotama modernog industrijskog doba.

Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Oduševljena sam da nitko nije zainteresiran da bi se čistila i jadranska obala konkretno. Jer ovdje živimo

Što vrijedi čistiti kad će ubrzo biti ista? Treba mijenjati ekonomsku politiku i industrijske procese.
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2019., 22:09   #7
nažalost puno se ne može pomoći, jer je ekološki osviješten zapadni svijet zapravo tek manji postotak ukupnoga globalnog ljudskog faktora u onečišćenju. dok mi kupujemo narukvice i recikliramo plastiku, velika većina svijeta masovno onečišćuje zemlju.
problem je također i što smo baš mi naručitelji njihovih proizvoda.
= rezultat globalizacije.

jedini način da se sve to stvarno riješi su prirodni, obnovljivi izvori energije, ali i trgovinsko zatvaranje i apsolutna separacija, samodostatnost zemalja (kratkoročno). povratak na neke tradicionalnije, manje invazivne metode, svaka zemlja za sebe.

naravno, i razgovarati o ovoj temi, kao i poduzimati na svojoj mikrorazini je hvalevrijedno. međutim, postotci nisu na našoj strani, globalna situacija niti ogromni razmjeri onečišćavanja.
femanon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2019., 23:07   #8
Nije presudno što "zapadni svijet" čini tako malo ukupnog stanovništva. Istodobno drži većinu novčanog kapitala te intelektualnog vlasništva i glavni je izvor novih oblika kolektivnog ponašanja. Zapadni svijet je najbolje pozicioniran da se njemu bude jezgra održive revolucije, posebice EU, ali ako pratite SAD vidjet ćete da je ideja održivosti postala mainstream i tamo među demokratskim političarima (centar i ljevica). Kina ima grdne probleme s zagađenjem okoliša, posebice zraka, tako da su sigurno spremni na promjene. Najproblematičnije je u najsiromašnijim zemljama, Indiji, Bangladešu, Pakistanu, subsaharskim zemljama i sl., ali ako se stvari promjene u kapitalom bogatijem dijelu svijeta vjerojatno će pratiti i siromašnije zemlje. Sigurno nije sve beznadno, daleko od toga, samo treba nastaviti pritiskati, organizirati se, uobličiti na lako shvatljiv način argumente koje je teško i pobrojiti, ići pametno i bez beznađa, čak igrati i na konzumeristički način nekad poput Greenpeacea. Trump i slični su prolazna boljka.
Zoka Bosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2019., 23:15   #9
Inače, vidim da su neki zainteresirani da se otvori novi pdf s ovakvom tematikom pa da se pridružim željama.

Samo treba paziti s imenima jer ekologija kao znanstvena disciplina nije ovo što je navedeno i ne bi se trebala spominjati u imenu, to je grana biologije.

Disciplina koja se bavi ovakvim stvarima je interdisciplinarna i zove se zaštita prirode i okoliša, a ljudske djelatnosti koje se vode postavkama te discipline su održivi razvoj.

Tako da bi možda odgovaralo ime Zaštita prirode i održivi razvoj za novi pdf.
Zoka Bosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2020., 10:29   #10
Jeste li znali da veći dio plastike u oceanu čak 50% čini napuštena ribarska oprema.

Tako da tu ne pomaže ona " kreni od sebe"

Zato jer većina nas nismo ribari.
detoxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2020., 14:26   #11
Quote:
detoxhr kaže: Pogledaj post
Jeste li znali da veći dio plastike u oceanu čak 50% čini napuštena ribarska oprema.

Tako da tu ne pomaže ona " kreni od sebe"

Zato jer većina nas nismo ribari.
Nekako sumnjam u ovaj podatak. Imaš li neki link, referencu?
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2020., 15:09   #12
https://www.nature.com/articles/s41598-018-22939-w

Opravdana sumnja, krivi podatak sam dao.

Točnije, toliko su našli u great pacific garbage patch-u 50%

A plastičnog smeća od ribarske opreme ima procjenjuje se 10% ili 700,000 tona godišnje.

Taj podatak sam pak pročitao u novinskim članku:

This Is The Deadly Ocean Plastic Pollution You Never Hear About

By Lucy Siegle
10/24/2018 05:45 AM ET
|
Updated Feb 28, 2019

Huffpost

Tamo ima link na izvor.
detoxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2020., 20:12   #13
Ja sam bila otvorila ovu temu, ali nisam je dugo pogledala. Mogu reći, dosta toga zanimljivog je napisano.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2021., 23:17   #14
Triba uvest smrtnu kaznu za proizvodnju plastike u neopravdane svrhe!
Idući korak, za proizvodnju bilo čega od ugljikovodika, ako za to ne postoji vrlo,vrlo valjani razlog!!!
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2021., 18:08   #15
Jeste da je "Glas koncila" ali članak je znanstveni:
glas-koncila.hr/neugodna-iznenadenja-iz-krvi-novorodencadi-misteriozne-kemikalije-u-ljudima

... ""Standardni otrovi
Ukupno je detektirano više od 230 različitih kemikalija, od kojih većina pripada poznatim skupinama onečišćivača. Znanstvenici su ih lako otkrili i izmjerili jer su se koristili postojećim bazama podataka u kojima su kemikalije navedene i opisane. To su zagađivala iz svakodnevnoga okoliša s kojima su ljudi osuđeni na suživot: lijekovi i njihovi razgradni produkti, konzervansi, razni endokrini disruptori, boje…

Novi otrovi
Osim dobro poznatih kemikalija, prvi je put uočena prisutnost 55 vrsta kemijskih spojeva koji nikada prije nisu evidentirani kao onečišćivala ljudskoga organizma. Među njima se nalaze različiti pesticidi, ostatci fluoriranih polimera poput teflona, omekšivači plastike iz ambalažnih materijala, kozmetički dodatci te takozvane HPV kemikalije koje se proizvode u velikim količinama, poput distearilmetilamina ili trimetilen-diamin-tetraoctene kiseline.

Nepoznati otrovi
Konačno, znanstvenici su otkrili i skupinu od 42 kemikalije koje su potpuno nepoznate etiologije, odnosno nije jasno odakle dolaze. S pravom su ih nazvali misterioznim kemikalijama. Iako je njihova struktura točno određena, a koncentracija točno izmjerena, njihova uporaba je – enigma. Ti spojevi, vrlo složenih imena, nemaju čak ni svoje kratice odnosno akronime, pa se navode kao: 1-(1-acetil-2,2,6,6-tetrametilpiperidin-4-il)-3-dodecilpirolidin-2,5-dion ili 2R-7-hidroksi-8-(2-hidroksietil)-5-metoksi-2-,3-dihidrokromen-4-on"" ...
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2021., 19:54   #16
Stvarno smo se sjebali s plastikom.
https://www.news-medical.net/news/20...-CLX9oAuB4ayY8
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2021., 04:33   #17
Problem plastike i recikliranja se nikada nece rjesiti dok se puni trosak zagadenja ne uracuna u cjenu proizvoda. Poticanje na individualnu odgovornost i razvrstavanje zvuci ljepo, ali nije prakticno rjesenje. Ako kosta 200 kuna da se kilogram plastike na smetlistu razvrsta i reciklira, onda plasticna ambalaza od 0.1 kilograma u ducanu mora kostati dodatnih 20 kuna, koje ce ici za sakupljanje i recikliranje te ambalaze nakon sto se odbaci.
JohnSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2021., 09:58   #18
trazim komercijalni shredder plastike za potrebe domacinstva
prijedlozi?

na yt postoje razne diy izvedbe...
mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2021., 17:41   #19
Trebalo bi gdje je to moguće puno više toga zamatati u papir, budući da se osjetno lakše razgrađuje. Plus jednokratnu plastiku treba potpuno eliminirati te reciklažu u volumenu podignuti koliko god je to izvedivo.


Naime bez ozbiljnije edukacije stanovništva teško da bude se ovaj problem ikada doveo u red.
Versatile mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2021., 09:25   #20
Već sam pisao o tome nekoliko puta na raznim mjestima. Jutros čitam kako je stotine lampiona otplovilo Dunavom. I tako svake godine. Kada bih pokupio lampaše sa nekog groblja, napunio tačke i to lijepo istovario sa mosta, bih li bio kažnjen? Svake godine isto, i za dan umrlih. I tokom cijele godine uz razne povode. Tone i tone. Te lampaše treba zabraniti zakonom!
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.