Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2011., 18:25   #1
Prosjaci i beskućnici

Upravo sam malo zujala po Fespuku i naišla na zanimljiv status u kojem je kolega napisao kako ga je žena na ulici, plačući, molila da joj kupi kruh i mlijeko.

Netko ga je upitao što je na kraju napravio - moram priznati da sam očekivala da će reći da ju je samo zaobišao, no odgovor me prilično ugodno iznenadio - osim kruha i mlijeka, kupio joj je i dva jogurta i malo povrća.

Svi smo navikli na žicanja po ulicama, i ako se netko od nas čak i sažali nad nekim - kolike su šanse da se naš novac ne iskoristi na cigarete i alkohol?
Postoji i ona taktika koju neki upotrebljavaju - kupiti hranu umjesto dati traženi novac. Neće se buniti onaj kojemu je stvarno potrebno.

Još jedan primjer -
sjedim s dečkom u šatoru na Jelačićevu trgu i u 20 minuta su nas tri, očito beskućnika, žicala za par kuna. Nisam se obazirala jer mi je dečko rekao 'Kada bismo tako svakome tko nas žica dali, što bi onda nama ostalo?'
Ne znam, stvarno mi je užasno teško tako ignorirati nekoga kada stvarno više ne mogu znati za što točno toj osobi novci trebaju.

Što vi radite u takvim situacijama, kakav je vaš stav?
__________________
was that sarcasm?
SugarPlum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:32   #2
Jednom je neka žena došla na vrata prositi i moja mama joj je dala pola kruha i dobar komad slanine.Žena ju je pogledala kao da joj je dala crknute miševe i rekla 'Neću ja to'. Od tada nikome ne vjerujem da 'crkava od gladi'

Ciganima ne dajem nikad.
__________________
- Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje?
- makyca: Radije sama, nego ženica.
- QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC.
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:34   #3
Ja dam,ako imam viška.
To što će si možda kupiti pljuge,a nek puši..
Jbg,teško mi je gledati tu sirotinju.
__________________
...e taj film (ne)ćemo gledati.....
mistifique is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:39   #4
Čim si može priuštiti luksuz da kupi cigarete nije mu toliko teško
__________________
- Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje?
- makyca: Radije sama, nego ženica.
- QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC.
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:47   #5
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Jednom je neka žena došla na vrata prositi i moja mama joj je dala pola kruha i dobar komad slanine.Žena ju je pogledala kao da joj je dala crknute miševe i rekla 'Neću ja to'. Od tada nikome ne vjerujem da 'crkava od gladi'

Ciganima ne dajem nikad.
možda je bila muslimanka YA KNO

ako me pitaju da im kupim klopu, kupim ako mogu
ako me pitaju par kuna, dam ako imam; briga me jel im treba za kruh, pelin ili cigare, otkud da ja znam šta im je preče u tom trenutku
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:48   #6
Quote:
Što vi radite u takvim situacijama, kakav je vaš stav?
Ovo je moj stav:

Quote:
SugarPlum kaže: Pogledaj post
Upravo sam malo zujala po Fespuku i naišla na zanimljiv status u kojem je kolega napisao kako ga je žena na ulici, plačući, molila da joj kupi kruh i mlijeko.

Netko ga je upitao što je na kraju napravio - moram priznati da sam očekivala da će reći da ju je samo zaobišao, no odgovor me prilično ugodno iznenadio - osim kruha i mlijeka, kupio joj je i dva jogurta i malo povrća.
No, ne bih to nikada stavio na facebook ili bilo gdje na internetu to objavio. Mislim da je to privatna stvar.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:51   #7
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Čim si može priuštiti luksuz da kupi cigarete nije mu toliko teško
Slažem se

Mislim da bismo se sada u ovo doba neimaštine mogli malo više 'aktivirati' što se tiče takvih darivanja Istina je da uvijek postoje oni koji će napraviti neku gnjusnu facu i reći 'daj bok', ali uvijek postoje oni kojima bi i komadić kruha bio dar s neba. Ipak, nama koji imamo više od njih, 5 kuna manjka neće predstavljati vidljivu razliku...

Najžalosnije je što će upravo ovi 'fejkeri' iskoristiti ovakvu situaciju da bi se domogli kojekakvih gluposti, pa će onda na kraju ispaštati jedino oni kojima nešto stvarno treba...
__________________
was that sarcasm?
SugarPlum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:57   #8
Nažalost, moja su iskustva slična simpsolininim.
Jadni ljudi, ovo-ono, a ima se za cigarete, mobitele, alkohol najčešće.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 19:06   #9
Nikada ne dajem prosjacima i smatram da je davanje prosjacima dugoročno štetno po društvo. Time se naime potiće prosjačenje kao način života.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 21:24   #10
Uglavnom ne dajem. Kad odlučim ne dati, hladno kažem da nemam al mi je zapravo koma, čim se okrenu i odu zamislim kak ću gorit u paklu, iz nekog razloga imam ogromnu grižnju savjest kad ne dam ništa. Kao da sam ja skrivila njihovo siromaštvo.
Galileada is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 21:32   #11
Quote:
Galileada kaže: Pogledaj post
Uglavnom ne dajem. Kad odlučim ne dati, hladno kažem da nemam al mi je zapravo koma, čim se okrenu i odu zamislim kak ću gorit u paklu, iz nekog razloga imam ogromnu grižnju savjest kad ne dam ništa. Kao da sam ja skrivila njihovo siromaštvo.
Pa, činiš grešku samoj ili samom sebi.
Baš svaki put, kad mi je prosjak, ciganka, bitlo tko pokucao na vrata, nešto sam dala.
Znala sam ugovoriti da dođe drugi dan, jer danas nemam baš ništa.
Jedna žena je došla s djetetom u naručju i pozvala sam ju u kuću. Ponudila sokom i zamolila da pričeka dok ja skupim odjeću za njeno dijete, imala sam tada i ja malo dijete. Ona nije mogla vjerovati to što je doživjela.

Ne opterećuje me što netko čini s onime što sam dala, ostavljam to savjesti dotične osobe. Moja ljudska dužnost je pomoći onome tko traži, tako ja mislim i osjećam.
Odbijam razne studente koji dolaze tražiti lovu za kojekakve fondove, kao što je bio fond supruge našeg prvog predsjednika. Još i danas mi je žao što sam malo povisila glas na njega. Ubrzo sam se i spričala, nije on kriv.

Nije da ja imam na bacanje, ali jabuku ili kilo riže uvijek imam.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 22:14   #12
Nekad dam, nekad ne dam, ovisi o situaciji u novčaniku. Kad nemam, jednostavno prođem/ignoriram. Jer meni nezaposlenom isto novci ne padaju s neba, moram obavljati svakakve posliće da si nešto zaradim.

Onima koji zvone na vratima ne otvaram, ali najviše zbog toga jer često dolaze oni koji nešto žele prodati ili su prevaranti (to se skuži odmah) koji traže lovu za tko zna što. Tako da po defaultu ne otvaram više nikome. Jedino poštaru koji dolazi uvijek u isto vrijeme pa ga već znam, a ljudi koji mi dolaze se ionako prije telefonski najave. Dok svi ostali imaju block pa nek' pjevaju pred vratima.

I ono kad vidim u novinama da netko treba pomoć, medicinsku, pogotovo ako je riječ o djeci ... na to sam osjetljiv i obavezno uplatim na žiro-račun neki iznos, pa makar i manji.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 22:37   #13
99% njih ili laže da nemaju pa prose ili su sami krivi za situaciju(puše piju drogiraju se)

ako te peče savjest kad odbiješ nekome pomoći, odi na autobusni kolodvor u zg pa promatraj par sati one prosjeke, garantiram ti da će nakon toga htjeti naći lopatu i zatući ih sve
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 23:16   #14
Quote:
SugarPlum kaže: Pogledaj post
Što vi radite u takvim situacijama, kakav je vaš stav?
Rijetko dajem novac, pogotovo kad me žica zadnja karika u ciganskom MLM sustavu, poznatom po tome da u trgovinama u dlanovima nikad nema novčanice sitnije od 200 kuna. Empatije nemam, nestala je bez traga od popunjenog prvog mjeseca radnog staža, što je prilično davno. Ja se za ono što želim moram dobro oznojiti i ne pada mi na pamet davati novac nekome tko životari držeći pruženu ruku. O tome da novac, od mene strejtera ekstrema, na kraju ode za cigarete/alkohol/štogod da ne pričam.

Jednom me na autobusnom (ZG) zaustavi ciganka sa djetetom i počne plakat da nema para. Kad sam rekla da ne dam novac, onda me tražila da joj kupim hrane. I ja, očito raspoložena, uđem sa njom u onaj mali Konzumić. Pamćenjavrijedno iskustvo. Baci ona dijete, čopi košaru i počne trpat i naslaže i ode drito na kasu. Jaonak, WTF , uzmem košaru sa kase i kažem da ću valjda ja staviti ono što želim platiti njoj. I povadim sve i stavim par stvari a ona "A kavu? A omekšivač? itd". Naravno da sam platila samo ono što sam htjela. Još uvijek se divim toj nemiloj izravnosti i bezobzirnosti u žicanju. I naravno da je izjurila van bez đenja/fala/nešto nešto.
Mislim, ta hrana je završila vjerojatno na nekom štandu na pijaci ali nema veze. Makar će otići po cijeni zdravijoj nego u Konzumu . Plus, kako bih inače znala da ima takvih ljudi?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 23:41   #15
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Rijetko dajem novac, pogotovo kad me žica zadnja karika u ciganskom MLM sustavu.


Poučena iskustvom, uglavnom ne dajem. Neću nikada zaboraviti kada sam bila kod frendice i zvoni ciganka na vrata sa malim dijetetom, žica novce. Frendica njoj lijepo u vrećicu spakira - kruh, mlijeko, jogurte, zimske, kutiju keksa... i tako svega nenačetog da ima. Ciganka samo ljuto zgrabi vrećicu i ode. Kasnije smo, kad smo izlazile iz ulaza, imale što vidjeti - sadržaj te vrećice razbacan po kontejneru. Strašno!! Pa nitko od nas ovdje nebi nikada bacio frišku hranu, koliko god da novaca ima. Koja bahatost i bezobrazluk jer joj nismo dale novce!

Onda kad vidim hrpu onih muljatora, lažnih invalida prosjaka... sklapa stojećki svoja invalidska kolica u mercedes, ili glumi gluhonijemog po bircu a onda se okrene kad ga netko pozove da mu da novce... itd.

Ne dam tim prosjacima ništa. Narodi desetero djece da bude na teret državi i samo stane prositi.

Dam jednoj jadnoj bakici u kvartu koja je jako stara i nemoćna, ne može više ni raditi ni skrbiti se o sebi. I dam kad vidim djecu ili starije koji su bolesni i treba im za liječenje. Takvima ću uvijek pomoći. I najviše preferiram samo davanje dotičnima na ruke, nikad ne znam tko će preko nečega pokupiti te novce.
Blood Countess is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 23:44   #16
Jednom mog prijatelja zaustavi kroner i žica ga pet kuna za pola litre kruha
Eeee, kad je za pola litre kruha, evo cenera odgovori prijatelj u me.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 00:15   #17
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post

Empatije nemam, nestala je bez traga od popunjenog prvog mjeseca radnog staža, što je prilično davno. Ja se za ono što želim moram dobro oznojiti i ne pada mi na pamet davati novac nekome tko životari držeći pruženu ruku.
Dobro rečeno.

Ni meni se ne radi baš svaki dan pa svejedno odem na posao i obavim svoje. Doduše, vjerojatno bi i većina ovih što prose mogla reći to isto

Dajem samo ovim starčekima koji prose po križanjima, njih mi je stvarno žao a i većina ih je nesposobna za rad. Radno sposobnima ne dam ništa i doista, istinski ne kužim ljude koji mladoj, radno sposobnoj ženi daju lovu ili joj idu kupiti špeceraj. Tisuće žena svaki dan ostavi dijete u jaslicama/ vrtiću i idu na posao.
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 02:59   #18
Neki dan ispred Lidla stoji mala Romkinja i kaže da je gladna. Ja joj kažem da me pričeka, da ću kupiti i njoj nešto za jesti. Ja za 10 minuta vani,naravno nje nema više. I tako par puta ista stvar s djecom, ponudiš da kupiš nešto da jede, ne želi ili nestane, već želi lovu. A najbolje su mi kad traže novce da kupe nešto u McDonald's u kojem se niti ja ne hranim ili kad imaju još neke prohtjeve u vezi hrane. Zgražava me bahatost Roma i stav kao da smo mi njima dužni davati novce, a očigledno nisu gladni jer da jesu jeli bi što god im daš, ne bi se bahatili. Da ne spominjem kako im je mama znala davati robe i hrane pa kasnije sve pobacaju po cesti. Njima više ne dajem ništa, samo prolazim, jedino starcima i invalidima dam.

Zadnje uređivanje gold_girl : 23.11.2011. at 03:09.
gold_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 05:07   #19
Quote:
Galileada kaže: Pogledaj post
Uglavnom ne dajem. Kad odlučim ne dati, hladno kažem da nemam al mi je zapravo koma, čim se okrenu i odu zamislim kak ću gorit u paklu, iz nekog razloga imam ogromnu grižnju savjest kad ne dam ništa. Kao da sam ja skrivila njihovo siromaštvo.
pa na to i pucaju. oni koriste tvoju savjest da bi ti olakšali novčanik. ti bi se trebala osjećat nemoralnom zbog njihovih pokušaja zarade na nemoralan način?
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Jedna žena je došla s djetetom u naručju i pozvala sam ju u kuću. Ponudila sokom i zamolila da pričeka dok ja skupim odjeću za njeno dijete, imala sam tada i ja malo dijete.
ja ti mogu samo dati savjet ovak prek neta.
pustila si nepoznatu osobu u kuću i ostavila ju bez nadzora a imaš malo dijete doma. divno je bit humanitarac i dobrostiv i sve to skupa ali ti prosjaci nisu tvoja odgovornost. dovela si sebe i svoje dijete u izravnu opasnost.
izravno ali iskreno. a ti kak hoćeš
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 11:34   #20
E meni je uvijek više žao starih osoba nego te djece.

U Banjaluci ima par tih bakica baš starih što stoje po zimi i prose a jedna je čak držala buketić visibaba i to prodavala. Na nju sam se baš sažalila i kupila taj buket od nje.

Jedno ciganče je pljunulo za mom jednom kad nisam imala sitno da mu dam.

Od tad mogu crknuti predamnom nema šanse da ću im dati pa makar se pekla u paklu na 100 ražnjeva
__________________
- Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje?
- makyca: Radije sama, nego ženica.
- QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC.
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.