Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2008., 22:57   #41
Quote:
mariobab kaže: Pogledaj post
Muhara je šamanska gljiva,ali nije neka s kojom bi se čovjek baš odvaljivao iz gušta,iskustva su zbunjujuća,često ne baš ugodna,osim toga psihoaktivne tvari variraju iz godine u godinu.Ja ih uvijek nađem u brezovoj šumi,na istom području,ali ne svake godine.Lijepo ih je vidjeti u šumi.
Kod mene dosta rastu biserke(amanita rubescens),ali veoma mlade su često pune crva i odlična prava tigrica (amanita spissa).Ove potonje mi berači uglavnom
pošutaju ili zgaze,valjda misle da je otrovna panterova muhara(amanita panterina).Tako je to na selu.
to je takva idjotarija i primitivizam šta imaju gazit i ako je otrovna to je isto kao šta budale ubijaju zmije kad naiđu na njih kao otrovne su pa šta ako su otrovne pusti ih na miru i neće ti ništa
mrgixyz* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 22:58   #42
I sad ja sutra moram ići ubrati koju gljivu,a nisam planirao ovu jesen,doma žena i djeca jedu samo šampinjone,ali od razgovora o gljivama počnu sline curiti...
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:00   #43
Quote:
mrgixyz* kaže: Pogledaj post
to je takva idjotarija i primitivizam šta imaju gazit i ako je otrovna to je isto kao šta budale ubijaju zmije kad naiđu na njih kao otrovne su pa šta ako su otrovne pusti ih na miru i neće ti ništa
Ljudi se boje nepoznatog,a strah onda rađa agresiju,tako je to sa gljivama,zmijama,ljudima,lakše je zgaziti nego naučiti i razumjeti.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:01   #44
@mrki - po meni je primitivizam i onaj tvoj post o amaniti
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:32   #45
Quote:
Limeni Nos kaže: Pogledaj post
@mrki - po meni je primitivizam i onaj tvoj post o amaniti
ma ovo za branje i prodju muhare sam se šalio nebi htio zaglavit u zatvoru zbog dilanja droge ali stvarno to narkomani traže oni bi pojeli i govno da im neko reće da izaziva halucinacije

mrgixyz* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:36   #46
u tom slučaju moj bed, inače sam i sam pobornik internet sarkazma
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:43   #47
inače od jestivih gljiva ja znam prepoznati vrganje sunčanice i lisičice vrganja i lisičicu jednostavno nemožeš zamjeniti za otrovnu gljivu vrganja po prepoznatljivom obliku a lisičicu po obliku i mirisu po marelicama
mrgixyz* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 13:51   #48
Ja sam davno čitala neku knjigu gdje je pisalo da se jedna vrsta jestive gljive od dosta otrovne može prepoznati samo pod mikroskopom.
Uglavnom jedna ima 4 spore, jedna dvije... Ili tako nešto... možda pišem gluposti al sjećam se da je bilo tako nešto.
sita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 14:52   #49
Quote:
mrgixyz* kaže: Pogledaj post
inače od jestivih gljiva ja znam prepoznati vrganje sunčanice i lisičice vrganja i lisičicu jednostavno nemožeš zamjeniti za otrovnu gljivu vrganja po prepoznatljivom obliku a lisičicu po obliku i mirisu po marelicama
khm, i ludara je iz roda boletus (vrganji). ok, nije baš da je otrovna, ali se može provesti dan povraćajući od nje ali valjda bereš samo vrganje koji su odozdo svjeliji nego odozgo pa onda nema opasnosti
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 15:00   #50
Razočaravajuće,nekoliko sunčanica,jedna puhara,nekoliko muhara.Jedva je bilo za doručak-ne uključujući muhare.I dva vrganja,toliko crvljiva da ih nisam dirao,grmić prestarih panjevčica..Čudi me što nema nikakvih drugih gljiva,ni dedeka,kojih je kod mene inače puno.Još bi ih trebalo biti u ovo doba godine,osim ako im onaj val hladnoće i kiše nije naškodio rastu.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 15:36   #51
Friški izvještaj sa Sljemena glasi: 8 mladih vrganja, turčini, dedeki i sunčanice. Počele su rasti i druge gljive pa se sve nadam da ovo ne bude propala gljivarska jesen
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 15:45   #52
Pa, iskreno se nadam da će biti tako.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 23:30   #53
jesu li turčini i dedeki također iz roda boletus?
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 00:30   #54
Quote:
Limeni Nos kaže: Pogledaj post
jesu li turčini i dedeki također iz roda boletus?
Nisu već iz roda Leccinum, iako ih neki autori stavljaju i pod Boletuse.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 01:13   #55
Gljive premalo jedem, i to su samo šampinjoni, vrganji, grmačice i moj favorit, pohane sunčanice

Problem je to što ih neznam dobro pripremiti Pa da se radi o nekoj drugoj, vrhunskoj gljivi, tipa gnojištarke... vjerojatno bi završile u napoju
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 10:38   #56
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Problem je to što ih neznam dobro pripremiti Pa da se radi o nekoj drugoj, vrhunskoj gljivi, tipa gnojištarke... vjerojatno bi završile u napoju
Gnojištarka i alkohol
Nju jako brzo moraš pripremiti, jer vrlo brzo pocrni već nakon par sati.

A propos pripreme
Najlakši i najbolji način je fritaja s jajima, koju možeš napraviti na 50 različitih načina.
Dobre su i krem juhe, meni možda najbolje od krem juha.
Ja osobno volim i umak za paštu, s vrhnjem za kuhanjem. Odlični su dedeki, turčini, te vrganjina taj način. Caka je da nakon što propirjaš luk i gljive i dodaš vrhnje staviš redom, sojin umak, bijeli papar i limunov sok (savršena kiselo ljuta kombinacija).
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 20:14   #57
Danas sam bila u nekoj šumi i ima fakat hrpa svakakvih gljiva al ih ja ne poznam dobro pa... Jedino kaj sam našla su tri turčina. Za koje me mama uvjeravala da su blagve (da bar) pa smo išli susedu pitat.

Edit: Nisam znala da su zaštićene, sad pročitah. Inače, nisam ih nikad jela al sam čula da je jako fina. Al ne kužim zašto je ne bi ubrao ako odrežeš i ostaviš ostatak u zemlji?

Zadnje uređivanje sita : 12.10.2008. at 20:47.
sita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:24   #58
Blagve jesu potpuno zaštićena vrsta,turčin nije.Popis vrsta i oblik zaštite prvojeri ovdje.Nisam siguran odnosi li se to i na skupljanje za osobne potrebe,ionako nisam vidio blagvu nekih 20god.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 22:39   #59
gdje bi blagve uopće trebale rasti u RH?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 06:20   #60
U Slavoniji,Lici,Prigorju.To su područja za koja osobno ili preko mame i bake znam da ih je bilo.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.