Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2012., 00:42   #1061
malo novosti s moje strane...
kupio sam 2.svezak i zadovoljan sam. uzeo sam 2. jer su mi ful zakon sluznjače i gube, ali i ostale što dolaze na trulom drvetu. nastojim takvih uloviti što više unazad mjesec dana kako sam se malo više zagrijao za gljive. evo nešto od danas, ne znam vrste jer nisam stigao pogledat, imam stalno nekakve zaostatke, ali čisto da vidite:





novi digitalac mi na popravku pa je sve ovo slikano sa starim, zato fotke i jesu takve loše. nažolost, još 2 tjedna neću imati izbora, nego se nositi sa starim digitalcem.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 14:35   #1062
Quote:
cabage kaže: Pogledaj post
Ja sam danas našao desetak primjeraka Biserke. Barem mislim da jest, obadvije knjige tako kažu, a i internet!!
Daj, čovječe, beri gljive, a ne žene, završit ćeš u zatvoru!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 23:59   #1063
pozdrav!
počeo sam malo detaljnije ulaziti u svijet gljiva i mogu reći da jest interesantno i zarazno, ali muka je s determinacijama. naime, imam više od 200 vrsta na fotografijama, a sudeći prema dosad viđenom, mogu biti sretan ako uopće 50 od tih i odredim. ovih sam dana uzorkovao što sam vidio, bilježio i fotografirao, no opet nije lako kad vas dopadne vrsta koja ima sličnosti s još nekoliko njih. posljedično, moram se baciti na više analitički pristup, redom iščitavati tekst, a čak i onda nije lako. to je valjda početnik u meni, ali s vremenom će doći iskustvo, nadam se, a onda će sve biti puno lakše. na terenima skupljanje gljiva mi je tek usputni čin, sekundarni, tako da nemam mogućnost nositi neke korpice i posude u koje bih skupljao gljive i nosio. na terenu zabilježim čega se sjetim, a onda dođem kući i ispadne da to nije dovoljno jer, recimo, nisam zabilježio do koje se mjere koža klobuka guli.

stigla mi je ona britanska knjiga koju sam ranije spominjao. nije nešto ekstra, prvenstveno jer je... pa britanska (dajem prednost domaćoj literaturi koja obrađuje domaće vrste). knjiga ima uvodni teoretski dio, neku vrstu ključa prema skupinama, tekstualni opis svake vrste koji je dosta detaljan (po meni) i ilustraciju koja zna biti malo zbunjujuća pogotovo kad se radi o poleglim gljivama koje rastu na panjevima, korama i sl. u svakom slučaju, kombinacija božac i ova britanska trebala bi dati rezulate. moram napomenuti, za vas koji budete kupovali encikl.gljiva, da su knjige masivne i molim pogledajte malo uvez i prolistajte kroz knjigu prije kupovine. na ovoj mojoj čini se da uvez polako podliježe ozljedama. je li to od masivnosti ili traljavog uveza, ne mogu reći, nisam vidio druge primjerke radi usporedbe.

sutra sam na terenu opet, nastojat ću prikupiti što više. kako mi je 40x objektiv na servisu, morat ću spore drito na imerziju prebacit - mala otegotna okolnost. javit ću vam ako bude dobar ulov sutra.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 16:03   #1064
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
pozdrav!
počeo sam malo detaljnije ulaziti u svijet gljiva i mogu reći da jest interesantno i zarazno, ali muka je s determinacijama. naime, imam više od 200 vrsta na fotografijama, a sudeći prema dosad viđenom, mogu biti sretan ako uopće 50 od tih i odredim. ovih sam dana uzorkovao što sam vidio, bilježio i fotografirao, no opet nije lako kad vas dopadne vrsta koja ima sličnosti s još nekoliko njih. posljedično, moram se baciti na više analitički pristup, redom iščitavati tekst, a čak i onda nije lako. to je valjda početnik u meni, ali s vremenom će doći iskustvo, nadam se, a onda će sve biti puno lakše. na terenima skupljanje gljiva mi je tek usputni čin, sekundarni, tako da nemam mogućnost nositi neke korpice i posude u koje bih skupljao gljive i nosio. na terenu zabilježim čega se sjetim, a onda dođem kući i ispadne da to nije dovoljno jer, recimo, nisam zabilježio do koje se mjere koža klobuka guli.

stigla mi je ona britanska knjiga koju sam ranije spominjao. nije nešto ekstra, prvenstveno jer je... pa britanska (dajem prednost domaćoj literaturi koja obrađuje domaće vrste). knjiga ima uvodni teoretski dio, neku vrstu ključa prema skupinama, tekstualni opis svake vrste koji je dosta detaljan (po meni) i ilustraciju koja zna biti malo zbunjujuća pogotovo kad se radi o poleglim gljivama koje rastu na panjevima, korama i sl. u svakom slučaju, kombinacija božac i ova britanska trebala bi dati rezulate. moram napomenuti, za vas koji budete kupovali encikl.gljiva, da su knjige masivne i molim pogledajte malo uvez i prolistajte kroz knjigu prije kupovine. na ovoj mojoj čini se da uvez polako podliježe ozljedama. je li to od masivnosti ili traljavog uveza, ne mogu reći, nisam vidio druge primjerke radi usporedbe.

sutra sam na terenu opet, nastojat ću prikupiti što više. kako mi je 40x objektiv na servisu, morat ću spore drito na imerziju prebacit - mala otegotna okolnost. javit ću vam ako bude dobar ulov sutra.
Uspori ... Moje iskustvo govori da je gljivu vazno donijeti kuci i polako prouciti... Pokupi par gljiva, prouci, napravi zabiljeske... Neki gljivar bi ti mogao ustediti dosta vremena kod cestih i uobicajenih vrsta...

Guljenje kozice klobuka, promjene boje, lomljivost/zilavost mesa i listica... Puno je elemenata, a sigurno je lakse kad pred sobom imas knjige, a u ruci gljivu umjesto biljeski...

Sta ja znam, meni se uvez cini OK...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 16:55   #1065
to sam pisao u jednom dahu. treba iskoristi trenutak dok te krene. to bi bio osvrt na početke interesa za mikologiju, ispunjenu entuzijazmom naravno.
da rezimiram: nema mi druge, nego vratiti se na prioritete, a tu gljive nisu... zasad. bavit ću se gljivama koliko stignem; bolje donijeti kući 4-5 i pozabaviti se njima, nego donijeti hrpu koju uopće neću moći obraditi u dogledno vrijeme. apsolutno se slažim da gljivu treba donijeti kući. bilješke s terena su bitne (stanište, supstrat npr.), ali ustvari ne znaš na što trebaš obratit pažnju dok ne vidiš što se traži u priručniku.
danas sam donio nekoliko poliporusa pa ću ih kasnije obradit. teško je kad radiš sam na više područja. ako netko ima interes za suradnju, pa makar samo tehničke stvari, dajte molim vas, morat ću se klonirat!
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 19:31   #1066
Evo jedne koju nisam mogla točno determinirati,slikana je iz tri pozicije ( koje tu prilažem ) ili je tigrica, ili panterova muhara...ja sam procijenila da bi bila tigrica... naravno, ubrala je nisam nek je ubere onaj tko je siguran





a ove znamo, beremo i uživamo na sve mile načine, a rastu nam i u vinogradu i u voćnjaku i na travnjaku ! Jako su nas razveselili!

rizica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 19:41   #1067
Ove totalno nismo mogli definirati, fino gljivlje mirišu, među otrovnim gljivama kod Bošca ih nisam našla, rastu na travnjaku puno ih je bilo.Naravno snimljene su sad 27.05.12.
Evo sličice, ako ih netko pozna nek mi otkrije koje su. Vjerujem da su jestive, no imali smo šampinjone i nje bilo potrebe pripremati ove nepoznate.

rizica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 12:47   #1068
Rizice, tigrica se od pantere razlikuje samo po narebranom vjenčiću. Usto, pantera bi trebala imati narebraniji rub klobuka.
Međutim, te su vrste previše slične da bih ti preporučio zajebavati se s njima. Kad rastu te dvije vrste, tada rastu i biserke koje se mogu nedvojbeno identificirati, a vrlo su ukusne.

Ove male žute mi sliče na rane čehavke (livadarke), ali nisam siguran. U svakom slučaju, pečurkama nisu ni do koljena, zato je možda bolje i njih ignorirati.

I za kraj, u kojem si kraju našla pečurke?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 17:38   #1069
Gigantska pečurka

Opet ja... Ova gljiva je narasla u blizini travnjaka koji se kosi. U promjeru ima oko 15 cm i isto toliko je otprilike i visoka. Slikana je iz nezgodnog ugla ali nisam mogao bolje prići. Na stručku koji je smećkaste boje ima veći prsten bijele boje koji je blago valovit. Resice su svijetle boje. Podsjeća na livadsku pečurku ali je ogromna... Od ove jedne napraviš ručak...

Pozdrav gljivarima!

malizarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 18:58   #1070
jučer sam našao 2 ogromne puhare kakve još nisam nikad vidio ova veća ima možda i 20 cm u promjeru
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 20:59   #1071
X, to je golema puhara. Ako je bijela u presjeku, prži i uživaj!
Žare, ne zajebavaj se s pečurkama koje ne poznaješ, neke su otrovne.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 21:19   #1072
nisam nikad jeo puhare. ne djeluju mi privlačno.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 22:13   #1073
Meni je privlačna susjeda, pa je svejedno ne bih pojeo.
A kaj bi ti ja, jedi hamburgere.
__________________
I nerođena djeca su pederi!

Zadnje uređivanje judolino : 01.06.2012. at 22:22.
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 01:27   #1074
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
nisam nikad jeo puhare. ne djeluju mi privlačno.
Ni ja, imaju miris po metalu.

Ali!
Danas sam napravio, kako se to kaže, uvarak ili dekokt od trametesa. Ovakvog, jer jedino za taj znam da se koristi:

Trametes versicolor




Ništa posebno. Miris po gljivama, okus bljutav osim ako zasladite (ja nisam). Voda, kao što vidite, poprimi neku žućkastu boju. Navodno odlično za imunitet.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 01:31   #1075
Eh, da ne bih zaboravio...

Malo sam zapeo s trametesima, jel... Bavio sam se determinacijama pa evo jedan prilog da vam prezentiram. Prihvaćam ispravke (ako ih ima) dragom voljom!

Trametes hirsuta


Trametes gibbosa



Stereum subtomentosum, a one crne fleke pokraj bi trebala biti Diatrype stigma


I neka koju još nisam odgonetnuo, ali izgleda kul.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 21:00   #1076
Smile tigrica ili ?

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Rizice, tigrica se od pantere razlikuje samo po narebranom vjenčiću. Usto, pantera bi trebala imati narebraniji rub klobuka.
Međutim, te su vrste previše slične da bih ti preporučio zajebavati se s njima. Kad rastu te dvije vrste, tada rastu i biserke koje se mogu nedvojbeno identificirati, a vrlo su ukusne.

Ove male žute mi sliče na rane čehavke (livadarke), ali nisam siguran. U svakom slučaju, pečurkama nisu ni do koljena, zato je možda bolje i njih ignorirati.

I za kraj, u kojem si kraju našla pečurke?
Naša je viksa u Vukomeričkim goricama...Peršinovec se zove mjesto. Hvala na sugestijama, svakako mi nije bilo ni u peti ubrati bilo da je tigrica, bilo panterovka, a ove male dobro mirišu, al naravno zanemarivo u odnosu na pečurke.
Biserku često vidim, no nisam je brala, rađe dočekamo i beremo razno razne krasnice. Vrganj tu i tamo koji, al ih još imam sušenih od lani. Ovih dana se spremamo u šumu...možda se posreći. Kažu svakog od nas čeka u šumi njegova gljiva...toga se držimo i za njima idemo
sad sam malo prolistala prethodne stranice pa vidim da je i tvoj kraj turopolje...počelo je kod nas vele ljudi, a svjedoci su šampinjoni koji su kod nas počeli pred 10-15 tak dana

Zadnje uređivanje rizica : 02.06.2012. at 21:16. Reason: post scriptum
rizica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 03:01   #1077
Quote:
rizica kaže: Pogledaj post
Ove totalno nismo mogli definirati, fino gljivlje mirišu, među otrovnim gljivama kod Bošca ih nisam našla, rastu na travnjaku puno ih je bilo.Naravno snimljene su sad 27.05.12.
Evo sličice, ako ih netko pozna nek mi otkrije koje su. Vjerujem da su jestive, no imali smo šampinjone i nje bilo potrebe pripremati ove nepoznate.

hmm ne znam da li je livadarka drugi naziv za istu gljivu, no da su joj rubovi pomalo valovititiji bila bih sigurna da je lisičarka... baš smo danas bili u potrazi i pronašli malo lisičarki, malo mleča i još manje vrganja. još je rano. inače po nekoj tradiciji navedene gljive rastu i vrijeme vezivanja loze, no ove godine se loza ranije povezala, a gljiva još nema, bože sve se poremetilo, al prije petrova moraju van!
naime, da još kažem, ja tim ilustriranim knjigicama baš ne vjerujem. najbolje je imati kraj sebe znalca sa višegodišnjim iskustvom koji će nam pokazati ne samo kako gljiva izgleda i po čemu ćemo ju prepoznati već i u kojoj ćemo ju šumi točno naći... ... ehh još da ju i ubere za mene, a ja ju na kraju samo pojedem...
hawkmoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 06:56   #1078
Quote:
hawkmoon kaže: Pogledaj post
hmm ne znam da li je livadarka drugi naziv za istu gljivu, no da su joj rubovi pomalo valovititiji bila bih sigurna da je lisičarka...


. ehh još da ju i ubere za mene, a ja ju na kraju samo pojedem...
Ako ti ovo lici na lisicarku mozda bi bili bolje da se okanis gljivarenja... Nije ti losa ideja da to netko drugi napravi a ti samo pojedes...

A moze i crni gad biti u sumi
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 11:26   #1079
Kaj već ima gljiva?
ludi mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 22:48   #1080
Quote:
hawkmoon kaže: Pogledaj post
hmm ne znam da li je livadarka drugi naziv za istu gljivu, no da su joj rubovi pomalo valovititiji bila bih sigurna da je lisičarka... baš smo danas bili u potrazi i pronašli malo lisičarki, malo mleča i još manje vrganja. još je rano. inače po nekoj tradiciji navedene gljive rastu i vrijeme vezivanja loze, no ove godine se loza ranije povezala, a gljiva još nema, bože sve se poremetilo, al prije petrova moraju van!
naime, da još kažem, ja tim ilustriranim knjigicama baš ne vjerujem. najbolje je imati kraj sebe znalca sa višegodišnjim iskustvom koji će nam pokazati ne samo kako gljiva izgleda i po čemu ćemo ju prepoznati već i u kojoj ćemo ju šumi točno naći... ... ehh još da ju i ubere za mene, a ja ju na kraju samo pojedem...
Ogroman previd , gljive na prilozenoj slici imaju listice, lisicarka ima zljebice koji se spustaju niz strucak .Pri branju gljiva ,osnovne karakteristike treba odmah uociti : strucak , klobuk , listici , rupice , resice , zljebici , boja , miris , staniste ,godisnje doba...uffff, puno je toga , zato polako ,korak , po korak uz znalca i dobru literaturu . Pogreske mogu biti fatalne.
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.