Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2015., 11:16   #1
Angry Kazna jer sam... pao s bicikla

Uglavnom, pao sam s bicikla na sljemenskoj cesti zbog šljunka u zavoju, ozlijedio se, pokupila me hitna pomoć, pojavila se i policija.
Sad, nakon više od 4 mjeseca došla mi je kazna jer sam "upravljajući vozilom ozliedio samog sebe" i to harač od beobraznih 2500 kn.

Ideje i savjeti kako ne platiti/poništiti taj bezobrazluk?
__________________
Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin to slit throats.(H. L. Mencken)
AttitudeAdjuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:19   #2
Quote:
AttitudeAdjuster kaže: Pogledaj post
Uglavnom, pao sam s bicikla na sljemenskoj cesti zbog šljunka u zavoju, ozlijedio se, pokupila me hitna pomoć, pojavila se i policija.
Sad, nakon više od 4 mjeseca došla mi je kazna jer sam "upravljajući vozilom ozliedio samog sebe" i to harač od beobraznih 2500 kn.

Ideje i savjeti kako ne platiti/poništiti taj bezobrazluk?
Tuziti Ceste jer ne odrzavaju ceste ili voznju prilagoditi uvijetima na cesti, a ovih 2500 uzeti kao doskolovanje.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:32   #3
Probaj konaktirati Sindikat biciklista i tražiti savjet od njih. Ne očekuj previše ali pokušaj. I ja sam biciklist, te sam jako ogorčen na ovakve zakone,propise i nadasve " legalnu " pljačku.
http://sindikatbiciklista.hr ili možeš i preko fejsa.
__________________
“Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!”
Bob Rock
omahen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:54   #4
Čim u bilo kakvoj prometnoj dođe Hitna, ona mora zvati i policiju. Ako i dospiješ sam na Hitnu, te izjaviš da si stradao u prometnoj, odmah te pitaju je li Policija obavještena...Policija pak radi očevid, te ako nema drugih sudionika direktno upetljanih u nesreću, jedino možeš inzistirati da se u očevid unesu uvjeti na cesti, kako bi poslije imao temelja pokrenuti parnicu protiv nadležne cestarije...
Međutim, ta dva procesa su nevezana, Policija automatizmom pokreće prekršajni postupak protiv krivca, krivični ide ako si prouzročio ozljede drugoj osobi, makar sjedila s tobom u vozilu. Prije je taj prekršajni postupak išao na prekršajni sud, gdje je od Policije dolazio prijedlog za postupak, a ti bi imao priliku iznijeti svoje, ako smatraš da očevid nije uredno odrađen, ako ima činjanica za nešto drugo. Iz osobnog iskustva od toma nema kruha, pobio sam policijski očevid koji je potpuno pogrešno rekonstruirao događaj, što je u rješenju napisano, ali te uvijek kači ona odredba Zakona da se nisi prilagodio uvjetima na cesti.
Sad kazna ide direktno od Policije, nema više suda, osim ako stvar ne kompliciraš žalbom.
Tužba cestariji mislim da ide kao odvojen postupak tebe osobno...

Uglavnom, ona legendarna "sam pao, sam se ubio" treba danas nadopuniti "i za to još platio kaznu, k'o da ti nije dosta i troškova i liječenja"...jer i obrazloženje suda bilo je da sam svojom nepažnjom prouzročio štetu društvu jer se isto angažiralo oko mene putem Hitne, Policije, suda, bla-bla. A to što ih ja, kao porezni obveznik, za to i plaćam, uz onu cestariju i sve ostale, bit će priznato time što eto, nećeš platiti zakonom najveću predviđenu kaznu...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:59   #5
Neka negira prekršaj za nezgodu

Članak 6.
2) Pravna ili fizička osoba obrtnik nadležna za održavanje ceste dužna je voditi brigu i poduzimati primjerene mjere glede omogućavanja odvijanja sigurnog i nesmetanog prometa.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik koji postupi suprotno odredbama stavka 1., 2. i 3. ovoga članka.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 13:21   #6
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Neka negira prekršaj za nezgodu

Članak 6.
2) Pravna ili fizička osoba obrtnik nadležna za održavanje ceste dužna je voditi brigu i poduzimati primjerene mjere glede omogućavanja odvijanja sigurnog i nesmetanog prometa.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik koji postupi suprotno odredbama stavka 1., 2. i 3. ovoga članka.
Koliko vidim, ovime će samo postići da se za nezgodu kazni odgovorna osoba za održavanje ceste. Za državu win-win situacija: ide kazna i jemu i cestariji... time se ne definira njihov međusobni odnos...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 15:17   #7
jel ovo neka zaj?

neka sudac uzme običan digitron u ruke i izračuna koliko košta 2 "radna" sata policajaca...
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 15:21   #8
ubuduće..."auto me izgurao sa ceste, golf 3 bijele boje,brojke i slova tablica"...to je mom puncu rekel doktor hitne pomoći koja ga je krpala jer ga je prehitilo dok se mical u stranu kamionu da prođe....
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 15:36   #9
A što ako si u situaciji da padneš s bicikla, ne zoveš Hitnu i ekipu, ali slučajno se pad desi pred policajcem? Je li i onda ide kazna?
To bi tek bilo komično
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 17:32   #10
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Koliko vidim, ovime će samo postići da se za nezgodu kazni odgovorna osoba za održavanje ceste. Za državu win-win situacija: ide kazna i jemu i cestariji... time se ne definira njihov međusobni odnos...
A da je bio auto krivi samo cestari,ali opet ovisi da li je "nezgoda" bila na početku ceste ili se takvom cestom vozilo neko vrijeme.

Napisat će prigovor i čekat odluku suca.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 17:37   #11
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Tuziti Ceste jer ne odrzavaju ceste ili voznju prilagoditi uvijetima na cesti, a ovih 2500 uzeti kao doskolovanje.
tužiti državu za glupost...
da ej sutra prosvjed protiv nebuloznih zakona kupila bi šator...
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 18:46   #12
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
A što ako si u situaciji da padneš s bicikla, ne zoveš Hitnu i ekipu, ali slučajno se pad desi pred policajcem? Je li i onda ide kazna?
To bi tek bilo komično
Možda spada pod "slobodno policijsko uvjerenje", u stilu Matea Beusana: ako mu se ne da gnjavit s tobom, gurne te nogom s ceste, više nisi na prometnici, pa neka te goni šumarija, ili Ministarstvo poljoprivrede, ako padneš na njivu...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 19:09   #13
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
A da je bio auto krivi samo cestari,ali opet ovisi da li je "nezgoda" bila na početku ceste ili se takvom cestom vozilo neko vrijeme.

Napisat će prigovor i čekat odluku suca.
Zakon o sigurnosti prometa na cestama:

Članak 51.
(1) Vozač je dužan brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta te gustoći prometa tako da vozilo može pravodobno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravodobno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku.


Gdje vidiš, "početak ceste", "sredinu" ili "neko vrijeme vožnje"?

Stvar je vrlo jednostavna: voziš, vidiš da je na cesti pijesak, lišće, svemirski brod,...prilagodiš brzinu uvjetima... (savršeno sročen članak)
U presudi je uvijek navedeno da nisi brzinu prilagodio uvjetima, ma kakvi oni bili.

Istinabog, dalje u Zakonu stoji i tko je odgovoran za održavanje cesta, kakve su im sankcije za neizvršenje obveza, kazne,...ali negdje ne stoji da si ti oslobođen odgovornosti iz čl.51. kada nastanu takvi uvjeti. Samo se propisuje tko se sve kažnjava: kada samo sudionik nesreće, kada i on i cestar, kada još i tvoja punica...nastavi niz po volji...
Dakle, nema korelacije između sudionika i nadležnih za održavanje, postoje samo odnosi Zakon<->sudionik, Zakon<->cestarija,...
To se rješava parničnim postupkom između sudionika i cestarije, a po službenoj dužnosti sud ne arbitrira o tome, može te samo u pravorijeku uputiti da pokreneš parnicu, ako smatraš da ćeš je dobiti. Jer postoje šanse i da je ne dobiješ, pa još plaćaš sve troškove te parnice, vještaka,...bla-bla...

Vještak mi je inače biser stoljeća: pobio sam "vještačenje svoga", koji je tvrdio da sam skuterom vozio ravno, pa iz neutvrđenih razloga, iz čista mira, na pravcu, skrenuo na lijevu traku, pa proklizao i pao lijevo, i....slomio desno rame? Zaključak: vozio sam prebrzo, izgubio kontrolu, prkosio svim poznatim zakonima fizike, radio piruete u zraku i pao. A stvar je bila upravo suprotna: uključivao sam se bočno u promet, na skliskom kolniku proklizao, naletio na "ležečeg policajca" iza pješačkog (jer se proteže cijelom širinom ceste kod raskrižja!), tu je prvi kotač više nije imao kontrole i adio...
Sve je to uredno popisano u presudi suda i prihvaća se, ali nisam prilagodio brzinu uvjetima i bog...brzinu od nekih 20 km/h...


Ali, nsam ja sudac, neka piše prigovor...baš me zanima koliko sudaca te stvari rješava a priori pozivanjem na taj članak...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 19:44   #14
Quote:
AttitudeAdjuster kaže: Pogledaj post
Uglavnom, pao sam s bicikla na sljemenskoj cesti zbog šljunka u zavoju, ozlijedio se, pokupila me hitna pomoć, pojavila se i policija.
Sad, nakon više od 4 mjeseca došla mi je kazna jer sam "upravljajući vozilom ozliedio samog sebe" i to harač od beobraznih 2500 kn.

Ideje i savjeti kako ne platiti/poništiti taj bezobrazluk?
To se klasificira kao: "Izazivanje prometne nesreće sa ozljeđenom osobom." Vjerovatno su ti i dali specifikaciju u kojoj je iskazano nekoliko stavki. Dio otpada na kaznu, dio na izlazak policije na uviđaj i tome slično.

Možeš se probati žaliti, napiši da nemaš novaca, prihvati zavor i tako... Ali računaj na povećanje cijene ako te odbiju zato što ti se kazna uvećava za sudske troškove. Ili ako vidiš da situacija ide u krivom smjeru probaj odmah pisati zamolbu za otplatu na rate.

Tužiti ceste možeš, ali samo bacaš novac u vjetar. Jednostavno rečeno, postoje znakovi koji upozoravaju na stanje kolnika sljemnske ceste, a pad je rezultat "neprilagođavanja brzine uvjetima na cesti."
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 19:48   #15
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
To se klasificira kao: "Izazivanje prometne nesreće sa ozljeđenom osobom." Vjerovatno su ti i dali specifikaciju u kojoj je iskazano nekoliko stavki. Dio otpada na kaznu, dio na izlazak policije na uviđaj i tome slično.
Nikakva specifikacija, nisu ni riječi progovorili sa mnom, samo su pričekali da donekle postanem priseban (na hitnoj) i dali mi alko-test (0,00). Inače ni riječi nisu rekli o ničemu.


Quote:
Možeš se probati žaliti, napiši da nemaš novaca, prihvati zavor i tako... Ali računaj na povećanje cijene ako te odbiju zato što ti se kazna uvećava za sudske troškove. Ili ako vidiš da situacija ide u krivom smjeru probaj odmah pisati zamolbu za otplatu na rate.
Ako mi je policajac (ne s uviđaja) savjetovao da se žalim, onda bum se žalio
__________________
Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin to slit throats.(H. L. Mencken)
AttitudeAdjuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 19:50   #16
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Zakon o sigurnosti prometa na cestama:

Članak 51.
(1) Vozač je dužan brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta te gustoći prometa tako da vozilo može pravodobno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravodobno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku.


Gdje vidiš, "početak ceste", "sredinu" ili "neko vrijeme vožnje"?

Stvar je vrlo jednostavna: voziš, vidiš da je na cesti pijesak, lišće, svemirski brod,...prilagodiš brzinu uvjetima... (savršeno sročen članak)
U presudi je uvijek navedeno da nisi brzinu prilagodio uvjetima, ma kakvi oni bili.
U presudi piše "na izlasku iz nepreglednog zavoja", što po defaultu znači da prepreku, u ovom slučaju šljunak, nisam mogao ni vidjeti ni predvidjeti.
__________________
Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin to slit throats.(H. L. Mencken)

Zadnje uređivanje AttitudeAdjuster : 13.10.2015. at 20:39.
AttitudeAdjuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:09   #17
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
To se klasificira kao: "Izazivanje prometne nesreće sa ozljeđenom osobom." Vjerovatno su ti i dali specifikaciju u kojoj je iskazano nekoliko stavki. Dio otpada na kaznu, dio na izlazak policije na uviđaj i tome slično.

Možeš se probati žaliti, napiši da nemaš novaca, prihvati zavor i tako... Ali računaj na povećanje cijene ako te odbiju zato što ti se kazna uvećava za sudske troškove. Ili ako vidiš da situacija ide u krivom smjeru probaj odmah pisati zamolbu za otplatu na rate.

Tužiti ceste možeš, ali samo bacaš novac u vjetar. Jednostavno rečeno, postoje znakovi koji upozoravaju na stanje kolnika sljemnske ceste, a pad je rezultat "neprilagođavanja brzine uvjetima na cesti."
čovjek može pasti s bicikla iz bilokojeg razloga, nije sve u uvjetima na cesti. Može mu pozliti, pasti tlak, leptir mu se zabit u facu...

Zakon je besmislen i služi samo za ubiranje novaca. Ne znam zakaj se ljudi ne bune... Već ih sad ima gomilica takvih, kad vide kak je narod glup i pojede baš sve kaj mu se servira samo će se ohrabriti za još više besmislica.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 22:36   #18
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post

U presudi je uvijek navedeno da nisi brzinu prilagodio uvjetima, ma kakvi oni bili.
Što ne znači da se ista ne može pobit jer nije uvijek tako.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 22:54   #19
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Što ne znači da se ista ne može pobit jer nije uvijek tako.
Je, je...u istom zakonu pise, ako si prisiljen voziti, radi uvjeta na cesti, sporije od 40 km/h, jos moras upaliti sva cetiri zmigavca... bas me zanima kojim bi se argumentom moglo pobijati ovako srocene zakone...

Ukratko: debilana. Kriv si cim izadjes na cestu, jos moras majmunati da bi dokazao svoju neduznost, umjesto da ti se dokazuje krivica...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 19:33   #20
Moj prijedlog: Ne idi. Ostani doma. Zivi se jednom...Radije se poigraj sam sa sobom nego potrositi nekoliko sati vremena na ovu glupost.

Elektricni zec. Upucen si u provedbu zakona.... pitanje.
Ne zajbv te.
Recimo da je pjesak bio u istoj situaciji. Hodajuci pao. Reci cemo da zglob nije izdrzao u tom trenu i stopalo je proklizalo i dogodi se poziv hitne bla bla

Jel bi tu slijedila kazna? tj. Novac bi progutao. Ali da li bi ta optuznica bila temeljena sto si eventualno doveo u opasnost samo mjesto i ostale sudionikee u prometu?
limun9891 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.