Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2016., 15:27   #1041
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
A onda dobro. Lazem. Internet mora da je u pravu. Svuda je dobro samo u HR je u qrcu. Svi su korumpirani i najbolje je da svi odemo negdje drugdje jer je svuda bolje nego doma.

I.

P.S.

Cijene Liege / Zagreb:
- stan 2s: 800E / 300E
- 1 kg hrana bolje kvalitete (npr. lungic, kilogram juneceg buta): 20E / 8E
- restoran srednja kategorija, sa picem, po glavi: 30E / 10E
- pivo lokalno pub .5l: 3.5E / 2E
- karta bus (liege je velik ko vel. gorica): 2.5E / 1.5E
Opet krivo i pretjerano...

na immowebu (belgijsko njuškalo) skoro niti nema stana za 800 eura u Liegu, velika većina je cirka 500 eura.

http://www.immoweb.be/fr/recherche/a...=825&maxroom=1

Stavio sam 1 spavaću sobu jer je to zagrebačkih 300 eura. Najskuplji je 700 eura, a ima preko sto komada do 600 eura.

Jučer u Briselu, u Carrefouru snimio lungić - 14 €/kg

Slika

http://roydespagne.be/fr/carte.php - adresa Grand Place 1, Bruxelles. Lokacija kao u Zagrebu, npr. hotel Dubrovnik. Glavno jelo s prilogom i pićem 30 eura. U Liegeu (koji nije ni blizu turističko mjesto) cijene su samo niže... Nikad nisam bio u Liegeu (tamo se fakat ne ide, ako se ne mora), ali po Flandriji i u blizini, bez problema za 20-23 u normalnim restoranima... Zaozbiljno, daj mi reci za restoran u Zagrebu gdje mogu pojest zagrebački s restanim i jednu pivu za 75 kn? Dolazim za dva tjedna i slušam prijedloge.

Pivo je točno, ako se radi o usporedbi Rocheforta i Ožujske. Ako se radi o usporedbi Jupiler/Maes i Ožujska onda bi bilo 2,8 naprema 2.

Cijene karata, zapravo je 1,9 a ne 2,5

Inače, Liege je deset puta veći od Velike Gorice, unutar adminstrativnih granica živi 200000 ljudi, a pola milijuna u širem području. A u milijunskom Briselu, "radnički" godišnji pokaz je 499 eura...

Zadnje uređivanje z_k : 11.12.2016. at 15:42.
z_k is offline  
Old 11.12.2016., 19:13   #1042
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Svašta ti drobiš...
Postoji cijena za sve a cijena tvog posla je ta što ne možeš imati obitelj. I nemoj me farbati da možeš jer jednostavno ne možeš.
Imam 4 frenda sa višom tehničkom koji radi u oil&gas sektoru na rotacijama za nekih 5-6000k eura neto. Imam i dva frenda inženjera koji rade u istom sektoru za 10k eura neto. Samo dvojica imaju djecu i jedan je već izašao iz tog sektora i vratio se na normalan 8-satni posao. Drugi planira to za godinu dana dok skupi za stan. Među poznatima ne znam nikoga u tom sektoru starijeg od 45 a da je normalan i da ima obitelj. Nakon 15+ godina u tom poslu svi su samci i totalni stranci svim bivšim svojim prijateljima. Često i alkoholičari. Znam jednog koji je bio top menađer i koji je čak uspio imati ženu i djecu. Sad je alkoholičar, hrani kokoši a svu lovu su mu odnijeli žena i djeca.
Uglavnom, ono što hoću reći, ne plaćaju se takvi poslovi 5-10k eura neto bezveze. Nisu vlasnici tih firmi dobrotvori ni dobri ljudi. To su čisti zakoni ekonomije, ako daš manje para nitko neće htjeti ići u neku vukojebinu na mjesec dana i to je tako. Nemaš tu plaću da sjediš u velikom gradu i piješ pivo u pubu nego dobivaš lovu da sjediš u jebenom kontejeneru usred vruće ili ledene pustinje gdje nema ni štakora a kamoli nečeg drugog. O rizičnim zemljama tipa Nigerije ne želim ni pričati.
Tako da 57k eura bruto (prosjek za inženjera u Njemačkoj) vrijedi puno više nego 100k i više u nekoj vukojebini. Uz to, mogućnosti napredovanja na terenu su manje nego da sjediš u uredu jer dok ti crnčiš na plus 50 dotle se tvoj kolega u uredu uvlači u guzicu šefu i u jednom trenutku tebi postane šef sa identičnom plaćom. A ti do penzije možeš ostavljati zdravlje i život po terenu.
Lol. Pa gdje sam ja spominjao obitelj? Ljudi su pitali, može li se zaraditi. Može. Ne možeš imati sve, ali možeš postići puno. Nema nigdje i jare i pare. Meni osobno obitelj nije niti cilj, ali to sam samo ja. Kome se ne sviđa taj se može skinuti kad god želi i ići u ured kad god želi. Inače postoje i terenska napredovanja. Onaj tko ti je rekao da nema, te grdno slagao. Netko mora biti i site manager. Tu također ima naših ljudi.

A što se tiče napredovanja u uredu. Mogu ići u ured kad god želim, ali neću jer je lova sranje i posao jebeno dosadan. A malo se raspitaj kako kotiraju inženjeri koji su orali po pijesku i imaju field experience te znaju sve probleme u dušu u projektnim uredima pa se onda javi. Prije će uzeti takvoga svaki dan nekog nekoga tko nema pojma o pojmu i cijeli život sve zna samo teoretski, a nikad niti jedan problem u praksi nije riješio. Vani su malo drugačija pravila igre nego u HR.

I ponavljam još jednom, radi se na siteovima ali spava se u hotelu, nikakvim limenim barakama ili čemu god. Ako će me nastaviti ovako plaćati i hraniti po ovakvom standardu ja se prijatelju neću buniti. Meni odgovara švedski stol svaki dan, masaža poslije posla, bazen, sauna i gym(kad je day off).

https://postimg.org/image/tv7kxvpw3/
saurs is offline  
Old 11.12.2016., 21:04   #1043
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Lol. Pa gdje sam ja spominjao obitelj? Ljudi su pitali, može li se zaraditi. Može. Ne možeš imati sve, ali možeš postići puno. Nema nigdje i jare i pare. Meni osobno obitelj nije niti cilj, ali to sam samo ja. Kome se ne sviđa taj se može skinuti kad god želi i ići u ured kad god želi. Inače postoje i terenska napredovanja. Onaj tko ti je rekao da nema, te grdno slagao. Netko mora biti i site manager. Tu također ima naših ljudi.

A što se tiče napredovanja u uredu. Mogu ići u ured kad god želim, ali neću jer je lova sranje i posao jebeno dosadan. A malo se raspitaj kako kotiraju inženjeri koji su orali po pijesku i imaju field experience te znaju sve probleme u dušu u projektnim uredima pa se onda javi. Prije će uzeti takvoga svaki dan nekog nekoga tko nema pojma o pojmu i cijeli život sve zna samo teoretski, a nikad niti jedan problem u praksi nije riješio. Vani su malo drugačija pravila igre nego u HR.

I ponavljam još jednom, radi se na siteovima ali spava se u hotelu, nikakvim limenim barakama ili čemu god. Ako će me nastaviti ovako plaćati i hraniti po ovakvom standardu ja se prijatelju neću buniti. Meni odgovara švedski stol svaki dan, masaža poslije posla, bazen, sauna i gym(kad je day off).

https://postimg.org/image/tv7kxvpw3/
imaš velike novce, mlad si, slobodan, a po cijele dane visis tu i pises pizdarije. Mozes slobodno sa onim rokerom 87 ruku za ruku.
Pitralon is offline  
Old 12.12.2016., 00:40   #1044
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Koliko tu ima inzenjera ili IT-ovaca sa placom100+k eur bruto, a da se ne radi o terenskom radu ili freelancingu ?
U firmi (it) gdje sam radila od 92 osobe ih je bilo 6 + 2 vlasnika koje su imali tu placu. Vlasnici nisu imali jer su imali udio zarade Ali bi imali isto tu placu.
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
A jbg. očito si onda u sektoru koji nije jako profitabilan i dosegnula si svoj plafon u toj branši. Jesi istraživala negdje drugdje?
Iman frendicu koja bila šefica recepcije u hotelu u i to za oko 30k u godini. Po potrebi je radila duple smijene i naravno i vikendom. Dobila ne ponudi od mušterija da radi sličan posao ali 9-5 i samo radnim radom za veliku međunarodni odvjetničkoj firmi. I tu nije bila šefica recepcije i imala je već veću plaću i par godina kasnije je postala tamo šefica recepcije i prima ca. Duplo. Svotu koju bi u hotelijerstvu teško postigla.
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Uredski posao...moze i pogon ali u eu...nikake rotacije, platforme, brodovi, egzoticne destinacije, kurve i bakraci...
Pa evo da sam radila svoj posao human resources u robnoj kući ili negdje drugo bi imala lošiju plaću. U human resources se plaća najviše ovisno o "struci" u kojoj radiš, jer te svaka struka treba i ti imaš pogled na sve podatke. Ali evo i jedna poznanica se pribacila kao sekretarica iz firme za čišćenje u firmu koja je članica metalne struke i s time u područje sindikata ig metal i prima dosta više.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 12.12.2016., 11:07   #1045
Moj slučaj je slijedeći:
Tereni max mjesec i pol u komadu, ukupno godišnje 2-3 mjeseca vani.
Ostatak godine klasika 7-15, vikendi slobodni. Prava kombinacija za moj ukus.
Trenutno u jednoj afričkoj zemlji. Malo je dosadno, ali još 10 dana pa krećem doma.
Sinoć je bilo malo žešće pucnjave od pirotehnike, valjda je danas neki praznik...a i ovi likovi sa minareta su jutros nekako drukčije pjevali...
Kažem, ovo mi je prava kombinacija. Taman kad ti dosadi ova klasika 7-15, kreneš nekamo mjesec dana koji jako brzo prođu.
A ovo 5-6 mjeseci je stvarno previše, nebi to mogao.
To već nije život..
ar2d2 is offline  
Old 12.12.2016., 11:28   #1046
Quote:
ar2d2 kaže: Pogledaj post
Moj slučaj je slijedeći:
Tereni max mjesec i pol u komadu, ukupno godišnje 2-3 mjeseca vani.
Ostatak godine klasika 7-15, vikendi slobodni. Prava kombinacija za moj ukus.
Trenutno u jednoj afričkoj zemlji. Malo je dosadno, ali još 10 dana pa krećem doma.
Sinoć je bilo malo žešće pucnjave od pirotehnike, valjda je danas neki praznik...a i ovi likovi sa minareta su jutros nekako drukčije pjevali...
Kažem, ovo mi je prava kombinacija. Taman kad ti dosadi ova klasika 7-15, kreneš nekamo mjesec dana koji jako brzo prođu.
A ovo 5-6 mjeseci je stvarno previše, nebi to mogao.
To već nije život..
Ovo je već ok kombinacija ako si samo 2-3 mjeseca vani. Taman da ti ne dosadi ni tamo ni vamo a nešto se i zaradi. A možeš imati normalan život.
Koji sektor? Isto Oil&Gas?
Kerefek76 is offline  
Old 12.12.2016., 15:11   #1047
Dosta offtopica !!
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 13.12.2016., 10:21   #1048
Druga opomena! Sljedeći put idu kartoni
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 13.12.2016., 10:24   #1049
Cuj ja ti hodocastim po Rusiji isto na terenima vec godinama uskoro pa i cijelo desetljece. Pogledaj malo kako im izgledaju zene od 40-50 godina pa navise? Ista fora kao i kod nas - dok su mlade 20-30 godina, onda jedu jako malo kolicinski pa se niti ne mogu zdebljati. Od vjezbanja niti v. Osim par iznimaka kao i kod nas. Pa imas mrsavo tijelo ali bez misicne mase da to utegne. Onda kada se uda, pojede se hajdina kasa ali se preko nje gore prelije rastopljeni maslac recimo palacinke s onim sto si napisao nisu bas neka dijetna prehrana. kompot ti je isto kao i nas kompot; a znamo kako se kompot radi - voda, voce, kuhas sa secerom i cimetom. znaci od dijete niti d. Ono sto jest u Rusiji je da su puno manje porcije nego kod nas. Tako da je hrana kaloricna, ali je kolicinski manja.
europe2seoul is offline  
Received Infraction
Old 19.12.2016., 11:13   #1050
http://www.index.hr/vijesti/clanak/e...ja/938709.aspx

Ako promatramo broj odseljenih osoba iz Hrvatske u 2015. po županijama, na
prvom je mjestu Grad Zagreb, sa 17,0% ukupnog broja odseljenih, a zatim slijede Primorsko-
-goranska županija, s 8,6%, i Zagrebačka županija, sa 7,7%.


U 2015. najviše se osoba odselilo u Njemačku, njih 41,6%,

Najveći udio u dobnoj strukturi odseljenih muškaraca imaju oni u
tridesetim godinama života, a među odseljenim ženama prednjače one u kasnim
dvadesetima i tridesetim godinama života.



a 2016-a je na isteku, brojevi su veći od ovih iz 2105-e
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 26.12.2016., 19:27   #1051
DZS je kao i forum.hr objavio taj izvorni dokument prije nekih pol godine. Kada je i datiran.

No jeli vazna informacija?

Ili je vazno zbog klikova linkati tudji komentar, kada kolega nema vremena zamjeniti ga da komentar nebi prosao bez nagradnih klikova...?

Pitanje je sad?
klapalo is offline  
Old 26.12.2016., 19:30   #1052
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
DZS je kao i forum.hr objavio taj izvorni dokument prije nekih pol godine. Kada je i datiran.

No jeli vazna informacija?

Ili je vazno zbog klikova linkati tudji komentar, kada kolega nema vremena zamjeniti ga da komentar nebi prosao bez nagradnih klikova...?

Pitanje je sad?
Možeš li ovaj post prevesti na hrvatski molim te?
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 26.12.2016., 20:54   #1053
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Možeš li ovaj post prevesti na hrvatski molim te?
Moze i na Hrvatski, naravno. Sa zadovoljstvom.

Da katastroficarska strana zeli prenosti neku informaciju koja im odgovara, ili koja je jednostavno aktualna, prenosili bi informaciju.
Meni je zabavno kada nekome vise nije dovoljno npr selektivno prenositi informacije koje mu pasu (potvrdjuju mu teze), nego ima potrebu linkati, ne izvornu informaciju, nego komentar na informaciju. Tako se (klikovima na link) nagradjuje medijsko prenosenje i komentiranje tipa informacija koje zelis.
I sto mu to dodje, kakve to ima veze sa raspravom forumasa oko neke tematike?

Pa kada se nakon pol godine pojavi nesto sto je DZS i forum.hr davno objavio, nema boljeg trenutka da ovak prokomentiram.
klapalo is offline  
Old 26.12.2016., 21:07   #1054
Hvala
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 26.12.2016., 23:55   #1055
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Hvala
Molim, nema na cemu, dapace...
Vjerojatno bi bilo i odmah jasnije da sam stavio zareze gdje treba kako bi odredio smisao: zamjeniti kolegu forumasa u linkanju prenesenih informacija kada taj kolega nema vremena, a ne zamjeniti komentar ili nesto trece.

Ajmo rec i olakotnu okolnost, znam da sam skrt na recenicama i u kombinaciji sa neoprezom sklon pogreskama, no ako se sa necime ne hvalim, ne hvalim se pismenoscu.
klapalo is offline  
Old 02.01.2017., 23:24   #1056
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
U HR inženjer može samo propasti u struci ili zadovoljavati se mrvicama. Hrvatska je mahom za neambiciozne ljude i ljude nesklone ikakvim rizicima. Liječnici su druga priča. Za prčkati po organima se može i doma. A za prčkati po recimo 6-osnom industrijskom robotu, malo manje.
I što je tu loše? Zar svi moramo biti ambiciozni i skloni riziku? Ja sam recimo neambiciozan, mislim, želim raditi svoj posao što mogu i znam ali sam svjestan svojih nedostataka. Isto tako, znam da nisam jedini. Znači li to da smo "mi takvi" manje vrijedni? Beskorisni? Nešto što će u vašu korist riješiti prirodna selekcija?
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 03.01.2017., 08:11   #1057
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
I što je tu loše? Zar svi moramo biti ambiciozni i skloni riziku? Ja sam recimo neambiciozan, mislim, želim raditi svoj posao što mogu i znam ali sam svjestan svojih nedostataka. Isto tako, znam da nisam jedini. Znači li to da smo "mi takvi" manje vrijedni? Beskorisni? Nešto što će u vašu korist riješiti prirodna selekcija?
Ako nitko nije ambiciozan, što mi je generaliziranje. Ali evo ti to malo potvrđujes je problem u tome, tko će voditi?
Trebaš u firmi vođe i motivatore, koji su ipak uspješniji ako imaju koga motivirati, a ne ako ljudi nemaju ambiciju.

"IMAM VIZIJU, KAKO CE NASA FIRMA NE SAMO U HR, NEGO U REGIJI I EUROPI POSTATI JEDNA OD VODEĆIH, IDEMO LI SVI SKUPA TIH PUTEM"
"pa šefe, znate, mogli bi to pokrenuti i tek od 2019, da tada još gradim kuću pa će mi to biti važnije"...
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 03.01.2017., 18:29   #1058
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
I što je tu loše? Zar svi moramo biti ambiciozni i skloni riziku? Ja sam recimo neambiciozan, mislim, želim raditi svoj posao što mogu i znam ali sam svjestan svojih nedostataka. Isto tako, znam da nisam jedini. Znači li to da smo "mi takvi" manje vrijedni? Beskorisni? Nešto što će u vašu korist riješiti prirodna selekcija?
Loše je ako se ambiciozne spriječava da potaknu gospodarstvo. Ambiciozne treba poticati i dopustiti im veću zaradu, te olakšati ionako težak posao.

Kad ti ambiciozni odu, oni manje ambiciozni uglavnom imaju mogućnost prijave na zavod i to je to.
rocker1987 is offline  
Old 03.01.2017., 18:37   #1059
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Loše je ako se ambiciozne spriječava da potaknu gospodarstvo. Ambiciozne treba poticati i dopustiti im veću zaradu, te olakšati ionako težak posao.

Kad ti ambiciozni odu, oni manje ambiciozni uglavnom imaju mogućnost prijave na zavod i to je to.
Ja ne vidim da ih vani treba nešto posebno poticati, uspjeti nije lako nigdje
Netko je spomenuo da se vani treba dokazati na "prljavijim poslovima", nedavno je tako u HR bio najtečaj za liječnika na nekom otoku. Idealna prilika za učenje i stjecanje iskustva u opuštenom okruženju, mislim da su čak i stan davali. Kandidata iz HR je bilo najmanje.
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 03.01.2017., 18:39   #1060
Ne govorimo o istoj stvari.

Osobi koja je ambiciozna i ima novac, u Hrvatskoj je najbolje ležat i ne radit ništa. Vani mu je to najgore.

Misliš na Mljet? Pa kad daju smiješne uvjete i plaću, u Trogiru si mogao za isti posao dobiti 30% veću plaću, samo što je zajeb smještaj, jebiga.
rocker1987 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:05.