Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2006., 23:06   #61
Quote:
Vojky kaže:
Je u kakvom izdvojenom uredu van Zagreba... Posebno tamo gdje su plaće niske, područja posebne skrbi i sl.

Ili misliš da je npr. plaća savjetnika (VSS + 5 godina staža) s magistarskim dodatkom, od 4500 kuna nešto za što se ljudi u Zagrebu guraju?
Pa ako se radi o poslu na nekom otoku, s tim da ti je plaćen stan i još da ti nađu neko društvo, zašto ne?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 19.11.2006., 23:06   #62
Quote:
Vojky kaže:
Ministar 16.000, premijer 18.000, predsjednik Republike 21.000 (moguće par postotaka više-manje, nisam dugo računao, ali svi koeficijenti su javni, prema Zakonu).

Čak je sada i teško naći kvalitetne ljude za pomoćnike ministrara, 10.500 kuna.

Položaji tipa savjetnika predsjednika Vlade teško idu preko 7000 kn.
Niš, onda bih se mogla zaposliti kao ministrica.


E, šalim se. Ne bih mogla nikad radit u državnoj službi i premetat cijeli dan papire u uredu, iz šupljeg u prazno
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 19.11.2006., 23:27   #63
Quote:
Vojky kaže:
Ne baš, za VSS u državnoj službi u Zagrebu baš i nije neka gužva...
Da, tolika je mala guzva da se na nedavnom natjecaju za vjezbenicka mjesta (20 komada) u ministarstvu znanosti i obrazovanja javilo cca 3000 kandidata. Sitnica, uopce nema guzve...

Cak se i ministar-pozer naokolo hvalio s time kako je njegovo ministarstvo popularno, cak je imao i nekoliko desetaka magistra prijavljenih na ta mjesta.

6 mjeseci ranije se na 10 mjesta ministarstva vanjskih poslova javilo oko 600 kandidata...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 19.11.2006., 23:30   #64
Quote:
vaci kaže:
cca 3150kn
nakon pripravničkog cca 3600
Mos mislit... kako gdje

Ministarstvo vanjskih poslova, 3200 kuna, zavrsen pripravnicki. Pa ti zivi s time u zagrebu.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 19.11.2006., 23:31   #65
Quote:
El Tomo kaže:
Mos mislit... kako gdje

Ministarstvo vanjskih poslova, 3200 kuna, zavrsen pripravnicki. Pa ti zivi s time u zagrebu.
Isuse, stvarno mi je žao. Hoćeš da te ja udomim? Voliš li životinje?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 19.11.2006., 23:32   #66
Quote:
Vojky kaže:
Ministar 16.000, premijer 18.000, predsjednik Republike 21.000 (moguće par postotaka više-manje, nisam dugo računao, ali svi koeficijenti su javni, prema Zakonu).
Ministar nabije 25 do 30000 kuna mjesecno sa svim dodacima i pogodnostima. S obzirom da jos ima i druge neplacene pogodnosti (auto, hrana, stan, obleka...), mjesecna 'placa' mu se penje sigurno i do cca 40-50000 kuna.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 19.11.2006., 23:35   #67
Quote:
El Tomo kaže:
Ministar nabije 25 do 30000 kuna mjesecno sa svim dodacima i pogodnostima. S obzirom da jos ima i druge neplacene pogodnosti (auto, hrana, stan, obleka...), mjesecna 'placa' mu se penje sigurno i do cca 40-50000 kuna.
Ja bih bila zadovoljna s 15.000, samo da mi netko pametan piše govore
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 19.11.2006., 23:51   #68
Quote:
Vojky kaže:
Ili misliš da je npr. plaća savjetnika (VSS + 5 godina staža) s magistarskim dodatkom, od 4500 kuna nešto za što se ljudi u Zagrebu guraju?
Da, zato sto nisu svi materijal za bit dio ekipe koja dobro zaradjuje u privatnom sektoru. Isto kao sto nisu svi materijal za osigurat dobru poziciju u drzavnoj sluzbi.

Ispada da ljudi imaju alternativu izmedju prevrtanja papira u nekom bezveznom ministarstvu i managerske pozicije u najjacim tvrtkama privatnog sektora. Kriva percepcija. Ljudi koji u drzavnoj sluzbi ne mogu iznad 4,500 ne mogu puno iznad ni u privatnom sektoru. S tim da ne zanemarimo socijalnu dimenziju poput stalnog zaposlenja, redovnih primanja, placenih punih doprinosa, bolovanja & dopusta i sl. koja je zagarantirana u drzavnom a vrlo upitna u privatnom sektoru.
Blue is offline  
Old 19.11.2006., 23:54   #69
Quote:
Blue kaže:
Da, zato sto nisu svi materijal za bit dio ekipe koja dobro zaradjuje u privatnom sektoru. Isto kao sto nisu svi materijal za osigurat dobru poziciju u drzavnoj sluzbi.

Ispada da ljudi imaju alternativu izmedju prevrtanja papira u nekom bezveznom ministarstvu i managerske pozicije u najjacim tvrtkama privatnog sektora. Kriva percepcija. Ljudi koji u drzavnoj sluzbi ne mogu iznad 4,500 ne mogu puno iznad ni u privatnom sektoru. S tim da ne zanemarimo socijalnu dimenziju poput stalnog zaposlenja, redovnih primanja, placenih punih doprinosa, bolovanja & dopusta i sl. koja je zagarantirana u drzavnom a vrlo upitna u privatnom sektoru.
Ovo je istina. Ja mislim da je idealna karijera, recimo, raditi do 30. u nekoliko privatnih biznisa, radi iskustva, onda se još 7-8 godina ujasliti u državnoj službi, dok ne rodiš i othraniš djecu, i na kraju, kad djeca poodrastu, otvoriti privatnu firmu, i raditi ono što stvarno voliš.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 20.11.2006., 00:01   #70
Quote:
Blue kaže:
placenih punih doprinosa, bolovanja & dopusta i sl. koja je zagarantirana u drzavnom a vrlo upitna u privatnom sektoru.
Da, i ovo je istina.
Meni je zajeb što mogu (relativno sporo) napredovati i imam nešto višu plaću nego u državnoj službi, ali mi se ne smije dogoditi da idem na bolovanje ili ne daj bože porođajni, jer si uplaćujem minimalne doprinose.
Al, opet, radit u nekom kabinetu, i cijeli dan sjediti i svirat kurcu, to mi je ono, žasu
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 20.11.2006., 00:05   #71
Quote:
El Tomo kaže:
Ministar nabije 25 do 30000 kuna mjesecno sa svim dodacima i pogodnostima. S obzirom da jos ima i druge neplacene pogodnosti (auto, hrana, stan, obleka...), mjesecna 'placa' mu se penje sigurno i do cca 40-50000 kuna.
Ministar nema nikakve posebne dodatke i pogodnosti. Čak ni za članstvo u NO-ima nema naknada (ukinuto još za vrijeme Mateše).

Auto i vozača ima 24 sata, ali to mu sigurno ne ide u plaću ni iz plaće. Hranu plaća kao i svi drugi službenici u menzi u kojoj se hrani, a ako ima delegacije ide na službenu večeru (koju mora pravdat, svaki trošak s kartice se mora pravdati i to dosta strogo). Naravno tamo jedu svi koji su na večeri, ne on sam. Ima dnevnice kao i svaki drugi službenik, ako negdje putuje. Ako je službeni ručak u Zagrebu - organiziraju se već godinama u menzama ministarstva, imaš obično poseban dio za to.

Ako nije iz Zagreba, dobije mislim 900 kn za odvojeni život, koji mu se odmah uzmu kao naknada za stan - dakle ne plaća stan, ali nema ni naknade. Za obleku, zadnji je bio Piculla kojemu su kupili dva odijela kada je došao, jer nije imao do prve plaće. Pravo na civilna odijela imaju vozači i osiguranje.

Ako dokažeš da je bilo koji ministar dobio toliko koliko pišeš, biti će smjenjen.

I za svako plaćanje ministra zna nekih 6-7 ljudi, da napravi bilo što van propisa, potrudio bi se netko da uleti u Jutarnji ili Večernji. Nikoga se oko plaćanja ne prati više nego ministre (sva plaćanja idu preko Državne riznice!), svaki ravnatelj ili direktor osrednje državne firme može sebi više nagurat...

Gledano kao plaća - to nije nikakav poseban posao. Direktor nekog odjela bolje firme ima veću plaću, bolji auto i veće troškove za reprezentaciju.
Vojky is offline  
Old 20.11.2006., 00:07   #72
Quote:
Natch kaže:
Ja bih bila zadovoljna s 15.000, samo da mi netko pametan piše govore
Uvijek ti netko piše govore. Samo dobiješ poziv šefice kabineta da ministar treba govor za to i to.
Vojky is offline  
Old 20.11.2006., 00:11   #73
Quote:
Natch kaže:
Al, opet, radit u nekom kabinetu, i cijeli dan sjediti i svirat kurcu, to mi je ono, žasu
Radit u kabinetu ministra znači radit nekih 11 sati dnevno, bez prekovremenih i držati komunikaciju s jedno 150 ljudi...

A ne bih rekao ni da se u državnoj službi malo radi. Ima istina ljudi koji se izvuku i skoro ništa ne rade, većina odradi što im je posao, a dio radi više nego u privatnim firmama.

Kada su došli rokovi za EU - postalo je posebno gužvasto, ja se sjećam da sam jednom ostao do ponoći, neke kolege do 2 ujutro. Dobiješ rok i gotovo - nitko ne pita, mora se odradit.

No, onda sam otišao u privatnu firmu.
Vojky is offline  
Old 20.11.2006., 00:12   #74
Quote:
Vojky kaže:
Kada su došli rokovi za EU - postalo je posebno gužvasto, ja se sjećam da sam jednom ostao do ponoći, neke kolege do 2 ujutro. Dobiješ rok i gotovo - nitko ne pita, mora se odradit.
Ne volim firme u kojima posao nije dobro organiziran. Po meni se svaki posao može i mora odraditi ne za 8, nego za šest sati.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 20.11.2006., 00:14   #75
Uf, bolje da sutim ovo oko ministara... Vojky, samo ti vjeruj da je tako kao sto pises. Posto nisam ovdje anoniman, nema smisla nastavljati.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 20.11.2006., 00:15   #76
Quote:
Natch kaže:
Ne volim firme u kojima posao nije dobro organiziran. Po meni se svaki posao može i mora odraditi ne za 8, nego za šest sati.
Pa i odradi se. Ali kako ne postoje novi ljudi za radit poslove vezane uz EU - dobiješ ih uz svoj posao koji odradiš za 6 sati. Novih 6.
Vojky is offline  
Old 20.11.2006., 00:16   #77
Istina je, u nekim odjelima ministarstva zivot nije ni najmanje ugodan... Posla preko glave, i radi se punom parom.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 20.11.2006., 00:16   #78
Quote:
Vojky kaže:
Pa i odradi se. Ali kako ne postoje novi ljudi za radit poslove vezane uz EU - dobiješ ih uz svoj posao koji odradiš za 6 sati. Novih 6.
Khm, sad si me podsjetio da moram predati neku radnjicu
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 20.11.2006., 00:22   #79
Quote:
El Tomo kaže:
Uf, bolje da sutim ovo oko ministara... Vojky, samo ti vjeruj da je tako kao sto pises. Posto nisam ovdje anoniman, nema smisla nastavljati.
Radio sam u državnoj službi. Zbog prirode posla kojeg sam radio znam kako funkcionira kabinet i što ministar može i ne može. Sigurno neće svom nasljedniku iz konkurentne stranke ostaviti sumnjive troškove na kartici. A troškovi dužnosnika ionako cure vani kao da držiš sve račune na oglasnoj ploči. Moraš imati 4-5 parafa za svako plaćanje, a nisu niti predmeti zatvoreni... Naravno da će npr. uzeti cijelu dnevnicu makar dobio ručak besplatno, ali tko to ne radi?

Na takva mjesta se dolazi radi networkinga i stvaranja osobnog imagea - zaradiš poslije kada odeš na dobro savjetničko mjesto.
Vojky is offline  
Old 20.11.2006., 00:28   #80
No da se vratim na temu - državna služba je dobra:

a) za mladog čovjeka koji stječe iskustvo i ide na poslijediplomski - ipak većinu posla možeš preraspodjelit, uzeti slobodan dan za ispit i sl.
b) za nekog s 2-3 male djece
c) u nekom izdvojenom uredu u manjem gradu - manji troškovi, nitko te ne nadgleda, radiš svoj dio posla koji obično znači manje od 8 sati...

Što je u biti jako loše - jer kvalitetni ljudi jako puno odlaze, a u biti više i ne dolaze. Iz mog tijela državne vlasti su u godinu dana otišli svi s titulama, a nije bila baš mala organizacija... Bez dobro plaćenih ljudi, nema dobre državne uprave...
Vojky is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.