Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2015., 16:50   #841
Quote:
fingertips kaže: Pogledaj post
Ekipica
Majka mi je dala svoju marmeladu od višnje, fina je jako, no meni je kisela, al baš kisela. I sad šteta mi da propadne. Mogu ja nju staviti još kuhati i dodati šećer?
Nisam nikad morala rješavati takav problem, pa nagađam rješenje, nije empirijski isprobano.
Ovisi koliko je mama gustu marmeladu skuhala, dodavanje šećera i ponovno ukuhavanje će ti dodatno zgusnuti marmeladu, tako da ako je već sada gusta nema puno smisla. U tom slučaju imaš opciju ili iskoristiti marmeladu za kolače, tipa razne pite, krostate, buhtle gdje možeš dodati i malo šećera uz nju ili kupi sirup od agave (ili tekući šećer od šećerne trske) kojeg ćeš dodati marmeladi, ali nemoj dugo kuhati ako je već dobro gusta, tek toliko da se ugrije i dalje postupaj kao sa svježe napravljenom.

Ja sam uglavnom imala problem suprotan od tvoga, gdje su mi poklonjene marmelade bile preslatke za moj ukus, ali to se jednostavno riješi ugrijavanjem i dodavanjem limunovog soka.

Zadnje uređivanje Donata : 21.01.2015. at 16:58.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 19:23   #842
Ja sam i ugušćivala i doslađivala pa čak i reciklirala marmeladu. Ako je doslađivanje učini pregustim šta fali dodat malo vode? Ili otopit šećer u vodi u startu i taj (gusti) sirup doliti u prekiseli pekmez. Mogućnosti su beskrajne, imho.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 17:35   #843
Sutra ću napraviti pekmez od šljiva na klasičan način:

- 5 kg šljiva
- 1 (malo manje) kg šećera
- 3 vanilin šećera
- 2 limuna
- 2 dcl ruma ???- čini mi se previše???

Dakle oprati, očistiti, napacati preko noći sa šećerom i sutra u pećnicu. Peći na 220'C oko 4 sata uz povremeno kontrolno miješanje.

Ekipa se malo ulijenila, nitko ne radi pekmeze ove godine???

Zadnje uređivanje Beppinna : 10.09.2015. at 18:26.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 18:34   #844
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post

Ekipa se malo ulijenila, nitko ne radi pekmeze ove godine???
ja sam pravila od marelica, breskvi, kupina i borovnica i šljiva. možda još padne i od vinogradarskih breskvi ak ih odemo pobrati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 19:07   #845
Proteklih godina žena je napravila tolike količine pekmeza da smo ih diejlili rodbini nemilice, i još uviejk imamo zalihe još iz 2012., a mislim da ima čak i poneka starija staklenka

Tako da smo ove godine napravili samo nešto malo džema od višanja i borovnica.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 19:23   #846
Smile

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Proteklih godina žena je napravila tolike količine pekmeza da smo ih diejlili rodbini nemilice, i još uviejk imamo zalihe još iz 2012., a mislim da ima čak i poneka starija staklenka

Tako da smo ove godine napravili samo nešto malo džema od višanja i borovnica.
daj pošalji, meni domaće marmelade nikad dosta

Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post

Ekipa se malo ulijenila, nitko ne radi pekmeze ove godine???
radila od višanja, marelica i jagoda.
sutra ću, ako nađem šljive na pazaru i od njih.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 21:35   #847
Pekmez od šljiva

Evo ga, gotov. Malo mi je duže trebalo jer sam zabunom uključila pećnicu na veliki žar, umjesto na ravnomjerno pečenje. Ali dobro nema veze, ovaj put je bez čokolade, ispao je super.

Nekako sam dobila volju za još jedan Ima li tko recept za pekmez, džem ili bilo što takvo od borovnica?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 21:49   #848
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Evo ga, gotov. Malo mi je duže trebalo jer sam zabunom uključila pećnicu na veliki žar, umjesto na ravnomjerno pečenje. Ali dobro nema veze, ovaj put je bez čokolade, ispao je super.

Nekako sam dobila volju za još jedan Ima li tko recept za pekmez, džem ili bilo što takvo od borovnica?
Ma kaj će ti recept. ja sam prošle godine napravio savršeni đem, bez recepta
Smiksao u loncu borovnice, (posuo šećerom od oka, naravno, ali znam da otprilike treba ići koliko i borovnica, no to mi je preslatko pa stavim malo manje), malo, ali fakat malo cimeta i kardamoma i lagano iskuhavaj. po potrebi dodaješ šećera ako si počela s malo ili ti nije dovoljno slatko.

Obzirom da nisam imao vremena u komadu, ja sam ga 3 dana iskuhavao, svaki dan 2-3x po pola sata - sat vremena. Pred kraj dodao procijeđeni sok od jednog limuna na cca 1 kg džema. ispao jako gust, gladak, i jako fin
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 22:04   #849
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ma kaj će ti recept. ja sam prošle godine napravio savršeni đem, bez recepta
Smiksao u loncu borovnice, (posuo šećerom od oka, naravno, ali znam da otprilike treba ići koliko i borovnica, no to mi je preslatko pa stavim malo manje), malo, ali fakat malo cimeta i kardamoma i lagano iskuhavaj. po potrebi dodaješ šećera ako si počela s malo ili ti nije dovoljno slatko.

Obzirom da nisam imao vremena u komadu, ja sam ga 3 dana iskuhavao, svaki dan 2-3x po pola sata - sat vremena. Pred kraj dodao procijeđeni sok od jednog limuna na cca 1 kg džema. ispao jako gust, gladak, i jako fin
Hvala lijepo na odgovoru. Nisam nikad taj đem radila, a nije da nisam sklona napraviti nejestive stvari , pa moram paziti..A što kažeš na omjer 1 kg borovnica : 800 gr šećera? Zar se baš borovnice moraju smiksati? Ja bih ih radije ostavila cijele, volim komade voća...Ti si ga znači kuhao skoro 2 sata? Koliko može stajati takav džem u teglicama (nema nikakvog konzervansa) i mora li biti u frižideru?

Zadnje uređivanje Beppinna : 12.09.2015. at 22:17.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 22:25   #850
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Hvala lijepo na odgovoru. Nisam nikad taj đem radila, a nije da nisam sklona napraviti nejestive stvari , pa moram paziti..A što kažeš na omjer 1 kg borovnica : 800 gr šećera? Zar se baš borovnice moraju smiksati? Ja bih ih radije ostavila cijele, volim komade voća...Ti si ga znači kuhao skoro 2 sata? Koliko može stajati takav džem u teglicama (nema nikakvog konzervansa) i mora li biti u frižideru?
Ne moraš miksati ako više voliš komade.
Ja bih krenuo sa 600 grama šećera na 1 kg, pa dodao nakon pola sata iskuhavanja ako treba. Čisto zato jer volim da je kiselkast i manje sladak.
Ugrubo, rekao bih i skoro tri sata iskuhavanja. Možda će ti bez ustinjavanja trebati manje vremena.

Šećer ti je ujedno konzervans. U steriliziranim staklenkama (5 min u pećnici na 150 stupnjeva) si bez brige ziher godinu dana, meni tako stoje u smočnici i duže.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 23:01   #851
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ne moraš miksati ako više voliš komade.
Ja bih krenuo sa 600 grama šećera na 1 kg, pa dodao nakon pola sata iskuhavanja ako treba. Čisto zato jer volim da je kiselkast i manje sladak.
Ugrubo, rekao bih i skoro tri sata iskuhavanja. Možda će ti bez ustinjavanja trebati manje vremena.

Šećer ti je ujedno konzervans. U steriliziranim staklenkama (5 min u pećnici na 150 stupnjeva) si bez brige ziher godinu dana, meni tako stoje u smočnici i duže.
Sve jasno (za sad), puno hvala na odgovorima, uskoro ide Đem-borovnica :klap:
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 09:19   #852
Džem od borovnica na moj način

-2,5 kg borovnica
-0,5kg želirnog šećera Dr.Oetker 2:1
-0,5kg muscovado šećera
-2,5 dcl Tawny Porta
-7 većih u prah zdrobljenih klinčića
-2 kavske žličice u prah zdrobljenih sjemenki kardamoma
-1 srednje velika dunja

Dunju narezati na komadiće ili naribati s korom. Posuti muscovado šećerom, podliti s pola količine Porta, pirjati na tihoj vatri oko 15 min uz miješanje. Dodati pola količine borovnica i kuhati još 10 min. Dodati klinčić i kardamom i sve štapnim mikserom pretvoriti u homogenu masu. Dodati ostatak Porta i drugu polovicu borovnica. Pričekati da ponovno zakuha i najtiše kuhati još 15 minuta. Umiješati želirni šećer, pričekati da se otopi i kuhati još 5 minuta. Odmah vrelo puniti u sterilne staklenke koje odmah zatvorimo steriliziranim poklopcima.

-džem ili pekmez od borovnica kuhati isključivo od malih divljih borovnica. Ono što se dobije od uzgojne američke je bogu šteta.

-0,5 kg želirnog šećera može se zamijeniti s dodavanjem još jedne veće dunje. U tom slučaju na cjelokupnu količinu staviti 1 kg muscovado šećera.

-pjenjenje prilikom kuhanja preporučam spriječiti dodavanjem 1% suncokretovog ulja.

-i ovih, u receptu gore napisanih, 45 minuta termičkog maltretiranja voća je previše.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 14:59   #853
kupila sam danas 5kg breskvica vinogradarki i upravo ih kuham u pekmez ili džem (još ne znam što će biti ).
gospođa koja mi ih je prodala mi je rekla da kad radi džem ne guli koru, već samo skine crne točkice na kori pa sam ju poslušala i isto napravila.
dodat ću kriškice limuna, cimet, malo vanilije i bacardi.
stavila sam 30% šećera. već sad miriše božanstveno
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 16:08   #854
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
kupila sam danas 5kg breskvica vinogradarki i upravo ih kuham u pekmez ili džem (još ne znam što će biti ).
gospođa koja mi ih je prodala mi je rekla da kad radi džem ne guli koru, već samo skine crne točkice na kori pa sam ju poslušala i isto napravila.
dodat ću kriškice limuna, cimet, malo vanilije i bacardi.
stavila sam 30% šećera. već sad miriše božanstveno
Kad radiš s kožicom ostaje lagana gorkost vinogradarke.

Koji Bacardi ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 16:19   #855
oduševljena sam kako je ispalo. ili nije gorko, ili mi ne smeta ako jest
i još nešto: izvrsno želira



bacardi je ovaj:

Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 16:42   #856
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Džem od borovnica na moj način

-2,5 kg borovnica
-0,5kg želirnog šećera Dr.Oetker 2:1
-0,5kg muscovado šećera
-2,5 dcl Tawny Porta
-7 većih u prah zdrobljenih klinčića
-2 kavske žličice u prah zdrobljenih sjemenki kardamoma
-1 srednje velika dunja

Dunju narezati na komadiće ili naribati s korom. Posuti muscovado šećerom, podliti s pola količine Porta, pirjati na tihoj vatri oko 15 min uz miješanje. Dodati pola količine borovnica i kuhati još 10 min. Dodati klinčić i kardamom i sve štapnim mikserom pretvoriti u homogenu masu. Dodati ostatak Porta i drugu polovicu borovnica. Pričekati da ponovno zakuha i najtiše kuhati još 15 minuta. Umiješati želirni šećer, pričekati da se otopi i kuhati još 5 minuta. Odmah vrelo puniti u sterilne staklenke koje odmah zatvorimo steriliziranim poklopcima.

-džem ili pekmez od borovnica kuhati isključivo od malih divljih borovnica. Ono što se dobije od uzgojne američke je bogu šteta.

-0,5 kg želirnog šećera može se zamijeniti s dodavanjem još jedne veće dunje. U tom slučaju na cjelokupnu količinu staviti 1 kg muscovado šećera.

-pjenjenje prilikom kuhanja preporučam spriječiti dodavanjem 1% suncokretovog ulja.

-i ovih, u receptu gore napisanih, 45 minuta termičkog maltretiranja voća je previše.

krasnog li recepta, ali ja sam neuka žena, a neznanje ispliva kad tad, tako npr. nemam pojma što je to i gdje ima za kupiti:
1. želirni šećer dr. Oetker,
2. muscovado šećer
3. Tawny Port i
4. sjemenke kardomoma

ostalo znam...
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 20:36   #857
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post

krasnog li recepta, ali ja sam neuka žena, a neznanje ispliva kad tad, tako npr. nemam pojma što je to i gdje ima za kupiti:
1. želirni šećer dr. Oetker,
2. muscovado šećer
3. Tawny Port i
4. sjemenke kardomoma

ostalo znam...
1. Konzum Super i Maxi
2. Isto kao pod 1.
3. Vrutak, Vivat, Fina vina, Martićeva 12
4. Harissa, Masarykova 3
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 15:29   #858
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
1. Konzum Super i Maxi
2. Isto kao pod 1.
3. Vrutak, Vivat, Fina vina, Martićeva 12
4. Harissa, Masarykova 3
Hvala lijepo na odgovoru.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 16:49   #859
sinoć sam napravila pekmez od vinogradarki. od 3kg očišćenih i oguljenih breskvi dobila sam 2 manje i 2 veće teglice (koristila sam želin). gorkaste su. stavila sam oko 250g šećera i dodala još stevije. meni je fini i ne smeta mi ta nota gorčine, no vidjet ćemo kaj bu klinac rekao jer za njega sam i napravila.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 17:38   #860
Džem od borovnica

Evo ga, gotov je, napunjene flašice se hlade u pećnici. Jako sam vesela jer mi je moj prvi džem od borovnica ispao savršen.

Dakle, kupila na Dolcu 2,5 kg svježih šumskih borovnica, oprala ih i malo pročistila na čistoj kuhinjskoj krpi. Usula u lonac zajedno sa 65 dekagrama šečera i dva vanilin šećera da se malo pacaju i poslije 2-3 sata stavila na jačinu 5 da se krčkaju. Kad sam vidjela da se bobice baš niti malo ne raspadaju malo sam ih prešla sa štapnim mikserom. Na samom kraju dodala sok od pola limuna, 2-3 žlice ruma i pola štapića vanilije. Dinstala jedan sat i dvadeset minuta.

Ispao je prekrasan, okus potpuno isti kao sladoled, a i cijela kuća mi sad miriši po sladoledu. Jedino što bih možda ubuduće mijenjala, malo bih smanjila šećer. Dobila sam 9 malih flašica raznih oblika i veličina.

Zadnje uređivanje Beppinna : 14.09.2015. at 19:03.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.