Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Hrvatski nogomet

Pogledaj rezultate ankete: Da ste vi roditelj 14togodisnjeg talenta, sto biste odabrali:
2 godine pauze 29 67.44%
7 godina "ropstva" 14 32.56%
Glasovatelji: 43. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2011., 18:34   #1
Mladi talenti, ugovori (povod: Halilovic)

Vec sam jednom bio naceo ovu temu ali je premjestena u topic Dinamo mislim. No smatram da tema nije vezana za Dinamo ili za neki drugi klub vec smatram da je tema malo sira, a i interesantna nama koji smo inace totalno nezainteresirani za nogomet.

Povod je naravno ovaj:

http://sportske.jutarnji.hr/dinamo-s...lovica/964894/

Decko ima 14 godina, navodno talent. S jedne strane mi je jasna i argumentacija i jedne i druge strane, s ljudkse strane medjutim sve to ipak dozivljavam kao neki oblik ropstva. Decko od 14 godina je stavljen pred izbor: ili ces 7 godina potpisat za nas ili neces godina igrat nigdje. Da sam ja roditelj tog djeteta, vjerujem da niti ja ne bih pristao na jednu takvu ucjenu, pogotovo ne na 7 godina, iako znam da mozda i netko drugi otkupi taj ugovor i prije. U tom konkretnom slucaju se spominje Dinamo kao jedna stranka, ali spominje se i Mamic. Jel zna netko kome trenutno taj momak pripada? U citavoj prici me osim tog "ropstva" boli i to da ne vidim na koji drugi nacin je moguce omogucit djetetu da se profesionalno bavi nogometom u dobrom klubu ali bez da mora postat njihov rob. Ima li roditelj opciju da kaze da ce sam financirat treninge svojeg djeteta ali da ne mora potpisivat te ugovore?
Pretpostavljam da su 2 godine za jednog 15togodisnjaka dosta puno, ali ima li nade da u te dvije godine decko sam trenira sa svojim trenerima i da onda sa 16 godina kao slobodnjak dobije kvalitetan ugovor ili je ulazak medju profesionalce moguc samo ako se ide tim standardnim ropskim putem?
Ispricavam se ako sam postavio neko blesavo pitanje, ja sam laik oko nogometa, vise me zanima pravna strana a i ona ljudska.
FileExplorer is offline  
Old 09.08.2011., 18:49   #2
Jbg, ja bih potpisao ugovor Ako je talentiran veca je steta propustiti 2 godine igre nego sa tim ugovorom poslije imati problema. Decko treba gledati sebe, pa makar na pocetku morao malo skinutu hlace, za njega je ipak bolje ostati u klubu.

Naravno, pod uvjetom da se situacija ne moze rijesiti na neki drugi nacin, bilo pravno, bilo da ga neki klub otkupi od Dinama.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Old 09.08.2011., 18:53   #3
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post

http://sportske.jutarnji.hr/dinamo-s...lovica/964894/

Decko ima 14 godina, navodno talent. S jedne strane mi je jasna i argumentacija i jedne i druge strane, s ljudkse strane medjutim sve to ipak dozivljavam kao neki oblik ropstva. Decko od 14 godina je stavljen pred izbor: ili ces 7 godina potpisat za nas ili neces godina igrat nigdje..
prema pravilniku hns-a maloljetnici ne mogu potpisat ugovore dulje od 3 godine.

mamić tu naravno nešto muti sa stipendijskim ugovorom od 3 godine nakon kojeg se automatski aktivira profesionalni ugovor od 4 godine.
hulijo đuturum is offline  
Old 09.08.2011., 18:53   #4
Najbitniji detalj u cijeloj priči oko Halilovića je ovo:

Quote:
adidassler kaže:
Pravilnik HNS-a o statusu igrača, članak 4., točka 3. :

Ugovor (profesionalni i stipendijski) s malodobnim igračem zaključuje se na rok najduže do tri (3) godine.
Znači ugovorom dužim od tri godine krši se pravilnik HNS-a. S tom činjenicom daljnja rasprava zapravo postaje bespredmetna.

Bitnije je pitanje koje treba postaviti klošarima u HNS-u - kako je uopće moguće da su suspendirali igrača koji je odbio potpisat ugovor koji je protivan njihovom pravilniku?
ciao tifo is offline  
Old 09.08.2011., 18:57   #5
Mamić = HNS

Eto ti odgovora...
Morales77 is offline  
Old 09.08.2011., 18:58   #6
Quote:
ciao tifo kaže: Pogledaj post
Najbitniji detalj u cijeloj priči oko Halilovića je ovo:



Znači ugovorom dužim od tri godine krši se pravilnik HNS-a. S tom činjenicom daljnja rasprava zapravo postaje bespredmetna.

Bitnije je pitanje koje treba postaviti klošarima u HNS-u - kako je uopće moguće da su suspendirali igrača koji je odbio potpisat ugovor koji je protivan njihovom pravilniku?
OK, fala na prosvjetljavanju, nisam znao to.
Pridruzujem se naravno pitanju i nadam se da ce momak uspjet istjerat pravdu. I mene bi zanimalo koja je to argumentacija kojom Mamic zaobilazi pravila.
Nesto mi govori da su ovi Alilovici ipak malo mudriji od 99% ostalih nogometasa. Valjda su se konzultirali sa advokatima, iako su mozda i mogli potpisat taj7godisnji ugovor pa ga onda nakon 2 godine razvrgnut jer je "protuzakont". Ima li HNS neki organ koji se bavi tim ugovorima ili to bas mora zavrsit na sudu?
FileExplorer is offline  
Old 09.08.2011., 19:04   #7
Quote:
ciao tifo kaže: Pogledaj post
Najbitniji detalj u cijeloj priči oko Halilovića je ovo:



Znači ugovorom dužim od tri godine krši se pravilnik HNS-a. S tom činjenicom daljnja rasprava zapravo postaje bespredmetna.

Bitnije je pitanje koje treba postaviti klošarima u HNS-u - kako je uopće moguće da su suspendirali igrača koji je odbio potpisat ugovor koji je protivan njihovom pravilniku?
Ali opet mora prihvatiti i profesionalni ugovor ili mu prijeti ponovo suspenzija. Tako da je to 3 + ponovo (valjda) 3, a tek onda može ići.
google1 is offline  
Old 09.08.2011., 19:06   #8
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Ali opet mora prihvatiti i profesionalni ugovor ili mu prijeti ponovo suspenzija. Tako da je to 3 + ponovo (valjda) 3, a tek onda može ići.
Mozes malo pojasnit sto zelis rec, nisam ba shvatio?
FileExplorer is offline  
Old 09.08.2011., 19:09   #9
Quote:
Morales77 kaže: Pogledaj post
Mamić = HNS

Eto ti odgovora...
Da,svi znamo da je mamić = hns,ali mene zanima argumentacija kojom bi hns ovo objasnio javnosti. Naravno kad naši novinari ne bi redom bili degenerici i plaćenici,čast izuzecima.

Quote:
google1 kaže:
Ali opet mora prihvatiti i profesionalni ugovor ili mu prijeti ponovo suspenzija. Tako da je to 3 + ponovo (valjda) 3, a tek onda može ići.
Pa ako te klub obvezuje da potpišeš 3 + 3 to je opet 6 godina,što je protivno pravilniku. Barem ja to tako shvaćam. Ako se netko bolje razumije u te pravilnike,neka nas slobodno prosvjetli...
ciao tifo is offline  
Old 09.08.2011., 19:13   #10
Ja po tom pitanju nisam bas na strani roditelja tih mladih igraca koji zele djecu odmah u barcu jer su novi mesiji.
Realno ako ti je dinamo prvi klub odgajal jedan dobar dio zivota , prvu loptu si puknuo na maksimiru, domaci decko , stvarno ne vidim razlog i gdje je problem ako tom klubu nesto vratis a to je ugovor do 21g zivota nakon toga ako zeli ostane jos jednu sezonu, dve i tako ce opet zaradit klub i igrac ako ispadne klasa .
Starci klinaca na prvi mig iz vana pretjeruju i svoje frustracije ljece prek klinca a ako mali stvarno glumi igraca i da mu dinamo "njegov" klub nista ne znaci nek ide i sretan put i vidimo se sa 22 kad ce se vracat u taj dinamo i pisat da se vratio u svoj voljeni klub ako i postane igrac jer ipak je rijec o djetetu sa 14god.

Posto detalje neznam naravno ako je to neki postotak place kroz zivot decka ili mucka od mamica odmah na strani igraca sam bilo halilovic ili neko drugi , ali ne bi dao ruku u vatru da je tu samo jedna strana u krivu .
a poslje 7 mrsavih krava ide 7debelih
__________________
"I fala Bogu roden sam pokraj Save u gradu ispod zastave plave"
serbus is offline  
Old 09.08.2011., 19:16   #11
Quote:
serbus kaže: Pogledaj post
Posto detalje neznam naravno ako je to neki postotak place kroz zivot decka ili mucka od mamica odmah na strani igraca sam bilo halilovic ili neko drugi , ali ne bi dao ruku u vatru da je tu samo jedna strana u krivu .
Da Dinamom ne drma Mamic i to na nacin na koji drima, mozda bih se i slozio s tobom. Ali u ovakvoj situaciji ja sam ipak na strani roditelja i prije svega postivanja pravilnika i zakona. No znamo sto Mamic drzi do zakona ove drzave.
FileExplorer is offline  
Old 09.08.2011., 19:17   #12
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Ali opet mora prihvatiti i profesionalni ugovor ili mu prijeti ponovo suspenzija. Tako da je to 3 + ponovo (valjda) 3, a tek onda može ići.
ne mora, to nije istina.
već sam napisao na dinamovom topicu, pa da ukratko ponovim;
igrač od 12. godine života mora potpisat stipendijski ugovor ako mu ga klub ponudi.
profi ugovor se može potpisat sa 16 godina, sa 18. se mora potpisat profi ugovor(nema više stipendijskog). igrač do 18. godine NE SMIJE potpisat bilo kakav ugovor duži od 3 godine.
Centrala is offline  
Old 09.08.2011., 19:32   #13
Quote:
centrala1 kaže: Pogledaj post
ne mora, to nije istina.
već sam napisao na dinamovom topicu, pa da ukratko ponovim;
igrač od 12. godine života mora potpisat stipendijski ugovor ako mu ga klub ponudi.
profi ugovor se može potpisat sa 16 godina, sa 18. se mora potpisat profi ugovor(nema više stipendijskog). igrač do 18. godine NE SMIJE potpisat bilo kakav ugovor duži od 3 godine.
On sad ima 14 godina i mora potpisati stipendijski ugovor do 17 godine.

Sa 17 godina on opet mora potpisati profesionalni ugovor ukoliko mu ga klub ponudi do eto 20 godina.

To je 6 godina koje mora potpisati ili će biti suspendiran. Sad da li je to u komadu odjednom ili će potpisati na 3, pa će ponovo potpisati na 3, zar je bitno?
google1 is offline  
Old 09.08.2011., 19:32   #14
Tema koja je zanimljiva sama po sebi.

Ali kada tu dodamo 'začine na hrvatski način', pa je apsolutni gazda jednog kluba, nogometnog saveza i domaćeg nogometa uopće isti čovjek koji u sinovoj menadžerskoj agenciji ima gotovo sve bivše/sadašnje igrače istog tog kluba, onda zaista ne znam od kuda bih počeo.

Ali recimo jedan detalj samo...Romeo Jozak izjavljuje sljedeće : Čuo sam da je preko privatnih linija Alen Halilović želio doći do mlade reprezentacije Hrvatske U-16, koju vodi Ivan Gudelj. Međutim, to tako neće ići, ako ne želi nositi Dinamov dres, ne može niti hrvatski, mislim da je to sasvim normalno - kaže Jozak

?

ako ne želi nositi Dinamov dres, ne može niti hrvatski
ako ne želi nositi Dinamov dres, ne može niti hrvatski
ako ne želi nositi Dinamov dres, ne može niti hrvatski

?

O čemu pričamo, ljudi? Isti taj Romeo Jozak je voditelj Dinamove omladinske škole i glavni instruktor HNS-a, svih omladinskih selekcija.

Nema uopće smisla davati dodatni komentar na takvu izjavu, zato ću 'prepisati' svoj post s druge teme :

I ja sam navijač Dinama, ali ponavljam, ne mogu opravdavati kršenje Pravilnika HNS-a, ucjene, uskraćivanje poziva u reprezentaciju (!) - sve zato što jedan 15-godišnji dječak ne želi dati postotak svojih primanja do kraja karijere jednom čovjeku i njegovoj obitelji.

Ali, potpisat će na kraju, vjerujem da hoće. Da ima 17 godina, trenirao bi i čekao da postane punoljetan. Ovako, gubi najvažnije razdoblje u svom razvoju. Postoji i opcija da ga Real pozove gore, ako je istinita priča o Realu, ocu da posao skauta/trenera - i onda nijedan propis ne može osporiti pravo da se obitelj tamo preseli zbog egzistencije etc i da se mali registrira za Real. Na isti je način mali Ante Ćorić otišao iz Zagreba u Salzburg.

Ako to s Realom nije istina, a ne bih se čudio jer svi veliki klubovi godišnje isprobaju na desetke igrača što ne znači da će ih angažirati sigurno (hint: Džoni i Man City), onda je stvar u 'građanskom ugovoru'.

U tom će slučaju i mali i obitelj brzo shvatiti da je bolje da Gazdi daju postotak do kraja karijere, nego da mu Gazda karijeru uništi.

'Veži konja gdje ti Zdravko kaže.'

Zadnje uređivanje adidassler : 09.08.2011. at 19:42.
adidassler is offline  
Old 09.08.2011., 19:38   #15
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
On sad ima 14 godina i mora potpisati stipendijski ugovor do 17 godine.

Sa 17 godina on opet mora potpisati profesionalni ugovor ukoliko mu ga klub ponudi do eto 20 godina.

To je 6 godina koje mora potpisati ili će biti suspendiran. Sad da li je to u komadu odjednom ili će potpisati na 3, pa će ponovo potpisati na 3, zar je bitno?
Halilović je 1996. godište, ne znam točan datum ali navode da već ima 15 godina.

U tom slučaju, ne vrijedi ova tvoja 3+3, ako je takva opcija uopće moguća. Jer sada on potpisuje maksimalno 3 godine, što je do 18. godine (i eventualno nešto sitno ako može trajati nakon navršene punoljetnosti takav ugovor), a tada je punoljetan i slobodan poptpisati za koga god želi, koliko sam razumio propise.

A vjerujem da je tako, inače ne bi ni nudili famoznih sedam...
adidassler is offline  
Old 09.08.2011., 19:48   #16
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
On sad ima 14 godina i mora potpisati stipendijski ugovor do 17 godine.

Sa 17 godina on opet mora potpisati profesionalni ugovor ukoliko mu ga klub ponudi do eto 20 godina.

To je 6 godina koje mora potpisati ili će biti suspendiran. Sad da li je to u komadu odjednom ili će potpisati na 3, pa će ponovo potpisati na 3, zar je bitno?
Bitno je.

Mali sad ima 15, on MORA potpisat stipendijski ugovor koji može trajat najdulje do 2014. kada on navršava 18 godina. Tada može, ako hoće potpisat i novi stipendijski ugovor(do 26. godine) koji može trajat i duže od 3 godine.
A ne mora potpisat ni profi ni stipendijski ako neće.

Mali, sa 15 godina ne može potpisat profesionalni ugovor. Ne da ne mora, nego ne može, sve dok ne napuni 16. On uopće NE MORA potpisat profi ugovor s klubom nikad, nego samo stipendijski od 12.-18. godine.

Znači itekako je bitno. Ako je ovo o 7 godina istina(a vjerojatno je jer je priča došla od Olivarija) onda je to jednostavno nemoguće.

Naravno, ako si pametan znat ćeš o čemu se tu i kakvom ugovoru zapravo radi.

Evo link, pa kog zanima... Članci 6 i 7.

http://www.hns-cff.hr/upl/products/P...usu_igraca.pdf
Centrala is offline  
Old 09.08.2011., 19:50   #17
Quote:
adidassler kaže: Pogledaj post
Halilović je 1996. godište, ne znam točan datum ali navode da već ima 15 godina.

U tom slučaju, ne vrijedi ova tvoja 3+3, ako je takva opcija uopće moguća. Jer sada on potpisuje maksimalno 3 godine, što je do 18. godine (i eventualno nešto sitno ako može trajati nakon navršene punoljetnosti takav ugovor), a tada je punoljetan i slobodan poptpisati za koga god želi, koliko sam razumio propise.
Dobro si razumio. S tim da u slučaju da s 18 odluči otić mislim da je njegov novi klub(ili on sam) dužan platit odštetu klubu u visini ulaganja u tog igrača. Sad, kako se to procjenjuje, ne znam točno.
Centrala is offline  
Old 09.08.2011., 19:52   #18
sve dok grad zagreb i roditelji placaju omladinsku skolu djeca bi morala sama odlucivati dal ce prihvatiti stipendiju ili ne, a ne da ih se sili na nđsto.
Neman is offline  
Old 09.08.2011., 19:55   #19
Quote:
centrala1 kaže: Pogledaj post
Dobro si razumio. S tim da u slučaju da s 18 odluči otić mislim da je njegov novi klub(ili on sam) dužan platit odštetu klubu u visini ulaganja u tog igrača. Sad, kako se to procjenjuje, ne znam točno.
Zanimljivo je samo kako je sve dostupno na webu, malo surfanja i 'hopa' - pravilnik HNS-a - članci, točke, sve detaljno.

A nijedan novinar, kojemu je to posao i po prirodi bi stvari trebao dublje ući u to područje 'istraživanja' - ni slova.

Već bulazne o nekakvih sedam godina, indirektno optužuju oca i dječakovu obitelj praveći se da ne znaju i sami što stoji iza svega i s kime Halilovići, kako mlađi tako i stariji, ne žele potpisati ugovor.
adidassler is offline  
Old 09.08.2011., 19:56   #20
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
On sad ima 14 godina i mora potpisati stipendijski ugovor do 17 godine.

Sa 17 godina on opet mora potpisati profesionalni ugovor ukoliko mu ga klub ponudi do eto 20 godina.

To je 6 godina koje mora potpisati ili će biti suspendiran. Sad da li je to u komadu odjednom ili će potpisati na 3, pa će ponovo potpisati na 3, zar je bitno?
Bitno je naravno.

čl. 4 pravilnika koji i za stipendijski ne da više od 3 godine, znači da ako i postoje na tapeti sada dva ugovora s Halilovićem, onda mogu biti jedino 2+3 godine.
A profi ugovor, po Pravilniku HNS-a može sklopiti tek sa 16. Znači to sad niti ne može potpisati niti mu ta kombinacija može biti nuđena, dok ima 15.
Nemre mu ništa sada biti nuđeno osim produljenja stipendijskog od 2,5 godina.

Odgodne klauzule mogu biti samo ako već imaš potrebnu dob za potpis.
A dob kad možeš potpisati prvi profi ugovor je po čl. 4. Pravilnika 16 godina.
Nakon kaj navršiš 16 godina, onda možeš odmah potpisat profi ugovor, ili možeš stavit odgodno da nastupa nakon isteka stipendijskog ili nešto drugo.
Prije NE.

Jer bi onda klinac od 5 i pol godina mogao sklapat pravne poslove, pa kao "aktivira se posao kasnije"
__________________
"Društveni mediji daju pravo govora legijama imbecila koji su dosad govorili samo u gostioni, nakon čaše vina, ne mogavši oštetiti zajednicu. U tijeku je invazija imbecila/glupana"
prof. Ivanković is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.