Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Tko je pobjedio u gradjanskom ratu u BiH?
Hrvati 14 10.53%
Bosnjaci / Muslimani 27 20.30%
Srbi 50 37.59%
Nitko, rat je spolja namjetnut svima narodima 42 31.58%
Glasovatelji: 133. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2007., 03:55   #1
Tko je pobijedio u građanskom ratu u BiH?

Vase misljenje o pobedniku u ratu na prostorima BiH. Bosnje su najvise stradale, kontrolisu, spram udela u stanovnistvu, relativno malu teritoriju, ali cine demografski stub citave BiH, a dobili su i unitarnu BiH. Srbi su dobili entitet, kontrolisu najveci (od 3 naroda) deo BiH, ali su imali gomile neuspeha pre zavrsetka rata (94./95.). Hrvati su uspeli da neznatno prosire svoju teritoriju (gotovo citav Kanton 10 je 1991. bio naseljen Srbima), ali nisu dobili entitet i proterani su iz vecih gradova (Banja Luka, Prijedor, Doboj, Sarajevo, Zenica...), te je njihov udeo u stanovnistvu najvise opao. Stoga mi pitanje iz naslova deluje logicno i diskutabilno (ne zamerite mi na ekavici, mislim da je bolje da ne pokusavam da "skinem" Hrvatski, pa pisem kako znam)
Posten_covek is offline  
Old 04.06.2007., 07:39   #2
Bošnjaci, jer se BiH nije raspala.
#PEJKO# is offline  
Old 04.06.2007., 08:17   #3
naslov teme bi trebao biti "tko je najmanje izgubio..."
__________________
Kako oblikovati potpise?
eviltel is offline  
Old 04.06.2007., 08:39   #4
Quote:
Posten_covek kaže: Pogledaj post
Vase misljenje o pobedniku u ratu na prostorima BiH. Bosnje su najvise stradale, kontrolisu, spram udela u stanovnistvu, relativno malu teritoriju, ali cine demografski stub citave BiH, a dobili su i unitarnu BiH. Srbi su dobili entitet, kontrolisu najveci (od 3 naroda) deo BiH, ali su imali gomile neuspeha pre zavrsetka rata (94./95.). Hrvati su uspeli da neznatno prosire svoju teritoriju (gotovo citav Kanton 10 je 1991. bio naseljen Srbima), ali nisu dobili entitet i proterani su iz vecih gradova (Banja Luka, Prijedor, Doboj, Sarajevo, Zenica...), te je njihov udeo u stanovnistvu najvise opao. Stoga mi pitanje iz naslova deluje logicno i diskutabilno (ne zamerite mi na ekavici, mislim da je bolje da ne pokusavam da "skinem" Hrvatski, pa pisem kako znam)
Nije dobro definisano pitanje. U BiH se nije desio samo gradjanski rat, vec i agresija od strane SiCG. Sud u Hagu i nije imao dokumente koji su jasni po tom pitanju jer su isti skriveni, i moguce je da ce se postupak tuzbe BiH protiv istocnih susjeda obnoviti.
Abdullah is offline  
Old 04.06.2007., 09:01   #5
Quote:
Abdullah kaže: Pogledaj post
Nije dobro definisano pitanje. U BiH se nije desio samo gradjanski rat, vec i agresija od strane SiCG. Sud u Hagu i nije imao dokumente koji su jasni po tom pitanju jer su isti skriveni, i moguce je da ce se postupak tuzbe BiH protiv istocnih susjeda obnoviti.
dream away, a HV koja je u BiH usla jos 1991 i nije iz nje izasla do kraja rata
ne racunas??? Jako selektivno!
__________________
Why do they call it a "building"? It looks like they're finished. Why isn't it a "built"?
ticking_away is offline  
Old 04.06.2007., 09:22   #6
Iz ugla strana u sukobu rat u BiH nije dobio niko, zbog toga što ratni ciljevi nijedne od strana nisu dostignuti.
Može se raći da je rat u BiH dobila Amerika jer je demonstrirala svoju ulogu sile koja može da rešava lokalne krize. Šta je, još uvek aktuelno, rešenje donelo narodima u BiH. Donelo je dve moguđnosti, da nastave da na demokratskim principima grade jednu državnu zajednicu koja će postati deo evropskih integracija ili da koristeći nedovršenost države nastave da vode hladni rat u želji da postignu ciljeve koje nisu postigle tokom rata '92-'95.
Čini se da su strane u BiH odabrale upravo ovaj drugi put, potpuno zapostavljajući potencijale same BiH i oslanjajući se na konstelaciju političke moći izvan BiH.
Odgovor na pitanje ko je dobio rat u BiH mogao bi da glasi: Videćemo!
aleksije radicevic is offline  
Old 04.06.2007., 09:26   #7
Glupo pitanje, naravno Srbi.
Dobili su pola Bosne.
Malo li je.
Srbomen is offline  
Old 04.06.2007., 09:33   #8
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Iz ugla strana u sukobu rat u BiH nije dobio niko, zbog toga što ratni ciljevi nijedne od strana nisu dostignuti.
Može se raći da je rat u BiH dobila Amerika jer je demonstrirala svoju ulogu sile koja može da rešava lokalne krize. Šta je, još uvek aktuelno, rešenje donelo narodima u BiH. Donelo je dve moguđnosti, da nastave da na demokratskim principima grade jednu državnu zajednicu koja će postati deo evropskih integracija ili da koristeći nedovršenost države nastave da vode hladni rat u želji da postignu ciljeve koje nisu postigle tokom rata '92-'95.
Čini se da su strane u BiH odabrale upravo ovaj drugi put, potpuno zapostavljajući potencijale same BiH i oslanjajući se na konstelaciju političke moći izvan BiH.
Odgovor na pitanje ko je dobio rat u BiH mogao bi da glasi: Videćemo!
U pravu si. Rat je dobila Amerika jer kroji granice i sudbinu BiH.
Trenutačno najbolje stoje Srbi, ne znog pobjede u ratu već zbog toga što su im Ameri u Daytonu dali najveći dio zemlje. Brčko im je ko neko sidro.

Ameri su ti koji će odlučiti hoće li RS za deset godina pripasti Srbiji ili će biti ukinuta.
Ber is offline  
Old 04.06.2007., 09:35   #9
Makar mi nije jasna politika Velikog brata.
Neće ukinuti RS ali ukida njene ovlasti.
Zagorac bi reko, "Ni v rit ni mimo".
Ber is offline  
Old 04.06.2007., 10:06   #10
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Makar mi nije jasna politika Velikog brata.
Neće ukinuti RS ali ukida njene ovlasti.
Zagorac bi reko, "Ni v rit ni mimo".
To je sasvim normalno. U tom smislu je rešenje koje je donela Amerika koliko toliko normalno. Ono jeste okvir za unutarbosanskohercegovačke dogovore. Zamisli unutrašnju politiku zemlje koja očekuje rešenje od Velikog brata! Suludo. Jednostavno se procenjuje zrelost BH zajednice da sama rešava unutrašnje krize. Ali toga još uvek nema zbog toga što se subjekti u BiH oslanjaju na pritisak iz inostranstva. Politika se svela na paradoks da se za unutrašnja rešenja lobira izvan BiH.
aleksije radicevic is offline  
Old 04.06.2007., 10:25   #11
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
To je sasvim normalno. U tom smislu je rešenje koje je donela Amerika koliko toliko normalno. Ono jeste okvir za unutarbosanskohercegovačke dogovore. Zamisli unutrašnju politiku zemlje koja očekuje rešenje od Velikog brata! Suludo. Jednostavno se procenjuje zrelost BH zajednice da sama rešava unutrašnje krize. Ali toga još uvek nema zbog toga što se subjekti u BiH oslanjaju na pritisak iz inostranstva. Politika se svela na paradoks da se za unutrašnja rešenja lobira izvan BiH.
Teoretska priča.

U stvari, problemi su ebeno duboki jer u stvari ništa nije rješeno. Svaka od tri strane ima polarizirano rješenje i ne odstupa.
Uopće nemam ideje na što će ličiti BiH za 15 godina a uopće nije isključeno da opet potone do dna.
Ber is offline  
Old 04.06.2007., 10:33   #12
Quote:
Abdullah kaže: Pogledaj post
Nije dobro definisano pitanje. U BiH se nije desio samo gradjanski rat, vec i agresija od strane SiCG. Sud u Hagu i nije imao dokumente koji su jasni po tom pitanju jer su isti skriveni, i moguce je da ce se postupak tuzbe BiH protiv istocnih susjeda obnoviti.
Prvo, SiCG postoji od 2003., tako nije moguce govoriti o agresiji na BiH. Zatim, posle 1992. (tj. otkad ne postoji JNA) su samo dobrovoljci iz SRJ isli u rat. Tvoja tvradnja ima smisla isto kao "agresija Arapa na BiH".
Posten_covek is offline  
Old 04.06.2007., 10:35   #13
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Teoretska priča.

U stvari, problemi su ebeno duboki jer u stvari ništa nije rješeno. Svaka od tri strane ima polarizirano rješenje i ne odstupa.
Uopće nemam ideje na što će ličiti BiH za 15 godina a uopće nije isključeno da opet potone do dna.
Prevelika administracija cini drzavu nefunkcionalnom. Nesto ce, ipak, morati da se menja...
Posten_covek is offline  
Old 04.06.2007., 11:06   #14
Quote:
Posten_covek kaže: Pogledaj post
Prvo, SiCG postoji od 2003., tako nije moguce govoriti o agresiji na BiH. Zatim, posle 1992. (tj. otkad ne postoji JNA) su samo dobrovoljci iz SRJ isli u rat. Tvoja tvradnja ima smisla isto kao "agresija Arapa na BiH".
Tješi se.
Mozak je beograd a SAO i RS sateliti, lutke na koncu.
Ber is offline  
Old 04.06.2007., 11:14   #15
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Tješi se.
Mozak je beograd a SAO i RS sateliti, lutke na koncu.
Govorimo o definiciji. A koliko ja znam, HV je imala jako znacajnu ulogu u jugozapadnoj Bosni 1995., a samo je SRJ dobila sankcije za "agresiju na BiH".
Posten_covek is offline  
Old 04.06.2007., 11:16   #16
ova tema je, od naslova koji je lazljiv, preko izbora u anketi koji je sugestivan, pa do upisa "diskutanata" u njoj, potpunoma spremna za LK, a ja se toplo nadam da ce tamo i zavrsiti...
goldietrickz is offline  
Old 04.06.2007., 11:24   #17
Quote:
Posten_covek kaže: Pogledaj post
Govorimo o definiciji. A koliko ja znam, HV je imala jako znacajnu ulogu u jugozapadnoj Bosni 1995., a samo je SRJ dobila sankcije za "agresiju na BiH".
HV je razlupao srpsku vojsku u BiH.
Tako su i počeli pregovori.
Ber is offline  
Old 04.06.2007., 11:28   #18
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
HV je razlupao srpsku vojsku u BiH.
Tako su i počeli pregovori.
Pa ona vukoj..ina u kojoj je HV razlupao VRS je redje naseljena od Sibira! Banja Luka, Prijedor, Doboj su i dalje u zapadnom delu RS. Uostalom, kad se JNA mesala, pala vam je gotovo citava Posavina, a Bosnjacima Podrinje (toliko o rezultatima "agresora" na BiH)
Posten_covek is offline  
Old 04.06.2007., 12:21   #19
Quote:
Posten_covek kaže: Pogledaj post
Pa ona vukoj..ina u kojoj je HV razlupao VRS je redje naseljena od Sibira! Banja Luka, Prijedor, Doboj su i dalje u zapadnom delu RS. Uostalom, kad se JNA mesala, pala vam je gotovo citava Posavina, a Bosnjacima Podrinje (toliko o rezultatima "agresora" na BiH)
Demantiraš samog sebe. Prvo nije bilo JNA, pa je bilo.
Dakle, dogovorili smo se, ipak je i JNA bila u BiH.

O pobjedama i porazima u toj zemlji, drugom prilikom. Niste se proslavili.
Ber is offline  
Old 04.06.2007., 21:22   #20
Usrani pobjednici

1. BiH je jos uvijek okupirana – visoki povjerenik (do guse normalnom BeHa gradjaninu) nije BeHa gradjanin, a BiH je podijeljena na Okupacijske zone(!),
2. U BiH je gradjanski rat posljedica agresije Ujedinjenih nacija uz potporu JNA, Antifasista, Antiterorista, … i drugih lesinara s komandom izvan BiH,
3. Narodi BiH i jesu razdvojeni i zavadjeni da bi posluzili kao toalet papir za jednokratnu upotrebu… e, jedino je problem sto se toalet papir ne smije koristiti vise puta – POBJEDNIKU CE PRST ZAVRSITI U DUPETU!!!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.