Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2008., 17:41   #1
Paropropusna folija

Uređujem potkrovlje za stambeni prostor. Napravio sam rekonstrukciju starog krova, pa sam sada stavio ploču od ''siporeks'' blokova debljine 15 cm, točnije Yitong Bijeli Strop.
Sada bi tu krovnu ploču trebao pokrit crijepom, a na ploču ispod crijepa stavljam 10 cm mineralne vune (zahvaljujem na savjetima mojeg prethodnog posta).

Svakako bi stavio paropropusnu foliju ali gdje? Iznad ili ispod termo izolacije. Ili možda da stavim dvije paropropusne folije i to jednu direktno na ploču (ispod vune), a drugu na vunu, tako da termoizolaciju stavim u sendvič.
Ili pak da ispod vune stavim samo običnu PVC foliju ili ljepenku, a iznad vune opet paropropusnu foliju.
NAPOMINJEM da sve što bi stavljao bi stavljao svakako iznad ploče (bijelog stropa).

Da li mi uopće treba nekakva parna brana ispod mineralne vune ako se ona nalazi na ploči od Yitong blokova koji su premazani zaštitnim mortom???

Uglavnom ima li tko kakav savjet.

Zadnje uređivanje Majstor : 25.05.2020. at 15:28. Reason: Promjena naslova posta -
Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 18:17   #2
Paropropusna folija ide iznad kamene vune,a ispod vune ide PE folija. Možda bi bilo dobro između vune i crijepa ostaviti 2cm prazno da struji zrak,tako da se vuna lakše suši ako se navlaži, a i da se krovište ventilira pa ljeti neće biti tako vruće.
PE folija mislim da nije neophodna al opet košta nekih 3-4kn/m2 pa nije neka stavka,za razliku od paropropusne koja je dosta skupa.
farfan is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 21:24   #3
betonska ploča
parna brana
termo izolacija
hidro izolacija
pokrov - crijep ili što već
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 11:03   #4
betonska ploca (kosa)
hladni premaz ibitol + zavarena ljepenka aluminijska al ne ona v3 ili v4 nego bas ljepenka koja ima funkciju i hidroizolacije i parne brane (malo je skuplja al smanjuje filozofiju oko redosljeda)
letve 5+8 cm postavljene na kant na razmaku za stirodur ploce debljine 5 cm
stirodur ploce
letve horizontalne 3*5 cm
mediteran crijep (ili koji vec)
rvatska zastava i grana
krule is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 21:12   #5
Kad govorimo o paropropusnim folijama, to ustvari znaci samo debeli najlon ili NE?????????
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 01:18   #6
Quote:
maksica6 kaže: Pogledaj post
Kad govorimo o paropropusnim folijama, to ustvari znaci samo debeli najlon ili NE?????????


Ne.Najlpn je nepropostan za paru.Paro propusne folije ili parorasteretne folije se stavljaju ispod nepropusne i izolacije i to tako da se krajevi folije izvuku uz rubove izolacije(zajedno s nepropusnom) kako bi se omogučilo nesmetano disanje podloge,a ara ne bi ulazila u izolaciju.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 21:40   #7
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
betonska ploča
parna brana
termo izolacija
hidro izolacija
pokrov - crijep ili što već

:klap::klap::klap::klap:
jedini ispravan odgovor...
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 19:59   #8
Molim pomoć kod slaganja krovne konstrukcije!

Na krov imam namjeru staviti fert gredice sa ispunama, ali neznam koliko betona ide na to. Kako sada slagati slojeve do crijepa?
Aftermath is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 11:56   #9
Quote:
Aftermath kaže: Pogledaj post
Molim pomoć kod slaganja krovne konstrukcije!

Na krov imam namjeru staviti fert gredice sa ispunama, ali neznam koliko betona ide na to. Kako sada slagati slojeve do crijepa?
četiri-pet cm betona,armitari rabitz armaturom, sačekati 28 dana, položiti parnu branu, letvati vertikalno- ispuniti termo izolacijom, položiti hidro izolaciju-letvati horizontalno, staviti crijep
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 12:16   #10
hm, ja upravo radim krov, svi su me uvjerili da je ovo najbolji krov (možda su me zaj*****), jel još netko radio ovako nešto? mišljenje stručnjaka?

1.Betonski krov (gredice, ispune)

2.vertikalne letve, između njih tervol 8 cm

3.onduline sottocoppo
http://www.edilportale.com/Upload/pr...-3707-fot2.jpg
http://www.edilportale.com/upload/pr...3707-cat04.pdf
(prozračivanje ispod crijepa i ispod "hidroizolacije"-ove ploče)

4.horizontalne letve

5.crijep

znači nema hidroizolacije na ploči (samo ispod vertikalnih letvi, navodno letva ne smije dirati ploču da ne bi došlo do truljenja, letve su još premazane drvocidom)

Nisam stavio parnu branu, rekli su mi da ne treba ?????
V@is is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 00:01   #11
je to je ok
meni najljepši pokrov, KUPA i KANALICA
samo kod loše ventiliranih krovova dolazi do kondezacije sa donje strane pokrova od koje propada krovna letva...
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:16   #12
U 3. mjesecu ćemo mjenjati krovište. Sada su salonit ploče s time da sam vrh krovišta (mali tavanski dio nije niti poletvan). Grede su u dobrom stanju i njih ne mjenjamo.
Da li mi možete napisati kojim točno redosljedom ide izolacija tj. kad poletvaju cijelo krovište ide što i kojim redom?
Stavljamo Tondach continental crijep i samo znam da je čovjek spominjao neku parnu branu vezano za priznavanje garancije na crijep ali obzirom da smo totalni laici bilo bi zgodno ipak da nešto znamo.
Inače firma se bavi isključivo krovištima i znamo par mjesta gdje su radili (zato smo ih i uzeli) - čista preporuka.
Hvala unaprijed na odgovorima.
BubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 19:55   #13
Quote:
BubaTruba kaže: Pogledaj post
U 3. mjesecu ćemo mjenjati krovište. Sada su salonit ploče s time da sam vrh krovišta (mali tavanski dio nije niti poletvan). Grede su u dobrom stanju i njih ne mjenjamo.
Da li mi možete napisati kojim točno redosljedom ide izolacija tj. kad poletvaju cijelo krovište ide što i kojim redom?
Stavljamo Tondach continental crijep i samo znam da je čovjek spominjao neku parnu branu vezano za priznavanje garancije na crijep ali obzirom da smo totalni laici bilo bi zgodno ipak da nešto znamo.
Inače firma se bavi isključivo krovištima i znamo par mjesta gdje su radili (zato smo ih i uzeli) - čista preporuka.
Hvala unaprijed na odgovorima.


-krovna konstrukcija (rogovi)
-oplata (OSB/daska)
-paropropusna folija
-kontra letva (min.5cm)
-krovna letva (3x5 / 4x5)
-pokrov
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 13:02   #14
Hvala na odgovoru.
BubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 16:43   #15
Quote:
farfan kaže: Pogledaj post
Paropropusna folija ide iznad kamene vune,a ispod vune ide PE folija. Možda bi bilo dobro između vune i crijepa ostaviti 2cm prazno da struji zrak,tako da se vuna lakše suši ako se navlaži, a i da se krovište ventilira pa ljeti neće biti tako vruće.
Ako se postavi ovako kao sto je "ravnalo" opisao, onda je prostor koji zauzimaju krovne i kontra letve u stvari zracni raspor kroz koji struji zrak. To je, ovisi o debljini letava, 6-8 cm. Na taj nacin, cak i kod pokrova koji se rosi (limeni krov) nema bojazni od propadanaj materijala zbog kondenzacije, jer se brzo susi, a ljeti kod velikih vrucina, zrak od ispod prema gore struji ko lud i hladi krov. Doslovno se vidi titranje na vrhu krova a kad stavis ruku na otvor kod sljemenjaka osjetis kako izlazi vrli zrak, kao iz fena za susenje kose...Kad ne bi bilo tog zracnog prostora, lim bi se ugrijao do vrlo visokih temperatura i uz losiju izolaciju u potkrovlju bi bio pakao.... Ovako je sasvim ugodno....
__________________
Pravila o potpisima
Alan_Cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 10:36   #16
mislim da bi ova slika mogla pomoči... (ovo je za strop od gips ploča ali ukoliko je betonski ili od siporexa onda se izbace dijelovi za gips ploče (6, 7 i 8)


1 Završni pokrov (crijep)
2 Letve i kontra-letve
3 Paropropusna-vodoodbojna folija
4 Termoizolacija
5 Termoizolacija
6 Nosači gips-kartonskih ploča
7 Parna brana TERVOL® Stopair
8 Gips-kartonske ploče
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 11:15   #17
Kada se radi bijeli strop od Ytong blokova , potrebno je slijediti par pravila.
1. Nije potrebna nikakva ljepenka kao hidroizolacija. Dva sloja zaštitnog sloja preko Ytong ispunskih blokova od tankoslojnog Ytong morta i cementa su dovoljni za hidroizolaciju bijelog stropa.
2. Treba zadržati veliku prednost Ytong ispunskog bloka , a to je paropropusnost.
3. Napraviti dovoljno zračnog prostora za prozračivanje krovišta.
4. Kod postavljanja paropropusne folije ne zatezati je nego da lagano pada na termo-izolaciju.

Znači : 1. Ytong ispunski blok debljine 15 cm,
2. Zaštitni sloj od Ytong morta i cementa (u dva sloja),
3. Uzdužno postavljene drvene gredice zaštićene sa drvocidom,
4. Između gredica se postavlja termo-izolacija od mineralne vune
(ne stavljajte stiropor ili stirodur slaba ili nikakva paropropusnost,
debljinu termoizolacije odredite 1-2 cm ispod visine uzdužne
drvene gredice),
5. Postavljanje paropropusne folije,
6. Još jedno uzdužno letvanje 2x3 cm (ujedno sa tim postavljate
paropropusnu foliju i dobivate zračni kanal za prozračivanje krovišta)
7. Izvodi se poprečno letvanje sa letvama 3x5 cm,
8. Postavljanje crijepa

http://www.ytong.mojblog.hr
bob-graditelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 19:50   #18
Paropropusna folija

Ako paropropusnu foliju stavljam sa unutarnje strane krovišta, između knaufa i vune, kako se okreće strana sa natpisom; prema unutra ili prema van (crijepu)?

Hvala!
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 20:19   #19
Čekaj, ti bi stavija PAROPROPUSNU/VODONEPROPUSNU foliju između knaufa i vune...? Za Boga miloga, zašto želiš propuštat paru iz prostora u vunu...? A ako je okreneš drugačije, da propušta paru iz vune put kanufa, isto nema smisla jer je 'naopako', ta folija se stavlja između vune i crijepa, da propušta paru iz vune put 'gore', a da voda ukoliko nekako prođe crijep ne može prolazit do vune put 'dolje'...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 11:05   #20
Uhhh, da, u pravu si!!! Nešto sam skrenuo totalka. Treba obična (građevinska) folija.

Hvala!
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.