Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2012., 17:51   #361
to moraš pitati poslodavca, mislim da prvih 6mj ne možeš na go čak i da ti je ostalo štogod sa prvog posla

Quote:
Bok,
moja situacija je sljedeća: ugovor o radu ističe 30.09. i neželim više potpisivati ugovor. Od godišnjeg za 2010. mi je ostalo još 12 dana. Znači, u slučaju da mi ne odobre godišnji, to mi moraju isplatit?
da. ako neće, slobodno ih podsjeti prilikom odlaska. ako opet neće, reci da ćeš kontaktirati odvjetnika, jer po zakonu moraju.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 09:52   #362
pravo na godisnji??? ili ne???

Pozdrav svima,ovako,trazim neko pametno misljenje od nekoga tko se razumije u prava radnika,tj.vezano uz godisnji odmor.Zaposlila sam se u jednoj firmi 19.06.2011 godine,pred ljeto,i naravno potrefila me takva sudbina da sam radila i mjenjala ekipu koja je na godisnjem,mora nisam vidjela,al nema frke,glavno da se ima posao i eto,meni vam sef reko u 12 mjesecu neka mu predam zahtjev za godisnji odmor,jer sam rekla da bi htjela ic u 2 mjesecu 2012 godine,i eto...tako je i bilo,ja predala zahtjev u 12 mjesecu,da bi krenula na godisnji 15.2 i bila do 29.2...kad je dosao 15.2 (uz uzastopno podsjecivanje sefa,da se blizi god) zove on mene,i kao...ok...moze godisnji ali se do 24.2 moram vratiti,no ja sam imala avionsku kartu rezerviranu do 26.2 i nije mi se nikud isplatilo ici,te se tata sef smekso,i reko da dodem 28.2 na posao.Kada sam se vratila,naletjela sam na uzastopno prigovaranje kolega,kako su oni morali za mene raditi,da je njima to nepodnosljivo bilo ( a ko je za njih radio 2 tjedna po ljeti??? )
I sada mene zanima...dali ja imam vise pravo na bilo koji dan godisnjeg odmora,vec je 18.6... neki mi kazu da imam pravo na 24 dana,moj sef kaze da imam samo tri dana,ali da ih nemogu koristiti zato sta nema tko radit...kolege su iskoristili i ostatak svog godisnjeg,i od 2 mjeseca radim ubrzano..no nema veze...ja to mogu izdrzat,al eto,cisto informativno me zanima dali ja imam jos koji dan godisnjeg:neko mi kaze da imam pravo na 18 dana,neki kazu da imam 24 ( imam 2 godine staza) 21 god) Moj sef,kaze da imam jos samo 3 dana,i da mi to nemoze dat zato sta nema tko radit( opet kolega koristi ostatak svog godisnjeg)Pa eto,i naravno tu se vec ukljucuje treci kolega,i drzi meni predavanaj(ok,mlada sam al nisam mutava) Da ako tko ima jos prava na godisnji da je to samo ON,lik koristio godisnji na ljeto 2 tjedna i sada na Uskrs 12 dana,al on ima jos 10 dana godisnjeg!!! ko je tu lud??? ili mene rade ludom??? savjet...
SandraKos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 10:10   #363
Pravo na godišnji odmor ostvaruje svaki radnik, bez obzira radi li puno ili nepuno radno vrijeme, ili se radi o radniku koji radi u skraćenom radnom vremenu. Također pravo na godišnji odmor ostvaruje ne samo onaj radnik koji ima ugovor o radu na neodređeno vrijeme, nego i onaj radnik koji ima ugovor o radu na određeno vrijeme.

Najkraće trajanje godišnjeg odmora utvrđeno je Zakonom o radu, a Zakon ostavlja mogućnost da se duže trajanje godišnjeg odmora odredi kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili samim ugovorom o radu. Zakonom o radu nije propisano najdulje trajanje godišnjeg odmora. Svaki radnik ima pravo, za svaku kalendarsku godinu, na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana

Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac u skladu s važećim aktima, vodeći računa o potrebama organizacije rada te mogućnostima za odmor i razonodu raspoložive radnicima. Radnik se o korištenju godišnjeg odmora mora izvijesti najmanje 15 dana prije njegovog korištenja. Ako kod poslodavca djeluje radničko vijeće ili sindikalni povjerenik poslodavac je dužan o planu korištenja godišnjeg odmora savjetovati se s radničkim vijećem, odnosno sindikalnim povjerenikom

Ako radnicima poslodavac ne omogući korištenje godišnjeg odmora u najkraćem trajanju određenog Zakonom o radu poslodavac čini najteži prekršaj za koji se može kazniti novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna.

Ukoliko ugovor o radu ne nema uglavak o trajanju godišnjeg odmora ili načinu određivanja njegovog trajanja, ili odredbu koja upućuje na odgovarajuće zakone, propise, kolektivne ugovore, pravilnik o radu (kojima je utvrđeno pravo na plaćeni godišnji odmor), tada poslodavac čini lakši prekršaj za koji može biti kažnjen novčanom kaznom od 10.000,00 do 30.000,00 kuna, dok se odgovorna osoba kod poslodavca može kazniti novčanom kaznom od 1.000,00 do 3.000,00 kuna.
Ako raspored godišnjih odmora poslodavac ne utvrdi na način kako je to utvrđeno Zakonom o radu, odnosno ako raspored godišnjih odmora utvrdi protivno kolektivnom ugovoru, pravilniku o radu, ugovoru o radu i ako o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora poslodavac radnika ne obavijesti najmanje 15 dana prije korištenja godišnjeg odmora poslodavac se može kazniti novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna.
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 10:32   #364
Znaci,to je to...
SandraKos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 10:52   #365
Isprike, zakonski je minimalno trajanje godišnjeg 20 dana, s obzirom da imaš i 2 god staža imaš pravo na 21 dan godišnjeg.
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 12:32   #366
Kako ne bi imala godišnjeg? Ako si u drugom mjesecu koristila godišnji za 2011. godinu, znači da ti je ostalo još x dana starog godišnjeg i cijeli novi godišnji, odnosno godišnji za 2012 godinu.
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 15:09   #367
uh, nezz u kakvoj firmi radiš i kako oni broje dane za godišnji, ali ako se broje pon-petak (neka radna mjesta se broje pon-sub) onda si u 2. mj iskoristila 9 dana. Ako si počela raditi 19.6.2011. znači da za tu godinu imaš malo manje od pola godišnjega, nekih 9 dana. Znači, za 2011. si iskoristila godišnji, a od 2012. imaš cijeli. Eto, po tome se možeš orijentirati. A ako tvoja firma ima knjigovodstvo (ili tkogod ti vodi satnicu i sl.), odeš i lijepo pitaš, moraju ti reći, to NESMIJE biti tajan podatak, svaki radnik ima pravo znati koliko ima slobodnih dana... Pozdrav i sretno!!
__________________
getting lost will help you find yourself
vriisky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 00:17   #368
Imam veeeeliki problem. Redom. Tajnica je 17.12. poslala tablicu da upisemo svoje GO za sijecanj jer nam u program u kojem to inače upisujemo nije radio. Ja sam tablcu proslijedila sefici 21.12. Program je proradio 8.1. te sam tada i 11.1. poslala mail sefici za odobrenjem. Odobrenje nisam dobila ranije kao niti nekoliko puta prije. Na GO sam otisla, trudna sam 16 tj. Treci dan od pocetka GO mi je sefica odbila GO i rekla da dan kasnije dodjem u ured.
Postoji li zakonsko prav radnika u kojemu moraju odgovoriti potvrdno ili negativno na zahtjev radnika?

Hvala!
Leptiric 2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 02:06   #369
Lijep pozdrav!
Znate li koliko dugo se može uzeti neplaćeni godišnji? Naime, radim u školi kao zamjena za kolegicu koja je već drugu godinu tražila neplaleni. Naravno, nadam se stalnom zaposlenju pa me zanima, ima li neki "rok trajanja" neplaćeni godišnji?
Hvala!
__________________
Du musst auf dein Herz hören, hör wie es schlägt, wie es fleht, wie es schreit, hör wie es lebt, wie es lacht, wie es weint. Wenn du es willst wird es für dich entscheiden auch wenn du es irgendwann bereust es wird schon richtig sein
Frieden13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2020., 10:46   #370
Pozdrav! Dizem temu da ne otvaram novu. Zanima me jedna stvar.

Radila sam u jednoj firmi godinu dana nakon zavrsetka faksa gdje sam imala 24 dana godisnjeg kojeg sam iskoristila. Nakon toga sam presla u drugu firmu pri cemu je razmak izmedju 2 radna odnosa bio 3 dana (dakle manje od onih 8 koje je propisano),ali to je bilo u 5.mjesecu prosle godine..dobila sam ugovor na neodredjeno uz probni rok od 6 mjeseci te sam dobila nekoliko dana godisnjeg za tu proslu godinu sto sam iskoristila. Sad sam vec u toj firmi 1 godinu i 3 mjeseca i dobila sam za ovu godinu 19 dana godisnjeg.

Imam li pravo traziti barem jos taj 1 dan (iz zakona o radu kojim je propisan minimum od 20 dana) ili kolektivnim ugovorom moze biti propisano i manje od 20 dana ako vec imam 2 god radnog staza?

Poslano sa mog SM-J730F koristeći Tapatalk
strangerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2020., 10:01   #371
Itko? Da znam da li da idem u borbu za svoja prava?

Poslano sa mog SM-J730F koristeći Tapatalk
strangerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2020., 10:41   #372
Ne mogu ti propisati manje od onog što zakon kaže, logično.

Što ti uopće piše u ugovoru u vezi godišnjeg?
Nefelibata is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2020., 13:08   #373
Pise samo da se odredjuje u skladu sa zakonom o radu i internim,kolektivnim ugovorima. Nasla sam 1 interni dokument u kojem je opisano racunanje godisnjeg,i prvo isto pise to za 20 dana, a nekoliko redova nakon toga da se osnovici od 18 dana onda dodaju dani vezano za godine radnog staza,smjenski rad,invaliditet i slicne stvari pa mi vise nista nije jasno.

Poslano sa mog SM-J730F koristeći Tapatalk
strangerica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.