Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2007., 11:33   #61
Quote:
zokys kaže: Pogledaj post
U kojem roku se treba prijaviti na toj adresi? Ugovor cemo potpisati za cca. 40ak dana jer je rijec o novogradnji koja ce biti useljiva tek za 2 mjeseca (najranije) bez obzira sto investitor pismeno garantira i prije.
Poreznoj upravi moras predocit osobnu koja je na toj adresi ili prijavu prebivalista iz MUP-a. Ako nekretnina nije useljiva, npr. nemas tabularnu onda postoji nesto kao "namjera prijave na to prebivaliste". Postoji u poreznoj uputa.
Ali najbolje je ako mozes ne potpisat ugovor prije nego je nekretnina useljiva.

Dakle nakon sto potpises kupoprodajnu ugovor u roku od mjesec (mislim) dana trk u poreznu.
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 13:20   #62
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Obzirom da mi nije namjera pretvoriti ovaj post u nase chatanje i prepucavanje, jos jednom cu te quotat pa se gubim odavde.

Kad nesto NE napises te dajes nepotpune informacije, a izjavis


pa onda opet



obzirom da ne dajes u potpunosti tocne informacije te se komentiras post od Lei koji je obuhvatio sve i stvarno je to the point, pitanje da li stvarno pomazes ili se pravis pametan prepustam procjeni svakog forumasa pojedinacno.

Sad gibam...


Ljudi, nemojte se se sad pepucavat i svađat. Bitno je doći do ispravne informacije, a smatram da svatko tko se uključi pokušava pomoći i doprinijeti nama kojima je infomacija potrebna, da lakše prođemo kroz ovaj proces kupovine i kreditiranja, i sve ostale mukotrpne papirologije.

Zlatko je dao iscrpno objašnjenje o Porezu na dohodak, Lei o porezu na promet, i sad su nam sve kockice fino sjele.

Logično jest da se onih 5% vrati ako se uzme kao olakšica, ali eto...bilo bi lijepo da postoji neka rupa kroz koju se može provući, jer kako sam rekla, nije baš lako pronaći tih tri i po tisuće eura ako zagusti pa se stan mora prodavati nabrzinu....no dobro, svi mi uvijek gledamo kako što bolje proći.

U svakom slučaju hvala vam na trudu, i nadam se da nećemo doći u situiaciju uopće prodavati i vraćati porezni iznos....
pupak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 15:01   #63
Quote:
pupak kaže: Pogledaj post
nije baš lako pronaći tih tri i po tisuće eura ako zagusti pa se stan mora prodavati nabrzinu....
e ovo ne kužim, pa prodaješ stan od 70 000€, kako ti onda nije lako pronaći 3500€
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 17:53   #64
Quote:
pupak kaže: Pogledaj post
Ljudi, nemojte se se sad pepucavat i svađat. Bitno je doći do ispravne informacije, a smatram da svatko tko se uključi pokušava pomoći i doprinijeti nama kojima je infomacija potrebna, da lakše prođemo kroz ovaj proces kupovine i kreditiranja, i sve ostale mukotrpne papirologije.

Zlatko je dao iscrpno objašnjenje o Porezu na dohodak, Lei o porezu na promet, i sad su nam sve kockice fino sjele.

Logično jest da se onih 5% vrati ako se uzme kao olakšica, ali eto...bilo bi lijepo da postoji neka rupa kroz koju se može provući, jer kako sam rekla, nije baš lako pronaći tih tri i po tisuće eura ako zagusti pa se stan mora prodavati nabrzinu....no dobro, svi mi uvijek gledamo kako što bolje proći.

U svakom slučaju hvala vam na trudu, i nadam se da nećemo doći u situiaciju uopće prodavati i vraćati porezni iznos....
Meni je samo to i bio cilj, pomoći ljudima , zato sam čitao suhoparne Zakone, Uredbe i Pravilnike, a ne iz dosade.Ako sam nekome pomogao bit će mi drago. Vrijeme je novac, a novaca je uvijek malo.
zlatko1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 13:23   #65
Quote:
maks kaže: Pogledaj post
e ovo ne kužim, pa prodaješ stan od 70 000€, kako ti onda nije lako pronaći 3500€
Lako mi ih je pronaći kad ga prodam, ali onda ih NEPOVRATNO GUBIM, a već sam napisala da bi se ta prodaja dogodila samo potencijalno, u slučaju da zagusti, odnosno da ostanem bez posla pa ne mogu plaćat kredit , ili tako nešto. Onda bih morala na brzinu prodat stan (čitaj vjerojatno ispod cijene na tržištu) i još platit taj porez...
Dobro, vjerojatno bih bila tu negdje li-la na početku, ali zašto usput i ne zaraditi nešto....
Sad će svi navalit na mene da sam pohlepna itd...ali ljudi moji, država samo uzima i grabi, kao i svi koji žive u njoj a imaju priliku se provuć kroz neku rupicu...
Zašto se bit lud i plaćat nešto ako postoji ikakva šansa to izbjeći, jel??!!!
pupak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 19:37   #66
Ja bih se samo ubacio u raspravu sa jednim pitanjem. Naime, kakva je situacija sa procjenom nekretnine u prodaji od strane Porezne uprave ? Da li se 5 % placa na neku njihovu vrijednost iz nekih njihovih tablica ili stvarno na vrijednost upisanu u kupoprodajnom ugovoru ?
Ali opet, sto ako se stan daruje recimo. Koja se onda vrijednost uzima i gdje se moze vidjeti ta tablica vrijednosti nekretnina po cemu oni naplacuju porez.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 14:29   #67
cura i ja smo kupili stan i oboje se prijavili na novoj adresi kako bi dobili oslobođenje od plaanja poreza na promt nekretnina. meni bi zbog putnih troškova za posao bilo bolje da sam prijavljen na adresi kod roditelja (kao dosad). ukoliko se odjavim na novoj adresi i prijavim na staroj bi li morao platiti porez i smijem li to uopće napraviti? kako porezna reagira kad sazna za takav slučaj?
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 14:36   #68
Quote:
biciklist kaže: Pogledaj post
cura i ja smo kupili stan i oboje se prijavili na novoj adresi kako bi dobili oslobođenje od plaanja poreza na promt nekretnina. meni bi zbog putnih troškova za posao bilo bolje da sam prijavljen na adresi kod roditelja (kao dosad). ukoliko se odjavim na novoj adresi i prijavim na staroj bi li morao platiti porez i smijem li to uopće napraviti? kako porezna reagira kad sazna za takav slučaj?
Mislim da se ne smiješ se odjaviti s one adrese na kojoj je stan gdje si prijavio trajno boravište i za koji si tražio oslobađanje od plaćanja poreza na promet.
Ekonomist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:25   #69
Smile

Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Ja bih se samo ubacio u raspravu sa jednim pitanjem. Naime, kakva je situacija sa procjenom nekretnine u prodaji od strane Porezne uprave ? Da li se 5 % placa na neku njihovu vrijednost iz nekih njihovih tablica ili stvarno na vrijednost upisanu u kupoprodajnom ugovoru ?
Ali opet, sto ako se stan daruje recimo. Koja se onda vrijednost uzima i gdje se moze vidjeti ta tablica vrijednosti nekretnina po cemu oni naplacuju porez.
DUžan si u roku od mjesec dana od kupoprodajnog ugovora prijavit ugovor u Poreznoj u Sopotu. Nakon toga čekaš da te pozovu na procjenu nekretnine da utvrde da li je cijena realna, ako utvrde da nije oni sami utvrde tržišnu cijenu i na to obračunaju porez. Ako ti je prva nekretnina onda te nije briga jer ćeš i tako biti oslobođen odnosno porez će ti biti 0, a ako ti procjene veću osnovicu platit ćeš malo veći porez i to ti je to. nećeš morat nadoplatiti razliku po kvadratu onome od kog si kupio. U Poreznoj postoje podaci o cijeni kvadrata. Nazovi 650-1111, traži odjel za nekretnine i raspitaj se za cijenu.
igra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:37   #70
Quote:
oluja77 kaže: Pogledaj post
Supruga i ja smo kupili svoju prvu nekretninu (kuću) prije tri godine i vlasnici smo po pola. Bili smo oslobođeni svaki po 50m2 kuće, dok za zemljište smo morali platiti porez u cijelosti. Što znači ako je vlasnik nekretnine samo tvoja supruga onda će samo ona biti oslobođena. Mi kada smo prijavljivali porez još nismo bili prijavljeni na toj adresi. Pa valjda to znači da samo gledaju koliko je vlasnika jedne nekretnine i po tome računaju oslobađanje. Dakle po meni vi možete biti zajedno vlasnici (po pola ili nekako dgukčije) tog vašeg novog stana, a ti možeš biti prijavljen negdje drugdje i bit ćete oslobođeni zajedno. Ali sve to skupa provjeri u poreznoj upravi jer se stvari stalno mijenjaju.
Nije stvar koliko je vlasnika već koliko je članova kućanstva. Pod članovima mislim na supružnike i djecu. Ako se kupuje stan od 50 m2 onda vam je svejedno jer je dovoljan samo vlasnik stana da se oslobodi u cijelosti, ali ako ima više kvadrata onda bolje da je tu negdje i muž ili djeca. U slučaju da ima više kvadrata nego što je dozvoljeno oslobođenje po čl. obitelji onda se plaća porez samo na razliku.
igra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:41   #71
Wink

Quote:
zokys kaže: Pogledaj post
Supruga i ja kupujemo prvu nekretninu- kako ozbiljno zvuci, zapravo rijec je o jednosobnom stanu.

I sada kako nam nasi poreznici daju mogucnost oslobadjanja od placanja poreza s obzirom da rjesavamo po prvi puta stambeno pitanje, imam dilemu.

Da li oboje moramo biti prijavljeni na toj adresi ili je dovoljno da to bude samo jedno od nas? Bolja polovica je nositelj kredita, nekretnina ce biti na njoj pa smo mislili samo nju prijaviti na toj adresi s obzirom da ipak netko mora

Najsretniji bi bili kad nitko ne bi morao biti na toj adresi jer nam to samo komplicira zivot s obzirom da u tom gradicu ne radimo, vec bi samo stanovali.

Trenutno smo prijavljeni kod mojih roditelja te bi nam odgovaralo da tako i ostane iz vise razloga.

Imate li kakvu sugestiju?

Hvala i pozdrav
Nemojte zaboravit i na mogućnost poreznih olakšica na kupnju prve nekretnine kod godišnje prijave poreza na dohodak za građane dok je još taj zakon na snazi.
igra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:44   #72
Quote:
zlatko1234 kaže: Pogledaj post
E pa gospođa ti je rekla krivo, zato je i bila ljubazna, jer laže.
Zakon o porezi na dohodak točno navodi slijedeć; da se nekretnina ne može prodavati prije isteka roka od 3 godine,odnosno može ali se plaća porez na dohodak u visini 35% od razlike u cijeni od kupljene do prodane. Znači ako si kupio za npr.100.000 EUR-a a prodaješ samo za 5 EUR-a više 35% plaćaš državi.
Međutim može i prije isteka roka od 3 godine, i uz poptuno oslobađanje od plaćanja poreza na dohodak ukoliko je nekretnina korištena u svrhu stanovanja od strane vlasnika ili njegovih uzdržavanih članova obitelji.
To je članak 27. stavak 6. zakona o porezu na dohodak NN 177/04.
Poreznici tu informaciju taje. Ali oni koji švercaju nekretninama to već odavno znaju, pa na nekretninu prijave ženu ili kćerku i prodaju je kad hoće.
Poreznici ti to neće reći, jer štite interes države, 35% ide u njihovu blagajnu.
Sorry, ali moram reagirat na tvoje izjave. Prvo govoriš ljudima krivo a onda još kažeš da gospođa u PU laže. Znači ti bolje znaš od nje, i to još štiti svoj buđet. J... se njoj za taj buđet. To je njen buđet koliko i tvoj.
igra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 19:23   #73
Quote:
zokys kaže: Pogledaj post
Supruga i ja kupujemo prvu nekretninu- kako ozbiljno zvuci, zapravo rijec je o jednosobnom stanu.

I sada kako nam nasi poreznici daju mogucnost oslobadjanja od placanja poreza s obzirom da rjesavamo po prvi puta stambeno pitanje, imam dilemu.

Da li oboje moramo biti prijavljeni na toj adresi ili je dovoljno da to bude samo jedno od nas? Bolja polovica je nositelj kredita, nekretnina ce biti na njoj pa smo mislili samo nju prijaviti na toj adresi s obzirom da ipak netko mora

Najsretniji bi bili kad nitko ne bi morao biti na toj adresi jer nam to samo komplicira zivot s obzirom da u tom gradicu ne radimo, vec bi samo stanovali.

Trenutno smo prijavljeni kod mojih roditelja te bi nam odgovaralo da tako i ostane iz vise razloga.

Imate li kakvu sugestiju?

Hvala i pozdrav
imam par pitanja... na kupoprodajnom ugovoru ste oboje navedeni kao vlasnici ili samo ona?
koliko vam kvadrata ima taj stan?

moj primjer.... dečko i ja kupili stan (naravno, situacija je kod vas drukčija jer ste u braku)...oboje smo navedeni kao suvlasnici i oboje smo tražili oslobođenje (jer nam je objašnjeno da čak i kad bi sada samo ja tražila oslobođenje, a on platio onih 10m2...kad bi se vjenčali i kupovali 2. nekretninu on svejedno ne bi imao pravo na oslobođenje jer se u braku gledamo kao jedno...a to jedno je već oslobođeno od poreza - znam da ovo zadnje zvuči smiješno, ali eto tak je... )

i da...oboje smo morali potpisati izjave i ovjeriti kod javnog bilježnika da ćemo se prijaviti na adresu nekretnine čim bude useljiva
zato ti je najpametnije lijepo otići tamo i pitati na šalteru za svoj konkretan primjer...možda se nešto razlikuje
stvarno te niš ne košta otići pitati...NEMA GUŽVE
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 23:44   #74
Molim savjet

Dakle ovako...Trenutno nemama nikakvih nekretnina u vlasnistvu i solo sam. Planiram kupit garsonjeru od cca 25m2 kao privremeno rjesenje stambenog pitanja.
Vrlo je izvjesno da cu za cca 2 godine bit u povoljnijoj financijskoj situaciji te tada planiram prodati garsonjeru i kupit veci stan (do 50m2).
Pitanje:
Ako za garsonjeru ne trazim poreznu olaksicu, nego uredno platim 5%, dali mogu biti oslobođena od placanja poreza za taj veci stan
(pretpostavljam da je nemoguce dobit oslobadjanje u oba slucaja..a mozda i je?)
alMAhler1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 14:52   #75
VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

1. Republika Hrvatska i jedinice lokalne samouprave i uprave, tijela državne vlasti, javne ustanove, zaklade i fondacije, Crveni križ i slične humanitarne udruge osnovane na temelju posebnih propisa,

2. diplomatska ili konzularna predstavništva strane države pod uvjetom uzajamnosti i međunarodne organizacije za koje je međunarodnim ugovorom dogovoreno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina,

3. osobe koje stječu nekretnine u postupku vraćanja oduzete imovine i komasacije nekretnina,

4. prognanici i izbjeglice koji stječu nekretnine zamjenom svojih nekretnina u inozemstvu,

5. građani koji kupuju stambenu zgradu ili stan (uključujući i zemljište), na kojem su imali stanarsko pravo ili uz suglasnost nositelja stanarskog prava prema propisima kojima se uređuje prodaja stanova na kojima postoji stanarsko pravo. Isto vrijedi i za zaštićene najmoprimce koji kupuju stambenu zgradu ili stan u kojem stanuju na temelju ugovora o najmu,

6. osobe koje stječu nekretnine u skladu s propisima kojima se uređuje pretvorba društvenog vlasništva u druge oblike vlasništva,

7. osobe koje stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koje su nasljednici prvoga nasljednog reda u odnosu prema davatelju nekretnine,

8. osobe koje stječu određene posebne dijelove nekretnine razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva nekretnina, do iznosa vrijednosti njihovog suvlasništva, odnosno zajedničkog vlasništva prije razvrgnuća.

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora

za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora

za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora,

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

10. Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 14:55   #76
a sad pitanje na ovo gore: na koji način porezna uprava naknadno može utvrditi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje?
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 00:12   #77
Porez na prvu nekretninu

Ljudi pomažite...Danas sam solemizirao i potpisao glavni ugovor za kupnju moje prve nekretnine (48 m2) u Zagrebu... Stan koji sam kupio bit ce tek useljiv za 5 mjeseci... Ja želim i dalje ostati prijavljen na staroj adresi (Sisak), a ujedno se i želim osloboditi plaćanja poreza... Kako da to napravim i kada bi ja trebao u mom slučaju prijaviti taj porez, u roku od 30 dana od potpisivanja ugovora ili tek tada kada se ja uknjižim u gruntovnici kao vlasnik tog stana. Koji su dokumenti potrebni za prijavu u poreznoj upravi? (Molim Vas sviježije informacije, jer kako vidim kod nas se iz dana u dan mijenja papirologija za svemoguće prijave (ah ta administracija)...
Unaprijed hvala...
tica091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 01:17   #78
Quote:
tica091 kaže: Pogledaj post
Ljudi pomažite...Danas sam solemizirao i potpisao glavni ugovor za kupnju moje prve nekretnine (48 m2) u Zagrebu... Stan koji sam kupio bit ce tek useljiv za 5 mjeseci... Ja želim i dalje ostati prijavljen na staroj adresi (Sisak), a ujedno se i želim osloboditi plaćanja poreza... Kako da to napravim i kada bi ja trebao u mom slučaju prijaviti taj porez, u roku od 30 dana od potpisivanja ugovora ili tek tada kada se ja uknjižim u gruntovnici kao vlasnik tog stana. Koji su dokumenti potrebni za prijavu u poreznoj upravi? (Molim Vas sviježije informacije, jer kako vidim kod nas se iz dana u dan mijenja papirologija za svemoguće prijave (ah ta administracija)...
Unaprijed hvala...
Mozes se prijaviti odmah a trebas imati kupoprodajni ugovor.
Tamo na licu mjesta ispunis neki obrazac da nisi vlasnik neke nekretnine i to je to. No, trebat ce ti i potvrda o prebivalistu tako da mislim da neces moci ostati prijavljen u Sisku. Cini mi se da je to sve kaj sam ja trebao kad sam to obavljao prije godinu dana. Ako te zanima vise o porezima, ovdje mozes procitati Zakon o porezu na promet nekretnina
keko_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 01:29   #79
ak naslijedim nekretninu, imam li pravo na oslobađanje od poreza kod kupnje nove.
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 09:29   #80
Mislim da nemaš. Jer ako imaš već nešto u vlasništvu, onda imaš stambeno pitanje riješeno. Jedino ako to što si nasljedio nema adekvatne uvjete za život: npr. nema vode, kanalizacije, u derutnom je stanju i tako... tad bi mogao biti oslobođen poreza na prvu kupnju.
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:44.