Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2008., 22:47   #21
Quote:
napoleon11 kaže: Pogledaj post
Meni je jasno samo gdje je Korade sada ako je sve u Bibliji istina- na jako vrućem mjestu bez ventilatora. Samoubojstvo je u kršćanstvu najgori grijeh, to je odbacivanje Božjeg dara i za samoubojstvo nema okajanja. Nemožes se pokajat pa se zatim ubit, u tome je caka...
Nije baš tako. Samoubojstvo je zaista težak grijeh, ali ne mora biti smrtan. Postoje razne okolnosti (npr. psihičko stanje, pritisak okoline) koje mogu umanjiti moralnu krivnju za počinjeno samoubojstvo.

Istina, ne možeš se pokajati, pa se zatim ubiti, ali možeš se ubiti pa se pokajati. Objasniti ću što time hoću reći. Kada čovjek digne ruku na sebe i počini samoubojstvo, ne umre odmah po samom činu koji dovodi do vlastite smrti. Ako netko puca u sebe, od trenutka pucnja pa do smrti može proći određeno vrijeme (ma kako malo) i to je vrijeme dovoljno za se pokajati zbog čina samoubojstva. Još je lakše ako se netko objesi ili se baci sa nebodera. Dok se ta osoba guši ili pada na tlo ima vremena se pokajati (jer se pokajati čovjek može u jednom trenutku, sa samo jednom mišlju).

Svatko se ima vremena pokajati zbog počinjenog grijeha. Drugo je pitanje hoće li to učiniti ili ne, ali Bog svakome daje šansu.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 22:53   #22
Inače, što se tiče uskrate crkvenog sprovoda, najbolje je citirati zakonik kanonskog prava koji određuje u kojim se slučajevima crkveni pogreb uskraćuje:

Kan. 1184 - § 1. Crkveni sprovod treba da se uskrati, osim ako su prije pokazali neke znakove kajanja:
1. općepoznatim otpadnicima od vjere, krivovjernicima i raskolnicima;
2. onima koji su izabrali spaljivanje svoga tijela zbog razloga protivnih kršćanskoj vjeri;
3. ostalim očitim grešnicima kojima nije moguće dopustiti crkveni sprovod bez javne sablazni vjernika.
§ 2. Ako ima neke dvojbe, neka se traži savjet mjesnog ordinarija, čijeg se suda treba držati.

Samoubojicama se crkveni sprovod ne uskraćuje, osim u slučaju javne sablazni vjernika (kao što govori ovaj kanon).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 22:55   #23
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
2. onima koji su izabrali spaljivanje svoga tijela zbog razloga protivnih kršćanskoj vjeri;
Normala00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 22:57   #24
koja glupost,nema veze zena ce primat generalsku penziju za RH
bolje ubit 5 ljudi pa sebe
nego sebe zbog bolesti


to je to
ST! is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 23:04   #25
Lijepo si naveo sedam smrtnih grijeha, ili glavnih grijeha.
Nema lakših i težih, osim da se za one koji vrše smrtni grijeh ne smije moliti.
Ja sam mislila na deset zapovjedi božjih, jedna od njih je "ne ubij" pa se ne bi složila da je to lakši grijeh.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 23:09   #26
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Nije baš tako. Samoubojstvo je zaista težak grijeh, ali ne mora biti smrtan. Postoje razne okolnosti (npr. psihičko stanje, pritisak okoline) koje mogu umanjiti moralnu krivnju za počinjeno samoubojstvo.

Istina, ne možeš se pokajati, pa se zatim ubiti, ali možeš se ubiti pa se pokajati. Objasniti ću što time hoću reći. Kada čovjek digne ruku na sebe i počini samoubojstvo, ne umre odmah po samom činu koji dovodi do vlastite smrti. Ako netko puca u sebe, od trenutka pucnja pa do smrti može proći određeno vrijeme (ma kako malo) i to je vrijeme dovoljno za se pokajati zbog čina samoubojstva. Još je lakše ako se netko objesi ili se baci sa nebodera. Dok se ta osoba guši ili pada na tlo ima vremena se pokajati (jer se pokajati čovjek može u jednom trenutku, sa samo jednom mišlju).

Svatko se ima vremena pokajati zbog počinjenog grijeha. Drugo je pitanje hoće li to učiniti ili ne, ali Bog svakome daje šansu.
Samoubojstvo nije smrtni grijeh.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 23:18   #27
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Lijepo si naveo sedam smrtnih grijeha, ili glavnih grijeha.
Nema lakših i težih, osim da se za one koji vrše smrtni grijeh ne smije moliti.
Ja sam mislila na deset zapovjedi božjih, jedna od njih je "ne ubij" pa se ne bi složila da je to lakši grijeh.
U nauku Katoličke Crkve, glavna podjela grijeha je na smrtne i lake. Možda naziv "laki" nije najsretniji, jer svaki je grijeh teška uvreda Boga. Laki grijeh je zapravo svaki grijeh koji nije smrtan (možda bi bolji naziv za laki grijeh bio nesmrtan grijeh).

Smrtnim grijehom čovjek odbacuje Boga, prekida prijateljstvo s Njim, te ustrajavanje u tom grijehu do smrti (dakle, bez kajanja) vodi u pakao. Smrtni grijeh karakterizira želja biti odvojen od Boga kroz svu vječnost. Lakim grijehom ne odbacuje se Bog, tj. ne prekida se prijateljstvo s Bogom, ali se u svakom slučaju taj odnos narušava.

Ubojstvo (ili samoubojstvo) može, ali i ne mora biti smrtni grijeh (u slučaju da nije, naziva se lakim grijehom, iako, ponavljam, naziv "laki" bar u ovom slučaju nije najsretniji).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 23:21   #28
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Samoubojstvo nije smrtni grijeh.
Može biti, ali i ne mora (barem onako kako katolici shvaćaju pojam smrtnog grijeha).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 00:08   #29
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Može biti, ali i ne mora (barem onako kako katolici shvaćaju pojam smrtnog grijeha).
Da, mislila sam kako katolici shvaćaju pojam smrtnog grijeha.
Dakle, samoubojstvo nije smrtni grijeh.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 00:12   #30
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Helou! Kaj si tek sad skužio da je katolička crkva besramna i dvolična firma?
I ja se pitam kako je to tek sad skuzio
Mouse in the house is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 00:22   #31
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Da, mislila sam kako katolici shvaćaju pojam smrtnog grijeha.
Dakle, samoubojstvo nije smrtni grijeh.
Samoubojstvo može biti smrtni grijeh, ali i ne mora. U nekim situacijama jest, a u nekim nije smrtni grijeh. To ovisi o okolnostima u kojima je taj čin počinjen. Ako je osoba koja je počinila samoubojstvo potpuno svjesna da je taj čin grešan, da se teško protivi Božjoj zapovijedi te da će imati za posljedicu prekid prijateljstva s Bogom i potpuno slobodnom voljom odluči počiniti samoubojstvo, tada taj čin jest smrtni grijeh.

Ako posve ili bitnim dijelom nedostaje jedan od ova tri elementa (teška stvar, znam i hoću), nema smrtnoga grijeha.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 02:44   #32
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Samoubojstvo može biti smrtni grijeh, ali i ne mora. U nekim situacijama jest, a u nekim nije smrtni grijeh. To ovisi o okolnostima u kojima je taj čin počinjen. Ako je osoba koja je počinila samoubojstvo potpuno svjesna da je taj čin grešan, da se teško protivi Božjoj zapovijedi te da će imati za posljedicu prekid prijateljstva s Bogom i potpuno slobodnom voljom odluči počiniti samoubojstvo, tada taj čin jest smrtni grijeh.

Ako posve ili bitnim dijelom nedostaje jedan od ova tri elementa (teška stvar, znam i hoću), nema smrtnoga grijeha.
E moj Danijele a kad ubije 5 ljudi to nikom ništa.
Koji je to tek prijezir prema daru života.

Koje je to licimjerje i kameno srce izjednačavati samoubojice sa ubojicama i još pravdati ubojice a bit nesmiljen prema samoubojicama.

A gdje je tu ljubav.
Vilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 06:51   #33
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
...
3. ostalim očitim grešnicima kojima nije moguće dopustiti crkveni sprovod bez javne sablazni vjernika.
...
Samoubojicama se crkveni sprovod ne uskraćuje, osim u slučaju javne sablazni vjernika (kao što govori ovaj kanon).
Ova točka bi, čini mi se, savršeno odgovarala Koradi. Budimo realni, pa to što je čovjek napravio je svinjarija kojoj se ne može naći apsolutno nikakvo opravdanje. Očito je da je sve to napravio planski i zdrave pameti. Jer da je bio lud, da li bi mogao onu silnu policiju vući danima za nos na nekih 10-15 km2?

Inače, moj bratić je prije nekih 10-ak godina počinio samoubojstvo u Njemačkoj. Ne znam da li to ima veze, on je bio profesionalni vojnik u sklopu NATO-snaga i njega je trebao pokopati taj neki vojni svećenik. Ma nije bilo šanse... Svećenik se ukopao iza stava da samoubojice ne mogu imati katolički pogreb i točka. Na kraju ga je sahranio "civilni" svećenik, ali uz jako puno molbi, pritisaka i uz dobru cijenu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 08:12   #34
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Na kraju ga je sahranio "civilni" svećenik, ali uz jako puno molbi, pritisaka i uz dobru cijenu.
"Pare vrte di burgija neće" staro pravilo se potvrđuje u praksi...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 08:27   #35
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ova točka bi, čini mi se, savršeno odgovarala Koradi. Budimo realni, pa to što je čovjek napravio je svinjarija kojoj se ne može naći apsolutno nikakvo opravdanje. Očito je da je sve to napravio planski i zdrave pameti. Jer da je bio lud, da li bi mogao onu silnu policiju vući danima za nos na nekih 10-15 km2?
Nije on bio toliko dobar koliko je cijela potraga bila loše organizirana.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 08:36   #36
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post

"Ubojstvo je smrtni grijeh, pa tako i samoubojstvo i osoba koja ga počini nema pravo na kršćanski pogreb."
Toliko o vjeri i principima gospodine župniče i varaždinski biskupe

Kako Vas nije sram
Tko zna dal je Korade izvrsio suicid? Dal si bio na obdukciji?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 08:42   #37
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Nije on bio toliko dobar koliko je cijela potraga bila loše organizirana.
To isto stoji.

Ali ono što sam htjela reći je da čovjek fakat nije bio neuračunljiv ili već tako nešto, pa da bi mu se pod tim izgovorom progledalo kroz prste, tj. kako bi se na taj način umanjila svinjarija koju je napravio. 100% sam uvjerena da je znao šta radi. Uglavnom, po Danijelu, ispunio je one glavne uvjete: teška stvar, znam i hoću. I kako onda može dobiti pokop isti kao i njegove žrtve?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 14:15   #38
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post
Nemalo sam se iznenadio kada sam vidio svećenika na pogrebu generala Koradea, a jučer čitam u novinama i izjavu župnika "Svatko tko je kršten ima pravo na kršćanski sprovod pa tako i Ivan Korade."

Ma da ne bi gospodine župniče ?

Osobno sam kao katolik teško pogođen ovakvim lažima "velečasnog" i to zbog slijedećih činjenica.

Tijekom srednje škole jedna moja draga prijateljica izvršila je samoubojstvo. I kada su se ožalošćeni roditelji te djevojke od nenavršenih 16 godina života obratili župniku dobili su slijedeći odgovor "Ubojstvo je smrtni grijeh, pa tako i samoubojstvo i osoba koja ga počini nema pravo na kršćanski pogreb."

Slučaj dva koji je šokirao Italiju: Prošle godine, nakon nekoliko godina izuzetnih muka jedan gospodin teško obolio od progresivne distrofije mišića, potpuno nepokretan i ovisan o strojevima čak i za disanje odlučio se prekinuti tu beskrajnu agoniju koja više nije ni sličila životu ljudskog bića. I njegovoj porodici su i svećenik i biskup odbili pravo na kršćanski sprovod također s objašnjenjem o smrtnom grijehu ubojstva (samoubojstva)...


Toliko o vjeri i principima gospodine župniče i varaždinski biskupe

Kako Vas nije sram

možda sjediš na ušima ali taj svećenik jer rekao da se zbog tih grijeha smiluje Bog njegovoj duši, nije rekao da mu otpušta grijehe, a tu postoji bitna razlika... Bog je jedini sudac, tko si ti da sudiš? Čime si bolji od ikoga kad osuđuješ?
Leonna972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 14:29   #39
..

Tako je to. Čovjek napokon shvatio koliko su licemjeri i lopovčine ti momci što mašu vodicom i križevima (ne samo katolički da se razumijemo). Takvog ubojicu trebalo je sahraniti bez ikakve pratnje tzv. moralnih autoriteta u vidu svećenika. Štoviše, trebalo ga je na zatvorsko groblje bez kamena.
I ono, Bog će mu oprostiti. Iskreno me boli ona stvar hoće li mu oprostiti. U crkvi se više ima razumijevanja za ubojice nego za rastavljene supružnike. Vatikanče, Vatikanče, sinapse ti banče.
Al pazi crnog humora, kaže tu neko da samoubojstvo nije smrtni grijeh. Pa dobro, zanima me koje to preživio.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 17:17   #40
Quote:
Leonna972 kaže: Pogledaj post
možda sjediš na ušima ali taj svećenik jer rekao da se zbog tih grijeha smiluje Bog njegovoj duši, nije rekao da mu otpušta grijehe, a tu postoji bitna razlika... Bog je jedini sudac, tko si ti da sudiš? Čime si bolji od ikoga kad osuđuješ?
ma o čemu ti drobiš

ovdje uopće nije riječ o tome što je svećenik na tome pogrebu govorio, nego da li je po pravilima Katoličke crkve uopće trebao održati crkveni sprovod ili ga uskratiti...

i po svemu ovdje navedenom trebao ga je itekako uskratiti, a varaždinski biskup je bio dužan poduzeti odgovarajuće mjere prema svećaniku koji kako ovdje vidimo javno, pred cjelokupnom hrvatskom javnosti krši odredbe kanonskog prava...

naravno da je Bog jedini sudac, ali Katolička crkva ima točno određene obrede i pravila koja njeni vjernici i svećenici moraju poštivati i kojih se strikntno drži već stoljećima...

barem u većini slučajeva...
Hellingen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:40.