Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2013., 19:50   #361
Quote:
vampir ernest kaže: Pogledaj post
Proširila bih dnevni boravak na lođu jer je jako mali. Zgrada je iz 2000. Smije li se to? Hoću li stvoriti probleme i sebi i drugima? Je li to u pravilu nagrđuje zgradu ili ne mora biti tako ako se vodi računa o estetici? Što je potrebno od dozvola i je li preskupo? Hvala!
Najcesce, nije toliko problem u estetici sto se tice prava i zakona. Moze vas eventualno tuziti arhitekt za narusavanje autorstva.
Problem je to, sto se uopce usred "legalizacije" postaljaju takva pitanja.
Za prosirenje stana , odnosno prostora dnevnog boravka na terasu, trebate ishoditi dozvolu nadleznog ureda za prostorno uređenje.
Po zakonu postoji razlika izmedju zatvaranja terase zbog zastite od vjetra i insolacije, i prosirenja dnevnog boravka na terasu. vi zelite prosiriti dnevni boravak, a to su drugaciji lokacijski uvjeti i omjeri.

Placaju se projekti, komunalni doprinos i vodni doprinos za razliku u kubaturi otvorenog i zatvorenog prostora.
Znaci : smije se i postoji pravni put kako se to ostvaruje.
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 00:30   #362
Trebam tehničke savjete i vaša iskustva vezana za zatvaranje loggie.

U nekoj bližoj perspektivi ću ići na zatvaranje loggie, stoga bi iznimno cijenio savjete što napraviti, na što paziti i kakve greške ne raditi.

Osnovni parametri:
- ne bi dirao postojeću ogradu, odnosno, zatvarao bi loggiu s njene unutarnje strane;
- ograda se sastoji od zidanog dijela visine 58 cm i ostakljenog (mat) dijela visine 56 cm
- duljina loggie je 375 cm, visina od vrha ograde do stropa je 138 cm

Pitanja:

1. Alu, drvo, ili PVC stolarija? Nekako mi se aluminijski profili čine najboljim izborom. Moram li tu paziti na nešto prilikom odabira?
2. Kakva stakla? Želim dobru toplinsku izolaciju ali i izolaciju od buke. Je li dovoljno tražiti „izo staklo“, ili bi trebao biti precizniji u vezi njegove debljine ili nečega drugog? Ne treba mi najjača stvar na tržištu, ali mi jednako tako ne treba da mi majstor proda neku jeftinoću na kojoj će rušiti cijenu a koja se ne ponaša kao dobar izolator.
3. Klizne stijene ili klasični prozori? Čisto zbog praktičnih razloga, otvaranja, čišćenja i slično. Također, na površinu 375 duljine i 138 visine, da li da idem na dva ili na tri prozora/površine?
4. Što napraviti s podom? Loggiu ne bi pretvorio u stambeni prostor, nego bi u osnovi zadržala svoju svrhu. S obzirom da loggia na katu ispod nije zatvorena, trebam li se brinuti zbog vlage, pa npr. izbjegavati postavljanje tapisona i staviti nešto drugo? U svakom slučaju ne bi izbijao pločice, nego bi samo nešto stavio na njih, da malo utoplim prostor.
5. Potez gdje je staklena ograda (375x56) ne bi zatvorio zidom ni fiksnim prozorima, nego bi stavio prozore na kip, kako bi omogućio ventilaciju bez otvaranja velikih prozora te istovremeno ventilaciju uz minimum ulaska prašine. Je li to ok opcija? Imate li boljih prijedloga?

Unaprijed zahvaljujem na vašim iskustvima i savjetima
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 00:31   #363
Ne znam je li ovo bilo, navodni i široko citirani izvor je Ministarstvo graditeljstva:

“Lođa odnosno balkon koji je ostakljen ili na neki drugi način zatvoren a da je pri tome zadržao funkciju balkona odnosno lođe ne ozakonjuje se. Navedeni čin može biti u suprotnosti s konzervatorskim pravilima u slučaju da je zgrada pod zaštitom a može izazvati i spor radi zaštite autorskih prava projektanta fasade što se može procesuirati primjenom zakona koji reguliraju navedena dva područja. Lođa odnosno balkon koji su zatvaranjem izgubili prvobitnu funkciju, na kojima je djelomično ili u potpunosti uklonjen zid zgrade i izvršeni drugi zahvati radi promjene namjene podliježu obvezi ozakonjenja.“
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 15:14   #364
Ekipo,
uskoro planiram kupnju stana uz moguću adaptaciju.Još nisam došla do papira stana, pa ni sama ne znam neke detalje. Zatvorila bi balkon i od njega dobila sobu. Balkon je ispupčen iz zgrade (cijela vertikala zgrade je tako ispupčena i to su balkoni - lođe, ne znam koji je to vrag), ali je otvoren samo sa jedne strane - prednje na kojoj se nalazi ograda. Da li se to vodi kao lođa ili kao balkon?
Ulaz na balkon su mi jednokrilna vrata uz koja se nalazi prozor. Ispod prozora na zidu je radijator. Da li bi rušenjem tog malog dijela zida ispod prozora i postavljanjem dvokrilnih kliznih vrata na kao ulaz na balkon značio kao takav zahvat kojim bi se promijenila namjena balkona?
Da li ima razlike u zatvaranju balkona PVCom i YTONG pločama u smislu definicije tog balkona poslije budući da je jedno gradnja, a drugo montaža?
Da li sam ja zatvaranjem te jedne strane tog balkona i promjenom vrata napravila situaciju gdje mi je balkon prenamjenjen u nešto drugo?
Ne razumijem tu granicu između, pa zato imam tolika pitanja.
U slučaju da mi radi toga balkon više nije balkon, šta sve trebam napraviti od papirologije?
U slučaju da mi radi toga balkon dalje ostaje balkon kakva me tamo papirologija čeka?
Hvala na odgovorima
laly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 16:26   #365
balkon izlazi iz zgrade a lodja je otvor unutar linije zgrade.
naravno da zatvaranjem balkona mjenjate namjenu tog prostora i bez dozvola i prenamjene nije dozvoljeno. sto nije u startu kad kupujete jednostavnije kupiti stan sa jos jednom sobom?
od dozvola trebate prvo traziti 100% suglasnost suvlasnika jer zadirete u izmjenu pocelja, zatim trazite od grada dozvolu za prenamjenu i gradjevinsku dozvolu. tek kad sve to prikupite onda smijete zatvarati.
naravno da mozete i bez toga samo nesmijete.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 14:57   #366
Zgrazam se sto ljudi rade sa balkonima i lodjama i kako drzava,komunalac ne sankcionira takve nakaze iako postoji zakon.Nema uredjene drzave,nitko se ne pridrzava zakona no nadam se da ce i to doci na red.Kultura stanovanja je na dnu,samo pogledas zgradu i znas tko je tko.
goldfish is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 21:29   #367
slažem se, da komunalci ne obavljaju svoje zadatke, a vidi klime i reklame, a vidi škrinje sa pićem na kvartiću- u duplo pa i u duplo odmah pored kioska i ispred tramvajske stanice
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 10:54   #368
Blue je dobro napisao, ostakljivanje lođe je u skladu sa zakonom i ne treba ti nikakv dozvola.
Dokle god se ne pobuni eventualno projektant zgrade ili konzervatori radi narušavanja izgleda zgrade al to je slucaj samo sa zasticenim zgradama.
I dok god ne koristite lođu kao dnevni boravak i sl. što doduše ako ste na vrhu zgrade nitko ne moze ni znati osim vaših gostiju 8 osim ako baš dovučete tamo ormare neke i sl.
Finski sistem ostakljivanje je odlican ako ste u priobalju jer prakticki ne narusava izgleda fasade a i lijepo je iznutra jer se ne gubi pogled, svjetlost itd.
60% izolira toplinski, dakle nije kao 6 komorna stijenka al je ipak izolacija. I za neke svrhe je sasvim dovoljno, a u dalmaciji npr i zimi moze bizi dovoljno ako je juzna terasa.
__________________
if i only had a heart
All is full of love
mislim... is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 11:37   #369
ostakljivanje lodja je u skladu sa zakonom kad se ishoduju sve potrebne dozvole. nemojte ljude dovoditi u zabludu da netreba imati dozvole.
osim sto se moze zaliti projektant zgrade nevezano da li je zgrada zasticena ili ne mogu se zaliti i ostali suvlasnici jer se mjenja izgled njihovog procelja! lodja je vlasnistvo tog vlasnika no stolarija na lodji je na procelju koje je u vlasnistvu svih suvlasnika!
nadalje zatvaranjem lodja ljudi cesto probijaju postojecu stolarju izmedju lodja i boravka te imaju vecu grijanu povrsinu (to je bitno kod zajednickog grijanja na toplanu) koja nije predvidjena za grijanje niti je izolirana
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:45   #370
Probijanje stolarije, zidanje itd to je sve nezakonito bez dozvola i suglasnosti.
Ostakljivanje je ok, mogu se zaliti samo konzervatori na zasticenim zgradama i projektant ako su mu nagrdili projekt.

"Prema mišljenju Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja ne trebaju se legalizirati balkoni, lođe ili terase koji su prvotno legalno izgrađeni, a kojima se građevinskim zahvatima na njima nije promijenila njihova prvotna namjena. Dakle, ostakljivanje natkrivenog balkona ili lođe, odnosno ostakljivanje prethodno zakonito natkrivene terase nije protuzakonito prema Zakonu o prostornom uređenju i gradnji, ali u nekim slučajevima može biti protuzakonito s aspekta drugih propisa kao što su konzervatorski propisi i zaštita autorskih prava akrhitekata koji su predmetnu građevinu projektirali. Ostakljivanje i natkrivanje nenatkrivenih balkona ili terasa potpada pod obvezu legalizacije."

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=14578
__________________
if i only had a heart
All is full of love
mislim... is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:52   #371
laly planira od balkona napraviti sobu
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2014., 09:18   #372
Quote:
goldfish kaže: Pogledaj post
Zgrazam se sto ljudi rade sa balkonima i lodjama i kako drzava,komunalac ne sankcionira takve nakaze iako postoji zakon.Nema uredjene drzave,nitko se ne pridrzava zakona no nadam se da ce i to doci na red.Kultura stanovanja je na dnu,samo pogledas zgradu i znas tko je tko.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 13:10   #373
Pozdrav svima.
Planiram ostakliti dio balkona (4,5 m), ne cijeli jer je dužina istoga oko 10 m. Balkon je na zadnjem katu privatne kuće (visoko potkrovlje) i djelomično je natkriven krovom kuće. Ako je balkon širok 1,8m recimo da je krov izbačen u toj mjeri da natkriva oko 80 - 90 cm (nadam se da sam dobro objasnio stanje). Želimo od dijela balkona napraviti nešto kao prostor za opuštanje/bašta i sl. Ideja je da na neki način produžimo krov i onda vertikalnim elementima spustimo do ograde. Ograda na balkonu je betonska, znači da bi ovi vertikalni elementi glumili/bili prozori koji bi bili klizni. Ono što mi se sviđa je taj finski sistem ostakljivanja i pronašao sam sliku na net-u kako bi to izgledalo

Znači meni ide do kraja balkona i spušta se ne do poda već na ogradu.
Ono što me zanima je da li netko ima kave savjete oko ovoga ili informacije o cijeni ovakvog zahvata i najvažnije tko na području Splita izvodi ove radove?
Unaprijed se zahvaljujem na svim odgovorima.
cagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 13:56   #374
9 kvadrata stakla ovim načinom je oko 17000 kuna, meni je takva ponuda bila.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 13:23   #375
Poštovani,

Razmišljam o zatvaranju balkona pa sam, ne budi lijen, zatrazio nekoliko ponuda za zatvaranje PVC stolarijom.
E sad, ponude variraju od koji 7k kuna pa sve do 16k!? Rijec je o balkonu sirine 240, dubine 90 i visine, do iduceg balkona, 320cm. Jedna bocna strana balkona je otvorena tj. treba je zatvoriti. Prostor ne bi bio grijan, sluzio bi samo kao ostava...

Moze mi netko pojasniti o cemu ovisi ta cifra i otkud tolike razlike? Da li ima razlike u kvaliteti materijala koji pojedine firme koriste?
Mogu shvatiti razliku u cijenu od par tisuca kuna, ali duplo!?
Kerberos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 14:16   #376
Da li netko ima ideju kako di se riješilo zatvaranje terase koja je unutar linije zgrade, omeđena zidovima, ne natkrivena. Ali drito ispod se nalaze parkirna mjesta. Znači kada bi se radio krov/nadstrešnica, kako riješiti da npr. snijeg/led ne pada na parking? Ravna nadstrešnica sa...?
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 19:36   #377
Zatvaranje balkona preko zime

Zivim u iznajmljenom stanju sa povecim balkonom i volio bih ga i zimi iskoristiti za vise od odlagalista ili barem sprijeciti da zemlja, kisa, lisce i ostalo upada unutra dok se ne koristi.

Na balkonu je postavljena konstrukcija za ostakljivanje i "krov" je zatvoren plasticnim plocama. Jedino kaj je preostalo za zatvoriti su vertikale, tri puta po 1.8m x 1m. Ima li netko ideju kako najjednostavnije na lako uklonjiv nacin to zatvoriti. Htio bih kad dodje proljece biti u mogucnosti samo to ukloniti kao da niceg nije bilo, pa da vlasnik poslije radi kako je i zamislio. Idealno bi bilo i da dobro dihta, ali u najgoroj kombinaciji nije cak ni nuzno.

Ono kaj ne znam je kolika bi debljina bila prikladna za to, i na koji nacin ucvrstiti za postojecu konstrukciju.
 
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 21:02   #378
ne znam koliko misliš love potrošiti.
jedino mi polikarbonatne ploče padaju na pamet http://www.izoforma-paneli.hr/polikarbonatne-ploce/
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 21:50   #379
Pa s obzirom da je privremeno/povremeno ne bih isao u preveliku investiciju. S druge strane ne ocekujem proc bas ni za saku kikirikija

Cini se zanimljivo ovo kaj si linkao. Jel znas mozda u kojim dimenzijama dolaze i okvirno trosak?
 
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 22:01   #380
Quote:
alh84001 kaže: Pogledaj post
Na balkonu je postavljena konstrukcija za ostakljivanje i "krov" je zatvoren plasticnim plocama.
rekla bih da su te plastične ploče upravo ovo što je klada linkala, odnosno leksan (polikarbonatne ploče) jer se to najčešće koristi za natkrivanje.
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:31.