Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2010., 11:53   #81
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam taj gospodin zavarivač koji je bio u Milićevom prilogu je tamo došao krajem 90ih početkom 2000te i to je imao rođaka sa firmom koji je povukao i potrošio dosta novaca da ga dovuče dolje u Australiju...

Ček, kolko se sjećam, jel to onaj šta je radio u petrokemiji u Sisku pa prošao u Njemačku i onda u Australiju- došao je negdje 94.-95.
Bundesland is offline  
Old 30.12.2010., 12:34   #82
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam taj gospodin zavarivač koji je bio u Milićevom prilogu je tamo došao krajem 90ih početkom 2000te i to je imao rođaka sa firmom koji je povukao i potrošio dosta novaca da ga dovuče dolje u Australiju...
Mozda je dosao na izbjeglicku vizu.
__________________
### People get what they get. It has nothing to do with what they deserve. ###
seomag is offline  
Old 30.12.2010., 17:09   #83
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Ček, kolko se sjećam, jel to onaj šta je radio u petrokemiji u Sisku pa prošao u Njemačku i onda u Australiju- došao je negdje 94.-95.
Da to je taj koji je iz posavine izbjegao u hrvatsku gdje je živio i radio koju godinu u Sisku, pa otišao za Australiju... i čini mi se da je otišao dolje negdje krajem 90ih vjerojatno kao izbjeglica.

Ali malo sam gledao na Youtube one snimke dervenčana iz bosanske posavine (sa onom krezavom ) i kojeg god pita kad ste došli u Australiji svi odreda kažu 10godina neki kažu 12god znači oni su odlazili početkom 2000te dolje.
Zar je početkom 2000g moglo se kao izbjeglica iseliti u Australiju
homosapiens is offline  
Old 30.12.2010., 22:02   #84
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Da to je taj koji je iz posavine izbjegao u hrvatsku gdje je živio i radio koju godinu u Sisku, pa otišao za Australiju... i čini mi se da je otišao dolje negdje krajem 90ih vjerojatno kao izbjeglica.

Ali malo sam gledao na Youtube one snimke dervenčana iz bosanske posavine (sa onom krezavom ) i kojeg god pita kad ste došli u Australiji svi odreda kažu 10godina neki kažu 12god znači oni su odlazili početkom 2000te dolje.
Zar je početkom 2000g moglo se kao izbjeglica iseliti u Australiju
...ha...ne znam...meni se cinilo kao da je rekao ono da je dosao najkasnije 2007...bit ce da nisam dobro slusao...i da je ciko imao puno srece...i dobrog sponzora...svi oni...i svak tko kaze da je jednostavno doci downunder, taj ili nije radio i živio u RH u zadnje vrijeme ili ...ne znam sta mu je..pa evo covjek koji ima svoju firmu, zavrsio fax, zeli pobjec glavom bez obzira...onda znate koliko je sati...
pozezanin is offline  
Old 30.12.2010., 22:17   #85
Quote:
pozezanin kaže: Pogledaj post
...ha...ne znam...meni se cinilo kao da je rekao ono da je dosao najkasnije 2007...bit ce da nisam dobro slusao...i da je ciko imao puno srece...i dobrog sponzora...svi oni...i svak tko kaze da je jednostavno doci downunder, taj ili nije radio i živio u RH u zadnje vrijeme ili ...ne znam sta mu je..pa evo covjek koji ima svoju firmu, zavrsio fax, zeli pobjec glavom bez obzira...onda znate koliko je sati...
Ne,ne došao je prije 2000., mislim da radi kod nekog rođaka kao varioc.

A sreće, tu bi se dalo pričati, kaže volim ovaj posao može overtime, 2kuće, 3auta-tako nešto je bilo, nažalost čisto balkanski,mislim da je tu bilo malo laganja, a uostalom šta mu i znači sve to kada radi od jutra do mraka dođe samo prespavati doma, jebem ti takav posao i crnčenje.
Bundesland is offline  
Old 31.12.2010., 03:50   #86
Quote:
logokey kaže: Pogledaj post
Poštovani gospodine Vilko, nitko ovdje ne sumnja u znanje engleskog Australaca niti bilo kojeg naroda kojemu je engleski native language, ali na martikulaciji (pri tome valjda mislite na prijemni ispit na fakultet) se ne polažu elementi iz IELTS testa stoga nemojmo miješati pojmove i testiranja koja zavise od puno elemenata. Također tko smatra da ja nisam u pravu, neka uzme u obzir da profesor engleskog jezika rijetko kada položi sva 4 elementa iznad 8.5 , a ipak znanje nekoga tko se bavi nečime cijeli život je neusporedivo veće nego prosječnoga građanina zemlje. Također uzmite u obzir koja je prosječna ocjena na testiranjima hrvatskog jezika u Hrvatskoj kod ljudi kojima je hrvatski materinji jezik.
Postovani "matrikulacija se racuna cijela 12 godina kao i ispit u 12 godini".
Nema tako puno osoba da dobe 100% ili danas po novome 20.

Moj sin je imao 100% iz tri najteza predmeta,english,science&chemistri i preko 92 u math1&math2.

Ali on je posebno nadaren i oduvijek smo vodili razgovore o edukaciji kao i znanju.

Od mene je primio /isao je na poslove sa ,menom dosta mnogo znanja oko elektricarskih pogleda na zivot.

Stalno je ispitivao i vec onda je znao pola ANZ regulation zakone.

I na kraju bi dao link koji pokazuje "koliko je dosta osoba u AU koji naprave sta ponekada izgleda nemoguce i zahtjeva puno radih i skolovanja sati".

https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...8&postcount=23
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 31.12.2010. at 03:57.
Vilko is offline  
Old 31.12.2010., 18:10   #87
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Ne,ne došao je prije 2000., mislim da radi kod nekog rođaka kao varioc.

A sreće, tu bi se dalo pričati, kaže volim ovaj posao može overtime, 2kuće, 3auta-tako nešto je bilo, nažalost čisto balkanski,mislim da je tu bilo malo laganja, a uostalom šta mu i znači sve to kada radi od jutra do mraka dođe samo prespavati doma, jebem ti takav posao i crnčenje.

...a negdje sam citao a i sestricna koja je dolje mi veli, radis od jutra do sutra, i onda dodje vikend i naroljas se ko guzica..heheheh...a jbg...gle...znas zasto radis, do 60-te godine crncis, kasnije uzivas, a i ako se dobro organizira svaki godinsji si mozes jako dobro iskorisiti..a ovdje u ovoj banana drzavi...ne da ne mozes nista, nego ce ti za 2 godine lupit porez na zrak koji udises...
P.S. sretna nova svima
pozezanin is offline  
Old 31.12.2010., 20:53   #88
Quote:
pozezanin kaže: Pogledaj post
...a negdje sam citao a i sestricna koja je dolje mi veli, radis od jutra do sutra, i onda dodje vikend i naroljas se ko guzica..heheheh...a jbg...gle...znas zasto radis, do 60-te godine crncis, kasnije uzivas, a i ako se dobro organizira svaki godinsji si mozes jako dobro iskorisiti..a ovdje u ovoj banana drzavi...ne da ne mozes nista, nego ce ti za 2 godine lupit porez na zrak koji udises...
P.S. sretna nova svima
j... uživanje poslije 60 godina i napijanje vikendom, moj susjed je naroljan svaki dan Hoću sad da uživam radeći što manje da imam što više vremena za zajebanciju, a poslije što bude, na socijalku ako treba, gladan neću biti...
Gustavo is offline  
Old 01.01.2011., 07:40   #89
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam taj gospodin zavarivač koji je bio u Milićevom prilogu je tamo došao krajem 90ih početkom 2000te i to je imao rođaka sa firmom koji je povukao i potrošio dosta novaca da ga dovuče dolje u Australiju...
Ovako u AU su dolazili mnogo osoba od 1960-1980...u ono vrijeme AU je uzimala svaku osobu bez veze na zanimanje jer im je trebala povisica stanovnika.
Bilo mi je kazano na 2 interview u Grazu..gdje sam radio da sa obzirom da imam svu dokumentaciju sredjenu isto kao i elektricarsku struku da cu otici veoma brzo i sa osiguranim poslom kao i smjestajem...sta je trebalo biti malo dalje od Sydneya u Newcastle...zeljezara.

Medjutim moja supruga je imala brata u Whyalla, pa je ona zeljela k njemu u slucaju ako sta ode lose(sta se je pokazalo da nebi imala nista od njega).

Bilo je komplikacija nas je u Sydneyu cekala dokumemntacija za ici u Newcastle....a zena nije htjela nego su sredili veoma brzo/odmah u roku 1 sat/
nove avionske karte od Sydneya do Adelaida, gdje nas je cekao i trazio sobor.

Bili smo kod sogora 10 dana...ja sam nasao apartment preko zeljezare i poslije 6 tjedna smo dobili kucu zato sta sam radio za zeljezaru.

U ono vrijeme mjesto je bilo oko 35.000 stanovnika sa zeljezarom i brodogradilistem.
Imali su oko 5.000 kuca izgradjenih za smjestaj osoba koje su radile u zeljezari i brodogradilistu.

Poslije su prodavali te kuce "osobima koji su zivjeli kao mi dulje vremena u njima, ja sam kupio isto kao i sin drugu do nas 1984...samo sta su kamati u ono vrijeme bile pocetne 13.5%....i otisle su do 1992 na 17%.

=============

Da se vratimo na te "ZANATLIJE kao varioci"....bilo nas je dosta koji smo dosli sa papirima i bili odobreni sa AU zanimanjima...ja se sjecam u 25 godina oko mozda 35 osoba.

I onda je bilo onih koji su kod kuce ucili kako da vare od nasih ljudi...kada su malo naucili onda su radili slijedece.

Trazili su se ljudi koji su potpisivali da su znali da je osoba radila kao varioc i ima mnogo iskustva...ALI DA MU KOMUNISTI NECE IZDATI POTREBNE PAPIRE jer je bio neprijatelj drzave...i to sve napisano i potpisano od sluzbenoga prevodiovca i "Justice of Piece".

Dokument koji je potpisan od Justice of Piece sa smatra sluzben i koristi se u mnogo slucaja.Ukoliko netko laze i Justice potpise ....ne laze Justice nego osobe koje su svedocile i sve izjavile.

Mene je osoba koja je mene interview za posao poslije upozorila da nista takovo ne potpisujem jer zeljezara drzi spisak takovih osoba ...bez obzira jesu li im dali posao ili ne.

Tako kada sam ja odbio da potpisem takove "lazi ja sam kazao da mi pokazu listu i onda kazao kako vi svi koji ste zivjeli po cijeloj jugoslaviji u ono vrijeme
znadete tu osobu...onda su se malo cesali po glavi"....pa mora se pomoci nas covjek....NE na moj racun ja sam izucio i mucio se za svoj zanat i naradio i isao u skolu.

Jest ima veoma mnogo takovih osoba koje daju lose ime ostalima ljudima.
=========
Vjerujem da je najgore bilo intelectualcima u ono vrijeme govorim prije 1990, vidio sam i razgovarao sa par doktora/lijecnika ili zubara ali nije ih bilo puno...prolazili su kroz zeljezaru da skupe novac da pokusaju srecu poslije u zivotu.

=========
Dodao bi jos jedno da su mozda najbolje financijski prosli ljudi koji su dosli sa sela ,koji su htjeli raditi.

Obicno su imali i roditelje kod kuce koji su im cuvali djecu isto kao i zemljiste i kokoci i svinje i stoku.
To se je imalo i po 500-1000 svinja i veliki kokosinjac.
I jos su im zene radile po noci u pekari, a oni obicno u zeljezari u smjenima, zapoceli sa lopatom i u par godina/uz poklone svinja sefovima/se nasli brzo u
pritiskivanju kontrolnih aparata/.

Te osobe su zaradjivali i po 50% vise nego jedan zanatlija

Ja im ne zamjeram nisu makar lagali ,nego su se veoma dobro snasli u zivotu.
==========

Tako poslije 1992 se je mnogo promjenilo iako recimo u Whyallla je ostalo bez posla 3.500 osoba iz zeljezare i prije toga se je zatvorilo brodogradiliste sa oko 2.500 osoba.

Nezaposlica je bila 18% u Whyalla dok je nacionalno bilo oko 9%.

Whyalla je danas 24.000 stanovnika...ali ima velike prospecte za buducnost.

Zapadna Australija, Queensland i Juzna Australiju imaju mnogo rudace...i jos se nije niti otvorilo mnogo toga u vrijednosti biliona.

Problem je struja kao i voda i udaljenost.

Ito tako i najveci problem je kada dodju emigranti stanovnici koji zive ovdje i rodjeni su ovdje se moraju natjecati sa njima za stanarinu "koja porastuje" isto tako i poslije za kuce ili stanove u gradu...zato su cijene tako visoke.

Australija jednostavno nije pripremljena na povisicu stanovnika sa strujom,vodom i smjestajem, zdravstvenim ustanovima kao i lijecnicima i skolama.

I to se najvise osjeti ako ne zivis u Sydneyu ili Melbournu...a opet mnogi zele pobjeci i iz Sydneya ili Melbourna radi skupoce ali nije lagano samo tako naci posao.

Posla ima ali taj posao i nije placen mnogo niti je puno radno vrijeme.Ali je svejedno mnogo bolje nego u Hrvatskoj iako se od takovih placa ne kupuju kuce ili stanovi.

Poslovi su u manjim mjestima i sve vise u vezano uz mining/rudace.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 01.01.2011. at 07:56.
Vilko is offline  
Old 03.01.2011., 13:44   #90
Pozdrav..

Evo prvi put se javljam na ovu temu foruma..
Konkretno me zanima moja struka. Radim 10 godina u glazbenoj školi kao učiteljica klavira. Vidjela sam da Melbourneu traže učiteljicu klavira. Dali je bolje kontaktirati ambasadu ili poslati direktno mail njima?
Živjela sam godinu dana u Londonu pa mi engleski nije problem. Još nešto zanima moju kolegicu. Išla je na višu za fizioterapeuta. Dala je sve predmete osim kineziologije i specijalne kineziologije, počela je pisati apsolventski no profesorica koja je trebala ispitati dobila je rak dojke i umrla tako da nikada nije završila taj fax jer ju niko drugi nije htijeo ispitati pa je rok prošao a program se promjenio. Ukratko zanima ju dali se šriznaju položeni ispiti upisani u indeks pa da uAU završi školovanje do kraja?
danielala is offline  
Old 03.01.2011., 14:12   #91
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Da to je taj koji je iz posavine izbjegao u hrvatsku gdje je živio i radio koju godinu u Sisku, pa otišao za Australiju... i čini mi se da je otišao dolje negdje krajem 90ih vjerojatno kao izbjeglica.

Ali malo sam gledao na Youtube one snimke dervenčana iz bosanske posavine (sa onom krezavom ) i kojeg god pita kad ste došli u Australiji svi odreda kažu 10godina neki kažu 12god znači oni su odlazili početkom 2000te dolje.
Zar je početkom 2000g moglo se kao izbjeglica iseliti u Australiju
Moglo se ali iz njemacke,posto su ti ljudi uglavnom bili tamo kao izbjeglice i mnogi nisu imali godinama rijesen status(znaci vodili su se kao izbjeglice)i kad im je njemacka otkazala gostoprimstvo bili su primorani vratiti se u hrvatsku
tj bosnu ili ici u trece zemlje au, usa, canada i na osnovu cekanja viza za trece
zemlje imali su pravo na produljeni boravak u njemackoj a kada su doticne i dobivali cak su imali i placene avionske karte haha cudni su zivotni putevi
wogboy is offline  
Old 03.01.2011., 14:38   #92
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Ne,ne došao je prije 2000., mislim da radi kod nekog rođaka kao varioc.

A sreće, tu bi se dalo pričati, kaže volim ovaj posao može overtime, 2kuće, 3auta-tako nešto je bilo, nažalost čisto balkanski,mislim da je tu bilo malo laganja, a uostalom šta mu i znači sve to kada radi od jutra do mraka dođe samo prespavati doma, jebem ti takav posao i crnčenje.
nije bilo laganja, covjeka znam jucer pili pivo zajedno ma covjek ipo uvjek ima hladne pive dosao je u au 99 i nema kako neko
gore napisa 45 god nego 62 god u australia se pomladio kako sam kaze iako radi od 6 do 6 a za taj rad je i dobro placen ..da i sada ima 4 kuce ne on sam nego njgova 6-clana obitelj, 4 ih radi sto je tu cudno
wogboy is offline  
Old 03.01.2011., 18:45   #93
Quote:
wogboy kaže: Pogledaj post
nije bilo laganja, covjeka znam jucer pili pivo zajedno ma covjek ipo uvjek ima hladne pive dosao je u au 99 i nema kako neko
gore napisa 45 god nego 62 god u australia se pomladio kako sam kaze iako radi od 6 do 6 a za taj rad je i dobro placen ..da i sada ima 4 kuce ne on sam nego njgova 6-clana obitelj, 4 ih radi sto je tu cudno
...nista tu nije cudno, daj i nama sansu...vidi se di se cijeni rad...
pozezanin is offline  
Old 04.01.2011., 00:49   #94
Quote:
danielala kaže: Pogledaj post
Pozdrav..

Evo prvi put se javljam na ovu temu foruma..
Konkretno me zanima moja struka. Radim 10 godina u glazbenoj školi kao učiteljica klavira. Vidjela sam da Melbourneu traže učiteljicu klavira. Dali je bolje kontaktirati ambasadu ili poslati direktno mail njima?
Živjela sam godinu dana u Londonu pa mi engleski nije problem.
Ambasade nemaju nikakve veze s imigracijom, sve ide iskljucivo preko DIAC-a http://www.immi.gov.au.
Kontaktirati poslodavca mozes, ali to obicno nema velike izglede ako vec nemas australsku radnu dozvolu osim za ultradeficitarna zanimanja u AU ili za dobitnike Nobelove Nagrade i sl. . Osim toga, ako i nadjes poslodavca-sponzora i on ce se opet morati obratiti DIAC-u.
Tako da u svakom slucaju prvi i najvazniji korak je provjeriti da li je tvoje zanimanje na nekoj od SOL ili ENSOL listi. Sve ces ih naci ovdje: http://www.immi.gov.au/skilled/sol/
__________________
### People get what they get. It has nothing to do with what they deserve. ###
seomag is offline  
Old 04.01.2011., 14:22   #95
Australija - pitanja i odgovori

Pozdrav i sretna nova godina svim forumasima.

Imam nekoliko pitanja, i nadam se da cu doci do informacija koje bi mi pomogle.
Tema je naravno odlazak u AUS, odnosno dobijanje odgovarajuce vize.
Ja vec neko vrijeme intenzivno radim na prikupljanju informacija sto je podrazumijevalo "procesljati" http://www.immi.gov.au uzduz i poprijeko.

Zelim aplicirati za visu subclass 175. Planiram ici sa djevojkom, s tim da sam ja nosilac Skill-a za visu. U teoriji je sve jasno...medjutim u praksi je uvijek drugacije kao i u svemu. Cilj mi je prije nego posaljem sve papire da pokusam steci sto bolji uvid na sta se u praksi obraca paznja, tj. pokusati doci do sitnih finesa, caka.

Zanima me s obzirom da je visa175 permanent visa, ima li neko podatak koliko ju je tesko dobiti, odnosno na sta skill assessment authority (u mom slucaju Engineers Australia) konkretno obraca paznju (mislim na finese), i generalno na sta AUS obraca paznju prilikom procjene vize.

Dalje, da li neko ima iskustva sa verifikacijom magistarske strucne spreme (IX stepen strucne spreme). Imam 27 godina, po struci sam Civil engineer, sa 4.5 godine staza u struci, i internacionalnim referencama, sa 5-o godisnjim fakultetom (stari plan i program prije bolonjskog procesa) , potom sam upisao postdiplomske studije (po starom programu, jer bolonja u BiH tada nije jos bila skroz izdefinisana), i sada zavrsavam magistarsku tezu sa tendecijom prijave doktorata u toku ove godine. Prema bolonji imao bih 420ECTS-a kao magistar.

Problem bolonjskog procesa jeste jer magistri se prakticno gube u tome jer se redukuju na master of science, sto nije isto. Ja sam master of science sa svojim 5-o godinjim zavrsenim faxom. Da li je neko imao iskustava sa navedenom verifikacijom??i cilj mi je naravno otici u AUS pa doktorirati, a ne gubiti vrijeme ovdje.

Takodje, interesuje me koliki su porezi u AUS na platu...npr. salary je
100 000$AUD, pretp. da je to bruto plata, kolika je onda neto???

Vidim takodje da ima dosta postova na temu zdravstvenog osiguranja, ali nisam bas uhvatio nit (dosta je prepucavanja itd) tu sam bas slabo informisan. Bio bih zahvalan da me neko uputi na neke informacije kakvo funkcionise zdravstvo jer cim dodjem planiram produkciju malih kadrova
prosta pitanja, ko uplacuje zdravstveno os??sam sebi od plate...???itd...
takodje i funkcionisanje penzionog osiguranja???kako funkcionise trudnicki staz???da li ga ima uopste???godisnji odmori???

uff...nadam se nisam smorio ...i da nece biti mrsko nekom da procita moj post...i eventualno mi pomogne sa informacijama...pozzz
Urlacher is offline  
Old 04.01.2011., 15:52   #96
Quote:
Urlacher kaže: Pogledaj post
Pozdrav i sretna nova godina svim forumasima.

Imam nekoliko pitanja, i nadam se da cu doci do informacija koje bi mi pomogle.
Tema je naravno odlazak u AUS, odnosno dobijanje odgovarajuce vize.
Ja vec neko vrijeme intenzivno radim na prikupljanju informacija sto je podrazumijevalo "procesljati" http://www.immi.gov.au uzduz i poprijeko.

Zelim aplicirati za visu subclass 175. Planiram ici sa djevojkom, s tim da sam ja nosilac Skill-a za visu. U teoriji je sve jasno...medjutim u praksi je uvijek drugacije kao i u svemu. Cilj mi je prije nego posaljem sve papire da pokusam steci sto bolji uvid na sta se u praksi obraca paznja, tj. pokusati doci do sitnih finesa, caka.

Zanima me s obzirom da je visa175 permanent visa, ima li neko podatak koliko ju je tesko dobiti, odnosno na sta skill assessment authority (u mom slucaju Engineers Australia) konkretno obraca paznju (mislim na finese), i generalno na sta AUS obraca paznju prilikom procjene vize.

Dalje, da li neko ima iskustva sa verifikacijom magistarske strucne spreme (IX stepen strucne spreme). Imam 27 godina, po struci sam Civil engineer, sa 4.5 godine staza u struci, i internacionalnim referencama, sa 5-o godisnjim fakultetom (stari plan i program prije bolonjskog procesa) , potom sam upisao postdiplomske studije (po starom programu, jer bolonja u BiH tada nije jos bila skroz izdefinisana), i sada zavrsavam magistarsku tezu sa tendecijom prijave doktorata u toku ove godine. Prema bolonji imao bih 420ECTS-a kao magistar.

Problem bolonjskog procesa jeste jer magistri se prakticno gube u tome jer se redukuju na master of science, sto nije isto. Ja sam master of science sa svojim 5-o godinjim zavrsenim faxom. Da li je neko imao iskustava sa navedenom verifikacijom??i cilj mi je naravno otici u AUS pa doktorirati, a ne gubiti vrijeme ovdje.

Takodje, interesuje me koliki su porezi u AUS na platu...npr. salary je
100 000$AUD, pretp. da je to bruto plata, kolika je onda neto???

Vidim takodje da ima dosta postova na temu zdravstvenog osiguranja, ali nisam bas uhvatio nit (dosta je prepucavanja itd) tu sam bas slabo informisan. Bio bih zahvalan da me neko uputi na neke informacije kakvo funkcionise zdravstvo jer cim dodjem planiram produkciju malih kadrova
prosta pitanja, ko uplacuje zdravstveno os??sam sebi od plate...???itd...
takodje i funkcionisanje penzionog osiguranja???kako funkcionise trudnicki staz???da li ga ima uopste???godisnji odmori???

uff...nadam se nisam smorio ...i da nece biti mrsko nekom da procita moj post...i eventualno mi pomogne sa informacijama...pozzz
Srdacan pozdrav.

Ovdje je sada poslije polanoci to je i inace moje radno vrijeme.

Za podvuceno i boldano nadam se da ce "molim gosp.master drillera"....pomoci on je naiskusniji ovdje na pitanjima koje ste postavili".

On je i otvorio za slicna pitanja temu:

Quote:

Ko je diplomirani inzinjer s radnim iskustvom a treba mu informacija (kud/kam/kak/kaj treba) tu sam da odgovorim na tu problematiku...
https://www.forum.hr/showthread.php?t=587393
Za sada vam je najvazniji podatak koji ce nadam se odgovoriti master driller.

Sta se tice zdravlja kao i socijalnoga "smatram da sam ja najbolje upucen na ovome forumu sa najvise iskustva raznih vrsta kao i bolesti isto kao i 41 godinu iskustva sa istim i sta pisem je tocno po zakonu ....bez obzira sta poneki "moze pisati sta zele nemaju iskustva u slucaju dugih bolestih i troskova....i nije im jasno da Privatni insurance ne osigurava sve.....i ne placa sve"
Isto kao i porez i sve drugo cu napisati ili jos nocas ili popodne Sreda u slijedecem postu.

Sve je cisto i jasno.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 04.01.2011., 15:56   #97
Australija - pitanja i odgovori 2

Da li na forumu ima gradjevinaca iz AUS, zanima me kako do Australijskih standarda za gradjevinarstvo, kao i do zakona (kod nas npr. zakon o javnim putevima, zakon o prostornom uredjenju ) koji se odnose na gradjevinarstvo?
Kako funkcionisu licence...npr. kod nas licenca za projektovanje i nadzor nakon 5 godina...kako je to kod njih rjeseno??

Nisam uspio naci na internetu, zasada.

I opste zanimaju me iskustva gradjevinara u struci...koliko se cijeni znanje...odlucnost...ambicija...ukoliko je neko voljan da ih podjeli...

sorry svima ako sam se ponavljao s pitanjima...
Urlacher is offline  
Old 04.01.2011., 16:21   #98
Odgovor @Urlacher

Generalni odgovori kao sta su bili pitani.
Drugi post link za porez kao i porodiljski isto i primjer kako radi Privatno osiguranje i MEDICARE...i lijecnicki racuni.

Beginning a Life in Australia/Pocetak zivota u Australiji!http://www.immi.gov.au/living-in-aus...e/_pdf/cro.pdf


Početak života u Australiji brošuru je napravio Department of Immigration and Citizenship
(Ministarstvo useljavanja i drţavljanstva) i tiskana je online na
http://www.immi.gov.au/living-in-aus...beginning-life
Preporuča se da brošuru pogledate na kompjuteru, jer su tamo linkovi za razne web stranice sa dodatnim informacijama.

Uvod
Dobro došli u Australiju.
Ovo je brošura za sve buduće i novodošle doseljenike u Australiju. Ona isto tako moţe biti od koristi pokroviteljima doseljenika i izbjeglica. Osobe koje su došle kao izbjeglice ili po humanitarnoj osnovi trebale bi proučiti informacije koje je Department of Immigration and Citizenship (Ministarstvo useljavanja i drţavljanstva) (DIAC) namijenilo baš za njih.

Drţavne i društvene organizacije pruţaju australskim gradjanima širok raspon usluga. Ova će vam brošura posluţiti kao bazni prikaz vrsta sluţbi i pomoći koje su vam na raspolaganju te mjesta gdje moţete potraţiti savjet. Pomoći će vam da pronadjete i kontaktirate sluzbe koje su vam potrebne.

Teško je postići da sve informacije u ovoj brošuri budu mjerodavne za sve čitatelje. Vazno je imati na umu da neki doseljenici s trajnim boravkom te većina nositelja privremene boravišne vize mozda neće imati pravo na sve usluge navedene u ovoj brošuri.
Molimo pazljivo pročitajte ovu brošuru. Vjerujemo da će vam koristiti kad započnete novi zivot u Australiji.

Trebali biste koristiti najnovije izdanje koje se nalazi na „Living in Australia‟ web stranicama

http://www.immi.gov.au/living-in-aus...beginning-life

Predlazemo vam da najprije pročitate poglavlja od 1 do 4. Tu su dotaknuta vazna pitanja, mjerodavna za vas tijekom prvih tjedana u Australiji.

Pitanja s kojima ćete se suočiti čim počnete svoj novi zivot u Australiji slozene su prirode. Bit će izazova, ali isto tako i nagrada. Na kraju svega, koliko ćete imati uspjeha ovisit će o vašem vlastitom trudu kao i o pomoći onih koji su vam je voljni pruziti.
Uzivajte u nastanjivanju u svoj novi dom.

Vilko koment: 77 stranica informacije je veoma mnogo i pokriva stvarno sve na Hrvatskome.

Do slijedecega posta.

P.S. znadem dosta oko "Australijskih standarda za gradjevinarstvo"...ali ostavimo to sve master driller da vam odgovori o vasoj situaciji...jer je komplicirana....bolje da jedna" osoba koja znade sve tocno odgovori ", nego da dolaze informacije razbacane i netocne.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.01.2011., 00:17   #99
@ Urlacher

Engineers Australia radi assessment tvoje kvalifikacije koja ako je o.k. prema AU engineering direktivama je odobrenje da imas "pass mark" za visa 175. Tipicno se trazi 4-godine faks za civil engineering. Nakon 4-godine faksa u AU (B.Eng - civil) ide 2 godine za M.Eng. civil. Nemoj se previse zamarati sa Bolonjom. Gleda ti se satnica, opis predmeta, akreditacija skole etc. Sa 5-godisnijm faksom tu nisi M.Sc. jer je to dodatno 2 godine skolovanja nakon 4-godine B.Eng. - civil. Engineers Australia (EA) ti radi assessment na undergraduate degree (znaci ne na master) nego na tvoj 5-godisnji faks. Ne vidim razloga da ti skola nebi bila priznata no neznam nikoga s edukacijom iz BiH samo iz HR i EU. Prolistaj si ove stranice imas sve detaljne informacije. Nema tu nikakvih finesa i caka za sve je jedan zakon. Kaj se tice licensing i registration s tim se budes zamaral kad dodjes u AU. Najbitniji dio ti je da napravis assessment kod EA i onda krenes dalje da sredis visa sub-class175.

http://www.engineersaustralia.org.au...8-16FF03511C24

http://www.engineersaustralia.org.au/nerb/
master driller is offline  
Old 05.01.2011., 01:41   #100
@ Urlacher

http://www.standards.org.au/Default.aspx

Standards Australia ti ima legislation, kodove i sve ostalo. To pokriva cjelu AU i NZ pa je u mnogim slucajevima pisano ko AS/NZS code.
master driller is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.