Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2012., 17:43   #201
Quote:
lili43 kaže: Pogledaj post
Hvala puno!
Nema ba čemu i drugi put.

Quote:
mlgs kaže: Pogledaj post
molila bih dr.Hrvoja za mišljenje

albumin 68,2 (50-68)
alfa 1 globulin 2 (2-5)
beta globulin 8 (8-14)
gama globulin 12,9 (15-20)
alfa 1 globulin 1,5 (1,5-5)
feritin 14,43 (22-112)
Nalazi trebaju biti kompletni i indikacija zašto su rađeni tj. jeli dijagnosticirana celijaklija ili ne.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 08:41   #202
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post

Nalazi trebaju biti kompletni i indikacija zašto su rađeni tj. jeli dijagnosticirana celijaklija ili ne.
je, je. prije 2 mj mi je dijagnosticirana celijakija. vadila sam tumorske markere i hormon štitnjače. ostali parametri su u granicama normale(zato ih nisam ni navodila a možda sam i mogla)

Zadnje uređivanje leeloo27 : 28.06.2012. at 13:21. Reason: popravak quota
mlgs is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:35   #203
Quote:
mlgs kaže: Pogledaj post
je, je. prije 2 mj mi je dijagnosticirana celijakija. vadila sam tumorske markere i hormon štitnjače. ostali parametri su u granicama normale(zato ih nisam ni navodila a možda sam i mogla)
Feritin je snižen što znači da bi trebalo uvesti preparat željeza u th.,drugo je OK.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 10:03   #204
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Feritin je snižen što znači da bi trebalo uvesti preparat željeza u th.,drugo je OK.
Hvala :-*
mlgs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 15:04   #205
Quote:
mlgs kaže: Pogledaj post
Hvala :-*
pitanje za hrvoja dr.
negativna antitijela 2x u razmaku 3 mjeseca
biopsija pocetnog dijela tankog crijeva nalaz nespecifican doktor kaze da po njemu nije celijakija
a sad nakon nekog vremena na mr enteroklizi se vidi lagano zadebljanje terminalnog ileuma (folikularna hiperplazija) i prolazni spazam tijekom mr pretrage a na videokapsuli folikularni hiperplazija u distalnm dijelovima ileuma..
iskljucen chron , tumor markeri negativni sve negativno..
ali ja i dalje gubim na tezini (uz mnostvo simptoma) do sad 20kg u godinu dana ,apetit povecan..gluten sam izbacivao ali nikad na duze vrijeme..
moje pitanje je dali je celijakija moguca u mom slucaju..da ja nisam onaj mali postotak?
marinho25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 18:46   #206
Quote:
marinho25 kaže: Pogledaj post
pitanje za hrvoja dr.
negativna antitijela 2x u razmaku 3 mjeseca
biopsija pocetnog dijela tankog crijeva nalaz nespecifican doktor kaze da po njemu nije celijakija
a sad nakon nekog vremena na mr enteroklizi se vidi lagano zadebljanje terminalnog ileuma (folikularna hiperplazija) i prolazni spazam tijekom mr pretrage a na videokapsuli folikularni hiperplazija u distalnm dijelovima ileuma..
iskljucen chron , tumor markeri negativni sve negativno..
ali ja i dalje gubim na tezini (uz mnostvo simptoma) do sad 20kg u godinu dana ,apetit povecan..gluten sam izbacivao ali nikad na duze vrijeme..
moje pitanje je dali je celijakija moguca u mom slucaju..da ja nisam onaj mali postotak?
Morat će biti konkretniji.
Dob,opća biokemija,nalaz EGD-PHD-to me najviše zanima,opći simptomi i sl.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 20:02   #207
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Morat će biti konkretniji.
Dob,opća biokemija,nalaz EGD-PHD-to me najviše zanima,opći simptomi i sl.
29 godina , opca biokemija sve ok , u 2 navrata nesto nizi trombociti ali sitno , biokemija Iga malo povisen..egd nisam radio gastroskopija 2 puta : erozivni gastritis - nebitno,phd na kolonoskopiji nije uzet jer je doktor tada smatrao da nije potrebno tek kasnije su vidjeli na kapsuli i mr-u tu folikularnu hiperplaziju (spomenuli da je moguc chron u pocetku) probali lagano s kortikosteroidima 2tjedna ali od njih su me uzasno boljeli zglobovi i mucnina..poboljsanja nista i dalje sve po istom vec godinu i 4 mjeseca umor, cirkulacija nikakva,bolovi u zglobovima, nenormalno povecan apetit,vjetrovi , podrigivanje,nekakva omaglica u glavi , otezano disanje , bolovi u ocima , ponekad obilne stolice , bolovi u mjehuru prostata , suha usta , zacepljen nos konstantno..alternativno spominju kandidu ali doktori na to odmahuju rukom..hormoni stitnjace ok, kromogranin a ok, sve spolne bolesti-negativno,crp uredan,anti dsDna ,anca,anti hcv,hbsag , sve negativno..ultrazvuk nekih desetak puta sve u redu osim 2 polipa u zuci..
uglavnom dijagnoze : enteritis, erozivni gastritis ,gerb(kardija slabije zatvara) prostatitis, rinitis i sl sve neke lagane upale ali otkud ta malapsorpcija..mozda nekakvi paraziti , bakterija nekakva neznam vise jel moguce da stres sve to napravi iako se ja ne sjecam da sam ga imao..
dali je moguca celijakija jer mi je u planu izbacit gluten bar na mjesec dana ili da mozda napravim test intolerancije na hranu jer imam osjecaj da ona i te kako ima veze ... i jos nesto - uzsano se lose osjecam kad je jugo , sparina a cim je bura malo sam bolje -valjda imunitet..ovo vise nema smisla
hvala ti na odgovoru

Zadnje uređivanje marinho25 : 11.07.2012. at 20:10.
marinho25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 17:21   #208
Question

dr Hrvoje ocito zaboravio ali mozda nadje vremena
marinho25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 23:01   #209
Quote:
marinho25 kaže: Pogledaj post
29 godina , opca biokemija sve ok , u 2 navrata nesto nizi trombociti ali sitno , biokemija Iga malo povisen..egd nisam radio gastroskopija 2 puta : erozivni gastritis - nebitno,phd na kolonoskopiji nije uzet jer je doktor tada smatrao da nije potrebno tek kasnije su vidjeli na kapsuli i mr-u tu folikularnu hiperplaziju (spomenuli da je moguc chron u pocetku) probali lagano s kortikosteroidima 2tjedna ali od njih su me uzasno boljeli zglobovi i mucnina..poboljsanja nista i dalje sve po istom vec godinu i 4 mjeseca umor, cirkulacija nikakva,bolovi u zglobovima, nenormalno povecan apetit,vjetrovi , podrigivanje,nekakva omaglica u glavi , otezano disanje , bolovi u ocima , ponekad obilne stolice , bolovi u mjehuru prostata , suha usta , zacepljen nos konstantno..alternativno spominju kandidu ali doktori na to odmahuju rukom..hormoni stitnjace ok, kromogranin a ok, sve spolne bolesti-negativno,crp uredan,anti dsDna ,anca,anti hcv,hbsag , sve negativno..ultrazvuk nekih desetak puta sve u redu osim 2 polipa u zuci..
uglavnom dijagnoze : enteritis, erozivni gastritis ,gerb(kardija slabije zatvara) prostatitis, rinitis i sl sve neke lagane upale ali otkud ta malapsorpcija..mozda nekakvi paraziti , bakterija nekakva neznam vise jel moguce da stres sve to napravi iako se ja ne sjecam da sam ga imao..
dali je moguca celijakija jer mi je u planu izbacit gluten bar na mjesec dana ili da mozda napravim test intolerancije na hranu jer imam osjecaj da ona i te kako ima veze ... i jos nesto - uzsano se lose osjecam kad je jugo , sparina a cim je bura malo sam bolje -valjda imunitet..ovo vise nema smisla
hvala ti na odgovoru
EGD jest gastroskopija.
Možete vi raditi 100 MRI,CT-a,UZV-a,ali nalaza PHD nema pravilne dg. i th.
Predpostavljam da je rađena stolica parazitoški,lamblije,C.difficile,masti,krv. Funkcija gušteraće. Elektrolitski status /K,Na,Cl,Ca,P/. Opća biokemija,B12,folna.
No to je sve manje važno,najvažniji je PHD,odnosno invanzivna obrada.
A može probati i bezglutensku dijetu bar 1mj.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 09:20   #210
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
EGD jest gastroskopija.
Možete vi raditi 100 MRI,CT-a,UZV-a,ali nalaza PHD nema pravilne dg. i th.
Predpostavljam da je rađena stolica parazitoški,lamblije,C.difficile,masti,krv. Funkcija gušteraće. Elektrolitski status /K,Na,Cl,Ca,P/. Opća biokemija,B12,folna.
No to je sve manje važno,najvažniji je PHD,odnosno invanzivna obrada.
A može probati i bezglutensku dijetu bar 1mj.
dr.Hrvoje puno vam hvala..
pomjesao sam egd i rtg zeluca ..uglavnom lambliju mi nisu radili ali svakako cu napomenut doktoru - drugo jesu jedino b12 i folnu su mi rekli da moram imat deficit zeljeza koliko sam zapamtio mozda grijesim(hzzo inace zeza)..ali to mogu privatno..sto se tice uzorka biopsije uzorka uzetog na edg nalaz je ovakav na polutankim prerezima obojanim toluidinom nalaza se superficijalni dijelovi sluznice tankog crijeva bez vidljive ležece lamine proprije..na ultratankim rezovima resice crijeva obložene su pravilnim cilindričnim epitelom s ocuvanim mikrovilima i vidljivim rijetkim vrcastim stanicama.intraepitelno se nalazi po koji limfocit..nalaz u primljenom materijalu je nespecifičan.eventualno dolazi u obzir ponavljanje biopsije te uzomanje uzorka za svjetlosno-mikroskopsku analaizu s morfmetrijom crijevnih resica te imunofistokemijskom analizom upalnog infiltrata..tako da ne vjerujem da malapsorpcija dolazi iz pocetnog dijela t.crijeva..nego jel moguce da su kod celijakije promjene na tankom crijevu lokalizirane samo na terminalnom ileumu a ne jejunumu (u vidu tih blagih izbocenja sluznice u obliku vijuga za koji su napisali da je moguć ibd u vrlo ranoj fazi bolesti ili neka nespicificna uzpala)?bezglutensku dijetu svakako cu probati...
marinho25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 07:40   #211
xena01

kod kojeg specijaliste se ti liječiš?
ja sam također iz Osijeka i vrlo me sve to pati već..
alergična sam na gluten ali navodno dr smatra da nije celijakija...
nata007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 09:15   #212
Hrvoje i 4BS postovi su vam prebačeni na Dječje zdravlje, na ovu temu: Celijakija
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 14:31   #213
evo da i ja pitam za savjet i unaprijed hvala za odgovoru
znam da bolest mojeg supruga spada pod drugu temu ali nekako nam se u zadnje vrijeme čini da možda ima veze i s celijakijom. Naime, njemu je dijagnosticiran ulcerozni kolitis prije 3 godine i pošto mu se stalno bolest vraća,bez obzira na lijekove i prehranu, već smo očajni i puno čitamo o tome i probamo naći neko rješenje da barem dođe u remisiju koja će bar malo potrajati,a to nikako da se dogodi. Počeli smo sumnjati da li možda ima celijakiju, a mi to ni ne znamo. Da li je moguće da je on od toga bolovao i prije, a nije znao i zbog neliječenja je moglo doći do oštećenja crijeva i kolitisa? Nekako nam to sve više ima logike u zadnje vrijeme.
On bi se htio testirati, u našoj bolnici navodno rade test samo kod djece, zatim smo zvali kliniku u Zagebu i rekli su nam da test preko krvi za celijakiju i intoleranciju na hranu stoji negdje oko 2 500 kn što nam je jako puno, a navodno da može biti lažan rezultat za celijakiju.Tako smo barem čuli.
Htjela sam pitati pošto on sada na jesen ide na kontrolnu kolonoskopiju u Zagrebu da li se može naparaviti test sa phd nalazom kod te pretrage ili mora biti baš gastroskopija.Nekako mu je malo bed da on inzistira doktorici da ga šalje na to testiranje ili mu ona napravi test.
Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 18:22   #214
Quote:
Candy kaže: Pogledaj post
evo da i ja pitam za savjet i unaprijed hvala za odgovoru
znam da bolest mojeg supruga spada pod drugu temu ali nekako nam se u zadnje vrijeme čini da možda ima veze i s celijakijom. Naime, njemu je dijagnosticiran ulcerozni kolitis prije 3 godine i pošto mu se stalno bolest vraća,bez obzira na lijekove i prehranu, već smo očajni i puno čitamo o tome i probamo naći neko rješenje da barem dođe u remisiju koja će bar malo potrajati,a to nikako da se dogodi. Počeli smo sumnjati da li možda ima celijakiju, a mi to ni ne znamo. Da li je moguće da je on od toga bolovao i prije, a nije znao i zbog neliječenja je moglo doći do oštećenja crijeva i kolitisa? Nekako nam to sve više ima logike u zadnje vrijeme.
On bi se htio testirati, u našoj bolnici navodno rade test samo kod djece, zatim smo zvali kliniku u Zagebu i rekli su nam da test preko krvi za celijakiju i intoleranciju na hranu stoji negdje oko 2 500 kn što nam je jako puno, a navodno da može biti lažan rezultat za celijakiju.Tako smo barem čuli.
Htjela sam pitati pošto on sada na jesen ide na kontrolnu kolonoskopiju u Zagrebu da li se može naparaviti test sa phd nalazom kod te pretrage ili mora biti baš gastroskopija.Nekako mu je malo bed da on inzistira doktorici da ga šalje na to testiranje ili mu ona napravi test.
To za intoleranciju hrane je potpuna glupost.
Neka kada ide na kontrolnu kolono.,pita za EGD-gastroskopiju.
A što se tiće pretrga krvi dr. mu može dati uputnicu za nijh,iako bez invanzivne obrade nema pravilne dg.
Tako da je puno bolje napraviti EGD.
Onako usput koju th. uzima?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 19:43   #215
Ova EGD gastroskopija mi baš nije jasna,tj. što točno se vidi pomoću te pretrage? Osim da li je normalan protok tog kontrasta- tekućine koji se pije. Ja sam bila jednom, ako je to to, pa sam mislila da pretraga služi samo za to. Budem mu rekla nek pita dr. isto kao i za krvne pretrage.
Inače pije 3x2 tablete Salofalk (mesalazin) od 500mg ali mu baš ne pomažu, u stvari izgleda da sve manje i manje, kao da ih ni ne troši. Rekla mu je dr. da će mu sljedeći put kad dođe na pregled prepisati Imuran kojeg se on užasava jer navodno ima dosta loših nuspojava ali izgleda da bez njega neće ići, nažalost.Tako da pokušavamo nekako koliko toliko ublažiti simptome pomoću biljnih pripravaka, spiruline, preparata za imunitet, čajeva i slično jer mu je imunitet već sada slab i nema energije, pa čak i matičnu mliječ ima u planu. Zadnje što nas muči je ovaj gluten jer kao što sam rekla mi liječimo posljedice,(iako ne baš uspješno) a ne uzrok. Možda je, možda nije, a ipak htjeli bi biti sigurni.

E da, a za test na intoleranciju hrane smo najviše zbog toga jer mu očito smetaju mliječni proizvodi, znači problem bi mogla biti laktoza ali znamo da kolitičari često imaju s time problema, pa i te prozvode izbjegava jesti. Ponekad dođe u situaciju da više ne zna što jesti, tj. što mu neće smetati pa je to jako frustrirajuće.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 14.08.2012. at 22:17. Reason: spajanje postova
Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 22:13   #216
Imam pitanje za dr. Hrvoja. Molim Vas ako mi možete protumačiti sljedeći nalaz:



Da li je nalaz u redu? Meni kao laicu, nalaz izgleda u granicama normale, barem tako mislim, a također piše da nema znakova za celijakiju. Samo testiranje antitijela na celijakiju je pak rađeno nakon 2 tjedna bezglutenske dijete s kojom se zdrastveno stanje počelo poboljašavati u smislu smanjenja crijevnih simptoma (nadimanja, grčeva,…) , ali su rekli da dva tjedna bezglutenske dijete neće utjecati na rezultat testiranja antitijela na celijakiju. Posebno mi nije jasno zašto na kraju nalaza piše: "We recommend to test for Gliadin/Endomysium Antibodies". Pa zar to nije upravo to testiranje koji je i prikazano na gornjoj slici ili pak preporučuju još neku dodatnu pretragu (test) antitijela?

Inače imam 43 godine i prije 12 godina mi je dijagnosticiran Chron debelog crijeva (posebno lijevostrano) i to na osnovu makroskopskog (vizualnog) izgleda debelog crijeva kod kolonoskopije, a tadašnji histološki nalaz kolonoskopije pokazao je da ni u jednom uzetom uzorku nema znakova karakterističnih za Chron, već da se radi samo o kroničnom kolitisu, ali na osnovi vizualnog izgleda crijeva ipak je postavljena dijagnoza Chrona. Pred 7 godina se pojavila i hematurija (200 eritrocita) i proteniurija (1g/24h), nepoznatog uzroka, konstantno prisutna.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Zadnje uređivanje Merino : 14.08.2012. at 22:25.
Merino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 12:18   #217
Quote:
Candy kaže: Pogledaj post
..........
Što se tiće gastroskopije to je pregled endoskopom tj. ono kada se gura cijev u usta i gleda se kako sluznica iznutra izgleda i ako se nađu neke promjene može se napraviti biopsija,da se to pogleda pod mikroskopom.
Ono na čemu ste vi bili je Rtg pasaža i dobro ste opisali što se može vidjeti njome.
Što se tiće krvnih pretraga na celijakliju,pogledajte moj post ispod.
Što se tiče njegove terapije 1. Trebao bi uzimati folatnu kiselinu-Folacin 5-10mg/dn. zbog terapije aaminosacilatima,te antikarcinogenih djelovanja.
2.Vjerojatno je i prije pokušana u ac. egzacerbaciji/pogoršanju terapija kortikosteroidima nrp. Decoritn ili Medrol u punoj dozi,te pravilnom titracijom doze.
3.Što se tiće azatioprina/Imuran,da vas nezamaram djelovanje koje je komplicirano.
Ukratko ću reći-terapisjki učinak se postiže nakon 4-8 tjedana,najčešće nakon 3 mj.
Alergijske reakcije se pojavljuju tijekom početka th 1-2tj.
Ono što je češće jest reverzibilna tj. može se vrati u normalu,te je ovisna o dozi.
Potrebna je pažljiva titracija doze.
Ako se lijek bude bude uvodio onda su potrebne pažljive kontrole leukocitatj. KKS,jetrenih enzima i bubrežne funkcije.
Kontrola nadležnog gastroenterologa.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 12:19   #218
Quote:
Merino kaže: Pogledaj post
...................
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Nalaz je jasan-uredan ,ima dolje o komnetar.
Pri serološkoj obradi obradi se određuju IgG i IgA antiglijadinska protutijela,endomizijska protutijela,te antitijela na tkivnu transglutaminazu.
IgG antiglijadinska protutijela su visoke osjetljivosti i pozitivna su u 90-95 bolesnika s celijaklijom,no specifičnost je niska jer su prisutna u drugi bolestima npr. mb. Chron,enetropatiji itd.
IgA antiglijadinska protutijela su specifičnija,ali manje osjetljivosti,pa se rabe u kombinaciji s IgG antiglijadinskim protutijelima.
Nakon uvođenja bezglutenske prehrane IgA protujela se normaliziriraju u roku od nekoiko mjeseci,a IgG protutijela mogu perzisitrati u smanjenom ali još uvijek u patološkom titru.
Endomizijska protutijala i antitijela na tkivnu transglutaminazu su visoko specifična ,a nakon uvođenja bezglutenske prehrane postaju neg, nakon 6mj.
Te je uputno odrediti uk. IgA.
No to neisključuje niti potvđuje,a može samo učvrstiti dg. celijaklije.
Uvijek se pravna dg. potvrđuje biopsijom.
Neznam dali uzimate kakvu terapiju,dali ste na redovitim kontrolama?,te dali je možda tlak povišen?.
Potrebno je ponoviti obradu sa gastroeneterološke strane.
Kontrola nadležnog gastroenterologa i nefrologa.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 13:08   #219
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Što se tiće gastroskopije to je pregled endoskopom tj. ono kada se gura cijev u usta i gleda se kako sluznica iznutra izgleda i ako se nađu neke promjene može se napraviti biopsija,da se to pogleda pod mikroskopom.
Ono na čemu ste vi bili je Rtg pasaža i dobro ste opisali što se može vidjeti njome.
Što se tiće krvnih pretraga na celijakliju,pogledajte moj post ispod.
Što se tiče njegove terapije 1. Trebao bi uzimati folatnu kiselinu-Folacin 5-10mg/dn. zbog terapije aaminosacilatima,te antikarcinogenih djelovanja.
2.Vjerojatno je i prije pokušana u ac. egzacerbaciji/pogoršanju terapija kortikosteroidima nrp. Decoritn ili Medrol u punoj dozi,te pravilnom titracijom doze.
3.Što se tiće azatioprina/Imuran,da vas nezamaram djelovanje koje je komplicirano.
Ukratko ću reći-terapisjki učinak se postiže nakon 4-8 tjedana,najčešće nakon 3 mj.
Alergijske reakcije se pojavljuju tijekom početka th 1-2tj.
Ono što je češće jest reverzibilna tj. može se vrati u normalu,te je ovisna o dozi DOPUNA.
Potrebna je pažljiva titracija doze.
Ako se lijek bude bude uvodio onda su potrebne pažljive kontrole leukocitatj. KKS,jetrenih enzima i bubrežne funkcije.
Kontrola nadležnog gastroenterologa.
Da se nadopunim.
Leukopenija-smanjen br. leukocita.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 20:16   #220
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
................
Neznam dali uzimate kakvu terapiju,dali ste na redovitim kontrolama?,te dali je možda tlak povišen?.
Potrebno je ponoviti obradu sa gastroeneterološke strane.
Kontrola nadležnog gastroenterologa i nefrologa.
Kod gastreneterologa i kod nefrologa sam na redovitim kontrolama kod svakog specijalista jednom godišnje.
Trenutno već 1,5 do 2 godine nisam na terapiji nikakvim tabletama, osim dodacima prehrani redovno svakodnevno (probiotik-prebiotik i natrijev-butirat). Bio sam pa na terapiji Salafalka manje više 10 godina (jedno vrijeme 3x4 tablete po 250mg, a jedno vrijeme 3x2 tablete po 250mg), ali nikada nisam osjetio poboljšanje uzimanjem te terapije. Cijelo to vrijeme od prije početka bolesti, na samom početku bolesti i tokom svih tih godina bolesti, krvna slika je bila uvijek normalna, uključujući CRP i sedimentaciju. Simptomi bolesti su pa bili prisutni gotovo uvijek cijelo to vrijeme, izuzev noću i to sljedeći simptomi: odvajanje stolice 2-3 puta ujutro uz pečenje i osjećaj rezanja crijeva lijevostrano te povremeno tupi bolovi, također lijevostrano uz vidljivu prisutnost svježe krvi u stolici u prosjeku 2-3 puta tjedno, neprerađeno voće i povrće u stolici, napadaji jake gladi, vrtoglavica i slabost čim bi želudac bio prazan i to već dva sata nakon jela, a apatetit je bio većinom iznenađujuće iznadprosiječan. Unatoč svim tim brojnim simptomima, kolonoskopija je uvijek pokazivala da je stanje bolesti u remisiji. Nakon 5 godina bolesti počela se lagano pojavljivati mikrohematurija i proteniurija, koja se s vremenom povećavala i do pred par mjeseci dosegla vrijednosti 200 eritrocita i proteina 1 g/24sata. Nakon cca. 8 godina bolesti pojavila se vrlo jaka tupa bol u lijevom ramenu, koja je bila prisutna konstantno 24 sata pune 2 godine i unatoč kroničnoj crijevnoj bolesti propisana terapija naklofenom. Prošao sve moguće pretrage za rame od ultrazvuka, rengena, magnetske rezonancije i što se tiče ramena ništa nije pronađeno. Nakon dvije godine jakih bolova u ramenu svojevoljno sam, a na osnovu vlastitog logičkog razmišljanja, prekinuo terapiju Salofalkom i nakon toga tupi bolovi u lijevom ramenu prestali skoro preko noći. Za čudo i crijevni simptomi se prestajanjem terapije nisu povećavali, već ostali na onom stanju kakvim su bili od samog početka bolesti, znači pečenje crijeva i krv u stolici u prosjeku 2-3 puta tjedno. Unatoč konstantno prisutnim simptomima kolonoskopija i dalje pokazivala bolest u remisiji.

Manji preokret u poboljašanju crijevnih simptoma nastupio je prije cca. 2 godine pridržavanjem dijete na osnovi napravljenog testa intolerancije na hranu (intolerantan sam na 57 namirnica).

Samovoljno napravio test antitijela na Chronovu bolest (SACCHAROMYCES IgG i IgA) i antitijela su bila potpuno normalna i puno manja od gornje dozvoljene granice. Opaska: prije 12 godina mi je vizualno na osnovu kolonoskopije upravo postavljena dijagnoza Chronove bolesti debelog crijeva, unatoč tome što je histološki nalaz pokazao da je riječ o kroničnom kolitisu.

Prvi veći osjetni preokret u poboljšanju crijevnih simptoma nastupio prije cca. 1,5 godinu kada sam svojevoljno počeo uzimati probiotik VIP premium bez laktoze u maksimalnoj preporučenoj dozi proizvođača:

http://vitality-international.hr/?pr...biotic-premium

Od tada se u vrlo kratkom vremenu stolica normalizirala na samo jedamput dnevno, drastično se smanjio broj krvarenja u stolici. Krv se još povremeno pojavi cca. 1 puta mjesečno ili možda čak i rjeđe. Nema pečenja crijeva ili je puno puno manje. Nema vrtoglavice, nema mučnine. Test na okultno krvarenje prije 3 mjeseca također negativno. No u stolici i dalje kao i svih proteklih godina prisutno neprerađeno voće i povrće. Prije par mjeseci uveden i dodatak prehrani Butifar (natrijev butirat) u maksimalnoj dozi:

http://www.butifar.si/kdaj_pomaga_butifar.html

Prije mjesec dana samovoljno uveo bezglutensku dijetu (unatoč negativnom krvnom testu na celijakiju) s čijim početkom se crijevni simptomi još dodatno nešto smanjili.

Međutim hematurija i proteniurija i dalje prisutna. Krvni tlak je bio uvijek normalan, čak prosiječno niži i obično oko 115/75, pa mi nefrolog ne smije uvesti terapiju lijekovima za smanjenje tlaka za koje je dokazano da istovremeno djeluju i na smanjenje proteniurije. Nefrolog je na osnovu krvnih nalaza i nalaza uriina, mišljenja da je hematurija i proteniurija moguća posljedica oštećenja bubrega ili da je riječ o poliklonalnom povećanju sinteze imunoglobulinov. Na moje pitanje o Salofalku kao mogućem uzročniku bubrežnih problema rekao je da je također moguće. Vjerovatno ću nakon sljedećeg posjeta nefrologu (sljedeće godine) morati ići i na biopsiju bubrega.

Tako da se na kraju ne mogu oteti dojmu, da mi je za bubrežne probleme kriv upravo Salofalk, koji barem u mom primjeru nije napravio ništa korisno u smanjenju crijevnih simptoma, a vrlo vjerovatno naštetio bubrezima i to unatoč tome što se za njega kaže da je vrlo siguran lijek.

Molio bi Vas još jedino da mi po Vašem mišljenju kažete zašto mi na nalazu krvnog testa na celijakiju (koji se nalazi gore u mojem prijašnjem postu) na kraju nalaza piše:
"We recommend to test for Gliadin/Endomysium Antibodies" (U prijevodu ili barem to ja tako prevodim da još preporučuju test za Gliadin/Endomysium antitijela). Pa zar ja nisam napravio upravo taj test, za koji mi u nalazu piše, da ga još napravim?

Izvinjavam se što sam napisao ovako opširan post, ali jednostavno nije išlo kraće

Zadnje uređivanje Merino : 22.08.2012. at 20:44.
Merino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.