Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2006., 09:27   #201
Zasto muslimani vecinom ne vole ili cak mrze pse???
fico_TDI_GTI is offline  
Old 04.05.2006., 11:02   #202
Quote:
fico_TDI_GTI kaže:
Zasto muslimani vecinom ne vole ili cak mrze pse???
Bismillahir-ramnir-rahim!
mislim da je ta tvrdnja malo pretjerana!

nije da muslimani ne vole pse nego jednostavno nije dozvoljeno držati ih u kući. Zapravo ne preporučuje ih se držati u kući

ipak psi su korisne životinje i moguće ih je držati kao čuvare ovačare lovačeke pse.

inače kada govorimo o psima, ako si ih milovao po glavi prema sunetu je potrebno oprati ruke, a u slučaju da ruka dođe u dodir sa tjelesnim tekućinama psa tj slinom preporučuje se da se ruka opere 7 puta, također nije dozvoljeno jesi iz iste posude iz koje je jeo pas dok se ona dobro ne opere tj 7 puta.

mislim da moderna medicina dovoljno govori o tome kakav izvor zaraze i po čovjeka fatalnih bolesti pas može da bude.

ja lično, radi nekih noćnih susreta, ne volim kerove ne volim ih čak ni po danu vijdeti al eto, ali poznajem menoge ljude koji su muslimani vjernici a koji vole i drže pse, ali naravno ne u kući!

rekoh ovo i tražim oprosta za sbe i za druge!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 04.05.2006., 12:51   #203
Quote:
fico_TDI_GTI kaže:
Zasto muslimani vecinom ne vole ili cak mrze pse???
Evo Gorcin ti je objasnio.
Inace volim cuke... macke su mi mjezimice, ali u ratu sam "usvojila" dva napustena, izgladnjela mjesanca, avlijanera , samo im nije bilo dozvoljeno ulaziti u kucu.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 04.05.2006., 14:43   #204
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
mislim da je ta tvrdnja malo pretjerana!

nije da muslimani ne vole pse nego jednostavno nije dozvoljeno držati ih u kući. Zapravo ne preporučuje ih se držati u kući
hm pa ne znam bas, putovao sam po nekim muslimanskim zemljama i sve je bilo super ali to je bila stvar koja mi se jako negativno urezala u pamcenje
klinci ih gadaju kamenjem, ljudi pljuju po njima, ja ne bi biljku tako tretirao kao sto oni pse tuku i ponizavaju umjesto da ih smatraju najboljim covjekovim prijateljem

ako to nije bila mrznja ja ne znam sta jeste, uopce mi nije jasno od kud to dolazi dal iz kurana il negdje drugdje i kako se uopce pse moze smatrati prljavim bicima - meni dode ljubav prema psima pod normalno, nitko me to nije trebao nauciti i tako bi se ponasao i mislio unatoc ne znam kakve religije
fico_TDI_GTI is offline  
Old 04.05.2006., 15:18   #205
ma znas moguće je da si to vidio po granapima tj pijacama, a pijace o ijace su svugdje iste ili sta ja znam.

mislim kada su djeca u pitnjau ne moram ti ništa govoriti znaš kakva su djeca posebno dječaci.

Ali zaista to što rade stariji paščadima nema temelja u Kur'anu, ali ima priča o tome kako je jedna bludnica zaslužila raj jer je cuku ili psića napojila vodom iz svoje cipele!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 04.05.2006., 21:06   #206
Evo da se nadovežem.
Pas je samo fizički prljav i to je sve.Mačka se za razliku od psa sama čisti.
Nego ima jedan pas koji će ući u đennet.To je bio pas koji je čuvao ulaz u pećinu gdje su bili Ashabi-Kehf (momci iz pećine,ima o njima cijela predaja)a sa njima je bio i taj pas ,crno-šaren a zvao se Kitmir.
Musliman.hr is offline  
Old 05.05.2006., 12:13   #207
Pozdrav!

Da li mozete pojasniti ovaj boldirani dio citata iz svetog Kurana?
‘’Thou wilt not find any people who believe in Allah and the Last Day, loving those who resist Allah and His Messenger, even though they were their fathers or their sons, or their brothers, or their kindred. For such He has written Faith in their hearts, and strengthened them with a spirit from Himself. And He will admit them to Gardens beneath which Rivers flow, to dwell therein (for ever). Allah will be well pleased with them, and they with Him. They are the Party of Allah. Truly it is the Party of Allah that will achieve Felicity’’.
(Al-Mugadala;22)

Da li i u Islamu Duh(spirit from Himself) ojacava vjeru?


Zahvaljujem.
Amor is offline  
Old 05.05.2006., 17:26   #208
Quote:
Amor kaže:
Pozdrav!

Da li mozete pojasniti ovaj boldirani dio citata iz svetog Kurana?
‘’Thou wilt not find any people who believe in Allah and the Last Day, loving those who resist Allah and His Messenger, even though they were their fathers or their sons, or their brothers, or their kindred. For such He has written Faith in their hearts, and strengthened them with a spirit from Himself. And He will admit them to Gardens beneath which Rivers flow, to dwell therein (for ever). Allah will be well pleased with them, and they with Him. They are the Party of Allah. Truly it is the Party of Allah that will achieve Felicity’’.
(Al-Mugadala;22)

Da li i u Islamu Duh(spirit from Himself) ojacava vjeru?


Zahvaljujem.
Karicev i Korkutov (u istom smislu) prevod je.
“ Takvima je On vjerovanje upisao u srca njihova i ojacao ih Svjetlom od sebe…”Mnogi komentatori smatraju da se tu misli na svjetlost srca, ruh.

Ako je to ono sto smo srcem izabrali, Bog nam vjeru ojacava i omogucava

“ pa ko udjeljuje i bogobojazan pritom je, i drzi istinitim ono najljepse njemu cemo Mi cinjenje dobrih djela olaksati”(92:5,7)

Inace meni je zanimljiva ova sura zbog povoda njenog nastanka.
To je 58 sura, al-mudzadele (rasprava).
Objavljena je kada se Havla bint Sa’leb potuzila Poslaniku da ju je muz napustio te je ucinio sebi zabranjenom ali ne i rastavljenom i obratila se Allahu dz.s. molitvom.
Ajeti ove sure regulisu ovo pitanje tako sto su muza obavezali ili na razvod ili na povlacenje izjave.
Ako muz povuce izjavu duzan je ili osloboditi jednog roba ropstva, ili postiti 2 mjeseca ili nahraniti 60 siromaha- kao iskup za nepravedan odnos.

Havla je dozivjela duboku starost.
Jedne prilike je uputila prijekor Omeru, drugom halifi na sta su se njegovi ashabi ( drugovi) pobunili.
Omer je odgovorio- ovo je ona cije je rijeci Allah cuo. Zar da Omer odbije da cuje njene rijeci?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 05.05.2006., 17:29   #209
Quote:
Amor kaže:
Pozdrav!

Da li mozete pojasniti ovaj boldirani dio citata iz svetog Kurana?
‘’Thou wilt not find any people who believe in Allah and the Last Day, loving those who resist Allah and His Messenger, even though they were their fathers or their sons, or their brothers, or their kindred. For such He has written Faith in their hearts, and strengthened them with a spirit from Himself. And He will admit them to Gardens beneath which Rivers flow, to dwell therein (for ever). Allah will be well pleased with them, and they with Him. They are the Party of Allah. Truly it is the Party of Allah that will achieve Felicity’’.
(Al-Mugadala;22)

Da li i u Islamu Duh(spirit from Himself) ojacava vjeru?


Zahvaljujem.
Bislillahir-rahmanir-rahim!

Korkutov prijevod glasi ovako
Njima je On u srca njihova vjerovanje usadio i svjetlom Svojim ih osnažio

ne bi bilo loše kad bi pojasnio čiji je prijevod! Da li je Yusuf Ali u pitanju?

Bilo ako bilo, u svjetlu prijevoda koji si nam ponudio i u svjetlu ovoga prijevoda koji sam ja ponudio može se zaključiti da ima veze među vjerom i Ruhom, međutim koliko sam ja ovdje shvatio, On, Bog je njih,vjernike osnažio sa duhom, a ne vjeru u njihovom srcu.
Mislim da se iz konteksta dovoljno jasno vidi da je Bog vjernika ojačao sa Duhom, A Allah najbolje zna.
na žalost ne mogu ti ništa sa sigurnošću tvrditi jer dovoljno je važno kada se na jedna riječ na arapskom može prevesti i kao duh i kao Svjetlo. Inače, zanimljivo je da se Kur'an kao i druge Objave u Kur'anu naziva Svjetlošću i Uputom, Također poslanici kojima je data Knjiga se isto nazivaju "Svjetlost i Uputa"!
Javim ti se ako Bg da kasnije kada konsultujem još jedna bosnaki i još jedna engleskiprijevod!

Rekoh ovo i tražim oprosta za sebe i za druga
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 05.05.2006., 17:45   #210
evo Mlivinog prijevoda koji je idnetican sa Pitchkalovim prijevodom

Takvima je upisao u srca njihova iman i ojačao ih Duhom od Sebe

Smješkice slutio sam da bi moglo da postoji takvo objašnjnje ali nisam smio tvrditi napamet
Vojnik Gorčin is offline  
Old 05.05.2006., 19:58   #211
Smjeskica, Vojnik Gorcin hvala vam.
Amor is offline  
Old 05.05.2006., 20:15   #212
Duh(Ruh) u Kur’anu

" Riječ “Duh”("Ruh") se u Kur’anu pojavljuje na više mjesta i sa različitim značenjima.

- Duh koji donosi Objavu od Allaha. To je melek Džibril koji je svim poslanicima dostavljao objavu. Ajeti koji govore o tome su slijedeći: 26:193, 16:102.

- Duh koji je pomagao poslanike. Melek Džibril, moćni melek, kod Gospodara svjetova cijenjen, tamo pouzdan. Ajeti 2:87, 2:253.

- Duh koji se pominje paralelno uz meleke. Ajeti 70:4, 78:38, 97:4.

- Isa a.s. kao Duh. Ajet 4:171.

- Duh koji je udahnut. Ajeti 15:29, 21:91, 32:9, 38:72, 66:12.
Allah se u Kur’anu obraća Poslaniku Svom i kaže: “Ti ćeš biti mrtav, i uistinu, oni će biti mrtvi”, (Ez-Zumer, 30). Ti živiš pomoću Mene, čuješ pomoću Mene, govoriš pomoću Mene. Ovo je osobenost svakog čovjeka, živi pomoću Allaha, čuje i vidi pomoću Allaha - jer je čovjek u svom biću mrtav. On ne živi pomoću svog bića.
Svi se u svom egzistiranju oslanjaju na Jednog i Jedinog koji je sve stvorio, koji je u svojoj jednoći neovisan od bilo čega. U ajetu “Ti ćeš biti mrtav” ima oštrine koja budi osjećaje. Čovjek se upozorava na stanje u kojem se nalazi, i na stanje koje ga očekuje.

- Materijalizacija Duha. O tome nam govori ajet 19:17, o prelasku Duha u materiju, u tijelo. Ovdje se radi o meleku poslanom Merjemi u liku pravog čovjeka.

- Duh kao medij koji prenosi i izvršava naredbu Allahovu. Ajeti 16:2, 17:85, 40:15, 42:52, 58:22.
Postoje dva svijeta:
- Prvi je ’Alem el-emr (svijet zapovijedi),
- drugi je ’Alem el-halk (svijet stvaranja).
(Allah je Gospodar SVIH svjetova )
Veza između svijeta zapovijedi i svijeta stvaranja je Duh (Ruh).
Duh pripada svijetu naredbe, ali on po nalogu Allahovom proizvodi dejstvo u materijalnom svijetu.
Duh (ruh) i naredba (emr) su nerazdvojni. Dok se pojavio emr, odmah postoji i ruh koji realizira emr;..... a Allah najbolje zna."
Bosanka is offline  
Old 05.05.2006., 23:02   #213
Quote:
Bosniac kaže:
Musliman.hr
Selam!
Čujem da si derviš.pa ako jesi,pitao bih te da kažeš,ako nije indiskretno,kojem derviškom redu pripadaš,i gdje mu je sjedište (grad)
Quote:
Musliman.hr:
Quote:
Selam Bosniac.
Nakšibendije naše Bosanske domaće.
Lokacija-Tajna,oprosti ipak je ovo net.
Selam Musliman.hr
Slažeš li se da sve kršćanske dogme u suštini mogu se
svesti na dogmu o dvije naravi Isusa:božansku i ljudsku,
a sufizam uči o ujedinjenju sufije/derviša s Bogom,o "utapanju" u Boga.
Sufije drže da je Gospodin Isa (Isus ) od svih Božijih poslanika najsavršeniji uzor kontemplativnog evlije.
Pitanje: postoji li sličnost/razlika između kršćanskih monaha (zadubljenka,pustinjaka) i sufija/derviša u gledanju na Gospodina Isusa,u gore navedenom smislu,i ako je da,u ćemu je sličnost,a u ćemu je razlika?
Gladano sve s višeg derviškog stupnja.
Naravno ako pitanje nije indiskretno!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Bosniac : 06.05.2006. at 00:14.
Bosniac is offline  
Old 05.05.2006., 23:49   #214
Quote:
Slažeš li se da sve kršćanske dogme u suštini mogu se
svesti na dogmu o dvije naravi Isusa,božansku i ljudsku,
a sufizam uči o ujedinjenju s Bogom,o "utapanju" u Boga.
Sufije drže da je Gospodin Isa (Isus ) od svih Božijih poslanika najsavršeniji uzor kontemplativnog evlije.
Pitanje: postoji li sličnost/razlika između kršćanskih monaha (zadubljenka,pustinjaka) i sufija/derviša u gledanju na Gospodina Isusa,i ako je da,u ćemu je sličnost,a u ćemu je razlika?
Gladano sve svišeg derviškog stupnja.
Naravno ako je pitanje nije indiskretno!
Alejkum selam.

Rado bi ti odgovorio al ja slabo poznam Kršćanstvo pa stoga ne mogu dati komparativan odgovor.Osim jednostavnjih stvari koje si u uvodu naveo.
Negdje sam čitao da postoje 3 ili 5 stvari oko kojih se mi i kršćani ne možemo usaglasiti.Odnosno mi ne možemo priznati te njihove istine.Ta su pitanja sumirali naši i njihovi prvaci i dogovorili su se da ne diraju u ta pitanja,radi lakšeg života obostranog.Tako nekako su to oni objasnili.Jedno je pitanje o Isa a.s.,drugo je trojstvo,i dalje ćeš možda ti bolje to znati.Tako da ja ne vidim sebe ispred naših i njihovih prvaka.

A što se tiče monaha opet slabo poznam njih ali poznam nas tako da mogu samo sa svog praga govoriti.
Isa a.s.je bio čisti ruh i visoko je cijenjen kod nas.Njegov put je bio(o tome sam već pisao)odricanje i siromaštvo i neženstvo.
Put našeg poslanika Muhammeda s.a.v.s. je bio trpljenje(žena,bogatstva...).
Monasi su slijedili put svog poslanika,a mi svog.Kod nas nema izoliranog života osim na kratko(mjesec,dva).Mi za taj mjesec dobijemo sve što je potrebno od samoće.Nešto poput Lejletul-kadra.Kužiš.
Al mislim da je glavna razlika nas i svih drugih duhovnjaka u tome što se mi ne uzdajemo toliko u vlastiti napor,koliko u milost Allahovu da nas isčupa iz ovih niskih mjesta.I tako i bude.Jer šta to čovjek može samo svojim JA.Može ali malo i onda se put otegne i rezultati su proporcijalni trudu.A naši rezultati su otprilike u omjeru 1:70000.Pa sad ti vidi pouke Lejletul-kadra.
Musliman.hr is offline  
Old 05.05.2006., 23:57   #215
Selam
Uvaži moj naknadni edit u postu,i preslikaj u svoj post,nešto je jasniji:!
Izvinjavam se čitaocima.!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Old 06.05.2006., 15:06   #216
J W GOETHE

"Prije ili kasnije, valjat će nam prihvatiti ISLAM, jer je on primijenjen razumu."
(Pismo od 15.6.1817. upućeno Mariji Von Willemer)
__________________
Može mi se, shvati!
chaosteam is offline  
Old 06.05.2006., 19:55   #217
Quote:
J W GOETHE
"Prije ili kasnije, valjat će nam prihvatiti ISLAM, jer je on primijenjen razumu."
(Pismo od 15.6.1817. upućeno Mariji Von Willemer)
Selam alejkum Chaosteam.
Dobro nam došao,doduše sad baš i nema nekih pitanja al kad bude očekujemo tvoj odgovor.
Musliman.hr is offline  
Old 06.05.2006., 20:28   #218
Bosniac kaže:
Uzvinite,zakašnjeli edit teksta,ispravno je:

Kakav je
pogled na Islam
njemačkog genijalnog pjesnika i književnika

Johanna Wolfganga von Goethe-a.

(1749- 1832 g.)!?[/QUOTE]
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Old 06.05.2006., 21:15   #219
Musliman.hr vas pita o sljedecim ajetima (nisam skuzio koje je pitanje, onako generalo, sto vi mislite)
Quote:
Musliman.hr kaže:
Pozdrav.(i molim bez kapa i šalova,došlo je proljeće)

Koliko ste obavješteni o ljudima iz pećine?

Quote:
9. Misliš li ti da su samo stanovnici pećine, čija su imena na ploči napisana, bili čudo među čudima Našim?*
10. Kad se nekoliko momaka u pećini sklonilo pa reklo: "Gospodaru naš, daj nam Svoju milost i pruži nam u ovom našem postupku prisebnost",
11. Mi smo ih u pećini tvrdo uspavali za dugo godina.
12. Poslije smo ih probudili da bismo pokazali koja će od dvije skupine bolje ocijeniti koliko su vremena proboravili.
13. Ispričaćemo ti povijest njihovu - o*nako kako je bilo. To su bili momci, vjerovali su u Gospodara svoga, a Mi smo im ubjeđenje još više učvrstili.
14. Osnažili smo bili njihova srca kad su se digli i rekli: "Gospodar naš - Gospodar je nebesa i Zemlje, mi se nećemo pored Njega drugom bogu klanjati, jer bismo tada o*no što je daleko od istine govorili.
15. Narod ovaj naš je mimo Njega druge bogove prihvatio, zašto jasan dokaz nije donio o tome da se treba njima klanjati? A ima li nepravednijeg od o*noga koji o Allahu iznosi neistinu?
16. Kad napustite njih i o*ne kojima umjesto Allahu, robuju, sklonite se u pećinu, Gospodar vaš će vas milošću Svojom obasuti i za vas će o*no što će vam korisno biti pripremiti."
17. I ti si mogao vidjeti kako Sunce, kada se rađa - obilazi pećinu s desne strane, a kada zalazi - zaobilazi je s lijeve strane, a o*ni su bili u sredini njezinoj. To je dokaz Allahove moći! - kome Allah ukaže na Pravi put, o*n će Pravim putem ići, a koga u zabludi ostavi, ti mu nećeš naći zaštitnika koji će ga na Pravi put uputiti.
18. I pomislio bi da su budni, ali o*ni su spavali; i Mi smo ih prevrtali sad na desnu, sad na lijevu stranu, a pas njihov, opruženih prednjih šapa, na ulazu je ležao; da si ih vidio, od njih bi pobjegao i strah bi te uhvatio.
19. I Mi smo ih, isto tako, probudili da bi jedne druge pitali. "Koliko ste ovdje ostali?" - upita jedan od njih. - "Ostali smo dan ili dio dana" - odgovoriše. "Gospodar vaš najbolje zna koliko ste ostali" - rekoše. "Pošaljite, jednog od vas s ovim srebrenjacima vašim u grad, pa nek vidi u koga je najčistije jelo i neka vam od njega donese hrane i neka bude ljubazan i neka nikome ne govori ništa o vama,
20. jer, ako o*ni doznaju za vas, kamenovaće vas ili će vas na silu u svoju vjeru obratiti, i tada nikada nećete o*no što želite postići!"
21. I Mi smo, isto tako, učinili da o*ni za njih saznaju, da bi se uvjerili da je istinito Allahovo obećanje i da u čas oživljenja nema nikakve sumnje,* kada su se između sebe o njima raspravljali, i rekli: "Sagradite na ulazu u nju ogradu, Gospodar njihov najbolje zna ko su o*ni." A o*nda o*ni do čijih se riječi najviše držalo rekoše: "Napravićemo na ulazu u nju bogomolju!"
22. Neki će reći: "Bila su trojica, pas njihov je bio četvrti", a neki će govoriti: "Bila su petorica, pas njihov je bio šesti", nagađajući o*no što ne znaju, dok će neki reći: "Bila su sedmorica, a pas njihov bio je osmi." Reci: "Gospodaru mome je dobro poznat njihov broj, samo malo njih to zna. Zato ne raspravljaj o njima osim površno, i ne pitaj o njima od njih nikoga!"
23. I nikako za bilo šta ne reci: "Uradiću to sigurno sutra!” - ne dodavši:
24. “Ako Bog da!” A kada zaboraviš, sjeti se Gospodara svoga i reci: “Gospodar moj će me uputiti na o*no što je bolje i korisnije od ovoga.”
25. A o*ni su ostali u pećini svojoj tri stotine i još devet godina.
Pogresio je podforum...
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=266
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 07.05.2006., 00:08   #220
Osvrt na Umpin gornji post.

Iznenađen sam brzinom tvog pronalaženja poglavlja o Ashabul-Kehf u časnom Kur anu.Ti ko da si na adsl.

A razočaran sam što me podcijenjuješ.Zar stvarno misliš da bi ti tako jednostavna pitanja postavljao.Al ti to misliš jer si to pokazao.Nema veze,to mi je prednost.(ko podcijeni "protivnika" najčešće gubi).
Nego da završimo sa tim pitanjem,odgovor sam dobio na temi židovstvo i zahvalio sam se tako da je nastavak nepotreban spam.
A šta sam ja stvarno pitao ostaće tajna dok ne sretneš kojeg svog starog rabina pa mu spomeni ovo pitanje.Dotad završimo sa ovim spamom.

P.S.Kad mi bude nešto trebalo iz Kur ana,javit ću ti se jer najbrže pronalaziš.
Musliman.hr is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.