Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2011., 20:33   #41
Quote:
Chakotay.zg kaže: Pogledaj post
A čuj nitko ne zna sve, pa ni profesori tako da se od studenta to niti ne očekuje. Ono što se očekuje da se znaju osnovne stvari i da se može povezivati tj. da se razumije što se govori i da se tu i tamo ubaci koji primjer. Na žalost studenti prava će jako rijetko naći neki primjer za bilo što o čemu pričaju pa i na GP-u. S druge strane točno je da se studente uopće ne uči što je bitno i što je osnovno tj. što se mora znati, a što su detalji o kojima možemo raspravljati i koje je možda dobro znati, ali nisu nužne za prolaz. Ali to je već problematika za veliku raspravu
Da, to je točno. Mislim da postoji još puno prostora za poboljšanje s obje strane. Na žalost, profesore njihove greške ništa ne koštaju niti ispaštaju zbog njih dok studenti ispaštaju kada oni sami pogriješe ali ispaštaju i kada profesori pogriješe.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:39   #42
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Bilo je otprilke 130 studenata a prošlo je 9 što je nešto iznad 7% a ne znam da li su svih 9 položili usmeni ili je i na usmenom nekoliko njih palo

Vrlo lako bismo mogli saznati da li su njihova pitanja korektna i da li je znanje koje oni traže znanje koje bi svaki prosječni pravnik trebao posjedovati kako kaže Profesor Gliha u Jutarnjem listu. Znaš kako?

Oni bi trebali staviti taj ispit na stranicu pravnog fakulteta te time omogućiti praktičarima, dakle pravnicima, odvjetnicima, sucima i javnim bilježnicima, da iskažu svoje mišljenje. Tada bi praktičari mogli stati na stranu profesora i reći studentima da se prime knjige ILI bi mogli kritizirati profesore.

Znaš što je katedra GP-a odlučila napraviti? Odlučila je da taj ispit neće nikome pokazati. Studenti koji tek namjeravaju izaći na taj ispit zamolili su katedru da im pokažu taj ispit no katedra je rekla da su odlučili da taj ispit neće nikome pokazivati. Ta njihova odluka je prilično indikativna, zar ne?
Ne znam o čemu se točno radi, odnosno, o kakvom ispitu govoriš.
Međutim, tvoja ideja se čini pametnom! Jedinu nevolju vidim u tome što bi mediokriteti (govorim o situaciji u HR) trebali odlučiti o tome što je dobro, a što loše, a to mi se baš ne sviđa.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:40   #43
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
A možda ne valja s onim drugim profesorima? Zato što su u većini, ne znači da su u pravu!
Možda im je lakše pustiti neznalicu na ispitu, nego da im dolazi više puta na ispit. Možda im se ne da pripremati uvijek nova, inventivna ispitna pitanja, pa studenti naštrebaju napamet odgovore sa prethodnih ispita i dobiju prolaz. Jesu li to dobri profesori?!
znači po tome je većina profesora lijena jedino jedan kolegij je dobro i pravilno odrađen??

ako studenti uredno prolaze ostale kolegije sa nekom prosijekom onda nešto sa ovim ne štima. jel to samo ova generacija? jel GP iz godinu u godinu sa ovim profesorima ovoliko nepremostivo?

treba vidjeti statistiku nisu SVI studenti loši ali nisu niti SVI profesori dobri...
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:43   #44
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Ne znam o čemu se točno radi, odnosno, o kakvom ispitu govoriš.
Međutim, tvoja ideja se čini pametnom! Jedinu nevolju vidim u tome što bi mediokriteti (govorim o situaciji u HR) trebali odlučiti o tome što je dobro, a što loše, a to mi se baš ne sviđa.
Govorim o Građanskom pravu.

Na ta pitanja bi odgovorili suci, odvjetnici, javni bilježnici i pravnici...dakle, ljudi koji rade u struci...

Nisu profesori najpametniji na svijetu i ipak praktičari nešto znaju.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:48   #45
Quote:
Elsinore kaže: Pogledaj post
Netočno. Imala sam više kolega čiji primjer demantira tvoje tvrdnje- izvrsni studenti, vrijedni, uložili jaako puno truda a nisu prošli.
A, gle, ja imam sasvim drukčije iskustvo.
Vjerujem da si iskrena, ali nikada ne možeš za drugoga znati koliko je truda uložio i kakve su mu sposobnosti.

Quote:
Osobno, ne znam ni jedan primjer da je student nakon pada tražio komisiju iako je imao dosta znanja - tako nešto se doživljava previše neuobičajeno i traumatično.
A i kakvo je to način razmišljanja - nema veze ako te se sruši iako znaš jer ionako možeš tražiti da izađeš pred komisiju (gdje odgovaraš pred 3 profesora, a ne jednim, i gdje su pritisak i nervoza puno veći)
Problem i jest u tome što se ima cit. "dosta znanja", ali ne i dovoljno da bi se razbio strah od komisije. Kada zaista znaš, onda se ne bojiš.
Zato nisam baš sigurna je li izbjegavanje izlaska pred komisiju rezultat straha ili, možda, svijesti o vlastitom neznanju. U svakom slučaju, ta mogućnost bi trebala biti puno više korištena.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:54   #46
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
znači po tome je većina profesora lijena jedino jedan kolegij je dobro i pravilno odrađen??

ako studenti uredno prolaze ostale kolegije sa nekom prosijekom onda nešto sa ovim ne štima. jel to samo ova generacija? jel GP iz godinu u godinu sa ovim profesorima ovoliko nepremostivo?

treba vidjeti statistiku nisu SVI studenti loši ali nisu niti SVI profesori dobri...
Možda je zaista tako... možda je manjina u pravu.
Moje iskustvo mi govori da bi kriteriji trebali biti puno viši i da ne bi mogao baš svatko studirati, nego samo onaj tko zaista ima motivaciju, sposobnost i volju.
Moje iskustvo, naravno, dozvoljavam drukčija mišljenja!
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:57   #47
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
A, gle, ja imam sasvim drukčije iskustvo.
Vjerujem da si iskrena, ali nikada ne možeš za drugoga znati koliko je truda uložio i kakve su mu sposobnosti.
Ako sam s nekim studirala nekoliko godina, provodila vrijeme s njime, razgovarala o materiji, pratila njegove izlaske na ispite i rezultate valjda ipak mogu napraviti procjenu njegovog znanja.


Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
i jest u tome što se ima cit. "dosta znanja", ali ne i dovoljno da bi se razbio strah od komisije. Kada zaista znaš, onda se ne bojiš.
Zato nisam baš sigurna je li izbjegavanje izlaska pred komisiju rezultat straha ili, možda, svijesti o vlastitom neznanju. U svakom slučaju, ta mogućnost bi trebala biti puno više korištena.
Ja sam taj ispit prošla iz prve (polagala sam prema starom sustavu tako da sam imala još više gradiva u jednom komadu nego studenti sada imaju), polagala sam baš kod prof. Josipović...da sam u kojem slučaju pala a ne prošla ne bi tražila komisiju- a razlog tome ne bi bio taj što bi mislila da nemam dovoljno znanja.
Elsinore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:02   #48
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Govorim o Građanskom pravu.

Na ta pitanja bi odgovorili suci, odvjetnici, javni bilježnici i pravnici...dakle, ljudi koji rade u struci...

Nisu profesori najpametniji na svijetu i ipak praktičari nešto znaju.
Znam da si govorio o ljudima iz struke. Zato sam i spomenula mediokritete. Vidim da o sucima, odvjetnicima i pravnicima uopće imaš jako dobro mišljenje; moje je izrazito loše - mogu reći da sam ih susrela jako puno, sa puno njih radila i surađivala, i znam o čemu govorim.

Ne podcjenjujem praktičare, štoviše, divim se pravim znalcima. Tvoj prijedlog bih podržala kada bi se ispit o kojemu govoriš stavio na javnu raspravu samo pred vrsne praktičare, u suprotnom, bilo bi to upravo ono što govorim - odluka osrednjih, a to ne može biti dobro, jer društvo treba težiti izvrsnosti, a ne osrednjosti.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:05   #49
Nekliko prijetelja a i bivša cura su mi studirali paravo. Bilo mi je glupo to njihovo bubanje knjiga od 600 stranica. Pa sam sreo čovjeka koji je studirao pravo u Australiji, naš porijeklom, pa sam ga pitao kao je to kod njih. On je rekao da profesori traže primjenu, a ne bubanje, nikto nemože naučiti i baratati tolikim zakonima, već se traži njihovo razumjevanje i primjena.

Dok da će profesorui biti kreteni tražiti točan redoslijed riječi iz knjige umjesto razumjevanja onog što zakoni uređuju.

A najsmješnije su mi pitanja iz fusnota, čisti kretenizam.

Sreća pa nisam studirao pravo.
DebeliXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:09   #50
Quote:
Elsinore kaže: Pogledaj post
---
Ja sam taj ispit prošla iz prve (polagala sam prema starom sustavu tako da sam imala još više gradiva u jednom komadu nego studenti sada imaju), polagala sam baš kod prof. Josipović...da sam u kojem slučaju pala a ne prošla ne bi tražila komisiju- a razlog tome ne bi bio taj što bi mislila da nemam dovoljno znanja.
A, vidiš, ja bih tražila! Mogu podnijeti to da me netko ocijeni nižom ocjenom od one koju sam zaslužila, ali da me sruši, a ja znam da sam zaista dobro naučila... to ne! Iskoristila bih sve mogućnosti da pokažem svoje znanje. I to mi je sasvim normalno i vjerujem da bih uspjela pokazati da sam zaslužila ne samo prolaz, nego i visoku ocijenu.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:09   #51
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Ne samo to. Iako se radi o Tatjani Josipović (a svi znamo tko je ona), mediji se nisu raspisivali o nekim drugim profesorima s pravnom fakulteta u Zagrebu. Spomenuo bih recimo profesora Vjekoslava Miličića kojeg se mnogo studenata s prava itekako sjeća, ali ne baš u pozitivnom svjetlu. Ima njih mnogo tamo o kojima bi se štošta dalo napisati, ali eto - prezime Josipović ima svojih prednosti i mana očito.

Cika Strile
Ja bih spomenuo Ivana Koprića iliti bolje rečeno Svetog Petra kako sam sebe zove na Upravnom veleučilištu a predaje i na Pravu
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:16   #52
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Na žalost, profesore njihove greške ništa ne koštaju niti ispaštaju zbog njih dok studenti ispaštaju kada oni sami pogriješe ali ispaštaju i kada profesori pogriješe.
Nije istina.Na tehničkim fakultetima postoje mehanizmi tipa peticije i odbori koji jednostavno oduzmu profesoru kolegij ako ovaj zaista pretjera.To kaj su društveni fakulteti u tom pogledu zasebni KGB-ovi je odavno poznato.A o nedodirljivm sa pravnog fakulteta su čule i Regica i Barica z Dolca.
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:19   #53
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Ne samo to. Iako se radi o Tatjani Josipović (a svi znamo tko je ona), mediji se nisu raspisivali o nekim drugim profesorima s pravnom fakulteta u Zagrebu. Spomenuo bih recimo profesora Vjekoslava Miličića kojeg se mnogo studenata s prava itekako sjeća, ali ne baš u pozitivnom svjetlu. Ima njih mnogo tamo o kojima bi se štošta dalo napisati, ali eto - prezime Josipović ima svojih prednosti i mana očito.

Cika Strile

Kad je već spomenut Miličić kao nekakav strah i trepet... ako si naučio, ali zaista naučio, nisi imao nikakvih problema ni sa prolazom, ni sa ocijenom. On je ispitivao dugo i puno i nije mu ništa promaklo. Po meni, dobio si upravo ono što si zaslužio, samo što je rijetko tko spreman to priznati. Isto je i sa prof. Krapcem, koji je puno zahtijevao i kvalitetno ispitivao.

PS. Moram sada ići, svratila sam samo na kratko, jer mi se tema sviđa i jer ću uvijek stati u obranu onih koji se zalažu za veću razinu izvrsnosti i odgovornosti. Pa bili to i sveučilišni profesori prezimena Josipović!

Zadnje uređivanje saurus : 07.06.2011. at 21:24.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:22   #54
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post

Kad je već spomenut Miličić kao nekakav strah i trepet... ako si naučio, ali zaista naučio, nisi imao nikakvih problema ni sa prolazom, ni sa ocijenom. On je ispitivao dugo i puno i nije mu ništa promaklo. Po meni, dobio si upravo ono što si zaslužio, samo što je rijetko tko spreman to priznati. Isto je i sa prof. Krapcem, koji je puno zahtijevao i kvalitetno ispitivao.
Da li smatraš kvalitetnim ispitivanjem kada dvoje-troje studenta izađe iz ureda profesora Miladina u roku od 5 minuta...ne svaki po 5 minuta već ukupno 5 minuta! Baš me zanima što je mogao saznati u tih 5 minuta o znanju 3 studentice. Naravno, sve 3 su pale
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:24   #55
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Znam da si govorio o ljudima iz struke. Zato sam i spomenula mediokritete. Vidim da o sucima, odvjetnicima i pravnicima uopće imaš jako dobro mišljenje; moje je izrazito loše - mogu reći da sam ih susrela jako puno, sa puno njih radila i surađivala, i znam o čemu govorim.

Ne podcjenjujem praktičare, štoviše, divim se pravim znalcima. Tvoj prijedlog bih podržala kada bi se ispit o kojemu govoriš stavio na javnu raspravu samo pred vrsne praktičare, u suprotnom, bilo bi to upravo ono što govorim - odluka osrednjih, a to ne može biti dobro, jer društvo treba težiti izvrsnosti, a ne osrednjosti.
Praktičara ima loših...kao što ima i loših profesora no ti loši profesori ipak ispituju studente.

Tko bi odredio tko je vrstan praktičar??? Da li bi profesori sastavili nekakav ispit pa tko ga položi je dobar praktičar?

Jednostavno bi trebalo staviti ispit pred praktičare pa neka većina odluči...ipak je ovo demokracija!
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:29   #56
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Da li smatraš kvalitetnim ispitivanjem kada dvoje-troje studenta izađe iz ureda profesora Miladina u roku od 5 minuta...ne svaki po 5 minuta već ukupno 5 minuta! Baš me zanima što je mogao saznati u tih 5 minuta o znanju 3 studentice. Naravno, sve 3 su pale
Miladin je... Miličević?
Ne sjećam se da smo ga tako zvali, ali to je bilo davno. Grupu s kojom sam odgovarala (isto trojka!) je gnjavio punih sati i pol!

Ako je tako kako kažeš, to je nedopustivo. Možda je na temelju prethodnog pismenog ispita zaključio da ništa ne znaju...?
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:29   #57
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
A, vidiš, ja bih tražila! Mogu podnijeti to da me netko ocijeni nižom ocjenom od one koju sam zaslužila, ali da me sruši, a ja znam da sam zaista dobro naučila... to ne! Iskoristila bih sve mogućnosti da pokažem svoje znanje. I to mi je sasvim normalno i vjerujem da bih uspjela pokazati da sam zaslužila ne samo prolaz, nego i visoku ocijenu.
Ti možda bi, ali velik dio studenata ne. I ne treba zbog toga odmah obezvrjeđivati njihovo znanje i tvrditi da ako nisu tražili komisiju da to znači da baš i ne znaju dovoljno.

Poanta je da se studentu u redovnom roku pruži prilika da pokaže svoje stvarno znanje a ne da ga se kod ionako teškog i stresnog ispita dodatno opterećuje i traži da se tražeći komisiju suprotstavlja profesoru i katedri.


Ponavljam, ne može se smatrati normalnim prolaznost od 8 % na ispitnom roku. Ako je problem u onih 92% studenata koji nisu prošli tj. u tome da je onih 92% studenata nedovoljno vrijedno i pametno onda oni nisu niti trebali doći do treće godine, obrazovni sustav ih je još prije trebao eliminirati.
Elsinore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:34   #58
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Praktičara ima loših...kao što ima i loših profesora no ti loši profesori ipak ispituju studente.

Tko bi odredio tko je vrstan praktičar??? Da li bi profesori sastavili nekakav ispit pa tko ga položi je dobar praktičar?

Jednostavno bi trebalo staviti ispit pred praktičare pa neka većina odluči...ipak je ovo demokracija!
E, je, demokracija, to je isto vladavina mediokriteta!

Inače, zna se tko su dobri praktičari u hrvatskom pravosuđu - dovoljno je pogledati tko na sudovima zastupa naše "uglednike" i tko im sudi! Mogućnost pogreške je vrlo mala.

Što se tiče odabira kategorije dobrih praktičara, mogla bi pomoći statistika, ali to je i tako tvoja ideja koju razmatramo samo teoretski, zar ne?

Sada zaista moram ići... lijep pozdrav svima!
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:37   #59
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Miladin je... Miličević?
Ne sjećam se da smo ga tako zvali, ali to je bilo davno. Grupu s kojom sam odgovarala (isto trojka!) je gnjavio punih sati i pol!

Ako je tako kako kažeš, to je nedopustivo. Možda je na temelju prethodnog pismenog ispita zaključio da ništa ne znaju...?
Ne, Miladin je Miladin. On predaje Trgovačko pravo i Prava Društva na 4. godini. Njega sam spomenuo jer si rekla da ako naučiš nemaš se čega bojati. To ipak nije istina.

Naime, ja sam na prvom roku iz TP pao a na drugom roku (2 tjedna kasnije) sam dobio 4. Na prvom roku iz prava društva sam pao (kod Miladina) a na drugom roku ( 2 tjedna kasnije) sam dobio 3. Znači, ipak sam nešto znao a ipak sam pao da bih cijela 2 tjedna kasnije tako dobro znao da sam dobio 4 odnosno 3. To naravno nije istina već je moje znanje i prvi put bilo prilično dobro ali na pravnom fakultetu kriteriji nisu dobri i puno ovisi o raspoloženju profesora.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:39   #60
Quote:
Elsinore kaže: Pogledaj post
---
Ponavljam, ne može se smatrati normalnim prolaznost od 8 % na ispitnom roku. Ako je problem u onih 92% studenata koji nisu prošli tj. u tome da je onih 92% studenata nedovoljno vrijedno i pametno onda oni nisu niti trebali doći do treće godine, obrazovni sustav ih je još prije trebao eliminirati.
S ovim posljednjim se mogu složiti! Dobar dio je trebao biti eliminiran već puno ranije.
Naravno, ne mislim na svih 92%, to je malo previše! No, od tih 92%, oni ozbiljni će se poslije ovog pada još ozbiljnije primiti knjige i sljedeći put uspjeh zasigurno neće izostati, a oni ostali spadaju u onu prvu kategoriju...
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.