Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2009., 23:26   #1
Kvrgica ispod vrata

Prije jedno pola godine primjetio sam da pocinjem dobivat gusu malu ispod vrata. Mislio sam da je to jer sam se udebljao(teretana+prehrana)+da mi se razvio misic ispod vrata od naprezanja al izgleda da nije. Izvadio sam krv koja je u najboljem redu(sve je u ref. intervalima). Poslije tog dva dana tj jucer sam isao na ultrazvuk koji je pokazao ovo:

Na ucinjenim ehogramima desni rezanj mjeri 37x15x18,4mm nehomogene je ehostrukture difuzno lako hipoehoičan sa traccima izoehogenih odjeka, straznji rub nepravilan.

Istmus mjeri 20x17x3,4mm lako je hipoehoičan.

Lijevi rezanj mjeri 38x17,4 x16,9mm slicne je ehostrukture kao i desni rezanj stitnjace.

Lijevo submentalno se vidi hopoehogeni cvor koji mjeri 26,5x22x20 mm odvojen hipoehogenim rubom, a u medijalnoj liniji submentalno se vidi sonolucentni cvor koji mjeri 6,5x4x5mm.
Orijentacijskim pregledom prednje regije vrata juguluma i natkljucnih jama ne vidi se drugih povecanih limfnih cvorova niti abnormalnih tvorbi.

Dg: nodus colli lat sin
Potrebno je uciniti citolosku punkciju pod kontrolom UZV



E sad me zanima koji bi ovo kurac znacilo, nije valjda da imam neku bolest stitnjace ili nesto. Sto uopce znaci da je ona difuzno povecana dali to znaci da je nesto nepravilno sa njom ili to moze cak biti normalno? Inace u zadnjih 2 mjeseca sam bio pod dosta velikim stresom zbog jednog razloga, al sad je to proslo(prije 3 tjedna). Dali bi to mozda imalo nekakve veze s time?
Inace kako sam vec rekao primjetio sam to prije pola godine, ako ne i vise, al cijelo vrijeme sam mislio da sam se udebljao ili da mi se razvio misic ispod vrata od naprezanja(malo vece tezine). Iako i sad mislim da sam razvio malo misic jer ga moku kontrolirat tj napet pa da iskoci dosta...

Inace nemam neke posljedice od tih bolesti stitnjace, napet jesam takav sam oduvijek nikad ne mogu stat na miru, al nisam bezvoljan, niti sam umoran cesto(naravno jesam kad nisam spavao dosta itd). Nikakve bolove nemam znaci sve u redu sa mnom samo sam to primjetio ispod vrata pa eto

Sta mi se pise?
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 23:37   #2
Ja imam nešto slično, ispod desne čeljusti na vratu imam kvržicu kao kuglicu, dosta vidljivu. ne boli, osim ako se jače pritisne. imam ju godinama. išla na ult. štitnjače pa tamo pitala neka i to pogledaju.

Uputili me na punktiranje, nije jako strašno, iglom buše u kvrgu i izvlače sastav.
To ide na citologiju, nalaz je na latinskom, al neki tip dobročudnog tumora.

Poslali me na otorinolaringologu naručit i tu se sa sestrom pokvačila radi nekog papira bez kojeg me nije htijela naručit(jer treba stručnjak još to da pogleda i da odluči za operaciju). I tu odustala. I tako stoji.

Al dobro je napraviti te pretrage da se nebi širilo i došlo do gorjega. Pa onda odlučiš kako dalje.

Sretno.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 23:53   #3
Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
Prije jedno pola godine primjetio sam da pocinjem dobivat gusu malu ispod vrata. Mislio sam da je to jer sam se udebljao(teretana+prehrana)+da mi se razvio misic ispod vrata od naprezanja al izgleda da nije. Izvadio sam krv koja je u najboljem redu(sve je u ref. intervalima). Poslije tog dva dana tj jucer sam isao na ultrazvuk koji je pokazao ovo:

Na ucinjenim ehogramima desni rezanj mjeri 37x15x18,4mm nehomogene je ehostrukture difuzno lako hipoehoičan sa traccima izoehogenih odjeka, straznji rub nepravilan.

Istmus mjeri 20x17x3,4mm lako je hipoehoičan.

Lijevi rezanj mjeri 38x17,4 x16,9mm slicne je ehostrukture kao i desni rezanj stitnjace.

Lijevo submentalno se vidi hopoehogeni cvor koji mjeri 26,5x22x20 mm odvojen hipoehogenim rubom, a u medijalnoj liniji submentalno se vidi sonolucentni cvor koji mjeri 6,5x4x5mm.
Orijentacijskim pregledom prednje regije vrata juguluma i natkljucnih jama ne vidi se drugih povecanih limfnih cvorova niti abnormalnih tvorbi.

Dg: nodus colli lat sin
Potrebno je uciniti citolosku punkciju pod kontrolom UZV



E sad me zanima koji bi ovo kurac znacilo, nije valjda da imam neku bolest stitnjace ili nesto. Sto uopce znaci da je ona difuzno povecana dali to znaci da je nesto nepravilno sa njom ili to moze cak biti normalno? Inace u zadnjih 2 mjeseca sam bio pod dosta velikim stresom zbog jednog razloga, al sad je to proslo(prije 3 tjedna). Dali bi to mozda imalo nekakve veze s time?
Inace kako sam vec rekao primjetio sam to prije pola godine, ako ne i vise, al cijelo vrijeme sam mislio da sam se udebljao ili da mi se razvio misic ispod vrata od naprezanja(malo vece tezine). Iako i sad mislim da sam razvio malo misic jer ga moku kontrolirat tj napet pa da iskoci dosta...

Inace nemam neke posljedice od tih bolesti stitnjace, napet jesam takav sam oduvijek nikad ne mogu stat na miru, al nisam bezvoljan, niti sam umoran cesto(naravno jesam kad nisam spavao dosta itd). Nikakve bolove nemam znaci sve u redu sa mnom samo sam to primjetio ispod vrata pa eto

Sta mi se pise?
Tvoja štitnjača je uvečana i ima dva čvora.Doktor ti predlaže punkciju čvora sa daljom obradom , što znači izvadit i hormone štitnjače, da se vidi sve skupa kakvi su ti čvorovi što on ultrazvučno memože znati.Očito da tvoja štitnjača nije sasvim u redu i trebaš napraviti što prije te nalaze,
Stres je svakako pokretač raznih bolesti pa tako i štitnjače.
Teško je sada samo sa malazom ultrazvuka znati točnu dijagnozu može biti i bezazleno ali i dosta ozbiljno.
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 00:07   #4
[QUOTE

Sta mi se pise?[/QUOTE]

nista lose sto se lijekovima ne lijeci..cak i ako stitnjaca ne radi kako treba, sto je najvjerojatnije, dobit ces lijekove koji ce nadomjestit te hormone..samo to rijesi sto prije
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 00:08   #5
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
Ja imam nešto slično, ispod desne čeljusti na vratu imam kvržicu kao kuglicu, dosta vidljivu. ne boli, osim ako se jače pritisne. imam ju godinama. išla na ult. štitnjače pa tamo pitala neka i to pogledaju.

Uputili me na punktiranje, nije jako strašno, iglom buše u kvrgu i izvlače sastav.
To ide na citologiju, nalaz je na latinskom, al neki tip dobročudnog tumora.

Poslali me na otorinolaringologu naručit i tu se sa sestrom pokvačila radi nekog papira bez kojeg me nije htijela naručit(jer treba stručnjak još to da pogleda i da odluči za operaciju). I tu odustala. I tako stoji.

Al dobro je napraviti te pretrage da se nebi širilo i došlo do gorjega. Pa onda odlučiš kako dalje.

Sretno.
dal ti se povecava prilikom zvakanja, jela, ako da mogla bi to bit zlijezda slinovnica..
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 01:10   #6
znaci uglavnom je lose. vjerojatno me cekaju neki lijekovi i ta sranja bla bla.....


postoji li ikakva sansa da nakon punktacije tog cvora bude sve u redu, bez ikakvih tumora rakova jastoga, lijekova, hormona i tih sranja da moram piti. Dali uopce postoji ta mogucnost da je stitnjaca povecana a da proizvodi hormone normalno?
Nedaj boze dode li do terapije radiojodom, e to sranje nece u mene taman umro.

iskreno volio bih da nikako i nisam otisao na pregled, jer ovo imam vec ako ne godinu dana, samo mali podbradak koji je nekad malo veci nekad ne, smetnje nikakve nemam, a velicina toga ovisi koliko jedem tj dali je zima ili ljeto. al eto sta bude bit ce
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 01:41   #7
Thumbs up

Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
znaci uglavnom je lose. vjerojatno me cekaju neki lijekovi i ta sranja bla bla.....


postoji li ikakva sansa da nakon punktacije tog cvora bude sve u redu, bez ikakvih tumora rakova jastoga, lijekova, hormona i tih sranja da moram piti. Dali uopce postoji ta mogucnost da je stitnjaca povecana a da proizvodi hormone normalno?
Nedaj boze dode li do terapije radiojodom, e to sranje nece u mene taman umro.

iskreno volio bih da nikako i nisam otisao na pregled, jer ovo imam vec ako ne godinu dana, samo mali podbradak koji je nekad malo veci nekad ne, smetnje nikakve nemam, a velicina toga ovisi koliko jedem tj dali je zima ili ljeto. al eto sta bude bit ce
Istina je jedino da imaš čvorove, hormoni mogu biti sasvim u redu , ali to nije znak da je sve dobro na koncu možeš imati čak i karcinom pa da su hormoni u granicama normale.
Prije svega treba kompletna obrada da se može reči o kakvoj je bolesti riječ, da li ćeš piti lijekove ili pak na operaciju. A di si ti stigao već do jodnog zračenja a tek trebaš utvrdit dijagnozu.
Znaći nemoj se optuživat zbog odlaska doktoru, nego budi sretan da si otišao te da na vrijeme vidiš o ćemu se radi i da se možeš liječiti.
Odmah ukljući pozitivnu energiju , nisi jedini na svijetu sa tom bolesti, i trebaš biti hrabriji i jači u sagledavanju svog problema.Optimizam je jedan veliki faktor u liječenju svih bolesti pa i štitnjače.
Rakovi, jsstozi i slićne beštije dobre su za objed a nikako za spominjanje u kontekstu tvoje bolesti koja može biti bezazlena struma a i nešto ozbiljnije. Ma što bilo sve se liječi i ja sam je operirala i danas super se osječam a imala sam taj rak i evo me među živima.Pozdrav , glavu gpre
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 01:48   #8
jbga takav sam da ne prihvacam takve ozbiljne bolesti a pogotovo ne nekakav karcinom i to jos dok nisam zinuo na svijet. naime imam tek 17 a vec imam problem s stitnjacom. dok sam cekao na ultrazvuk oko mene sve same zene od oko50-60 godina. jebiga
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 02:02   #9
Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
jbga takav sam da ne prihvacam takve ozbiljne bolesti a pogotovo ne nekakav karcinom i to jos dok nisam zinuo na svijet. naime imam tek 17 a vec imam problem s stitnjacom. dok sam cekao na ultrazvuk oko mene sve same zene od oko50-60 godina. jebiga
pa niko ne kaže da je karcinom pazi to može biti samo obični čvor koji ništa ne znači ali to se mora dokazat zato ideš na punkciju. Neznam odakle si ali odmah odi ili endokrinologu ili na nuklearnu medicinu, radi daljne obrade pogotovo što imaš tek 17 gpdina.
Doktor ti je dao dobre upute prema onom što je vidio pa se pomiri sa činjenicom da to moraš odradit- odmaj
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 11:53   #10
Quote:
yaya kaže: Pogledaj post
dal ti se povecava prilikom zvakanja, jela, ako da mogla bi to bit zlijezda slinovnica..
Ne, miruje, niti se povečava niti miče. Ko da imam špekulju u grlu, vratu.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 23:33   #11
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
Ne, miruje, niti se povečava niti miče. Ko da imam špekulju u grlu, vratu.
ma to je onda vjerojatno ona lojna zlijezda al ipak ti to provjeri
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 20:30   #12
evo bio sam na punkciji. Uglavnom ispada da je u tom cvoru neki gnoj, kao da je upaljen neznam. U uzorku je bio samo gnoj dali to znaci da mogu eliminirati bilokakav tumor ili takvo nesto. Pitao sam doktoricu koja je to radila, al nisam dobio konkretan odgovor rekla je kao da je neka upala u pitanju, pljuvacna zlijezda mozda nesto uglavnom nista konkretno. U razgovoru dviju tih doktorica, dok je trajao uzv cuo sam vidis ovaj cvor, e a vidis ovu sjenu iza, hipo cvor bla bla bla. Sto se tice stitnjace ona uvecana nije, jer je doktorica to pisala preko necijeg drugog nalaza tako da je to difuzno povecana ostalo od nekog drugog pacijenta. Dobio sam drugi nalaz i na tom nalazu nenormalan je samo taj cvor, za stitnjacu nema nista samo dimenzije ali uvecana nije. Jos su spominjale neku cistu ili nesto, sad treba cekat 10 dana da mi dode nalaz.

Pa dok cekam sta mislite sta bi to moglo biti, ako je u uzorku sami gnoj. Tumor da eliminiram ili?
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 21:10   #13
Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
evo bio sam na punkciji. Uglavnom ispada da je u tom cvoru neki gnoj, kao da je upaljen neznam. U uzorku je bio samo gnoj dali to znaci da mogu eliminirati bilokakav tumor ili takvo nesto. Pitao sam doktoricu koja je to radila, al nisam dobio konkretan odgovor rekla je kao da je neka upala u pitanju, pljuvacna zlijezda mozda nesto uglavnom nista konkretno. U razgovoru dviju tih doktorica, dok je trajao uzv cuo sam vidis ovaj cvor, e a vidis ovu sjenu iza, hipo cvor bla bla bla. Sto se tice stitnjace ona uvecana nije, jer je doktorica to pisala preko necijeg drugog nalaza tako da je to difuzno povecana ostalo od nekog drugog pacijenta. Dobio sam drugi nalaz i na tom nalazu nenormalan je samo taj cvor, za stitnjacu nema nista samo dimenzije ali uvecana nije. Jos su spominjale neku cistu ili nesto, sad treba cekat 10 dana da mi dode nalaz.

Pa dok cekam sta mislite sta bi to moglo biti, ako je u uzorku sami gnoj. Tumor da eliminiram ili?
ja mislim da se možeš smiriti.Ako si imao gnoj bit če da se radi o upalnom čvoru, zapravo sadržaj toga čvora doktorica ne može odrediti golim okom.Smirit se moraš tih deset dana , a nalaz će najvjerojatnije pokazat upalni proces u čvoru.Cista nije ništa strašno malo je ljudi koji nemaju jednu dvije ciste, ali u svakom slučaju taj čvor je u štitnjači i to znaći da imaš problema sa njom. Ne mora biti nikakav tumor, možda da ne bude niti bilo kakve terapije nego da se prati a ako bude nalaz sumnjim onda će oni to odstranit.Ništa ne brini i recimo da je čvor upaljen. Si radio hormone mislim jesul ti vadili krv?
To što štitnjača nije difuzno uvećana nije pokazatelj da se u njoj nešto ne događa, mislim upala ili bilo što drugo.Hrabro do kraja, ali recimo da nije ništa ozbiljno
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 21:27   #14
e inace mislim da je spomenula da je cvor izvan stitnjace kao da nema veze sa njom tako nesto...
krv mi nisu vadili, vadili jesu al eritrociti, leuko i standard taj to je sve u redu. hormone nisu niti je to nesto doktorica spominjala.
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 21:32   #15
Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
e inace mislim da je spomenula da je cvor izvan stitnjace kao da nema veze sa njom tako nesto...
krv mi nisu vadili, vadili jesu al eritrociti, leuko i standard taj to je sve u redu. hormone nisu niti je to nesto doktorica spominjala.
A da to nije neki limfni čvor.Možda zbog neke banalne upale grla ili zuba možda uha ili tako nešto. Ako je van štitnjače ja sam ubjeđena da je limfni čvor u tom slućaju nema govora o nekom tumoru ali dobro si napravio-Bitno je da taj nalaz bude dobar.
Si sada malo mirniji ili?
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 21:47   #16
uglavnom ja sam dosao zbog povecanog podbratka, na kraju je ispalo da sam se samo udebljao a imam neki mali cvoric odmah ispod brate to je rekla doktorica da je nista, obicni cvoric malen skroz. do danas ja sam cijelo vrijeme mislio da ja idem puntirat taj cvor ispod brade. na kraju se ispotavilo da je to nesto drugo

A nasla mi je taj veci oko 2 cm od adamove jabucice lijevo, malo dublje. I ja se nadam da je limfni cvor, uglavnom cijeli uzorak je bio samo gnoj. Uglavnom ja to nikako nisam osjecao niti bi znao za njega da nisam otisao na pregled tog tzv podbratka.
cesto sam na motoru, znaci cesto i prehladen, grlo nije nesto posebno da me boli, sad osjecam ovo mjesto gdje me ubola i kad gutam malo me boli...

nadam se da ce bit sve oke, naravno da sam mirniji. Kad je na uzv spominjala neke sjene, cvorove, skupile se jos dvi doktorice oko mene mislio sam da cu od srca umrijet a ne od tumora. al ajde bit ce sta bude
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 01:20   #17
Ja sam jucer takoder primjetila da me pocelo nesto boliti ispod brade i danas se probudim i osjetim neku kvrzicu koja me boli na dodir,al sve do sad sam imala problema s grlom i kasljem a i bila sam prehladena,vadila sam krv dala bris grla i nosa,slikala sam i sinuse sa krvi mi je sve uredu i grlom jedino sam imala upalu sinusa i jos me i danas znaju boliti sinusi i u grlu stalno imam neku sluz...
yyxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:05.